m zFEim TWEEDE SteAD. BI! de Pers. Uit de ProTioeie. KATHLYN BARBINCTÖN. Zoeklichtjes. TAS VRIJDAG 27 MEI 1927, No. 200. Zieltogend liberalisme. Do teekeningem van Ton van Tast in Haagscho Post en De Vrijheid zijn vaak zeer vermakelijk en geeistig. Maar wat thans D e V r ij h e id. van hem publiceert, zegt het Cl e n t r u m, is luguber, al is 't lugubere niet zijn, maar des uilgevers schuld. 11 ij geeft een serie teiekeuingcn, waarin hij aanwijst, „wat ons te wachten staat, als de Vrijheidsbonders bij de Gemeente raadsverkiezingen de nederlaag mochten lijden". Als de sociaal-democraten winnen, trek. ken de renteniers de stad uit, worden de werkloozen vertroeteld, moet cl prijs van water, gas en electriciteit verhoogd, enz. Als de antirevolutionna,iren en consor ten winnen, 'wordt het voetballen, tram men en dansen, benevens onzedelijkheid Oip het strand verboden, worden in de schouwburgen alleen Roomsche stukken gespeeld, en door kindertoeslagen gezin nen met 18 kinderen gefokt. We zeggen er niets van. Maar *ii komt het lugubere. Ton van Tast geeft dan de gelijkende portretten van de zeven hoofdmannen do zeven wijzen, van den Vrijheidsbond. En daaronder plaatst dan de administra tie, met groot© letter, in een advertentie, als ware het een passend onderschrift, voor dit illustere gezelschap: „Algemeeiie B e g r a f e n i s O' n - dome m i ng". Toch óók geeslig! Maar voor het zieltogend Liberalisme toch wel zielig. Gemeenteraadsverkiezingen. Wemeidinge. Bij de WloienSdag gehou den verkiezing van den gemeenteraad was de uitslag als volgt: Lijst 1. F. Wabelce Az. 215, J. A. Dominicus 76, Adr. Dominions 48, H. M Kxiense Lokker 49, W. Kooman 9, .1. Oele 10, C. de Schipper 12, J. Cok 5, Job. Ruissen 6, Jac.. Burger Clz- 15, to taal 445 st. Lijst II. Jac. Smits 110 st. Lijst III. P. Lindcnbergh ,Az. 153, M. IlüOgcsteger Fz. 68, G. Kareis© 25, Joh. Polderman 24, P. J. J. Dekker 25, Joh. de Groene 20, Jan Oudeman 8, M. Visser 20, J. H. Schenk 4, S. Sink© 5, M. Lindenbcrgh 5, E. Lindenbergh Az. 6, totaal 363 st. Lijst IV. Pieter Cijsouw 99 sl. Gekozen van lijst I. F. Wabeke Az. aftr., J. A. Dominilcus aftr., Adr. Dominions aftr. Van lijst II Jacobus Smits. Van. lijst III: P. Lindenbergh Az. aftr., M. Hoogesteger Fz. aftr., Joh. Karelse Adr.z. af Ir. Uitgebrachte stemmen 1046, van on waarde 29- Verhouding 3 linksche, 3 rechlsche en 1 volkspartij. Blggekerke. Uitslag gemeenteraadsver kiezing. Uitgebracht 399 st., waarvan 12 van onwaarde. -Uitgebracht zijn. op de A R. lijst 153 st., G.H. lijst 160 st., Sfc.k Geref. 74 st. Gekozen zijn: van de AR. 3 leden: P. Dekker, D'. Ooppoolsc en Jacob Jan- se; van de Cl.-H. lijst 3 leden: Abr. Janse, J. Moens en P. Janse Az.; van de Stic. Geref. lijst óén lid: J. Poppe. De af tredende leden zijn alzoo allo herkozen. Stavenisse. Bij de Woensdag gehouden stemming voor den gemeenteraad wégden gekozen, verklaard: dhrn P. v. Iwaarden', Joh. Leune, L. Ci- PotappeJ, Anth. Stout- jekdijk, I). Stoutjesdijk Pz., M. P. Ta zeiaar en A. G. van J.Tsseldijk. Biervliet. Uitslag gemeenteraadsverkie zing. Gekozen: Vrijheidsbond: W. P. Ver plank© aftr., A. J. Anthoinisse aftr. FEU1LLETOW, 50.) o— Zonder aarzeling begonnen ze aan hun gevaarlijken tocht. Ze liepen een eindje en kwamen op een .punt, waar het mogelijk was den berg te beklimmen en nu ging het behoedzaam verder. Blokken steen en struiken versperden den "weg en Kathlvn stelde voor, den draagstoel