41e Jaargang ff© 190 Woensdag 25 Mei IS2IÏ IATHLYI BARRINGTON. BsilenlaM. SSüMtei FEUILLETON. L. DUVEKOT Sz. ROG EN GRUYÈRE PIJPEN smaakt als room. 1 Directeur- H oof dredaeteur: R. ZU5DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ? L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bjj abonnement belangrijke korting Morgen Hemelvaartsdag zal „De Zeeuw" «iet verschijnen- Ome jeugd en de toekomst. Wie de jeugd heeft, zegt het spreek woord, heeft dp toekomst. Er.is in dit woord zeker een element ran waarheid, maair het gaat toch niet heelemaal op. Wie de jeugd heeft, heeft nog lang niet altijd de toekomst. Gelukkig. Wie de jeugd heeft, is volstrekt nog uit* zeker van de toekomst. Helaas. Toen in ons land de Christelijke scholen' uitzondering waren en in bijna alle scho len z.g. neutraal onderwijs werd gegeven, heeft het liberalisme gehoopt en ver wacht, dat een geslacht zou opgroeien, dat zonder aarzelen in het liberale spoor zou treden. Maar 'tis anders gegaan. Uit de kin deren, waarop de vrijzinnigheid haar hoop voor de toekomst had gesteld i.s opge groeid een geslacht, dat voor een deel veel verder ging op den revolutionairen weg dan het liberalisme bedoeld had en dat voor een ander deel, dank zij de opvoe ding in het gezin en den invloed van de Kerk, van Zondagsschool en Jongelingsver*- eeniging zich welbewust schaarde onder de banier van Koning Jezus. Daarna is het Christelijk onderwijs tot bloei gekomen. We hebben gekregen onze knapen- en jongelingsvereenigingen, waar' onze jongelingen met geestdrift zongen: „wij willen ook zoo wezen, hun zonen niet ontaard". Met blijdschap heeft toen menigeen ge dacht aan de toekomst. Want immers, men had de jeugd en men mocht voor den komenden tijd groote dingen verwachten Straks zou op politiek en op sociaal gebied een actie worden ontwikkeld, als tot nu toe nooit gezien werd. De duizen den zouden worden tot tienduizenden. De schoonste .perspectieven werden ge opend. Maar ook deze verwachting is tot op zekere hoogte beschaamd. Zeloer, we mogen dankbaar zijn, dat zoovelen blijk geven, dat het hunne be geerte is den Ileere te dienen. Maar daar naast staan anderen, velen, die zijn ge komen onder de bekoring van het socia lisme, die hun geloof hebben prijsge geven, of die, hoewel niet alle uiterlijke banden werden verbroken, toch in on verschilligheid neerzitten en die niets doen iot verwezenlijking van de bede: „Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede". We zouden zoo sterk staan, wanneer onze jonge mannen al hun gaven en krachten ten dienste stelden van de Chris telijke actie op zoo menigerlei gebied. Ze zouden zijn als pijlen in de hand een s helds. Daarom mag, vooral ook door onze Kiesvereenigingen aan de jeugd wel ter dege aandacht worden geschonken. Wij missen op onze politieke vergade ringen teveel onze jonge menschen. Mis schien ook, omdat die vergaderingen vaak weinig aanlokkelijk worden gemaakt. Maar hoe dit zij: wij kunnen (Je jeugd niet missen. Wie de jeugd heeft, heeft daarom nog niet de toekomst, maar wie op de toe komst het o.og geslagen heeft, zal het zonder de jeugd niet kunnen stellen. In de plaats van de vaderen behooren straks de zonen te staan. Op de schouderen,van het voorgeslacht hebben idealisten, ook in onze kringen, ze willen plaatsen. En een enkele maal gelukt dat. Maar als regel mogen we al 49) o De daken en de tempels -van Pi-Chow glinsterden in het zonnelicht. Toen Kathlyn de stad zag liggen uitte ze een kreet van teleurstelling. „Wat hebben we nog maar een klein stukje afgelegd." „Ja", stemde Forsyth toe. ,,'t Lijkt niet veel. Maar je moet er aan denken, dat we steeds klimmen." „Ze zullen Li Weng Ho en Ah IJeo nu wel gevonden hebben." „Dat is zeker", antwoordde Forsyth. „En de achtervolging zal dus begonnen zijn." „Dat geloof ik ook. De mandarijn zal koken van woede