Ingezonden Stokken. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Financieële Berichten. Marktberichten. Uit ëe Pers. LMit «r voor Hotten: de peren zullen tegenvallen. De' appelen zullen wellicht een goode oogst geven. Do vooruitzichten zijn niet zóó slecht als in (Engeland, waar de nachtvorsten enorme schade hebben aangericht, zoodat 50 a 75 pet. van het zateht fruit1 daar weg is. Indien dit inderdaad zoo is, zul len wij daarvan zeker profiteeren. Ten slotte waarschuwt Spr. er tegen, te vroeg kruisbessen naar Engeland te zenden, daar die in minder goede con ditie aankomen en daardoor de markt be derven. De secretaris, de heer v. d. PoestCile- mont, bracht daarna liet jaarverslag uit. Het ledental steeg van 1134 tot 1178'. Gehouden werden 85 groot© en 182 kleine veilingen, tot een totaal bedrag van f764 285.45. Do secretaris hoopt, dat de totstandkoming van de Locaal-spoorlijaï, die het geheele gebied der veiling door snijdt, den bloei der veiling zal bevorde ren en den aanvoer der producten zal ver gemakkelijken. Do commissie tot nazien der rekening verklaarde deze accoord en gaf alleen in overweging wat meer op de gehouwen af te schrijven. De voorz. zei, dat het bestuur dit zal doen, zoodra er weer geld ■over is. Het Bestuur heeft reeds veel afge schreven,zoodat gebouwen en materiaal niet hoog te boek staan. Do rekening en de balains worden vast gesteld. In de commissie tot nazien der rekening wordt gekozen in de plaats van den heer J. Q. 0- Lenshoek, dhr J. A- Koert en tot plv. lid dhr Cj. F. Vogelaar te Krabbendijke. Het bestuur stelt voor te heffen 2 pet. voor groote, en 4 pet. voor kleine vei ling en 2V2 pet. voor aangevoerde kruis bessen. Na eenige discussie wordt dit •laatste percentage (voor aangevoerde kruisbessen) voor een jaat op 2 pet. bepaald, zulks bij wijze van proef. De vier aftredende bestuursleden, dhrn M- van Harmelen, A. Lous, J. J. Mol en A. v. d. Peest Ölement worden heiko- zen. Het Bestuur kwam daarna met een voorstel tot wijziging der statuten en het huishoudelijk reglement. Beide zijn door het Bestuur omgewerkt, vergeleken niet statuten en reglement van andere veilin gen en om advies gezonden naar een rechtskundige. jEen der voornaamste bepalingen is, dat de beide categorieën leden, die ©r nu zijn. n.l. belanghebbende en belangstellende le den, vervallen. Voortaan kunnen alleen lid zijn zij, die kweekers zijn en kooplieden in ooft-, tuin. en landbouwvoortbrengse- len, als zij ten minste 1 H.A* tuinbouw- voortbrengselen in eigen cultuur hebben. In antwoord op eenige vragen zegt de voorzitter, dat de bepalingen bij andere veilingen veel scherper zijn en dat de voorgestelde bepaling ontworpen is in overleg met de koopliedenorganisati©. En kele heeren-koopers .(Cf Polderman en de Witte) protesteeren tegen de voorgestelde verandering. Dhr v. d. IlaVe zegt, dat de veilingsvereeniging een kweekcrs-ver. eeniging moet zijn. De kooplieden hebben hun eigen organisatie. In het Westland zijn de veilingen ook kweek ersvereenigin- gen. De voorz. bevestigt dit. Bij de op lichting is hier een fout gemaakt. Dhr P. Zegers stelt een overgangsbepa ling voor, dat de kooplui, die nu eenmaal lid zijn en het lidmaatschap zouden! ver liezen omdat zij geen H.A. grond in cul tuur hebben, lid mogen blijven. De nieuw© bepaling geldt dan voor