Onderwijs. Gemesgd Kienws. Telegrammen. Laatste Berichten. Scheepstijdingen. Wetenschap en Kunst. Posterijen en Telegrafie. IrtttericMei. Geref. Kerken. Beroepen te Zwartsluis, A. J. Fanoy te Ferwerd. Bedankt voor Watergraafsmeer, C. van der Wonde te Gorredijk. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen, M. Hofman te Krabbteadijke en H. Kievit J;r te Veenen- daaï. Doopsgezinde Gemeente. Bedankt voor Stavoren-Molkwerum 'F. van der Wissel, prop. te Appelscha. A&agenomen naar AaTdenburg, F. v. d. Wissel, proponent te Appelscha. Bevestiging en intrede. Ds J. F. Roth van Almicerk, werd Zon dagavond bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gem. to Scheveningen. Be vestiger was Ds Eekering van Amster dam, die tot tekst had Zach. 2:15. D s G. Laarman gekomen van Klun- dert werd Zondag bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Hilversum. De beves tiger Ds I). Tom Wz. had tot tekst Jes. 62:6 en 7. Afscheid. Ds E. Schouten, beroe pen te Amersfoort, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Alphen aan den Rijn met een predikatie over Jes. 40:28—31. E'meritaat. Ds C. Plaatsman, Ned. Herv. ptredikant te Hooge Zwaluwe, werd op zijn daartoe strekkond verzoek eervol emeritaat toegekend. Het Provinciaal kerkbestuur van N.- Hollaaaid heeft Ds C. Th. Cramer v. Baum- garten, pred. der Ned. Herv. Gem. te Hoorn tegen 1 Juli eervol emeritaat toe gekend. Het Prov. Kerkbestuur van Over- ijsel heeft Ds P. J. de Bruijn, predikant der Ned. Herv. Gem. te Denekamp, eervol ontslag verleend. Beroepbaar. Door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant met Lim burg, is tot de Evangelie-bediening in de Herv. Kerk toegelaten de heer A. Hoe- fcerf, ,'fheol. doctorandus te Elburg. Het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland heeft tot de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer E. Emmen, te Renswouöe. Het prov. kerkbestuur van Gronin gen heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer H. P. E. Furnee te Hardenbroek, bij Drie bergen. Het prov. kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg beeft tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten den heer A. Noorman, theol. can- didaat te Utrecht. Ziekteverlof. Aan Ds J. Jap eben, Ned. Herv. Predikant te Ooltgens- plaat, is eenige maanden ziekteverlof ver leend. Ds C. de Bruijn. Vrijdag j.l. zijn te Leiden gearriveerd Ds C. de Bruijn, emeritus-missionair dienaar des Woords op Soemba, en diens echtgenoote, mevr. de Bruijn-Landwelir. Ds en mevr. De Bruijn hebben 35 jaar de Zending op Soemba gediend en zijn in geen 1£ jaar in het vaderland geweest. Ds K. v. d. leu 1 en fTe Amers foort is 87 jaar oud overleden Ds K. v. cl. 'Meulen, em.-pred. bij de Doopsgez. Gemeenten. De afzetting van Ds Ver- maai Ds Vermaat, geref. predikant ta Makkum, is naar men weet die vorige weet afgezet. In Verband daarmede is Vrijdagavond een vergadering van gemeen teleden gehouden te Makkum waar Ds Van den Brink en Ds Vermeer (van Oudemir- dum) spraken. Een 60 personen waren aanwezig. Er werd namens een aantal gemeenteleden een telegrafisch verzoek ge richt tot Ds Vermaat, die zich. dezer dagen te Noordwijk bevindt, om Zondag niet tegenstaande zijn afzetting voor te gaan in den Dienst des Woords. Daar Ds Ver maat zich niet in staat voelde aan dit verzoek te voldoen, verzocht men Ds Sme- lik uit Tienhoven, die in Oudemirdum zon preelken, in Makkum den, dienst te ledden, aan welk verzoek gevolg werd gegeven. Door den kerkeraad der Geref. Kerk was gewaarschuwd om de diensten na mens bet herstelde kerkverband gehou den, niet bij te wonen. Geen der ker- keraadsleden bleef Ds Vermaat trouw. Middelburg. In de beden gehouden ver gadering der classis Middelburg der Geref. Kerken is de'beer P. Warmenhoven te Middelburg, theol. cand. aan de Vrije Universiteit, praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar gesteld in de Geref. kerken. Dhr Warmenhoven kan