Dit de Provincie. Staten-Generaal lertMHws Zoekliclitjes. daan omtrent haar plannen in de naaste toekomst. Zooals reeds in het orgaan der ver een! ging is medegedeeld, zal met ingang ran 1 Juli a.s., in samenwerking met vier andere vereenigingen, een officieel pro grammagedeelte, omvattende 32 blz., wor den uitgegeven. De nieuwe zender te Huizen, aan wel ken bouw dezer dagen een aanvang is gemaakt, zal uiterlijk September a.s. in gebruik worden genomen. De zender wordt gebouwd op een ter rein lang 400 M. en breed 100 M., lig gende op het z.g. Harde, nabij de haven van Huizen, een paar honderd meter van de zee verwijderd. De 60 meter hooge masten komen 250 M. uit elkaar; daar- tusschen komt het zendgebouw. De Ned. Cbr. Radio-Ver. krijgt te be schikken over drie dagen in de week, n.I. Maandag, Woensdag en Donderdag, terwijl zij des Zondags de beschikking heeft over de uitzending van kerkdiensten, waaraan ook meer uitbreiding zal worden gegeven, dan tot nu toe het geval was. Eén avond zal worden bestemd voor plaatselijke lijnuitzendingen, waarvoor het bestuur reeds een groot aantal plaatsen op zijn programma heeft, één avond voor algemeen Christelijke uitzendingen, en één muzikale avond, waarin o.m. uitvoeringen van het Concertgebouw te Amsterdam, stedelijke orkesten, enz. zullen worden ge- broadcast. Voorts bestaan er plannen tot het ge ven van cursussen, waarvoor reeds sub commissies gevormd zijn, en nog gevormd zullen worden. Vast staat reeds, dat door Prof. Dr J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een cursus zal gehouden worden in Paedagogie voor Chr. Onderwijzers. Aan een wekelijks kindoruurtje zal het ook niet mankeeren, terwijl het voorts in de bedoeling ligt verschillende lessen te organi scoren. Een stationsorkest is reeds in wording. De Vrijdagavond is ter beschikking ge steld van de Vrijz. Prot. Radio Omroep, terwijl de overige drie avonden ter be schikking staan van den K. R. 0. Wanneer de nieuwe zender in gebruik wordt genomen, zullen de leden met een aandenken worden verrast. Kortegolfverkeer met schepen, Omtrent het gebruik van de korte golf voor berichtenwisseling met schepen op zee wordt vanwege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie medegedeeld, dat tusschen den Rijkstelegraafdienst en de Nederlandsche Telegraafmaatschappij „Ra dio Holland" is overeengekomen:, om de afwikkeling van het telegramverkeer tus schen de daartoe uitgeruste schepen van genoemde Maatschappij en hot Rijkskust- station voortaan mede in do korte golven te doen geschieden. Voor dei op deze wijze gewisselde telegrammen zullen voorshands de bestaande taksen worden toegepast. De invoering van deze regeling ge schiedt bij wijze van proef en in afwach ting van do beslissing der a.s. radioconfe- rentie. Draadlooze omroep in Indië. In aansluiting op het Aneta-telegram van 2 Juni jl. omtrent de pers-conferentie, waarbij de G.-G. o.m. verklaarde, dat de onderhandelingen voor een draadloozen omroep in Indië niet opschieten, ver neemt het Haagscli Aneta-kantoor, dat thans door belanghebbenden telegrafisch bericht uit Indië is ontvangen, dat er flin ke vooruitgang is gekomen in de desbe treffende onderhandelingen, zoodat voor verder uitstel geenerlei vrees meer behoeft te bestaan. Nederlandsch Fabrikaat. Enkele dagen geleden', zoo schrijft iemand aan de N. R. Crt-, wilde ik iij de tweede klasse wachtkamer van het station-Den Haag Hollandsche Spoor een doos chocolade koopen. Ik voind daar een rijke uitstalling van allerlei soorten, maaralles buitenlandsch