J No 198 m. Dinsdag 24 Mei 1927 41e Jaargang Middelburg !A BON N dI van Kmisbessu. William Stead Sigaren. Buitenland. o- ivereeniging lingeen omgeving ot 30 Mei a. s. der die f 2.50 kels. VERBEEM, Goes. ij Inschrijving FEiiaLLET QIMt KATHLYN BARBINGTÖN. L. DUVEKOT Sz. Sigaren - Sigaretten Tabak Rookt hst boste: Jl half twaalf, aandag, Woensdag ing, 's middags om M.40 ttKtker» Dfoe«'">- ■R te Goeste WaroeJ- )MIAN. perceel9 id door wijlen den ïeschiere, gelegen ïeente HeinkenszantL veg naar 'sHeere» ;}ndertje, ter grootte 17.32, op gebruik biljetten op zegel icht bij den heer J. VAN CUTTERS ;e, van Galenstraat den 15 Juni 1927, :even van alle ge- tingen zal te spreken in het Hötel Cen- jag 31 Mei van 10 Heinkenszand op Iwoond door J. van ensdag 1 Juni van lerne Woning te reg, met poort en hrijs f 4400. GEPIER, Koepoort^ |urg- n Boogkabinet koop. boekhandel DHUIJ, mooi eiken mahonie oerenvrouwenkleeren, Slot. Te bevragen 1ÜIJ, Middelburg. Sireeteur-Hoofdredacleur: It. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 HEMELVAARTSDAG. In verband met den Zondagsdienst van de Posterijen op Hemelvaartsdag is het noodig dat „De Zeeuw" a.s. Woensdag, evenals des Zaterdags, vroeger dan ge woonlijk verschijnt. Advertenfiën en berichten voor het num mer van Woensdag moeten uiterlijk om half tien 's morgens in ons bezit zijn. De Christelijke school. Nog altijd zijn er, ook in Christelijke kringen, die van do groot© niet te waar- deeren beteekenis van het Christelijk on derwijs niet overtuigd zijn. Hun ideaal is de christelijk getinte staatsschool of wil men, christianiseering van de openbare school. De bedoeling van dit streven is uitnemend. Men wil, dat niet alleen de leerlingen van de Christelijke bijzondere scholen, maar ook die van do openbare school uit Gods Woord worden onderwe zen, dat „heel het volk" wordt gebracht onder de beademing van het AVoord des Heeien. AVie echter rekening houdt met de wer kelijkheid kan niet ontkennen,, dat deze idealen in de practijk niet uitvoerbaar zijn. Om te beginnen staat daar het feit dat we hebben een zeer gemengde be volking. En dan is er nog deze moeilijk heid, dat tal van openbare onderwijzers openlijk met God en zijn dienst hebben gebroken, aan het Woord Gods op z'n best nog letterkundige waard© toekennen en in den Christus niots anders zien dan een groot en edel mensch, maar ook niet meer dan een mensch, een hervormer zoo men wil, maai' niet de Zoon van God die door zijn verzoenend lijden en sterven een eeuwige verlossing heeft te weeg gebracht. Waartoe de z.g. Christelijke staats school in de practijk leidt is nog weer gebleken in Duitseh-Zwitserland, waarom trent de Standaard enkele bijzonder heden meedeelde. De wet geeft daar aan het onderwijs in de Heilige historie een plaats op het schoolprogramma, maar, zoo werd op de synode van Zurich het vorige jaar ge constateerd, sedert lang kan men van dit onderwijs niet meer spreken. Om de zeer eenvoudige reden, dat een zeer groot deel van het onderwijzend personeel vast be sloten is den band tusschen kerk en school, tusschen onderwijs en religie ge heel te verbreken. In vele scholen wordt het uur, dat gewijd moest worden aan de Bijbelsche geschiedenis, gebruikt voor het onderwijs in grammatica of rekenen. Van de 385 onderwijzers in Zurich waren er slechts 4 die zich hielden aan de wet, terwijl hunne collega's zich uit de voor hen las tige situatie trachtten te redden, door les in de moraal te geven. Ernstig werd ter Synode geklaagd over dezen toestand, want