Donderdag 13 Mei 1927 41e Jaargang rc.» 188 KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. BinmlaM. FEUILLETON. GEMEENTEPOLITIEK. Oirecteur-H oof d redacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Ceas TA: Redactie en Administratie na. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firaw 'F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fS.1 Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting Wakkere ondernemers. Br wordt veel geklaagd tegenwoordig door fabrikanten en middenstanders. En het is ook geon wonder, als metn nagaat boo onze vaderlandsche industrie door de maatregelen van heit buitenland waartegen door de Begeering niets wordt gedaan wordt gedrukt en ge deukt. Men laat echter de hoofden niet hangen. Het initiatief vaïi onze industrieelen is aog niet gedoofd. Dat blijkt ook weer uit de wijze waarop thans de film wordt gebruikt om voor bet Noderlandsch fabrikaat propaganda te maken. Door bemiddeling van do Veroeniging Nederlandsch Fabrikaat, worden Neder- landsche industrieele films vertoond in; Zuid-Amerika, België, Nederlandsch Oost- Indië, Italië, terwijl een aanvrage uit Let land op het oogenblik in behandeling is. En dat deze propaganda in het buiten land ten behoeve van do Nederlandsche industrie practisch resultaat heeft, kan blij ken uit het feit, dat de directie van eon onzer Nederlandsche fabrieken, wiens film, opgenomen door de Ver. Nederl. Fa brikaat, een tijd in verschillende plaatsen in het buitenland vertoond is geworden, mededeelt, dat tengevolge hiervan zooveel orders voor exportlevering worden ont vangen, dat zij op het oogenblik niet kunnen worden uitgevoerd en dat de fa briek moet worden uitgebreid. Hulde aan onze wakkere fabrikanten, die zich door de moeilijkheden van dezen ijfd niet Men ontmoedigen, maar die al- trjd weer middelen en wegen weten te vindon om hun debiet uit te breiden en 'óók een zaak van belang in dezen tijd! de werkgelegenheid te vermeerde- MB. Dat de moeilijkheden waarmee onze industrie tengevolge van de maatregelen van het buitenland te kampen heeft niet gering zijn, kan blijken uit het volgende voorbeeld, onlangs in „De Maasbode" me degedeeld. Een katoenen dames japon, b.v. in Duitschland gekocht, waarvan de waarde 12 bedraagt, arriveert bier te lande; deze kost dan in plaats van f 2, f2.16. Een zijde* japon van f 10 komt op f 10.80 en zoo vervolgens onverschillig welke stof of bestanddeelen. deze ook bevat. Dit zijn de lasten welke de Duitsche fabrikanten ondervinden, wanneer zij naar Holland exporteeren. Nu "behoort Nederland tot die staten die in Duitschland onder de meest be voorrechte gerangschikt zijn. Het eenvou digste ware dus gelijke monniken, gelijke kappen. Lees nu hoe het den Nederland- -schen fabrikanten, die naar Duitschland willen expwrteeren, gaat. Nemen wij de katoenen japon van f 2 die aan rechten naar Holland f0.16 kost. Zonder de minste versierselen kost deze dan aan ons Hollanders aan rechten f 1.65. Wanneer deze echter gegarneerd is, dan betaalt men extra nog 40 pet, toeslag: is dus f 2.30. Het verschil der invoerrech ten is "f 2.14. Nu de zijden japon, die aan rechten, aan de Duitschers f0.80 kost. Daarvoor moe ten wij alleen aan rechten f 9 betalen; is deze echter met de minste gameering versierd, dan kost dit het dubbele, dus alleen aan rechten f 18 per stuk. Het is duidelijk, dat onder' dergelijke omstandigheden de uitvoer in niet ge ringe mate wordt bemoeilijkt. Waar dat niet alleen. De Duitsche fabrikanten in eigen land tl) -O- Ching