Woensdag 8 Juni 1927 No. 209 4le Jaargang L. DUVEKOT Sz., Tabak, Sigaren en Sigaretten. KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. SPROOKJESPUDDING FEUILLETON. GROOTE HARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". GEMEENTEPOLITIEK. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: iPlrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het Eingelsc'he voorbeeld. Onlangs trachtte het socialistische ver. kiV-zingsorgaan te Goes met een beroep op Engeland, waar leden van de Labour Partij zich meermalen in Christelijken geest uitlaten,aan te toonen, dat ook Christenen wel tot de S.D.A.P. kunnen behooren. Dat de toestanden en verhoudingen in Engeland geheel anders zijn dan hier te lande is algemeen bekend, maar was blijk baar niet tot de socialistische voorlichtere doorgedrongen. Daarom vestigen wij de aandacht op een artikel in „Het Volk" van 20 Mei 1.1. De lieer de Roode vertelt daarin dat 'in de Engelsche arbeiderspartij' zelfs nog „lifierale" en „conservatieve" stro om int gen zijn. De partij streeft geen uitgespro ken' socialistiisch doel na. De „klassenl strijd" komt in het program der E.ngelsch© partij niet voor. Menig vakvereeniginigsman in Engeland aldus „Het Volle" is in zijn hart liberaal of conservatief deze namen, beteckenen in Engeland ook niet precies hetzelfde als in ons Ianid en stemt dan ook op liberale of conservatieve Candida, ten. Zoo iemand weigert dikwijls contri butie te betalen aan de arbeid ars par tij. Zoo zijn er in Thomas' organisatie van het spoorwegpersoneel rond 55000 leden, die niet. contribueeren m het politieke fonds cn bij de scheepstimmerlieden van Sunderland, om een ander voorbeeld te noemen, overtreffen zelfs de niet betalen- den de betalenden in aantal. Vermoedelijk zal het na kennisname van het bovenstaande langzamerhand ook tot de redactie van „Onze Strijd" door dringen, dat een b roep op Eng land in dit geval niet toelaatbaar is. Zaken zijn zaken. „Zaken zijn zaken", ziedaar een leuze, die onnoemelijk veel kwaad heeft gesticht en die in het leven groote, onherstelbare schade heeft 'aangericht. Moreel© schade wel in de eerste plaats Hoe menigmaal wordt niet getracht met dit woord het geweten te stil'en en han delingen goed te praten die als in strijd met het Christelijk beginsel ten eenen- male ontoelaatbaar zijn. Men staat voor een moeilijke keuze. Er kan een goede slag worden geslagen, maar niet zonder het beginsel geweld aan te doen. En .dan wordt, .met het „zaken zijn zaken" het beginsel tijdelijk op den ach tergrond geschoven 'en alleen uit zake lijk oogpunt geoordeeld en daar naar ge handeld. „Zaken zijn zaken", dat was feitelijk de korte inhoud van het liberale be drijfssysteem. En men heeft vergeten, dat de arbeiders, de medewerkers in het be drijfsleven, menschen zijn met een onster felijke ziel, geschapen naar het beeld Gods. Vergeten werd, dat de bezitters toch in den grond der zaak niet anders zijn dan rentmeesters van het hun toever trouwde goed en dat het gezag, dat een patroon binnen de grenzen van het ar beidscontract uitoefent, ontleend is aan •den oj) per sten Souverein, aan God. En geldt van de arbeiders niet precies hetzelfde „Zaken zijn zaken". Het gaat bij den arbeid alleen- om stoffelijke dingen. En verzuimd wordt, om den arbeid te zien hij het licht vap Gods Woord, en ver geten wordt, dat het verrichten van den éi\ Hij luisterde ademloos en hoorde, hoe iemand tegen het biezen scherm, dat de kamer in twee deelen deelde, was aangeloopen. Vervolgens viel er iets met een luid gerinkel; een gerinkel, dat, als zijn ooren hem niet bedrogen, afkom stig was van een mes. HOOFDSTUK XXIII. Verrast. Al die geluiden overtuigden Forsyth, dat Ching niet gedroomd had. Er wa ren werkelijk menschen in de kamer en het gerinkel van het mes was voldoend om hem te overtuigen van een vijandige bedoeling. Een oogenblik lag hij stil en daar de