PUROL Gemengd Nienws. Laatste Berichten. Scheepstijdingen. Rechtszaken. Advertentiën. RIJKS fl. R. S. TE GOES Doorzitten Stukloopen Loodgieterszaak voortzetten. J. STEKETEE. (Afd. en B more*» bracht. „Ons Zeeland" de foto's S>p dit feit betrekking hebbende. Voor velen die de opening meemaakten vormt dit goedverzorgde nummer een aardige herinnering. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Allereerst doen B. en W. in de gedrukte stukken nog eens opnemen het besluit van Ged Staten van Zeeland, waarbij op hef fing'van de openbare school B, wordt ge last em voegen daaraan toe, hét schrijden, dat zij aan H. M- de Koningin hebben ge licht waarin voorziening tegen dit bevel van Ged. Staiten wordt gevraagd, tot welk schrijven de raad in zijn vergadering op dracht gaf. In dit schrijven zijn de ver schillende motieven waarop de meerder heid van den raad zich tegen opheffing der school heeft verklaard, uiteengezet Voor de benoeming van twee curatoren over het Gymnasium' in de vacatures ontstaan door het vertrek van! de heeretn dr L. SchoiUte en mr B- W. P. Kro nenberg, worden de volgende aanbevelin gen overgelegd: Dr J. C. Kindormann en arts L. Weijl; mr Wl- F- G. baron: van der feltz en. mr Th. Portheine. Voor de benoeming van een leeraar in 'a lichamelijke oefening aan het gym- .iasium worden aanbevolen de hoeren E- Bosma te Middelhalrnis en J. H. Koers te Almelo. Teneinde uniformiteit te krijgen bij do bedrijven, stellen B. on W. voor in de verordening tot regeling der voorwaarden van gaslevering, nader te heipalen, dat bij aanleg van buizen huiten het gemeentelijk buizennet, als garantie van den verzoeker aal worden verlangd een jaaropbrengst van '10 inplants van 12 pet. van den kostenden prijs van den aanleg der bui zen en het leggen daarvan tot aan de naastbijliggende hoofdbuizen. Voorgesteld wordt, de tijdelijke rego ïing van het marktwezen, die met ingang van 1 Ma'art 1926 intrad, te verlengen fat 1 Maart 1928, waarmede de commissile van financiën zich vereenigt. Alleen vraagt een der elden, hoe het bedrag van f300 onder het politie personeel is verdeeld, waarop B. en W. mededeelen, dat door den Commissaris van politie, de inspec teur 2e kl. A. G- van Meerendonk, daad werkelijk is belast met de uitvoering van de werkzaamheden verbonden aan het Marktwezen en hem dientengevolge1 de f300 is uitgekeerd. Voorgesteld wordt overeenkomstig het desbetreffend verzoek voor de Ned. Herv. school aan den Zuidsingel f920.98 be schikbaar te stellen voor vervanging van de gasverlichting door een electrische ver lichting en voor het aanschaffen van em kele leermiddelen en een kast. Voorgesteld wordt goed te keuren de re kening van den Armenraad over 1926 tot een eindbedrag van f2455 05 in ontvang en uitgaaf. Ook wordt voorgesteld de rekening van den Reinigingsdienst over 1926 goed te keuren en de bijdrage der gemeente, die geraamd was op f54941:52 nu te be palen op f 52.826.42V2 Vervolgens herinnerden B. en W. er laan, dat de raad op 2T October besloot tot onbewoonbaarverklaring van perceel Kin derdijk P 100, toebehoorende aan A. Je- ronimus, welk besluit door Ged. Staten na beroep werd gehandhaafd bij beschik king van 14 Januari 1.1. Daarmede was de onbewoonbaarverklaring onaantastbaar geworden. Een verder beroep kent de Wo ningwet namelijk niet. Intusschen meende dei eigenaar good te doen zich tot de Kroon te wenden' met verzoek de beschik king van Ged. Staten te vernietigen, doch ontving van den