m 3oo Vrijdag 37Mei 1937 41e Jaargang HILLE'S BESCHUÏl EERSTE BLAD. Uit de Provincie, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. L. DUVEKOT Sz. ROG EN BRUYERE'PIJPEN Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe9 Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUSJ,- L. Burg. Tel. no. 258 V Geen tegenstelling. In verband met wat wij in ons nummer van j.I. Dinsdag schreven over het Chris telijk onderwijs, laten wij hier volgen en- keio opmerkingen uit het jaarverslag vanl Da P. J. Steinz, secretaris van de Inspec tie Christelijk Volksonderwijs. Nadat er op gewezen is dat allerwegen groei valt te constateeren, vervolgt het verslag: Maalr groei is niet het voornaamste. Het voornaamste is: toenemen in gees telijke kracht. Ben Duitsch theoloog schreef in! het tijdschrift „Zeitwende" over getallen-Christendom en maakte dei opmerking: het lijkt tegenwoordig wel of er "geschreven staat niet: „Waar twee of drie, maar waar twee of drie millioen in Mijnen naam vergaderd zijn". Wö verstaan hij het overmatig eeren der statistiek die opmerking, maai' kunnen niet nalaten' op te mer ken, geen tegenstelling te zien tusschen inwendige kracht en uitwendigen groei. Het eerste zal zich steeds in het twee de openharen en zoo danken we voor den groei en vergeten de boven geci teerde opmerking niet." Deze opmerking schijnt ons juist. Van een tegenstelling behoeft hier niet gesproken te worden. Uitwendige groei kan zeer goed met innerlijke kracht ge paard gaan. Dit neemt echter niet weg, dat het 'gevaar voor inzinking der innerlijke kracht grooter wordt, wanneer de uitwendige bloei, vooral door bijkomstige omstandig heden, steik toeneemt. Het gevaar be- bestaat dat bij schoolstichting meer op het bijzondere dan op het Christelijke den' nadruk wordt gelegd. Het gevaar ook, dat zich in deze dagen van uitwendigen voor spoed bi) het Christelijk onderwijs voegen, dia daar feitelijk niet thuis hooren. Daarom moet zoowel aan de ontwik keling van het Christelijk onderwijs naar buiten als aan do innerlijke versterking van dat onderwijs, volle alandacht worden ge schonken. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.05 Pr ij 9 der Advertentiln: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting 830QTE MARKT 19 GOES Reclame, pr Ijzen van f 1.75 voor 53 cent. Luxe modellen. Zie etalage. geen reden bestaat, waarom de regeering zich zal mengen in handelsaangelegen- heden, die een wettig karakter hebben. Korte berichten. Mac Donald, de leider der oppo sitie in het Engelsche Lagerhuis, ver scheen heden weer, voor het eerst sinds zijn reis naar Amerika, in het Lagerhuis. Hij werd er geestdriftig door alle partijen toegejuicht. De overstroomingen in Amerika. Over de dijkdoorbraak bij Mocrea wordt nog gemeld, dat de overgebleven helft van .Louisiana's rijken bodem, waar sui ker en katoen geteeld worden, reeds over stroomd is, of spoedjg overstroomd zal zijn. De autoriteiten hebben de bevol king, die honderdduizend .zielen telt, ge waarschuwd, dat ze het gebied onmid dellijk moet ontruimen. Door deze nieuwe ramp wordt de schade weer verschei dene millioenen grooter. Ds verbreking der Engelsch-Russische