echter voorloopig nog geen beroep in overweging nemen. Bet eindexamen vatï het gymnasium te Middelburg zal plaats hebben op Maan dag 27, Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni, als gecommitteerden treden op de heeien: dr A. Slijpen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, dx J. H. S.cholte, idem aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en dr M- J. van Uven, hoog- leeraaar aan de Landbouwhoogeschooi te Wagemngen. Examen voor radiotele grafist. Bij het in April en Mei 1927 te 's-Gravenhage gehouden examen voor bet verkrijgen van certificaten als radiotele grafist zijn geslaagd voor bet certificaat tweede klasse: E. Bogerd te Vlissingen, A. Risseeuw te Schiedam en A. Vos te Grijpskexke. - Ongelukken. In de gracht bij de begraafplaats te Dordrecht is de 77-ja- vige G. door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Een 14-jarige zoon van een landbouwer te Rockanje, die zich Zondagmiddag met het' zwem men te ver in zee waagde, werd door den sterken stroom meegevoerd en is ver dronken. Te Amsterdam is een 81-ja- rige vrouw bij het oversteken van den rijweg door een tramwagen overreden en spoedig daarna aan de bekomen verwon dingen overleden. Te Den Haag zijn gisternamiddag twee meisjes, de zusjes Brouw ere, döor een auto overreden, met het droevig gevolg, dat da jongste, een kind van ruim vier jaar, vrijwel op slag werd gedood. Het andere meisje, dat on geveer 12 jaar oud is, werd vrij ern stig, hoewel niet levensgevaarlijk, aan het hoofd gewond. De politie beeft tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt ter zake dood door schuld. Het lijkje is, even als de auto, in beslag genomen. De brand te Leende. Omtrent den grooteu brand onder Leende meldt de ,,'s-Hert. Crt.": Zondagavond om goed zeven uur begon het serpent zijn vernielend werk en om 9 uur vertoonde Oostrik, zoo heet de plaats des onheils, onder Leende, een volslagen ruïne aan weerszijden van den Provincialen weg. Op den adem van een licht drogen wind dreven de lioogopsprin- gende vonken in noord-oostelijke richting en dwarrelden neer op de strooien daken der aan weerszijden van den weg staande boerderijen. De eene hofstede na de andere geraakte in brand, zoodat Oostrik over een lengte van ongeveer 800 meter een groote vlammenzee geleek. De stilte der anders zoo doodsche dorpstraat werd ver stoord door huiveringwekkende hulpkre ten. Zenuwachtig liepen de bewoners in en uit de brandende woningen en tracht ten in allerijl nog te redden wat te red den viel. Velen der getroffenen wisten gelukkig voldoende tegenwoordigheid van geest te behouden in de algemeen© verwar ring, zoodat hot reddingswerk vlot van stapel liep. De algeheele schade is nog niet vastgesteld, doch zal wel om en om een ton bedragen. Gelukkig zijn het over het algemeen betrekkelijk welgestelde boe ren. Merkwaardig is het, hoe de met pan nen bedekte woningen tusschen de ver brande zijn behouden gebleven. Brand in het Zeister bos ch. Zondagmiddag is in het Zeisterbosch on geveer 4 H.A. kreupelhout afgebrand. De brandweer rukte, bij het zien van de zware rookwolken, die door den sterken wind in de richting van Zeist werden gedreven, onmiddellijk met alle beschik baar materiaal uit, terwijl ook de brand weer van Soest en de militairen van het vliegkamp Soesterberg zich naar het ter rein van den brand spoedden. Men slaagde er gelukkig in het vuur, dat reeds het opgaand hout bereikt- had, te bedwingen. Even te voren was ook brand gemeld in het z.g. Patijnbosch, waar men het vuur eveneens spoedig meester was en slechts een paar honderd' vierk. Meter kaalbrandden. Onachtzaam wegwerpen van een brandend stuk sigaar of cigarette wordt als de oorzaak van deze boschbran- den aangenomen. Nader wordt gemold: Groote roekeloos heid' van het publiek is de oorzaak van den brand. Een gezelschap dames en hee- ren, dat per auto een uitstapje maakte en in het bosch picknickte, had een spi- rituslicht