Onderwijs. Semenai Nieuws. Leestafel. kennen. De voorz. is hier tegen. Na een drukke bespreking werd besloten, dit. in handen te geven van het bestuur. Dhr J. Bruiniooge wijst op de waarschuwing, „verboden vrachten aan te raken". Spr. ziet dit toch veelal gebeuren. De Directeur antwoordt hierop: „jij bont jachtopziener, maar ze zullen bij jou ook wel eens een haas of fazant stroopen als je het niet ziet. (Groot© hilariteit.) Do voorzitter sluit deze druk bezochte vergadering. Meliskerke. Vrijdag werd door de Gei- tenfokvereen. haar jaarlijksolie keuring gehouden. Als keurders fungeerden dhrn .1. Versluys te Sorooskerke en Sietema van Middelburg. Aangevoerd waren 31 geiten. ADe groe-p lammeren 'bevatte een pracht-exemplaar van P. Geene, ook de overigen iconden best genoemd worden. De eenjarige waren veelbelovend. Uit de twee-jarige warden er drie aangewezen voor het plaatselijk stamboek, eigenaren de heeren M. Matthijsse. J. Huijssoon en M. Riemens. 'De gr.oep oudere geiten was voor een goed deel schitterend. Hierin werd het diploma toegekend aan no. 14 van het plaatselijk stamboek, eigenaar L. Bosschaart. Verder werden uit deze groep er vier voor het plaatselijk stamboek aan gewezen, eigenaren M. Do uwer se, S. van Keulen, Janus Wjsse Jz., en .1. Huijssoon. Over het geheel was vooruitgang in de fokkerij to cons tat eeren. Het schoolmuseum te Middel burg geopend. Zaterdagmiddag heeft de officiëele opening plaats gehad van het School museum voor Zeeland te Middelburg zulks door den Commissaris der Koningin in onze provincie. Dc benaming Museum, welke aan deze instellingen wordt gegeven, is eigenlijk niet juist. Hij een museum denkt men aan een verzameling van oudheden of aan merk waardigheden op historisch of ander gebied. Hier juist geen oudheid, maar het hedendaag- sehe, alles wat gebruikt wordt hij het onder wijs aan de kinderen op de voorbereidende en lagere scholen. Door de groote medewerking van het ge meentebestuur van Middelburg is dit alles ondergebracht in een drietal lokalen van de school aan de Nieuwe Haven aldaar. Van het tentoongestelde noemen wij o.a..1 een groot aantal platen, die bij het onderwijs gebruikt worden, de nieuwste boekwerken en werkjes voor het openbaar, het protest. Chr. of het R.-K. onderwijs, tal van historische platen, landkaarten, enz. In een der lokalen is ook een flinke leestafel geplaatst met koperen opstand voor het op hangen van tijdschriften op onderwijs en pae-, dagogisch terrein. Vergeten wij ook niet te noemen de vele instrumenten voor het vak kennis der natuur. Ook hebben zaakonder- wijs, handenarbeid (slöjd, nuttige handwerken), land- en tuinbouw en ook fröbelonderwijs zich hier genesteld. Deze korte opsomming is vol doende om de belangstelling van ieder, die hij het onderwijs betrokken is of dit gaarne wil steunen, op te wekken. Zooals gezegd Middelburg gaf de lokalen, maar legde ook het electrisch licht aanj pen aantal personen gaven belangrijke bijdragen voor de inrich ting der zalen en lest best vele uitgevers hebben exemplaren, van hun uitgaven, min of meer volledig afgestaan voor het museum en wellicht volgt er nog meer. Maar wat er nu is, zal reeds aan zeer velen gelegenheid bieden tot studie van onderwijsmateriaal, dat men Veelal tot nu toe alleen bij naam kende. Met klem willen wij er ten slotte nog eens op wijzen, dat dit alles gesticht is door openhaar- en bijzonder onderwijs te samen, dat de leermiddelen van alle richtingen er zijn ondergebracht en de zaak dus zuiver neutraal is gehouden. De openingsbijeenkomst had des middags plaats in de .groote Concert- en Gehoorzaal. Op het podium had plaats genomen het vol tallige bestuur, bestaande uit de heeren S. Brandsma, inspecteur van het L. O. te Mid delburg, voorzitter; J. P. de Bree, hoofd eener openbare school te Zierikzee, secretaris; B. J. A. Stoopman, hoofd der R.