achter te laten, die hen in hun bewegingen belemmerde. „Neen," ,zei Forsyth, „we moeten 'm .meenemen. Hij kan ons nog te pas ko men. Bovendien, als we hem hier achter laten, is het voor onze vervolgers een aanwijzing van den weg, dien we ge gaan zijn." En dus ging de stool weer verder mee 't Bleek evenwc-1 een gevaarlijke onderne ming te zijn. De grond was verschrikkelijk ongelijk cn tweemaal moesten ze letterlijk dooi' de struiken heenworstelen. Langs gapende afgronden en onstuimi ge beken trokken za verder. Glibberige hellingen móesten ze beklimmen, waar een val doodelijke gevolgen kon hebben. Bovendien moesten ze zoo stil mogelijk te werk gaan, uit vrees van geboord S. D. A- P.: L. M de Kok aftr., P. G Michielsen. R.-Kath.: F. A. Ciuelenaere aftr., Ch. L- Hamelijnck. Ohr.-Hist.; J. P. Pladdet aftr. Alzoo 'links 4, rechts 3 zetels., oude raad links 4, rechts 3 zetels. Niet herko. zen is G. P. Thomaes, R.-Kath. en J. Bliek, neutrale partij, de laatste wenseht© niet mèer in aanmerking te koanen. Schoondijke. Uitslag gemeenteraadsver kiezing. Anti-Rev.: J. G. Quist 153, P- M- Contant, 13, J. p. Leenhouts 4, J. Jan sen 3, M. Wandel 14, totaal 187 st. 1 zetel. Vrijz. dom. I. P. Clarisse, 78, C- A. Huijgh 57, D. J. Odink, gob. Quist 67, W. A. Gossije 8, I. K. Schijve 8, O. J. van Luijk 3, J- 'A. v. d. Walle 18, totaal 239. 2 zetels. Vrijheidsbond: J. M. Rissecuw 148. Anth. Luteijn 111, M. M. Bruijnooge geb. Roofack 29, J. I. Risseeuw 24, Q. J. Mar lijn 4, J. J. van Rosevelt 20, I. de Hullu '2-3, totaal 359 st. 3 zetels. R.-Kath.; G- 0. Cammaert 96, A- M- J- van Waes 6, J. Vermue 5, totaal 107 st. 1 zetel. Gekczen: J. C'. Quist, I. P. Clarisse, D. J. Odinkgeb Quist, J. M. Risseeuw, A. Luteijn, M- M- Bruijnooge geb. RoofaCk, G. C. Cammaert. Westkapelle- Uitslag Gemeenteraadsver- kiezing. Uitgebracht werden 1019 geldige stemmen en 41 van onwaarde. Volgens art. 75 werden 41 kaarten ingeleverd zon der te stemmen. Lijst I. A.-R. en St. Ger. Hendr. 'Cij- souw Cz., aftr. 206; Huib. Cijsouw, aftr. 41; J. Polderman 21; Jobs Houmes Wz. 2; L. Verhulst 2; P. Hendrikse 11. Lijst II Arb. Partij: W. Iluibregtse Pz. aflr. 193; Korn. Cijsouw Lz. 59j Willeb. J-Iuibregtse Jz. 5; S. Hengst Lz. 14; 'P. Iluibregtse Dz. 1; J. Huibregtse Pz. 1; P. Faasse Kz. 0. Lijst ill Vrijz. P.: Bavth. Louwerse, aftr. 129; Jaks Minde rhoud Pz. Jr 58; Jaks Minderhoud Pz. S,r ,63; Js Lous Lz. 6; W. Minderlioud Kz. 5; Jan Lous Lev.zn. 1. Lijst IV. Chr. Ilisi: H. de Kam, aftr. 79; Wm van Rooijen 79; Andr. Roelse 13; R. Boogaard 15; L. A. van Sigliem 8; B. P. Baaij 7. Gekozen zijn verklaard de holden Hond. Cijsouw, St. Ger. aftr.; Huibr. Cijsouw A. 11. aftr.; W. Iluibregtse, Arb. partij, aftr.Korn. Cijsouw, Arb. partij, Barth. Louwerse, vrijz. aftr., Jaks Minderlioud Pz. Jr en H. de Kam, Chr. Hist. aflr. Evenals de oude raad zal de nieuwe heslaan uit. 4 leden links, en -3 rechts. De heeren K. Minderhoud Kz. en P. Beene, beide aftr., hadden zich niet meer beschikbaar gesteld. Vrouwepolder. Uitslag stemming voor leden van den Gemeenteraad. Uitgebracht werden 468 geldige st. Lijst 1. Staatk. Gcref. Partij ,38 st.; Lijst II. Chr. Hist.: 161 st.; Lijst 111. A.R.: 269 st. Kiesdee- ler 66e/7. Gekozen: C. Mesu, L. Maas, L. Din- gemanse en M. Arendse, allen aftredend A.