No. 212 Zaterdag 41e Jaargang Sz., Tabak, Sigaren en Sigaretten. Qimeokort Laaie Kerkstraat 42. 1! is ProvlKfe. EERSTE BLAD. A. C. v. o. REST Qe 6oaden\ ffmsi f&jca/rn&n ftijnfixx/utt's xmuwtaöCetim dit nummer bestaat uït 2 bladen. ALLE DINGEN GEMEEN. GROOTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel r.Be Korenbeurs". ^GKOEffeA^ Directeur- H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Over de gemeenschap der goederen zooals die bij de eerste Christengemeen te gevonden werd, is zeer verschillend geoordeeld. Personen en richtingen die overigens van den Bijbel niet willen weten en die het goddelijk karakter der Heilige Schrift ontkennen, hebben zich op de eerste hoofdstukken van de Handelingen beroe pen ten bewijze, dat het privaatbezit in strijd is met hot Christendom. Men vindt hier zoo men meent een stellig bewijs dat bet privaat-bezit geoor deeld is, en dat wie den Bijbel tot kom pas neemt voor het communisme behoort te ijveren. Zelf denken ze er niet aan om het voorbeeld van de eerste Christenen te volgen. Er wordt door Communisten veel ge sproken en geschreven over de ellende van den privaten eigendom en het voor treffelijke van het communaal bezit, maar nooit komt het voor, dat zij, die bezitters zijn van huizen of landen, daarvan ten algemeenen nutte afstand doen. Zelfs de uitingen van barmhartigheid zooals die in de Christelijke kerk en in kringen die nog onder den invloed staan van de christelijke levenspractijk, worden bij de predikers van het communaal' be zit, als regel niet gevonden. Niet dan bij booge uitzondering en dar» nog slechts voor korten tijd, worden de gemeenschapstheoriën in praetijk ges- bracht. Maar de theorie is er dan toch. En bij het verbreiden van die theoriën blijft een beroep op Gods Woord zelden achterwege. Door Bijbelkenners is dit beroep als niet gegrond, steeds afgewezen. Er waren ongetwijfeld onder de geloo- vigen, die have en goed verkochten. Maar tegelijk met dit feit kan ook wor den geconstateerd het andere feit, dat Pe trus met nadruk verklaarde, dat een ieder vrij bleef om al of niet zijne bezit tingen te verkoopen. Zoo het gebleven ware, zegt hij tot Ana nias, bleef het niet uwe, en verkocht zijn de bleef het niet in uwe macht? Ananias werd gestraft, niet omdat hij slechts oen deel van de koopsom bracht aan da voeten der Apostelen, maar omdat hij met zijne vrouw had overeengestemd den Heiligen Geest te liegen, door het te doen voorkomen alsof hij de volle op brengst ten algemeenen nutte had afge staan. Maar ook afgezien van dit feit blijkt duidelijk, dat er van communaal bezit geen sprake was. Bezitters van huizen en landen ver kochten die. En van de opbrengst werd door de Apostelen aan een iegelijk uitgedeeld naar dat hij van noode had, zoodat er onder de geloovigen niemand was die gebrek leed. We hebben hier dus te doen met een verhoogde uiting van de Christelijke barm hartigheid. De jeugdige gemeente had den doop des Geestes ontvangen. De liefdeband met den verheerlijkten Christus, van Wiens opstanding de apos telen met groote kracht getuigenis gaven, werd sterk gevoeld. En de gemeenschap met Christus wekte ook gemeenschap der heiligen. Da menigte van die geloofden was één van hart en één van ziel en allen waren ze eendrachtelijk bijeen. Hat standsverschil viel weg of vermin derde. De rijke ging niet meer prat op zijne rijkdom en de arme broeders en zusters schaamden zich niet over hunne armoede. Eendrachtig stonden daar da geloovi gen, een in Christus en lovende en prij zende God. Hieirmedo is echter niet alles verklaard. Het was niet alleen een verhoogde uiting van de Christelijke barmhartigheid die hier openbaar werd. Want immers, niemand zeide dat iets van hetgeen hij had, zijn eigen ware, maar alle dingen waren hun gemeen. Uit 't verband is evenwel duidelijk dat hier van communaal bezit in den gewonen- zin geen sprake was en dat bovendien deze beperkte goederen gemeenschap toch ook slechts korten tijd duurde. En voor het overige heeft men er op ge wezen, dat wat hier gezien werd voor ons niet maatgevend kan zijn omdat men leef de onder den indruk van een verkeerde Messias verwachting. