iAN No 210 Donderdag 9 Juni 1927 41e Jaargang iddelburg naar v Bril. Zandstraat, EEDING lersknecht ioswqkstr.58 ferkmeisjes Inmeisje, K1TBLYM BARRINGTON. Bfliteiilanl BinnenW. NI VA TANDPASTA »eland. INGEN, ellamypark 38, Irfc. levraagd [Boerenkoolzaad, Rapenzaad en Zaden, Tel. No. 173. FEUILLETON. VOORKOMT TANDBEDERF werkinrichting aden. ontvanger Vrijdag heeft da hooger be- uitspraak van oud-gemeen te- 1, De M., voor een voorwaar van zes maan- wee jaren. )oor den Of- Iburg is Imo gen een von- ei j.l. waarbij e Middelburg 3m ten laste naam op te en gepleegde r 5 wenbestuurder Lende te Sou- iteekend tegen waarbij hij oomtram Wal- Vlissingschen of 40 dagen chrjnlrjk voor vast JBEÜZENBERG, tzee. jROOT'S Koninklijke [dhandel, Enkhuizen, teelt van ^en vaste prijzen, vervoegen bij den ter iis „Eudokia", Berg- |rdam, worden ge- |n op nader overeen en fijne keuken, i g get. voorzien. .2 Juni en pers. aan- en 11 Juni na 7 uur le Adj Directrice te, Domburg. Wrecteur- H cofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gees Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abennement belangrijke korting. V Socialistisch Pinksterfeest. „Het Volk" bevat een geestdriftige be- schrijving van een socialistisch' Pinkster feest, zooals dat gevierd werd door do elite uit de „arbeidersjeugd", de hoop der toekomst van de Sociaal-democratie, georganiseerd in de A. J. O- Daar deze beschrijving een juisten kijk geeft op de geestesgesteldheid van' de sociaal-democraten en een duidelijk ant woord bevat op do vraag hoe de S. D- A. P- staat tegenover den Chris tel ijken godsdienst, laten wij een gedeelte hier volgen. Het feest werd gevierd op den Paasch- heuvel te Vierhouten en het aantal deel nemers bedroeg bijna tweeduizend. „'s Ochtends om 5 uur aldus het enthousiaste verslag begint do Zon dig al do eerste Pinksterdag de gróót6 dag van het makkerfeest. Wat eiem wemeling van indrukken heb je van dien langen, wisselenden dag mee naar huis genomen! Je sluit even je oogen en je herinnert je: je zit in het openluchttheater en Piet Tiggcrs leert je op een weergaloos vlugge en vroolijke wijze hoe je de nijeuwe liederen uit „De Merel" (het broertje van Do Lijster, durft het voorwoord hoogst onnatuurkundig beweren) zingen moet; jo staat voor de ruiten van de comf. vorsatfezaal te foeteren op den regonl, die plots op komt dagen, en die de wandelende troepen kwaadaardig moet verrassen; je staat dan echter verbaasd, hoe opt gewekt en vaardig ze „trots regen cnl wind" het gastvrije kamp terugkomen bin- nehmarcheeren; je eet „de beroemde soep" tegen de klippen op en je geneert je zelfs voor Cocn van der Lende niet, om telkens nóg een kommetje te vTagem; je zit 's middags in een grooten kring op de speelweide en jet lacht, lacht, tot je niet meer kunt om het Arnihelmfscho groepje, dat een klaagzang zingt over den dooden kraai en de schuur die in brand staat en de „kenicnen", die al de kool hebben „opgevrète"; je- zit 's avonds weer in het Opent luchttheateir en 'tis eensklaps het mooiste weer van de wereld geworden, alles is stil in de natuur, een merel zit ergens in een boom te fluiten ent de elfjes uit „Goudvreugdes Ontwaken" dansen voor je ontroerde oogen De dag werd besloten met een fakkel optocht aan het slot waarvan de fakkels tot één groot Pinkstervuur werden opge hoopt. En dan vervolgt het verslag: „Vuur vlamt van alle zijden en hoog daarboven uit staan stoer vijf roode vlag gen geheven. Een fakkeJdans wordt ge. danst en met ver-dragend geluid zingt