-R.; C. Langebeeke, J. G. de YJiegei' en W. Kesteloo, allen aftr. Chr. Hist. Bij Kon. besluit is met ingang van 25 Mei 1927, benoemd, bij bet reserve- personeel dor landmacht, bij den vrijwil- ligen landstorm, bij het vrijwillig land stormkorps motordienst, tot reserve-eerste luitenant voor speciale diensten, do re- serve-twcede-luitenant voor speciale diensten A. van der Have, van dat korps. Bij Kon. bosl. is tot president der Arr.-Rechtbank te Middelburg» benoemd mr G-. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, thans vice-president der rechtbank, Eon baldadige streek. Tol groolo verwondering van de ingezetenen straalde Zaterdag bij bet intreden van het. nachtelijk .duister de Ned. Herv. Kerk te Wissenlcerke in het volle lich tluist&r. De koster die een onderzoek instelde kwam tojfcl e ontdekking, dat het ©lec- trisch licht op een (oen onverklaarbare wijze, het kerkgebouw toch was afgesloten, was aangegaan. Toen men evenwel Zondagmorgen het l'crkgebouw batrad voor do te houden godsdienstoefening, ontdekte men dat in lui plafond een groot gat was gestoten on de kerkbijbels en kerkbussen door de kerk waren gesmeten. De collectebussen to worden door de soldaten. Na twee uren van onafgebroken zwoe gen besloten ze even te rusten. Ze waren alle drie buiten adem en de twee mannon dampten va.n het zweet. Een oogenblik zotten zo zich neer in 'truwe berggras, Nauwelijks hadden ze dit gedaan, of van uit do diepte 'kwam een geluid van ruwe stemmen. C'hing luisterde en grinnikte daarna. „Soldaten twisten om kaarten. Een slaan' ander." Forsyth luisterde om nauwkeurig na te gaan, waar de soldaten zich bevonden. De stemmen schenen vlak onder hen vandaan te koipen. In weerwil van de mist hadden ze dus toch de juiste rich ting behouden. „Kom, Katblyn," zei hij in een hoop volle stemming. „Kom Cihing. Terwijl ze aan het twisten zijn, zullen ze nergens anders ooren voor hebben en wij kunnen dan ongehinderd het gevaarlijke punt voor bijkomen." Ze vervolgden hun weg met spoed. Gemakkelijk was het evenwel niet. De weg werd steeds moeilijker begaanbaar, scherpe rotspunten kwamen meer en meer voor den dag en alles was even nat en glibberig. Tenslotte, toen ze zich veilig on wel voorbij de soldaten waanden, pro beerden ze den gewonen weg weer te be reiken. Maar dat. mislukte. Door de rots- bleken met water te zijn volgegoten en bovendien had men water op het orgel gegoten, terwijl ook de daarop liggende muziekboeken druipnat waren. De poli tie stelt naar de bedrijvers van deze ern stige baldadigheid een onderzoek in. Inbraak in een villa. In den naclit van Zondag op Maandag j.l. hebben ongewenschte gasten een bezoek gebracht op de buitenplaats „Overduin", gelegen onder de gemeente Oostkapelle. Vermoe delijk heeft men de villa betreden door een openstaand raam. De dief of dieven hebben alle kasten kunnen openen doordat de sleutels daarvan zich in een op de tafel Eggende damestascli bevonden. Ook de wijnkelder werd met een bezoek ver oord, alwaar men wijn en jenever heeft gesavoureerd, terwijl men een doos si garetten, oenige levensmiddelen en een geldsbedrag heeft medegenomen. De ge zonde buitenlucht is blijbaar''oorzaak ge weest van een zoo diepe slaap der bewo ners, dat het.gansche bezoek onopgemerkt aan hen is voorbijgegaan. Goes. Nahr aanleiding van den voor de Ohr.-Hist. Partij zoo verblijdenden sfenu bus-uitslag, werd deze week een buiten gewone vprgadering der Ghr.