No. 204 Woensdag I Juni 1927 41e Jaargang JL-jTPS* AMANDELTJES, DE KONINGIN VOOR DE RADIO. GEMEENTEPOLITIEK. Direcieur-H oof dredactew: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG 1 Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting Gisteravond te half tien arriveerde de Koninklijke trein te Eindhoven. Ongeveer kwart voor twaalf reden de Koningin en Prinses Juliana met gevolg per auto naar het Philips laboratorium om, in tegen woordigheid van de heeren A. F. Philips, dr ir Otten, ir' Verff, dr B. van de Poll en de heer Numan hare toespraken tot iWest-Indië te houden. Tien minuten na middernacht zette de Philipsharmonie het Wilhelmus in en daarna sprak de Koningin de volgende woorden: Toespraak van de Koningin. Suriname en Curasao, Het is mij een groote vreugde dat Ne- derlandsch vernuft met het doorzettings vermogen, waarvan ons volk van ouds bekend is, op zoo'n schitterende wijze de laatste moeilijkheden heeft overwon nen en voor de menschelijke stem de afstanden heeft doen wegvallen, die de deelen van mijn rijk scheiden. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan, allereerst om mijn dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aanhankelijk heid ten aanzien van mij en mijn Huis, welke mij uit uw midden bij menige ge beurtenis van bijzonderen aard hebben bereikt. De telkens daarbij tot uiting ge komen hartelijke gevoelens hebben mij steeds diep getroffen en erkentelijk ge stemd. Ik koestor het vertrouwen, dat de banden die Curasao en Suriname aan het moederland hechten en die den stem pel van .eeuwen dragen, in gemeenschap pelijk streven immer meer zullen wor den versterkt en verinnigd. Het ook bij u levende besef, dat Ne derland en de overzeesche gewesten in Amerika in lief en leed, in streven en cultuur één moeten zijn en blijven, moge steeds dieper wortel schieten en tot volle ontwikkeling geraken. Mijn beide vertegenwoordigers in West- Indië, gij die getoond hebt uw beste krachten aan uw gewesten te willen ge ven, moge het u en uwe medewerkers bij het vervullen van uw moeilijke taak tot steun zijn mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat ik uw streven met warme belangstelling volg. Ik wensch u ingezetenen van Suriname toe, dat ondervonden tegenslagen ten spijt reeds in het nabije, verschiet moge liggen een wederopleving in nieuwe vormen van de welvaart van weleer tot heil inzonder heid van de samenleving; in uw door de natuur met kwistige hand bedeelde ge west. Ik houd mij overtuigd, dat tenslotte ook hier de zon uit de wolken van het heden te voorschijn zal treden en roep u allen op, om door eendrachtige sa menwerking op elk gebied ook uwerzijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met u, ingezetenen van Curasao, ver heug ik mij in den toeiiemenden bloei van uw geest. Mijn hoop is, dat daaruit voor u allen, zoowel van de Beneden- windsch© eilanden als van de Bovonwind- sche eilanden, blijvende zegenrijke gevol gen zullen voortkomen. Met trots zie ik Willemstad een voor aanstaande plaats innemen in de rij' der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigt. Nieuwe tijden brengen nieuwe eischen, nieuwe tijden brengen ook vroeger niet gedroomde middelen, maar van alle eeuwen blijft, dat wie zich geheel geeft aan een zware taak, in zijn overgave daaraan beloond wordt met den moed onji opgewekt te volhar den. Het volbrengen ligt in Gods hand. Geve Hij daartoe Zijn zegen. De toespraak van Prinses Juliana. Na de rede van H.M. de Koningin hield Prinses Juliana, aangekondigd door den heer A. F. Philips, de volgende toespraak tot Nederlandsch West Indië: „Het is een zoo bijzonder aardig denk beeld, dat ik vandaag met U allen spreek, en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan de ontdekking immers van zoo groote be- feekenis zal blijken te zijn. Zij het ook van .uit de verte en v.oor B onzichtbaar, toch doet het mij oprecht veel genoegen om thans met in verbinding te komen. Het was voor mij reeds een bijzondere ge waarwording, dat ik eenige weken geleden top mijn eigen kamer kon genieten van hetzelfde schoone concert, dat ook aan Ij door de Philips' fabrieken