-K. school te Middelburg, penningmeester; P. H. Meerholz, onderwijzer aan de Herv. school te Vlissingcn en S. Douma, hoofd der Chr. school te Grijps- kerke. Mede waren aan de bestuurstafel ge- noodigd de Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. VV. Quarles van Ufford en de hoofd inspecteur van het L. O. in de derde hoofd inspectie, de heer A. Rienks uit Den Haag. Verder merkten wij nog op de heer Mr R. M. Dusseldorp, lid van Ged. Staten, P. Dumon- Tak en J. Onderdijk, burgemeester en wet houder van Middelburg; M. J. Harts, wet houder van Vlissingen, verschillende vertegen woordigers van het rijksschooltoezicht, alsmede de heer J. H. Blum, oud-schoolopziener, Mej.. A. F. Houba, inspectrice van het bewaarschool- onderwijs, vertegenwoordigers van andere ge meentebesturen en van vele schoolbesturen, terwijl de zaal verder bijna geheel met onder wijzeressen en onderwijzers en andere leden der vereeniging uit alle deelen der provin cie was bezet. De voorzitter, de heer Brandsma, heette alle aanwezigen en .in het bijzonder genoemde autoriteiten welkom en bracht dank voor den steun, die ondervonden is, inzonderheid van de gemeente Middelburg. Spr. heette ook wel kom dhrn Ds P. J. Steinz en C. Weeda, in specteurs van het bijz. onderwijs, de direc teuren der beide kweekscholen te Middelburg en die te Oostburg. De geschiedenis van de tot standkoming van het museum nagaande, zeide spr., dat hjj reeds hij zijn komst in Zeeland in 1921 gemerkt heeft, dat er iets ontbrak, maai er was toen door de nieuwe wet geen tijd om eene zaak als deze voor te bereiden. Toen spr. in 1924 zelf inspecteur werd, had hij veel werk aan de reorganisatie, maar zoo dra hij het minder druk had, heeft hij in 1926 in samenwerking met de heeren Mollema van het N. O. G., de Bree van den Bond van N. O., Stoopman als hoofd der R.-K. school, Douma van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en Meerholtz van de Unie van Chr. Onderwijzers de zaak aangepakt. Het ligt in de bedoeling het bestuur latei- tot 15 Jeden uit verschillende deelen van Zeeland uit te breiden. Spr. zeide dat reeds 700 leden zijn toegetreden en brengt onder applaus nogmaals dank aan de gemeente Mid delburg, die 3 lokalen inrichten en er elec trisch liclit aanbracht. Ook aan de uitgevers, die het museum hun exemplaren zonden en aan de medebestuursleden, maar ook en niet minder aan hen, die in een week giften gaven tot een bedrag van f 1200. voor de inrichting der lokalen. De Commissaris der Koningin zeide te mee- nen, dat het niet noodig is nog een pleidooi te houden voor het nut van een school museum. Het groot aantal tegenwoordigen, bewijst reeds, dat hel nut wordt erkend en spr. gelooft, dat ook buiten de zaal niemand het nut zal ontkennen. Spr. kwam tot de vraag of het noodzake lijk was naast het Nationale Museum te Amsterdam, dat nu 50 jaar bestaat, nog een museum te Middelburg te stichten. Deze vraag beantwoordt spr. met een wedervraag en wol hoevelen der aanwezigen en hoevelen uit Zeeland in het algemeen, wel eens in het museum te Amsterdam zijn geweest. Het be zoek daar komt het meest uit het centrum van het land. Het is daarom goed ook hier een museum te stichten, en dit moet dan zijn een levende instelling, die mede gaat met haar tijd. Zij moet de sympathie hebben van onderwijzeressen en onderwijzers, wat trouwens reeds het geval is, nu 500 van hen reeds lid zijn geworden. Spr. hoopt, dat zeer spoedig ook vele ouders dit voorbeeld zullen volgen, omdat school .en huisgezin samen moe ten werken. Er moet medewerking zijn hij gemeente- en schoolbesturen, maar daarover valt voodoo- pig niet te klagen, en spr.' brengt ook gaarne speciale hulde aan Middelburg voor het af staan der lokalen. Ten slotte m^l.en uitgevers van leer- en hulpmiddelen en leveranciers van schoolmeubelen helpen. Een rondgang