No. 211 Vrijdag 10 Juni 1927 41e Jaargang L. DUVEKOT Sz., Tabak, Sigaren en Sigaretten. GRGOTE MARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Kerkelijke hartstochten. Naar aanleiding van door „Het Prot. Zuiden" tot ons gerichte vragen hebben wij eenigen tijd geleden een paar artikel- tjes- gewijd aan de vraag of het optreden der A.-R. partij z,ou kunnen zijn tot schade 'van de Ned. Herv. Kerk. Wij hebben toen betoogd, dat „los making van de zilveren koorde" moet worden geacht te zijn in het .belang van de Ned. Herv. Kerk, maar dat hier prak tische bezwaren rijzen, omdat, zooals eerst Minister de Vries en na hem Mi nister de Geer betoogde, eerst in den boezem dezer Kerk uitgemaakt zou moeten worden, wie de rechthebbenden zijn: de Synode, of de plaatselijke ge meenten. In vprband daarmee werd er op ge wezen, dat hier van een ruw ingrijpen geen sprake mag zijn en dat eventueele kapitalisatie in geen geval „opgelegd" zou mogen worden en tenslotte werd her innerd aan een uitspraak van wijlen Mr A. F. de Sav-ornin Lohman, dat het motief dat velen van de A.-R. partij afhoudt en dat ontleend is aan de gehechtheid aan de Ned. Herv. Kerk van. den rneest be- denkelijken aa,rd is, en totaal o n g e - gron d. „Het Prot. Zuiden" is in een drietal artikelen op fleze kwestie nader terug gekomen en wij willen wel zeggen, dat het antwoord van onze Chr. Hist, pers zuster ons in hooge mate heeft teleur gesteld. i Immers, wanneer het tegendeel niet na drukkelijk betuigd was, dan zou men uit dez,e artikelen geen anderen indruk kun nen krijgen, dan dat hier een "pogen is, fom, het koste wat het wil, de kerke lijke hartstochten te prikkelen. Op de zaak zelf gaat het blad zoo goed als niet in. Aan de bedoeling van het A.-R. pro gram en het optreden van de A.-R. partij in de practijk w,ordt z,oo goed als geen aandacht geschonken, evenmin als aan de uitspraken van een man als Mr de Savornin Lohman. Het „Prot. Zuiden" volgt een andere methode. Het tracht om te beginnen aan wat wij schreven een. .verkeerde voorstelling te geven, en begaat dan de „handigheid" om de Geref. Kerken te schuiven in de plaats van <Je A.-R. partij. Van een door ons aangehaalde uit spraak van Mr Schokking, dat door de overdreven voorstelling, die velen koes teren van de staatsuitkeeringen de offer vaardigheid schade lijdt, wordt gemaakt, dat wij dus geen h-oogen dunk hebben van de .offervaardigheid in Hervormde kringen. Verder wordt herinnerd aan een preek van wijlen prof. Biesterveld, waarin deze zich minder vriendelijk over de Ned. Herv. Kerk zou hebben uitgelaten en aan. de ■actie van Geref. Kerkeraden tegen het huwelijk van Gereformeerden met Her vormden. Alsof dit alles met deze kwestie ook maar iets te maken had. Alsof de A.-R. partij niet een politieke, maar een kerke lijke organisatie was. Door dit uit het „oog te verliezen komt onze perszuster er toe, te schrijven, dat als „De Zeeuw" zegt, ^at A.-R. en C.-H. te dicht naast elkander .staan om elkaar te bekampen, zij dan perst moet trachten „op te heffen de kerkelijke muren, die in het dagelijksche kerkelijke leven tel kens een beletsel tot toenadering blijken te zijn." Een 'eervolle opdracht. Maar vooralsnog zien wij niet in, dat liet „opheffen" van kerkelijke muren tot ;onze taak of tot (le taak van pen poli tieke partij kan behooren. Men huivert „Het Prot. Zuiden" zegt, niet de ker kelijke hartstochten te willen prikkelen. Na 'eerst —geheel ten gurechte zooals met name heel duidelijk in 1920 is gebleken de voorstelling te hebben ge wekt, alsof het streven yan de A.