betrekkingen- Uit Riga wordt aan de Times gemeld dat verscheidene Sowjetleidexs in rede voeringen verklaard hebben, dat Enge land, door het verbreken der betrekkin gen, „de wereldrevolutie hoopt te ver tragen". Worosjilof, de commissaris van oorlog, zegt, dat de Sow jet-regeering haar uiterste best zal doen, om ook na de breuk oor log te verhoeden, „maar het Roode Leger moet voortdurend gereed en op zijn hoede blijven." Vrijwel alle Engelsche bladen zijn van 'Oordeel, dat het besluit der regeering ten aanzien van Rusland door de feiten die Baldwin aanvoerde, volledig gerechtvaar digd is. Dit oordeel is echter vermengd met leedwezen, dat zulk een stap noodig is. Men beseft ten volle, dat Rusland met .zijn ontzaglijke bevolking en hulpbron nen niet altijd maar genegeerd kan wor den .en men spreekt de hoop uit, dat in een niet te veer verwijderde toekomst de politieke oriënteering van Rusland, die zich naar men meent reeds in gematig der richting beweegt, de hervatting van normale betrekkingen mogelijk zal maken. De Russen zijn reeds begonnen voor bereidingen te treffen voor een spoedig vertrek uit Londen. Zoowel in het ge bouw van de Russische ambassade, als in het Arcos-gebouw wordt alles voor het vertrek gereed gemaakt. De Britsche regeering zal een nota zen den aan de regeering te Moskou, waarin zij mededeeling doet van haar besluit ten opzichte van bet verbreken der di plomatieke en handelsbetrekkingen. Aan Chamberlain werd in het Lagerhuis de vpaag gesteld, welken invloed het op treden der regeering zal hebben op de groote scheep sbouwfirm a's aan de Clyde die contracten met Rusland hebben afge sloten. Chamberlain antwoordde, dat er Kiesgerechtigde militairen. Door den heer K. ter Laain is aan den Minister van Oorlog de volgende vraag gericht: Is de Minister bereid da noodige maat regelen te nemen!, opdat voortaan alle kiesgerechtigde militairen in de gelegen heid1 worden gesteld om aan da stemming deel te nemen, otpdat niet, zooals bij de jongste verkiezingen' voor de Provin ciale Staten en de gemeenteraden mili tairen niet kunnen deelnemen aan de stemming wegens oefeningen buiten hun woonplaats? De roode concurrenten. Bevreesd blijkbaar dat het communisti sche neefje L. dei Visser uit het vertrek van de „Flores" weer een politiek for tuintje zou trachten te halen en dat de socialisten als minder anti-militaristisch te kijk zouden worden gesteld, heeft de heer Vliegen den ministers van Ruiten,- landsche zaken en van Marine n.i. de vol gende vragen gesteld; I. Kunnen de ministers modedeelen1, cf het persbericht, waarin wordt gemeld dat, nu de „Sumatra" uit Shanghai ver trekken is, waaruit toch moet worden afgeleid, dat ook de regeering dei verdere aanwezigheid niet noodig achtte, een an. der oorlogsschip, de „Flores", naair Shanghai zal worden gezonden, juist is? II. Kunnen de ministers mededeelen', welke, zoo het bericht juist is, de re denen zijn, die de regecring tot deze daad bewegen? III. Indien de regeering meent, dat ook nu nog te Shanghai een Nederlandse!! schip aanwezig moet zijn om bij1 even tueel gevaar voor de daar verblijvende Nederlanders dezen te hulp te komen, zou de regeering dan niet bereid zijn een ander schip, geen oorlogsschip, voor dait doel te charteren? GUeim e enterajadte vorkH-'.ei'ziingon Woensdag heeft in verschillende groo- tere steden de verkiezing voor den ge meenteraad plaats gehad. Enkele uitsla gen laten wij hier volgen. Te Amsterdam werden gekozen 5 Vrijheidsbonders, 7 R.