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.i Losse nummersf 0.65 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Deze Jezus, zoo hadden de engelen ge zegd, zal alzoo wederkomen gelijk gij Hem naar den hemel hebt zien henenvaren. Er was heimwee in het hart van de dis cipelen. Hun oog was gericht op de toekomst. Met de aarde die bestemd was om te verdwijnen, hadden zij afgedaan. Aardsch bezit had voor hen geen beteekenis. Hun schat was in den hemel en dus was daar ook hun hart. En eerst langzamerhand drong het tot hun door, dat zij op aarde een taak hadden te vervullen. Het kost weinig moeite om het beroep op de eerste Christengemeente ten gunste van het communaal bezit als ongegrond af te wijzen. En dat is dan ook niet verzuimd. De communistische argumenten zijin tot den laatsten draad uiteengerafeld. Zóó sterk zelfs en met zoo overtuigen de kracht, dat we bijkans zouden verge ten dat ook deze Schrift ons is gegeveni ter onderwijzing en leering. Dat we hier toch ook een positieve waarheid hebben, die kracht en invloed moet uitoefenen in ons leven. We zien hier bijeen de jeugdige Chris tenen. Da eerste, vurige liefde komt tot uiting. De Heilige Geest werkt krachtig in de harten der geloovigen. Heit woord Gods werd gesproken met vrijmoedigheid. En met groote kracht gaven de Apostelen getuigenis van de op standing des Heeren Jezus. Zij waren eendrachtelijk bijeen, vol hardende in <iei leer der Apostelen en in de gebeden en zij prezen God enziji hadden alle dingen gemeen. Die combinatie is niet" toevallig. Hier .is oorzakelijk verband. En daarom mag door ons wel de vraag gesteld, hoe het komt, dat de gemeen- .schapsbewcging onder ons nog zoo weinig- tot uiting komt. Neen, wijl propageeren geen commu naal beeit. Maar toch, als wij lezen, dat niemand zeide, dat 'iets van hetgeen hij had zijn eigen ware en als we dan in onze da gen zien dat een ieder juist in de eerste plaats opkomt, voor wat hij acht zijn eigen te zijn, dan klemt toch de vraag, of hier niet een tekort valt aan te wij zen. Of in dit opzicht de Christelijke levens practijk wel overeenkomt met de leer en de liefde van Christus. Goes - Ass. APOTHEKER - Tel. 168 GROOTE MARKT 9. Toenadering éischt Gods Woord en dezer tijden nood. En daarom kunnen wij met het op treden van het „Prot. Zuiden" dat nood wendig de verwarring moet vermeerde ren en de tegenstellingen verscherpen niet sympathiseeren. Aan Ket opwekken van de kerkelijke hartstochten doen wij niet mee. Integendeel. Wij roepen alle belijders, onverschillig van welke kerkelijke rich ting zij -ook mogen zijn, op, om te strij den, eendrachtig te strijden, zooveel mogelijk vereenigd en als 'tniet aniders kan, gescheiden voor de bewaring en de versterking van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Christelijke Boe,rein en Tuinders. Op Woensdag 15 Juni a.s. zal in' het ■Militair Tehuis te Middelburg de jaar vergadering worden gehouden! van den Chr. Boeren' en' Tuinjdersbond. Het bestuur heeft getracht het nuttige met het aangename te vereenigen. Behalve de gewone werkzaamheden, komt ook aan de orde een referaat vanl Jhr J. C. 0. Sandberg, directeur van het Informatiebureau voor landverhuizing over „Emigratie". Men krijgt hier dus een zeer deskundig spreker over oen hoogst belangrijk onder werp. Na afloop van de vergadering zal ©enl autotocht worden gemaakt door Walche ren 'Veltrouwd kan worden, dat over gebrek aan belangstelling niet geklaagd zal be hoeven te worden. Wij doen niet mee- Het is duidelijk, dat pr bij het „Prot. Zuiden" wij moeten nog altijd aan nemen onbedoeld een pogen is om de kerkelijke hartstochten te prikkelen^ ten einde op die wijze eenig politiek voordeel te behalen. Welnu, daaraan doen wij ,n ie t mee. Er is in dezen tijd wat anders en wat beters te doen. Er is een ernstig en stelselmatig pogen om, zooals „Het Volk" het uitdrukte, eerst de harten te xevolutioneeren, en zoo den triumf v„an de revolutionaire begin selen voor te bereiden. Oók in Zeeland. En niet geheel zonder resultaat. Terwijl het „Prot. Zuiden" moet klagen dat de Chr. Hist. JJnie hier en daar ver lies had te boeken, is de S. D. A. P. in Zeeland aan de winnende hand. Het revolutionaire zaad, met milde hand gestrooid, begint te ontkiemen en wor tel te schieten. En nu behoeven we "het van die zijde dreigende gevaar niet te pverschatten, maar we mogen het evenmin onderschat ten. Welnu, tegenover die opdringende machten is naar onze overtuiging samen werking van alle Cha-istusbelijders ge boden. De A.