-R. partij zou zijn de Geref. perken een kans te geven de kerke-goederen in bezit te krij gen, vervolgt het blad: „De strijd gaat dus, .daar er in. Neder land ,-een vrije Kerk fin een vrije Staat 'bestaat, om bet stoffelijk bezit. En hier voor wil de Anti-Revolutionaire partij ons volk laten doormaken al de ellende en haat, die noodwendig het gevolg zouden zijn. Men realiseere zich deze kwestie toch eens even plaatselijk. Het zou dan kunnen .geschieden dat men te M:.ddel- delburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Re- nesse o'f waar ook, het kerkgebouw der Herv. Kerk of één dier gebouwen af moet staan aan de Geref. Kerk te dier plaatse; en zoo dit niet geschiedt, zou de Herv. Kerk met een financiëelen schuld be last worden, die vaak piet te dragen zou zijn. Zou dit piet een haat verwekken, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 waarbij die van 1882 {e Amsterdam nog maar 'kinderspel zou zijn? En deze toe stand zou ook zoo worden, als de Geref. Kerken in 'het ongelijk werden gesteld. Men huivert als men zich dit indenkt." Inderdaad: men huivert. Men huivert als men ziet, hoe een verantwoordelijk blad op een dergelijke onverantwoordelijke wijze durft optreden. Men huivert' als men zich indenkt, hoe in een tijd dat in het politieke leven een heid van alle belijders meer 9an ooit noodig is, door dergelijke dwaze fantas tische voorstellingen, zoo vierkant in strijd met wat Lobman beoogde, de kerkelijke hartstochten worden geprikkeld. Engeland en Rusland. De leden van de Engelsche missie in Moskou, die teruggeroepen is wegens het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen zijn gisteren te Londen aangekomen. De zaakgelastigde Sir Robert Hodges vertoefde reeds met vacantie in Engeland, en de eerste secretaris heeft den Noor- weegschen gezant te Moskou de nog loo- pende kleinere aangelegenheden overge dragen. De Spaansche kroonprins. E,cn telegram uit Madrid aan liet „Jour nal" meldt, dat de prins van Asturië aan een hieuwen aanval van bloedingen lijdt. Zijn toestand baart ernstige ongerust heid. Revolutionaire actie in Portugal? TJit Radajoz wordt geseind: Helt gerucht loopt hier, dat eir in Portu gal een revolutionaire beweging zou zijn uitgebroken. De regeering heet order te hebben gegeven aan de troepen in da Noordelijke provihcies om die noodi'ge maatrejgelen te treffen. De stations' worden jmlitair bezet gehouden. Volgens een nader bericht zou de orde alweer hersteld zijn. Fascisten tegen Communisten. Toen Dinsdagmiddag een groepje Ita- liaansche wegwerkers te Nice bezig wa ren met schaften, werd plotseling; een dynamietpalroon, die gebruikt pleegt te worden voor het in de lucht laten sprin gen van wogbedekkingen, tusschen hen in geworpen. De er aan bevestigde lont brandde reeds aan het uiteinde. Een der mannen wist de patroon snel weg te werpen, doch juist toen hij dit deed ont plofte het ding, zoodat hij aan zijn hand werd gewond. Later bleek, dat fascistische arbeiders uit politieke overwegingen de communis tische arbeiders wilden treffen. De oorlog in Cihlna. Na een strijd, die 36 uur duurde zijin, naar bericht wordt, de1 Sjantoengsche troe pen verslagen door de troepen uit Nan king en teruggetrokken van het Groote Kanaal. De zegevierende troepen rukken nu 'naar Hankou op en hebben het IV jangmeer bereikt, waar de arbeidersunie is opgeheven en de plaatselijke troepen zich bij die uit Nanking hebben aange sloten. Zal de Prims van Wales zicih verloven? De Fransche bladen melden, dat in hooge 'kringen van Madrid heit gerucht loopt van een aanstaande verloving van den prins van Wales, den Engeischen troonopvolger, met de infante Beatrix, zulks met volledig goedvinden der En gelsche en Spaansche souve-reinen. Men vraagt zich af of het gerucht be vestigd zal worden bij de luisterrijke ont vangst welke Londen ter eere van het Spaansche