ging naar hen toe en begon met hen te praten. Na een paar minuten kwam hij terug. „Neen", zei hij met gedempte «tem, „mandarijn nog niet terug, „maar Missie Barrington opgesloten." „Hoe weet je dat?" „Een man in paleis geweest, Hij haar aien en hem zeggen zij vrouw worden van Li Weng Ho." „Ching," sprak Forsyth met ernst, „wij mogen geen tijd verliezen. Laten we nu vast om het paleis loopen, om te zien, waar zij gevangen zit." „Niets kunnen doen," antwoordde Ghmg. „In daglicht iemand ons zien en ons schieten. Wij naar de stad gaan, wij terugkomen bij donker.' Hoewel hij brandde van ongeduld, moest I'orsyth toestemmen, dat Ching ge lijk had en daarom wendde hij zich, zij 'tdan ook met tegenzin van het paleis van den mandarijn af. 't Feestgedruisch, dat niet naliet op Ching te werken, liet For syth koud. De zijden vlaggen op den muur an de fladderende papieren draken, die bij krachtig beschermd, kunnen door hun grooten omzet, voordeeliger fabriceeren en de geringe invoerrechten door ons land geheven, gemakkelijk voor liunne rekening nemen. Het gevolg voor onze industrie is geringere omzet en bijgevolg hoogere pro- du cüeprijs. En voor onze arbeiders mindere werkgelegenheid, en als gevolg lagere loonen. Socialisten en Communisten. Soms krijgt men dan indruk, dat de Socialisten en de Communisten ver van elkaar afstaan niet alleen, maar dat er tusschen beid© revolutionaire groepen zelfs eeta scherpe tegenstelling is. Toch is dit niet meer dan schijn, wat dezer dagen nog weer te Geneve bleek. In de Zaterdag gehouden zitting van de Internat'onale Économische Conferentie critiseorde do Russische afgevaardigde Os- sinski het kapitalisme en had hij voor het optreden der Socialisten niets dan hoon. De Socialistische afgevaardigden reageerden hierop echter niet. Na afloop van de zitting verklaarde een hunner, dat hij niet had geantwoord omdat hij niet tegenover de wereld den indruk wilde vestigen, datc, de beide richtingen van het Socialisme op de conferentie strijd tegen elkaar voe ren. Hier werd dus do nauwe verwantschap van beide revolutionaire groepen erkend. Hier werden de Russische communisten erkc-nd als leden van denzelfden stam en deswege in het openhaar gespaard. Leerzaam is deze verklaring omdat hiel de, ware revolutionair© aard van het Socia lisme wordt blootgelegd. Leerzaam ook in dien zin, dat deze aanhangers der revolutie voorzichtiger zijn in hun geslacht dan de belijders van den Christus, die vaak niet het minste bezwaar hebben, ten aanschouwe van de tegenstan ders in ouderlingen strijd hunne krachten te verteren. Een paar weken geleden hebben wij besproken de vereischten, waaraan een Raadslid moet voldoen en de betrekkin gen, die door een 'Raadslid niet mogen worden bekleed. In Art. 25 van de Gemeentewet is bader aangegeven wat er gebeurt, wan neer een lid van den raad na zijn op treden een der bij de wet gestelde eischen verliest of een uitgesloten betrekking aan neemt, waardoor liij ophoudt of althans op moet houden, lid van den Raad te zijn. De wetgever is van de gedachte uit gegaan, dat zulk een persoon van de veranderde omstandigheden aan den Raad kennis zal geven. In dat geval is de zaak in orde en kan een nieuw lid worden aangewezen. De mogelijkheid bestaat échter dat zulk een kennisgeving verzuimd wordt en dan is aan B. en W. opgedragen den be trokkene te waarschuwen dat een ander in zijn plaats verkozen zal worden vpr- klaard. Wie een dergelijke kennisgeving thuis krijgt, heeft het recht, de zaak binnen acht dagen aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. Na de beslissing van dit college staat nog beroep open op G-ed. Staten, die ook ambtshalve kunnen in grijpen en op de Kroon. De vraag is gedaan en zal wel telkens gedaan worden, wanneer zich een derge lijk geval voordoet, hoe lang zulk een het geringste zuchtje wind zich bewogen, trokken niet in het minst zijn aandacht. Zijn gedachten waren elders. Hij dacht aan Katblyn Barrington, die angstig de komst van Li Weng Ho verwachtte, die in deze rumoerige stad over leven en dood van zijn onderdanen scheen te beslissen. Gelukkig wist hij, dat tenslotte een ander ook hier in deze stad 't laatste woord bad te spreken. Deze troost bleef hem bij en daardoor kon hij nog hoopvol de toekomst inzien. Eindelijk, veel te laat naar For syth's meening, kwam de verlangde duis ternis. De talrijke papieren lantaarns, zoo wel binnen als buiten de stad, wierpen een fantastische kleur op de omgeving, 't Gesis van vuurwerk met bet geschitter van een gouden regen vertelden hem, dat het feest nog in vollen gang was. Hij'draaide zich om naar Ching, om wat tegen dezen te zeggen, maar bemerkte tot zijn grooten schrik, dat hij zijn kameraad in de drukte was kwijt geraakt. Hij zag in bet rond, maar overal waar bij keek, ontdekte hij gemaskerde gezichten. Nog geruimen tijd bleef hij op ongeveer dezelfde plaats, maar wat hij ook zag en hoorde, van Ching was geen spoor te ontdekken. Ten slotte besloot hij weg te gaan om te trachten wat hij kon doen om Miss Barrington te bevrijden. De poort der stad kwam hij ongehinderd raadslid nog als zoodanig mag fungeeren. De zaak is eenvoudig, wanneer hij zelf van het aannemen van een onvereenig- bare betrekking mededeeling doet. An ders echter staat de zaak wanneer hij van B. en W. de door de wet voorgeschreven waarschuwing ontvangt, en hij den Raad in beroep gaat. 'r Vroeger jaren werd de opvatting gehul digd, dat zulk een raadslid terstond bui ten den Raad moest blijven en dat de voorzitter zelfs het recht had hem uit de raadsvergaderingen te weren. Later is mem daarvan echter terugge komen en is men van de gedachte uitge gaan, dat iemand lid kan blijven tot de eindbeslissing gevallen is. De mogelijkheid bestaat dus, dat iemand de vergadering bijwoont, waarin zijn eigen zaak wordt behandeld. Het geval heeft zich voorgedaan, dat geruimen tijd, .nadat iemand tot lid van den Raad was toegelaten, en als zoo danig zitting had genomen, ontdekt werd, dat hij bij de toelating een der vereisch ten miste, of een met. het lidmaatschap onvereenigbare betrekking had aangeno men, zoodat de toelating ten onrechte was geschied. Wat moet er in zulk een geval ge beuren? Het meest voor de hand liggende antwoord zou zijn, dat dan zoodra moge lijk bedanken behoorde te vo'gen. Dit is echter niet het geval. Meermalen is door de Kroon beslist, dat een raadslid in zulk een geval zitting kan blijven houden, een opvatting die met de letter van de wet in overeenstemming is, maar die niet is overeenkomstig den geest van de wet. De Engelschc vakvereenigingswet. