No 197 Maandag 23 Mei 1927 41e Jaargang Quick Quaker Bnitenlani KATHLYN BARRINGTON. NI VA TANDPASTA FEUILLETON. VOORKOMT TANDBEDERF Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUÏJ,- L. Burg. Tel. no. 258 Openbare school en Oranje. Prinses Juliana is bij haar bezoek aan Amsterdam op grootscho wijze gehul digd door 6000 kinderen, leerlingen van bijzondere scholen. De leerlingen der openbare scholen namen aan deze huldiging geen deel. Een paar dagen later bracht de Ko ninklijke Familie een bezoek aan den over kant van het IJ te Amsterdam. In het verslag dat da „N. R. Ct." daar van geelt, komt de volgende opmerking voor: Bij den steiger aan de overzijde waren de schoolkinderen opgesteld. (Van de bij zondere weder; waar blijven in deze dagen die van de openbare?) Ook bij deze gelegenheid bleven de leerlingen dier openbare scholen dus weer afwezig. Waarom? Waar bicven ze? Het antwoord is naar 'tons voorkomt niet ver to zoeken. Een groot deel van de onderwijzers der openbare scholen is aangesloten bij een dor revolutionaire partijen en moet van Oranje niets hebben. Aan Oranje feesten nemen ze geen deel. De kinderen liefde en eerbied voor ons Vorstenhuis in te prenten, ze denkon er niet aan. Geen wonder, dat ons volk zich steeds meer van deze school afwendt. Niet ten onrechte zijn meermalen de openbare onderwijzers aangeduid als de grootste vijanden van de openbare school. Van utopie tot wetenschap. Do heer Duijs heeft op een te Goes gehouden vergadering vani de S. D. A- P. da komst van het socialisme „onweer legbaar" aangetoond. Op „wetenschappelijke" gronden. Da redeneering was deze: Alles woelt hier óm verandering. Br is niets bestendigs hier beneen. i Daaruit volgt, dat het kapitalisme zal verdwijnen en dat oven stellig het sociaé lismo, zal komen. Dat is voor een wetenschappelijk man al een heel onwetenschappelijke redenee ring. Maar aangenomen dat zij juist is, dan volgt dalaruit met absolute zekerheid, dat ook het socialisme niet van blijvenden aard zal zijn en dat de ronde heilstaat den weg van het kapitalisme zal volgen Het verdwijnen van het socialisme is dan geen utopie, maar wetenschap En zoo volgt uit hot betoog van dezen verdediger van het socialisme dat dwaas doen en bedrogen uitkomen ziji, die op het socialisme hun vertrouwen stellen. Wolkbreuk boven Belgrado. Zaterdag is boven Belgrado een wolk breuk losgebarsten. De lager gelegen stra ten worden een meter onder water gezet. De bevolking ontruimde haar woningen. Een arbeider is verdronken. Twee kinde ren worden vermist; ze zijn waarschijnlijk eveneens verdronken. Massa-arrestaties in Armenië. Uit Tiflis wordt geméld, dat op last van de Gepoa ruim 100 leden van een Armeensche organisatie in hechtenis zijtn genomen, die beschuldigd worden van deelneming aan een complot, ten doel hebbende Armenië van de sovjetunie los te scheuren. In enkele steden van Arme nië moet het tusschen politie en de be volking tot botsingen zijn gekomen wegens het in beslag nemen van de kerken. IlI 47) o Op verscheidene plaatsen evenwel ont braken die planken. Daar vertoonden zich dan onheilspellende gapingen, die naar beneden donkere diepten te zien gaven. Forsyth stak de brug heelemaal over. „Dat ziet er slecht uit," zei hij. „De brug is moeilijk te passeeren, maar we moeten het toch wagen. Ik hoop, dat je geen last van duizeligheid hebt, Kathlyn." „Neen," antwoordde ze. „Dan zal ik jou eerst overbrengen en daarna zullen Ching en ik met den draag stoel volgen." Voor iemand, die aan dergelijke dingen niet gewoon is, scheen de tocht over zoo'n smalle touw-brug, die slechts aan de uit einden was vastgemaakt, een onmogelijk iets. De touwen, die langs beide zijden wa ren aangebracht als leuning, boden niet veel steun. Met iederen stap scheen de brug onder de voeten weg te zakken. De ontbrekende voetplankjes bemoeilijkten den overtocht niet weinig. Maar Kathlyn Barrington werd niet zoo VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting "m Een aanslag op den metropoliet van Athene. Er is eein aanslag