Minister van Arb., Han del en Nijverheid bericht, dat voor ver nietiging geen termen waren gevonden. Toen is het hord „onbewoonbaar verklaar de woning' 'aangebracht. Op 23 Maart deelde dhr Jeronimus mede, dat z.i. Ged. Staten niet tijdig hadden beslist op zijn beroep tegen het Raadsbesluit en mitsdien geen onbewoonbaarverklaring meer zou bestaan. Gelijktijdig verzocht hij het bord binnen 8 dagen te doen wegnemen. Op 2 April schreven B. en W. daartoe niet te zullen overgaan, daar zij van oordeel waren en zijn, dat het aanbrengen van bet bord volkomen wettig was en is ge schied. Dhr Jeronimus dagvaarde daarop dege- meente tegen 16 April in kort geding voor den president van de rechtbank, die echter op 20 April den eisch van Jeroni mus afwees. Deze heeft echteer thans tegen 26 Sept. de gemeente voor het Ge rechtshof te Den Haag gedagvaard. Het zal den raad volgens B. en W. duidelijk zijn, dat het den plicht van de gemeente is om in de appel-procedure verweer te voeren, en wanneer de weerspannige eige naar van 's Hofs vonnis in cassatie mocht gaan, zich alsdan eveneens te verweren. Na ingewonnen rechtskundig advies bie den B. en W. den raad een ontwerp-besluit ter dezer zake, ter vaststelling aan. Voorgesteld "wordt aan J. P. Fiegen den tegenwoordigen bij hem in erfpacht zijn- den grond aan 'den Blauwen Dijk, welke erfpacht afloopt op 31 Dec. 1929, weer in erfpacht te geven tot 31 Deo. 1966 en de eerste erfpachtsovereenkomst op 1 Jan. 1928 te doen eindigen. Voorgesteld wordt aan F. Sandijck te Goes te verhuren voor f900 het perceel Kortedelft G nr. 1 ((hans arbeidsbeurs) ons er een boek- en kantoorboekhandel te vestigen. Tenslotte wordt in de stukken vermeld het rapport der Commissie ad hoe nopens invoering van Wethouderspensicenen. Zoo nis reeds begin April werd gemeld, stelt deze commissie bestaande pit de heeren Hcndius, Mes en Paul voor een verorde ning, waarin o.a. wordt bepaald, dat het pensioen bedraagt voor elke volle manna gedurende welke de betrekking is bekleed, een tweehonderd zestiende deel van de door den wethouder laatstelijk genoten jaarwedde tot eon maximum van 2/3 dier jaarwedde. Voor weduwen wordt 50 pet. voor kinderen 10 pet. of wanneer de moeder overleden is of geen aanspraak op pensioen heeft, 20 pet. voorgesteld. De commissie voor de financiën, (de heer Paul werkte als lid van de commissie ad hoe aan dit rapport niet mede) blijft eT bij, dat voor pensioen aan de wethou ders geen voldoende termen aanwezig zijn, zooals ook door de meerderheid der eer ste raadscommissie in haar rapport is uiteengezet. Bovendien acht zij de ver- oidening te vrijgevig daar zij verre uit gaat boven de aanspraken die ambtenaren en hunne weduwen en weezen kunnen krijgen, zoowel wat het percentage als de voorwaarden betreft. Bovendien heeft het salaris van een wethouder meer het ka- rater van een schadeloosstelling. De commissie meent, dat moet worden bepaald, dat het pensioen ophoudt als de weduwe hertrouwt en dat het alleen kan worden genoten door de weduwe, die met den wethouder was gehuwd op het ©ogenblik, dat het wethouderschap op houdt. Daarbij merkt de commissie nog op, dat er niets over storting voor peri- sioén is genoemd, wat voor nieuwe almb- tenaren toch verplichtend is. De commis- cie meent, dat het niet juist is, dat het karakter van het Wethouderschap geheel veranderd is, en zij acht de opmerking] vreemd, dat van een wethouder, die bei- halve salaris uitzicht heeft later pensioen te