-Hist. Kiee- vereeniging gehouden, weikei zeer goed bezocht was. Het spreekt vanzelf, dat nu deze partij inplaats van met twee', met vier leden in den raad zal vertegenwoor digd zijn, de stemming onverdeeld verheu gend was. God de Heere werd gedankt rooi' de verkregen resultaten era. tevens gebeden om kracht uit de Hoogte, nu ook de verantwoording onzer mannen ver dubbeld is. Het samenzijn, dat een ge zellig karakter droeg, werd geopend met het zingen van Ps. 89 vers 1. Nadat ge beden was sprak de voorzitter, Ds Steinz, een openingswoord en ontwikkelde enkele gedachten naai' aanleiding van het voor, gelezen Schriftgedeelte I Koningen 3. De avond werd verder doorgebracht met het houden van toespraken door en tot de hor- on gekozen raadsleden, welke alle slondon in het teelcen der blijdschap', doch tevens in diepe afhankelijkheid van God. De verschillende toespraken werden on derbroken door het zingen van enkele Psalmen en oiok twee coupletten van het „Wilhelmus van Nassau en". In de pauze word thee aangeboden. Na de pauzewer- den nog enkele zaken van huishoudelijfcen aard behandeld. Hoe verkeerd de gedachte, is, dat wte God wil dienen feitelijk zich niet met de politiek moet bemoeien, wcïd aan getoond door br. de Graaf, welke uit Geels Woord, enkele voorbeelden noemde van mannen als Joizcf, Mozes en ook Koning David, welke toch zeer zeker door- God geroepen werden niet alleen in het belang van de geestelijke nooden des volks, maar toch vooral ook met het oog op het maatschappelijk welzijn, dus ook stoffelijke belangen. Nadat gelegenheid was gegeven zich als lid der Clhrist.-Hist. Kiesvereeniging op te gevon, waartoe 12 aanwezigen overgingen, werd tot slot ge zongen de Avondzang en de vergadering met dankzegging door br. De Graaf geslo ten. Vllsairtgen Burg. en Weth. hebben den raad een wijziging van de begrooting van liet gasthuis aangeboden ter goedkeuring waarbij de subsidie met f 8009 wordt ver hoogd, ten gevolge van de toename van hel aantal patiënten met. 20 pet. Do commissi® van financiën betreurt het ten zeerste, dat de raad plotseling voor deze feiten wordt gesteld, terwijl ele regenten dit hadden kunnen voorzien en de raad eerder hadden kunnen in lichten. 's-Heerenhoek. In de Woensdag gehou den vergadering van ingelanden van den Zuid-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1926'27 vastgesteld in ontvang op f6790.33 en in uitgaaf op f4300 26. De begroeting voor het dienst jaar 19271928 werd in ontvang en in uilgaaf vastgesteld op f7831.35, met een post van onvoorzien aid f 2370 59, terwijl het dijkgcschot evenals in 1926'27 be paald werd op f18 per H.A. scbolbaar en op f7-40 per H.A- vroon. In de vergadering van ingelanden van den West-Kraa.iertpolder werd de re kening over het dienstjaar 192627 vast gesteld in ontvang op f9536.24 en in uitgaaf op f 7528-72. De begroeting voor blokken werden ze gedwongen steeds te stijgen. Terwijl Fopsyth en Kathlyn bij den stoel bleven, ging Ghinig vooruit om het pad te zoeken. Nauwelijks was hij vertrok ken, of uit de verte klonk het gerom» mei van clen donker. Forsyth keek rond. „Ik hen bang, dat we slecht weer krijgen." „Ja," zei Kathlyn op ont.moedigemd.en toon: 'tOnweer zal spoedig hier zijn." Nauwelijks had zo dit gezegd, of het flikkeren van 't licht weerkaatste-op de toppen dei' hoornen beneden hen en het gerommel van den donker klonk weer, maar nu heel wat dichterbij. „Re hoop, dat Ohing niet lang weg blijft," zei Forsyth en zag eens in. het rond. Plotseling weer een lichtstraal, on middellijk gevolgd door het rollen van den donder, die