IV» 191 Maandag 16 Mei lilt 41e Jaargang Baltealaat. KATHLYN BARRINGTON. Quick Qu&ker FEUILLETON. directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Soes Tef.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 BQkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Op een hellend vlak. Van vrijzinnige en socialistische zijde irordt op vergemakkelijking van de echt scheiding aangedrongen. En men heeft daarvoor heel mooi schij nende argumenten. Men wenscht niet van de ontbinding van het huwelijk een spel te maken, zooals dat in Rusland gebeurt, waar vele huwelij ken na enkele weken, soms na enkele da gen, worden ontbonden. Zulk een huwelijksmoraal wordt ten sterkste afgekeurd en b.v. door de „Vrij heid" genoemd een afschuwelijke vertrap ping van het hoogste en heiligste, een bestialiteit zonder weerga. Maar aan den anderen kant, zoo zegt men, moet men den moed hebben de waar heid te stellen boven den schijn. Het hu welijk mag niet tot een marteling worden gemaakt. Het mag niet tot een gevangen schap worden gemaakt. Brave, eerlijke lieden mogen niet gedwongen worden, ge voelens te huichelen, die sinds lang afge storven zijn. En daarom moet de scheiding worden vergemakkelijkt. Het is duidelijk, dat wie zoo spreken, met welke ideëele gevoelens zij ook bezield mogen zijn, zich op een hellend vlak be vinden. Waar ligt dan de grens? Wie op het standpunt staat dat de „ge voelens" hier den doorslag moeten geven, zal gedwongen worden steeds verder te gaan, en er in moeten toestemmen dat hu welijksontbinding niet alleen na jaren, maar ook na maanden en straks na enkele weken mogelijk wordt. Waarom niet, als 't toch gaat om de waarheid en om te voorkomen dat gevoe lens worden gehuicheld die-niet bestaan? Met redeneeringen over een verkeerde mentaliteit en afschuwelijke practijken zal men de Communistische opvattingen niet kunnen weerstaan en eigen standpunt niet kunnen handhaven. Daarvoor is noodig dat men vasten grond onder de voeten heeft. Dat het huwelijk wordt beschouwd als een heilige zaak, als een instelling Gods. Dat de plicht om lief te hebben op den voorgrond wordt gesteld. Gij mannen, zegt de Apostel, hebt uwe eigene vrouwen lief, gelijk ook Christus de gemeente liefgehad heeft. En als de vrouwen vermaand zijn haren mannen onderdanig te zijn, volgt daarop onmiddellijk de eisch voor de mannen om bij haar te wonen met verstand ©n wor den zij gewezen op hun schuldigen plicht om hunne eigene vrouwen lief te hebben. Tegen onberaden huwelijken moet met den meesten ernst gewaarschuwd. Het sluiten van een huwelijk is geen spel en mag het nooit worden. Maar onder geen beding mag worden toegegeven, dat bij veranderde „gevoe lens" huwelijksontbinding behoort moge lijk te zijn. Wie dat doet, bevindt zich op een hel lend vlak, dat in steeds versneld tempo naar den afgrond voert. Rechts houden In de bomende week zal in verreweg de meeste gemeenten de verkiezing voor den gemeenteraad .plaats hebben. Ons advies daarbij is: rechts houden In gemeenten waar de Anti-revolutio nairen met ©en eigen lijst uitkomen, spreekt het vanzelf, dat onze anti-revo lutionaire mannen en vrouwen aan die lijsten hun stem geven. Maar er zijn ook gemeenten, waar dat niet het geval is, waar het tot een ge lukkige samenwerking kwam en waar een gemeenschappelijke rechtsche lijst werd ingediend. Voor die gemeenten is het pa rool rechts houden! De verkiezingen voor de gemeente raden zijn van veel belang. Vooral in