krijgen, kan worden verwacht, dat hij ook den noodigen tijd en zorg aan zijn ambt zal besteden. Onafhankelijk daarvan kan toch van eiken wethouder zorg voor zijn ambt worden verwacht. Op deze en nog een paar kleinere! opt- merkingen antwoordt de commissie ad hoe, dat zij betreurt, dat de commissie van financiën geen termen aanwezig acht voor eventueele toekenning van pensioen, doch daartoe werd reeds princi pieel besloten. De commissie van Fin. ver liest uit het oog, dat een ambtenaar als regel veel jonger in dienst komt dan den leeftijd, waairop iemand wethouder van een plaats als Middelburg wordt. Als het salaris van een wethouder schadeloosstelling is, moet er ook schade zijn dooi' derving van inkomen. Er is de commissie geen gemeente bekend, waar wethouders voor pensioen moeten starten. Zeker mag worden verwacht dat iedere wethouder zijn ambt met zorg waar neemt, maar niet iedereen kan zonder schadeloosstelling een gedeelte van zijn werkkracht daaraan opofferen, omdat het ambt van wethouder toch altijd slechts een' „bijbetrekking" is en als zoodanig ook wordt gesalarieerd. De commissie is bereid op te nemen, dat alleen de we- duwa pensioen krijgt, die met den wet houder was gehuwd, toen het wethouder schap ophield en ook .dat bij hertrouwing der weduwe het wednwenpensioen; ver valt. Onder Colijn's onverbeterlijke leiding werden ter oeconomische conferentie in drie uur tijd niet minder dan 25 amende menten afgedaan. De Franschman Lou- cheur diende een motie van dank in aan het adres van Colijn. Ongeluk. Te Berlikum is het 4-jarig zoontje van den vrachtrijder B. achterover in een pot met kokend zeepwater gevallen gevallen en met hevige brandwonden opge nomen. Zjjn toestand is levensgevaarlijk. Onder het zand bedolven. Drie kinderen overleden. Gisteravond zijn bij wachtpost 11 te GebroekMaasniel bij Roermond door het neerstorten van zand lier kinderen bedolven. Door spoedig toegeschoten lhulp zijn binnen 10 minuten de kleinen er uit gehaald, doch er bleken reeds drie daarvan te zjjn overleden, namelijk Leo Wolters, 3 jaar, Martha Hoek en Tiny Reynders, ieder vier jaar oud. Alleen bij de kleine Annie Hoek bleken de levensgeesten nog zoodanig, dat men hoopt haar in het leven te kunnen be houden. Ongeval ineenElectrische Ce n t r a 1 e. Te kwart over drieën stond gistermiddag het geheele tramverkeer te Den Haag stop. Naar werd meegedeeld, was de oorzaak hiervan gelegen in een ongeval in de Electrische Centrale, waar bij twee personen, onder wie een bedrijfs- ingenieur, ernstig in het gelaat waren ge wond. Oms'reeks kwart voor vijf konden de trams weer rijden. Het ongeluk op de Centrale is veroorzaakt, doordat bij het inschakelen van een nieuwe machine kort sluiting is ontstaan. Door het te heet wor den yan een transformator hebben de twee personen, die zich in de nabijheid daarvan bevonden, kokende olie in het gezicht en op de handen gekregen. Het spoorwegongeluk bij De Vink. De laatste der zwaargewonden van het spoorwegongeluk bij de Vink, die nog in een ziekeninrichting werd verpleegd, n.l. mevrouw van RaalteOmmering, heeft giste ren het Diaconessenhuis te Leiden kunnen verlaten. Bloedige vechtpartij. Te Deven ter ontstond Donderdagavond in het volks logement „De Gouden Leeuw" bij het kaart spel twist tusschen J. W. B. en B. T., welke zoo hoog liep, dat B- met een mes T. een drietal steken ia den rug toebracht. Deze trok to sa ook ket znea «a verwondde B. aan. hoofd en handen. De toestand van