fabrikaat. Op mijn vraag of men geeni Hollandsche chocolade verkocht, gaf de Duitsche buf fetjuffrouw mij ten antwoord, dat ze die er „leider" niet op na hielden'. En dat bij een artikel als chocolade, waarvoor men tegenwoordig waarlijk toch niet naar het buitenland behoeft te gaan! Van koopen kwam natuurlijk niets. Maar van een s em i- s taats bed rijf als onze spoorwegmaatschappij mag toch wel een andere houding tegenover onze bin- nenlandsche nijverheid verwacht worden, Bondsdag Geref. Meisjesbond. Gisteren werd te Groningen de jaar- lijksche bondsdag van den Geref. Meis- jesbond gehouden. De belangstelling was zoo groot, dat in niet minder dan drie gebouwen moest vergaderd worden om de duizenden bezoeksters te kunnen bergen. De hoofd samenkomst werd in de „Har monie" gehouden. De morgenvergadering werd gepresideerd door de bondspresi dente, mej. C. H. Kwakkelstein, van Vlaar- dingen, en was gewijd aan huishoudelijke zaken. Na de openingsrede werd onder applaus besloten tot verzending van ©en telegram aan H. M. de Koningin. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Dat van de secretaresse meldt een aantal aangesloten vereenigingen van 513 met ruim 12.000 leden. Een eigen bondshuis zal binnenkort worden geopend. De reke ning van de penningmeesteresse sloot met een eindcijfer van f4986.74 en de balans met f 11.948.11. Op voorstel van het bondsbestuur sprak de vergadering uit, dat de in art. 2 der statuten bedoelde belijdenisschriften der Geref. Kerken die zijn van de „officieel erkende Geref. Kerken in Nederland", zulks in verband met de richting-Geel kerken. De volgende bondsdag zal in 1928 te Rotterdam worden gehouden. Jn „de Parklaankerk werd 's morgens een filiaal- samenkomst gehouden, waarin Prof. Dr J. Waterink van Amsterdam, een toe spraak hield. 's Middags werd in drie gehouwen ver gaderd. De samenkomst in de Harmonie werd nu gepresideerd door de eere- pre sidente, mej. H. S. S. Kuyper, van 'sGra- venhage en radiografisch uitgezonden. Als sprekers traden op Prof. Dr J. Waterink met het onderwerp: „Meisjeshart—Moe derhart" en Ds G. R. Kuyper, van 'sGra- venhage, die sprak over „Vreugden en gevaren in het hedendaagsche vrouwen leven." In de Parklaankerk traden deze spie kers in omgekeerde volgorde op. In de derde samenkomst, die in de Zuiderkerk werd gehouden, spraken Prof. Dr. G. Ch. Aalders, van Hilversum, en Ds B. A. Knoppers van Amsterdam. Alle sa menkomsten werden gesloten met het zingen van Pa. 90:9. i s? De bijzetting van generaal van Heutz. Onder groote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van generaal Van Heutz te Amsterdam gearriveerd. Nadat ridders van de Militaire Wil lemsorde de kist uit den spoorwegwagen in de lijkkoets hadden geplaatst, begaf de stoet zich over de Prins Hendrikkade en het Damrak naar het Paleis op den Dam. Allerwege langs den weg was de be langstelling zeer groot, velen ontblootten het hoofd. Vóór- den lijkwagen reden twintig man bereden politietroepen, gezeten op vossen; achter den wagen ging een rijtuig met de (Êatmïlieleden en daar achter liepen de heeren Swart, Voltman, en Vattier Kraa- ne, do ridders der M. W. O., majoor Rouf- faer en de kapiteins Kloeks en Rinsma. Twintig manschappen der bereden po litie op bruine paarden besloten den kor ten stoet. Do manschappen, die de reis van Zeve naar hadden medegemaakt, waren, na op het station do eerbewijzen te hebben gebracht, daar achter gebleven. Ongeveer half vier kwam de stoet aan op den Dam, waar het zwart stond van menschen. De militaire