Zaterdag: 31 Mei 1937 41e Jaargang Zomercostnme Bank voor Zeeland Alle Bank en Effectenzaken. lis-Inventaris, VERKIEZINGS-UITSLAG Buitenland. liüBenlaai Middelburg ikkersleerling EERSTE BLAD. L. DUVEKOT Sz. iHo 196 uishoudstar Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NEGATIEF EN POSITIEF. V v Nieuwe Vitrages? Hoe mooi Nieuwe? Weineen. ze zijn oud maar qewasschen mei Groote Markt 19 - Goes. rookt de 2 ots sigaret. Blikverpakking 25 stuks 50 cent. Bestelt THANS Uw W STALEN OP ZICHT. BILLIJKE PRIJZEN. NETTE AFWERKING. Goes, Mei. Telefoon 130. goes. Directe ur-Hoofdredaetews R. ZUIDEMA. en en voorhanden oekh. U'HUIJ, A, het Evangelie naar innen band f 8.25. s J. C. BLAUPÓT TEN regens beëindiging van RKOOPEN iG 24 MEI 1927, te 10 uur in bet café ntibus" 't Zand, aan slesingel te Middelburg, ïn (v. Etten) met toebe- •bank met marmeren Bierpomp met gelei en kleine Tafels met aarmer, Stoelen, Leu- Tuinbanken, IJzeren en Tuintafels, Gas- allatie met 2 reser- fls. Spiegel, Klokken, jziën, Electr. nommer- ird Kegelplank, Glas-, |Koperwerk, Planken, erkhout enz. Winkel als Toonbank met bffet, koperen Etalage, lebten enz. Huishou- Jeren, alsLegkast, [ifels, Ledikanten, Keu wat meer is te be- fcgs vóór den verkoop n 14 uur. Vendumeesters: IROOT <b HONDIUS. teenvarkene, droop n een Menwagen, HER3E Cz., Middel- mdscbeweg. KOOP: ibruikte Driewieler. Rijwielhandel, Se- MINDERHOUDJz. lie, A 55. 1. LORIER, Souburg. eid gevraagd, MIERSE, Middelburg, feweg. - Drukkerij der Firma IN LÉ COINTRE, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. It Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ,- L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per S maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 PrQs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting i Het optreden van de Antirevolutionaire Eartij draagt een negatief en een positief arakter. Wij spreken uit wat wij niet willen en tegelijkertijd heffen we omhoog het vaandel, waarop is aangegeven wat wij wenschen te realiseeren en wat het doel is van ons streven. Wij stellen ons tegen het revolutie beginsel en dus tegen de partijen die dit beginsel in de practijk meer of minder consequent wenschen door te voeren. De Communisten vinden ons op hun weg. Hun ideaail is een omkeering van de bestaande orde. En de geschiedenis van de laatste jaren heeft bewezen dat zij weten te heerschen iinet ijzeren hand en dat zij de meest gru welijke middelen die kunnen dienen om hun doel te bereiken zich niet schamen. Voor de Communisten is niets heilig. In hun verwerpen van het goddelijk ge zag zijn ze consequent tot het uiterste. Voor God den Heere is in hun stelsel geen plaats; de Kerk is voor hen niet veilig; het gezinsleven wordt op de meest ruwe wijze verwoest; de persoonlijkheid wordt door hen niet erkend; de eigen dom niet geëerbiedigd. In verschillende landen hebben we dei laatste jaren de Communisten aan het werk gezien. En we ijzen. We denken met schrik aan de mogelijkheid dat het ■Communisme ook hier vasten voet zou krijgen en we achten ons verplicht tegen -de doorwerking van dit stelsel te strijden tot het uiterste. Hef Socialisme openbaart zich eenlgs- -ïins anders. Het is minder consequent. Het treedt .meer gematigd op. iMaar de grondgedachte is toch dezelfde. Men mag dan de CIhristus-belijders niet •als de Communisten vervolgen, men ■denkt er evenmin aan God den Hoera te eïkennen als Koning en Gebieder. Hef socialistische hoofdorgaan sprak het enkele jaren geleden uit, dat het met vreugde zou begroeten den dag waarop •ook hier van achter de regeeringstafel zou worden gezegd, wat een Fransch mi nister uitsprak n.l. dat de lichten des Hemels zijn gedoofd voorgoed, en dat er •achter de wolken niets is dan de zon. Ook bij het Socialisme is het devies; Geen God en geen meester, dan de mees ter die men zelf gelieft aan te stellen en •die ook elk oogenblik weer kan worden 'verjaagd. Omdat men het goddelijk gezalg niet -erkent, moet het „gezag" dat men daar voor in de plaats stelt, een tyraninisch •karakter dragen. En dat is ook het geval. Het eene oogenblik heet het dat de helft plus één het grootste woord moet hebben en een volgend oogenblik als dat voordeeiiger schijnt, heet het weer dat men niet moet tellen maar wegen. Niet bij het Kruis