de bestaande leden niet, wel voor hen, die later zou den willen toetreden. Dit voorstel wordt aangenomen. Do gewijzigde statuten worden hierna met alg. st. vastgesteld. Eveneens het ge wijzigde huishoudelijk reglement. Rondvraag. De voorz. verzoekt den leden dringend, het materiaal (kisten, etc.) niet langer dan' strikt noodig onder hun berusting te houden. Zoo noodig zullen strafmaatregelen worden genomen. Dhr D. Gansemain onderstreept de waar schuwing van den voorzitter tegen te vroeg veilen van kruisbessen. Deze waar. schuwing geldt echter ook voor peren', enz. Kan de veiling dit vroege veilen niet beletten? De voorz. antwoordt ont kennend. Maar laten de kweekers hun verstand gebruiken. Dhr 0- P- Vogelaar vraagt, of door gezamenlijk overleg van alle veilingen geen verbetering is te bewerken. D'e voorz. antwoordt, dat in dezen geest een schrij ven tot de andere Zeeuwsehe veilingen zal uitgaan .Misschien komt ook een der gelijk schrijven uit Den Haag. Dhr Cl .P. Vogelaar dringt er verder op aan, dat goed verzorgd en goed gesor teerd fruit bij de veilingen vóórgaat hij mindere kwaliteit en zooveel mogelijk in nieuwe kisten wordt verpakt. De voorz. antwoordt, dat het Bestuur eiken dag zal laten veilen. De leden moeten den aanvoer niet te veel op Dins dag doen plaats hebben. Zóó is ophooping te voofkomen. Dhr J. Karelse dringt er op aan, het veilen van fruit uit België en Luxemburg tegen te gaan. De voorz. zegt, dat er Streng op gelet zal worden. Het bestuur heeft het niet geweten. Dhr F. Kakebeeke huldigt den planten- ziektenkundigen dienst voor zijn accuraat weiken, waardoor onze kruisbessen vrij van kruisbessen-rneeldaüw naar Engeland worden verzonden. Maar laten we ook oppassen, dat we geen meeldauw-besseife naar Duitschland zenden. Treft men daar eens 'n keer meeldauwbesseni Aan, dan is "t te vreezen, dat de grenzenl gesloten wor den. Mogelijk ware aan te dringen op dezelfde uitvoercontrole op bessen die naar Duitschland worden' uitgevoerd, als nu voor Engeland geldt. De voorz. wil dit aanhangig maken bij het Oentraal Bureau. Hierna sluiting. Verwarmde akkers. De landbouw-wetenschap is er voortdurend op uit, de groeifactoren zooveel mogelijk in haar macht te krijgen. In dit opzicht is zij hij don tuinbouw het verst gevorderd; deze wordt al meer en meer een soort industrie; al blijft ook hier de opbrengst steeds afhan kelijk van de wet van de afnemende meer opbrengsten. Zoo wordt het verwarmen van den grond, van kassen enz. in den tuinbouw al lang toegepast. In Zwede nschijnt men dit jaar ook proeven to nemen met liet verwar men van akkers. Aldaar had men goede resultaten verkregen met electrisch verwarmde mestbedden, zoodat het landbouwkundig proefstation er thans toe heeft besloten, open bouwland electrisch to verwarmen. Op een oppervlakte van 2000 vierk. Meter, welke door 110 draden van 40 M. lengte op een onderlingen afstand van ongeveer 45 M. wordt doorsneden, worden aardappelen gepoot, welke men in twee maanden hoopt te doen rijpen. Daarmede zou de groeiperiode met een maand zijn verkort. Indien men er in slaagt, met het door voeren van electrischen stroom door de bo venbedoelde draden, warmte op te wekken welke het geheele veld ten goede komt, lijkt het verkorten van den groeitjjd lang geen on mogelijkheid. Maar of een dergelijke