ten stem het lied, dat de eenzamen en ar men en verlangenden oproept om zich te scharen rond het Pinkstervuur der go. meienschap: Hooger, hooger brandt verlangen! Wie eens zoo- stond bij het laaiende vuur, Hij zal nooit staan alleen, Wiens huis is donker, kaal en koud, Wiens huis is kaal en koud Vuur roept: hierheen l Vuur roept: hierheen Pinksterfeest, vuurfeest, feiest van den heiligen geest van broederschap, hier is liet werkelijkheid geworden. Oud Bij belwoord gaat na lange, doode jaren eens. klaps leven: „Eln van hen weiden gezien verdeelde tongen als van vuur, en het zat op een iegelijk van hen. Bn als 58)o „Vraag hem, waar hij woont, Ching. Ghing boog zich over den man heen en deed liem die vraag, waarna hij het antwoord aan Forsyth overbracht: „Hij vragen, u gaan naar zijn huis." „Zeg maar ja." Dit antwoord werd door Ching over gebracht. En toen volgde er tusscben de beide Chineezen een heel gesprek. Ching vertaalde dit weer op zijn ma nier aan Forsyth. En wat bleek nu? Beide gehuurde mannen woonden in Lu Chow, waarlangs Ah IJeo nu ook ging om Pi Chow te bereiken. De gewonde vroeg of Ching zijn vrouw Nang Miao en zijn broer wilde waarschuwen, waar men hem kon vinden. Toen Forsyth dit beloofde, vertelde de gewonde uit eigen beweging, waarlangs Kathlyn gevoerd zou worden. Tevens ver telde hij hun, hoe even voorhij Lu Chow een pad zijwaarts ging, dat een groot ge deelte van den weg afsneed en waardoor ze Ali IJeo konden inhalen en hem over vallen. do dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren zij allen eendrachtiglijk bij een." Op gezag van den verslaggever neimein wij gaarno aan dat het alles heel mooi was, zóó mooi, dat sommige ouderen tot tranen geroerd werden. Maar hoe mooi het ook was, Chris- t e 1 ij k was het allerminst. Van het Pinksterfeest, waarvan het heet dat het hier werkelijkheid is geworden, klinkt zelfs geen flauwe nagalm. Het aanhalen van een "bekonden tekst klihkt in dit verband als s p o 11 e r n ij. Met ontstellende duidelijkheid bleek op dit Pinksterfeest opnieuw: de S.D-A-P. trekt ons volk, en door middel van1 de A.J.C., onzo jeugd, af van den Christus. Zij voert ons het kan niet anders worden gezegd terug naar het beidend om. en poetst 's-morgens en 's-avonds met 75 cts.per'/itube, 25cb p.'/4 tube. Wojkoff, de moordenaar van den Tsaar. „Een drama der vergelding" noemt de ,jElveni[ng News" de misdaad, die zich op het station te Warschau heeft afgespeeld en waaraan de „moordenaar van den tsaar", zooals het blad Wojkoff noemt, ten offer is gevallen. Peter Lazarewitsj Wojkoff was voorzit ter van de provinciale sovjet-executieve te Jeka<eiinenburg in het jaar 1919 en als zoodanig teekende hij het doodvonnis vgn den tsaar, de tsarina en do heele keizer, lijkei familie en was zelf tegenwoordig in den blocdkeldcr te Jékaitc r'nchburg om het vonnis te zien voltrekken. Ofschoon er jaren genoeg verloopen zijn om deze misdaad eenigszins! te doem' ver geten, was Wojkoff de meest gehate sov jet-man gebleven, om de rol, die hij1 ges speield had bij dien lagen en laffen moord, die heel de wereld van ontzetting ver. vulde. Zooals men zich herinneren zal, werd het besluit tot de tor dood brengingvari den tsaar en zijn familie genomen in een geheime bijeenkomst van bolschewiki te Jokaterinenburg, naar welke plaats de keizerlijke gevangenen waren overga- bracht Eenige maanden vóór dit moord-besluit was hun gevangenschap reeds zeer ver zwaard geworden. Zij hadden slechts wei nig woonruimte ter beschikking