zoo vriende lijk werd aangeboden en nu door dit gesprek de groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weggevallen, zal ook voor mij dit eerste persoonlijke contact met West-Indië een onvergetelijke herinnering blijven. Het belangrijk bericht yan enkele dagen geleden, dat de heer dr. ir. de Giroot te Bandoeng er in geslaagd 'vas vanuit Java een gesprek met Neder land te voeren, schijnt met toepassing Tan deze methode ook de mogelijkheid tot het voeren van geregelde gesprekken ook tussschen de West en Nederland na derbij te brengen. Ik behoef U wel niet te zeggen, hoezeer ik mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen U en ons .nauwer zullen kunnen worden toege haald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die ik reeds aan den Gouverneur van Suriname en Cu rasao heb gericht voor de mij. aangeboden gelukwenschen, nbgmalals uiting te ge ven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en me deleven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd ver rast en voor de wijze, waarop ook bij U die dag wterd herdacht. Hoewel ik nog nimmer on'ze West hefo aanschouwd, voel ik mij toch gelukkig tegenover dat gedeelte van ons Rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staatsinstellingen en ver houdingen in de verschillende deelen van ons gebied in Amerika en van de vraag stukken, 'die de ontwikkeling daarvan be^ heerschen. Natuurlijk hoop ik mij zool veel mogelijk op de hoogte to blijven stellen van al hetgeen met de welvaart en den vooruitgang van Westlndië sa menhangt. Met mijn ouders bezocht ik veertien dagen geleden het Zeemanshuis te Am sterdam, alwaar wij veel West-Indische zeelieden ontmoetten en één hunner ons zeer warm toesprak. Wij waren zeer .gei. troffen door de gevoelens diei daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat nu dez.e mooie nieuwe communicatie mij 't groote voorrecht schonk heden met U in aanraking te komen, zij ons in staat moge stellen elkander nader tei treden op elk gebied des levens, waar dit noodig em| mogelijk imocht zijn en dienstbaar zij aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoo velen aan deze en aan gene zijde der zeeën sameniverbinden. Ik heb gezegd." Na afloop keerden Koningin en Prinses, uitgeleide gedaan door den heer A. F. Philips, weer naar den Koninklijken trein terug; de trein werd opgetrokken naar Nunen, waar de Koninklijke Gasten over nachten. Flet uitzenden van de rede naar Oost- Iradië is twee uur vervroegd en heeft dus van avond om zeven uur plaats. Deze rede zal gevolgd worden door het Wilhelmus, dat ook door den Philips- kortegolfzender zal worden uitgezonden. om tot het lidmaatschap te worden toege laten, dan rust op den Gemeenteraad de taak dit te voorkomen en het Hoofd- stembuTeau tot de orde te roepen. Uit dit enkele voorbeeld blijkt reeds; dat 'het onderzoek der geloofsbrieven een ernstige zaak is, waarvan de Raad zich niet met een Jantje van Leiden behoort of te maken. Onderzoek geloofsbrieven. De verkiezingen voor de Gemeientehal den zijn nu overal achter den rug. Op den eersten Dinsdag van September treden de thans zittende raadsleden voor- zoover zij niet herkozen zijn af, en nemen de nieuw gekozen leden hunne plaat sen in. :Dit kan evenwel n'iet gebeuren voor de geloofsbrieven van de gekozenen zijn goedgekeurd. De Gemeentewet bepaalt dienaangaande dat vóór den lOen Augus tus do geloofsbrieven der nieuw inkomen de leden worden onderzocht en over de geschillen die aangaande de geloofsbrie. ven of de verkiezing zelve oprijzen wordt beslist. Gewoonlijk is dit niet veel meer dart een formaliteit. Ter secretarie! wordt wel gezorgd dat de benoodig.de stukken be hoorlijk in orde zijn en als regel wordt door de Hoofdstembureaux wel gezorgd dat zij die gekozen zijn ook verkozen worden verklaart!. Toch is dit niet altijd het geval. Zoo hoorden wij dezer dagen vato een ge meente waar ter secretarie een fout was heigaan die tengevolge gehad zou kunnen hebben, dat bij het onderzoek der geloofs. brieven de noodige stukken niet aainwezig waren. De benoemde leden zullen dus ver. standig doen niet op anderen te vertrou wen, maar