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis een aanvang gemaakt met de behandeling in derde lezing van de wet op de vak- vereenigingen. Driehonderd vijftig amende menten zijn reeds ingediend. Er wordt verwacht, dat er avondzittingen zullen plaats hebben. Het debat had weer een groote me nigte menschen naar het Lagerhuis ge lokt. Alle tribunes waren geheel gevuld en de voorste banken van de regeering zoowel als van de oppositie waren geheel bezet. Er worden 12 dagen voor de be handeling van het ontwerp gegeven. De regeering rekent er op, dat de debatten verschillende dagen den heolen nacht zul len duren. Mej. van Dorp over vrijhandel. Uit Genève wordt gemeldIn de tweede onderoommiissie der handelscommissie van de economische volkenbondsconfe rentie heeft onze landgenoot©, mej. mr E. C. van Dorp, een rede gehouden, waar in zij haar inzichten over hot vraagstuk „vrijhandel" uiteenzette. Na er op gewezen te hebben, dat ieder een zich thans voor vrijhandel uitspreekt, doch dat desniettemin handelsbelemme ringen en tarieven steeds zich vermeerde ren, vroeg spreekster, hoe deze tegen strijdigheid tusschen het beginsel en de praktijk te verklaren is. Hoofdzaak is, dat men, ondanks alle lippendiensten aan de leer der solidariteit, nog niet volkomen begrijpt, dat alle landen der wereld wederkeerig va.n elkander af hankelijk zijn. Mejuffrouw van Dorp verklaarde te er kennen de moeilijkheden, die uit een te plotselinge groote tariefverlaging zonden voorspruiten. De verlaging moet voorzichtig en lang- door. Nu zou hij het waagstuk dus gaan ondernemen. Hij kende den weg, dien hij volgen moest en al spoedig bevond hij zich aan den achterkant van het paleis. Voor zichtig naderde hij den muur, die den tuin van het paleis omgaf. Op een der laagste plekken waagde hij het op den muur te klimmen. Op den muur liggende kon hij den tuin overzien, die als voor een feest verlicht was. Overal wierpen de lampions haar zacht licht op de booüien en struiken in den tuin; maar zoover als hij zien kon, was deze verlaten. Zijn oogen dwaalden naar het voor hem liggende huis. De lui ken, uit latwerk bestaande, waren alle open en de kamers waren verlicht. Hij hoopte in een der kamers een teeken van Kathlyn Barrington te vinden, maar zocht tevergeefs. Wel zag hij een man, die bij een tafel zat te schrijven. Het was Ah IJeo, prachtig gekleed als voor een feest of een officieele gelegenheid. Eén oogenblik hield hij Ah IJeo scherp in 'toog. Nog even keek hij rond en toen liet hij zich in den tuin neervallen. Zooveel mogelijk in de schaduw der boomen voortgaand, verstop te hij zich in een boschje, dicht bij het huis. Ah IJeo schreef nog steeds door. Eindelijk evenwel scheen hij klaar te zijn. Hij verliet tenminste de kamer om direct zaam gaan, maar men hoede zich. eT voor, om ooit het tarief te verhoogen. Wanneer men aarzelt, een dergelijke politiek van voorzichtige jaarlijkscho ta riefvermindering algemeen te volgen, op grond van moeilijkheden, die wellicht daaruit zouden kunnen voortvloeien, dan zou mejuffrouw van Dorp de aarzelende vraag willen stellen, of zij zich niets bewust zijn van de moeilijkheden, die thans reeds in werkelijkheid bestaan en blijken uit do vermindering van de Euro- peescha productie en den Europeeschen handel. Waartoe hebben geleid al die pogingen om zoogenaamd wetenschappelijke taxie ven op te bouwen? Waartoe heeft geleid' dat eindelooze marchandeeren rondom ta rieven en de opstelling van duizend en één tariefposities? Tot niets anders, dan dat men zich zelf zijn eigen vingers afsneed' en dat men d© meestbegunstigingsclausule tot iets belachelijks maakte. Al die tarief onderhandelingen hebben ten slotte ten doel anderen te benadeel^n en dat is één der hoofdredenen, waarom men met deze politiek moet ophouden, die een uiting is van vijandige mentaliteit. Amerikaansche rampen- Blijkens niet-officieele schattingen zou den er bij de overstroomingen van de Mississipi en de cyclonen in het Wes ten en