en moes- ten de oproerige en tergende gezangen van hun bewakers aanhooren, die onder lc-iding stonden van Joerkowski, een fa- matijeken Jood, die den diepstcn haat tegen den tsaar koesterde. Joerkowski plaatste de zeven ter dood veroordeelde leden der keizerlijke familie aan hot eene uiteinde van den bloed kelder en las het doodvonnis bij het licht van een toorts voor Wojkoff toekende later het bevelschrift om de lijken der vermoorden te» verbratii. den. Wojkoff was één der trouwe „discipel. Ian" van Lehin, met wien hij in Zwit serland nauwe connecties had aange. knoopt. Tijdens den oorlog keerde hij met hem via Duitschland in den beroemden „verzegelden" spoorwagen naar Rusland terug, om daar de revolutie te ontketenen). flifirtcrwLwo NMNWitjmtwaiiiijm. N IIIWiIümwm m Toen Forsyth dit vernam, herleefde zijn hoop weer. Ching nam den gewonden Chinees op zijn rug en droeg hem in een hoschje, langs den weg gelegen. Daar werd hij voorzichtig neergelegd. En nu op stap. Zij liepen zwijgend naast elkan der voort. Ieder van hen was vervuld met zijn eigen gedachten. Na een uur loop-en, sprak Ching en zei, wijzende op een brug: „Brug, man niet liegen". Ze kwamen werkelijk bij een brug, zooals de gewonde hun ook gezegd had. 't Bleek dus, dat ze op den goeden weg waren en vol moed stapten ze verder. HOOFDSTUK XXIV. Gevangen. „In de herberg van den altijd duren- den Voorspoed" was Kathlyn Barrington uit haar slaap gewekt door een geschuifel 'van voeten. Daar ze onraad vermoedde, was ze overeind gaan zitten, om heter te kunnen luisteren en ook vlugger te kunnen ontsnappen. Ze hoorde, hoe er gevochten werd en toen werd ze ineens vastgegre pen. Ze bood nog tegenstand en riep om hulp. maar een hand werd haar op den mond gelegd, die haar het roepen on mogelijk maakte. Hoewel ze voortdurend Vroeger, onder het tsaristisch regime, was hij verscheidene malen gevangen, ge zet wegens zijn deelneming aan omwente- lingsbewegingen en was tenslotte gedwon gen Rusland to verlaten-. Hij was toen naar Zwitserland getrokken, waar hij aan de universiteit te Geneva studeerde en, zooals boven gezegd, Lenin's trouwe met gezel w.erd. Eén der redenen, die bij zijn benoeming tot sovjet-gezant te Warschau meetelde, was, dat hij gehuwd was met een Poo'sche Jodin uit wiURusland. Doch mevrouw Wojkoff, van wier familierelaties in Polen Moskou zich veel diplomatiek voordeel had beloofd, slaagde er niet in, in do officiaele gezelschapskringen door te drin. gen en vond daar zoo goed als alle den- ren voor haar gesloten. Zwitserland en Rusland. In den standenraad heeft bondspresi dent Motta verklaringen over het Bcr- lijnsch verdrag met Rusland afgelegd. Hij verklaarde o.m., na de voorgeschie denis van het verdrag uiteengezet te heb ben, dat het uitdrukken van afkeuring en spijt over den aanslag van Lausanne van den kant van den bondsraad, geenszins het karakter van een verontschuldiging heeft. De erkenning de jure van de sovjets schoen tot dusverre uitgesloten, en schijnt dit ook in de toekomst te blijven. Zwit serland heeft zelfs niet do bedoeling het initiatief tot onderhandeling om do nog steeds onopgeloste kwesties te regelen, te nemen. De ervaring, welke anderen opge daan hebbben, spoort den bondsraad tot do grootste reserve aan. De cholera in Britsch-lndië. Tc-neinde de bevolking op to wekken zich te laten inenten heeft het bestuur van de Britsch-Indische provincie Bihar «enige statistieken gepubliceerd over de sterfte tengevolge van Cholera. Daaruit blijkt, dat in