van Christus wordt heil gezocht, maar bij het Socialisme, dat als den nieuwen verlosser in socialistische feestliederen wordt bezongen. Ook het Socialisme kan niet zijn tot heil van land en volk en daarom is bet onze plicht, ook het socialisme te bestrijden. Maar niet tot deze twee uitersten be perkt zich onze strijd. Daar zijn andere partijen, die even goed staan op den bodem van de revolutionaire beginselen. Of hebben de vrijzinnigen van allerlei gading, zij mogen zich dan conservatief noemen of democratisch, het niet altijd openlijk erkend, dat zij het een verkeerde Staatkunde achten, die zich grond op het iWoord van God? Bederf, zoo heeft men, zelfs in het parlement den mannen die voor een Chris telijke staatkunde het pleit voerden, toe geroepen, met uwe Bijbelteksten ons staatkundig leven niet. Zoo heeft men geleerd en zoo heeft men geleefd, en de gevolgen zijn niet uitgebleven. En als we dan ook in onze dagen zien, den ontzaglijken vooruitgang van de revolutionaire richtingen, dan moet ons dat niet al te zeer verwonderen en nebben we daarin weer te zien, devruch- ten van de liberale theoriën. Het bovenstaande geldt ook van de z.g. belangenpartijtjes, die telkens weer trach ten, en niei altijd zonder succes, om Voet aan wal te krijgen. Ook zij staan op revolutionairen bo dem. Zjj erkennen, niet de oenheid Tan de De kan tegenvallen. Een oottuum uit Meedingmagazijn van SEBBs. STEUTEL] voldoet altijd. maatschappij, waarvan men niet wille keurig een of meer leden kan verwaar- loozen, maar zij werken voor een bepaal de groep. Of liever, voor een deel van de belan gen van een zekere groep. Om de geestelijke behoeften denk b.v. aan den Plattelandersbond bekommert men zich niet. Met de gees telijke nooden wordt geen rekening ge houden. Sterker nog, wanneer de beginselen aan de orde komen, dan schaart men zich aan de linkerzijde en zoekt men een plaats onder de revolutionaire vanen. Dat kan ook niet anders, omdat heel hun optreden beheerscht wordt door de revolutionaire beginselen. Dit geldt ook van de andere belangien- groepen. Rn daaTom verzetten wij ons als anti revolutionairen tegen hun streven, en trachten wij hun invloed te verzwakken. Dat is de negatieve zijde van ons optreden. Manx we hebben ook, en in de aller eerste plaats, een positieve taak. Daarover nader in een volgend nummer H,V zeepfabriek JDE IUOK- HELPDC Christelijk sociale landdag. Opnieuw wordt de volgende week He melvaartsdag een Christelijk Social© Landdag gehouden. Ditmaal op een terrein aan don Singel te Middelburg. Voorzoover dat nog noodig mocht zijn wékken wij gaarne onze lezers op dezen landdag te bezoeken. In de eerste plaats mogen daar worden verwacht zij, die in de Christelijke sociale beweging van dezen tijd belang stellen en die overtuigd zijn, dat de Christenen in de eerste plaats geroepen zijn om zich met het sociale vraagstuk bezig te houden. Maar er zijn ook anderen. Er zijn er, misschien ook wel onder onze lezers, die de begrippen Christelijk en sociaal als een tegenstelling zien en die van Christelijk sociale organisaties dan ook niets moeten hebben, ze zelfs als gevaarlijk beschouwen. Welnu, laten ook dezulken dezen land dag bezoeken en luisteren naar wat de sprekers van dezen dag te zeggen hebben. Onze vrouwen klagen weieens dat de mannen zoo vaak afwezig zijn. Laten ze dan echter niet trachten hunne mannen thuis te houden, maar laten ze met hunne mannen meegaan, omdat hun strijd ook haar strijd is. De ouderen worden gaarne verwacht, maar ook de jongeren mogen niet ontbre ken. God de Heere heeft geschapen den he mel en de aarde. Ook het leven op deze aarde moet dienen tot de verheerlijking van den Naam van Hem, wiens glorievolle Hemelvaart wij a.s. Donderdag herdenken. Moge de te houden landdag daartoe medewerken. De namen van de sprekers Ds Krurjswijk van Vlissingen, de heer Wetselaar van Dordrecht, Ds ten Kate van Vlissingen en Ds van Empel van Middelburg, staan er borg voor, dat de hoorders zich niet zullen behoeven te beklagen. Maar de scholenbouw dan! Wij hebben gisteren met de door de N e d e r L gegeven feiten en cijfers aange toond dat de financieele gelijkstelling tus- echen openbaar en bijzonder onderwijs niet tot zulk een verspilling heeft geleid als veelal wordt aangenomen. Dit blijkt ook uit