gene, die het mes had laten vallen, zich ook stil hield, heerschte er in de kamer volstrekte rust. Toen begon Ching zwaar en diep .adem te halen. Terstond begon het ge luid, heel voorzichtig, opnieuw en For syth was zeker, dat er drie indringers in de kamer waren. De gedachte aan dagelijkschen arbeid meer is, dan het vul len van de uren, maar dat ook in dien arbeid het dienen van God tot uiting moet komen. Boe geheel anders zouden de verhou dingen zijn, en hoeveel groöter zou de arbeidsvreugde zijn, indien het „zaken zijn zaken" werd uitgebannen en beleden en beleefd werd de waarheid dat óók het zaken doen, óók de arbeid, moet worden beheerscht door het Woord van God en dat ook in de dingen vgn het dagelijk- sche leven gezocht moet de ecra van onzen God. lm hooger beroep. Het onderzoek der geloofsbrieven, zoo betoogden wij in een vorig artikeltje, is een ernstige zaak, waaraan terdege aan dacht moet worden geschonken, omdat de mogelijkheid bestaat, dat, zooals te O u d e lande door het Hoofdstembureau iemand ten onrechte verkozen is ver klaard. i De vraag komt nu op, wat er gedaan moet worden indien de Raad eenzelfde beslissing -neemt. Het Hoofd stembureau heeft een gekozen candidaat niet verko zen verklaard en in zijn plaats een ander aangewezen, maar wat nu, indien de Ge meenteraad eenzelfde beslissing neemt. Het antwoord op deze viaag geeft Art. 33 van de Gemeentewet, waarin bepaald is, dat het gedurende acht dagen, te reke nen van den dag, waarop de Raad heeft beslist, vrij staat aan den niet toegelaten©, aan elk lid van den Raad en zoo de Bur gemeester geen lid is, ook aan dezen, tegen de beslissing van den Raad bezwa ren bij Ged. Staten schriftelijk in te brengen. Verwacht kan worden, dat te Oude- lande, waar de burgemeester in het Hoofd stembureau de minderheid vormde, van die zijde tegen een verkeerde beslissing van den Raad bezwaar zal worden inge bracht. Onze vrienden te Oudelande zullen echter verstandig doen, het hierop niet te .laten aankomen, maar er voor te zor gen, dat of een der Raadsleden, of de candidaat, die gekozen -verklaard had moeten worden, bij Ged. Staten in hooger beroep gaat. Wordt dit verzuimd, dan volgt daaruit niet, dat nu alle kans, dat het onrecht hersteld wordt, verkeken is. Immers Art. 35 bepaalt, dat Ged. Staten ook ambts halve omtrent de beslissing van den Raad uitspraak kunnen doen. Ingeval bij Ged. Staten bezwaren wor den ingebracht wordt doqr hen binnen veertien dagen, nadat de termijn van be roep verstreken is, uitspraak gedaan. Hiermee is echter nog niet altijd het laatste woord gesproken. Van ,de beslis sing van Ged. Staten staat nog beroep op de Kroon open, maar alleen voor den dieven verwierp hij verstond. Ah IJeo was zelf verder gegaan en had zich niet aan de grenzen van het gebied van den naasten mandarijn gestoord. Voorzichtig kroop hij overeind- en ging rechtop in zijn bed staan. Nauwelijks stond hij, of Ching gaf een waarschu wende kreet en in 't donker onder scheidde Forsyth een schaduw, die hij terstond vastgreep. Samen vielen ze op den vloer. Ching werd op gelijke wijze tegen gehouden. Nog vochten ze, toen hij Kaihlyn's stem hoorde: „Dick, Dic.k! O, Dick!" Die kreet, vol vrees en angst, maakte hem wanhopig. Ruw wierp hij den man van zich af, die zich nu haastig uit de voeten maakte. „Kathlyn!" riep hij, „Kathlyn". „Dick. DiMeer hoorde hij niet. Waarschijnlijk had iemand haar de hand op den mond gelegd en hetzelfde oogen blik wa,s er een haastig geloop in de richting van de deur. Zelf wilde hij ook vlug dien weg volgen, maar hij sLruikelde over de kisten, die in de kamer stonden en viel met een zwaren slag voorover. Hij voedde alles voor zich wegtrekken en verloor zijn bewustzijn. Toen hij weer tot zichzelf kwam, hoorde hij Ching fluisteren: „Dokter, dok ter Forsyth." „Al klaar, Ching. Wat is er?" Gemeenteraad of „de niet-toegelatene", d. w.z. degene, die zich