en op spoed aandringen. Maar we behoeven ons niet te veront rusten. Li Weng Ho en al jjijn mannen zullen ons spoor niet gemakkelijk vinden. Vóór dien tijd hopen we buiten zijn gebied te zijn." „Ja, maar hij kon wel eens geen reke ning houden met de grenzen van z'n gebied. Als hij ons op 't spoor komt, zal hij ons vervolgen, desnoods tot IJun- nan toe." tevreden zijn en dankbaar, wanneer ze kunnen staan op dezelfde plaats, mgt niet minder geestdrift en geestkracht. De toekomst is in vele opzichten don ker. Wij, die staan op den bodem van de Christelijke belijdenis hebben in die toe komst een belangrijke, een hoogst ernstige taak. En juist daarom is het dat wij belang stelling vragen voor de jeugd. Niet overdrijven. Er wordt nogal eens geklaagd over onze jongeren Bn soms met recht. Er zijn vele teleur gestelde verwachtingen Maar we mogen toch ook niet over drijven. Want er is ook nog wel reden oin te danken. Dat blijkt wel wanneer we kennis ne- 5 men van wat onlangs in „Het Volk" over de socialistische jeugdbeweging werd ga schreven. f Do S-D.A.P. vergadert, gelijk bekend, de jonge menschen in de A.J.G- De resultaten van dit werk beantwoor. den echter, naar onlangs d.e heer van Leeuwen in genoemd blad schreef, niet aan de verwachtingen. Er zijn z.i. ook wel enkele guhsti|ge resultaten, maar, zegt hij: Het is werkelijk ontstellend te zien hoe weinig kinderen van partijgemoo- ten den weg naar de A.J.CL vinden. En deze niet in de A-J-CI- georgani seerde jongeren nemen hun plaats in de partij in? Was dat maar zoo! Mjen ziet zo gewoonlijk alleen in het Volksge- houw als er gedanst kan worden. Dan ziet men ze fraai aangedaan bij buffet of biljart rondhangen of huppelen op de welluidende tonen der Jazzbalnd. Hoe zou het toch wel komen, dat de partij ook hèn niet in haat werk kan betrek ken? Wanneer men hiermee vergelijkt de wijze waarop vaak in onze jongelingsver eenigingen wordt gewerkt, dan is er wel geen reden voor zelfvoldaanheid en aller minst voor zelfverheffing, maai: toch wel votor waardeering en dankbaarheid. BBO0TE MARKT 19 S0E3 SBecEasaie-pr Jjzan van f 1.75 voor 53 cent. Luxe modellen. Zie etalage. Over een vlieger. Lindbergh, die den vliegtocht New-York Parijs heeft gemaakt, vertelt het volgen de van zijn wedervaren: Ik heb de vaste overtuiging, dat het veel gemakkelijker is om van Amerika naar Europa dan van Europa naar Amerika te vliegen. De winden komen uit het Westen en zijn in het algemeen Noordwest of Zuidwest. Ik ben erg geholpen door het feit, dat ik den wind in den rug had ge durende op z'n minst een derde van den tocht, en vooral bij het laatste deel. Daar door kon ik den tocht in 33 uur en 20 mi nuten afleggen, terwijl ik op 36 uur had gerekend. Mijn motor moet wel volmaakt zijn, „Laten we daarvan het beste hopen", antwoordde Forsyth zoo opgewekt mo gelijk, om haar niet onnoodig te veront rusten. Maa" Kathlyn kon zich niet bevrijden van de gedachte, dat de mandarijn ge dwarsboomd door iemand dien hij als een zekere „prooi" beschouwde en ver nederd onder de oogen vau zijn bedien den, de vervolging hardnekkig zou voort zetten niet alleen maar ook onbarmhartig in zijn wraak zou zijn. De nabijheid van Pi Chow had haar verontrust en een zekere zwaarmoedigheid, waarvan ze zich niet kon bevrijden, maakte zich van haar meester. Daar kwam de verandering van het weer bovendien nog bij. Over de heu vels kwamen wolken aandrijven. Ze groei den steeds aan, totdat de toppen geheel bedekt waren. Als een dikke rook hingen de wolken rondom hen en de zware mist drong door hun kleeren. Ze rilden van de koude. Slechts een paar meter voor hen uit konden ze het pad onderscheiden. 