men kon slechts oonstateeren, dat in een land, dat zich nog Christelijk noemt, een zeer groot deel der kinderen opgroeide zonder iets van de religie te vernemen of er den in vloed van te ondergaan. Maar wat hieraan te doen? Zou men de onderwijzers dwin gen de wet gehoorzaam te zijn? Zij zou den klagen over vervolging. En bovendien, wat zou het onderwijs in den godsdienst ook baten, als het gegeven moet worden door onderwijzers, die met alle geloof hebben gebroken? De zaak is dus deze dat men wel' in naam de Christelijke Overheidsschool heeft, maar dat er in de practijk van het 48) o— „Ik ben bang, dat, als we Li-Weng-Ho riog eens ontmoeten, het in omstandig heden zal zijn, dat je aan wraak nemen niet meer denken zult, Ching. „Li-Weng-Ho ons niet vangen", ze We Ching pp zekeren toon. „Hij zoeken aan rivier en piet in heuvels. Hij denken wij naar Canton en niet naar IJunnan. Li- Weng-Ho dom." „Dat geloof ik niet", antwoordde For syth. „Ik geloof eerder, dat hij een door trapt sluwe Chinees is. We zullen de uiterste voorzichtigheid iu acht moeten nemen." „Ching ook - voorzichtig zijn." Forsyth rookte een tweede sigaret op. Toen kwam hij met Ching overeen, dat hij eerst een uur zou gaan slapen en Ching daarna. Nauwelijks had hij 't hoofd neer gelegd, of hij viel in een diepen slaap. Na geruimen tijd werd hij verschrikt wak ker. 't Gloeiende puntje van Ching's si garet stemde hem weer gerust. Weer sloot hij de oogen. Eindelijk werd hij wakker VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Christelijk karakter van die school zoo goed als niets overblijft. Zoo zou 'took hier gaan. Naast de onderwijzers die beslist vij andig staan tegenover den Christus, zou den we hebben de opvoeders, die wel Christelijke termen gebruiken, maai' die toch de godheid van den Christus looche nen en wier onderwijs minstens zoo ge vaarlijk zou zijn, zoo niet gevaarlijker, dan dat van hen, die openlijk van hunne anü-ehristelijke gezindheid blijk geven. De Christelijke Overheidsschool, het is een mpoie leuze, maar de ervaring in het buitenland leert het,.pok niet meer dan een leuze. Wij kunnen daarom niet dankbaar ge noeg zijn, dat in ons land de ouders hunne roeping hebben leeren verstaan en dat het Christelijk onderwijs tot ontwikkeling is gekomen, een dankbaarheid die tot uiting moge komen in meerdere belang stelling in dat onderwijs. Aan uitwendigen bloei ontbreekt het niet. Onze Christelijke scliolen zijn ge wassen in dit land, zóó gewassen, dat het gevaar niet geheel denkbeeldig is, dat de innerlijke kracht niet in evenredigheid blijft met het getal. Op ontwikkeling en versterking van het Christelijk onderwijs naar binnen, z.ullen we dus in de toekomst in de eerste plaats bedacht hebben te zijn, opdat het goud niet verdonkere. GROOTE MARKT 49 GOES. Engeland en Rusland. Het Engelsche Kabinet is gisteren bij eengekomen, ten einde de stukken te onderzoeken, die bij de huiszoeking in het gebouw van de Arcos gevonden zijn, en den tekst van de mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken en 'van die van den minister van buiten- landsche zaken te overwegen. Donderdag is bestemd voor een debat over de zaak in het Lagerhuis. Het antwoord dat aan de Sovjet zal worden gezonden, moet zeer scherp zijn en aan geen der eischen van de Hussisclie nota tegemoet komen. Een vergoeding van de in het Arcosgehouw bij den inval aangerichte schade wordt vlakweg ge weigerd. In de kringen der parlementsleden hecht men geen groote beteekenis aan de verklaring, welke