in de bergen weerkaatste. Kathlyn kroop wat dichter tegen 'm aan. Beschermend sloeg hij den arm om haar- heen en fluisterde haar toe; „tic maak me bezorgd over Qhing, lie veling. Maar 't onweer zal de vervolging ook verhinderen; en al is het hier op deze open vlakte ook verschrikkelijk, het is nog niet zoo verschrikkelijk als in 't pa leis van den mandarijn in Pi C'how." „Neen," fluisterde ze terug. „En we zijn samen." „Ja," antwoordde hij, en kuste haar. het dienstjaar 1927'28 werd ia ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 10398 31 met een post onvoorzien ad fl276i21, terwijl het dij'kgeschot, evenals in 1926 '27 bepaald werd op f 15 p. H.A- schot- baar on op f 9.20 p. H.A. vroon. Tot gezworene van den polder ter voor. ziening in de vacature ontstaan wegens aftreding van den heer A. G. Vermue ingevolge Art. 42 van het Alg. Regl. voor do polders en waterschappen in Zeeland, werd benoemd de heer J. Vermue. In de vergadering van ingelanden' van den Noorcl-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1926'27 vastgesteld in ontvang op f4171.26 en in uitgaaf op f3095.28- Do begrooting voor het dienstjaar 1927'28 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f9499.44 met een .post onvoorzien ad f733; 36, terwijl het dij'kgeschot bepaald werd op f 18.50 per H.A- schotbaai' en op f 16 per H.A.wroon. (In 1926'27 bedroeg dit f12 per H.A. schotbaat en f9 50 per H.A. vroon.) Billand-Bafh. Benoemd tot opzichter over de dijksverhooging en verdere wer ken aan den Reijgersbergschen polder dhr G. J .van Doorn Lz. te Krabbenldijlke. Kruiningen. In de vergadering van inge landen van het waterschap Krniningen werd door den dijkgraaf, dhr Linden bergh, de begrooting voor den dienst 19271928 aangeboden tot een bedrag van f29.368.9? in ontvang en uitgaaf met een post van onvonrz. van f 1348.72. Het dijkgcschot bleef bepaald op f 13 per H.A. Wegens vertrek van den heer H. va.11 Iwaarden uit do gemeente, werd de vol gende aanbeveling opgemaakt voor een gezworene: 1. J. Waverijn, 2. P. Karelse, 3. A. Dek Cz. Het. voorstel is gedaan aan de verga dering, dat het bestuur een raming van kosten maakt voor den volgenden dienst, om den sluisbodem op diepte te bren gen. In de begrooting van het dienst jaar 19271928 is opgenomen een som van f 15000 voor verhooging van den zeedijk en plaatsing van een bot.onmuur. Hansweert. Als onderdeel van de sport- vcreenigmg „Zeelamdia" is alhier een vcelbalvereeniging opgericht, welke reeds een groot aantal leden telt. Rltthem. De afd. Ritthem van de Ver- eeniging voor Chr. Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland hield gisterenavond haar algemeene jaarvergadering Daar clc- voorzitterszetel vacant was, presideerde dhr Tl. M- v. d. Putto. Ingekomen was een schrijven van dhr IC. Allaart, dat hij als bestuurslid bedankt. Hem zal schriftelijk worden dank gebracht voor 'tgeen hij voor de af deeling sinds haai' oprichting (1905) heeft gedaan. Dc rekening en verantwoording door don pen ningmeester werd in orde bevonden. Do aftredende bestuursleden A. Osté Sr. en C. Wisse werden herkozen. In de vacature Ds G- Sundermeijer werd gekozen Ds H. van Oyen en in de vacature-Allaart dhr A. Jobse. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering tei Bergen op Zoom werden benoemd Ds II. van Oyen ©11 H. M. van de Putte en tot secundi R. J. de Mep en A. Jobse. Een spreker zal uitge- noodigd worden voor een Zondagavond in de maanden Juli of Augustus. Het aidee- lingsbestunr is bereid de belangen- van het suppletiefonds te behartigen. Ds H. van Oyen sloot met dankzegging. Aardenburg. Omtrent de geruchtmaken de verkiezing voor leden van den Gemeen teraad wordt aan de „Rotterd." nog het volgende gemeld Bij de stemmonopnamo in district II bleek, dat op de 559 stemmen er 70 van onwaarde waren, waaronder velen met de naam van den A.R. cand'.daat roodge- maakt en daarnaast een haastige streep of krul. Einduitslag was, dat de anti-rev., die in dit district op een 50 stemmen konden rekenen er 33 hadden. En in totaal genomen 4 stemmen te weinig, dus geen zetel. De katte 4, (le lib. 2 en de arbeiderspartij 1. Al dadelijk was de anti-rev. ki-esver. overtuigd, dat er op zijn zachtst genomen „vergissingen" waren begaan. Maandag j.l. vergadering hoofdstem- bureau, waarop door enkele protestanten protest werrl ingediend, omdat gehandeld was in strijd met^de artikelen 65, 86 en 87 „Laten we nooit vergeten; Wat God heeft samengevoegdt „ICan de mensch niet scheiden," vul de ze aan. Zij zwegen. Het naderende onweer maakte alles zoo donker als in den nacht. Forsyth werd steeds ongeduldiger. Twintig minuten waren al voorbij en nog kwam Ghing niet terug. Als Ching in het don- ker clen weg kwijt raakte, danMaar niet lang behoefde hij nog in onrust te vei'keeren. Ching kwam naar hem toe. Mismoedig schudde hij het hoofd en zei; „Niet kunnen vinden." „Dat is zoo mooi niet." antwoordde Forsyth. „Maar we kunnen hier niet blij ven", vervolgde hij, toen een felle blik semschicht de lucht doorkliefde. „Wei moe ten een of andore schuilplaats zoeken. Gindsche rotsen zullen ons in ieder ge val voor den regen beschutten. Laten we daarheen gaan. Vandaar uit kunnen we misschien iets meer zien." Cihing en hij namen den stoel weer op. Kathlyn liep voor hen uit in de richting van de overhangende rotseq. Weer flitste de bliksem door de lucht en verlichte den ganschen omtrek. Vóór nog do donder zich liet hooren uitte Kath lyn een kreet van verrassing. Forsyth, vreezende dat ze getroffen was door den bliksem, liet den draagstoel vaflen, ijlde naar haar toe en vroeg: In de bladen werd dezer dagen gemeld dat Ds en Mevr. de Bruijn van het zen- dingsveld op Soemba terugkeerden, juist 35 jaar nadat ze daarheen werden uitge zonden. Niet zonder schaamte leest men van wat dit echtpaar deed. Onder moeilijke omstandigheden trok ken ze weg. De heenreis werd gemaakt met een Engelscho vrachtboot en toen ze einde lijk op Soemba arriveerden, wachtte hen daar aanvankelijk niets anders dan te leurstelling. Applaus viel daar niet te oogsten. Toe juiching van menschen ontbrak. Wat ze wèl hadden: tegenspoed en tegenwerking. Maar ze hebben zich daardoor niet laten< afhouden van hun werk. Gedurende 35 ja ren, slechts eenmaal door een kort verlof onderbroken hebben ze zich aan hun moeilijken arbeid gegeven, in de overtui ging dat zij daar op dat verre Soemba Gods werk hadden te werken. En de ze gen is niet uitgebleven. Waarom ik hierop wijs? Omdat wij, terwijl we in betrekkelijk gunstige omstandigheden verkeeren, vaak zoo spoedig den moed verliezen en geneigd zijn ons werk los te laten. Omdat we met schaamte zij 't beleden vaak meer letten op de toejuiching van menschen dan op het hevel Gods. 0, indien alle Christenen een opvatting hadden van hun taak als, deze kloeke zen deling en zijn trouwe echtgenoote. Wat zouden we meer kracht kunnen