het Centrum in het geheel 778 menschen gedood zijn en 3500 gewond. Bovendien zijn 365.000 menschen dakloos geworden en staan er 14.000 vierkante mijl onder water; 37 steden zijn door den wervelstorm verwoest. Korte Berichten. Volgens de Frankf. Ztg. moet de Fransche regeering bereid zijn binnen af zie nb aren tijd het aantal bezettings- tr oepen met ongeveer 10 percent te verminderen. Door een a.alrdversehu iv fng van den in de buurt van Tiflis gelegen Davidsberg zijn 2 huizen verwoest Tot nog toe zijn 14 lijken geborgen De 'Op gravingen worden voortgezet -Te Brussel rijn gearriveerd prins Karei, prinses Ingeborg en prinses Martha van Zweden, de vader en de zusters van prinses Astrid, die voor en kele dagen hun intrek hebben genomen in het door het kroonprinselijk paalr be woond palcis Belle-Vue Een ballon der V ereenigjhg vatn vrienden der landsverdediging met de pi loten geminof en Sykof aan boord, die Op 30 April te Knnzewo bij Moskou opgeste gen was, is spoorloos verdwenen! Een Fransch officier die op 29 Jal- nuari bij Trier over bezaaide velden reed en een landbouwer die bom verzocht dit na te laten met zijn' rijzweep bewerkte, is door de Fransche mili taire rechtbank te Trier tot 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld, waarna hij naar Frankrijk zal moeten terugkeeren. Het Fransche tarief, t Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Fransche regeering in het tarief-ont werp, dat vóór het einde van deze maand bij de Fransche Kamer in behandeling zal komen, alsnog eenige wijzigingen aange bracht. O.a. zijn de tarieven voor gloeilampen met 25 pet verlaagd, en is het invoer- daarna terug te keeren met den hoed op het hoofd. Forsyth juichte in stilte. Ah IJeo ging uit. Nog even wachtte hij, en toen sloop Forsyth voorzichtig langs het huis. Aan den rechterkant scheen een vleugel aangebouwd te zijn. Ook daar brandde licht en zag Forsyth door het lat werk een groote kamer, door prachtige lampen verlicht. De kamer was echter, voor zoover hij kon zien, laag. Hij vroeg zichzelf af, wat hem nu te doen stond. Toen gebeurde er iets, dat hem vlug deed besluiten. Een zijden gordijn aan het einde der kamer werd op zij geschoven en een meisje, gekleed in het costuum van de def tige Chineesche dames, kwam binnen. Ze was gekleed in een blouse van hemels blauwe zijde en een rose rok. Zij had gouden schoenen van Ghineesch model aan de voeten. Hij herkende haar terstond. „Kathlyn!" fluisterde hij onge- loovig bij zichzelf, „Kathlyn!" HOOFDSTUK XVI. LiWengHo. Een oogenblik bleef Forsyth voor riich uit staren. Een afschuwelijke twijfel maak te zich van hem meester. Die prachtige a kamer met haar mooie lampen, met haar recht voor cacaopoeder en cacaoboter va* 450 francs tot 320 francs per 100 K.G. verminderd. Ook in het tarief voor sanitair aarde werk is een kleine wijziging gebracht. Ontwerp Naamlooze Vennoot schappen. De Eerste Kamer heeft gisteren beslot©*! het ontwerp op de naamlooze vennoot schappen te stellen in handen van eene commissie van voorbereiding. In de com missie zijn benoemd de heeren Mr van der Hoeven, Mr Mendels, Mr Janssen, Mr de Veer en S. van den Bergh. Steunt de Nederlandsche t Industrie! De minister van Binnenlands che Zake» en Landbouw heeft een circulaire gezon den aan de gemeenten, welke met steun van het Rijk werk verschaffen. De minis ter betreurt het daarin, dat er nog Steeds gemeentebesturen zijn, welk© niet of niet in voldoende mate rekening honden met het feit, dat. een der levensvoorwaarden voor de