T. bleek zoo ernstig, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. B., een uit Enschedé afkomstig persoon, werd gearres teerd. Gisteren trachtte hij te ontvluchten, doch werd nog bijtijds weer gepakt. De moord op mr Wj ijs man. Aneta seint uit Soerabaja Volgens het „Soer Handelsblad" is de po litie te Batavia bezig het spoor te onderzoeken van den moordenaar, die indertijd onder ge heimzinnige omstandigheden mr Wjjsman in een trein tusschen Amsterdam en Den Haag om het leven heeft gebracht. De bevoegde autoriteiten hebben het blad dringend ver zocht, in het belang van .het onderzoek niets over deze kwestie te publiceeren. Doodslag te Leidschendam. Gisterochtend half-acbt heeft op de boven verdieping van een waterstokerij te Leidschen dam een doodslag plaats gehad. Twee ka meraden, de 26-jarige v. L. en de 21-jarige V., beiden uit Hoogerheide, waren daar aan het schaften. Eerstgenoemde gooide voor de aardigheid enkele kruimels brood in de koffie van V., toen deze bezig was brood te snijden. V. werd kwaad, er vielen enkele woorden, en daarop bukte V. zich over de tafel heen en stak v. L. met het broodmes in de hartstreek. Van L. werd naar beneden ge holpen, zakte ten gevolge van het bloedver lies ineen en was onmiddellijk dood. De dadei vluchtte met het mes in de hand naar bui ten, doch werd onmiddellijk gegrepen en op last van den burgemeester opgesloten. De in specleur Mark van de Leidschendamsche po litie heeft eenige foto's genomen en het mes in beslag genomen. Rijke ansjovisvangst Grootehoe veelheden ansjovis houden zich momenteel in hel Noordelijk bekken der Zuiderzee op. Te Enkhuizen werd op één dag ruim 15000 K.G. aangevoerd, waarvoor zeer loonende prijzen werd bedongen. De laatste aapjes. Was voorheen Weenen de stad der huurkoetsen, ook wel aapjes genoemd, en in de vroegere keizersstad fiakers geheeten, thans zijn er in het geheel nog negen huurrijtuigen. De ontvoering van een kind De Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." meldt In het begin dezer maand is het zesjarig dochtertje van den Berlijnschen arts Gluchs- mann ontvoerd. Men gelooft, dat Dr Gluchs- mann, die van zijn vrouw gescheiden is, het kind zelf heeft ontvoerd en naar Nederland heeft gebracht. De Nederlandsche recherche is er nog niet in geslaagd, het kind te vinden. Dr Gluchsmann is inderdaad op 2 Mei met den D-trein BerlijnHoek van Holland in gezelschap van twee kinderen de Nederland sche grens gepasseerd en is op 5 Mei naar Duitschland teruggekeerd. Den volgenden dag is hij bij Hamburg gearresteerd. De politie heeft geconstateerd dat Gluchsmann zijn ba gage en een aantal kisten met boeken in Ne derland heeft opgeslagen. Hij ontkent, iets met de ontvoering van het kind te maken te hebben. Autobus in brand. Gistermorgen is een autobus van de firma De Jong te Rotterdam op het traject ZwijndrechtHendrik Ido AmbachtRotterdam nabij de Hutters- huizen op den Ringdijk onder Zwijndrecht in brand geraakt. Er waren geen passagiers in de bus, en de chauffeur kon er nog bij tijds uitspringen. De vlammen tastten ook de huizen aan beide zijden van den Ringdijk aan. Na eenige oogenblikken was de motorbrand spuit met slangenwagen aanwezig, die den brand spoedig meester was. Vele ruiten waren door de hitte gesprongen. De autobus is ge heel uitgebrand. Berlijn als bloemenstad. Deze maand zullen in de Berlijnsche Sie- 'gesallee niet minder dan 30 000 Darwin- tulpen bloeien. Reeds thans kan men in den Rozentuin in den