dezen tijd nu we .een slappe regeering hebben en niu het gevaar be staat dat in de landspolitiek de kracht van de rechtsche partijen wordt verzwakt, is het dringend noodzakelijk, dat in de gemeenteraden de Christelijke partijen sterken invloed uitoefenen. Daarom wekken wij de kiezers op, niet het oor te leenen aan de linksche par tijen, die bij de gemeenteraadsverkiezin gen heel vaak hunne beginselen verdoe zelen, teneinde ook .de rechtsche kiezers te lokken, maar te stemmen op de anti revolutionaire ©n in 't algemeen op de rechtsche candidaten. Verkeersagenten- Alle plaatsen van beteekenis hebben in dezen tijd hunne verkeersagenten, die tot taak hebben de veiligheid van het publiek te verzekeren door voetgangers en wielrijders, automobilisten en motorrijders te leeren rechts te honden. Aan zulke vedceersaigenten 'hebben wij ook in deze verkiezingsdagen behoeftej. Er zijn tal van kiezers, die op de po litieke straat nog hun weg moeten zoe ken en die zoo gemakkelijk den koers kwijt raken. Daarom moeten overal de verkeersagen ten aa.n het werk worden gesteld. Ze behoeven geen officieele aanstelling en hebben niet noodig een speciale uni form. Ieder die' politiek meeleeft kan als ver keersagent dienst doen en de kiezers die hij op zijn weg ontmoet duidelijk maken dat het belang van heit politieke verkeer meebrengt rechts te houden.' (Met aandrang wekken wij al onze anti revolutionaire mannen, en Vrouwen op zich in de komend© dagen verdienstelijk te maken door als verkeersagenten op tei treden en de kiezers bij hun gang naar de stembus in de goede richting te sturen. De inval in de Ar cos te Londen. Uit de lagerhuis-verklaringen van den minister van binnenlaudsche zaken over den inval in de Areola, valt nog aan te Stippen, dat het onderzoek heeft plalats gehad, daar de douane-autoriteiten mede- deeling hadden ontvangen, dat er een partij moderne schietwapenen het land waren binnengekomen, welke in opslag plaatsen vah „Arcos" waren beland. i Een beambte der sovjet-delegatie heeft dan de Evening News" verklaard, dat de door de politie ontdekte geweren slechts museum-exemplaren zijn, oude dingen, die indertijd aan den vroegeren sovjet-ver tegenwoordiger in Engeland, Krassin, ten geschenke waren gegeven. Het blad ver neemt echter van gezaghebbende) zijde, dat de geweren geenszins ouderwefsche wapens zijn, maar moderne Mauser-ge weren. Naar de Londensche bladen melden, zijn er in de sovjet-gebouwen in het geheel acht brandkasten gevonden. Drie geheime safes bevonden zich achter paneelen in den muur op de tweede verdieping. In' de kelders van ..et sovjet-huis vond de politie nog vijf andere safes, gepantserde kluizen van geweldige afmetingen. De. sleu tels van drie dezer kluizen zijn aan de politie overhandigd," en Russische taal kenners zijn op 't oogenblik bezig, de daarin gevonden documenten te ontcij feren. Wat de twee andere zich in de kelders bevindende kluizen betreft, daarvoor heeft do Russische handelsdelegatie diploma tieke „onschendbaarheid" opgeëischt". De delegatie verklaart dat deze kluizen haar onaantastbaar eigendom zijn. De sleutels van de drie geheime kluizen op de twee de verdieping heeft men op grond van dezelfde „onschendbaarheid" geweigerd nf t.o geven. Dc politie doet intusschen geen half werk. Zij heeft een mechanischen hamer voor het stukslaan van gewapend beton, hcuweelen, hefboomen, pneumatische bo ren en andere instrumenten naar de Ar- cos-gebouwen doen overbrengen