politie stelde zich op en bataille met getrokken sabels. De ingang van het Paleis was bekleed met een rouwbaldakijn van zwart floers met witte franje. Ridders van de Militaire Willemsorde droegen de kist het Paleis binnen, -terwijl het eere-escortci en de wacht van jagers en mariniers onder commando van kapitein Van Yoorthuysen der jagers eerbewijzen brachten. In het Paleis was de intendant, jhr C. C- Th. Six, ter ontvangst aanwezig. De kist werd gedragen in de Vierschaar zaal, waar do rouw-katafalk was ge plaatst. Vier officieren van het Ned.-Indi- sche leger bleven als eiereposten bij het lijk waken. Bij de aankomst van den rouwtrein waaiden op het Centraal Station de vlag gen halfstoks. In de omgeving van Dam rak en Dam waren ook veel vlaggenl ten toeken van rouw geheschen. Zoodra do kist in het Paleis was ge dragen werd de driekleur halfstoks op den koepel geheschen. Hedenmiddag werd hot stoffelijk over schot op do Oosterbegraafplaats bijgezet. De Aardenburgsche kwes- t i e. Naar aanleiding van de ook door ons vermelde correspondentie in de „N. R. Crt." komt ook de „Maasbode" nog eens op deze kwestie terug en zegt: „Wij kunnen niet anders dan nog eens verwijzen naar onze gegevens, gepubli ceerd in de „Maashode" van Zondagoch tend. Daaruit blijkt: lo. dat geen 56 stembiljetten „op pre cies dezelfde wijze waardeloos waren ge worden" en dat zich daaronder 22 stem men bevonden, klaarblijkelijk bestemd voor de Katholieke lijst. 2o. De rest zijn weer insinuaties; zij die nen allemaal ter versteviging van de gra tis-bewering omtrent de knoeierij, waar voor geen enkel bewijs wordt geleverd. Want het i s niet waar dat de stemmen- tellerij onzichtbaar was; het is niet waar dat er tijdens de stemming of telling aan merkingen zijn gemaakt; de bewering dat iemand geweigerd zou zijn de biljetten na te zien, lijkt al evenmin aanvaardbaar, waar anderen, blijkens de tevredenheids betuiging van een der socialistisch-gezin- den over de royale opvattingen van het stembureau, de biljetten wel konden zien. Al deze achteraf gevonden beweringen zijn van nul en geener waarde. Zij veron derstellen eenvoudig de knoeierij die juist bewezen moet worden! A 1 s die bewezen wordt, dan herstem ming en bestraffing der schuldigen. Maar als zij niet plaats had, dan geen herstem ming en eerherstel voor de belasterden. De schrijver in de „N. R. Crt." verbaast zich over den afkeer der Katholieken van Middelburg. Toch berust ook die afkeer op feiten. „Middelburg" niet het in meer derheid niet-Katholieke („linksche" was een schrijffout) college van Gedeputeerden alleen, maer de heele reeks overheden die daar zit, voelen de Katholieken in Aar denburg inderdaad als een machtige te gen-partij. Maar de Katholieke raads meerderheid doet dingen, „die om wette lijke redenen niet door den beugel kun nen," schrijft de „N. R. Crt.". Inderdaad, die raadsmeerderheid staat stevig op haar stuk en heeft het gewaagd Gedeputeerden Staten een proces aan te doen. Zij was zich zoo schuldbewust, dat zij de rechtbank een uitspraak wilde laten doen over de al-ol-niet-geoorloofde hande lingen. Is dat misschien tè erg? De Aardenburgsche Katholieken staan op hun recht; zij laten zich niet ringeloo- ren door een ambtenaar van den Minister van Justitie, die proc^-verbaal opmaakt, maar daaraan geen gevolgen verbindt. Zij laten zioh niet verdrijven van een plaats waarop zij recht hebben. De schrijver in de „N. R. Crt." mag de beschuldiging tegenover de Gedep. Staten van Zeeland „lomp" noemen. Maar hoe kwalificeert men dan