verwar ming, indien dan al technisch uitvoerbaar, ook economisch zal zijn bij de huidige prijzen voor aardappelen (en andere gewassen van het landbouwbedrijf) is een andere vraag I (Buiten verantwoordelijkheid der redacti*.) Zeer geachte Redactie, Mogen wij zeer bijzonder eens de aan dacht uwer lezers vestigen op de adver tentie, in dit nummer voorkomende, be treffende de groote meeting voor Plaat selijke Keuze op Hemelvaartsdag. Wat is er voor het bereiken .van deze eenvoudige zaak al door ons gestreden! We herinneren ons het groote volkspeti tionnement van 19131914, dat geteekend werd dopr niet minder dan 670.902 man nen en vrouwen van 23 jaar en ouder. We denken aan- de groote betoogingen in Den Haag gehouden, eerst in 1920, daarna in 1924, daarna in 1926, welke meetings door een steeds groeiend aantal betoogers werden bijgewoond. Aan de laatste meeting, op 2den Pinksterdag 1926 op Houtrust in Den Haag gehouden, na men niet minder dan 7000 voorstanders van PI. keuze deel, uit allerlei richtingen, op politiek, godsdienstig en maatschappe lijk gebied. Thans, waar we staan vlak voor een nieuwe behandeling van een ontwerp PI. Keuze, dat een onderdeel uitmaakt van de drankwetsherziening, zooals die door Minister Slotemaker de Bruine zal worden voorgesteld, worden nog éénmaal alle voorstanders van PI. Kjeuze opgeroepen om door hun aanwezigheid op de zes meetings, die op Hemelvaartsdag zullen plaats hebben, kracht bij te zetten aan den wensch van duizenden naar een wet die aan ons volk de gelegenheid zal geven zich uit te spreken over de vraag of de openbare drankverkoop met al zijn na sleep van ellende, nog langer in onze ste den en dorpen zal worden geduld. Nu heeft ook onze gemeente .ditmaal de eer zulk een betooging in haar mid den te mogen ontvangen. ~En nu spreken we dien wensch uit, dat èn uit onze stad, èn uit de gausche omgeving, vele duizenden "zich zullen opmaken op Hemelvaartsdag naar Roosendaal waar des nam. 2.30 uur de meeting aanvangt. Sprekers zullen daar zijn: Ds A. van der Heide uit Voorburg, en W. F. C. Scheps uit Den Haag. Vooraf heeft, een optocht plaats met vaandels en banieren, waartoe alle or ganisaties, van welken aard ook, toegang hebben, die het beginsel van Pl. Keuze hebben staan in hun program. Moge de Regeering uit de groote belang stelling van duizenden voorstanders, dui delijk kunnen zien, hoezeer de wensch naar Pl. Keuze leeft in het hart van een belangrijk deel van ons volk. Met dank voor de plaatsing, LOUIS J. C. POPPE. Het Comité voor de Gemeenschappelijke meeting in Zeeland fai Noord-Brabant. Ongelukken. Te Amsterdam is een 7-jarige jongen1 door een anto aan gereden en met een bloedende hoofd wonde naar het gasthuis vervoerd. Het knaapje is aan de bekomen] verwondingen overleden. De auto, waarvan de handrem minder goed welkte, is in beslag geno men. Zaterdagmiddag had te Soest een uitdieeling plaats van ballonnetjes, bedoeld als reclame voor de raadsverkiezing. Toen een 6-jarig jongetje daarbij den straatweg wou oversteken, werd het gegrepen door een vierwielig motorrijtuig. Twee wiieien gingen over de borst van het knaapje. In zorgwekkenden' toestand is het jongetje naalr het ziekenhuis te Amersfoort ver voerd. Te Putte (N.Br.) is een 5- jarig meisje in een pot kokend water ge vallen en na hevige pijnen aan