door het museum heeft spr. getoond, dat ook daar over zeer zeker niet te klagen is. Groote hulde brengt spr. aan de mannen, die het initiatief tot deze stichting namen, in zonder heid aan den heer Brandsma, voor wien het een groote satisfactie moet zijn, dat liü dit resultaat na H/s jaar reeds heeft bereikt. Spr. wenscht ten slotte de provincie geluk met deze nieuwe instelling en hoopt, dat zjj steeds aan het doel zal beantwoorden, de sympathie moge hebben van alle Zeeuwen en onder Gods zegen zich verder moge ont wikkelen in het belang van het onderwijs. (Applaus). Daarna voerden achtereenvolgens het woord de heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg; de heer H. de Zeeuw, oud-hoofd der school te Veere en hoofdbestuurslid van hel N. O. G., de heer C. Weeda namens de Chr. Nationale Schoolvereeniging en na mens de aanwezige directeuren van de Kweek scholen, Ds P. J. Steinz uit Goes namens Christelijk Volksonderwijs, de heer J. Hage, hoofd der Chr. school op de Heerengracht te Middelburg en de heer G. R. E. van Raalte namens het bestuur der eenige bijzondere neutrale school te Vlissingen. Allen spraken de beste wenschen voor den bloei der instelling uit. De heer Brandsma zeide ten slotte, dat voorloopig het museum alleen nog maar des Woensdags en Zaterdags van drie tot half vier geopend zal zijn, totdat een bezoldigd administrateur kan worden aangesteld, als nog meer leden zullen zijn toegetreden. Christelijk Volksonder- w ij s. Wij ontvingen het zes-en.dertigst.o jaarverslag van de Vereen, voor Cihris- •telijk Volksonderwijs over 1926. Uit dit in optimistischen toon gestelde verslag blijkt, da.t het aantal hij deze Vereeniging aaiigesloten scholen 406 be draagt, waarvan 20 in de provincie Zee land. Aan het in dit verslag opgenomen jaar verslag van de Inspectie CI.V.O. is het volgende ontleend: „In Zeeland nam het getal scholen niet toe; wel liet getal vereenigingen dat zich bij ons aansloot. De Herv. Kerkeraad van 'sHeer Hendrikskinderen besloot tot schoolstichting over te gaan bij liet in- ruste gaan van het algemeen geacht hoofd der Openbare School. Aan de voorberei dingen mocht de inspecteur een werkzaam aandeel nemen!. De gemeente bleek in haar geheel met do plannen ingenomen on zoo zal bij het verschijnen van dit jaar verslag de nieuwe school reeds zijn ge vormd. Hier is een geheels gemeente die over gaat en wordt splitsing voorko men. Het ligt wel niet in de bedoeling van den Kerkeralad blijvend als school bestuur te f uiige eren; later wordt wellicht aan een vereenigilng de school overge dragen. In Vlissingen kwam de plaatselijke schoolstrijd tot voorloopige rust, doordat de gemeenteraad, besloot de: verbouwd© school van de Wagenaarstraat met drie lokalen uit te breiden,. Dan zullen de klas sen, die nu zijn ondergebracht in ©en oude openbare school aan de Koosje-Busi. kenstraat daarheen verhuizen en heit werk van het hoofd vergemakkelijkt zijn. W© hopen dat het blijken zal slechts een voorloopige oplossing .te wezen, want w© blijven van meening, dait de groote Her vormde gemeente van Vlissingen tweie lagere scholen ruim bevolken kan. 200 kuikens verbrand. Bij den landbouwer v. D. te Wijnbergen is door het omvallen van de lamp een kunstmoeder in brand gevlogen. De brand, die op de schuur oversloeg, werd tijdig gestuit. De kunslmoe- der ging echter verloren, waarhij 200 kui kens den dood vonden. De b o sc h brand te Zeist. Het is eindelijk gelukt de automobilisten uit te vinden, die op Zondag 8 Mei bij hun pic-nic- in het Zuiderbosch te Zeist brand stichtten en in plaats van te waarschuwen, zoo spoe dig mogelijk verdwenen met achterlating van een spirituslichtje en de resten van den maal tijd. Het bleken Amsterdammers te zijn. De politie heeft procesverbaal opgemaakt, terwijl het niet is builengesloten, dal zij voor schade vergoeding aangesproken