.en goede n smaak hebben... Prijsverlaging H.C. - Grossier - Kruini Abonneert D op dit Blad. Waarom Advertentie tand- au Tui®!®» Rechtszaken „ATLANTA" PUDDIHQ Tan Richter mijn Zilver, Tan Richter mijn Goud. BARA MARGARINE BLAUW MERK KOFFIE staat er geen van Uwe Firma op deze plaats Een zeer groot getal lezers zon er nota van hebben genomen! is een eisch der beschaafde samen leving en is juist daarom iets, dat iedereen zich gaarne toekent. In alle moderne talen gebruikt men dan ook het woord „smaak", zoowel in den werkelijken als in den overdrachtelijken zin. De artikelen die beide beteeke- nissen in zich vereenigen zijn Droste's Pastilles en Droste's Bon bons. Zij zijn goed van smaak en getuigen van goeden smaak. Wilt ge Uzelven of anderen eens tracteeren, doe het dan met Droste's! //Altijd Welkom." Men behoeft niet rijk te zijn FIR AAA A. S. J. DEKKER GOES. Fijnste kwaliteiten thans slechts 70 ct. per pond. beslist zuiver, thans fl.02 per pond. Voor WINKELIERS &n ZAKENMENSCHEN, die rm DE WORTEL MOET ER UIT een Schildersknecht of Halfwas. 85, Marti mis Polderman en Johanna Wil- fcolmina Hoogedetire. Geboren: Jan Frans, z. v. Frans de Sfnl en Maatje Martha Dieletman. Overleden: 8, Johanna de Vos, 77 j., weduwe van David Midavaine. SCHOONDIJKE. Gehuwd: 5, Augustinus llollet, 25 j. jm. en Maria Magdalena Scherbcajn, 18 j. jd.; 5, Izaak de Jonge, 22 j. jm. en Magdalena Lensen, 24 j. jd.; 5, Abraham Pieter Keijinel, 24 j. jm. en Maria do Bruijhe, 20 j. jd.; 12, Nicolaas Cornelia Quist, 26 j. jm. en Pieternella Dees, 23 j. jd. Geboren: 9, Comelis David, z. v. A. J. Kotvis en A. P. Versprille; 12, Johanna •Elizabeth, d. v. J. E. van de Walle; 13, Janneke, d. v. A. de Hullu on J. S. Liuteijn. Overleden: 23, Janna Elizabeth Seen, 50 j., ongeh.24, Jozias Izaak de Bruijtne, 18 j., ongeh.; 21, Adriaan Krocké, 72 j., tochtgenoot van C. S. Schijive (overleden te Oostburg). Emigratie naar Zuid-Afrika? Aan een artikel in „Het Platteland'', het orgaan van den Chr. Boeren- en Tuin- dershond is het volgende ontleend: „Europa in het algemeen en ook Nederland in het bijzonder heeft aan de emigratie in de laatst verloopen eeuw zijn aandeel ruimschoots bijgedragen. Ze zijn niet weinig in aantal geweest, onze landszonen, die naar o.verzeesche gewesten getrokken zijn om daar een nieuw tehuis te bouwen, een nieuw veld van werkzaamheid te vinden, en veelal te slagen. Zeker, het is overdreven te zeggen, dat slechts de allerbesten van een volk emi- greeren, dat slechts de moedigsten, zij, die de meeste energie, de taaiste volhar ding, den grootsten durf bezitten, het oude bekende den rug toekeeren en het nieuwe, onbekende, met zijn vele raad selen, met een gesluierde toekomst bin nentreden. Maar er ligt toch deze waarheid in., dat moed, energie, volharding noodig is om een goed emigrant te zijn. En in die kwaliteiten stonden veelal onze Hollandsche trekkers niét achter aan. Ongelukkigerwijze heeft Noord-Amerika den trek aan banden gelegd en door het beperken van het aantal practisch de emigratie onmogelijk gemaakt. Er bleef voor onze Hollandsche emi- gTanten vrijwel alleen Canada over. Wel •hoorde ik van eenige Haarlemmermeer - sche boerenzoons, dat zij op verkenning warm uit geweest naar Zuid-Amerika, doch van practisch resultaat vernam ik tot dusver niet. Sommigen spreken van mogelijkheid van emigratie naar Suriname, doch, voor- zoover mij bekend, is het tot heden bij praten gebleven. Dan is er nog Frankrijk, waarheen uit de Zuidelijke provinciën, en niet alleen R.