de brand wonden overleden. Ernstig ongeval voorko- me n. Gistermiddag passeerde aan de Over-Amstelstraat te Amsterdam een auto bus van lijn A, den spoorweg, toen de chauffeur plotseling op twee meter af stand een sneltrein zag naderen. Geluk kig wist do man door een zeer krachtig remmen een botsing en zoodoende een ernstig ongeluk te voorkomen. De spoor wegwachter had, gelijk nader bleek, ver geten de boomen van den overweg te sluiten. Nachtvorst. De nachtvorsten van de vorige week hebben op de Hooge Ve- luwc duidelijke sporen nagelaten aan de jonge loten van eike- en béukeboomen. Geheele lanen in de bosschen onder Gor- tel en Niersen zien er uit, of zij door brand zijn geteisterd. Sport-verdwazing. Een 20- jarige jongeman te Wycben bij Nijmegen hield Vrijdagmiddag met een vriend een zoogenaamden „wielerwedstrijd" op den weg. Met groote vaart reed hij tegen de burrie van oen wagen en viel dood neer. „De kruik gaat zoolang te w a ter...." Een film-acteur te Los Ange les, Gordon Standing, is bij het maken van een film aangevallen door een z.g. „tammen" leeuw, die hem dood knauwde. I n b a k en. De laatste nacbien heb ben do inbrekers zich in Rotterdam weer danig geweerd. Gisteren ontdekte do be drijfsleider van Phalff's Naaimachine-Mij. op de Hoogstraat, dat in het kantoor was ingebroken. De brandkast was omverge haald en op zes verschillende plaatsen opeugeboord. Vermoedelijk zijn de inbre kers gestoord, want alles wees op over haaste vlucht. Van het aanwezige geld werd niets vermist, zaodat hun moeite tevergeefs is geweest. De tocht, die do inbrekers moesten maken voor zij in het kantoor waren, was nogal moeilijk. Over daken van omliggende panden, kwamen zij eindelijk boven het kantoor, hebben daar een gat in den zolder gemaakt, daarna deuren gefarceerd en kwamen ten slotte daar waar zij wezen wilden. In het kleedingmagaizijn van de firma H. v. d. S naast den naaimachinewinkel gelegen, werd eveneens ingebroken Daar werd een groot aantal heerencostumes, jassen, motorjekkers, pantalon's enz. gestolen, te zamen meer dan een wagonlading. Do politie stelde naar beide inbraken een onderzoek in doch kon geen spoor ont dekken. In eerstgenoemde zaak alleen wer den inbrekerswerktuigen' gevonden,- Bveln. eens brachten inbrekers een bezoek aan den Visch- en Scheepshandel valn de Lon- don-Rotterdam-Fishering aan den Hof. dijk. Daar werd uit een1 geldkist f500 gestolen. Een sprekende doofstom- m 0. De politie te Den Hcfag heeft in do binnenstad een man aangehouden die be delde. De man was naar hij voorgaf doofstom, kon zeer moeilijk loopen en was in vrij ernstige mate zenuwpatiënt. Op het politiebureau werd hem naami en adres gevraagd maar het gelukte niet hem dit duidelijk te maken. De politie, meenende hier met een ar men stakkerd te doen te hebben, stelde alle pogingen in het werk om de woon plaats van den bedelaar uit te vinden) Eenige uren verliepen hier voor. Naar mate het later in den avond werd, ver toonde de aangehouden© meer teekenen van zenuwachtigheid, 's Avonds laat be gon hij tot groote verbazing van de aan wezige politie-beambten plotseling te spre ken. Zijn zenuwaandoeningen waren verdwe nen; de man viel door de mand en be kende dat hij gesimuleerd had. Op deze wijze haalde hij in de groote steden van ons land zijn kost op. Hiji meende, dat