met een geloofsbrief bij den Raad heeft aangemeld. Is de .procedure ten einde, dan is het da taak van het Hoofdstembureau bin nen een maand nadat de einduitspraak gevallen is, opnieuw bijeen te komen, om met inachtneming van die uitspraak, opnieuw den uitslag vast te stellen. Diamantvelden in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat twee diamanthoudende ketens, elk ter lengite van 8 K.M. zijn ontdekt op een boerderij op eenige mijlen van de stad aan den weg naar Pretoria. Do exploitatie is reeds begonnen. Zware omwede.s boven Opper-Silezië. Tijdens de Pinksterdagen hebben boven Opper-Silezië hevige onweders gewoed, die vergezeld gingen van hagelbuien zoo' he vig, als men sedert jaren niet hoeft waar genomen. In verschillende dorpen steeg het water tot een ongekends- hoo-gte. Do Noise is buiten haar oevers getreden en heeft een uitgestrekt g bied onder water gezet. Boomen werden ontworteld en tele graafpalen vernield. Ook de; eleetrische ge leidingen raakten op vele plaatsen defect. Verschillende personen zijn, naar gemeld wordt, door den bliksem gedood. Vuurbal tusschen schoolkinderen. Een 600-tal kinderen, die- Zondag tij dens -een uitstapje te Murtlei bij Aberdeen (E'ngcland) op een grasveld aan het spcL len waren, werde-n door een zwaar on weer overvallen, gedurende hetwelk 'n groote vuurbal midden tusschen hen in viel. Een groot aantal sloegen tegen den grond en verklaarden later, dat zij een hevieen schok in de beenön hadden gel vocld. Eén jongen was tijdelijk blind, een ander .vertoonde o-p zijn dij dei te©v kening van een varen, terwij-l oen meisje op haar arm allerlei krassen had. Het ter. rein waar de vuurbal was neergekomen, was geheel verschroeid. Gen der kinde ren heeft blijvend nadeel van het onge val ondervonden. .Gedurende hetzelfde onweer sloeg de bliksem op de metalen stop van eert flesch met .spuitwater, welke gedragen werd door een verpleegster, die met -een groeip tinderen te Milltimber, -e!veneens bij Aberdeen, wandelde. De flesch sloeg met geweld uit elkaar en t'g'lrts vloog overal heen, doch niemand werd gewond. Boscjhbrafnd in Quebec. In Quebec (Cianada) woedt een hevige boschbrand. In Noord-Quebec zijn dien tengevolge vele bedrijven Stopgezet. ;De eleetrische lichtleidinge-n zijn acht mijlen ten Z.W. van' Rouyn vernield en de stad zit zonder licht. In vele plaatsen zijn de tetafoonverbin- diWgen verbroken. Dé brand woedt over een breedte van 25 K.M. Goedkoope sinaasappelen? Een telegram uit Boelawajo behelst dat de oogst van citrus-vruchten (sinaasappe- eln, citroenen1, mandarijnen) dit jaar een ongekende opbrengst zal -geven. Men schat dat Rhodesië en de Unie van Zuid-Afrika 900.000 kisten zullen uitvoeren en dat er extra-schepen in de vaart zullen gebracht moeten worden, aangezien de geregelde booten in hun' koelkamers riiet meer ruiimte beschikbaar hebben dan voor 700.000 kisten. „Zij gaan, zij Missie Barrington mee nemen." Forsyth zat terstond overeind. Een gevoel van wanhoop maakte zich van hem meester. „Ben je er zeker van, Ching?" „Zeker" antwoordde hij. „Mij hooren haar roepen; mij gaan zien. Missie Bar rington weg." „Dan moeten we haar terstond vol gen, Ching" zei Forsyth en strompelde overeind. Van den herbergier was niets te zien en zonder moei-te kwamen ze buiten. Door de frissche buitenlucht knapte Forsyth spoedig weer wat op. „Met hoeveel man waren ze, Ching?" JMij denken Ah IJeo, nog één man, twee man." „O, dus met z'n drieën." „Naar dé heuvels terug. Ah IJeo zal wel zoo vlug mogelijk naar Pi Ch-ow te rug willen. We moeten hem overvallen, voor zo de heuvels over zijn." Zoo liepen ze voort, van tijd tot tijd stilstaande om te luisteren, of ze niets hoorden. Zoo waren ze bijna twee uur voortgegaan, zonder eenig spoor ont dekt te hebben en reeds begonnen ze te twijfelen of ze wel den goeden weg waren ingeslagen. „Ah IJeo ander weg gegaan?" vroeg Ching plotseling. „Dan