No. 207 Zaterdag 4 Juni 1927 4!e Jaargang Zomercostume j. oimu Bank voor Zeeland L. DÜYEKOT Sz., Tabak, Sigaren en Sigaretten. Tendrachteluk bijeen. KATHLYN BARRINGTON. EFFECTED COUPONS Ail® Bankzaken I Binnenkort Lange Eerkstraa! 42. DE STORMRAMP. EERSTE BLAD. A. G. v. o. REST Pit mimmer bestaat uit 2 bladen. FEU 8 L LETOWST GOES. Bestelt THANS Uw STALEN OP ZICHT. BILLIJKE PRIJZEN. NETTE AFWERKING. Goes, Juni. Telefoon 130. GROOTE HARKT 19 - GOES. Naast Hotel „De Korenbeurs". Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Poetrekening No. 44455 Bikantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. nu. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prfls der Advertentin 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Maandag, Tweeden Pinksterdag, ver schijnt „De Zeeuw" niet. Toen do éerste Christengemeente de gave des Heiligen Geestes ontving was daar Pinkster vreugd e, geestelijke blijd schap die zich uitte in het spreken em proteteere.il. [Haar daar bleef het niet bij. Er werden ook gezien Pinkstervruchten. De gave des Geestels bleef niet beperkt tot het hart, tot het terrein! van het geestelijke leven, maar zij. bleek van jeformatijschert invloed op alle levens, uitingen en levensverhoudingen. Die het woord gaarne aanbiamen warenl volhardende in do leer der Apostelen! en in de breking des broods en in de gebeden. Dat in da eerste plaats. Het geeste lijke ging voorop. Zij waren niet alleen volhardende in de leer, maai' de eerste warme liefde opent baarde zich ook in ootmoedig gebéd' en hartelijke lofzegging. Zij waren volhardende in de gebeden, maar ook de leer der Apostelen liet hen1 niet onverschillig. Ook in he't leven werd de Pinkster vreugde en werden de Pjnkstervruchteni gezien. Allen die geloofden waren bijeen; ze warenl eendrachtig bijeen'. Tezamen aten zij met verheuging eni eenvoudigheid des harten en zij hadden alle dingen gemeen. Dat was niet toevallig. Het sprak niet vanzelf. Neen, we hebben hier wel degelijk de gevolgen van de aanraking des Geestes. Ook van de gemeente der eerstelingen! zal wel gegolden hebben wat nog altijd geldt: niet vele edelen enl niet vele mach tigen, maar het verachte der wereld heeft God uitverkoren. Daar waren bijeen de visschers uit Galilea. Daar waren de verachte en ge hate tollenaren. Daar waren de paria's der maatschappij, de menschen die door een ieder met den nek werden aangezien. [Maar daar waren ook da rijken enl ïnatchti|gen, de eersten in Israël, de Jo zefs van Arimathaa. Ben bonte menigte. [Verschillend van rang en stand en ont wikkeling, en toch: eendrachtelijk bijeen. Saamgesnoerd door banden van liefde en godsvrucht. Bén van hart en één Van ziel. v Het wan eeil heerlijke tijd, die tijd van de eerste openbaring der liefde. Het was feest in de zielen en daar door ook in da huizen' en in heel de tsapenlevihg, onwlat de Heiland met al zijn liefde en luister was binnengekomen). Bat ib niet zoia gebleven. Straks kwam het leven dat zijn eischenl stelde, en dat de menschen als het ware uitdreef uit de bruiloftszaal. [Maar dat neemt toch niet weg, dat we goed doen als we op de eerste gemeente het oog gevestigd houden om na te gaan! of die PinkstervTuchten ook bij ons geu vonden worded. Wij herdenken thans weer het wondere feit van da uitstorting des Geestes. jMaar zien we nu ook in het leven 55) o— „Ik hoop, dat hij er in slagen zal," ant woordde Kathlyn ernstig. „Als Ah IJeo ons zou overvallen, zal ik nooit met hem meegaan naar Pi Ghow, wat er ook ge- beure!" „Ik zal je ook tot bet uiterste toe