zullen worden. Door den trein gedood. Vrijdag morgen werd door liet personeel van den eer sten trein, die om 5 uur 12 uit Zwolle naar Amersfoort vertrekt, tusschen Nunspeet en Hulshorst tusschen de rails het lijk ge vonden van een vrouw. De trein stopte en het lijk werd ter zijde van den weg gelegd. Een hoed en een akte-tasch waren blijkbaar neergelegd tegen een zandheuvel in de na- hijheid van de spoorlijn. Het station Nun- speelt werd gewaarschuwd, vanwaar hef lijk werd opgehaald. Naar nader wordt vernomen, is ook de politie aldaar er niet in geslaagd om de identiteit vast te stellen. De vrouw moet door den laatsten trein eergisteravond overreden zijn. V a 1s c h e handteeken ingen op een inteeken lijst. Door de politie te Heerlen is aangehouden de Amsterdammer F., die met een inteekenlijst langs de huizen ging en daarop bijdragen vroeg voor een her stellingsoord. Op deze lijst kwamen hand- teekeningen voor van hooggeplaatste perso nen o.a. van dr Nolens en Jhr Ruys de Bee- renbrouck. Bij onderzoek bleek, dat deze hand- teekeningen valsch waren. Als verdacht van oplichting is F. naar Maastricht overgebracht en ter beschikking gesteld van de justitie. Een aanklacht. De heer J. Gou- bitz, niet herkozen communistisch raadslid te Hilversum, heeft bij den officier van ju stitie een aanklacht ingediend tegen het even eens niet herkozen communistisch raadslid, den heer H. v. d. Glas, wegens boleediging en molestatie. Vergiftiging. De slachtoffers van do vergiftiging in Den Haag door het eten van bedorven taartjes zijn herstellende. De man en vrouw hebben het ziekenhuis kunnen ver laten; de kinderen zijn nog niet thuis, maar hun toestand is goed; ook het jongste kind, welks toestand aanvankelijk zorg baarde, gaat vooruit. Het gevaarlijke wapen. Terwijl de heer van H. te Oss bezig was een ge laden revolver na te kijken, ging het wapen plotseling af. Van H. werd door den kogel in het onderlijf getroffen en moest naar het gasthuis worden overgebracht, waar een ope ratie noodzakelijk bleek. Zijn toestand is ernstig. Ongeljik bij een bruiloft. Na het uitspannen van de paarden van een (rouw stoet heeft de boerenarbeider de Jong,- op de hofstede van den hoer Zuidbroek te Stol wijk van een der paarden een zoodanigen slag gekregen, dat hij spoedig daarna aan de bekomeri verwondingen is overleden. De bruiloft werd toen afgelast. Het tragisch ongeluk op den R ij n te. A r n h e m. Omtrent hel tragisch ongeluk op den Rijn te Arnhem waarbij een vader met twee zijner kinderen verdronk, worden nog de volgende bijzonderheden ge meld. De heer Hoekstra, die met zijn twee zoon tjes op zoo droevige wijze om het leven kwam was 38* jaar oud. Gedurende vele jaren was hjj onderwijzer aan een openbare school, daar na leeraar aan de rijkskweekschool voor onder wijzeressen. Met een viertal kennissen had hij afgespro ken om Donderdagochtend een tochtje op den Rijn te maken. Te negen uur 'begaf het ge zelschap zich aan boord. De beide zoontjes, van den heer Hoekstra gingen ook mee. De kennissen waren de volgende jongeluide korporaal Baard met zijn 19-jarige zuster, mej. v. d. Berg en de heer L. Hanekamp. Na ongeveer een uur kwam de boot bij het Mafburgsche veer. De veerpont was juist op weg naar den Arnhemschen oever van do rivier toen de boot van den heer Hoekstra zich op ongeveer 6 M. afstand van dien oever bevond. Door een niet verklaarde oor zaak heeft de boot plotseling een zwenking gemaakt en is dwars op stroom gekomen. Men slaagde er niet in om het vaartuig van richting te doen veranderen. De boot dreef naar het midden van de rivier en schoot met den voorsteven onder de kabel van de veerpont, een oogenblik later stootte de mast tegen do kabel, met het gevolg, dat de hoot kapseisde en allen te water geraakten. De veerman bracht de pont terstond naar hel midden der rivier, schippers