geploegd op den metropoliet van Athene. Na de hoogmis in de kathedraal was or gelegenheid voor do geloovigen om den-ring van den aarts bisschop te kussen. Onder de rij van lieden, die hiervan gebruik maakten, be vond zich een man, die, toen zijn beurt gekomen was, een dolk trok en den metro poliet in de borst stak; in de verwar ring en de zorg, omden priester, die ernstig, maar misschien niet levensgevaar lijk gewond is, wist de dader te ontko men. Uitsluiting te Berlijn- Do directie van de A. E. G. te Berlijn heeft besloten Maandag a.s. 2500 arbei ders van de apparaten- en instrumenten- fabriek-afdeelingon uit te sluiten. Den- zelfden dag zullen echter onderhandelin gen worden gevoerd tusschen vertegen woordigers van de Berlijnscha metaal industrie en de vakvereenigingen van Duitsche metaalarbeiders. De Russen te Genève. Do coërdinatie-commissio is tot over eenstemming met de Russen gekomen. De Russen zullen ten gunste van de re soluties stemmen onder het bekende voor behoud: niet gebonden te zijn ten opzichte van diegenen, die hot sovjetsysteem on- voreenigbaarachten met het hunne. De conferentie spreekt den wensch uit naar een hervatting van den wereldhandel en verklaart, zonder in eenig politiek oor deel te willen treden, de samenwerking tusschen allo Janden op deze economische conferentie te beschouwen als een geluk kig voorteelcen voor de pacifistische oom- merciëele samenwerking tusschen alle vol keren zonder onderscheid in de toekomst. Grooto verontwaardiging wekte echter het feit, dat de sovjets, tegen de afspraak in, bij' de behandeling der rapporten in de volledige vergadering van Zaterdagnamid dag tegen stemden. Zij hebben later echter toegezegd', van daag bij de eindstemming, voor te stem men, mits de volledige vergadering als dan ook de in de coördinatie-commissie getroffen overeenkomst bekrachtigt. Engeland en Rusland. De lonafhandelijke Engelsche arbeiders partij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin tegen de houding der regeering ten opzichte van sovjet-Rusland wordt geprotesteerd en de aandacht van het Engelsche publiek wordt gevestigd op de ernstige gevolgen, welke het afbreken der betrekkingen voor den handel en de nij verheid van Engeland zal hebben. Intusschen blijkt uit de bladen, dat de stroom ing, welke voor het afbreken der betrekkingen is, .steeds sterker wordt. De „Morning Post" laat zich uit Parijs melden, dat ook de Pransche regeering, overtuigd is, dat van de sovjet-regeering niets te verwachten is, en dat van een nauwer samengaan van Rusland en Frank rijk, dat enkele maanden geleden nog mo gelijk scheen, thans geen sprake meer kan zijn. De „Daily Mail", die steeds het verst gaat jom stemming te maken, vermeldt nog, dat, naar verluidt, het ministerie van buitenlandsche zaken in het bezit van bewijsmateriaal is, dat de sovjet-delega tie te Londen een volledige bolchewisti- sche organisatie in Engeland heeft inge richt. Tegen de duurte in Italië- Naar de Temps meldt, voeren sedert eenige dagen de Italiaansche bladen een spoedig zenuwachtig en volbracht den overtocht zonder haperen. Forsyth, die haar voorgegaan was om de gaten in de brug aan te wijzen, liet haar aan den over kant alleen achter en ging terug over de schommelende en zwaaiende brug om den overtocht te wagen met den draagstoel een vrij wat moeilijker werk. Met den stoel op hun schouders en met één hand vastgehouden de andere hand was noodig om het touw, dat als leuning dienst deed, vast te houden vertrokken ze. Forsyth ging voorop en waarschuwde Ghing, als ze een gevaarlijk punt bereik ten. Onder hun gezamenlijk gewicht slin gerde de brug verschrikkelijk; maar de helft van den weg was al zonder ongeluk ken afgelegd. Juist op dat oogenblik even wel werd de brug door 'n hevige wind vlaag op zij geworpen. Ching rekende er niet genoeg op en stapte op een half ver gane plank van de brug. Hij zakte er door, viel voorover en de draagstoel kwam met zijn volle gewicht op Forsyth, die daar door eveneens zijn evenwicht verloor. Ge lukkig kon