zelf ter dege uit te kijken. Ook bestaat de mogelijkheid, dat er om» trent den uitslag der verkiezing verschil len rijzen, waarover bij! het onderzoek der geloofsbrieven moet worden beslist. Zoo is dezer dagen naiar wij vernamen in de gemeente Oudelandei ten onrechte iemand gekozen verklaard. Er bestond verschil van meening omtrent de vraag of de zevende plaats moest worden toeigeu kend aan de vrijzinnige, dan wel 'aan de röchtsche lijst. De burgemeester wildeden zetel 'toekennen aan de relchtschei lijst, maar de meerderheid besliste anders. Ten onrechte evenwel. Uit de ons overgelegde cijfers blijjkt duidelijk, dat volgens da web telijke bepalingen de zetel aan de recht sche lijst behoorde te worden toegekend. Wanneer dus straks de ten onrechte gei. kozen verklaarde candidaat zich aanmeldt Brand op het vliegterrein te Leipzig- Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag een heele consternatie op het vliegterrein Leipzig Mockau, toen, door nog onopgehelderde oorzaak, brand uit brak in een der groote vliegtuigloodsen waar een groot aantal vliegtuigen opge borgen was. Onder die machines bevond zich ook het vliegtuig H-NADP van de K.L.M., dat op één van de vele tochten, die de Ameri- kaansche dagbladmagnaat, de heer Van Lear Black, in de laatste maanden ge regeld met onze Luchtvaart-maatschappij maakt, dienzelfden dag te Leipzig aange komen was. Door de groote voortvarendheid van het vliegveldpersoneel en door de hulp van de piloten Geijsendorffer en Scholte die midden in den nacht, gealarmeerd door het bericht van den brand, ijlings uit hun hotel naar het terrein gesneld wa- fen, ontsnapte het mooie vliegtuig aan het dreigende gevaar. Het kon nog juist bijtijds uit den brandenden hangar naar huiten gerold .worden. Een groot aantal toestellen werd een prooi der vlammen. Hei reddingswerk werd, uitermate belemmerd en gevaar lijk gemaakt door het steeds ontploffen van benzinevoorraden. Het conflict in de Duitsche metaalindustrie Gisterenmiddag is de stemming in de Berlijnsche metaal-industrie begonnen. Ongeveer 455 bedrijven met meer dan 150.000 metaalbewerkers, nemen er aan deel. Men verwacht, dat de stemming hedenavond zal zijn afgeloopen. Naar het „Acht Uhr Abenbl." meldt, is tot dus ver een overweldigende meerderheid voor staking, hier en daar zelfs 95 percent. In de lot het Saemenskonzern behoorende bedrijven, waar ongeveer 3000 arbeiders werkzaam zijn, verklaarden zich allen voor staking. Een Hongaarseh-Tsejcho-Slowakscli incident- Volgens een telegram uit Berlijn aan Paris Midi zou er te Praiag een diplomat tiek incident gerezen: zijn tusschen Hon garije en Tsjecho-Slowajkije. De zaak zou zich ials volgt hebben toegedragen. Graaf Bethlen had den Tsjecho-Slowakschen ge zant ten eten gevraagd, doch liet hem dc-n avond te'voren opbellen1 door zijn secret taris met de mededeeling, dat aan dit diner leden van de familie Habsb'urg zou den aanzitten en dat het, gezien del om. vriendelijke houding van T'sjecho-Slowak-ijè ten opzichte van de Habsburgers beter zou zijn als da gezaht maar wegbleef. Hij zou dan een anderen keer wel weer eens gevraagd worden. Men zou in deze bejegening te Praag een weloverwogen beleiediging voor Tsje. cho-Slowakije zien, waarover men zeer verstoord is. Enkele bladen moeten zelfs aandringen op het afbreken van d© diplo matieke betrekkingen. Uit China. Reuter seint uit Sjanghai, dat de aami. val op 26 dezer door do troepen der Noordelijken ondernomen in de provincie Honan een volledig fiaisco was geworden. De Zuidelijken gingenl den 28sten tot den tegenaanval over, bedreigde d© vleu. gels van de Noordelijken en dwongen' laatstgenoemden tot een algemieenen te rugtocht. Do rechtervleugel van de Noor. delijken trok zich in goede orde terug, maar bij den linkervleugel was het bijna e'eti wilde vlucht. De Zuidelijken pogen thans a!an de hoofdmacht vah het leger der Noordelijken den terugtocht af te snijden. Andere ge. noraals maken zich gereed om zich bij de overwinnaars aan te sluiten. Dienten. gevolge is de positie voor de Noordelijken gevaarlijk geworden. De toestand maakt ernstige complicaties mogelijk. Daarom