van in de nabijheid liggende schepen zetten bootjes uil, teneinde hulp te komen bieden. Van de dren kelingen bereikte Hanekamp zwemmende de veerpont en werd door den veerman aan boord geheschen. Een der kinderen van den heer Hoekstra sloeg zijn armen om den hals van korporaal Baard, terwijl mej. v. d. Berg den militair bij een been vastgreep. Teneinde te voorkomen, dat allen zouden wegzinken, schudde Baard den jongen en het meisje van zich af. Daarna kon hij het meisje in de nabijheid van een bootje brengen, zij werden daarop beiden door den schipper aan boord getrokken. Mej. Raard wist zwemmende een bootje te bereiken. Inmiddels had de heer Hoekstra, die niet zwemmen kon, zich vastgeklampt aan den rand van de omge slagen boot, ook een van zijn zoontjes hield de boot vast. Plotseling zag de heer Hoekstra in zijn nabijheid zijn tweede zoontje boven water. Hij deed een poging om het jongetje te bereiken, maar het zoontje, dat zich aan de boot had vastgeklampt, volgde zijn vader en hield deze bij de jas vast. Beiden schoten toen plotseling in de diepte weg, ook het tweede jongetje van den heer Hoekstra ver dronk. Er werd onmiddellijk door de politie ge dregd, doch zonder resultaat. Het droevig ongeval heeft diepe versla genheid gebracht in breeden kring. De bur gemeester mr de Monchy heeft mevrouw Hoek slra, dio met haar vierjarig dochtertje thuis was in kennis gesteld met den zwaren slag, die haar trof. Worsteling door A. L©yt- liii uer. Uitgave1 La Rivière en Voor hoeve, Zwolle. Van worsteling spreekt, zooals de titel aangeeft dit spannende verhaal uit den tijd van den boerenkrijg in Duitsch- land. Van worsteling van den eenvoudigen kloosterbroeder van hooge geboorte door zijne moeder zonder met zijne ver langens te rekenen aan den dienst der kerk gewijd tegen zijn ©igenzondige hartstochten en begeertenvan worsteling tusschen den lang gekneehten en geknevel- den boerenstand ©n don adel en de gees telijkheid; van worsteling, tusschen de op rechte- liefde van een eenvoudig landmeisje en dxj haat van een oven hoogmoedige als hartelooze edelvrouwevan worsteling tusschen de waarheid en den leugen, de revolutie en het evangelie. Maar ook van overwinning. Het gaat soms door diepe wegen, maar toch zegevieren na langen en hangen strijd het recht, de waarheid ©n de liefde. Een aanbevelenswaardig boek. Het is tot op zekere hoogte realistisch, omdat liet de donkere werkelijkheid, de alles verwoestende werking van de zonde laat zien. Maar het is realisme in den goeden zin. Hier is geen wroeten in het vuil, dat een ieder die er mee in aanraking komt besmet. Tegenover de zonde wordt hier gestelci do kracht van de Waarheid en den rijkdom der genade. Een boek dat. met graagte zal worden gelezen en dat in geen Christelijke biblio theek mag ontbreken. Uit m ij n leven, L. Penning. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Met het overlijden v;xn Penning, den bekenden en geliefden volksschrijver, is een veelbewogen en rijk leven afgesloten. Hij nam, zooals in het prospectus van het iiierbcven genoemde werk terecht op gemerkt wordt, in de Nedeiiandsche let terkunde een eigen plaats in. In al zijn verhalen bracht hij spontaan naar voren zijn innig Godsvertrouwen en den rijkdom van Gods goedertierenheid en liefde, zoo als hij dien niet alleen zag, doch ook in zijn leven had ervaren. Zijn rijke fantasie, zijn gezonde humor en pakkende kernachtige stijl, maakten Penning bij zijn leven geliefd als geen ander. In dit boek vertelt de nu gestorven schrijver uit zijn leven. En hij doet liet. zooals alleen Penning dat kon. Hij geeft hier pakkende grepen uit zijn lang niet altijd gemakkelijke jeugdjaren, we loven met hem mee de lotgevallen die hij als handelsreiziger beleefd©, we zien. hem hier de eerste schreden zotten oip- het letterkundige pad, hij vertelt van zijn huiselijk