hij zich goed vasthouden aan, de leuning en met veel moeite klom hij weer overeind. Ook Ghing was weer over eind geklauterd en na verloop van een paar minuten, die in 't bijzonder voor Kathlyn wel uren schenen, daar ze alles krachtigen veldtocht voor een daling der prijzen van de artikelen voor leven s-onder;- houd. De Tribuna wijst etr op, dat, terwijl de lire ten opzichte van het goud de laatste tijd 43 procent in waarde gestegen is, de grootbandelsprijzen slechts vermin derd zijn met 15 procent en dat de kosten van levensonderhoud nauwelijks 3 procent gedaald zijn. Het blad besluit met 'te zeggen, dat een spoedige daling van do levenskosten een nationale nood zakelijkheid wordt. Anders zal Italië, dat bezig is, een der duurste landen van Europa te worden, eriislige belemmeringen) scheppen voor den toevloed van buiten- landsche toeristen, wier komst een belang rijke factor is van den onzichtbaren uit voer. De slrijd tegen het Communisme. De strijd tegen de communistische pro paganda in Frankrijk zal volgens een be richt in de bladen met alle kracht wor den voortgezet. Briand moet dooir zijn besprekingen met Chamberlain tot de overtuiging zijn ge komen, dat de communistische propaganda op groote schaal tegen alle groote mo gendheden wordt gevoerd en tegen, alle groote mogendheden is gericht. De „Echo de Paris" stelt de vraag, wat Frankrijk zial doen, „als Engeland de be trekkingen met Rusland afbreekt. Het blad is van oordeel, dat Engeland van de Fran- sche poliliek niet kan verwachten, dat deze alle wendingen van de Engelsche politiek meemaakt. De vliegtocht New-YorkParijis volbracht. De Anieïikaansche vlieger Lindbergh is Zaterdag om 22 u. 22 m. (Fransche tijd) te Lo Bourget bij Parijs geland en heeft alzoo den vliegtocht New-YorkParijs volbracht. Bij de aankomst te Le Bourget is Lind bergh door honderdduizenden menschen geestdriftig toegejuicht. Hij is pirecies 33 uren en 27 minuten, onderweg geweest. Lindbergh schijnt wel een zeer rustig man te zijn. Donderdagmiddag was hij in Nieuw York gaan wandelen. Rond mid dernacht kwam hij terug in zijn hotel en vroeg om tegen 2 uur gewekt te wor den, want hij wilde dan maar vertrekken. Om 2 uur regende het. Intusschen hadden de Nieuw-Yorkers echter van zijn plan nen gehoord, Roosevelt Field, het groote vliegveld, was tjokvol met auto's. Er heerschte groote opgewondenheid. Kapi tein Lindbergh was eigenlijk de eenige die kalm bleef. Hij wachtte, tot het op hield mét regenen. Om 7.50 eindelijk nam hij plaats in zijn vliegtuig en begon de vlucht. Het opstij gen was niet gemakkelijk, in verband' miet de groote quantiteit olie. Hankau in vlammen? Te New York ontvangen telegrammen melden, dat Hankau (in China) in vlammen staat en dat Woe Pei Foe's strijdkrachten zich samentrekken en samenwerken met de anti-roode Zuidelijken en reeds de stad zijn binnengedrongen. De communisten vluchten. De Hankausche troepen trekken zich samen op Woetsjang. Zij moeten Uit levering van de roode leiders hebben ge- eischt, ,o.a. van Borodin, die zich echter per vliegmachine in veiligheid zou hebben gebracht. Vóór Tsjang Kai Sjek gisteren Sjanghai verliet, heeft hij de Britten ervan be schuldigd, met vliegmachines de Noorde lijken te hebben geholpen bij den aanval op Woesoeng, en het zenden van rollend materieel van Nanking naar Poekau te hebben belet. Van Britsche zijde wordt de ©eiste beschuldiging tegengesproken. van de overzijde zag, ging ze toch voor zichtig verder. „Al klaar!" zei Ching, toen ze den over kant hadden bereikt, met een gezicht, alsof er niets bijzonders gebeurd was. „Gode zij dank!" zei Forsyth ernstig. „Dat was op 't kantje af!" „O, gelukkig, dat je veilig en wel er over bent. Wat was ik bang," zei Kathlyn. „Ghing ook bang. Verschrikkelijk slech te brug," was Ching's antwoord. „Noodig herstellen, Li-Weng-Ho geen geld geven. Ching zien een weg, brug herstellen. U wachten en zien Ghing doen." Zij zetten den stoel neer en de Chinees ging terug. Hij klom op een der posten, waaraan het touw van de brug was