4-le Jaargang No. 203 Dinsdag 3i Mei I927 KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. FEUILLETON. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 v Moedefschapsüorg. Nu vandaag de Nederland sche" 'Chtlstefi- Vrouwenbond le Middelburg vergadert, komt het ons niet ongewenscht voor, uit een der uilgaven van dezen bond, om trent de leuze „Moederscbapszorg" enkele aanhalingen te doen. „De eischen die onder deze leuze naar voren gébracht worden, zijn: a. Premievrije uitkeering bij de ge boorte van elk kind, zoowel aan de onge huwde moeder als aan de gehuwde vrouw. b. Moedertoon, dat aan de moeder zal uitbetaald worden voor de opvoeding van haar kind c. Moederschapsverzekering. Bij het eerste punt dat evenals het tweede tot de eischen van de revolutio naire partijen behoort is alle commen taar overbodig. Een premie wordt geëischt bij elke geboorte. Zelfs de zedelijkheidsmaatstaf mag niet meer worden aangelegd. Wel is er in 50 jaar tijds veel gebeurd. Het is waarlijk geen ijdele klank, wan neer men zegt, dat in de laatste halve eeuw de opinies omtrent zedelijkheid en godsdienst enorm gewijzigd zijn. 1870 was het jaar, dat Josephine Buttler haar strijd in 't openhaar begon, dat zij haar strijd tegen de onzedelijkheid van den man aanving. Haar rechtvaardigheidsgevoel sprak beeds lang. Van Oxford, waar .zij als jonggehuwde vrouw woonde en waar zij in de wereld van professoren en docenten verkeerde, getuigde zij: „Ik hoorde den zedelijken val van een vrouw veel stérker veroor- •deelen dan den zedelijken val van eenen man." Let wel, de zedelijke val van een vrouw werd veroordeeld. En de strijd van Jose phine Buttler, die de vrouwen mobili seerde en met Gods Woord in de hand ook de ontucht der mannen een groote zonde noemde, heeft tot veroordeeling van dit kwaad door den man bedreven meegewerkt. In die dagen was de ontucht der man nen gewettigd, de Staat reglementeerde die zonde. „Ik hoorde den zedelijken val van een vrouw veel sterker veroordeelen dan den zedelijken val van eenen man", zoo klaagt de mevr. Buttler in hare dagen. Met eenige variatie op dit gezegde kan thans verklaard: Ik hoor den zedelijken val van eene vrouw evenmin veroordee len, als den zedelijken val van eenen man. Op beide zal de Staat een premie zetten, door een belooning aan de ontucht te schenken. Men wil de zonde reglementeeren! Als in Josephine Buttler's dagen! Dit is het verschil daarbij: het gaat nu niet tegen een mannen-maatschappij, Het gaat tegen de vrouwen zelve, die als het ware met blindheid geslagen, eischen dat de ongehuwde moeder met de ge, huwde op één lijn worde gezet. Beiden, eischt men, zullen gelijk loon ontvangen, zoowel bij de geboorte als voor de op voeding van haar kind." De juistheid van wat hier gezegd wordt, zal ieder die nadenkt, moeten beamen. Het opheffen van de leuze .„Moeder scbapszorg", zooals dat van zekere zijde gedaan wordt, bet eekent achteruit gang. Het beteekent, het officieel bevorderen en in de hand werken van de zonde van het overspel. Terecht wordt dan ook in de boven aangehaalde brochure verder opgemerkt: Was er nog geen Ned. Christen-Vrouwen bond, hij zou heden ten dage moeten 53) o— Ze verleiden een geschiedenis, niet on gelijk aan de uwe, uitgezonderd dat de vrouw zou trouwen met den mandarijn. Maar ik ken Li Weng Ho .als een man van boosheid. Twee jaar geleden was hier een jonge man in dit klooster. Maar waartoe zou ik uw ooien vullen met een verhaal van snoodheid. Het hart is uit zichzelf reeds zondig genoeg. Het is vol doende, dat ik uw geschiedenis geloof. Tot ge wilt vertrekken, zult ge hier een schuilplaats vinden." „En mijn metgezellen?" „Zij ook. Maar uw toekomstige vrouw moet naar de virouwenafdeeling gaan. Omi to Fu (Gezegend zij Boedha). Onze regels hier moeten geëerbiedigd worden; maar dat zal ze wel willen!" Forsyth keek naar Kathlyn. „Heb je 'tgehoord, Kathlyn? Ben je niet bang? Kathlyn zag het vriendelijke gelaat van den ouden abt en slechts één seconde ontmoette zij zijn welwillenden blik. „Neen" antwoordde ze, „ik ben niet worden opgericht, al