om de vijf geheime kluizen met geweld open te breken. De politie is er, na twee uren werken in geslaagd, met sen pneumatische boor een gat te maken in den betonnen muur van één der kluizen, waarvan de in houd aan een onderzoek werd onder worpen. Later wordt gemeld: Drie zwaar be waakte vrachtauto's zijn op het hoofd bureau van politie te' Londen aangekomen'. Zij waren vol geladen met groote hoeveel heden paperaissen en pakken, die afkom stig zijn uit het Arcos-gebouw. Een ster ke politie-macht houdt het Arcos-gehouw nog altijd bezet. Naar aanleiding van deze huiszoeking schrijft de „Iswestia", dat dit voorval een doodsteek voor de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland kan beteekenen. Het afbreken der betrekkingen zal voor den ©conomischen toestand in Europa zeer ongunstige gevolgen hebben. Rnglelhhd zal daardoor het meeste worden getroffen, aangezien Rusland ook handel kan drij ven met andere landen, die met Engeland concurreeren. Optreden tegen Russen in Japan- De Japansche politie heeft de laatste, dagen een aantal Russen en Japanners in hechtenis genomen, die verdacht wor den van communistische kuiperijen. Som mige hunner zijn na een' ondervraging in vrijheid gesteld, anderen bleven gevan gen. Te zelfdeï tijd worden de havens onder strenge controle gehouden. Ofschoon tot dusver de actie beperkt is gebleven achten de politie en andere welingelicht© krin gen het mogelijk, dat er ernstiger dingen zullen voorvallen. De tot dusver ge nomen maatregelen zijn heet het - van in hoofdzaak preventieven aard. Eindelooze debatten. Het debat over de vakvereenigingswet in het Engelsche Lagerhuis heeft tot Za terdagmorgen 4 uur geduurd en werd toen tot vandaag verdaagd. De regeering heeft beslist, dat nog 16 dagen voor de be handeling van het wetsontwerp beschik baar zullen worden gesteld. .Vandaag zal de regeering een voorstel indienen om den spreektijd te beperken. Deze maatregel, die in de laatste jaren slechts zelden werd toegepast, is een ge volg van het feit, dat tot nu toe bij de beraadslagingen, dfe 18 uren duurden, slechts 7 woiorden van de wet zijn afge daan, terwijl zij er in het geheel on geveer 2000 telt. .De oversfroomingen in Amerika, We hebben reeds melding gemaakt van de doorbraak in den dijk van de Bayon des Glaizes bij Moreauville, waardoor we derom 25.000 personen dakloos zijn ge worden. Ook bij Cottonpoort aan de zelfde rivier, is om een breedte van meer dan een kilometer de dijk bezweken. Deze breuk ie evenwel niet zoo ernstig, al wor den ettelijke honderden hectaren bouw land er door getroffen. De regens honden nog steeds aan. Donderdag en Vrijdag viel het witter in Zuid-Louisiana bijna den geheelen dag bij stroomen neer, de toch reeds zoo verzwakte rivierdijken ook aan de toppen geheel doorwekend. De strijd om de Atalapalaya binnen haar oevers te houden, wordt thans als hopeloos beschouwd. Ieder oogenblik kun nen' de dijken het begeven en zou zoo goed als geheel Zuid-Louisiana blank wor den gezet. Ten gevolge van de nieuwe dijkbreu ken staat thans, volgens een telegram uit New Orleans, het grootste gedeelte van Louisiana ouder water. De laatste dagen zijn opnieuw niet minder dan 1 millioen hectaren vruchtbaar land onder water gezet. Het aantal boerderijen dat sinds enkele dagen door het water wordt ingesloten, wordt op 50.000 geraamd. De temperatuur is zeer koud, wat de ellende der vluchtelingen nog verzwaart. In de vluchtelingenkampen bevinden zich