hebben de Engelsehefal en Japanners be. sloten troepen te zenden naar Noord; China. De averstrooming in Amerika. Minister Hoover heeft voor de radio gesproken over den watersnood. Hij deel» de mede, dat het publiek reeds 14 000.000 dollar ter beschikking van het Roode Kruis had gesteld; malar er zal nog 2 mijllioen dollar bij moeten, waint 16 millioen dollar is het minimum dat voor hulpverleening noodzakelijk zal zijp. sar"» «sa*»-*»» Do minister gaf nog aWdere cijfers. De woningen van 700.000 menschen staan in het water. Er zijn 600.000 menschen die voor hun levensonderhoud aalngewei. zen zijn op den steun van anderen. De overbrenging van 400.000 lieden van hun verblijfplaatsen naar elders, was bewerkstelligd door het Rood© Kruis of door regeeringsorganen. Er moeten nog 30000 lieden worden overgebracht; dan zal het reddingswerk voorloopig zijn voltooid. In vier geteister de staten is men het ergste al te hoven, en is het meeste ondergeiloopen land al weer droog. Dat is het geval in Illinois, Missouri, Kentuckie en Tennessee. Moest men daar in den eersten tijd van het hooige water a'an 36 000 personen hulp verleenen, thans zijn het er nog maiar 7000. Ook Arkansas wordt weer droog. Van de 155.000 vluchtelingen voor het hoog© water zijn er all weer 100.000 naar hun woningen in dien staat teruggekeerd. In de staten Mississippi en (Noordl- Louisiana' wordt het ook veel beter. Doch ZuiilkLouisiana zit nog diep in de el lende. Korte berichten. De bedienden van de posterijen te Weenen hebben gedreigd in den nacht van Maandag op Dinsdag een staking bij den post-, telegraaf- en tele foondienst te zullen ontketenen, als hun eischen niet voor Zaterdagavond 10 uur ingewilligd worden. Gistermorgen heeft Lindbergh geheel onverwacht met zijn Spirit of St. Louis een tocht naar het vliegveld bij Portsmouth „gedaan. Hij laat daar zijn vliegtuig achter, dat vervolgens uit elkaar genomen en door een Amerikaanschen torpedojager naar de Vereenigde Staten gebracht zal worden. Bij zijn ontvangst gistermorgen op het Buckingham-paleis heeft de Koning hem gedecoreerd met het Britsche militaire vliegerkruis. Te Berlijn jMoabit) is op een kruis punt een tram in volle vaart op een andere tram gebotst, vermoedelijk, door dat de bestuurder te laat remde. Negen reizigers werden gewond. Te Santiago (Chili) heeft de politie twee personen in hechtenis geno men wier namen voorkwamen op een lijst van aanhangers der sowjets, welke lijst was in beslag genomen door de Londensche politie bij den inval in het Aroosgebouw. Nog twee andere Chileen- sche communisten zijn in hechtenis ge nomen. De buurtspoorwegen in Z.- VI aanderen. De heer Drop, lid van de Tweede Kamer beeft aan den minister van buitenland- sche zaken en van waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Willen de ministers doen nagaan, wat ©r waar is van de1 berichten, dat de Nat. Maatschappij van Belgische spoorwegen voornemens is buurtspoorwegen, on., den spoorweg Gent Terneuzen, van de parti culiere maatschappij(en) over te nemen? '2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het belang van een behoorlijk grens verkeer, speciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo groot is, dat tijdig overleg tusschen Nederlandsch© en Belgische spoorwegen gewenscht is? 3. Zijn de ministers bereid, dat overleg te bevorderen en mag er op worden ge rekend, dat een behoorlijk spoorwegver keer, ook daar, waar dit thans op Neder landsch gebied geleid wordt door buiten- landsche maatschappijen, door daartoe te nemen maatregelen verzekerd zal zijn? De Amerikaansche klantvande K. L. M. De Amerikaansche passagier, die reeds zooveel met de K. L. M. gereisd heeft, is thans met del bestuurders Geijsendorffer en Scholte op ©en rondreis naar Neurenberg, Leipzig, Dresden en Wieenen. Hij zal zich 'daarna naair Kopenhagen en Stockholm hegeven. Omstreeks 13 Juni is de heer van Lear Black, voornemens om met het K. L. M. vliegtuig H NADP, eveneens bestuurd door fieijsendorffer en Scholte, met als werktuigkundige den K. D. M.