was liét alleen' maar om tegen die verderfelijke theorieën op te komen. Maar dan is het ook noodig, dat alle Christenvrouwen niet langer talmen, doch allen zich vereenigen en zij het in dezelfde kracht, die eens los. Buttler sterkte, zich opmaken om te verdedigen het gezin, om met den man den strijd aan te gorden voor het hei lig huwelijk, teneinde Nederland te be waren voor de zedeloosheid, die thans door feministische en socialistische vrou wen gepredikt wordt." Een nieuwe scheidslijn- Met name van Socialistische zijde houdt men niet op te betoogen, dat de tegen woordige politieke principiëele scheidslijn niet deugt, maar dat daarvoor in de plaats behoort te komen de z.g. democratische scheidslijn. Die nieuwe scheidslijn zal dan moeten gaan dwars door de bestaande partijen heen. Aan de eene zijde behooren te staan de vooruitstrevende elementen de democraten en aan den anderen kant de conservatieven van alle richting. Alles behoort zich te vereenigen tegen het kapitalisme. Zoo is de theorie. En nu een stukje practijk. Op de te Genève gehouden internati onale economische conferentie waren o.a tegenwoordig de heer Colijn, die natuurlijk niet tot de democraten, gerekend wordl en mannen als Oudegeest uit de mo derne en Serrarens en Amelink uit de Christelijke vakbeweging. Nu zou men mogen verwachten, dat de mannen van de Christelijke vakbe weging van iemand als den heer Oude geest alle mogelijke medewerking zouden ontvangen, terwijl ze een man als den heer Colijn tegenover zich zouden vinden Zoo is immers de theorie. Maar de practijk was een beetje anders. De heer Amelink vertelt dienaangaande in „De Maatschappij" het volgende: „Dat de heer Serrarens, die door den voorzitter werd ingeleid als secretaris van ,het Internationaal Christelijk Vak verbond, als spreker kon optreden, hoe wel hij slechts expert is, danken wij aan den heter Colijn. Van de zijde der christelijke arbeiders is geen enkele gedelegeerde aanwezig. Enkel experts. En een expert kan slechts spreken als hij een gedelegeerde vervangt. Be heer Colijn, die zelf reeds gesproken had, heeft, nadat de heer Oudegeest, die zelf niet ge sproken heeft, dat had gewei gerd, een verzoek aan den president geteekend, om den heer Serrarens het woord te verleenen. Ook in de Industrie-commissie kon de heer Serrarens, dank zij den heer C o 1 ij n, actief optreden. De heer Colijn ook de hoeren Lovink, Zim merman en Gelderman deden dit liet zich voor meer dan één commissie inschrijven. Alleen de heer Oude geest deed dit niet. Wij weten niet, waarom hij dit niet deed. Wij hoor den wel de veronderstelling uiten, dat hij aldus bpndelde, om de christelijke experts buiten het rechtstreeksche com missiewerk te houden. Dezen konden dan natuurlijk wel de vergaderingen bij wonen, maar zij waren geen stemheb bende Jeden, die voorstellen konden doen. Of dit juist is, kunnen wij niet beoor- deelen. Maar als het zijn bedoeling mocht geweest zijn, dan is die toch' verijdeld geworden. Want de heer Colijn bang. Waarvoor zou dat noodig zijn? „Mijn vader, we stemmen gaarne toe", zei Forsyth, zich tot den abt wendende. De oude man knikte en sloeg op de gong. Terstond kwam de monnik naar voren. Deze Ontving eenige aanwijzingen en ging hen voor, na hun den wenk gegeven te hebben, hem te volgen. Weer gingen ze door een gewirwar van gan gen, totdat ze enkele treden beklommen waar de monnik op een gong sloeg, die aan een deur was opgehangen. Een oogen- blik later werd deze geopend en een oude non verscheen. De monnik wees op Kath lyn en bracht de bevelen van den abt over. De non wenkte Kathlyn haar te volgen. Nog even keek Katlilyn glimla chend naar Forsyth en volgde toen haar zwijgende gids, die de deur achter haar heiden sloot. Daarna werden de twee mannen door 'hun gids naar hun kamertjes geleid, die niet anders waren dan cellen, zooals ze door de monniken zelf ook bewoond wer den ,en waarin slechts een lange bank stond, waarop men languit Zon liggen. Een heel eenvoudig maal werd hem ge bracht en toen werd Forsyth alleen gelaten om de gebeurtenissen van