-Kath., 1 Analrchijst, 2 Communisten (Hall.), 3 Vrijz. Demo eraten, 4 Qhr.-Historischen, 3 Antirevolu tionairen, 3 Middenstanders, 15 Soc.-De- mocraten, 2 Comm. partij'. De Soc.-Democraten en da R-Kath. ver liezen elk een zetel aan de communisten en aan den Vrijheidsbond. Te 's Gravenha'ge werden gekozeiri 7 Vrijheidsbonders, 1 Middenstander, 10 R.-KathoJieken, 4 Antirevolutionairen, 2 Herv. Gereformeerden, 14 Soc.-Democra. ten, 4 Chr.-Historischen, 1 Communist en 2 Vrijz.-Democraten. De SDl.A-P. wint een zetel ten koste van de A.R. partij. Te Rotterdam werden gekozen 5 Vrijheidsbonders, 4 Qhr.-Historischen, 7 Antirevolutionairen, 8 R.-Katholieken, 2 Vrijz.-Democraten, 16 Soc.-Democraten, 2 Communisten (Holl.) en 1 Staatk. Gerefor meerde. De Vrijh.bondei's en dei Staatk. Geref. winnen ieder een zetel. D© Vrijz.- Democraten hebben er een verloren en do rappaljaan Goremans is niet herkozen. Dat is voor Rotterdam een felicitatie waard. Te Utrecht werden gekozen 5 Vrij heidsbonders, 10 R.-Katholieken, 11 Soc.- Democraten, 5 Ant'revolu'ionairett, 4 Qhi(.- Historischen, 3 Vrijz. Democraten en 1 R.K. Volkspartij. De Vrijheidsbond verliest 2 zetels aaïï de CI.H. Unie en den V D. bond. i vereen, te Brouwershaven, de beer Gats man, opende de vergadering en sprak een welkomstwoord. De leiding der vergade ring werd daarna overgedragen aan den voorzitter der Centrale, den heer W. den Boer. Dhr R. A. den Ouden sprak daarna een politieke rede uit. Spr. begon met er op te wijzen, dat van Staatk. Geref. zijde verweten werd, dat een paar jaar geleden te Schiedam een Partijdag van A.-R. was gehouden op Hemelvaartsdag. Doch waar wij op Hemelvaartsdag gedenken de ver heerlijking van Koning Jezus, die alle macht is gegeven niet alleen in den hemel maar ook op de aarde, daar is het niet on betamelijk op dien dag een A.-R. Partijdag te houden, waar deze Partij niets anders wenscht dan de eere van dien Koning op aarde te bevorderen. De strijd is zwaar, ook in verband met de verbrokkeling en tweedracht tusschen de Christelijke groepen, die vaak om per sonen en nietigheden wordt toegespitst. Van een eenheid b.v. van A.-R. en G.-H. zie ik, aldus spreker, nooit iets komen. Thans werd de Staatk. Geref. Partij door spreker onder de loupe genomen. Spr. zet te uiteen wat volgens verklaring van ds Kersten eertijds het doel was van de op richting zijner partij, doch wat het thans helaas i s geworden en illustreerde dit met feiten en cijfers. Doch ook in de Staatk. Geref. partij is het thans aan het woelen, getuige haar laatst gehouden jaarvergade ring. Spr. belichtte nu nog de beteekenis van Art. 36 der Ned. geloofsbelijdenis voor de practische politiek. De A.-R. partij kan het ongewijzigd artikel niet overnemen, omdat het middelste gedeelte niet alleen practisch niet uitvoerbaar zou zijn, maar bovenal onschriftuurlijk moet worden ge acht. Nog een laatste punt werd door spr. be sproken, n.l. de Coalitie. De A.