het feit, dat in 1919 het gemiddeld aantal leerlingen per onder wijzer bij het openbaar onderwijs 28 was; bij het bijzonder onderwijs 31.4; in 1925 waren die cijfers resp. 30.3 en 32.4; on danks de schoolsplitsing dus een stijging van het aantal leerlingen per onderwijzer. Maar de scholenbouw dan! Dat er onnoodige schoolbouw heeft plaats gehad, wordt door weinigen ont kend. Maar ook hier is, althans aan de zijde van het bijzonder onderwijs, de zonde niet zoo groot als veelal wordt aangeno men. Men moet hierbij niet vergeten, dat waar de kosten vóór 1921 voor een groot deel voor rekening der schoolbesturen kwamen, deze genoodzaakt waren met de schoolruimte te woekeren. Ons was van nabij een Mulo-school bekend, waar de drie hoogste klassen met 40 leerlingen in één lokaal waren gehuisvest. Dat van de geboden gelegenheid werd gebruik ge- -akt om aan deze wantoestanden een ■de te maken, spreekt vanzelf. Maar de cijfers toonen al weer aan dat, voorzoover van misbruik kan gesproken worden, de omvang daarvan niet zoo groot is als wordt verondersteld. Zoo bedroeg het gemiddeld aantal leer lingen per school op de openbare school: 1 Jan. 1921 162 leerlingen; 1 Jan. 1926 131 1., bijz. school: 1 Jan. 1921 177 1.; 1 Jan. 1926 159 1. In 1926 was dus het gemiddeld aantal op de bijz. school slechts weinig lager dan dat op de openbare school vóór de gelijk stelling. Neemt men dat laatste gemiddelde als normaal aan, dan waren er 1 Jan. 1926, gegeven het aantal leerlingen bij het bijz. onderwijs 83 bijzondere scholen te veel. Het blijkt dus, dat op deze 83 scholen na er slechts kan gesproken worden van het in halen van een achterstand. Stelt men de gemiddelde bouwkosten op f 100.000 per school, en neemt den aan dat deze 83 scho len werkelijk niet noodzakelijk waren, wat nog niet bewezen is, dan zou voor 8 milli- oen onnoodig gebouwd zijn: rente en af lossing van dat bedrag vormen slechts een druppel in den oceaan van uitgaven voor het lager onderwijs! Hoe men ook rekent, concludeert de N e d e rl. en van welke zijde men het vraagstuk ook benadert, steeds blijkt dat niet de gelijkstelling maar andere oor zaken tot de groote stijging der onderwijs- onkosten hebben geleid. Rusland en Engeland. Volgens de Daily Chronicle, liep onder de parlementsleden in de wandelgangen het gerucht, dat het kabinet erover zou denken de handelsovereenkomst met Sowjet-Rusland op te zeggen. Zulk een stap zou, naar het blad opmerkt, waar schijnlijk een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met de Sowjet ten ge volge hebben. De toestand In China. Reuter seint uit Hankou, dat de toe stand daar gevaarlijk is geworden voor de communisten. De stad wordt geleidelijk omsingeld van alle kanten, behalve de Noordwestzijde. Dit maakt een oprukken in de richting van Tsjangtsjou noodza kelijk, want Tsjangtsjou moet in han den van de communisten blijven, willen dezen in staat blijven om, na een neder laag, te kunnen vluchten in de richting van Mongolië- De autoriteiten te Hankou beweren, dat zij Siping hebben genomen, op honderd mijl ten Zuiden van Tsjengtou gelegen. Bij een verder oprukken in Noordelijke richting stuitten zij echter op sterken te genstand. De paniek onder de Chineezen te Han kou blijft voortduren. Zij hebben er de grootste sommen voor over, nog weg te komen naar Sjanghai. De werking van den Vesuvius. Omtrent de vernieuwde sterke werking van den Vesuvius, waarvan de directeur van het observatorium, prof. Malladra, reeds berichtte, valt nog het volgende mee te deel en: De voortdurend zich in werking be vindende vulkaan, vertoonde de laatste maanden voortdurend een constante, iet wat verhoogde activiteit. Deze is in de laatste 24 uur bijzonder sterk toegenomen, wat zich openbaart iu een vermeerdering van de uitgestooten asch en lava, waarbij lavabrokken tot 100 meter hoog in de lucht worden, geslingerd. Nu en dan ont springen uit den krater geweldige vuur kolommen. Het gerommel, dat met de uit barstingen gepaard gaat, is tot in het observatorium te hooren. De seismografi- sche toestellen zijn bijzonder onrustig en teekenen voortdurend bewegingen in de aarde aan. Meestal vertoont de Vesuvius in het voorjaar een verhoogde werking; de laat ste jaren was zulks echter nauwelijks melkbaar In November evenwel van het vorig jaar