-Katholieke, boeren getrokken zijn. Ver leden jaar begin Mei opende dc Société Franco-Neerlandaise haar vestiging op „La Vackerie" in Nor mandie. Zonder iets ten ongunste te zeggen van al dit werken om aan onze jonge boeren zonen een levensbestaan te verschaffen in bet oudvaderlijk bedrijf, meen ik reeds thans ook de aandacht te moeten vesti gen op een ander gebied, dat onze be langstelling waard is. En wel op Z.-Afrika De Nederl. Zuid-Afrikaansche vereeni- ging, gevestigd te Amsterdam, heeft in Nov. 1926 eene commissie, bestaande uit de lieeren Dj- H. van Beeck Vollenhoven, J. H. Memelnik en F. Veldman, afgevaar digd om een studiereis door Zuid-Afrika te maken met het oog op de mogelijkheid van emigratie van Hollandsche boeren naar deze gewesten. 1 Dec. 1926 ver trokken, is zij Maart j.l. in het vaderland teruggekeerd en hoeft omtrent hare be vindingen uitvoerig gerapporteerd. 13 Mei j.l. hadden de Centrale Land- bouw-organisaties een samenspreking met een afvaardiging uit het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging en met de Commissie, waarin aan de hand van het rapport de emigratie-mogelijkheden be sproken werden. Het zou praematuur zijn en niet pas send hier reeds over het verhandelde en het resultaat dier conferentie te spre ken. Vermoedelijk zal het rapport gepu bliceerd worden en zullen ook onze lezers gelegenheid hebben in dit blad van den inhoud kennis te nemen. Doch een indruk mag ik wel mede- deelen ,en die is deze: er liggen m.i. in Zuid-Afrika kansen voor onze jonge boeren; mogelijkheden, die niet onder schat, noch verwaarloosd mogen wor den. In het verleden is het in de praktijk gebleken, dat de Hollander, de Holland sche boer, in dat land en in dat klimaat aarden kan. De Hollandsche stam heeft daar diepe wortels geschoten. Afgezien van felke hoera-stemming kan men zeg gen, dat er historische banden bestaan tusschen Zuid-Afrika en Holland, handen des bloeds. Hier is een overvloed van handen, '.die den intensieven landbouw kennen, daar een tekort. Er moet een middel gevonden worden, om in dit ge brek uit onzen overvloed te voorzien. Tot heil van beide partijen. En aangenaam is het te hooren, dat men ook in Zuid-Afrika daartoe, voor- zoover mogelijk, medewerken wil. Het komt nu slechts er op aan, dat men voorzichtig, jvant emigratie eischt voor alles voorzichtigheid, tot daden overgaat. Uit den aard zal er nog veel voorbereid moeten worden, doch het werken daar voor is loonend, is mooi werk, als men slechts in het oog houdt, dat men werkt voor de toekomst, voor de toekomst van onzen Ilollandschen stam. Uitvoer van tuinbouwproducten haar Amerika. Het weekblad De Tuinderij ontving van den heer Welling uitvoerige rapporten, waaruit blijkt, dat de oogstvooruitzich- ten in de Vereenigde Staten slecht zijn. Naar de meening van den beer W. zal er dit jaar in de V. S. aan tal van; productei een groot tekort zijn. Het laatste staat srapport over de vooruitzich ten van den landbouw komt volgens den heer Welling in het kort hierop neer, dat overal in Amerika veel minder is uitgeplant, dan verwacht was. Verschil lende oorzaken hebben hiertoe geleid. De belangrijke watersnood is een der oor zaken; verder hebben overvloedige regens eh onafgebroken koud weer den arbeid dermate tegengehouden, dat dit een zeer sterken invloed zal uitoefenen op de oogst opbrengst. Daarbij komt nog, dat