de houding van dit college dat, door de Kroon waarop het zich tegen de Raadsmeerderheid van Aar denburg beriep, in het ongelijk gesteld, toch blijkbaar geen ongelijk wil erkennen en het liever laat aankomen op een ge rechtelijke uitspraak die ook al weer moet worden doorgedreven tot hoogere instan tie? En dit, trots het feit, dat de Katho lieke meerderheid er feitelijk in berustte, nog maar minderheid te blijven momen teel?" Bond Mosselkwee kers. In de te Bruinisse- gehouden vergadering van de afdeeling van den bond van mosselkwee- kers in Zeeland, deed de voorzitter nog eenige medcdeelingen over de te Goes gehouden conferentie. Voorts deelde hij mede, dat uit Zierikzee een telegram was ontvangen, waarin instemming weird be tuigd met het streven van den bond De opgegeven kwantums te leveren mos' solen bedragen: Bruinisse 200.000, Ier soke 125.000, Zierikzee 56.000, Tliolen 21.000, Clinge 10.000 tonnen mossels. De vastgestelde prijzen zijn: le soort 36 fr., 2e soort 29 fr., 3e soort 23 fr. en de re tributie niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, 25, 20 en 15 cent, doch 15, 10 en 5 cent. Thans is een reglement vastgesteld, dat 36 artikelen bevat. Als bestuurslid werd gekozen de heer Joh. Padmos, als lid van heit hoofdbestuur de heej W. v. d. Berg Dz. Als controleur te Antwerpen is aangesteld de heer Wage naar uit Tholen. Nadat geloot was wie Maandag en wie Dinsdag zouden varen, werd de vergadering gesloten. Onze berichtgever betreurt, dat thans nog eenige kapitaalkrachtigen zich af zijdig houden, ja zelfs vijandig tegenover de beweging staan. (M. Crt.) De motorwielrijder D. uit Baarland is gisteren te St. Laurens van zijn motor geslagen en verwond bij een der omwo nenden binnengebracht. De toestand was van dien aard, dat zijn vtoüw van het ge beurde werd verwittigd en naar St. Lau rens over kwam. Goes. In de op 8 Juni 1927 door inge landen van den Goeschen polder gehou den vergadering werd de rekening over het dienstjaar 19261927 vastgesteld in ontvang op f 7982.66 en in uitgaaf op f 6961.871/2. De begrooting voor het dienst - 1927'28 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f8268.67i/2, met een post onvoorzien ad f 869.591/2, terwijl de uit- keering aan de eigenaren der schotbare gronden evenals het vorige dienstjaar be paald werd op f2 per H.A. Vllesingen. In een gisterenavond ten Stadhuize gehouden vergadering van het Comité voor Algemeene Rampen is beslo ten om op Zaterdag 11 Juni a.s. een! algemeene collecte langs de huizen te houden tot leniging van den nood in den Gelderschen Achterhoek. Wilhetminadorp. Omtrent den diefstal bij den tuinman C. W. R. valt nog te melden, dat de dader opgespoord is, door een jachtopziener. Hij bleek de knecht van B. J. B. te zijn. Rilland-Bath- Gistermorgen is ten ge meente-huize alhier, onder leiding van den w.n.d. burgemeester, een Comité op gericht, voor de leniging van den nood in den Gelderschen Achterhoek. Er zal bij de ingezetenen met inteeken- lijsten worden rondgegaan op Zaterdag 18 Juni a.s. Tweede Kamer. Instelling van een Departement van Defensie. In hare zitting van gisteren heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met het wetsontwerp, betreffende het samen voegen der beide militaire departemen ten tot één 'departement van Defensie. Bepaald nieuw is dit vraagstuk niet. Bijna zeven jaar geleden, hij Kon. Be sluit van 27 September 1920, ^ijn de Departementen van Oorlog en van Ma rine opgeheven en is het Departement van Defensie ingesteld. De Grondwet be paalt, dat de