is al onze moeite vergeefsch" Een omwenfeling3plan in Roemenië? Uit Weenen wordt aan het „Berliner Tag." gemeld, dat generaal Averoscu hef. plan zou hebben gekoesterd, da militaire dihtatuur in Roemenië af te kondigen. Hij had reeds omvangrijke maatregelen geno men om den staatsgreep uit te voeren!. Militaire formaties hadden hevel gekre. gen, Boekarest Zondag te bezetten en er zijn troepen in de provincies, die eveneens het heft in handen moesten ne-men. Slechts aan onvoorziene omstandigheden is hot toe te schrijven, dat de omwent teling niet doorging. Van welken aarcl deze omstandigheden zijn geweest wordt niet gemeld. Eein invasie van dirankiustigen- Volgens telegrammen uit Fort Erie in Ontario, zijn, naar V. D. meldt, Zondag ongeveer tienduizend automobielen met ongeveer vijftigduizend personen over de nieuwe internationale brug tusschen Buf falo 'in den staat New-York en Fort Erie gegaan. Deze uittocht stond in verband meit het feit, dat in Ontario gedurende den zomer het drankverbod is opgeheven. Boos weer. In Zuid-Duitschland is het den Twee den Pinksterdag erg slecht weer geweest. Een zware zuidwester storm heeft in tal vg,n streken aanmerkelijke schade aange richt. De Amierikaanscihe vliegers te Berlijn. De Amerikaansche vliegers hebben gis teren Berlijn bereikt, waar hun een har telijke ontvangst ten deel viel. Om vijf uur had Chamberlin te zamen met zijn passagier Levine, Kottbus ver laten en door zestien Duitsche vliegtui gen geëscorteerd zette hij koers naar de Berlijnsche vlieghaven. Het was nauwe lijks lialfzes, toen het eskader boven het vliegveld zichtbaar werd. Tusschen de zware drie-motorige Junker-vliegtuigen in scheen de „Miss Columbia" zelf slechts klein en nietig. Men herkende het vliegtuig onmiddellijk aan de letters N X, die dwars over den eenen vleugel geschilderd waren. Het publiek op het vliegveld juichte de stoutmoedige vliegers luide toe, doch zij daalden niet onmiddellijk. Eerst werd een èereronde boven Berlijn gevlogen, en een kwartier lang waren de straten vol van het geronk en gebrom der talrijke motoren in de lucht. Daarop keerde het kleine gele vliegtuig aan het hoofd van het eskader naar het vliegveld terug, waar het gemakkelijk landde. De talrijke genoo- digden, die zich vóór d-e eerste afzetting bevonden, braken door de afzetting been en nog stond het vliegtuig niet stil of de heide Amerikanen waren reeds doof een stroom van belangstellenden omringd. Met moeite konden de officiëele per sonen zich een weg tot het vliegtuig banen. Men zag bloemen en kransen, daarna het lachende gezicht van Cham berlin en den iets minder vriendelijken Levine. De vliegers plaatsten zich voor hun machine en nu begon een aantal toespraken, van den minister van ver keerswezen, den burgemeester van Berlijn en ;den Amerikaanschen gezant.' Vervolgens nam de luchtpolitie de vlie gers op de schouders. Een donderend gejuich zette in. De vliegers werden naar den gereedstaanden auto gedragen, terwijl de muziek de Amerikaansche en Duitsche volksliederen speelde. Steeds weer werd „Hoch" geroepen. Het vertrek van de auto van den Ame rikaanschen gezant, waarin de vliegers hadden plaats genomen, leverde nog antwoordde Forsyth. „Hem vlug loopen met stoel" ver volgde Ching, die de wanhoop in For syth's stem hoorde. „Ja" stemde Forsyth toe. „Maar we moesten toch wel eenig spoor van hem vinden." Ineens ©venwel stond' hij stil en greep Ching bij den arm. „Wat was dat, Ching?" „Mij niets hooren. Mij niet zien ka.n." 