vele boeren en tuinders hun bedrijven ver laten, omdat de bedrijfsresultaten te on gunstig zijn. De banken weigeren aan de kweekers de zoo noodige kredieten en in massa verlaten de farmers hun niet meer broodgevend bedrijf om in de industrie hun geluk te beproeven. Omtrent de afzonderlijke producten be richt de heer Welling, dat de aardbeien voor 50 pCt. zijn verongelukt. Ook de aardappelteelt zal dit jaar zeker 50 pet. minder opbrengen. De uien zijn zelfs voor het grootste gedeelte verongelukt. Nu reeds teekent de toestand zich af door sterke stijging der marktprijzen. Aardappelen stegen in een week tijds met 5 gulden per 140 pond. Indien wij over goede en gekoelde scheepsgelegenheid konden beschikken, aldus besluit De Tuinderij haar mede- deelingen, zouden er mogelijk tomaten in .Amerika te plaatsen zijn. Maar vooral zal het overweging verdienen om, indien onze aardbeienoogst dit jaar goed uitvalt, te probeeren er bij de Amerikaansche aardbeienjam-fabrieken in te komen. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 1 Juni 1927. Do Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens; Als vader van een kirid dat bij hem fiwoont, niet zorgen dat het kind de school geregeld bezoekt: W. d. II. te Oostkapelle f25 of 25 d.; als bestuurder van een rijwiel daarmede rijden op zoo>. danige wijze, dat de vrijheid en de' Vei ligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: H. J. de V- te Middelburg f 15 of 15 d.; idem met mo torrijtuig; A. P. R-, tö Middelburg f40 of 40 d.; houden van een loterij', zoni. der inachtneming van de aan de vergun, nirig verbonden voorwaarden: H. G- v. d. H., J. A- v. D„ L- B- v. H., en A. v. di M. te Middelburg: wegens de lichtheid van het feit geen straf toegepast; in de gemeente Middelburg niet voldoen' aan een, ter handhaving van de openbare orde, hem door de politie gegeven last: A. T. te Middelburg f10 of 10 d.; in de gemeente Koudekerks in zijne inrichting zonder vergunning eenige samenkomst, toelatenJ. S- te Koudekerke f5 of 5 d.; als eigenaar ten opzichte van! den toe. gahlg tot oen kelder, niet da noodige voorzorgsmaatregelen nemen ten behoeve van de veiligheid: C. J. M., te Middelburg f 25 of 25 d.; terwijl hom het uit den aard zijner betrekking niét vrijstaat, buiten toet stemming op den spoorweg loopeni: P. I. N. te Middelburg, f25 of 25 d.; oven. treding arbeidswet, gepleegd ten opzich te van drie personen: p. B. te Middelburg 3 maal f25 of 3 maal 25 d.; als bestuur- der(ster) van een rijwiel, waarmede tus schen, i/2 uur na zonsondergang en V2 uur vóór zonsondergang wordt gereden, dat rijwiel niet voorzien doen zijn van een lantaarn: J. H. Wz- te Westicapelle f15 of 15 d.; J. S. te Bifegekerke 'f7.50 of 5 d.; P. M- 0. tö 0. en W- Souburg f7.50 of 5 d.; A. W- te RStthem f7-50 of 5 d.; Ja. M- te Ritthem f7.50 of 5 d'.; als bestuurder van oen voertuig in) een bocht binnen do bebouwde kom oener gemeente nijet do rechterzijde vanl den weg houden: C. P- te Middelburg f25 of 25 d.; straatschenderij: L. de R. te 'Oostkapelle f15 of 15 d.; als bestuurder vau een rijwiel builen noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: M. J. B. te Grrjpskerko f5 of 5 d.; in de gemeente Koudekerke in draf rijden met oom voe*. tuig niet rustend op veeren: C. H. If. ta Koudekerke f0.50 of 1 d.in de gemeente Middelburg op ©en andere! da* door B .en W- aangewezen plaatst bilk non do kom der gemeente een spel doen» waarbij oen hal