het nu lang genoeg geduurd had en ver langde nalar zijn huis in Rotterdam. De politie liet hem gaan', na eerst proces-verhaal opgemaakt te hebben ter zake van bedelarij. Volkomen gezond verliet de man het politiebureau, waar hij eenige uren te voren, geholpen door twee agenten, bin- nenstrompelde. Een merkwaardige loopbaan. In Egypte is onlangs de Ëngelschman Henry. Folland overleden, die een fortuin van onge veer 6 millioen gulden nagelaten heeft. Het was in Wales geboren als een van de vier kinderen van een annen mijnwerker, kreeg een beetje lager onderwijs en ging toen als zwakke, slecht gevoede jongen in de kolen mijn werken. Met zijn dagelijkschen arbeid van tien tot twaalf uur verdiende hij enkele shillings in de week. Toen hjj veertien jaar was, werd hij door een trein overreden. Zijn linkerarm was zoo zwaar gekwetst, dat hij afgezet moest worden. Bit was een keerpunt in zijn leven. Zijn vroegere onderwijzer trok zich' zijn lot aan en zijn vrienden hielpen hemi ook. Hij leerde nu goed schrijven, rekenen en lezen. Na kor ten tijd op het kantoor van een krant gewerkt te hebben, kwam hij als kantoorbediende bij een blikfabriek. Hij leerde daar alles wat er op het kantoor te leeren viel en zat 's avonds laat op om te studeeren en te lezen en verdiepte zich ook in wiskunde. Toen hij 24 jaar was, werd hij boekhouder bij de blik fabriek van Raven te Glanawunan. Op 26- jarigen leeftijd was hij directeur van de fa briek, Hij toonde een buitengewoon talent als leider van het bedrijf en als wiskundige, en toen hjj 28 was, werd hij commissaris van de onderneming. Later stichtte hij de Folland-groep van fabrieken, welke weer sa mengesmolten werd met de firma Richard Thomas Co te .Swansea en Llanelly, twee combinaties, die thans de grootste blikfabri- kanten van Europa zijn. Hij is maar 47 jaar geworden en zijn groote fortuin is in 19 jaar verdiend. LISSABON. V. D. Omtrent de overstroo mingen in Noord-Portugal wordt nog ge meld, dat een gebied van ongeveer 100 vierkante mijlen is geteisterd. Een groot aantal dorpen en kleine steden hebben ernstig schade geleden. Bruggen, wegen, en huizen zijn verwoest. De schade wordt op 20 miljoen dollar geraamd. ANCONA. V. D. Een hevige storm heeft langs de kust gewoed. Eenige visschers- vaarluigen zijn tegen de rotsen te pletter geslagen. Verschillende personen zijn om gekomen. KATTOWITZ. V.D. De metaal-arbeiders in het district Dombrowa zijn in staking gegaan. Er zijn 1000 stakers. PARIJS. V.D. In politieke kringen ver luidt, dat zeer spoedig (vermoedelijk lie den of morgen) oen onderhoud tusschen Tsjitsjerin en Briand zal plaats hebben. KATTENDIJKE. Bij de gisteren gehouden Raadsverkiezingen zijn uitgebracht 528 stommen, waarvan verkregen: Lijst I.: lijst van Kleunen-Hundersmark 102 st. Lijst II. G. M. Timmerman 240 st. en lijst 111 J. A. v. d. Kemp 186 st. Gekozen van lijst I met voorkeurstem men. J. F. Hundiorsmark, van lijst II G. II. Timmerman, P. v. Kleunen Zz. en F. Feleus, van lijst III J. A. v. d. Kemp, C. Molhoek en met voorkeurstemmen A. de Groene. i GOES. Geboren: Maria Hendrica Julia, d. v. jLaurens Antoon van Qpstal en Flo- rentina Julia Suzanna Ureel. Overleden: Leuntje van der- Bliek, 85 j., weduwe van Willem van den BeigeJan Kornelis Barbier, 89 j., weduwnaar van Maatje Buijvewaardt. Stoomvaart Mij. Nederland. BALI (thuisr.) 