Koning ministeriëele depar tementen instelt. Echter is een wettelijke voorziening noodig om wettelijke verplich tingen en bevoegdheden van de Minis ters van Oorlog en Marine naar den nieuwen Minister yan Defensie over te brengen. Vandaar het wetsontwerp van 15 Nov. 1920, dat thans eindelijk in openbare be handeling gekomen is. Dat wetsontwerp droeg de onderteekeiiing van alle toen malige bewindslieden. Enkele maanden later verscheen reeds het eindverslag: de openbare behandeling was voldoende voorbereid. Daarna bleef het ontwerp liggen; het wisselend militair beleid van het Kabinet-Ruys de Beeren- brouck was hieraan niet vreemd. Met het kabinet-Colijn herrees het oude plan uit de vergetelheid. De heer Lam- booy, vroeger geen voorstander van één Departement voor Defensie, werd door den Kabinetsformateur van 1925 over tuigd van de mogelijkheid en wensche- lrjkheid van de samensmelting en nam de portefeuille van Oorlog en van Ma rine a.i. aan, met de bedoeling om tot fusie te komen, nadat hij een juister inzicht had verkregen „in de vrij be perkte bemoeienissen, welke 3e minister van Marine heeft niet de defensie van ïndië." De heer Colijn is blijkens een hoofd artikel in „De Standaard" van eergiste ren, nog een warm voorstander van de vereeniging, als zijnde in 's 1 a n d s b e- iang, maar blijkbaar heeft hij daarbij niet de geheele A.-R. fractie der Tweede Kamer achter zich. Behalve dhm Ti 1 anu s en Snoeck Henkemans (C.-H.) en Van de Bilt (R.-K.) die het ontwerp bestreden, hetzij omdat zij liet de voorbereiding vonden van de daarna onvermijdelijke splitsing tus schen de Nederlandsche en de Indische Marine, hetzij omdat ze de taak voot één man te zwaar achtten of omdat ze voorzagen, dat er nu nooit meer een deskundige aan liet hoofd van de Ma rine zou komen, kwamen ook de heeren D uymaer van Twist en van D ij k hunne bezwaren ontwikkelen. Naar het schijnt, zouden zij tot voor stemmen bereid zijn, indien beide afdee- lingen Oorlog en Marine elk een eigen Directeur-Generaal krijgen, zoodat de split sing niet volkomen is, maar het is de vraag, of Minister Lambooy daar voor iets zal blijken te gevoelen. Het ontwerp werd verdedigd door den heer Brautigam (S.-D.) vooral, om dat hij daarin ziet de eerste stap om tot een splitsing van de marine te geraken, maar dat is juist een punt, waartegen an dere leden overwegende bezwaren hebhen. Vermoedelijk zullen ook de leden van den Vrijheidsbond zich tegen het ont werp verklaren. Een meerderheid hoofd zakelijk bestaande uit R. Kath. en Soc. Dein. schijnt echter verzekerd. Eerste Kamer. Gisteravond hield de Eerste Kamer een korte vergadering. Naar aanleiding van de stormramp in den Achterhoek hield de voorzitter de volgende rede: Na den watersnood, waarvan de nadee- lige gevolgen door de natie nauwelijks ge lenigd zijn, treft een gedeelte van ons va derland een nieuwe ramp, die, behalve den dood van eenige medeburgers, groote schade berokkende. Wij alten werden bij hel vernemen dezer nieuwe beproeving diep ontroerd. Ik ben er dan ook zeker van, Uw aller tolk te zijn, wanneer ik onze hartelijke deelneming be tuig aan de diep getroffenen. Het is haast overbodig, hun te verzeke ren, dat ook thans onze landgenooten zich zullen beijveren, zooveel mogelijk hulp te verleenen. Met het oog op onzen gemeenschapszin en niet minder op onze algemeen bekende hulpvaardigheid, meen ik ook nu het recht te hebben, gezien het reeds geschiede en hetgeen verder in voorbereiding is, te ver wachten, dat veel gelenigd zal worden en dat de zwaar beproefde bevolking, met vertrouwen op God, het door haar onder vonden leed met berusting zal kunnen dra gen. Nadat vervolgens do werkzaamheden waren geregeld, werd de vergadering ver daagd tot hedenavond 8 uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bedum, J. Groenewold to Godlinze. Te Katwijk aan Zee, G. de Vries te Oosterend (Fr.). Te 0. L. Vrou wen-Parochie, K. Engelsma te Zwartsluis. Te Oosterwijk (biji Leerdam), D. Lutter- vc'ld, em.