ver dedigen," antwoordde Forsyth. „Laat ons echter ons vertrouwen niet op anenschelijke kracht stellen. Geve God, dat we niet in handen van Ah IJeo vallen. Van ganscher harte hoop ik, dat het zoover niet komen zal. Zoodra we deze heuvels afdalen, hebben we de grens van Li Weng Ho's rechtsgebied overschreden en heeft Ah IJeo niets meer te bevelen." „Maar zal Ah IJeo zich daaraan sto ren?" vroeg ze. „Hij is een onverschrokken man en staat voor niets. Als hij ons kan overvallen, zal het hem onverschillig zijn, waar dat is." „Maar de andere mandarijn heeft ook iets te zegen; want hij is verantwoorde lijk voor hetgeen in zijn provincie gebeurt. En bovendien, Li-Weng-Ho's woord heeft ginds de macht niet, die het hier heeft. Hij da vruchten van dio feestviering? Zien wo zelf die vruchten en kan! de we), r e 1 d het zien, dat de gemeente vanl Christus gedoopt werd met den doop des Geestes? Wordt, ook bij ons iets gezien vaif dat eendrachtig bijeen zijn, dat de wereld tot jaloersehheid kan verwekken? 1 De Geest des Heetreinl brengt bijeenl wie ver van elkaar verwijderd zijn!. Kloven, afstanden van stand en ont wikkeling worden overbrugd. Er is verschil in gaven en talenten), maar allen zijn zeN één in Christus, allen gevoelen zich leden van' één lichaam; zé hebben allen één doel en dieinén allen eenen Koning. Eendrachtelijk zijn ze bijeen. Ja, zóó moet het zijn. iMaar nu de levenspractijk. Wat is er menigmaal een streven om toch zoo weinig mogelijk met elkaar in .aanraking te komen. Om toch niet met elkaar gezien en door eikaars gazelschap gecompromitteerd te worden. Moeten we het niet met schaamte be lijden, dat als de geschiedenis van dezen tijd geschreven wordt, daarin' zoo goed als geen enkele trek zal herinneren aan! dö eerste Christengemeente? Waar dat zoo is en het i s helaas mei nilgmaal zoo, laten we ons dan ook niet over de gevolgen verbazen. De discipelen waren bijeen, eendrach telijk. Lovende en dankende God. En daarom en daardoor vonden ze genade bij al het volk en werd iii hen do naam des Heeren geprezen. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Aardenburg. Wij hebben geen behoefbei om te schrij ven over wat te Aardenburg bij de get maenteraadsverkiezingiein voorviel. Alles wat tot nu toe hekend werd, wijst er op, dat hier op een of andere wijze geknoeid is. Het groot aantal opzettelijk onbruikbaar gemaakte stemmen, voor can. dijdaten van een bepaalde richting is ant ders niet te verklaren, vooral daar deze stemmen blijkens de afgelegde verklaring gen werden uitgebracht door kiezers die wel terdege wisten! wat ze wilden. Dit zijn echter zaken die, wanneer dit althans nog mogelijk blijkt, door 'deD rechter dienen te worden uitgemaakt. Gemakkelijk zal dit wel niet gaan, daar het wel uiterst moeilijk zal zijn de noo- dige bewijzen' te leveren. De eeniigei oplossing zal misschien zijn dat een nieuwe verkiezing wordt uiige, schreven, al zal dit de toch! al geprikt kelde gemoederen nogal meer in beweging brengen. Hierover zullen .evenwel dé bevoegde autoriteiten hebben te oordeelen. Waar wij echter tegen! op dienen! te ko men is de voorstelling die de „Maasbode" geeft als zou het Provinciaal Bestuur eenzijdig optreden, met krenking van het recht van een deel der ingezetenen. „De Katholieken in Z-eeuwsch-Ylaanldé- ren, aldus dit orgaan, hebben ondervoe den, wat het beteefcent, dat de meerder heid daar links is. „Middelburg" is voor hen het symbool van machtsmisbruik, on derdrukking en rechtsverkrachting. „Wij krijgen daar nooit gelijk", zeiden katho lieken