vorstenpaar voorbereid. Te Madrid wordt de mogelijkheid van een dergelijke gebeurtenis van politiek oogpunt bezien reeds druk besproken. Intusschen lijkt ons eenig voorbehoud omtrent de juistheid van het gerucht wel gerechtvaardigd. Auto-bandieten- Een bediende van een mijnwerkers- bond werd gisteren op dien weg van Hat- tingen naai' Bvlfang, waar hij invalide- gelden moest uitbetalen, door een auto ingehaald, waarvan de inzittenden zich op hem wierpen en hem doodschoten. De dieven maakten ruim 19.000 mark buit. Daarna reden zij in waanzinnige vaart verder, overreden voorbijgangers en kre gen bij Niedcr Wcnigern zelf een onge luk met hun auto, zoadat zij huu vlucht te voet moesten voortzetten. De crimineels politie te Essen ver volgt ze. De moord op den Sovjet-gezant. Het verhoor van den moordenaar van den Russischen gezant heeft tot nu toe niet veel opgeleverd. Uit Wilna wordt gemeld, dat de politie daar een terroristische organisatie van mo narchisten op het spoor is gekomen, die onder leiding van eon zekeren Jakovleff stond. Kowera moet tot deze organisatie hebben behoord. Jakovleff is eveneens in hechtenis genomen. In politieke kringen te Warschau wordt verzekerd, dat de berichten over een agres sieven toon van de nota der Russische, regeering aan Polen niet juist zijn. De nota is in vriendschappelij'ken toon ge steld. Voordat Zaleski naar Genève ver trok, ontving hij nog een persoonlijk tele gram van Litwinoff, waarin gelijk gemeld nogmaals de dank der Russische regeering voor de deelneming der Poolsche regee ring werd uitgesproken. De Poolsche regeering heeft zich bereid verklaard een schadevergoeding aan de weduwe van den vermoorilen gezant te betalen. Heit antwoord der Poolsche regeering aan Rusland is reeds vastgesteld. Daarin wordt medegedeeld, dat. de Poolsche re-, geering meermalen den Russischen ge zant Wojkoff bescherming heeft aangebo- den, doch dat Wojkoff verklaarde als vriend van Poleti niets te vreezen te hebben, waarom hij elke bescherming af wees. Na den moord op Wojkoff. Het sovjet-persagentschap meldt uit Moskou, da.t in de voornaamste steden/ van de Sovjöi-Unie betoogingen hebben plaats gehad, waarbij uiting gegeven is aan de verontwaardiging over den moord op Wojkof. Op vergaderingen zijn mo ties aangenomen, waarin de moord in ver band gebracht wordt met de anti-sovjet- politiek van Elngelanid en waarin ook de Poolsche regeering verantwoordelijk ge steld wordt en opheffing geëischt wordt van da tegenrevolutionairo organisaties, in Polen. Eein wervelstorm. -Volgens een bericht uit Santiago- heeft een wervelstorm een deel van de haven van Ancud op het eiland Chilo-e verwoest. Er zijn tachtig huizon vernietigd en er valt één menschenlev-em te betreuren. Tal van menschen zijin gekwetst. Monarchisten veroordeeld. De rechtbank te Odessa heeft acht per sonen, die behoord hadden tot een monar chistische organisatie, die eenigen tijd geleden w>erd ontdekt, ter dood veroor deeld. Tot de veroordeelden behoort de leider der organisatie, Kryzjan-ofski, een 'gewezen gerechtelijk ambtenaar. Voor drie veroordeelden is bij wijze van gratiei de doodstraf veranderd in tien jaar gevan genisstraf. Godsdienstige opleving in het Sovjetrijk. In een algemeenci bijeenkomst van het comité der communistische partij! te Mos kou werd, naar de Times meldt, een rapport besproken, betreffende de resul taten van de- anti-godsdienstige propagan da in stad en streek. De rapporteur Barkanoff verklaarde; dat de anti-religieuze organisaties zonder eeni gen twijfel de nederlaag hadden geleden, en dat er onder de massa eein godsdien stige opleving viel waar te- nemem. Barkanoff klaagde, er over dat de 2900 leden van de voreeniging „Tegen Godj' ni,e,t