thans naar schatting 360.000 dakloozeu. Er worden verscheidene oorzaken voor de overstrooming genoemd. Een er van zou zijn, dat de oerbosschen, die vroe ger een groot deel van het Mississjppi- dal bedekten, zijn vernietigd, waardoor het water sneller dan voorheen van de oppervlakte wegstroomt, doch er wordt op gewezen, dat deze factor betrekkelijk ongelangrijk is„- daar een der ergste over- stroomimgen in 1844 plaats had, toen de biosschen er nog waren. Verklaard wordt, dat de overstrooming voornamelijk het gevolg is van een samenloop van omstan digheden; smeltende sneeuw in het noor delijk deel van het dal en zware, aanhou dende regens in het zuiden. De langzame voortgang van den top van den vloed der rivier is te wijten aan de topografie van het Mississippidal, dat bijna vlak ligt. Van de bron tot jien mond der rivier, een afstand van bijna 5000 K.M. is het verval niet meer dan 1400 voet. Als gevolg hiervan hebben de rivier jen haar zijrivieren een tragen loop. De watervloed komt niet als eenl watermuur, doch wast slechts een centi meter of vijf per dag. De Mississippi en zijn zijrivieren vormen het uitgebreidste rivierstelsel ter wereld. Het loopt 'door 31 staten, die 40 pCl van .het -continent der Vereen. Staten om vatten, ipf '1.240.000 vierk. mijl. Korte berichten. Bij het zoeken naar koper op het voormalige slagveld te Hollebeke bij Iepei- ren is een granaat ontploft. Twee broeders werden ditmaal het slachtoffer van hun roekeloosheid. Een hunner is op slag 'gedood; de andere is stervend naar het hospitaal te leperen gebracht. In de wandelgangen van den Duit- schen rijksdag, is het biji een dispuut tus schen links- en rechtsgeoriënteerde com munisten tot handtastelijkheden gekomen, die eerst een einde namen na' ingrijpen van de zijde van enkele afge vaardigden en ambtenaren. De positie van de Spaanscha co lonnes in Marokko blijft zeer gunstig. Verscheidene opstandelingen hebben zich onderworpen. De troepen leggen telegraaf- en telefoonlijnen ban. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Manilla een sterke aard beving waaigenomen, welke door lich tere schokken gevolgd werd. Vrijwel overal 43) o— Plotseling werd hij opgeschrikt door het slaan van een gong. Forsyth luisterde scherp toe. Zou Ah IJeo misschien toch lont geroken hebhen en alarm hebben geslagen teneinde Ka- thlyn in verzekerde bewaring te stellen? Hij kon niet anders dan afwachten, hoe moeilijk het hem ook viel, hier werkeloos te moeten wachten, terwijl Kathlyn mis schien in het grootste gevaar verkeerde. Eenigen tijd bleef het stil en toen hoor de hij stemmen naderbij komen. Duidelijk kon hij de stem van Kathlyn, die 'bijzonder luid sprak voor haar doen, onderscheiden en dan weer hoorde hij de stem van een Chinees, waarschijnlijk die van Ah IJeo. Voor de deur van de kamer hielden zij stil. Forsyth kon niet precies nagaan wat er gezegd werd, maar uit de wijze waarop Kathlyn sprak, maakte hij op, dat zij hem wilde waarschuwen, op zijn hoede te zijn. Wat moest hij doen? Vluchten? Het zou hem weinig moeite kosten, maar dan moest hij Kathlyn, door wie weet welke gevaren bedreigd, onbeschermd achter laten. Daarom besloot hij te blijven en de ge varen manmoedig onder de oogen te zien. Enkele minuten later werd de deur ge opend en trad Kathlyn het vertrek binnen, vergezeld van Li-Weng-Ho. Kathlyn verzocht hem zich een oogen blik te verwijderen, daar zij zich niet wel gevoelde en wilde uitrusten, maar daarvan