met de voeten wordt voortbewogen: J .de R. te Middelburg f3 of 3 d.; in de gemeente Vlissintgenl verboden voorwerpen langs de huizetni ten verkoop aanbieden: M. J. \f. te Haarlem f3 of 3 d. h.; in de gomiecmte Middelburg des Zaterdags een winkel voor het publiek geopend hebben vóór des mor gens 5 uur en na des avonds 9.30 uur: J. B. te Middelburg f3 of 3 d.; zich in kcnnclijlken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden: G. R-, te Middelburg f 10 of 10 d.; in de gemeente Middelburg eenige inzameling van golden ten behoeve van personen van buiten de gemeente doen: J. R. A- D- te 's Bosch: vrijspr.; in de gem. Middelb. op straat 'n openbare vermakelijkheid geven; J. H. H. te Amsterdam f0.50 of 1 (1.; zonder daar toe gerechtigd te zijn in de maanjd Mei loopen op eenig weiland: J. J- P-, W- J. v. d. D-, D. v. B. en J. v. d. D. ajlen! wenende te Vlissingen: ieder f3 of 3 d, h.; als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden terwijl niet is verlicht het nummer en letter: A. W. v. d. V. te Vli'ssin'gen f0.50 of 1 d.; zonder daartoo gerechtigd te zijn loopen over elens anders grond: L. G- B- te Vli'ssingien f15 of 15 d.; S. D., te Vliissingen f3 of 1 w. t.sch., L- L. H. to Middelburg fO-50 of ld. h.; in de gemeente Vlissingen op del» (openharen weg als zanger zijn bedrijf uitoefenen: J. R. A- D. te 'sBosch fO-50 'of 1 d., P. M- P. gedomicilieerd te 'sGra- venhage: vrijspraak. De relletjes te Assen en Amersfoort. Op Dinsdag 21 Juni zal voor hot Hoog Militair Gerechtshof behan deld worden de zaak tegen kapitein G., die in verband met de militaire relletjes in Assen voor den krijgsraad te 's-Ilertogen- bosch heeft terecht gestaan en door dien Raad van het hem ten laste gelegde is vrij gesproken. Voorts zullen dien dag voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht staan lui tenant IC. en sergeant IC., tegen wie in verband met de militaire relletjes in Amersfoort een vervolging is ingesteld'. Zooals men zich herinneren zal, is lui tenant K. door den krijgsraad te 's-Her- togenbosch vrijgesproken en is sergeant K. tot 7 dagen gevangenisstraf veroor deeld. om zich het genoegen van muziek te verschaffen. Ook bij de goedkoope Piano's en Orgels die wij U kunnen aanbieden, vindt U een instrument dat U bekoort. Boven dien wordt de betaling op gemak kelijke wijze geregeld. Hetverplicht U tot niets, wanneer U volledige inlichtingen vraagt. Doe het even en U zult tot de overtuigir g komen, dat niets U in den weg staat om ook in Uw huis muziek en gezelligheid te brengen. Soc. Fr. B. F. GOODRICH Amsterdam Langestraat 33 Telefoon 44251 4'J'v - "'-'v Nu staat niets U meer in den weg em deze prima artikelen te gaan gebruiken, en te proliteeren van de pracht-cadeaux, die hierbij nog gegeven worden. Verzoeke heden inleve ring van de extra bone en de woorden aan uweq winkelier. debiet In de provincie Zeeland wen- ichen uit te breiden, Is „DE ZEEUW' het aangewezen Dagblad voor adver- tentle-reolame. VRAAGT ADVERTENTIE-TARIEF eerst dan is de pijn voorgoed verdwenen. Het eenige middel dat dit pijnloos dpet Ie GEB1KOV likpoornpillem 60 ct p. doosje 6 likdoorn. o a. te Goes bij A. C. v. d. REST. Opname gevraagd in beschaafde familie van Jongmensch, 18 jaar, z b. b. h of Kamers met pen eion, van half Juni tot October. Mevrouw KAKE8EEKE, adres dhr. OCHTMAN, Goes. Gevraagd terstond H. M. v. d. LINDE, Heinkenszand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 4