ons. En Tiet was moeilijk hun overtuiging op dit punt aan het wankel len te brengen." Om te beginnen is deze voorstelling niet juist. De meerderheid van Geld. Staten is niet links, maar rechts. In dit college hebben zitting 2 Anti revolutionairen, 2 E.Katholieken, 1 Cjhr. Historische en 1 Vrijheidsb onder. En evenmin als de meerderheid links is, evenmin is er reden voor dé trou wens door niets gemotiveerde béschuldit ging dat God. Staten zich schuldig zou den maken aan machtsmisbruik, onder, drukking en rechtsverkrachting. De „Maasbode" diende te begrijpen dat door dergelijke uitspraken de zaak van de beschuldigde partij in Aardenburg vol strekt niet wordt gediend, maar dat veel eer den indruk wordt gewekt, dat het Aardenhurgsche gemeentebestuur wel heel zwak moet staan als het door dergelijke „argumenten' 'moet worden verdédigd. zal de bevolking zijn wil niet kunnen op leggen. Hij zal daar in 't geheim en heel voorzichtig te werk moeten gaan. Ook zal hij niet in staat zijn om ginds zijn bekend makingen aan te plakken en dat zal hem in zijn handelen ook sterk belemmeren." „Ik hoop het," antwoordde Kathlyn vurig. „Dokter Forsyth. Missie Barrington!" Nauwelijks had Ghings stem hen be reikt, of ze daalden af om hun sober ont bijt te nuttigen, dat uit warme thee en rijstkoekjes bestond. Verkwikt door 't voedsel, uitgerust door het zitten en verwarmd door het vuur voelden ze zich weer veel beter dan even te voren. Toen ze dan ook weer op stap gingen, voelde Kathlyn zich zóó sterk, dat ze gaarne naast Dick voortliep. Ongeveer twee uur stapten ze door. Nie mand was hen tegengekomen. Ook hadden ze niets gezien, dat op eenige vervolging geleek. Bij een bocht van den weg werden hun ooren getroffen door het klingelen van bel letjes. „Wat is dat, Ching?" „Muilezels. Zij dezen weg komen. Beter schuilen. Zij Ah IJeo zeggen ons zien." „Ja, dat zal 't verstandigst wezen, denk ik-" Goes - Ass. APOTHEKER - Tel. 168 GROOTE MARKT 9. Tal van bijzonderheden omtrent deze vreeselijke ramp worden nog gemeld. Hoeeentrein gespaardbleef. Het blijkt, dat de reizigers van den trein nr 1714, welke Woensdag uit Hengelo in de richting Goor vertrok, als door een wonder aan een ernstig ongeluk zijn ont komen. Bij het gehucht Wiene, dat ernstig van den cycloon heeft geleden, passeerde de trein slechts enkele minuten nadat deze hier zijn werk had verricht. Was de trein ook maar enkele oogenblikken eerder ge- iiinwii—gB—nrawmuBiimw—«im——ia—bm—bmihim.i Achter het struikgewas langs den weg verscholen ze zich. 't Was nog juist op tijd; want de eerste van de lange rij muilezels werd reeds zichtbaar. Ze kwamen aan stappen, zwaarbeladen, voortgedreven door koelies, die ze met bamboestokken aanzetten. De biezen om den hals rinkel den bij iederen voetstap. 'tLeek Forsyth een raadsel, hoe die dieren op dien glad den weg niet uitgleden. Maar geen der die ren slipte, en de lange karavaan, dertig dieren in 't geheel, ging voorbij heiast met koper, zout en steenkool voor de bewoners van de naastbijgelegen provincie. Zij wachtten zonder spreken tot het laatste van de arme dieren uit 't gezicht verdwe nen was en eerst toen ze zelf weer op den weg waren, sprak Forsyth: „Arm oud-China. Het Westen zou reeds lang 'n tunnel door deze heuvels hebben gegraven en een spoorbaan hebben aan gelegd van Thibet naar de zee. Maar Chi na verkiest de middelen van vervoer uit den ouden tijd." „Ja," zei Ghing. China erg achterlijk, één dag zij ontwaken, dan Hij voltooide den zin niet, maar For syth begreep, wat hij bedoelde. „Ja, en dan 