't Voortgaan was verbazend onpleizierig. De rotsen van het pad, glad geloopen door de tallooze voeten van de menschen, die er sedert eeuwen over gegaan waren, werden glibberig door de dikke mist. Het natte gras doorweekte hun schoenen; van want sinds ik San Diego verliet, heeft hij niet gemankeerd. Hij heeft dus gedurende 60 uur zonder fout gewerkt. Toen ik hem vandaag onderzocht, bleek hij mij even goed als ooit. Voor een regelmatigen dienst over den Oceaan zou men natuurlijk een zwaardere machine moeten hebben met een meervou- digen motor. In dit opzicht zal het zeer in teressant zijn het resultaat van de Fokker met zijn drievoudigen motor te zien. Mijn vlucht is per slot van rekening maar de sprong geweest van één man al leen. Later moet men zeestations en regel matige aanloophavens in Zuid-Ierland en Newfoundland maken. Ook moeten de observatie-posten voor het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan worden verzekerd. Gedurende de maanden, waarin gevlogen wordt, moeten er ohservatieschepen zijn, die draadloos ochtend en avond rapporten over het weer uitzenden. Als ik geweten had ijzel te ontmoeten, zou ik waarschijnlijk niet opgestegen zijn. Gelukkig kon ik gedurende het grootste deel van den tijd, waarin de sneeuwstorm woedde, er boven blijven. Het vermogen tot klimmen van mijn toe stel zelfs toen ik nog veel benzine had, is een van de factoren van mijn succes ge weest. De ijzel zou anders veel gevaarlijker zijn geweest. Wat eten en drinken betreft, ik was daarvoor even onverschillig als voor alle andere lichamelijke behoeften. Twee of drie keer heb ik water gedronken, maar nooit veel tegelijk. Tot ik uitstapte heb ik geen dorst gehad. Scherpe verhouding tusschen Engeland en Rusland. Het Lagerhuis was gisteren stampvol toen Baldwin de lang verbeide regee- ringsverklaring aangaande de verhouding tot Rusland aflegde. Baldwins verklaring maakte een die pen indruk, vooral omdat hij dadelijk bij den aanvang de ernstige beschuldiging uitte dat er systematisch spionnaga werd verricht en gepoogd werd documenten van hoogst vertrouwelijken aard, op militaire aangelegenheden betrekking hebben, in hanidkm te krijgen. De spionnen ontvingen hun instructies van de Russische han delsdelegatie. Baldwin ontmaskerde de propagandia-politièk, zoowel' van de Sow- j et-ambassade als van de Aroos, welke uit de gevonden papieren gebleken was. Sommige van Baldwins onthullingen werden met gelach ontvangen, en zon dier protest werd aangehoord, dat de re- ge er ing besloten had alle relaties, zoowel diplomatieke als com mercieel e, metSowjet-Ruslandi te verbreken. De Aroos kon echter blijven bestaan als een gewoon handels huis en de regeering zou den gewonen handel in geenen deele belemmeren. Korte berichten. De „Bfanque de l'Unioin1 Palrisieame" schijnt voor een belangrijk bedrag men spreekt van 7 milliioen francs te zijn oipgelicht. Te Scranton (Pennsylvatiië) zijn 2 de hoornen, waaronder ze moesten loopen, vielen dikke waterdroppels. De neerslach tigheid, die zich had meester gemaakt van Kathlyn, deelde zich mee aan For syth en alleen Ching behield zijn gewone vroolijkbeid en blijmoedigheid. „Heel slechte pad", lichtte hij toe, toen ze stilhielden om te rusten. „Beter wor den" vervolgde hij optimistisch. 'tWas moeilijk om aan een verbetering te gelooven van den weg; want alles zag er even doodsch en naargeestig uit. Kath lyn en Forsyth antwoordden dan ook niet. Ching bemerkte hun zwaarmoedig heid heel goed, maar hij praatte maar door. „Slechte pad, dikke mist, heel goed. Beschermen ons voor mandarïjns man nen. Zij ons niet zien." „Misschien niet", antwoordde Forsyth droefgeestig, „maar wie weet?" Ineens bevonden ze zich voor een split sing van den weg. Rechts en links van een rots waarin het gezicht van Boedha was gebeiteld, liep een pad. Bij de split sing van den weg hielden ze stil, .onzeker wat te doen. „U blijven hier", zei Ching. „Mg gaan langs dit pad. dat misschien voeren naar IJunnan. Zonder toestemming af te wach ten, vertrok hij, Kathlyn