leven, van zijn ontmoeting met president Kruger, zijn reis naar Zuid- Afri'ka, het ontstaan van zijn later zoo be roemd geworden Afrikaansche verhalen, enz. En we blijven al lezende met span ning luisteren naar het onopgesmukte en toch pakkende verhaal. In het laatste ho-ofdstuk deelt zijn doch ter een en ander mede; over de laatste levensdagen, en zijn Godverhetrlijkend. einde. „Ik ga naar Jezus", zei hij rustig en vol ernst. Met de-ze woorden besloot hij zijn aardsche loopbaan, om nu voorlaan zijn Heiland volmaakt te danken, te lo ven; en tc prijzen tot in eeuwigheid. Een achttal portretten van Penning uit verschillende tijdperken zijns levens ver- hc-ogcn de aantrekkelijkheid van dit mooie bock, dat ongetwijfeld algemeen waardee- ring en belangstelling, zal ondervinden) Lichtinde graven. Bijbellezin gen over de doodenopwekkingen in het Nieuwe Testament door Ds J. J. Knap Cz. Na een drietal inleidende lezingen waar in Jezus Christus als den Eeuwig-Levende in zijn opstandigsheerlijkheid voor dc aan dacht wordt gebracht, omdat het door zijne kracht is dat de dooden uit het graf werden teruggeroepen, geeft Ds Knap in dit boek een 19-tal bijbellezingen over de in het N. T. verhaalde doodenopwekkin gen, waarvan een 12-tal zijn gewijd aan dn opwekking van Lazarus. Het zijn geen diepzinnige beschouwin gen die hier geleverd worden. Allerlei vra gen die allicht oprijzen hij het overdenken van deze opwekkingen worden hier niet beantwoord. Het zijn gemoedelijke practi- cale lezingen, stichtelijk in den goeden zin des woords, zooals wij dat van Ds Knap gewoon zijn. De uitgever de heer J. H. Kok te Kam pen zorgde voor een uitstekende uitvoe ring. „Nederland enOraii j e". In het Mei-nummer van het orgaan van het Verband van A.-R. propagandaclubs, geeft R. A. d. O. het vervolg van zijn opstel over Antirevolutionair en Chr. Historisch. Een interessant stukje geschiedenis uit den strijd van de Kieswet-Tak met als bijlagen eenige Standaard-artikelen uit dien tijd. In het parlementair overzicht wordt o. m. de behandeling van het voorstel-Ontwa- peningswet duidelijk en overzichtelijk weergegeven. Een leerzaam nummer. Uit de Fonteinen des Heils. Van {lezen kalender die thans wordt uit gegeven door J. vian der Wal te Bruinisse, ontvingen we eveneens het prospectus met proefschdLd. De inhoud van dezen kalender wordt nog altijd verzorgd door Ds W. H. Oosten, an. pred. te Scheve- ningen. Als premie-boeken worden be schikbaar gesteld twee boeken van Ds Plet, n.l. „Teun de Strooper" en „Rema" Het schild biedt een gezicht ,op Nazareth. G ez e 11 e Meerburgs Kalender. Van dezen bekenden Christelijken scheur kalender ontvingen wij reeds het prospec tus met proefschild voor 1928. Het schild geeft wederom ©en repro ductie naar teekening van den bekenden illustrator Harold Copping, De voorzijde der blaadjes wordt be werkt door de predikanten van Arke.l, Boersma, Ruft'inga, Dijk, van Dijk, Ham ming, Hoek, Impeta, Keizer, Knoppers, Laarman en v. d. Werf. Als premieboek wordt ditmaal beschik baar gesteld: „De weg naar het geluk", door A. L. Lantzberg. Deze kalender, uitgave van D. H. Lit- tooij Az. te Terneuzen zal ook in 1928 zijn weg wel weer vinden. De kunst van het lezen- Over dit onderwerp bevat het. jaarver slag der inspectie Qhristelijk Volksonder wijs .eenige opmerkingen die door opvoe ders en onderwijzers ter harte mogen worden genomen en di© we hier in hoofd zaak laten volgen: Naast geschiedenis vroeg „lezen" de aandacht der inspectie, lezen het eenvou digste en moeilijkste tevens, hot meest on misbare en het hoogste. Wile kan het? In een klaagtoon over de onvoldoende toebereiding voor Middelbaar en Gymna siaal onderwijs, vroeg een leeraar1: „Och late de lagere school nraar alle geleerd heid. los en geve ze ons jongens en meisjes, die kunnen lezen rekenen en schrijven". Geen kleinigheid. Het