de regeering zal af leggen over hare politiek tegenover Rus land. Men is vrijwel algemeen van ge voelen, dat het tot een volledige breuk met de sovjet-republiek komt. De sterfte in Engeland. Een draadloos bericht meldt, dat voor namelijk als gevolg van het heerschen van influenza, het aantal dooden ja En geland en Wales, dat in het eerste kwar taal van 'het jaar het aantal geboorten met 1644 overtrof, 38.196 hooger was dan in de correspondeerende periode van 1926. Het geboortecijfer was het laagste dat voor een eerste kwartaal werd gere gistreerd, met uitzondering van het kwar- door het heldere daglicht. Daar zag hij, dat Ohing, door vermoeidheid en inspan ning uitgeput, in slaap was gevallen. Hoewel het Ching niet kwalijk te ne men was, verweet Forsyth zichzelf toch zijn achteloosheid. Gelukkig dat tijdeus hun slaap niemand in de omgeving was 'geweest. Hij nam zich evenwel voor, voortaan zelf eerst de wacht te "houden. Hij stond op, geeuwde eens en rekte zich uit. Van den draagstoel uit kwam als antwoord ook een geeuwend geluid, ge volgd door 'n helderen lach. Hij draaido zich om en zag, dat de gordijnen openge slagen waren en Kathlyn naar hem keek. „Goeden morgen, Dick!" Hij keek naar Clhing. Deze sliep nog. Zonder aarzelen stapte hij naar den draag stoel toe, nam haar lachend gezicht tus- (schen zijn handen en kuste haiar. i „Goeden morgen, lieveling." Ze bloosde, maar lachte hem hartelijk tegen. „Dat zou je gistermorgen niet gedahlV hebben." „Neen," gaf hij lachend ten antwoord, „maar morgen „Ja? Morgen?" „Morgen zal ik het Subbei zoo vaak doen." Ze schudde lachend haar hoofd. „Ik taal, dat onmiddellijk op den wapenstil stand volgde. Communistische actie in Frankrijk. De bijzonder ernstige relletjes, die in het 105e Fransche artillerie-regiment hebben plaats gehad, waar een zestigtal manschappen opgekomen voor herhalings oefeningen, gedurende vier uur lang wan ordelijkheden heeft onderhouden, werden in de pers zeer ernstig besproken. Het is gelukt, de orde te herstellen en een paar communisten, die de aanstich ters der relletjes waren, zijn gearresteerd maar men vraagt zich af, welke nu de houding der regeering zal zijn tegen de kernen van agitatie, die door middel van de communistische bladen en organisa ties allerwegen onder de reservisten een felle, anti-militarislische actie onderhou den. In het bijzonder wordt er nu op aangedrongen, dat de regeering het Lon- densche voorbeeld zal volgen om het kwaad in de kiem aan te tasten, doch men .weet, dat Serraut en Barhou er wel niet in zullen slagen, de communistische kamerleden, die de leiders zijn der op ruiende actie, te vervolgen. Gelijktijdig wordt weer scherper ge ageerd tegen de aanwezigheid te Parijs van een communistisch hoofdkwartier in den vorm van het sovjet-gezantschap. Men kan verwachten, dat dé actie voor het verbreken der diplomatieke betrek kingen met de sovjets zeer zal toenemen. Eein mislukte vliegtocht. Een telegram uit Simea meldt, dat de Engelsche vliegerluitenants, die zonder tusschenlanding van Engeland naar Btr.