-pred. te Zeist. Te Amsterdam (Vereen, van Vrijz. Herv.), A. de Kat Ange- lino te Gorinchem. Aangenomen naar Hoogeveen, H. H. van Ameide te Dinteloord. Geref. Kerk. Tweetal te Watergraafsmeer, J. D. Boer- kool te Velzen en A. J. Fanoy te Fer- werd. Beroepen te Edam en te Nieuwerkerk a. d. IJssel, L. v. d. Zanden, cand. te Putten. Te Opende, J. Wiepkema te Be dum. J. van! der Meuten, f Na een,' korte ongesteldheid is te Kampen op 51-jari,gen leeftijd overleden de heer Jouke van der Meulen, student aan de Theol. school aldaar. De heer van der Meulen diende vroeger het onderwijs, eerst in ons land en daar na in Indië. Tijdens zijn verloftijd hier te lande studeerde dei heer van der Meu len theologiie, met het geivolg, dat hij, vóór het verstrijken van den verloftijd, het Ipiropaiedeutfech examen aan de Theol. school te Kampen aflegde. Na een tweetal jaren ging de heer van der Meiulen naai1 Djocja terug, met achterlating van zijn gezin te Groningen, waarna hij in ons land teruggekeerd metterwoon naar Kam pen verhuisde, waar hij aan de Theol. school zijn studie voortzette. Aan 'teind van dit jaar dacht de heer van der Meulen zijn canüidaatsexamen tei doen: Vee re. Zondag a.s. zal de bevestiging en intrede van Ds P. v. Strien plaats hebben, 's Morgens hoopt als bevestiger op te treden Ds P. van Dijk en 's avonds om 7 uur hoopt Ds P. v. Strien zijn intrede te doen. Hereenigings-pogingen. Ge lijk bekend is, meldt de „Rotterd.", zijn onlangs ter vergadering van de Classis Haarlem der Geref. Kerken verschillende voorstellen behandeld, om de a.s. Gro ninger Synode te verzoeken, dat zij de- 't Was een ernstige aanklacht, die on langs een jonge dokter uit Ceylon bij zijn vertrek uit Engeland waar hij studeerde, liet hooren. „Ik verliet, zoo zei hij, Indië als een belijdend Christen, zoon van een bekeerde moeder. Ik keer terug naar Indië als een Hindoe." Het on-Christelijk optreden, dat hij zag in een Christenland, had hem zoozeer geschokt, dat hij mét de Christenen, ook den -Christus den rug toekeerde. Wat een aanklacht! Maar een aanklacht, die we ook in onze omgeving weieens kunnen beluisteren. Ik herinner me, dat mij eens een socia listisch propagandist verklaarde: Spreek mij niet van het Christendom. Wat ik als opgroeiende jongen in Christelijke krin gen, waar ik opgevoed werd, gezien ent beleefd heb, was van dien aard, dat ik er voor altijd genoeg van heb. Nu 'weel ik niet, in hoeverre deze - persoon zich in dien tijd zelf als een Christen openbaarde. In elk geval is zijn houding nooit goed te praten. Maar dat- neemt niet weg, dat dergelijke uitspraken een schrikkelijke aanklacht vor men niet al'een, maar dat ze ook een ern stige waarschuwing bevatten. Want het is geen kleinigheid wanneer onze naasten inplaats, dat ze door onzen handel en wandel „gesticht en voor Chris tus gewonnen worden", zich mee door onze schuld afkeeren van de Christenen en aan het Christendom en den Christus den -rug toekeeren. OPMERKER. putaton zou benoemen om te doen wat mogelijk is tot hcreeniging van de Ker kengroep die nu buiten Synodaal verband