den dag nog eens voor zichzelf na te gaan. Toch was hij daarmee niet lang bezig. Hij was zeer heeft zich in de industrieele commissie laten vervangen 'door den heer Ser rarens." De mannen van het internationaal Chr. Vakverbond vonden dus den heer Oude geest tegenover zich. Alleen aan d_en heer Colijn was het te danken, dat zij hun stem konden laten hooren. Wijvestigen hierop de aandacht niet omdat het iets nieuws is. Integendeel, het is een heel gewoon ver schijnsel. Maar het kan toch geen kwaad, nog eens uit te laten komen, hoe de socialis tische .voormannen zich in de eerste plaats laten leiden door hun beginsel en hoe zij als hunne grootste vijanden beschouwen niet de „kapitalisten", maar de mannen, die bij de beharliging van de arbeidersbelangen, voor alles met Gods Woord wenschen te rekenen. Geen Sowjet-benzine te koop. De Daily Mail, die den veldtocht tegen de bolsjewiki rusteloos gevoerd heeft, is op het denkbeeld gekomen aanplakbiljet ten te verspreiden met het opschrift: „Geen Sowjet-benzine te koop", om auto mobilisten en motorrijders te bewegen zich alleen van benzine van anderen dan Russischen oorsprong te voorzien. Volgens haar, zijn deze- biljetten thans op tiendui zenden garages en vul-stations in Enge land te zien en beeft haar campagne groot succes. Egypte en Engeland. De „Siassah" verklaart, dat de Britsch- Egyplische betrekkingen de laatste dagen! zeer gespannen watert, doch het hoopt, dat gematigdheid en gezond verstand het laatste woord zullen hebben. Van Malta wordt aan de Daily Mail gemeld, dat gisterenavond drie slagschei, pen zee gekozen hebben met bestemming naar Egypte Het blad veronderstelt, dat dit in ver band .met de crisis staat, welke omtrent dö positie van den ^sirdar is onitstaanj. Naai' de correspondent van de Times te Ciaïro seint, kan er geeln! twijfel over bestaan of de crisis is door de Zaghloelis. ten uitgelokt om door anti-Britsclie be toogen hun eigen positie in het land te versterken. Korte berichten. Rolsen'golz heeft een brief geschreven' aan Chamberlain olm hem verlof te vragen] voor een aalntal ambtenjaren der Arcos i n Londen te blijven, teneinde dei za ken te liquideeren; zoo dit verlof niet wordt toegestaan, zal Rusland de Engel sche regeering aansprakelijk stellen voor de dientengevolge geledén verliezen. Naaï de bladen melden, is aan! de ambtenaren van. de Arcos te Lom. deü door bemiddeling van! den Duitschen ambtenaar verlof gegeven om zich ten: getale van 120 en voor niet langer dan zes weken in Duitschland te vestigefn. De Grieksche regeering heeft uitge breide maatregelen getroffen om de orde in Saloniki, Drama en KaValla te hand), haven. Daar zijn onlusten van comi m u n i s t i s c h o n aard uitgebroken wel ke door arbeiders van tabaksfabrieken! waren opgestookt. De Bulgaa'rsche verkiezin gen, die Zondag hebben' plalats gehad, zijn in bet geheele land volgens een bei. rifcht uit Sofia rustig verioopen. De uitslag vermoeid en toen hij eenmaal zijn hee nen op de bank had uitgestrekt om die te laten rusten, duurde het niet lang, of hij was in slaap. Hij sliep door tot ongeveer midder nacht, en werd toen wakker door het geluid van een gong. In de gang klon ken zachte voetstappen en eenige minu ten later hoorde hij een eentonig gezang. Onwillekeurig werd hij ernstig gestemd bij de gedachte aan dezen middernacht- dienst, die een vroomheid openbaarde, welke men in de z,g. Christelijke landen vaak tevergeefs zocht. Medelijden met de ze menschen vervulde zijn hart. Zijn ge heele leven lang zou hij vol eer bied en met dankbaarheid terug denken aan den bejaarden Boedhist, wiens heer een dokter was, zooals hijzelf. Toch bleef hij1 niet lang daarover pein zen. De natuur easchte ook haar rech ten en 't duurde slechts kort, of hij sliep weer in. Hij hoorde de monniken niet terugkomen. Evenmin drong het geluid van de gong, da't een uur tater ongeveer door het klooster weerklonk, tot hem door. Maat kort daarop werd hij gewekt door de aaïiraking van een koude handt Terstond zat hij overeind en zag voor zich staan een monnik, met een lamp iri de hand. is B!og niet volledig bekend; doch de tegenwoordige rcgeeringsmcerderheid moet gehandhaafd zijn. Zaterdagavond zijn in een zand groeve in de buurt van Miskolo (Hongai. rije) 3 mannen onder zand bedol ven geraakt. Toen men' hen Zondag ver miste en naar hen ging zoeken,, waren twee hunner reeds overleden, terwijl de derde enkele uren later stierf. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain officiëel medegedeeld, dat de Nioorsche regeering het verzoek om de Belangen van Engeland en de Engelsche onderdanen in Rusland te behartigen, heeft ingewilligd. Bij Erkelenz is een autobus, waarin zich 36 personen bevonden, die terug keerden van den brandweerdag in Kreux- nach, tegen een boom gereden. De autobus werd totaal vernield. Alle per sonen werden min ol meer ernstig ge wond. Autobusbedrijf Ned. Spoor wegen. Naar de Telegr. verneemt zal met in gang van 1 Juli a.s. het autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen in werking treden. Uitgegeven zullen worden ééndaagsche retourbiljetten, scholierkaarten, traject abonnementen enz. Terugreis-gedeelten van retourkaarten zullen ook op de spoorwegen geldig zijn. De nieuwe Ziektewet. Naar „De Chr. Middenstander" ver neemt, benoemde het Hoofdbestuur van de „Vereeniging van den Chr. Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand in Nederland" een commissie bestaande uit de heeren de Jong en Kelderman te Gro ningen, Medma te Sneek en Wierenga te Assen en den directeur, om het Hoofdbe stuur te dienen van advies' inzake de oprichting van een eigen bedrijfsvereeni- ging voor uitvoering van de binnenkort in te voeren Ziektewet. Groote werkloosheid op de. V e 1 u w e. Wat in geen jaren zoo erg was met de werkloosheid op de Vel Uwe is nu het ge val. Honderden menschen zijn werkloos. Deze werkloosheid is maar geen perio dieke maar is toe te schrijven aan over bevolking. Alleen emigratie op groote schaal kan hierin verbetering, brengen, of er moeten zich nieuwe industrieën vesti gen voor de goedkoop© werkkrachten. J. H. de Waal Malefijt. De heer J. LI. de Waal Malefijt, oud minister van Koloniën, is kort na zijn aftreden als burgemeester van Katwijk ongesteld geworden en opgenomen in een ziekaninrichting te Rotterdam, alwaar hij een operatie zal moeten ondergaan. De collectieve arbeidsover eenkomst. De heer Stenhuis c.s. heeft op het ontwerp tot nadere regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst een amende ment ingediend om art. 4 te lezen als volgt: Een vereeniging, welke een collectieve arbeidsovereenkomst heeft aangegaan, draagt zorg, dat ieder harer leden, die bij de overeenkomst betrokken is, zoo- spoedig mogelijk den woordelijken inhoud der overeenkomst, althans een door de par tijen onderteekende uiteenzetting van den „De abt verlangt, dat u terstond bij hem komt" zei de man kort. „Er is gevaar!" „Gevaar!" hi een oogenblik was hij helder wak ker. Hij trok zijn schoenen aan en be duidde den monnijk, dat hij klalar was. Toen hij uit zijn cel stapte, voegde C|hing zich, luid geeuwende, bij hem. „Jammer", zei deze, „niet kan slapen rustig." Forsyth gaf geen antwoord. Hijl vroeg zichzelf af, van welken aard het gevaar wel zijn kon, dat midden in den nacht hen bedreigde. Hij zou het evenwel in de cel van den abt vernemen. De oude man lag op zijn bidmat geknield voor Boedha en in weerwil van zijn angst, vroeg Forsyth zichzelf af, hoeveel uren de grijsaard in zijn leven op die wijze had doorgebracht. Terstond nal hun binnen komen stond de abt uit zijn geknielde houding op en toen de monnik wegging, sprak hij: „Het spijt mij, dokter, dat gij: met ons het ontbijt niet kunt gebruiken; en dat ik u de schatten van ons klooster niet kan toonen, zooals ik verlangde te doen, maar Omito Fu." i „Wat is er vader?" „Soldaten. Zij zoeken u en uw metge zellen, dokter; en met hen is Ah IJeo, de zakelijfcen inhoud daarvan, in zijn bezit heeft. Indien door de partijen een toelich ting op de collectieve arbeidsovereenkomst is opgesteld, geldt deze verplichting ook ten aanzien van de toelichting, tenware de uiteenzetting