't overige deel van de we reld naar China zien. Eens zal het Oosten ontwaken en 't Westen overvleugelen. weest, dan zou deze ongetwijfeld door den cycloon zijn meegesleurd, en de ramp zou waarschijnlijk niet te overzien zijn ge weest. Nu bemerkte men even voorbij het baanwachtershuisje, dat de geheele lijn versperd was dbor telegraafpalen en -dra den. Het treinpersoneel en de passagiers hebben toen tezamen zooveel mogelijk den weg vrijgemaakt, waardoor de trein met plusminus een uur vertraging te Goor aankwam. Bij de getroffenen. De Msb. ver telt van een bezoek aan Delden: Na een poos zoeken vinden wij aan de achterzijde een deuropening, die tot de be woners toelaat. Een bejaarde vrouw en 'n krachtige man komen ons tegemoet: som ber, zwijgzaam en sterk. Menschen, die tegenslagen kunnen en willen dragen. Maar de nood is er niet minder om. Een jaar geleden werd de hoeve op de heide gebouwd. Alles was klaar, vrucht van veel arbeid. En nu ligt een levensdroom in gruizelementen. De oude grootmoeder zag de donkere wolk, zag alles draaien, hoorde den dave renden wind, dacht „net als twee jaar ge leden," en ineens barstte het huis uit el kaar, terwijl binnen haar dochter ieder oogenblik een kind verwachtte. Nu nog ligt deze arme vrouw te wachten te mid den van stukken muren en scherven, en zijn haar vijf jonge kinderen onderge bracht bij buren, onder wie er echter zijn, die hun heele bezit van den grond hebben zien wegvagen. Een ander beeld. Op den weg van Zen deren naar Almelo komen wij nabij de vil la van mr T. ten Kate. Honderd meter voor en na niets anders dan bloeiend ge boomte en frissche, onbeschadigde huizen. Daartusschen echter één en al verwoesting van het Zuid-Westen naar het Noord-Oos ten. We treden op de eerste hoeve aan en laten de boerin vertellen. Zij was alleen thuis, haar man was naar Almelo, en haar kinderen waien bij buren. Plotseling rin kelden ruitenscherven, vliegt huisraad door elkaar, rammelt het dak, en dwarrelt alles wild weg in den zwarten vuilen draaikolk, die huis en omgeving omhult. Radeloos snelt de arme vrouw naar links en rechts, en klampt zich wanhopig aan de deur der keuken vast, om ineens, zonder te weten hoe, hals over kop achter een boom op den straatweg te worden geslingerd. Zij ontwaakt uit de verdooving, voelt pijn in alle gewrichten, ziet haar kleeren ver scheurd, aanschouwt niets anders dan ver woesting en puin, en vindt van heel haar hebben en houwen enkel nogtweee borden gaaf. Rondom Eibergen liggen de boerenwo ningen geruïneerd. Het is hier of er een spervuur van granaten is neergekomen. Diepe kuilen van ontwortelde hoornen. En aan alle zijden de ineengestorte boerenwo ningen. Hier werd het slachtoffer Brinker met ingedrukte borstkas tusschen de puinhoo- gen gevonden, achterlatend vrouw met vijf jonge kinderen, waarvan de jongste juist veertien dagen oud. Hier werd de 70-jari- ge Te Nahuis bewusteloos onder de puin- hoopen weggehaald, en eveneens naar het gasthuis te Groenlo overgebracht, waar hij overleed. Van ditzelfde gezin hebben niet minder dan zes personen onder de puin- hoopen van hun woning gelegen. Doch de vader de 70-jarige grootvader Te Na huis woonde bij hen in wist urenlang de balken omhoog te houden. Tot eindelijk hulp opdaagde en allen konden worden be vrijd. Als men de bewoners een beschrijving van het natuurverschijnsel hoort geven, dan spreekt men immer van een donkere rookzuil in trechtervorm, welke dalend en Eens zal een invloedrijke Chinees komen en dit land in nieuwe banen voeren. Die zal alle misbruiken