in staat waren! geweest den reHi- gijeuzen vloed tegen tei houden. Korte berichten. Gisteren is te Genève het congres van den internationalen bond voor juridi sche beroeps-bescherming geopend. In de nabijheid van Malta is een licht vliegtuig in zee gestort. De marine officier luitenant-commandant Forbes ver dronk. Te Neuköl-n (Berlijn) heeft Woensdag de echtgenoote van een stadhuisklerk bij ieen twist omdat hij zon weinig verdiende, haar man doodgeschoten. Het aantal ingeschreven werkloo-zen in Denemarken daalde de vorige week met 2332 tot 56.019 tegen 43.700 in de zelfde week van het vorige jaar en 59.000 ïn 1921. Prijs der Adverteniiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De stormramp. G-i'stemachl is in het St. Vincentius- Ziekenhuis overleden dei lieer E. H. Klein Gebbink uit het gehucht Beltrum. Deze 75 a 80-jarigo oude man werd bij de jongste stormramp zwaar gewond en daarna in genoemd ziekenhuis opgeno men .De begrafenis heeft Zaterdagmorgen! om 9 uur te Beltru-m plaats. Dit is het achtste slachtoffer dat bij deze ramp het leven lieit en wel bef vijfde uit het kleine plaatsje Beltrum. Men seint nlog uit Beltrum, dat de toestand daar met het ongunstig frissche en vochtige weer der laatste dagen ze-er bedroevend is, te meer daar nog geeri voldoend aantal noodwoningen geplaatst werd. Gistermorgen even voor het afzenden van dit bericht goot de regen weer uit de lucht en ontlastte zich een zwaar on weer boven het dorp, waarbij: een in de wed loopende koe van de gezusters Has- sink werd doodgeslagen door don bliksem. Het dagelijksch bestuur van het Nat. Steuncomité „..Stormramp 1927" heeft gis teren te Arnhem vergaderd. Gebleken; is, dat c-r in Gelderland ongeveer 130 boer derijen zijn vernield, in Overijlsei 70. Voor de ramp van 1925 werd bijna drie millio-en gulden geofferd; ditmaal zal niet veel minder noodig zijn. De opruiming der ruïnes. 'Aan den o-proe-p van het Hoofdbestuur van den A.B.T.B., gericht tot de jonge hoeren om gratis liet o-pruimingswerk der raïneis te verrichten, is in ruime mate voldaan. Woensdag waren in de provincie Gelderland ongeveer 400 jonge boeren opgekomen en in de provincie Overijssel ongeveer 100. De grootte der ramp blijkt wel opnieuw uit het feit, dat het Hoofd bestuur in het bondsorgaan van den A.B. TE. den wensch uitspreekt, dat nog een paar honderd jonge boeren zich voor dit „liefdewerk" zulten aanmelden. Nu het oprui'mingswerk wordt verricht blijkt steeds meer welke ontzettend groote ver woestingen de cycloon heeft aangc-riclit.'' De b ij zetting van Generaal Van Heutz. Omtrent de bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal Van Heutz, wordt nog het volgende gemeld. -Toen de stoet op d-e begraafplaats was gearriveerd, trad allereerst naar vo ren de oud-gouvemeux-gencraal van Ned.- Indië Idenburgh, als voorzitter der hom- missie .Deze herinnerde- er aan, dat on middellijk na het verscheiden van Van Heutsz zich een commissie vormde, die groote belangstelling ondervond en welke de nagedachtenis wilde- eeiran, allereerst door hem hier ter stede eien laatste rust plaats te bereiden. Spr. dankte -daarna vo-o-r de belangstel ling van het Koninklijk Huis en de re geering; in het bijzonder dankte hij' dein minister van -koloniën, dat een detache ment van het Indisch marechausséecorps aanwezig kon zijn, dat onder Van Heutsz's bevel zooveel lauweren plukte. Tenslotte' sprak de heer Idenburg nog een persoon lijk woord. De minister van Koloniën dr J. C- Ko ningsberger, stelde -daarna in het licht de groote bekwaamheden van generata] Van Heutz als staatsman. Daarna sprak luitenant-generaal II. N. A. Swart, die1 deed uitkomen hoeveel we aan Van Heutz als krijgsman te danken