vast gemaakt. Vervolgens begon hij met zijn mes aan het touw te kerven wat hij kon. „O," zei Kathlyn toen ze in 't licht van de maan het geschitter van het mes zag, „ik geloof, dat hij de brug vernielt." „Ja," lachte Forsyth, „dat is de Chinee- sche manier om te zorgen, dat een brug hersteld zal worden, veronderstel ik. Maar ik vermoed dat Ching nog een ander doel voor oogen heeft." Ghing bleef kalm zijn gang gaan en nam toen de andere helft onderhanden. Toen hij klaar was, kwam Ghing lachend terug. „Verschrikkelijk slechte brug," zei hij nog De vliegmachines verkenden eenvoudig het terrein, om te zien of de spoorweg ook door dé Noordelijken was afgesneden. 600 arbeiders naar Siberië. Met een veertigtal vrachtauto's van de „Tsjeka" (de politie van het sovjet-schrik bewind) is dezer dagen een „raid" onder nomen om 600 textiel- en metaalarbeiders te Moskou te arresteeren. Zij worden beschuldigd van het bera men van een groote demonstratie tegen het besluit der regeering om de textiel fabrieken voor drie maanden en de me- taalfabrieken voor 2 maanden te sluiten wegens gebrek aan grondstoffen en aan geld om de loonen der arbeiders te be talen. De „Tsjeka" heeft de vakvereeni- gingsmannen de laatste 14 dagen nauw lettend bewaakt, gedurende welke er vele geheime vergaderingen zijn gehouden, waarin de arbeiders de regeering becriti- seerden wegens het niet op tijd betalen der loonen. Sommige arbeiders hadden in zés weken geen loon gehad. Al de gearresteerden zullen zonder vorm van proces naar den Oeral en Siberië verban nen worden. Precies als onder het Tsaren- bewind 1 Korte berichten. De sowjet-autoriteiten hebben het huis te Jekaterinenburg, waarin de tsa ren-familie vermoord werd, tot „revo lutie-museum" ingericht. Er hebben gevechten plaats gehad in de nabijheid van Podgoritza, tusschen troepen Albaneesche vluchtelin gen en Montenegrijnen. Nadere bijzonder heden ontbreken. Binnenkort zullen in de Belgische ter ritoriale wateren opsporingen worden ge daan naar do vele wrakken die zich daarin bevinden en groote hinderpalen zijn voor de scheepvaart. Voor deze op sporingen zal men gebruik maken van1 een militairen kabelballon, die aan een lichter zal worden vaistgemaakt, en aldus door een stoomboot zal worden gesleept. Bi. en W. van Berlijn puhliceeren eemi memorandum over den woningnood, waarin o.a. wordt meegedeeld, dat er op liet oogenblik nog ongeveer 24.000 per sonen en gezinnen zonder eigen woning zijn. en poetst 's morgens en 's-avonds met 75 ets.per Vi tube. 25cts.p.l4 tube. Verpleegsters en het Roode Kruis. Er zijn onderhandelingen gevoerd tus schen het. hoofdbestuur van het Roode Kruis en dien Bond voor ziekenverpleging, meldt de „N. Rott. Crt.", die ertoe heb ben geleidl, dat in do algemeene vergade ring van den Bond voor ziekenverple ging op 28 Mei een bestuursvoorstel in stemming zal worden gebracht van verre strekking. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal geen verpleegster meer worden ingeschreven hij één der bureaux voor wijkverpleging, noch aangesteld in eenig ziekenhuis hier te lande, wanneer de ver pleegster zich niet schriftelijk verbindt en bereid verklaart om, wanneer het Roode Kruis dit noodig oordeelt, in dienst dezer organisatie over te gaan. Directeuren van eens. „Maar nu Li-Weng-Ho maken nieu we brug. Niemand loopen meer over brug." „0 zoo!" lachte Forsyth. „Ik dacht wel, dat er nog wat achter zat en vermoedde, dat er achter je nationaal gevoel nog zoo iets zat. Het is een goede en wijze voorzorgsmaatregel; maar nu is 'f ook hard noodig, dat we zoo gauw moge lijk uit de buurt wegtrekken; want er is mogelijk nog een brug en als de menschen ons hier zien, konden ze ons wel eens in de rivier gooien. China houdt niet van her vormers!" „Ja," zei Ghing grinnikend. „Vlug weg gaan en loopen hard. Dan niemand ons zien." En zonder aarzeling volgden ze het voet pad, dat grillig verlicht werd door de maan, die zoo voor en na achter de wolken verdween. HOOFDSTUK XIX. In demist. Nog steeds was 't donker en het zou ze