tusschen de droge heidestruiken en dennennaalden geplaatst, met het ge volg, dat deze vl,am vatten, waarna het gezelschap naar alle waarschijnlijkheid' zich met spoed heeft uit de voeten ge maakt. Boschwachtere hebben het gezel schap even vóór het uitbreken van den brand ter plaatse gezien en de politie vond aldaar het achtergelaten spiritus- licht. Firma voor een ton bena deeld. Een boekhouder gear resteerd. Op het filiaal te Amsterdam van een groote drukinktfabriek te Ham- buig, was een 40-jarig boekhouder werk zaam, die het volste vertrouwen van dé directie genoot. Controle op hetgeen hij in de boeken schreef, kwam uiterst spora disch voor en zoo kon het gebeuren, dat de boekhouding een geweldige chaos werd en dat de fabriek voor een zeer groot bedrag benadeeld werd, meldt de „Tel." De boekhouder goochelde met wissels en met hooge bedragen, wetende, dat hij controle niet behoefde te vreezen. Gere geld zond hij de staten met de bedra gen der wissels naar Duitschland', doch een trouwe weerspiegeling van wat het filiaal inde en uitgaf leverden deze niet. Zoo op het eerste gezicht was de staat in orde, doch bij aandachtige beschou wing deugde er al heel weinig van. Ver schillende wissels, die hij zelf geïncasseerd had, kwamen er bijvoorbeeld niet op voor en ook in andere opzichten verduisterde hij geld, zoo bijvoorbeeld bij betalingen aan het kantoor. De contanten gebruikte hij ten eigen bate. Ten slotte begreep de directie te Hamburg niét, dat er zulke hooge debiteuren in Holland waren. Een der firmanten kwam over en bevond', dat de gansche boekhouding niet klopte. De dader, die begrepen had, dat het misliep, verdween, doch ©en inspecteur van po litie zat hem op de hielen. Hij begaf zich in gezelschap van een rechercheur naar een woning in de Indische buurt an daar wachtten zij eenige uren. Ten slotte kwam een familielid poolshoogte nemen. Deze man werd gevolgd en zoo kwam de politie achter de schuilplaats van den dader. Een arrestatie vond plaats en bij fouilleering ontdekte men een pas geïnd bedrag van f 600 in zijn portefeuille. Ook werd een wissel van ruim f 1000 op de drukkerij Vooruitgang aangetroffen. Het plan was geweest ook deze te innen en vervolgens naar het buitenland te vluch ten. De arrestant bekende op z'n minst een bedrag van f 60.000 gebruikt te heb ben; de politie, die de boeken aan een voorloopige beschouwing onderwierp, ge looft evenwel, dat het bedrag cle f 100.000 nadert. Wegens verduistering, gepaard met valschheid in geschrifte, is de dader ter beschikking van do justite gesteld. H et nut van de draadlooze. Zondagavond werd bij: de politie te Den Haag aangifte gedaan van diefstal van oen Bord-auto. Genoemde heer had in den Joop van den middag zijn auto op het parkeerterrein aan den boulevard ge plaatst. Toen de heer van B. in den namiddag zijn auto wilde halen, was deze verdwenen. Door cle politie werd een on derzoek ingesteld, maar zonder resultaat. Het signalement van de auto, welke nog zoo goed als nieuw was, werd door Hil versum per radio-telefoon uitgezonden. Zondagavond omstreeks 11 uur werd Le Zandvoort iemand aangehouden, die met een auto zonder licht reed. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt en toen men hot nummer van de auto op nam, werd juist een radio-gram opgeno men, waarin cle aanhouding van de auto met dit nummer werd verzocht. De man werd aan een scherp verhoor onderwor pen, maar was niet tot een bekentenis te krijgen. Het nummer eu het verdere signalement van de auto klopte volkomen met de beschrijving, welke de eigenaar gaf. De aangehoudene, 1. v. tl. V. uit Amsterdam, die door de politie voor ver schillende diefstallen gezocht wordt, is op transport naar Den Haag gesteld. Noodlottigs baldadigheid. De 6-jarige Lena Millenaar te Leerdam haeft Zondag ernstige brandwonden ge kregen, doordat een kwajongen op straat haar een brandende sigaret in haar schort had gegooid, tengevolge waarvan haar