't Geluid, dat Forsyth tot luisteren: had gebracht, herhaalde zich. „Man ergens" fluisterde Ching. „Hij kermen. Hij gewond!" „We moeten hem opzoeken. Hij kan ons misschien nog van dienst zijn. Wie weet, of hij niet Weer hoorden zij het gekerm, en op het geluid af loopende, kwamen ze bij den rand van den weg, waar een man lag. Dat hij niet in orde was, bleek uit de wijze, waarop hij lag. Zijn een© been lag onder hem. Forsyth begreep ter stond, dat het been gebroken was. „Help me even om hem- op te tillen, Ching", zei Forsyth. „Neem jij zij-n schouders, dan zal jk zijn been goed leggen." Zoo zorgvuldig mogelijk werd de pa tiënt behandeld. Dat was voorloopig alles, wat voor hem gedaan kon worden. Toen begon Ching den man te on- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersfO.Of Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting eenige moeilijkheden op. De plaats voof liet administratiegebouw, vanwaar de au'to naar de Amerikaansche ambassade zou! vertrekken, was door auto's, bereden po litie enz. geheel versperd, z,oodat een; achteruitgang gezocht moest worden. De vliegers zijn te Berlijn de gasten van. den Amerikaanschen gezant. Vandaag zul len zij door Hindenburg ontvangen wor den. Des middags geeft de rijkskanselier een thee, terwijl de Amerikaansche gezant hedenavond een diner aanbiedt. Minister Streisemann hoeft de Amerikanen tegen Donderdag op een lunch uitgenoodigd. Donderdagmiddag zal de Aeroclub heil ontvangen. Vrijdag heeft de ontvangst door de stad Berlijn plaats, terwijl des avonds de rijksminister van Verkeerswezen Koch een diner geeft. Zaterdag zijn de vliegers de gasten vpn de Lufthansa. De derde Oceaanvlieger. Byid, die de derde vlucht over den! Oceaan wil maken, probeert dagelijks zijn' Fokker-vliegtuig met drie motoren. Hij: zal niet vertrekken .alvorens Lindbergh terug is. Hij neemt een werktuigkundig© en piloot mee in zijn vliegtuig. Moordaanslag op den Russischen gezant. Gisterenvoormiddag, om 10 uur, is, zoo als wij reeds meldden, op het station te Warschau een revolver-aanslag gepleegd op Wojkoff, den sovjet-gezant, te War schau aan de gevolgen waarvan deze is overleden. Zooals gemeld, zou de gezant zich naar Moskou begeven, o.a. om er met zijn regeering van gedachten te wisselen over de regeling van een aantal Poolsch-Rus- sisehe aangelegenheden. Gisterochtend zou hij de reis naar Moskou aanvaarden. De dader is een jonge, in verbanning levende Russische monarchist, wiens iden titeit tot dusver niet kon worden vast gesteld. 1 Wojkoff werd zwaar gewond. De ko gel is in het lichaam blijven steken. Wojkoff werd naar het ziekenhuis over gebracht. Onmiddellijk na ontvangst van het be richt over den aanslag, begaven de Pool- sche minister van buitenl. zaken, Zales- ki, en de chef van het protocol zich naar het ziekenhuis, om den gezant een be zoek te brengen en uiting te geven aan hun leedwezen en verontwaardiging. Een nader bericht uit Warschau meldt nog: De1 sovjet-gezant te Warschau, Woj koff, was gistermorgen om 10 uur op het centraal station gekomen teneinde Rosen- golz, den uit Engeland gezetten verte genwoordiger van sovjet-Rusland op zijn reis van Warschau naar Moskou te ver gezellen. dervragen, die hem antwoordde in een dialect, dat Forsyth onbekend was en dat Ching hem dus moest vertalen. EeUsl klaps uitte Ching een kreet van: verras sing. „Wat is er?" vroeg Forsyth. „Hoort hij tot de soldaten van Li-Weng-Ho?" „Neen!, hij niet hooren tot mandarijn,s mairtnen. Ah IJeo hem huren en nog een man huren." Forsyth begreep, wat de listige 'Ah! IJeo gedaan had. Om geen achterdocht te wekken, had hij zijn soldaten achtergela ten, maar twee manmeln gehuurd uit de omgeving om hem behulpzaam te zijn in zijn plannen. „Hij zeggen boos op Ah IJeo. Hij bre ken been en Ah IJeo helm liggein la ten en weggaan zonder hem. Hij zoo sterven als een hond." Dit vond Forsyth toch te erg en daarom wilde hij hem helpen, zooveell hij kort. „Clhijng, we zullen het dart man zoo makel ijk (mogelijk maken. Als de dorps bewoners hem dan morgen vinden, kun nen ze „Dorpsbewoners hem dooden", zei Cihinig. Inderdaad zou dit gebeuren, zooals' For syth na eenig nadenken begreep. Toch vond hij een oplossing, die zoowel den: kreupele, als hen helpen zou. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1