wilde hij niet hooren. Hij zou echter zorgen dat het haar aan niets ontbrak en begaf zich naar de tafel om een bediende te bellen. Van dit oogenblik maakte Forsyth ge bruik om te voorschijn te komen. Kathlyn gaf hem een wenk de lampen uit te blazen en zelf sloeg ze een groote vaas tegen den grond met de bedoeling van de verwarring gebruik te maken om te ontkomen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk als zij zich had voorgesteld, want op hetzelfde oogenblik trad Ah IJeo, voStzien van een helder brandende lamp, het vertrek bin nen. Een scherpe woordenwisseling ontstond die eindigde met het korte maar krachtige bevel aan Ah IJeo, om den zendeling een- voudig uit 't raam te gooien. Zonder een spier te vertrekken ging IJeo naar het raam en trok de gordijnen open. Met één sprong stond Forsyth achter hem, waarna een heftige worsteling ont stond, die echter plotseling werd afgebro ken, doordat een vlugge gedaante het ver trek binnen kwam, Li Weng Ho tegen den grond sloeg en daarna ook Ah IJeo met een welgemikten slag buiten gevecht stelde. Het bleek Ghing te zijn. Er viel geen tijd te verliezen. Vlug Ghing, zei Forsyth, laten we' ze binden en dan zoo gauw mogelijk verdwij nen. „Beter dooden." „Neen," zei Forsyth op beslisten toon. Hij nam vlug een mes op en sneed het gor dijn van de ringen af. Dit wierp hij naar Ghing, „Li-Weng-Ho! Vlug!" Hij trok het andere gordijn omlaag en begon Ah IJeo te binden. Reeds was hij er mee klaar toen Ching nog druk bezig was. Beide Chi- neezen, die nog steeds bewusteloos waren, werden opgenomen en achter het scherm neergelegd, zoodat ze door iemand, die terloops naar binnen keek niet gezien kon den worden. Vervolgens wendde Forsyth zich tot Kathlyn. „Nu moeten we gaan, lieveling." „Ghing wijzen den weg, Ghing leggen touw op den muur." Ze verlieten de 'kamer en voorafgegaan door Ching, bereikten ze den muur. Blijkbaar was 't paleis verlaten, maai de lucht boven Pi Ghow was hei-verlicht^ door de talrijke lantaarns en de gewone stilte van den avond werd verbroken door het geroffel van de trommen en het geluid van allerlei muziek. Bij zulk een groot feest kon Forsyth zich geruststellen, dat de bedienden van den mandarijn niet vroeg zouden terugkeeren en den manda rijn met zijn secretaris niet missen of ont dekken zouden voor den volgenden mor gen. Met behulp van het touw, waarvan Ghing gesproken had waren ze spoedig over den muur. Aan den anderen kant stootte Forsyth tegen een groot, zwaar ding aan. „Wat is dat?" vroeg hij ver schrikt. „Draagstoel!" antwoordde Ghing. „Voor Missie Barrington. Dames niet ver loopen kunnen. U en mij haar dragen. Mij den ken, dat beste weg. Forsyth overdacht wat hen te doen stond. Kathlyn was niet zooals de Chinee- sche vrouwen, die door de misvorming van haar voeten niet lang kunnen loopen, en de stoel kon wel eens bemoeilijken in de «5 VLUGKOKEND HAVERMOUT voor Uw Baby. in de Noordelijke provincies van de Phi- lippijnen worden de schokken gevoeld. Va* schade wordt geen melding gemaakt. De Minister -van Koloniën spreekt de beide Indien toe. Zaterdagavond om '8 uur, heeft de mi nister van Koloniën voor een microfoom in het Philips Laboratorium van Philips- Gloeilampenfabrieken te Eindhoven de vol gende rede uitgesproken: „De eerste woorden, die ik bij deze korte toespraak tot Oost- en West-IndiA doe hooren, mogen zeker wel zijn woor den van hulde aan de beoefenaars van de wetenschap en van de techniek, die bet mogelijk