- 'Indië zouden vliegen, 45 mijlen ten Z. O. van Bender Abbas in de Perzische Golf .op zee hebben moeten neerstrijken, Zater dag om 20 u. 15 Greenwichtijd. De twee officieren zijn door een schip ppgepikt en in veiligheid. Het vliegtuig is geheel ver nield. De vliegers ?ijn op weg naar Abadan. Toen men hun vernielde toestel voor het laatst zag, dreven de wrakstukken ervan nog op zee. Uitsluiting opgeheven. Nadat gistermorgen de A. E. G. in eenige barer Berlijnsche fabrieken het per soneel (totaal 2500 man)* had uitgesloten hebben de arbeiders gistermiddag met al gemeen© stemmen besloten op de voor waarden van de directie (verhooging van het uurloon met 5 a 7 p.f.) in te gaan. Deze heeft daarop de uitsluiting opgehe ven. Arandaag wordt de arbeid volledig hervat. De vliegtocht New YorkParijs. Amerika is builen zichzelf over het succes van Lindbergh. Niet minder dan ,1500 telegrammen van gelukwensching zijn bij- de kabeltelegraaf- en radio-maatschap pijen ter bezorging aangeboden. Elk vlek elk dorp, elke stad in heel het land weer klinkt van het gejuich en geeft uiting aan'bewondering voor de schitterende ver metelheid van den „Golumbus van de lucht". Overal werd de vlag uitgestoken. Om de bulletin-borden van de couranten ver drong zich de menigte, die begeerig was het allerlaatste nieuws te vernemen. Uit de telegrammen te New York ont vangen uit andere steden in Amerika blijkt dat het overal eenzelfde ongebreidelde geestdrift was. Overal luidden de kerk klokken, en in de fabrieken, op de loco- tnotieven en op de stoomschepen gilden de stoomfluiten. De geestdrift was zoo enorm, als sedert den wapenstilstandsdag iu de Avereen. Staten niet was voorge komen. dacht niet, dat je je met zulke beuzelin gen kon ophouden." „Beuzelingenriep hij, als protest, uit. ,JBn dat van iemand die van plan is, zoo spoedig mogelijk te trouwen?" „Trouwen?" „Ja zeker", vervolgde hij. „Zoodra we bij het eerste zendingsstation; zijn. Dan zal de mandarijn ons niet meer kunnen scheiden." „O Dick," riep ze uit en sloeg haar handen vol liefde om zijn hals. Ze stapte uit den draagstoel. Nog steeds droeg ze het CihineeBChe bruidscostuum, dat Forsvth, toen hij haar daarin voor 't eerst gezien had, zoo hevig ontroerd had. Toen evenwel was hij met twijfel Vervuld Nu wist hij, dat ze 'hem liefhad, en door haar liefde hem toebehoorde. Met geheel andere oogen bekeek hij nu haar kleedij. „Ik heb nooit geweten, dat de ClhinCe- sche kleederdracht iemand zoo mooi kon staan", zei hij, terwijl hij haar vol be wondering aanstaarde. Ze keek naar zijn gescheurde en be- modderde japon en gaf toen lachende ten antwoord: „'t Spijt me, 'dat ik je niet hetzelfde complimentje kan maken." „Neen," antwoordde hij plagend, „je zult helaas, mij alleen om1 mijzelf moeten Lindbergh had maar weinig meegeno men op zijn tocht. Onder 'de enkele pa pieren, die hij bij zich had, waren zijn paspoort en een credietbrief van de Equi table Trust Cy van New York. Verder zat hij niet al te goed in zijn mondkost. Hij had maar vijf boterhammen, bij zich en als drankwater. Zelfs bedankte hij voor een flesch met koffie, welke toch wel van nut had kunnen wezen om mogelijke slaperigheid te verdrijven. De eenige fout, die hij gemaald; had, was zijn vergissing te Parijs, toen hij Le Bourget in een andere windstreek zocht en toen eerst weer geruimen tijd omvloog. Zijn .gemiddelde snelheid was 100 mijl geweest en hij was verrukt over het keu rig loopen der machine, waar alles van /afhing. Slaap had hij geen oogenblk gehad en hij had weinig gebruikt en niets dan water gedronken. De tocht heeft 25.000 dollar gekost, waarvan 2000 dollar uit de spaarpennin gen van Lindbergh zelf. Het toestel kostte 15.000 dollar. De schouwburg- en bioscoopdirecteuren' te Los Angeles hebben hem aanbiedingen gedaan voor een totaal van 115.000 dollar. Generaal Feng gevangen genomen? Arolgens te Shanghai uit Hankou ontvan gen particuliere telegrammen is de z.g. christen-generaal Feng op