brachl ons itr herinnering de toelichtende1 speech bij hel jeugdooncerl, gegeven aan dei deel nemers van het Paed. congres. Toen werd ook niet anders geëischt voor hot recht genieten van muziek, dat: een paar goede oor en, een stel gezonde hersenen en een ontvankelijk hart. Du sprichst ein groszes Won gelassen aus. Lezen, wie kan het? dat als laatste vraag, waaraan vooraf gaat: Hoe lecreri we het de 'kinderen? En dan kan geconsta teerd worden, dat, Gode zij dank, de tijd voorbij is dat de Christelijke school vóór haar lectuur nog steeds te gast moest gaan bij haar neutrale zuster, die jaren lang in gunstige omstandigheden had ver. koerd en die de onze daardoor in meitho-- dische ontwikkeling voor was. Na dan herinnerd te hebben aan de betere methoden waarover men thans be schikt. vervolgt het verslag: Natuurlijk bepaalt men zich in de lagere klassen niet tot het mechanisch lezen, maal' wordt al spoedig op het verstaan en dort toon' van het gelezen© gelet, en kond dan pas voor 'de groote moeilijk heden te staan. Zangerige dreun, dialecti sche misvorming komen als bijna onover winnelijke vijanden dagelijksche bestrijding eischen. Niet altijd wordt die strijd mei volharding aangebonden, ook wel eens omdat de onderwijzeres of onderwijzer zelf geen overwinnaar was. Het blijven in eetr zelfde streek werkt de onurtroei- ba.arhe.id van gewestelijke gebreken in de hand en het „geneesheer, genees uzelf" is een advies, dat menig docent gegeven moet worden. Niet ieder, die lezen onderwijzen moet, kan lezen, wat wel heel jammer is. In do hoogste klasse van de meeste scholen wordt wel iets gedaan om het schoonlczen te bevorderen Reciteeran van versjes, weergave van het gelezen e prik kelt de inspanning. Waar het gebeurt, blijkt hot, dat de leerlingen het graag doen en wedijverend elkaar probeieiren te overtreffen. Ieder inspecteur weet van mooie gevallen te vertellen. Dat ze als zoodanig opvallen bewijst, dat het uit zonderingen zijn. Hef is uitzondering, en nu kijken we eens verder dan de school, als het leizen gedragen wordt door het gevoel. Hoor de krant eens voorlezen 'in burgergezin of hoor het lezen in den Bijbel en ga er kent volmondig, dal de school veel te kort schoot, maar tevens dat de school hier (och wel voor een bijzondere1 moeilijke ta.dk komt te staan. Lees dus, lees veel, lees goed. Ver praat de leesles niet door uitvoerig© expli catie;. Meen niet altijd zelf bezig te< moeten1 wezen Kies geen te zware; lectuur. Is b.v. een lied als Dc Zwaluwen van Gezella voor de lagere school niet veel te hoog ge grepen en drijven de litterair© leesboeken voor de. hoogste klassen niet te veel op? Laat vooral den Bijbel niet ongelezen, bij welk lezen de dreun onmiddellijk lieer- schen gaat, daar blijkbaar breede volks kringen in dien dreun iets gewijds speu ren. Maak van het leesonderwijs geen lc-s in hygiëne of veiligheid. We worden door de laatste wetseischen en ook door de eischen van het moderne verkeer in die richting gezogen en worden opgeknapt met leesboeken, die op die1 terreinen ko men onderwijzen. Ik denk, dat met de intrede van deze nuttigheids-lectuur de poëzie op de vlucht slaat. De illustratie, dia natuurlijk ook in dienst der zelfde nuttigheid staat, heeft ook weinig aan trekkelijks en schoionheids-omtroerftig wordt er wel heelemaal niet door ge kweekt. Het lezen geen knlechtj©, want dan ma ken we er niets van. Het lezein niet om de aardrijkskunde of physica, of veiligheid of hygiëne, allemaal beste zaken, maar or eigen plaats en eigen, tijd. Het lei zen souverein. Het lezen om heit lezen en zelfs dan nog hebben w© nog moeite genoeg, om er iets behoorlijks van te recht te brengen. Want nog .eens: leizen is het meest onmisbare, ©n het moeilijkste tevens, en weinigen zijn er, di© de kunst ervan verstaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6