die provincie in 12 jaar tijds 1.052-495 personen als slachtoffer van de cholera zijn gevallen. Ook dit jaar komen er weer duizenden sterfgevallen voor, de vorige week alleen 794. Het Albaneesch-Servische geschil. Volgens een officieels mededeel ing van het secretariaat-generaal van den volken bond is op verzoek van de Albaneeschö regeering haar nota, gericht tot den secretaris generaal, aan de leden van den raad ter kennisneming meegedeeld. Naar verluidt, wenden de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië te Ti rana en te Belgrado haar invloed aan om tot een Albaneesch-Servischa overeen komst in verband met het incident, door de arrestatie van den Joego-Slavischen tolk verwelkt, te komen. Het schijnt twijfelachtig, of deze kwestio in den volkenbondsraad ter sprake zal komen. Bomaanslag te Petersburg. Twee mannen hebben ieder een bom gegooid in een zaal van de handelsclub te Petersburg, waar een debating-club der communistische partij vergaderde. Er zijn 26 personen gewond. De daders zijn ont snapt. Volgens een nader telegram zijn er bij den bomaanslag behalve 26 ernstig ge wonden, nog heel wat lichtgewonden. De daders losten al vluchtende nog eenige revolverschoten. 20 personen levend verbrand. Naar de avondbladen uit Jeruzalem melden, is in een Mohammedaansch bede huis, waarin zich 600 personen hadden tegenstreefde, werd ze opgetild en weg gedragen. Toen ze weer wilde roepen, werd haar een zijden doek over den mond gebonden en jiu jvas het voorgoed afgeloopen. In het donker herkende ze Ah IJeo en de wanhoop groeide in haar hart. Ah IJeo op zijn beurt keek haar met een grijns lach aan en zei toen spottend: „Zeer geëerde juffrouw Barrington, ik ben gekomen om u te helpen. Ik zal u redden van dien slechten man, die u uit het paleis van mijn meester heeft weggevoerd." Toen Ah IJeo haar bedroefd gezicht zag, ging hij op zoetsappigen toon ver der: „Het was heel slecht Vjin dien bar- baarschen dokter u op die wijze weg te voeren en mijn geëerde mie ester was zeer bedroefd, .toen hij dacht aan de gevaren, die u moest doorstaan. „In zijn bezorgdheid voor u docht hij. niet meer aan de onwaardige houding, waarin hij gebracht was. Welnu, u ziet, ik heb mijn taak volbracht nagenoeg." Hij nam Kathlyn den doek voor den mond Weg om haar in de gelegenheid te stellen, een en ander te vragen. Ze zweeg evenwel. Daardoor geprikkeld, ging Ah IJeo op vriendelijken toon vérder: „Ik zei nagenoeg. Neen, ik druk me verzameld, brand uitgebroken; 20 per sonen jonden den dood in de vlammen. Het Belgische Kanaal tusschen Maas en Schelde. Bij de bespreking in de Belgische Kamer van de onlangis gesloten conventie tus schen de regeering en het gemeentebe stuur van Antwerpen .betreffende de uit- breiding der haven van die laatste stad, heeft minister Jaspar medegedeeld, dat de commissie, welke de mogelijkheid van een directe verbinding tusschen Maas en Schelde in studie genomen heeft, binnen kort een plan bij de regeering zal indie nen. De regeering is de meening toege daan, dat dit plan kan verwezenlijkt war den en wil al de werken der Schelde als een groot geheel uitvoeren. De ontwerp - convcn tic werd door do Kamer goedgekeurd. De overstroomingen in Amerika. Volgens een belicht uit New-York aan de Times, heeft de nieuwe overstrooming van de St. Francis Rivier en van andere zijstroomen van het middengedeelte van de Mississippi weder verscheidene dui zenden acres land in Airkansas onder water gezet, 15.000 a 20.000 hoeren en dorpelingen zijn