22 van Sabang. BINTANG (uitr.) pass. 22 Perim. SEMBILAN (thuisr.) 23 te Londen, 24 te Amsterdam yerw. P. C. HOOFT (thuisr.) 22 v. Pert Said. PRINS, TIER NEDERL. (uitr.) 21 v. Co lombo. KARIMOEN, 22 v. Amst. n. Java, 23 te Antwerpen. RONDO (thuisr.) p. 21 Gibraltar. KON. DER NEDERL. (thuisr.) 23 v. Sa- bang. RADJA 21 v. Batavia n. Amsterd. SALEIER, 23 v. Amst. te Batavia. SOEMBA (thuisr.) 22 v. Colombo. Rotterdamsche Lloyd. DJAMBI (uitr.) pass. 22 Point de Galle. INDRAPOERA wordt 26 8 u. v.m. v. Batavia te Rotterdam verw. KAWI (uitr.) 22 te Genua. KEDOE (uitr.) 22 te Londen. KERT0S0N0 23 v. Bremen te Rotterdam. MERAUKE (thuisr.) 22 te Marseille. PATRIA 21 v. Rotterd. te Batavia. SIANTAR (thuisr.) pass. 23 Perim. SITOEBONDO (uitr.) 23 te Singapore. SLAMAT (uitr.) pass. 21 Ouessant. TABANAN (uitr.) pass. 22 Perim. TERNATE 23 v. Batavia naar Djeddah, via Radang. TOSARI 22 v. Rott. te Hamburg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 25 'Mei: Zwakke tot matige-, Westelijke tot Z.W. wind. Afnemende bewolking. Weinig of geen regen. Warmer overdag. Stand van hedenmiddag 2 uur. Stand van gistermiddag 2 uur 768. jWoensdiag 9 u. 30. 1 GOES. 24 Mei 1927. Aanvoer onbedui dend pp de graanmarkt; handel zeer kalm. Nieuwe Tarwe f 15.50f 16, Goudgerst f 13.80, Haver f 11.50, Rroonerwten f20, Bruine Boonen f 12f 13, Maanzaad f 38, Karwijzaad f40. Boter per K.G. fl.50, Per pond £0.75. Aan part. £0.85. Aanvoer fabrieksboter 84 pond. Verkocht A f0.95. Eieren per 100 stuks f4.60, Per 25 st. fl.15. Eieren aan part. per stuk 61/2 ct. Groote ganseieren 10 ct, kleine 8 ct. Eierenverkoop Onderafdeeling Zuid-Be veland V. P. N. Aanvoer 38700 stuks. Prijs f4.90 per 100 stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 23 Mei 1927. Kruisbessen f23 per 100 K.G. Homoeopathic en orthodoxie. Meermalen is aandacht geschonken aan het feit, dat do homoeopathic vooral in de kringen van geloovige Christenen aan hangers vond. Dr N. A. J. Voorhoeve geeft van dit verschijnsel in „De dokter in huis" de volgende verklaring: De grondlegger der homoeopathic zijn altijd vitalistisch gezind. Toen echter met het meer en meer doordringen van het. zuivere materialisme de stof alles was en de levenskracht werd ontkend, was het met de .Jiomoeopalhie wetenschappelijk he el erna al uit. De tweede helft der 19e eeuw is dan ook voor de homoeopathic als wetenschap absoluut onvruchtbaar ge weest. In dien tijd waren de homoeopa- thisclie artsen bijna uitsluitend religieuze naturen. 'tls het begin van den bloei der ho moeopathic in de katholieke landen; in de andere landen zijn het de schaarsche positieve Christenen onder de artsen of althans zij, die nog aan een God ge- looven, die zich in zijn schepping open baart. In den tijd dus, dat de wetenschap ebslist anti-godsdienstig is, waren de ho- moeopathische geneesheeren dit bijna uit sluitend niet. Hun werken, vooral hun populaire werken, dragen daarvan den dui- delijken stempel. Het gevolg daarvan is geweest, dat deze boeken vooral ingang vonden bij ontwikkelde leeken van ortho doxen huize, met name biji predikanten xen Christelijke onderwijzers en men kan dan ook overal zien, dat deze propaganda maken voor de homoeopathic." Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat de omstandigheid, dat de grondlegger der homoeopathie zoo vaak God de eer gaf van zijn genezingen, er toe bijgedragen kan hebben, dat zoovele orthodoxen zich aangetrokken gevoelden tot deze genees wijze. Ook kan het zijn, dat het geloof in de kleinheid der dosis een rol speelt. En de positief Christelijke menschen ken nen aan liet geloof groote kracht toe, hoewel aan den anderen kant de hoemoeo- pathische middelen ook zonder geloof wer ken, getuigen de treffende genezingen bij kinderen en zwakzinnigen. Het komt ons evenwel voor, dat al deze overwegingen en beschouwin gen meer van historischen aard zijn, want de tegenwoordigheid vertoont juist het beeld, dat de homoeopathie hare aanhangers zoowel onder artsen als onder leeken in alle kringen der bevolking heeft, de orthodoxie kan ze althans niet meer als haar uitsluitend of over wegend terrein beschouwen. De groote' uitbreiding, die de homoeo pathie vooral in den laatsten tijd, niet alleen in ons land, maar ook in vele andere landen der wereld heeft gevon den, is minder op rekening van ideale of Christelijke opvattingen te zetten als wel te danken aan het steeds meer om zich grijpen van de kennis eenerzijds van de groote* voordeelen van de homoeo- pathische ziektebehandeling, anderzijds door de relatieve onschadelijkheid der methode, waardoor aan een der voornaam ste eischen der geneeskundige behande ling, liet „nil nooere", d.w.z., vooral „niet schaden", wordt voldaan. Aanval en verdediging. Aan „Patrimonium" is het volgende ar tikel ontleend Ds Kersten, die ook tot de werkgevers in liet landbouwbedrijf behoort, heeft op de vergadering der Staatkundig Gerefor meerden getoomd tegen de Christelijke Vakbeweging, die volgens hem „het zelfde wil als de socialistische". Speciaal de Christelijke Landarbeiders- bond moest het ontgelden. Die Bond, zei hij, „komt ook al met groote papieren en zware eischen, maair zulke arbeiders zouden bij hem geen cent verdienen". Aan Christelijk-georganiseerde landar beiders geeft Ds Kersten dus geen werk op zijn boerderij in Zeeland. Tegen dit optreden van Ds Kersten komt Ds Nomes in De Delfshavensche Kerkbode in verzet. Dit, voor de Chr, Vakbeweging waardeerend artikel, laten wij hier gedeeltelijk volgen: „Daar is nog een punt, waarop wel de aandacht mag gevestigd worden, omdat het een slag in het aangezicht is van tienduizenden broeders en zusters, die zich in de christelijke vakbeweging ge organiseerd hebben. Als er gezegd wordt, dat de „chris telijke vakbeweging precies hetzelfde wil als do socialisten", dan worden daar door niet alleen tot in het diepst hunner ziel gekrenkt diegenen, diei uit heilige overtuiging van hun christelijke roe ping zich aaneengesloten hebben tegen-- over het roode gevaar, dat een voort durende bedreiging van ons volksleven _is, doch dan wordt tevens een lalstbara leugen geponeerd. Wie de cnristelij'ke vakorganisatie kent naar haar beginselverklaring, zal terstond het onware der beschuldiging inzien. Eln wie dan let op- de bestrij ding "waaraan onze christelijk georga- niseerden voortdurend bloot staan, wie weet, dat zij om hun beginsel, als chris tenen, smaad en schade geleden hebben], zijn vervolgd en bedreigd, die vraagt zich af of sommige politici, die zich voor politieke leiders uitgeven, ziende blind zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3