-R. partij treft geen schuld inzake de verbreking der Coalitie. De verbrokkeling is een gevaar tegen over het ongeloof; bovenal is de verdeeld heid der Prot. Ghr. groepen zonde voor God. Hierna werd door den heer D. Mulder nog een kort slotwoord gesproken en op de hem eigene wijze de vergadering opge wekt te werken met alle kracht en bovenal te beleven het beginsel hetwelk is de ziel van het partijleven. A.-R. Partijdag. Gistermiddag werd door de Gentr. A.-R. Kiesvereeniging Kring Schouwen en Dui- veland een Partijdag gehouden in de Ge ref. Kerk te Brouwershaven, welke goed was bezocht. De voorzitter der A.-R. Kies- J'.:' fel?.' Seriewedstrijden V. O. L. T. A. S. Goes. VolhardingE.L.T.O- I. 0 3; Rapid© I.—V.O.L.T.A.S.O—3; V.I.O.S Olympia 40; Halve competitie tusschen winnaars E. L.T.O. I.—V.O.L.T.A.S. 1—2; ELTO I— V.I.O.S. 3—0; V10 S—VOLTAS 1—0. E.L.T.O. I Ie prijs; V.O.L.T.A.S. 2e pr; V.I.O.S. 3e prijs. 2e klas: Zeelandia IIRapide H 20. Zeeland ia II—E.L.T.O. II 0—0; Rapide H E.L.T.O. II 20; Zeelandia II. Ie pr.; Rapide II 2e pr. A.s. Zaterdag Competitie-wedstrijd op den Polderschen weg. V.O.L.T.A.S.E.L. T.O. I. Aanvang 7.15' uur. Scheidsrechter Dhr 'J. van Tiel, voorz. Z.K.B, Biezelinge. Zangconcours. Giste ren werd alhier het 13e Zangersfeest, te vens concours der Ghr. Zangvereenigin- gen, aangesloten bij den Ring „Zeeland", afd. van den bond van Chr. Zangver. in Nederland, gehouden in den daartoe zich zoo bij uitstek leenenden, lommerrijken boomgaard van dhr J. Rottier Jz. Het aantal leden der 22 koren bedroeg pl. m. 1000. De jury bestond uit de heeren: Ger. Lecointre, Den Haag, T. W. Sprey, Rot terdam en F. Pijlman, Amsterdam. Deden tegen den middag de donkere wolken wel eenigszins verontrustend aan, eenigen tijd later werd het heerlijk weder en scheen de zon over bloesem en loover en werd de ruwe wind niet gevoeld. Ruim 3600 bezoekers met inbegrip van de 1000 leden-zangers wilden van den zang genie ten. Nadat door de zangver. „Advendo" te Biezelinge een met het oog op dezen dag daartoe vervaardigd welkomstlied was ge zongen, en de voorz. dhr A. Te Gussinklo van Wissekerke een welkomstwoord had uitgesproken,-sprak de eerw. heer F. B. Kooymans te Biezelinge een openings woord. Spr. wees op het lied dat de wereld zingt, dat doet omkomen in den stroom des levens. Daartegenover werd gesteld dat oude lied, door Engelen gezongen in Efratha's velden, het Opstandingslied, het Hemelvaartslied. God hoort ons lied, het lied, gezongen door arme zondaars en zon daressen. Zingt dan God ter eere, prijst Zijn Naam. Nu werden, met een kleine pauze er tus schen, door 22 koren de zoo welgekozen nummers gezongen en was de uitslag als volgt: No. 1. de Lofstem te Wemeldinge, 212 p., middelcijfer 5, diploma G. Dir. H. Dek ker. 2. Herv. Kerkelijk Zangkoor, Kapelle, 267 p., middelcijfer 6, dipl. B. Dir. H. Wolzak. 3. Hosanna, Colijnsplaat, 259 p., middelcijfer 6, dipl. B. Dir. A. v. Gilst. 4. Soli Deo Gloria, Souburg, 252 p., middel cijfer 6, dipl. B. Dir. G. de Pree. 5. Tot nut en Genoegen, Nieuwdorp, 219 p., middel cijfer 5, dipl. G. Dir. J. Goedegebure. 