hebben. De rij der sprekers werd gesloten door den heer C. G- Vattier Kralan'e, die acnetste de groote hoedanigheden van de>- zen staats- en krijgsman als mensch. Na afloop van deze redevoeringen werd de kist wederom door de 14 ridders der Md- Willemsorde, die naast de kata falk geschaard bleven, opgenomen en ge dragen naar de graftombe. In dit uit Zweedseh graniet opgerichte monument werd de kist mief het stoffelijk hulsel geplaatst terwijl de muziek van dia marine treurmuziek liet hooren. Daarna begon het défilé der troepen in gewoon marschtempo'. Zij' marcheerden thans .ontdaan van allo rouwteekenert langs het monument, waarnaast Prins Hendrik had plaats genomen en waarvan de geopend© k-operen. deur nog toeliet een blik te werpen in helt van metselstee- ne-n gebouwde gewelf. Hierna was de grootsche plechtigheid teneinde. De troepen marcheerden naar het Koloniaal Instituut, waar de stoet ont bonden werd. Is Chamberlin boven ons land geweest? Er is in de pers op gewezen, dat tus schen Plymouth en Dortmund geen spoor van de vlucht van Chamberlin te vinden was. De heer Joppe te So-mmieisdij-k mieldt thans aan de Kon. Luchtvaartmaatschappij dat hij in den nacht van Zondag op- Maandag, tusschen half drie en 3 uur, een vliegtuig, laag vliegend met groote snel heid van West naar Oost, heeft waarge nomen, loodrecht kruisend de dagelijksche route der vliegtuigen van de K.L.M., welke op hun vluchten tusschen Nederland en Eingeiland over Sommelsdijk komen. Uit dit bericht zou blijken, dat Chamber lin o-ver Zeeland en. Brabant naar Dort mund is gevlogen. Deze medeldeeling klo-pt geheel met den tijd, waarop bef vliegtuig boven Dortmund is waargenomen. R o o d e K r u i s-P o s t z e g e 1 s. De Roode Kruis-Postzegels zijn verkrijg baar van 17 Juni a.s. af, den dag waarop de herdenking van het Roode Kruisfeest valt. Zij blijven verkrijgbaar tot en met 31 Juli 1927. De gèldigheidsduur eindigt met 31 Dec. 1927- De na 31 Juli a-s. overgebleven zegels zullen worden vernie tigd. Het zegel van 5 ct, dat de beeltenis van den Prints draagt, zal reeds ver krijgbaar zijn van 9 Juni a.s. af. De zegels van 2 ct. zullen verkrijgbaar zijn voor 4 cent, die van "3 ct. voor 5 ct., diie van 5 ct .voor 8 ct., die van 7V2 ct. voor 11 ct. en die van 15 ct- voor 20 ct. Uitvoer van hoornen. De R.K. Klompenmakers Patroonsbond te 's Ilertogenbo-sch heeft aan d-e) Tweede Kamer verzocht, om uitvaardiging van een uitvoerverbod voor hoornen. De K oni.nkl ijk e Familie. Per S.Si--trein van 18.20, waarin zich het koninklijk salonrijituig bevond, zijn gisteren de Koningin en Prinses Juliana van Het Loo te Den Haag aangekomen 0111 aldaar eenige dagen te blijven. Op hef perron waren vel© belangstellenden van de aankomst 'getuige en in de Rijnstraat stonden zeer veel mensc-hen, die Koningin en Prinses hartelijk toejuichten toen hup open auto voorbijkwam. D-e Koningin-Moeder zal Zaterdagmiddag te 17.21 per trein uit Utrecht te 'sGraven- hag-e aankomen en denkt Maandag weder naar Soestdijfc terug te fceeren. E x-K e i z e r Wilhelm. Do ex-keizer en zijn gemalin brachten, gistermiddag per auto een bezoek aan de Koningin Moeder ten pale-ize Soeistdijfc. Wet op het radio-verkeer. In verband met het radioverkeer is eeh wetsontwerp ingediend tot aanvulling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, zooals deze laatstelijk is aangevuld en gewijzigd bij de wet van 31 Mei 1923. In dit ontwerp worden o.m. bepalingen gesteld, regelende de 'heffing van een jaarlijksch recht voor hief gereed ten ge bruik aanwezig hebben of het gebruiken van een ontvangiinrichting, dan wel van een aansluiting op een radio-distributie inrichting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1