-mecano Uriot, de reis LondenBatavia en terug, te aanvaarden. Salarissen bij hfet M. O. De heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister het advies van ■het Centraal Bureau van Voorbereiding van Ambtenaarszaken betreffende de sa larissen bij het middelbaar onderwijs, dat hij volgens zijn antwoord van 24 Febru ^2)f»UnniMG(? MET GRATIS -GRENA DINES A US ari j.l. nog niet ontvangen had, thans reeds in zijn bezit? Zoo ja, tot welke resultaten heeft een en ander geleid? Cand.-Indische ambtenaf en. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt er de aandacht pp, dat dit jaar 33 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat-Indisch ambtenaar, waar voor uitsluitend in aanmerking komen, zij, die in het bezit zijn van een getuig schrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit of van een eind diploma H.B.S. 5-j.c. (niet echter de z. g.n. litt.eoon.-afd.) Ook zij; die dezen' zomer zoodanig getuigschrift of diploma hopen te behalen, kunnen zich aanmel den. Gegadigden mogen op 1 September 1927 den leeftijd van 21 jaar nog niet heb ben bereikt. Aan de aanwijzing is ver honden het genot van eene studietoelage ad f 1000 's jaars, terwijl de college-gelden v,oor rekening van den lande worden ge nomen. De aanmelding moet vóór 15 Juni a.s. geschieden. Verdere bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matie-bureau van voornoemd Com., adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche Kade 111, 's Gravenhage. De A. T. O. thans opgericht. Het „Hdbld" verneemt, dat de Konink lijke bewilliging op de statuten der A. T. O. is verkregen, zoodat het autobus bedrijf der Nederlandsch© spoorwegen thans met de exploitatie van zijn eerste buslijn een aanvang kan maken. Jaarvergadering van den Ned. Christen Vrouwenbond. Gisteren en heden houdt de Ned. Chris ten Vrouwenbond zijn jaarvergadering te Middelburg. Nadat gisterenmiddag de tal rijk opgekomen leden een tocht met tou ringcars en autobussen naar Domburg hadden gemaakt, waar tevens het hoofdbe stuur met de afgevaardigden vergaderde, werden zij te vijf uur ten stadhuize door het gemeentebestuur officieel ontvangen in de raadzaal, die zij bijna geheel vul den. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester, wethouder Onderdijk, de gemeente-secretaris en. de raadslieden, mevr. Weijl, mevr. de Graaf en de heeren v. d. Beke Callenfels, Hondius en Verfcregt. De burgemeester heette de dames har telijk welkom in Zeeland, en speciaal te Middelburg. Spr. staat sympathiek tegen over het streven van den Bond; hij kan het best begrijpen, dat ook de vrouwen in de veranderde maatschappelijke en poli tieke omstandigheden zich aaneensluiten Reeds de kiesplicht is daarvoor aanleiding maar pok de vraagstukken van moeder- schapsziorg, woningbouw enz. vragen haar aandacht. Spr. hoopt dan ook, dat. ook deze vergadering zal bijdragen tot het streven van den Bond en dat de tijd, die men niet noodig heeft voor de ver gadering, zal worden besteed op eene wijze, die de belangstelling voor Middel burg en omgeving opwekt. Ten slotte deelde spr. mede, dat de heer De Veer verhinderd was wegens uitstedigheid. De presidente van (len Bond, mevrouw: M. Havelaarvan Beeck Calkoen, zeide, dat men verheugd was, ditmaal naar Zee land te komen, eene provincie'welke de liefde van ieder Nederlander heeft, waar allen trotsch op zijn, en niet in de laatste plaats dat het Middelburg is, die schoone stad. Spr. wijst dan op de groote! geschiedenis van Zeeland en ook van Middelburg vooral en herinnert er aan, dat het zelfs een buitenlandsche .schrijfster, Marjorie Bo- wen, was, die wees op de gehechtheid der Zeeuwen ook aan- ons Vorstenhuis. Het is nu zeer prettig dit alles door per soonlijk bezoek nog eens op te frisschen. Nu reeds hadden de deelneemsters veel ge zien op de autotocht en sp'r. eindigde met de beste wenschen voor den bloei' van Middelburg en van Zeeland. Hierna werd de thee aangeboden en later waren de dames in de gelegenheid ook een kijkje te gaan nemen in de oudheidskamer en de vierschaar. Des avonds half acht werd door de afdeelingen Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen ,pn Goes een begroetingsavonid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1