-R. partij en de Chr. Hist. Unie staan ,jiu eenmaal naast elkaar. Wij betreuren, dat, omdat daarvoor het verschil te gering is. jWaar misschien is 't beter zoo, omdat op deze wijze een breeder® zoom van ons volk wordt be reikt. In 'geen geval echter, wenschen wij beide partijen tegenover elkaar te zien. i 1 De immigratie in Canada- Webb, de burgemeester van Winnipeg heeft in een rede bitter geklaagd over de overstnooming van de Westelijke pro vincies van Canada met landverhuizers van niet-Britscbe afkomst. Hij geloofde dat de bevolking van Manitoba, Saskat chewan en Alberta nu al voor meer dan' de helft uit vreemdelingen bestond. Van' hen die thans het land binnenkomen, zijn er negentig Onbritsch tegen één Brit Zij spreken alle talen, behalve Engelsch of Fransch. Zullen wij overheerscht wor den, vroeg hij, door menschen uit Mid den-Europa, die niets afweten van onze taal, onze denkwijze, onze tradities? Hij kwam op tegen de politiek om landverhuizers in Winnipeg te, „dumpen". De regeering moest hen na aankomst concentreeren op opleidingsboerderijen, zoodat zij iets konden leepen van de Cana- deesche methoden. Zij moeten pas vrij gelaten worden, wanneer zij voor den landbouw geschikt waren gebleken. Geein onrust in Portugal. De Piortugeesche. minister van oorlog spreekt de geruchten tegen, volgens welke de orde in Portugal zou zijn verstobrd. De troepenbeweging, die gisterenavond plaats vond en welke blijkbaar tot de geruchten over een revolutionaire po ging aanleiding gaf, was het gevolg van! een verkeerd begrijpen van gegeven in structies. Er heerscht volkomen rust in Portugal. Het noodweer in Bohemen- Thans, nu men een overzicht kan krijgen over de schade, die het nood weer in de laatst© dagen heeft aangericht, wordt gemeld, dat in het Westen en het Zuiden van Bohemen hef grootste deel van ,den oogst vernield is. Groote verwoestingen richtte een ha gelslag in Moravië aam. Een catastrofale uitwerking had bet noodweer in Slowakije, waar groote uit gestrektheden land volkomen verwoest zijn. Daar zijn ook vele menschenlevens aan het noodweer ten offer gevallen. Uit het bezette gebied. De Fransche krijgsraad te Koblenz heeft twee soldaten van het bezettingsleger die' een maand geleden een Puitsch meisje geweld hadden aangedaan, tot 5 jaar tuchthuis, uitzetting uit den militairen stand en 5 jaar verlies van burgerrech ten veroordeeld. De „Frankf. Ztg." schrift hierover: „Het dient erkend, dat de, bezettingsoverheid in dit geval met gepaste, spoed en door- 1 tastend is opgetreden, zoodat de ge- f rechte straf het misdrijf pp den voet g is gevolgd." Het Deenscbe ontwapeningsvoorstel. Het landsting heeft met 39 (liberalen1 en conservatieven) tegen 24 st. (socialis ten en radicalen) het ontwapenings-voor- stel, dat door de vroegere socialistische regeering is ingediend en in Maart 1926 door het folketing werd aangenomen, doch1 nog steeds niet door het landsting behan deld was, toen de zitting gesloten werd, verworpen. In de nieuwe zitting opnieuw bii het landsting ingediend, was de wet nog steeds niet afgehandeld toen de soci alistische regeejring in December aftrad. Brand in een artilleriepark- Te Miramos, in het departement Mond van de Rhone, is een felle brand in het artillerie-park uitgebroken. Vier loodsen, grootendeels gevuld met dekens en mi litaire kleeding en de woning van den administrateur zijn een prooi der vlam men geworden. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. Amerikaansche Helaenveroering. De opwinding veroorzaakt door het' vooruitzicht van Lindbergh's aankomst in Washington a.s. Zaterdag begint op een delirium fe gelijken. De vlieger zal zeer verwonderd zijn, als hij de vrachtauto's ziet vol brieven en pakjes die hem wachten. Alle mogelijke dingen zijn hem toegezonden van foto grafieën, waarop met vrouwenhand het adres geschreven is tot hammen, kis ten eieren, siroop, chocolade, dassen, schoenen en bretels toe. Er zijn ook gedichten bij en een ontelbaar verzoe ken om steun. .50.000 brieven zijn met 3 vliegtuigen van New York haar Was hington gezonden. De ontvangst, die New-York den vlie ger bereidt, zal wellicht de meest gran dioze rijn, uit de geschiedenis der stad en wellicht zonder parallel in do ge schiedenis der