ontwikkelen! Wat zou onze invloed veel grootei' zijn! OPMERKER. van de kieswet, en door een drietal perso nen een verklaring, onder eede te bevesti gen, dat ze gesjemd hadden op een per soon van de axbeiderslijst en dat er slechts 2 uit de bus waren gekomen. Door den voorzitter der anti-rev. kiesvereeniging werd ook bij het weer controleeren der ongeld'ge "stemmen op over'.uigende wijze bewezen, dat er geknoeid was.,Niets mocht baten. Met 3 tegen 2 stemmen (R.K. tegen Protestant) werd de stem ming goedgekeurd. Ondcrtusschon was onze gemeente in rep en roer. De subst.-officier van justitie te Middelburg was verschenen en had verzocht, dat alle kiezers die wilden ver klaren op de anti-rev. lijst te hebben ge stemd in de marechausseekazerne zouden verschijnen om vrijwillig verklaringen af te leggen. In enkele uren zijn met de auto's de trouwe anti-rev. mannen en huismoe ders, die hot met de Maandagmorgen al zoo druk hadden, uit de polders afge- trommeld, met als resultaat dat ongeveer 42 verklaarden No. 1 van lijst 3 en vast en zeker niemand anders en 5 dat ze een ander van lij t 3 en niemand anders heb ben gestemd. En uit de bus kwamen, ja natuurlijk minstens 47, maar toen ze opge lezen werden, na voorlo-opige schifting 1! slechts 33. Nader wordt, nog gemeld, dat de drie leden van het stembureau, n.l. de hee^ ren De Wispelaere, Cuelenaere en Wijf fels, alsmede de gemeente-secre'aris, door den officier van justitie aan een verhoor onderworpen zijn. De mecdeelng over de aanhouding van den heer Cuelenaere blijkt te hebben ge doeld op een voorloop'ge aanhouding ten behoeve van het verhoor. Maandagmiddag is hij weer op vrije voeten gesteld. Woensdagmiddag ontvingen we van het Persbureau Vaz Dias het volgend be richt: „Wij vernemen dat uit de verhooren welke de officier van Justitie, baron van der Feltz, te Aardenburg heeft gehouden in verband met veronderstelde fraude hij de vaststelling van den uitslag der ge meenteraadsverkiezing, niet is komen vast te slaan, dat er fraude gepleegd is." Bij informatie aan het Parket te Mid delburg bleek echter, dat dit bericht voor barig is, en dat er nog geen aanleiding is tot het doen van dergelijke méedeelin- gen. Seraeenteraafl van Middelliunj. Woensdagmiddag vergaderde de Ge meenteraad van Middelburg onder voor- „0, Kathlyn, wat is er?" „Dick, ginds is "een pad." „Een pad?" zei hij ongeloovig. „Waiar dan?" I I „Hier, het loopt onder langs dezen rots. Ik zag het juist hij den laatsten bliksem straal. Kijk, daar!" riep ze uit, en bij het flikkeren van de volgende straal .bleek, dat ze juist gezien had. „Zag je het?" „Ja," antwoordde hij verheugd, ,,'tis een weg en die weg voert ook in de richting, waarheen wij moeten gaan. Ga in den stoel, Kathlyn. We zullen zien, waar dit pad ons brengt." Kathlyn stapte in den draagstoel en zoo vervolgden ze nu hun weg. Voor en na werd het pad hel verlicht door de bliksemstralen. 'tPad vertoonde 'n reeks van uitgehouwen treden. Gemak kelijk beklommen ze die en bereikten een kleine vlakte, waarop zich een dikke steenen muur verhief. Ze wachtten op de volgende bliksemstraal en bij dat licht zag Forsyth een geopende poort. Ze stap>- ten de poort binnen. Aan de andere zijde van den muur kwamen ze op een plein, waar talrijke lichten flikkerden. „Terwijl ze den stoel in de poort lie ten staan, beraadslaagde Forsyth met Cihing. „Wat is dit, Cihing?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5