staat met de Geref. Kerken. Geen dier voorstellen heeft echter een meerderheid in gemelde vergadering kunnen vinden. Ze werden het een na het ander verwor pen. Toch geeft men blijkbaar den moed niet op. Althans worden, naar wij vernemen, weer nieuwe pogingen tot hcreeniging aan gewend. Deze gaan dan meer .bepaaldelijk van eenige predikanten uit. Het zijn Ds J. C. Brussaard (Bloemendaal), Ds N. Diemer (Vijfhuizen), Ds J. W. Siertsema (Haarlem), Ds J. van Henten (Nieuw- Vonncp), Ds F. Kramer (Beverwijk) en Dr J. H. Bavinck (Heemstede), die zich met elkaar verstaan hebben, om thans persoonlijk een verzoek van dezelfde strek king to doen aan de Part. Synode van Noord-Ilolland, met den wensch, dit naar de Generale Synode van Groningen, die 16 Aug. a,s. aanvangt, door te zenden. De Part. Synode van Noord-Holland, waarin het predikanten-verzoek ter tafel komt, wordt Woensdag 15 Juni a.s. gehou den. Bond van Noderl. Predi kanten. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Predikanten heeft een brief gericht aan de ringen met het ver zoek, do vraag te willen overwegen, of het niet wenschelijk is, zoowel voor den bond als voor de predikanten, voor den verderen uitbouw van het bondswerk af cn .toe een zijner leden toegang te ver leenen tot hun vergaderingen. Chr. Geref. Predikanten- vereeniging. Gisteren werd in „Maï- son van Praag" te Apeldoorn, onder pre sidium van Docent F. Lengkeek aldaar, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de vereeniging van Chr. Ge ref. Predikanten in Nederland. Na opening door den voorzitter op ge bruikelijke wijze en afdoening van een paar huishoudelijke aangelegenheden, re fereerde Ds S. v. d. Molen, van Lisse, over „Het al of niet Schriftuurlijke der Gemeene-Gratie-leer". waarbij referent 'n zestal stellingen verdedigde, concludee- rend dat de schriftuurlijke beschouwing dezer leer onze Godskennis verrijkt, voor wereldgelijkvormigheid bewaart, tot de evangelie-verkondiging aanspoort, wijl het heil der wereld niet is te wachten van de Gemeene Gratie maar van de alzij dige doorwerking der palingenesie. Op dit referaat volgde een geanimeerde discussie. In de middagsamenkomst behandelde Ds W. Bijleveld, van Haarlem, de vraag: „Waarom zoo weinig geloofsverzekering?"' waarbij referent een achttal stellingen toe lichtte. Ref. oordeelde dat de verzeke ring op aarde te verkrijgen is en Rom. 8 ons de weg daarheen bijzonder leert. In de prediking moet er op aangedrongen worden, dat twijfelmoedigen het vooral in den weg des gebeds bij God zoeken zullen; trouw Gods Woord moeten onder zoeken en de sacramenten gebruiken. Confessioneele vereeni ging. Onder voorzitterschap van Ds A. B. te Winkel uit 's-Gravenhage werd gis teren te Utrecht de algemeene ledenverga dering der Conf essioneele Vereeniging ge houden. De voorzitter hield na de opening der vergadering een korte beschouwing, waar in hij deed uitkomen, dat in de confessie het waarachtig leven klopt. Wij willen strijden in onze kerk voor het kennen der belijdenis. Volgelingen van Hoedemaker, willen wij in zijn lijn doorgaan. Wanneer wij zijn werken lezen, zeggen wij telkens weer: wat heeft hij het gezien met zijn groote veelzijdigheid. Wij staan thans voor de reorganisatie van onze zieke kerk. Wat zal hier uitkomst kunnen brengen? De scheiding niet, noch de modus vivendi, noch het uitzieken. De eenige weg is de reorganisatie en toch ge loof ik er niet in. Gelooven i n doen wij al leen in God, den God van Elia, die ons zal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2