Nederlandsche nijverheid deze is» dat zij zooveel mogelijk opdrachten krijgt In bijzondere mate betreurt de minister het ,dat gebrek alan medewerking zelfs nu en dan moet worden geconstateerd bf gemeentebesturen, welke met steun van wege zijn departement werk aim weitloo- zen verschaffen. Hij zal voortaan ernstig overwegen verderen steun in diet kosten van werkverschaffing aan die gemeenten te .onthouden, van welke hem mocht blij ken, dat zij niet het hare doen1 om haar bestellingen zoo veel mogelijk aan onze industrie op te dragen. (Corr. Bjur.) De „Sumatra)" in Sjanghai. Een Reuter-telegram meldt, dat de krui ser „Sumatra", voordat dit schip Sjanghai verliet om de reis voort te zetten naar Indië, geïnspecteerd is door generaal Dun can, den bevelhebber der gezamenlijke troepen. De generaal drukte zijn groote waardeering nit voor het werk, dat de Nederlandsche mariniers hebben gedaan in het belang van het bewaren van de rust in Sjangjhai. Rechtspositie Handels reizigers. Het lid der Tweede Kamer de héér Oud heeft den minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: Is het juist, dat een voorontwerp voor een wettelijke regeling van dei rechtspositie van handelsreizigers en handelsagenten ia opengesteld en aan de Kamers van Koop handel gezonden, met verzoek, den mi nister haar gevoelens omtrent dit vooront werp mede te deelen? Zoo ja, is de minister dan bereid, dit voorontwerp eveneens te doen toekomen aan de organisaties van hlandelsrèizigera en handelsagenten, teneinde deze organi saties in de gelegenheid te stellen haiar oordeel omtrent de ontworpen regeling aan den minister te doen kennen? Cihr.-Hiét. Raadsleden!. De vereen, van Clhr.-Historische raiads- leden houdt 23, 24 en 25 Juni a.s. te Lu-n ieren een zomerconferentie. Het welkomstwoord wordt gesproken door den heer J. R. Snoeck Henkemans, den voorzitter der vereeniging en dien avond van den eersten dag houdt mej. mr CL Frida Katz (Amsterdam) een voor dracht over „Het -belang van het woning vraagstuk". Den tweeden dag worden) voordrachten gehouden door dr J. van Eruggen (Dordrecht) over „De taak van den burgemeester en den raad ten op zichte van de openbare vermakelijkheden" en mr L. v. d. Steen v. Ommeren (Hedlen- doom), over „De samenvoeging van ge- zijden gordijnen en haar houtsnijwerk, waar welriekend vuur brandde, met haar prachtige meubelen leek toch niets op een gevangenis, 't Kon misschien een vergulde kooi zijn, maar die geopende vensters bo den toch een gelegenheid tot ontvluchting. En dan, die Chineesche kleederen,' dat kos tuum voor een dame van hoogen rang? Wat deed Kathlyn Barrington daarmee, als zij reeds niet afstand gedaan had van haar eer en trots? De twijfel werd steeds -grooter. Had hij dan toch gefaald? Was zij dan. toch, inplaats van een gevangene, de bruid van Li Weng Ho? Had zij dan toch toegestemd, zooals Ah IJeo had wil len doen voorkomen? Slechts kort maakte die angst zich meester van hem. Toen evenwel ontdekten zijn oogen, die nog steeds als vastgenageld schenen aan de ge stalte daar vóór hem, een verandering op het gezicht van Kathlyn. Zij staarde voor zich nit in de duisternis. Plotseling vouw de ze haar handen als tot een gebed en in haar oogen kwam een angstige blik. Dat was niet 't gelaat van een blijde, vroolijke bruid, die dien stap uit eigen verkiezing deed; die angstige oogen, met tranen ge vuld behoorden niet aan iemand, wie de toekomst blij en vroolijk tegenlachte. (Wottdt vervolgd.);

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1