6. Hosanna, Krabbendijke, 221 p., middel cijfer 5, dipl. G. Dir. J. Benou. 7. Adven do, Biezelinge, 258 p., middelcijfer 6, dipl. B. Dir. P. Fraanje. 8. Asaf, Axel, 294 p., middelcijfer 7, dipl. B. Dir. J. J. de Rid der. 9. Crescendo, Kruiningen, 245 p., middelcijfer 5, geen diploma. Dir. J. J. Francois. 10. Hosanna, Vlissingen, 319 p., middelcijfer 7, dipl. B. Dir. J. W. Bom- meljé. 11. De Lofstem, Nieuwdorp, 254 p., middelcijfer 6, dipl. G. Dir. J. van Westen. 12. Psalm en Lied, Wofphaartsdijk, 297 p., middelcijfer 7, dipl. B. Dir. S. J. Tammin- ga. 13. Excelsior, Bergen op Zoom, 289 p., middelcijfer 6, dipl. G. Dir. M. J. Schutte. 14. Looft den Heere, Wolphaartsdijk, 288 p., middelcijfer 6, dipl. G. Dir. S. J. Tam- minga. 15. Halleluja, Krabbendijke, 204 p., middelcijfer 4, geen dipl. Dir. M. Alle- wijn. 16. Soli Deo Gloria, Ierseke, 250 p., middelcijfer 5, dipl. G. Dir. H. Wolzak. 17. Soli Deo Gloria, Hansweert, 269 p., mid delcijfer 6, dipl. B. Dir. J. M. G. v. d. Peijl. 18. Ons Genoegen, Heinkenszand, 264 p., middelcijfer 6, dipl. B. Dir. H. Wolzak. 19. Hosanna, Wissekerke, 24-3 p., middelcijfer 5, dipl. G. Dir. A. Te Gussinklo. 20. Soli Deo Gloria, Kamperland, 260 p., middel cijfer 6, dipl. B. Dir. A. Te Gussinklo. 21. Excelsior, Terneuzen, 296 p., middelcijfer 7, wordt geplaatst in hoogere afdeeling, afd. 2. Dir. A. B. Holster. 22. De Lofstem, Kapelle, 275 p., middelcijfer 6, dipl. B. Dir. A. de Jager. Door Dr J. D. Schmidt van Kapelle werd het slotwoord gesproken en dit zoo welgeslaagd zangersfeest met dankzegging besloten. Alles verliep in de beste orde. De regeling, ook die van consumptie, liet niets te wenschen over. Ellewoutsdijk. Uitslag stemming. Uitge bracht 309 stemmen. Van onwaarde 10. Lijst I uitgebracht 129 stemmen; lijst II uitgebracht 170 stemmen. Gekozen van lijst I: G. v. d. Velde, M. Meulenberg Cz. en C. Bruinooge. Gekozen van lijst II: M. Ver- heijke, A. Smallegange, D. Zoeter en J. G. Rinders. De samenstelling van den Raad blijft dezelfde. Wolfaartsdijk. Door de Wolphaartsdijk- sche zangvereenigingen „Psalm en Lied" en „Looft den Heere", directeur de heer S- J- Tammingai te Goes, werd ter gele genheid van het eerste lustrum van bei- da vereenigingen, in de ongeveer volle Ned. Herv. Kerk een uitvoering gegeven. Over het algemeen verkregen de liederenl een goede vertolking en in aanmerking genomen het ernstig streven' van de Wol- phaartsdijksche zangers(essen) past ons een mild oordeel. Van de koornummers voor de pauze, voldeden ons het best „Ge bed" van G. F. Handel, „Leeuwriks Lied" i van Leo Mens, en „Lof zij den Heer!" I van H. Beintema. 8 Als tenor-solist trad op, de heer Ger. i La Qointre van Den Haag. Een verdienste lijk zanger. In de verschillende nrs. gal hij blijk over een krachtige, heldere stem te beschikken. Kon „Het geuzenvendel op den thuismarsch" van v. Duijse ons niet in alle opzichten bekoren; „Hemelhuis" van Hullebroek daarentegen was eenijg; evenals het „Panis Angeljcus" (aanbid ding) van Qosar Franck voer tenor, cello (dhr Zweede uit Goes) en orgel (dhr Spreij, Rotterdam). Het mooie cello-aCcompagnei. ment en de statige orgelbegeleiding met de goede voordracht