Vereen. Staten. Men ..schat het aantal menschen, dat hem Maandag zal ontvangen op 2 millioen. Die dag zal een feestdag zijn. De beurs zal zelfs gesloten worden. President Cooüdge heeft de bevordering goedgekeurd van Lindbergh tot kolonel bii de luchtreserve. Korte berichten. In het kolenbekken van Durham hebben de mijnen in vier maanden tijds een verlies van 695,000 pond sterling op de exploitatie-rekening geleden. Er zijn 41.000 mijnwerkers werkloos. Bij Freiburg in Baden is de vroegere groothertog Friedrich II van Baden, aan de gevolgen van een hartzwakte over leden. Donderdagavond zijn in Mexico alle klokken een uur vooruit gezet, zulks niet alleen voor den zomer, maar voor het geheele jaar. SHjOCLAAR'S KOFPIfc 6000 VOOR BOOM KWALITEIT aa/.d. emggelaar 5- cs roosehdaal y. naLSIjf c'k Een verboden vereeniging? De Officier van Justitie te 'sGraven- hage beeft gisteren vergezeld van een rechter-commissaris en rijk- en gemeente politie een inval gedaan in het perceel Wasstraat 1 te Leiden, welk perceel door eeniga Indonesische studenten wordt be woond. Hoewel justitie en politie omtrent het doel van dezen inval het grootste stil zwijgen bewaren, vernamen we, dat deze inval heeft plaats gehad op vermoeden dat daar de zetel van een geheime of verboden politieke vereeniging zou zijn, althans dat de daar wonende studenten lid zouden zijn van deze vereeniging, welke in Indië revolutionaire propaganda voert. Aangezien, toen de justitie ter plaatse verscheen, de deur van de woning niet werd geopend, heeft men zich, nadat de. deur was opengebroken, ingang tot de woning verschaft. Een groot aantal boeken, brochures, papieren en andere bescheiden zijn in beslag genomen. Het Kamerlid Scheurer. Het anti-revolutionaire Tweede Kamer lid, de heer Scheurer, heeft na langdurige ziekte gisteren weer voor het eerst de vergadering dier Kamer bijgewoond. Nieuw spoorboekje gevraagd. De heer Braat heeft tot den! minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat velen in den lande ongemak ondervinden van de inkleeding van het thans bestaand© spoorboekje om uit te rekenen hoe laat de trein vertrekt en '(of) aanikomt, en velen daarvoor papier en potlood moeten gel rui ken, terwijl die moeilijkheid nog ver groot wordt indien hun huisklok zonnetijd gaat? Is de Minister ook niet van meening, dat dergelijke onnoodig© last voorkomen! moet worden? Is Zijne Excellentie bereid, ten einde het in Nederland reizendei publiek in be scherming te nemen, te bevorderen, dat het spoorboekje in den ouden stijl ge drukt wordt? Christel ij ke Metaalbewerkers» Met den Christelijken Metaalbewerkers bond gaat het in de goede richting. De' laatste maandstaat vermeldt weer eert vermeerdering van het aantal leden, dat pp 1 Mei j.l. tot 5141 was gestegen. De economische conferentie te Genève. Door den hear Colijn, lid der Eerste Kamer, zijn aan (len Minister van Finan ciën, voorzitter van den Raad van Minis-1 ters, de volgende vragen medegedeeld! I. Heeft de Regeering reeds kennis ge nomen van den inhoud van het rapport der Internationale Economische Confe rentie te Genève? II. Is de Regeering bereid aan de Sta- fen-Generaal mededeeling te doen van haa.r standpunt met betrekking tot de aanbevelingen ©n resoluties in dat rap port vervat? III. Is de Regeejring niet van oordeel^ dat het aanbeveling verdient van harent wege eep. vertaling van bedoeld rapport in het Nederlandsch te. doen verschijnen en- 'deze vertaling algemeen verkrijgbaar te stellen? kalmeeren U en houden Uw geest helder. Buisje 75ct.Bij Apoth. en Drogisten. Schietproeven! nabij Kaap- duinen. Op 14 Juni en zoo noodig op 15, 16 en 17 Juni a.s. zal aanvangende |ta 9 uur, op Walcheren worden geschoten met geschut, geplaatst tusschen het hoogla en het lage licht van Kaapduinen (plm. 5. K.M .ten N-W- van Vlissingen). De onveilige sector wordt begrensd doofl eert lijn, getrokken! vanuit de batterij! naar het hoog© licht van Nieuwesluis en de Zeeuwsch-Vlaamsche kust en een lijn!, getrokken vanuit de batterij langs het licht Zuiderhoofd (Westkapelle). De sector is onveilig tot op een af stand van 14 K.M. emi een hoogte vaal 2600 M. Op het werk, vanwaar geschoten wordt, zal één uur vóór deni aanvang, tot het einde een roode vlag zijn gebeschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1