kleeren in brand raakten. Twee hoeren hebben al hun best gedaan om het kiwi te helpen en hebben daarbij zelf ook brandwonden gekregen. Gisternacht is de kleine aan de gevolgen overleden. - Ee n s c h i e t p a r t ij. Gisternacht om twee uur ontdekte een surveilleerende agent van politie op den Bergweg te Rot terdam, dat de deur van den daar staan de kiosk open stond. Toen hij dichterbij kwam, zag hij een man uit de kiosk komen. Zoodra deze den agent bemerktei, haalde hij een revolver te voorschijn en loste twee schoten. De kogels troffen even wel geen doel, waarna hij een groot breek ijzer naar den agent wierp. Deze worp miste evenwel ook. De agent had in middels zijn revolver getrokken en hij loste vervolgens vier schoten op den dief, die het hazenpad koos en wist te ont komen. Het breekijzer en een ring met sleu tels, twee patronen en een huls, welke bij de kiosk zijn gevonden, zijn irt beslag genomen. De buitendeur van de kiosk bleek te zijn geforceerd. Er wordt niets vermist. Men vermoedt, dat een andere man op den uitkijk heeft gestaan en den dief heeft gewaarschuwd,-toen de agent naderde. Een e v e r z w ij n valt iemand aan. Op een veetentoonstelling te Bres- lau word Zaterdag een groot everzwijn, tegen de voorschriften in, op verzoek van een belangstellende uit zijn kooi gelaten. Het beest viel een van de tentoonstel lingbezoekers aa,n en verwondde hem mét zijn slagtanden zoo zwaar in de zijide, dat egn rib bloot lag. Het slachtoffer weid in bedenkelijken staat naar het zie kenhuis gebracht. UTRECHT. V.D. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den 39-jarigen J. de K., depothouder te Zeist van de N.V- Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel, verdacht van verduiste ring van f 14000, en veroordeelde hem tot 8 maanden gev.straf voorwaardelijk. De eiscli was 8 mnd. onvoorwaardelijk. iWIERDEN. V-D. De Raad dezer ge meente besloot f 100 vast te zetten op de rijksspaarbank voor den lO.OOOen inwo ner, die binntenkort geboren zal wordeni. Dit bedrag, vermeerderd met rente op rente, zal cup diens 21-jarigen leeftijd aan den betrokkene worden uitgekeerd. ZEIST. V.D- Gistermiddag werd door een vlieger brand waargenomen op de hei nabij de Stomperd. Door spoedig in grijpen werd erger voorkomen. ARNHEM. V-D D© rechtbank heeft he den uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen G. M- v. d. G-, gemeente-secrej- taris van Laag Koppel, en hem wegenis verduistering van fllOO, toebehoorende aan den Staat en; aan de gemeente Hum- mela en Keppel conform den' eisch tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. ARNHEM V-D- De Rechtbank veroor deelde heden den 22-jarigen] arbeider J. v. L. uit Biameveld, die oip 12 Febr. te Arnhem met een revolver op z'n vrouw heeft geschoten, tot 6 mnd. gev. straf. De eisch was 10 malanden. Zooals wij reeds meldden, heeft hij op 2 Mei 1.1. wederom een aanslag op zijn vrouw gepleegd. PARIJS. V-D- Tot vanmorgen zes uur was nog geen bericht ontvangen van de beide Fransche vliegers Nuigesser enGoli, die een vliegtocht van' Parijs naar New York hebben ondernomen. De Petit Pari- sien vreest het ergste. Uit Boston wordt gemeld, dat 9 Amerikaansche vliegers op zoek zijn geweest naar het Fransche vlieg tuig, maar onverrichterzake zijn terugge keerd. Boven den Oceaan is het zeer slecht weer. Men vreest dat de vliegers in zee gevallen zijn. De collecte voor het Drentsche Veen- kind heeft te Vlissingen f419 opgebracht. Gisteravond reed een motorrijder met een duorijdster langs het jalagpad van Middelburg naar Vlissingen. Toen de hoed van het meisje afwoiei, stopte de rijder, doch het meisje was reeds van de duo zitting afgesprongen, en wals komen te vallen. Met een gebrokemi sleutelbeen en een hoofdwonde werd zij naar het St- J Giseph-Ziekenhufe te Vlissingen overge bracht. Yeegens en minister Talma worden ge noemd als medewerkers aan de voorbe reiding en uitbreiding van het groote werk. Maar de eigenlijke arbeid in Limburg schijnt vanzelf te zijn gegaan. Het gedenk schrift vermeldt geen namen van leiders of ingenieurs. De serie portretten, die zoodanige gedenkschriften pleegt te ver sieren, ontbreekt. Het Nederlandsche volk moge, naast de werkkracht, het vernuft, het doorzicht en de sociale zorg ook waardeeren de kipschheid waarvan dit ontbreken getuigt. Stoomvaart Mij. Nederland. JAN PIBTERSZ- CiOEiN 8 v. BataYia te Amsterd. ROTTI 8 v. Bremen te Amst. GROTIUS (thuisr.) 