wegnemen en het leven veranderen, of de een of andere Chinee- sche Napoleon zal alles met geweld omkee- ren, dan „De vloed komen," lichtte Ching toe. „Ja, dan zal de Ghineesche vloed de wereld overstroomen," stemde Forsyth toe. „En wat zal er dan gebeuren?" Kathlyn uitte haar vraag niet verder. Een steen, die door den regen was los gewoeld en door de voorbijgegane kara vaan midden op den weg gekomen was, lag voor haar voeten. Ze stapte er op, maar gleed uit, ze struikelde en met een kreet van pijn viel ze voorover. Wel kroop ze di rect weer overeind, maar haar gezicht was erg bleek en in haar oogen stonden tranen. „Wat is er? Heb je je bezeerd, lieve ling? Waar?" „Mijn voet," zei ze. ,,'k Heb een gevoel alsof mijn enkel gebroken is." „Zoo erg zal 't toch niet zijn, hoop ik," zei hij met een opgewektheid, die hij wer kelijk niet had. „Probeer eens, of je kimt staan." Hij hielp haar op de been, maar toen ze den bezeerden voet neerzette, slaakte ze «en kreet van pijn. rijzend over het land ging. Allerlei voor werpen werden in dien hoos meegevoerd. Zoo zagen de spoorwegarbeiders te Need» het dak van een boerenwoning in dien draaikolk hoog in de lucht aankomen. Toen de cycloon voorbij was en men d« ruïne van de locomotievenloods onder zocht, vond men er een kachel, welke noch in het gebouw, noch in de naaste omgeving thuis behoorde. Dergelijke zware voorwer pen werden kilometers ver mee getrokken door de lucht. De bureau-beambte van genoemde loods had bij het naderen van de windhoos alia papieren van waarde en beteekenis in een grooten ijzeren trommel gesloten. Maar hoe men ook zocht en alles omver haalde, dit voorwerp was nergens meer te vinden. Diefstal was absoluut buitengesloten. Toch zijn er nog wel voorwerpen, dia zich niet lieten meenemen. Zoo bijv. een groote zware Lips brandkast in het kan toor der firma Te Weeme. Men kon zien dat de zware kast wel even was opgetild en verzet, doch voor een luchtreis toch ta zware bagage was gebleken. D e schade. De Msb. had een onder houd met een lid van Ged. Staten van Gel derland. Er was door het college gepoogd een schatting te maken der aangerichte schade. Deze werd begroot op ten minste f 2.000.000. De groote fabriek te Neede schat men in 2 maanden weer te kunnen herstellen? er wordt thttns wekelijks een f 6000 aan loonen uitbetaald. Vele arbeiders zijn dus geruimen tijd werkloos. Vau andere zijde achtte men deze schat ting zeer aan den lagen kant. „Ik zal hem direct onderzoeken," zei hij en toen ze op een rotsblok zat, trok hij haar schoen uit en onderzocht den voet. „Is hij gebroken?" vroeg ze, haar ge zicht van pijn vertrekkend, toen hij haar voet betastte. „Neen," antwoordde hij na enkele ©ogenblikken. „Maar hij is erg gekneusd. Ik zal hem direct moetan verbinden." Hij gaf Ghing bevel in de pan wat water te halen en toen Ghing na enkele minuten terug was, maakte hij een koudwaterver- band van de voering, die hij van de bin nenzijde van zijn japon had gescheurd en zei toen vroolijk: „Nu in den draagstoell" „Ik zal niet kunnen loopen, Dick?" „Gedurende een paar dagen niet, ver moed ik. Maar 'tis goed, dat we den draagstoel niet hebben achtergelaten. Zia zoo, al klaar. Nu zullen we wel weer vlug verder gaan." Hij sprak opgewekt, maar hij wist, dat het ongeval een ernstige belemmering waf in hun vlucht en toen hij en Ching met den rug naar den stoel stonden, fluisterde hij Ghing in het oor: „Ching, we moeten ook overdag zoo vlug mogelijk loopen, we moe ten ons haasten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1