opnieuw dakloos. Zij heb ben zich om hulp tot Hoover gewend. In Louisiana wordt geen verergering van den toestand gevreesd. Boes weer in Silezië. Onweer gepaard met hevigen hagel, heeft in het noorden van liet district Gross Stréhlitz groote schade aangericht Over een breedte van 7 en lengte van 20 K.M. werd bijna alles vernietigd. Er zijn in het-geheel van 50 tot 70 duizend mor gen land verwoest. In het district 'Steine werd een vrouw door de orkaan wegge slingerd en gedood. Vele menschen zijn door de klompen ijs min of meer ern stig gewond. Christelijk Sociaal Congres. Te Hamburg is Dinsdag het christelijk sociaal congres geopend. Dr Simons, president van het rijksgerecht te Leipzig, heeft de openingsrede gehou den. Een orkaan in Wit-Rusland. Gisteren woedde een vernielende storm boven Wit-Rusland. De storm was buiten gewoon hevig in het district Borissow. De Beresina is buiten haar oevers ge treden. Een deel der stad Borissow staat onder water. De wegen werden vernield. Ook een gedeelte van bet traject van den spoorweg van Moskou naar Wit-Rusland werd vernield. Het treinverkeer tusschen Minsk en Orsja is stopgezet. De storm duurde drie-en-half uur. Duitschland en Oostenrijk. De Nationale Raad in Oostenrijk heeft een door de Groot-Duitschers ingediende motie goedgekeurd waarin de regeering verzocht wordt in onderhandeling te treden met de Duitsche rijksregeering ten einde de verwerving van het staatsburger schap voor Oostenrijkers in Duitschland en ook voor Duitscliers in Oostenrijk makkelijker te maken. Roemeensche petroleumbronnen in brand. Uit Berlijn wordt geseind: In! het Roe- meensche petrol eumgobiied bij Moreni staan vijf bronUen in lichte laaie. Zeven tien personen zijn om het leven gekomen. Alle pogingen om het vuur ta blusscheni bleven zonder resultaat. Korte berichten. Te Eysden werd een mijnfwerker die uit de schacht werd opgehaald, door- niet duidelijk uit. Ik kan zeggen: mijn taak is geheel volbracht." „Geheel?" vroeg Kathlyn ontsteld; want ze voelde, dat Ah IJeo met zijn woor den nog een bepaalde bedoeling had. „Ja. Die beleediging die u aangedaan is en de onwaardige houding, waarin mijn geëerde meester werd gebracht door dien barhaarschen dokter, zijn nu gewroken." „Gewroken." Kathlyn begreep nu volkomen wat hij bedoelde en zie verborg haar gezicht in haar handen. Ah IJeo keek haar met onverstoorbare kalmte aan. Alsof hij niet begreep, wat de oorzaak van haar ver driet was, verontschuldigde hij zich, in dien zijn woorden oorzaak geweest waren van haar droefheid. „We mogen hier evenwel niet lang blijven" vervolgde hij. „We zijn hier in 't gebied van een ande ren mandarijn. Bovenal zult u niet ver langen, dat mijn meester, die u zioo gaarne terugwenscht, nog lang op u wacht." Van „de woorden van Ah IJeo nam Kathlyn niet de minste notitie. Ze bleef dan ook stil staan. Hij ging naar haar toe en legde zijn hand op haar schouders. „Hoort u het?" Zij keek hem met een betraand ge zicht aan. Vervuld met diepe droefheid, dat de lift niet goed functionneerde, tegen de zoldering doodgedrukt. Te Dabrun bij Wittenberg trok een 19-jarige schoenmaker tijdens een woor denwisseling met zijn moeder - een re volver en sloeg haar met den kolf op het hoofd, zoodat zij ernstig gewond werd. De revolver ging echter bij het toebren gen van de slagen af en de jongeman "werd 'door een kogel gedood. Uit Lissabon wordt gemeld, dat oen watervliegtuig tengevolge van een ontploffing in do Taag is gezonken. De piloot verdronk. Do voorzitter