en Forsyth ach terlatend voor het strakke, koude gezicht van het beeld, dat met zijn koele oogen fabrieken, waar ontploffingsstoffen werden vervaardigd, in de lucht gevlogen. Vensters werden' vernield etn vele per sonen uit huni bed geworpen. Ern stige ongevallen hadden echter niet plaats. Te San Antonio (Texas) is een leger- luchtschip van het slappe type ter aar- dó gestort, toen het naar Belleville (Illinois) wilde vliegen. Er zijn geen slachtoffers. Er had geen ontploffing plaaits, daar hot luchtschip met helium gevuld was. Het werd geheel vernield. Belastingver hooging te Utrecht. Naar we vernemen kan binnenkort een voordracht van B. en W. van Utrecht te gemoet worden gezien, waarin het voorstel zal worden gedaan den factor voor de ge meentelijke inkomstenbelasting te brengen op tenminste 0.65 (vorig jaar 0.552) hetgeen dus op een verhooging met 25 pet. zal neerkomen. De kans bestaat, dat het percentage hier nog iets boven zal gaan, maar in geen ge val zal het er onder blijven. Geen prettige tijding. Uit het boekdrukkersbedrijf. Onlangs werd melding gemaakt van een besluit van het district Amsterdam aan de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, om in de in de volgende week te houden algemeene ver gadering te streven naar afschaffing van het bindende der minimum-tarieven voor drukwerk. In tegenstelling daarvan besloot hetzelf de district thans het hoofdbestuursvoorstel te steunen, dat bedoelt, een commissie te benoemen, die zal hebben te onderzoeken, wat in de gegeven omstandigheden moet worden gedaan. Gemeenteraadsverkiezing te Bi er gen oipi Zoom. Toitaal uitgebracht 8424 st., ongeJdijg 158. Verdeeld als volgt: R.K. Staatspartij: 3053, 7 zetels. Ge kozen zijn de aftredend© leden: J. P. J. Asselbeigs Qh-z., J. C- Cl. Asselbergs Pzn, P. F. van Kaiam, H. Cl. Beckers, P. Bosman, J. Vriens, en nieuw lid mr' J. A. P. M- van HaSselt. S D.A.P., 1080, 2 zetels. Gekozen: H. M. Walder (aftr.), A. M. de Jong. Diss. Kath. 3025, 6 zetels1. Gekoizen A. G. G- Juten (aftr.), M. A. Verbiest (aftr.), E. G- Kiep© (aiftr.), J .B. van As (aftr.), S. A. Musters en A. Loio®. V.B. en V.D. 545. Gekotzen A. Vrienjs aftr. A.R. en Q.H. 372. Gekoizen M- J- Schef- felaaïr (aftr.) De wilde lijst-Becht verkreeg 192 st. De oude Raad bestaat uit 11 Katho lieken1, waarvan zich in de huidige zit tingsperiode 3 afscheidden ,2 S D.A P., IV.B-, 1 V.D., 1 A.R. en 1 wilda De Wegenverhetering. De begroeting van het Wegen fond s voor 192 7. Blijkens het voorloopig verslag inzake de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 en d© daarmee verband 'houdende wetsontwerpen waren verscheidene leden over het beleid van de Regeering ten aan zien van de wegen ernstig ontstemd. Ter wijl vorige jaren op de begrooting voor het 'departement van Waterstaat 41/2 a 5 milhoen voor onderhoud en verbetering van wegen werd uitgetrokken, is voor dit als over hen heen staarde. Een kwartier ging voorbij. Uit de mist klonken voet stappen. Onwillekeurig klemde Kathlyn zich vast aan Forsyth, die beschermend den arm ,om haar heen sloeg, 't Was Ching. Z'n gezicht duidde angst aan. Zijn kleine oogen zagen vol vrees naar For- syth. „Wat is er?" vroeg Forsyth fluisterend. „Mandarijns mannen!'' zei hij, met een blik naar achteren. „Zij daar zijn, een, twee, drie mannen, zij geweren hebben. Zij ons wachten, zeker!" ,-V HOOFDSTUK XX. In het Kloo ster Gedurende een enkel oogenblik na Chings antwoord stond Forsyth hem strak aan te staren. Kathlyn Barrington's oogen teekenden de diepste wanhoop. Toen vroeg Forsyth plotseling: „Komen ze hierheen Ching?" „Neen. Zij niet komen. Zij stilstaan. Zij ons wachten." „En zagen ze je niet?" g „Neen.. Mij hooren praten en kijken rustig als een slak. Zij zitten langs pad, spelen met kaarten." „Dan weten ze blijkbaar niet, dat we hier zijn", fluisterde Forsyth Kathlyn toe. JEZUS' HEMELVAART. Triomf, Hallélujah, triomf! Ja, tot in eeuwigheid triomf! 