van den zakelijken in houd aan de leden is verstrekt. Chr. Nat. Vakverbond. Het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt zijn 13e algemeene vergadering op 20, 21, 22 en 23 Juni a.s. te Lunteren. Als inleiders zullen optreden de heeren C. J. van Dam van Utrecht over: Mede zeggenschap in overheidsbedrijven en K. Kruithof van Utrecht over: Hoe kan er meer en geregeld contact verkregen wor den met do christelijke politieke partijen. Op den beschrijvingsbrief komen o.m. de volgende voorstellen voor: de stichting vaar een centraal gebouw voor de protest, christ. vakbeweging, de oprichting' van tehuizen voor ongehuwde mannen, het ijveren voor de spoedige totstandkoming van een rijkskinderbijslagfonds, de stich ting en de exploitatie van een vacantie- oord. De Tabaksbe lasting. Het bestuur van den eersten' Nederl. Bond van Kleinfabrikanten in de Sigaren- industrie heeft aan den Minister van Fi nanciën een adres gezonden, waarin het, kennis genomen hebbende van de belang rijke mededeeling, dat het rapport der Staatscommissie, welke de taak had een onderzoek in je stellen naar de moge lijkheid van eene heffing van belasting op de ruwe tabak, bij den minister is in gekomen, dringend verzoekt, bedoeld rap port de publiceeren, i -'jS Het verplichte 7e leerjaar» J-* Zeer véle leden der Tweede Kamfer achtten blijkens bet voorloopig verslag de indiening van het initiatief-voorstel Albarda c.s. tot invoering van de leer verplichting voor het zevende leerjaar niet voldoende gemotiveerd. Zij betoogden, dat dit voorstel óf te vroeg, óf te laat is ingediend. De indiening van dit initiatief voorstel, ^eenige dagen, nadat de Regee- rings-ontwerpen in de afdeelingen der Kamer waren onderzocht, moet in ieder geval ontijdig worden geacht. Dït bezwaar klemt te meer, nuf door sommige leden is aangekondigd, om te trachten door amendeering van de re- geeringsontwerpen de dadelijke weder-in- voering van de zevenjarige leerverplich ting te verkrijgen. Het indienen van initiatief-voorstellen belroort tot gevallen van noodzaak be perkt te blijven; waar deze noodzaak' hier niet bestond, verdient bet voorstel af keuring. Verscheidene leden hadden ook tegen den inhoud ernstig bezwaar. Zij betwist ten, dat de reden tot opschorting van de invoering van den zevenjarigen leerplicht reeds vervallen zou zijn. Voor deze leden was bet bovendien de vraag, of er aan een zoodanige regeling voor bet geheele volk behoefte bestaat. In menige streek is die behoefte gering. Sommige leden merkten op, dat, in dien er voor het onderwijs iets gedaan moet worden, er wei .urgenter dingen zijn, o.a. de moeilijkheden van het groote aantal leerlingen per leerkracht. Gevraagd werd, hoe hoog de voorstel lers de kosten ramen van de invoering voor den zevenjarigen leerkracht. Verscheidene andere leden verdedigden het wetsvoorstel. De indiening daarvan ia een gevolg van den ongezionden poliüe- ken toestand. Verwacht had mogen wor den uitvoering der motie-Suring. Toen de secretaris vair den mandarijn.'' „Zij weten, dat wij hier zijn?" „Neen. iMaalr ze vermoeden, dat gij hier langs gekomen zijt; walrt ze hebben! ge sproken met houlskoolbranders op den heuvel." „Wij hebben niemand gezien.'5 „Maar zij zajgen u en hebben! verteld, ,wat zij zagen. De secretaris en zijn! solda ten zijn door den storm gekomen en geheel en al doorweekt en zeer vermoeid. Het is noodig, dat ze hun kleereö drogen en slapen galan!, en als ik hun handelwijze ken, zullen ze tot diep in! den morgen sla pen, zoodat gij een grooten' voorsprong hebt, als ge nu vertrekt" j „Nu, vader?'' „Ja, nu. De storm is uitgewoed. De maan schijnt helder. Zie slechts!'5 Hij opende een raalmpje in! zijn cel en Forsyth zag het zilveren malaïilijcht op de door den regen gedrenkte hoornen. Toen sprak do abt weer. „De maatregelen voor uw reis zijn al getroffen. In de lade onder den stoel' is voedsel eu twee rolletjes geld De oude man viel hem in de rede met een wenk vani p}n hand. 1 ,J M j 1 i 1 i CWordt vervolgd.) 1 f I f.J i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1