zijn opmarsch uit Hona te Tsjengtsjou door de noorde lijke troepen met zijn staf gevangen ge nomen. Korte berichten. Volgens het AVeensche blad Morgen hebben de postbeambten nieuwe salaris verhooging aangevraagd en voor het ge val van niet-inwilliging gedreigd met een staking in begin Juni bij ge legenheid van de opening der „AVeensche feestweken". In en om Berlijn heeft het Zondag zwaar geonweerd en,gestormd. Op de wateren en meren bij de hoofdstad zijn tal van pleizierbooten omgeslagen. Bij Potsdam zijn twee jongelui, die in een opvouwbare boot voeren, verdronken. Uit Lissabon wordt gemeld, dat hevige onweders in Noord-Portugal ern stige overstroomingen hebben veroorzaakt De schade is zeer groot. De verbindingen zijn verbroken. Zondag hebben de verkiezingen voor den Mecklenburgschen landdag plaats gehad. Zij hadden, hoewel de deel neming zeer talrijk was, een kalm verloop. De uitslag was een geringe verschuiving paar links, waarbij de Völkischen de meeste verliezen leden. De wereldomroep ver wezenlijkt. Door het H d h 1. wordt de aandacht gevestigd' op een uit wetenschappelijk oog punt en technisch zeer belangrijk succes, dat het wondere toestel van dr Balth. v. d. Poll en ir Numans in de Philips- fabrieken te Eindhoven 1.1. Vrijdagavond bereikte. Men heeft daar het program van Da- ventry opgevangen en op de kort© golf doorgegeven naar Australië, Britsch-Indië, Afrika, waar de draadlooze stations het weor opnieuw uitzonden, zoodat tegelijk in Engeland en aan de andere zijde der wereld dit program werd gehoord. (Wellicht is het grootste compliment, dat men aan dit succes kon brengen, het feit, dat Engelsche bladen ten liefhebben." „Misschien kan ik dat nog wel klaar spelen," zei ze glimlachend. „Lieveling!" antwoordde hij, en dit maal zonder om te zien, of Ching nog sliep, nam hij haar in zijn armen. Maar Kathlyn zag naar Ching en na een oogenblik zei ze; „Wordt het niet hoog tijd, dat we eens wat ernstiger worden en als .we hem eens konden laten slapen, tot alles zoover klaar was, zal hij verrast wakker worden." „Afgesproken", zei hij, „Als jij wat droog hout bij elkaar zoekt, zal ik water halen. Daar zal hier in de buurt wel water zijn." Met een pannetje in de hand, dat Ching ook al van „zijn broeder geleend had, vertrok hij, terwijl Kathlyn wat hout sprokkelde. Al spoedig kwam Forsyth terug met een pan vol water. Zijn haren en gezicht dropen van 't water en toen Kathlyn hem zag, glimlachte ze. „Gewasschen? Waai' is de badkamer?" vroeg ze. „Hier vlak bij. Daar is een klein ri viertje.". Ze wuifde met haar hand en verdween achter de struiken. Toen ze terug kwam, keek Forsyth haar vol be- wendering en liefde aan. Haar gezicht Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels fIBO, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting onrechte zekere spijtigheid verraden, omdat aan Nederlandsche technici is ge lukt, wat de hunne nog niet vermochten. Het is niet sportief, maar op het gebied der techniek is een wetenschappelijk suc ces zeer vaak tevens een feit van mate- rieelo beteekenis en in business is sportivi teit iets anders dan elders. In elk geval kunnen degenen, tot wie het nog niet doordrong van wejke be teekenis ©en succes als dat van de Eind- hovensch© fabriek is, uit die waardeering van buitenlanders afleiden, wat het be teek ent. Als men hier te doen had met een toevallig welslagen, wanneer hieraan niet vooraf waren gegaan de vroegere uitzen dingen naar Oost en West, dan reeds zou men reden hebben zich over dit suc