hebben gemaakt, dat mijn stem tot aan de andere zijde van de wereld kan worden gehoord. Het zijn in de eerste plaats de leiders der N. V, Philips Gloeilampenfabrieken,' wien die hulde toekomt. En in de tweede en niet minder voor name plaats richt zich mijn waardee- riog tot die beide mannen, die zich bf deze nieuwste radio-telefonische vindin gen in het bijzonder hebben onderschei den: dr 'Balth, van der Pol en zijn jeug digen medewerker den heer Numans. Van hoe groote beteekenis de reeds bereikte uitkomsten ook moge zijn, toch zijn alle genoemden van oordeel, dat hier nog maar een eerste schrede is gezet op, den weg naar het einddoel eenex geregelde radio-telefonische gemeenschap tussche* Nederland en zijn overzeesche gebieds- deelen. Zij zijn vast besloten dien weg ook verder te betreden en voor het oogen blik meen ik niet beter ,te kunnen doen dan hun sop dien weg de allerbeste wen- schen ,mee 'te geven. Met en tot elkander te kunnen spreken, is iets geheel anders, !s oneindig veel meer „dan het wisselen van brieven of telegramnien. De heide laatste gaan via het levenliooze papier, maar de levende stem is bij uitnemendheid het orgaan der gedachtenwisseling en wanneer eerlang het in Holland gesproken woord dadelijk in Oost- of West op gelijke wijze zal kunnen worden beantwoord, dan zal de' saamhoorigheid dézer drie gebieden i» krachtiger mate dan te voren aan de* dag komen. Wat "inzonderheid Oost-Indië betreft, morgen is het de dag waarop de nieuwe staatsregeling in volle werking zal tre den. Voor het nieuwe tijdperk, dat daar mee aanvangt, spreek ik mijn beste wen- schen uit, Moge het getuige zijn van de voorspoedige staatkundige ontwikkeling langs de lijnen, die ginds en hier naax beste weten en met de beste 'bedoelin gen zijn uitgestippeld. Den nieuwen Volksraad, die over een paar dagen voor het eerst zal bijeen ko men, roep ik hierbij een hartelijk wel kom toe. Moge zijn werk voorspoedig ea vruchtdragend zijn. Den gouverneur-gene raal, die met dien Volksraad in zoo nauwe verbinding zal moeten samenwerken, ia de eerste plaats een hartelijken enjmend- schappelijken groet. Sinds begin Septem ber van het vorig jaar hebben wij same* de leiding der Oost-Indische zaken. Ook wij beiden ondervinden bij onze samen werking wel eens de moeilijkheden, dooi vlucht. Aan den anderen kant was het niet gebruikelijk dat vrouwen in China liepen, zoodat ze, wanneer Kathlyn liep, zeker zouden opvallen. Zoodra zij vervolgd wer den, zouden ze minder in 'toog vallen, doordat er bij een eventueele beschrijving geen sprake kon zijn van den draagstoel. Bovendien kon de draagstoel overal nog achtergelaten worden. De voordeelen schenen de nadeelen te overtreffen en dus werd de draagstoel meegenomen. „Vlug, Kathlyn," zei hij. „Neen niet te genspreken, lieveling," vervolgde hij, toen hij zag, dat ze niet instappen wilde. „Ghing en ik zijn beiden sterk, en we heb ben geen tijd tot praten. Dat komt later wel. Iedere seconde is op 't oogenblik meer waard dan misschien later een uur." Kathlyn aarzelde niet meer. Vlug hielp hij haar in den draagstoel, sloot de gor dijnen en sprak toen tot Ghing: „Naar de bergen Ching. We moeten zien in IJun- nan te komen. Daar zijn de zendingsposten en Li-Weng-Ho zal ons juist in de andere richting, naar de rivier zoeken." „Ja," stemde de Chinees toe. „Mij den ken dat ook. Gaan naar IJunnan en Li- Weng-Ho ons niet vangen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1