ker nog wel een paar uur duren, eer de dag aanbrak. Uitgeput en doodmoe bereik ten ze een dicht struikgewas, dat hun een mooie schuilplaats bood. Hier besloten ze te rusten. VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor jong en oud. ziekenhuizen zullen daardoor verplicht zijn, op do eerste aanvraag eon aantal van ten minste 3000 verpleegsters test beschikking van hot Roode Kruis te stel len. Ned. Jong. Verbond. Het Nederlandsch Jongelingsverbond zal op 25 en 26 Mei te Enschedé zijn 74e jaarvergadering houden. Op '25 Mei komen de huishoudelijke zaken in bespreking. Op 26 Mei woiidl 's morgens om lialftien een Kerkdienst ge houden in de Groote Kerk, waarin Ds O, M. Briët, van Enschedé, zal voorgaan. Daarna wordj de groote algemeene ver gadering gehouden, waarin de Bondsvoor zitter, "Ds P. Veen, van Utrecht, een rede zal uitspreken, en waarin voorts het woord zal gevoerd worden door Drs J. G. Leib- brandt van Amsterdam en Prof. Dr Thi L. Haitjema van Groningen. Daar verwacht wordt, dat de opkomst tb groot zal zijn om in een zaal te Enschedé alle deelnemers te ontvangen, zal de ver gadering plaats hebben in de tent vatt de Ned. Tentziending-vereeniging. Toezending van een voor- ontwerp. Op dé vragen van den heer Oud bes- treffende het toezenden van het voor ontwerp voor een wettelijke regeling van de rechtspositie van handelsreizigers en handelsagenten aan de organisaties de zer personen, heeft minister Donner het volgende geantwoord: Het is juist, dat een voorontwerp tot wettelijke regeling der rechtspositie van' handelsreizigers en handelsagenten aan de Kamers van Koophandel om advies is toegezonden. Daarbij zij aangeteekend, dat het voorontwerp is samengesteld naar aan leiding van requesten van organisaties van handelsreizigers en handelsagenten, in verband waarmede in dit stadium het vragen van advies tot de bij de regeling betrokken kringen van handel en nijver heid werd beperkt. Intusschen heeft dö minister toen door verschillende organisa ties van handelsreizigers en handelsagen ten om kennisneming van het vooront werp werd gevraagd, geenerlei bezwaar gemaakt, deze een exemplaar toe te zen den; het spreekt vanzelf, dat, wanneer bedoelde organisaties naar aanleiding van die toezending opmerkingen hebben te maken, de Minister daarvan gaarne zal kennis nemen. Ten aanzien van nog in te dienen verzoeken om vertrouwelijke toezending van een exemplaar geldt het zelfde. Verhooging van Invoer rechten. Uit Amsterdam wordt door V. D. het volgende gemeld: v ,i Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal in verband met de moeilijk heden, die aan den invoer van Nederland- sche export-artikelen op buitenlandschei markten in den weg worden gelegd, en in verband met de miskenning van het feit, dat gereede fabrikaten in Nederland inge voerd, niet hooger belast worden dan met 8 pet. van de waarde, binnenkort ear wetsontwerp het ministerie van Fi nanciën verlaten, inhoudende een aanmer kelijke verhoogjng van den accijns op wij- 't Duurde niet lang, of Kathlyn Barring ton, die in den draagstoel was gaan zitten, viel in slaap. Forsyth, die met den rug te gen een boomstronk zat en zijn beenen uit strekte op een dik bed van verdroogde bla deren, keek naar Ghing, die een doosje had gehaald uit de lade van den draag stoel. „Sigaret?" vroeg Ghing onverschillig, terwijl hij den dokter een doosje voorhield. „Sigaretten! Ghing, je bent een kerel!" „Hopen, dokter!" zei Ching grinnekend, terwijl hij een doosje lucifers aanbood. „Hoe kom je er aan, Ghing?" vroeg For syth, terwijl hij als een prins zat te dam pen. „Leenen van mijn broeder. Hij rijk man," antwoordde Ghing op zoo'n ernsti- gen toon, dat Forsyth er onwillekeurig oni lachen moest. „Die broer van je is onbetaalbaar, Ohing." „Broer blij zijn, Ghing dooden den man darijn." „Ghing, ik dacht, dat je een Christen was." „Ghing Christen, maar Ghing ook den ken: oog om oog en tand om tand. Heel goede regel voor Li-Weng-Ho." (Wiorttt vervolgd»!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1