van den volkenbondp- raad, rijksminister Stresemann, heeft den lEngelschman sir Ernest Wilson 'tot lid en voorzitter van de r egeetri ngsc om missie voor het Saargebied benoemd. Het bestuur van de Autralische ar beiderspartij hoeft den premier van Nieuw Zuid-Wales Lang en de andere leden van hot kabinet uit de partij gezet. Op den Larlinger Gletscher bij Rif- fltor in het Salzburgsch Groszgloeknerge- bied zijn een man en een vrouw doodge vroren gevonden. De stormramp. De schade, door de stormramp inOver- ijsel veroorzaakt, wordt naar het Hdbld verneemt, bij voorloopige berekening ge schat op f800.000, terwijl de schade, die in Zeeland eenige dagen tevoren door de stormramp is toegebracht, voornamelijk aan den oogst, volgens berichten, die in Den Haag zijn ontvangen, op ten minste een gelijk bedrag wordt getaxeerd. Wan neer deze bedragen opgeteld worden hij de schade in den Achterhoek, kan men Öe som berekenen, welke weer noodig zal 'zijn voor het herstel in de getroffen ge bieden. Die som zal in de millioenen loopen. De opbrengst wordt weer, ver wacht uit de offervaardigheid van het Nederlandsche vólk, want evenmin als bij de vorige gelegenheden zal de regee ring thans kunnen bijspringen. Moge het besef hiervan ons volk daar om evenzeer tot steun prikkelen als bij de vorige rampen. Ro o de-Kr u i s-z e gel. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat, in overleg met het hoofdbestuur jan de Posterijen van de Roode Kruispostzegels, welke ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan dezer vereeniging met ingang van 17 Juni 1927 aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld, reeds Donderdag 9 Juni 1927 de postzegel van 5 cent met de beeltenis van den voorzitter van het Ned. Roode Kruis, Prins Hendrik, aan de postkantoren ver krijgbaar zal worden gesteld tegen den prijs van 7 cent. Hulp uit Vlaanderen. Er heeft zich te Gent een comité ge vormd onder voorzitterschap van den con sul der Nederlanden, den heer Goemans om bij de Nederlanders in Oost-Vlaande ren, gelden te verzamelen ten einde de slachtoffers van de stormramp welke op 1 Juni 1.1. weer een gedeelte van Neder land teisterde, te steunen. Do plannen van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. De Ned. Chr. Radio-Vereeniging heeft in de propaganda-uitzendavond van Dinsdag verschillende mededeelingen ge had ze niets gehoord van hetgeen hij gezegd had. Toen hij dat begreep, ging hij tot andere maatregelen over. „Vooruit 1" zei hij ruw en hij wilde haar doen loopen. Nauwelijks had ze den voet op deta grond, of ze gaf een kreet van pijn. (,Wat is er?" vroeg hij. „Mijn voet", zei ze terwijl ze op haar verbonden voet wees. „O", zei hij grijnslachend. „Heeft u uwi voet bezeerd. Kunt u niet loopen. Dan zut u ook niet kunnen ontvluchten. Ge lukkig is er een draagstoel voor u. Wis behoeven u dus niet te laten loopen." De twee mannen brachten den draag stoel uit den tuin en Ah IJeo zette haal er in. De stoel werd opgenomen en daar ging ze weer, terug naar Pi Chow. Lenigen tijd, hoe lang wist ze niet, zat ze geheel versuft door het nieiuwe onheil, dat haar getroffen had. Langt zamerhand gevoelde ze de grootte van het verlies, dat ze geleden) had met den dood van Forsyth. Dat Ah IJeo onwaar heid gesproken had, kwam geen oogenblik in haar op. Tranen vulden haar oogen, telkens als ze weer aan hem dacht. En| nu weer naar Li-Wenig-Ho's paleis terug; zonder uitzicht gered te worden door Forsyth (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1