ces te verheugen. Hoeveel te meer dan niet nu, nu het gebeurde van 1.1. A/rij- 'dag eenvoudig een schakel is in een reeks technische gebeurtenissen, die bewijst, dat het probleem der wercld-„broadcasting," is opgelost. Tot ouze vreugde door Nederlandsche technici in een Nederlandsche onderne ming! Dat is een gelukwensch waard. Minister ATandervelde te Ro tterdam. Zondagmiddag om 5 uur is het Bel gische driemotorige vliegtuig, type Hand: ley Page, van de Mij. S.A.B.E.N.A., be- stuurd door den vlieger Cockuit, uit Brug. sel op AVaalhaven aangekomen, met aan boord minister Vandervelde, senator da Brouckère, de directeur der S.A.B.E.N.A. Benard en de chef van den technischenf dienst der Mij., Allard, vergezeld van hun' dames, in het geheel tien personen. Bij hun aankomst werden zij verwel komd door den directeur der K.L.M., de® heer Plesman en don stationschef vani AVaalhaven, den heer Thomson. De reis naar Waalhaven was onderno men, omdat minister Vandervelde groote belangstelling koestert voor de luchtvaart en ook gaarne met het Nederlandsche luchtverkeer kennis wilde maken. Na in liet K.L.M.-restaurant op de Waalhaven de thee te hebben gebruikt, is het gezel schap om zeven uur weer vertrokken met uitzondering van senator Do Brouckère^ die met de nachtboot naar Londen verder is gereisd. De Koninklijke Familie te Am sterdam. Nadat eerst nog een rit door de stad was gemaakt, heeft de Koninklijke Fa milie gistermorgen de hoofdstad weer ver laten. Op het station deden de burgemeester, de heer AV. de Vlugt, de Commissaris der, Koningin in Noord-Holland, jhr dr mx A. Röell, de garnizoenscommandant eai verder nog enkele andere autoriteiten Koi- ningin en Prinses uitgeleide; namens de directie der Nederlandsche spoorwegen was aanwezig ir J. A. Kalff. Tot op de perrons waren de menschen samengekomen om de Koninklijke gastei) uitgeleide te doen en om bij bet ver trek van den trein Koningin en Prinses met een laatste gejuich vaarwel te zeggen. Om 9 u. 48 vertrok de trein, waarin het Koninklijk rijtuig medereed, in do richting Hilversumhet Koninklijk bet zoek aan de stad Amsterdam, dat dezen keer een bijzonder© beteekenis heeft ge had, ligt alweer in het verleden. De Koningin en de Prinses zijn per trein naar Amersfoort vertrokken, van waar de reis per auto naar het Loo zal worden voortgezet. Prins Hendrik ig latei' per auto de stad weer ingereden. gloeide, haai' oogen glansden; en dat ze aan heel andere dingen dan aan de drei gende gevaren dacht, was hem duidelijk!. ,,'tls jammer, dat Ching van zijn „broer'1 niet een paar handdoeken leende", zei ze lachend. „Mijn gezicht voelt zoo strak." „Je bent mooier dan! „FÖei!" viel ze hem vroolijk lachend in de rede. (Vervolgens zei ze op gewonen toon; ,,'il Wordt tijd dat we thée zetten, Dickl" Ze zette thee in de pan en toen alles klaar was, werd Clhing wakker. Toen hij het vuur en de thee zag, keek hij verslagen voor zich. „Jammer, jammer", zei hij, „Mij slapen1 slapen te veel. Mij „Dat is in orde, Ching! We wistenj, dat jij rust noodig had. En de „rijst" is al klaar. Laten we maar aanvallen. Hoe eerder we vertrekken, des te beteir." Toen 'H „ontbijt" geëindigd was, trok ken ze verder. De tocht werd steeds moei lijker. De weg werd steeds meer onbegaan baar. Ze liepen langs steile diepte® e® moesten primitieve bruggetjes oversteken, die heel wat van hun zenuwen eischte®. Eindelijk waren ze op een punt gekomen> vanwaar ze een prachtig vergezicht had den. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1