van het lied, vol- 10 deden uitmuntend. De z.g. pauze word! gevuld met twee orgelnrs., n.l. „Adagio" le sonate van Mendelsohn en het bekende „Largo" uit het strijkkwartet van Haydn'. Het schoone kerkorgel kwam goed tot zijn recht, onder de fijngevoelige bespeling van den heer Spreij. Hierop volgde het' hoofdnummer van het programma n.l', „Jubilate Deo", tekst van J. Pelser, mu ziek van Leo Mens, een prachtnummep, dat door alle medewerkenden mat toewij ding is uitgevoerd en daardoor een uit stekende weergave genoot. JDe koorgedeelten zijn bijzonder mooi gezongen. We behoeven hier haast geen uitzondering te maken, maai' noemen vcoral de inzet van het le deel „Nu moet ons lied! den Koning loven", het le en 't 3e deel „Vlekkeloos uit stof der aarde" en het vierde deel, waarvan vooral hot slotkoor bij zuiverheid van toon, een prestatie was. In dit werk kregen wij ruimschoots gelegenheid de sopraan-soliste, mej. Adri van Damme, uit Wolphaartsdijk, te be luisteren. Zij heeft het voorrecht ©en mooie, licht aansprekende stem te bezit ten, terwijl haar voordracht gevoelig en met uitdrukking is. „Millioenen sterren", Vergeefsch" en „God is liefde" heeft zij doorvoeld gezongen. Den tenor-solist moei, ten wij in dit weik roemen om zijn uitstekend doordachte vertolking van „Hoe onuitsprekelijk schoon, o Heer", en „On begonnen". De pianiste, Mevr. PreuningerVer- horst te Wolphaartsdijk, heeft haar taak als begeleidster op lofwaardige wijze vol bracht. Zij speelt zeer bescheiden. Het orkestrale gedeelte werd uitnemend verzorgd. Br viel te genieten, dank zij ook de goede leiding van dhr Tamminlga; den eminenten directeur (zooals dr Prou- ninger hem n'oemde), die op zijn koor niet zonder uitwerking is gebleven. Het was een prachtig geslaagde avond, genotverschaffend aan het publiek en suc cesbrengend aan koor en medewerkers'. Gecpend met een enkel woord door dr Preuninger, en gebed door ds Mantz, werd! da' uitvoering gesloten na het zingen vait Gez. 96, met een slotwoord en dankgee bed door ds Lanting. Met instemming hoorden wij de klacht van ds L. wat betreft de verlichting van! het kerkgebouw, zoodat een groot gedeelte van het gehoor den tekst vanl „.Jubilate Deo" niet heeft kunnen volgen, wat mis schien wel een van de oorzaiken was, dat 'tniet altijd voldoende stil was. Oostkapelle. Zangersfeest. Begun stigd door prachtig zomerweder werd op Hemelvaartsdag alhier een groot zangers feest gehouden op „Westhove". Dit Zan gersfeest, uitgaande van den Walcher- schen Bond v. Chr. Zangver., werd door plm. 2000 betalende bezoekers bezocht. Rekent men daarbij nog de zangers en verdere genoodigden, dan waren bijna 3000 personen op het z.g. „Eiland" aan wezig. Deze plaats, zoo bij uitstek geschikt voor dit doel, was wederom welwillend door het bestuur van „Westhove"1 af gestaan Een 8-tal vereenigingen verleenden hun medewerking. Gezamenlijk werd door dej leden der verschillende vereenigingen, on der leiding van dhr Suurmond, van Ga- pinge gezongen Gezang 148- Ds Visser, Ned. Herv. predikant van Se- rooskerke, ging voor in gebed en sprak een openingswoord. Hierna deden de zang-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1