0 glorie aller dagen! Halléluja! Halléluja! Wij staan niet meer op Golgotha, Maar bij den zegewagen, Die onzen Vorst, met blij geschal, Door lucht en wolken voeren zal, Ver boven duizend zonnen, Om, ons tot heil, voor God te staan, En zijnen vrienden voor te gaan, Die hier den strijd begonnen. Triomf, Hallélujah, triomf! Ja, tot in eeuwigheid triomf! De strijd is afgestreden; De dood en hel knielt voor Hem neer, De gansche hemel geeft Hem eer, Nu zal Hij binnen treden; Hij komt, zoo roept de Seraf uit, Hij komt, roept heel de hemel uit, Al d'Englen knielen zamen; Elias, Enoch, Abraham En Mozes knielen voor het Lam, 't Juicht alles dankend, Amen! Triomf, Hallélujah, triomf! Ja, tot in eeuwigheid triomf! Nu staat de toegang open; De Rechter is geen Rechter meer, Wie wil, mag veilig op zijn' Heer, Als op zijn Vader, hopen. Snelt aan gij allen, wien de schuld Het bevend hart met vrees vervult, Uw sterkte zij vertrouwen; Berust in 't geen Hij heeft volbracht, Wie hier op Gods genade wacht Zal eeuwig Hem aanschouwen. jaar ondanks het protest van verschil lende zijden bij de openbare behandeling van de begrooting slechts 2.6 millioefi op die begrooting gebracht, welk bedrag thans naar het Wegenfonds wordt over gebracht. Dit is in strijd met de bedoeling bij de totstandkoming van de wegenbe lastingwet uitgesproken, dat de heffing van de wegenbelasting geen verlaging zou tengevolge hebben van het bedrag dat tot dusverre voor wegenonderhoud ea| -verbetering was besteed. Daarmee is de mogelijkheid om in 1927i de wegenverbetering krachtig ter hand te nemen, afgesneden. De hier aan het woord zijnde leden drongen erop aan, de Rijksuitkeering als nog tot ongeveer £.3 millioen te ver- hoogen. Het voorschot van het Rijk aan 't Wegenfonds zou dan achterwege kun nen blijven. 1 Verscheidene leden betoogden, dat de wegenverbetering met meer voortvarend* heid ter hand moet worden genomen dan blijkens de onderhavige begrooting zal ge schieden. Zij betwijfelen of op deze wijze in een tijdsverloop van vijf jaren de be staande wegen in zoodanigen toestand zullen zijn gebracht, dat zooals de mi nister blijkens de toelichting vertrouwt redelijkerwijze geen klachten daaroveï meer behoeven te worden geuit. Doch ook al mocht (lit het geval zijn, dan kan daarmee toch geen genoegen worden ge nomen omdat niet alleen de bestaande wegen moeten worden verbeterd, maar ook nieuwe wegen moeten worden aange legd. De hier aan het woord zijnde leden vestigden er de aandacht op; dat het pubhek en niet het minst het automobiel- gebruikende publiek thans op niet onbe langrijke wijze aan het wegenfonds betaalt en derhalve den eisch mag stellen, dat het wegenvraagstuk met kracht wordt aan gevat. „Ze zullen daar wacht houden, in geval wij dien weg langs gingen. Li-Weng-Ho en Ah IJeo zijn gevonden en terstond zijn overal wachten uitgezet, om alle wegen te bewaken. We moeten het andere pad dus nemen." „Niet nemen ander pad", zei Ching vlug. „Geen goed pad. Teruggaan naar Pi 'Cbow. Soldaten ons niet voorbijgaan op den weg. Zij niet kunnen gaan over brug. Zijn gekomen dezen weg." Forsyth dacht eens na. De oplossing die Ching gaf aan de tegenwoordigheid' van de soldaten op den weg, moest wel de juiste zijn. Blijkbaar waren ze dat andere pad af gekomen, dat een kortere weg van Pi- Chow af moest zijn, aan zij hadden ge volgd. „Dan is er maar één uitweg meer over. Wij moeten het pad verlaten, en over de, bergen klimmen. W e moeten zien, dat we op die wijze langs hen heenkomen. Als we ongemerkt langs hen heen kunnen komen, hebben we veel gewonnen." „Al klaar", antwoordde Ching met wijs- geerige kalmte. „Beter probeeren dan vallen in Li- Weng-Ho's handen. Al klaar."- (Wordt gevolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1