trad een sterker lavastroom op, die zijn gewonen weg naar de Valle dell' Inferno nam. Reden voor ongerustheid is er voorals nog niet. Dat zou eerst het geval zijn wanneer de lavastroom de richting Zuid- Oost zou nemen, waaraan steeds gevaar verbonden is. De dynamiet-ontploffing in de school te Bath. De Amerikaansche bladen hebben nog eenig nader nieuws over de dynamietont- ploffing in de school. De dader blijkt werkelijk de beheerder der schoolfinanciën te zijn geweest die iu geldelijke moeilijk heden verkeerde. Andrew Kehoe, de beheerder der school- kas, was krankzinnig geworden door de financieele moeilijkheden, waarin hij verkeerd©. Hij dacht toen een plan uit om zichzelf van het leven te berooven, en tegelijkertijd de school te vernietigen. Ook zijn hoeve waarop een hypo theek stond wilde hij vernielen. Hij bracht dus onder de boerderij en een schuur een dynamietlading aan. Toen be>- gaf hij zich in zijn auto naar de school. Hij liet den wagen voor het gebouw staan, plaatste dynamiet in den kelder en bracht geleidingsdraden aan tusschen de auto en den kelder. Net toen dit werkje was af- geloopen werden Kehoe en zijn vreemde manier van doen opgemerkt door het hoofd van de school E. E. Huyck. Detze liep op de auto toe, maar voor hij den krankzinnige in het voertuig had bereikt, kwam de ontploffing. Ook in de auto was' dynamiet. Kehoe en Huyck waren op slag dood, evenals de directeur van het postkantoor en zekere Nelson, die toeval lig voorbij kwamen. Van de kinderen in een der vleugels van het gebouw werden 35 gedood eai bijna 50 gewond. Men zal moeten toegeven, dat dit re laas, hoe zakelijk ook gehouden, reeds gruwelijk genoeg is, maar er is nóg meer uitgelekt. Kehoe, de krankzinnige bedrij ver van al het onheil, had thuis nog even zijn vrouw doodgeslagen. Zij was ziek, maar dat weerhield er hem niet van, haar met een bijl de hersens in te slaan. Kehoe plaatste het lijk in zijn boerderij voor hij die „opblies". De dynamiet had hij bij een aannemer, die in de buurt een brug bouwde, gesto len. De president en de pers. President Coolidge ontvangt, naar men weet, tweemaal per week de persvertegen woordigers, die hem dan met allerlei vra gen bestormen. Daarbij zijn er ook waarop hij geen antwoord kan geven. De president heeft thans beslist dat het verboden is de vragen te publiceerea waarop hij geweigerd heeft te antwoorden. Luchtverbinding Nederland- Indië. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor Naar aanleiding van het bericht, dat de Amerikaan, de heer Van Lear Black, met de K. L. M. naar Indië heen en terug wil vliegen, zijn bij de K. L. M. reeds aanvragen binnengekomen van personen, die aan dezen tocht willen deelnemen. Dit is uiteraard niet mogelijk, daar de heer Van Lear Black met zijn gezelschap alken wenscht te reizen. Ook komen aanvragen binnen van per sonen, die niet met den Amerikaan wen schen te reizen, maar voor den eersten, tocht per vliegtuig naar Indië genoteerd wenschen te worden. Uit deze brieven, die voor het meeren- deel van zakenlieden zijn, blijkt wel, dat er voor de luchtverbinding tusschen Ne derland en de Koloniën een .steeds groeiende belangstelling bestaat. Het weren van films. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Kleerekoper betreffende het we ren van films met een bepaalde strek king door de burgemeesters van eenige groote steden antwoordde de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw: Het bericht, dat de burgemeesters van eenige groote steden in onderling over leg besloten zouden hebben, alle films van communistische strekking, zooals er in den laatsten tijd telkenmale worden ingevoerd, en die het vermoeden wekken van een stelselmatige propaganda, te we ten, is, naar den minister wordt mede- dedeeld, onjuist. Wel hebben de burgemeesters der ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 'sGra- venhage en Utrecht ten aanzien van een bepaalde film overleg gepleegd, en deze film is, na vertooning door alle genoem de burgemeesters afgekeurd. Ten op zichte van andere, niet vooraf vertoonde filmwerken hebben de betrokken burge meesters geen besluit genomen. Wettelijke-bescherming land arbeiders. In de jongste vergadering van het Cen traal Bestuur van den Nederl. Tuinbouw- Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1