Tiergarten 10 C00 narcissen in bloei bewonderen. Al deze bloemen zijn een geschenk van de impor teurs van Nederlandsche bloem bollen. Serooskerke (W Uitslag stemming ge meenteraad. Uitgebracht 727 geldige stem. men. Lijst I. Vrije lijst 85 st. gek. Iz. de Buck. Lijst II. Cihr. Hist. 229 st. gék. W. C. Al- laart en W. Jobse. Lijst III S-G- 45 st. gek. geen. Lijst IV, A.R., 368 stemmen. Gekozen P. de Visser, Joh. Wondergem, Adr. Me lis en A. Goedbloed. Alle aftredenden herkozen op L Cor- nelisse na, in wiens plaats W. Jobse, zoodat de verhouding dezelfde blijft. uuuivvi- WESTKAPELLE. Door notaris Blaupot ten Cate is gisteren alhier publiek verkocht: 23 A. 70 c.A. bouwland. Kooper P. Huibreglse Wz. Jr voor f650; 27 A. 90 c.A. idem, kooper W. Minderhoud Kz. voor f 63128 A. 50 c.A. idem, kooper F. Louwerse Lz. voor f 765. Den 20 Mei werd door üen Ontvanger der Registratie No. 2 en Demeinen te Mid delburg publiek bij inschrijving verkocht het Rijkswaterstaatsvaartuig „Zeeland", groot 46 ton. Inschrijvers: H. Crucq, Nieuwerkerk a. d. Usel f 100M. de Jonge, Vlissingen f352; R. A. Pais, Rotterdam f354; W. Vader en Momans, Middelburg f 377J. van Putten en Dé Pel, Iersèke f417,50; Firma P. Smits, Rotterdam f 444. 4- Gegund aan den hoogsten inschrijver. melkverkoopster uit Sas van Gent tot f 300 boete of 100 dagen hechtenis. Ontrouwe kassier. Voor het ge rechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan H. K., 52 jaar, sigarenfabrikant, vroeger tevens kassier van de Roerenleenbank fe Dodewaard Hij was in eersten aanleg door de rechtbank te Tiet veroordeeld wegens verduistering en valschheid in geschrifte tot 1 jaar gevange nisstraf, met aftrek van de voorloopige hech tenis. Tegen dit vonnis was de officier van justitie in hooger beroep gegaan. Aan verdachte is ten laste gelegd, dat hü op verschillende tijdstippen in 1926 verschil lende bedragen van de Boerenleenbank tot een totaal bedrag van f 10.000, heeft verduis terd en dat hij verschillende malen valschheid in geschrifte door verkeerde boekingen heeft gepleegd. Verdachte bekende. De procureur-generaal eischte een gevan genisstraf voor den tijd van één jaar en 6 maanden. MIDDELBURG, 20 Med. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Spinazie 6 19, Postelein 25—31, Zuring 45, Mos- krul 1624, Snijsla 47, Wijnpeen 1—1,5, Nieuwe aardappelen 85, Nieuwe poters 25, Lof 13—20, Molsla 12, Aardbeien 140—220 ct., alles per K.G. Sla 13,5, Bloemkool 1 1031, Bloemkool II 310, Komkommers 13 23, Stekkomkommers 8 ct., alles per stuk. Rabarber 59,5, Slaajuin 24, Radijs 1,5 3,5, Rammenas 2,53, .Selderie 13, Prei 45, Peen 1022 ct., alles per bos. VLISSINGEN, 20 Mei 1927. Aardappelen 5,5, Uien 12, Spinazie 1525, Witlof 17 22, Postelein 2730, Asperges I 71, Asperges II 52, Asperges III 41, Nieuwe Aardappelen 40 ct., alles per K.G. Kipeieren 5152, Eend eieren 51 ct., beiden per 10 stuks. Bloem kool 1842, Sla 13,5, Komkommers 17,5 21,5, Pioenen 46 ct., alles per stuk. Radijs 36, Selderie 2,57,5, Prei 44,5, Uien (sja lot) 2,54, Peeën 1423, Rabarber 610, Narcis 26, Papaver 36, Balrozen 56 ct, alles per bos. Zuring 2831 'ct. per kist Aard beien 90102 ct. per pond. Stoomvaart Mij. Nederland. SEMBILAN (thuisr.) pass. 18/5 Gibraltar. VONDEL (uitr.) 20/3 v. Genua. GROTIUS (thuisr.) 19 175 mijl Z. V. Lands End. j Rotterdamsche Lloyd. SITOEBONDO (uitr.) 20 (7 v.m.) ta Belawan, SAMARINDA (thuisr.) p. 19 Perim, TJERIMAI (thuisr.) p. 19 Perim. MEDAN 20 te Fremantle. KERTOSONO Hbg. n. Rott. 19 te Bremen. TOBA (uitr.) pass. 20 Malta. Stand yan hedenmorgen 10 uur. Stand ran gistermiddag 765. Licht «9 veor fleteect: Zondag 9 u. 26. Maandag 9 u. 27. Getrouwd! C. A. POLDERDIJK en J. M. BRASSER, die mede namens wederzrjdsche familie hun harteiijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling voor en big hun huwelijk ontvangen. Nieuw- en St Joosland, Mei 1927. Heden overleed onze lieve Vrouw en Moeder JEANNETTE MATHILDE VAN DE KAMER—Delvoye. J. W. VAN DE KAMER. BRAM. WIM. Middelburg, 21 Mei 1927. Geen bezoek. Geen bloemen. Ondeugdelijke melk. Wegens «f- leveren van melk met 30 pet water, reroor- j deelde de Kantonrechter te Terneuzea. een Heden overleed mijn lieve Schoondochter JEANNETTE MATHILDE VAN DE KAMER-Dslvoy*. A P. VAN DE KAMER. Middelburg, 21 Mei 1927. Geen bezoek. Heden overleed, zacht én kalm, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd en Grootmoeder, Mej. JOHANNA VAN WEELE, in den ouderdom van bijna 69 jaar. Uit aller naam, JACs. NIJSSE. 's-H. Arendskerke, 21 Mei '27. Voor de bewijzen van deelneming, ons betooad bij het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer PETRUS ODSTERBAAN, betuigen wij onzen harteiijken dank. Uit aller naam, M. W. OOSTERBAAN— Lambogt. Goes, Mei 1927. Voor de vele bewijzen van deel neming, tijdens de ziekte en bn het overladen van ons geliefd Zoontje, Kleinzoontje en Broertje MARINUS, betuigen wij onzen harteiijken dank. Uit aller naam, D. COPPOOLSE. N. A. COPPOOLSEKoster. Serooskerke, 21 Mei 1927. Voor de vele en treffende be wijzen van belangstelling en deel' neming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder WILLEMINA WISSE Wed. C. J. Koppejan, betuigen wg onzen harteiijken dank, inzonderheid aan Zuster Allaart voor de liefderijke verpleging haar bewezen. Namens de Familie, JAC. KOPPEJAN. Zoutelande, 20 Mei 1927. Ondergeteekenden brengen bjj deze dank aan de burgers van Schore, die hebben medegewerkt aan hunne verkiezing tot lid van den Raad dier gemeente. A. BIERENS. B. NIEUWENHUIJSE. G. ZOETEWEIJ. Schore, 20 Mei 1927. Mijn harteiijken dank aan allen die hebben medegewerkt en blijken van belangstelling gaven bij mijn herkiezing als lid van den raad. P. J. VAN DER SLIKKE. Ovezand, Mei 1927. Nu de Kiezers te Kapelle— Biezelinge zich hebben uitgespro ken, dank ik allen, die aan mijn herkiezing tot Lid van den Raad hebben medegewerkt en ook allen die mij hunne belangstelling toonden. P. FRAANJE Jz. Biezelinge, 20 Mei 1927. Ondergeteekende maakt het ge achte publtek van Souburg en Omstreken bekend, dat hij de van den Heer D. DAVIDSE op denzelfden voet zal Ook zullen alle reparatiën aan Land bouwwerktuigen en Motoren uitge voerd worden Specialiteit in het aanleggen «an Bliksemafleiders aan Boer derijen enz. Beleefd aanbevelend, Voorloopig adres 1 KEIZERSBAAI! - SOUBURG. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor den nieuwen cursus, mondeling door Ouders of Voogden op 24, 25, 31 Mei, van 9 30—12 uur in het gehou w der R H B.S.schrifte lijk vóór 1 Juni met opgave van a. naam voorletters, beroep en nauwkeurig adres van Ouders of Voogden. b. naam en voornamen voluit, datum, jaar en plaats van ge boorte van deu leerling. c. de school, welke de leerling bet laatst heeft bezocht. De aangifte moet door Oudera of Voogden persoonlijk geschie den en kan niet aan hoofden van scholen worden overgelaten. De Directeur, O. A. DE LOOZE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3