9 v. Pt Said. BINTANG (uitr.) 8 te Genua. SJMALOER (thuisr.) 8 te Genua. KRAKATAU (thuisr.) 7 v. Singapore. KANGEAN (uitr.) 7 v. BeJawan. SALEIER (uitr.) 9 te Sabaïig. SAPAROBA (uitr.) 9 te Pt. Said. P. O. HOOFT (thuisr.) 9 v. Sabahg. JOHAN DE WITT (uitr.) 10 te Sabahg verw. Rotterdamsche Lloyd. BANDOENG v. Bassoin n. Hamburg, 9/5 v.ml. 8 u. 45 op 88 m. v. f-cheveninge». DJEMBER (uitr.) 9/5 te Soerabaja. MODJOKERTO (uitr.) pass. 8/5 Perim. TAMBORA (thuisr.) 8/5 v. Tanger. TORN ATE 9/5 v. Rott. te Batavia. BUITENZORG (thuisr.) 8/5 te Londen. INSULENDE 8/5 v. Rott. te Batavia. PATRIA (uitr.) p. 8/5 Perim. SAMARINDA (thuisr.) 8/5 v. Sahang. SIANTAR 7/5 v. Batavia n. Rott. SITOEBONDO (uitr.) pass. 7/5 Perim. TOBA (uitr.) 9/5 v. Antwerpen. TABANAN (uitr.) p. 8 Finisterre. INDRAPOERA (thuisr.) 11 hij Perim verw. Uitroeiing van malaria-muggen- Het Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde bevat eenige gegevens over de bestrijding der malaria-muggen door middel van uit vliegmachines gestrooide vergiften. Door het toenemen van de muggen wei den in 1926 in Quantico maatregelen ge nomen om deze plaag grondig te verdel gen. Sinds 1917 had men getracht de broedplaatsen, der muggen te vernietigen door drainage en gebruik van oliedeze maatregelen verminderden wel de mug gen, maar deden niet de malaria verdwij nen. De omgeving van Quantico is zoo- dafiag, dat door talrijke stilstaande water plassen en moerassen gelegenheid te over is voor de muggenproductie. In 1926 heeft men nu de bestrijding ter hand genomen door Parijsch groen van vliegmachines uit over het land te ver spreiden. Het bleek in een hoeveelheid van 1 pond per acre een goed middel te zijn voor de verdelging van de anopheles, bij alle soorten van plantengroei, van dicht begroeide moerassen af tot open plassen. Op andere muggensoorten had het geen invloed. Bij een windsnelheid van 4 mijlen per uur en vliegende op een hoogte van. 100 voet of lager had een 25 pet. oplossing van Parijsch groen een gunstige werking; bij grootere windsnelheid en op grootere hoogte vliegend was een 50 pet. oplossing noodig. In den meest intensieven broedtijd is het noodig, om eenmaal per week de behandeling toe te passen. Middelburg- Opgave betreffende het postkantoor Middelburg. Over de maand April 1927. Aan bovengenoemd kantoor weid, in den loop der maand, op spaar bankboekjes ingelegd f 44.142.57 en terug betaald f49.062.47. Derhalve minder in gelegd 'dan terugbetaald f4.919.90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 28. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2400 en afge schreven f 1000. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1400. Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Goes. Opgave betreffende het postkan toor Goes over de maand April 1927. Aan ^ovengenoemd kantoor werd, in den loop- der maand, op spaarbankboekjes ingel. f22771.89 en terugbet. f21.646.96 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.124.93. Bet aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 23. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2000 en afge schreven f6800. Derhalve minder in- dan afgeschreven f4800. Het aantal nieuw uit gegeven .staatsschuldboekjes bedroeg 1. Wisselkoersen. Amsterdam, 10 Mei. 2.30 uur. Berlin 59.14—59.16. Brussel 34.7134.73. Parijs 9.789.80. Londen 12.133412.14. New York 2.4934—2.497/8- GOES. 10 Mei. Graanmarkt. Aan voer klein; handel kalm. Nieuwe Tarwe f 15.50f 16.40, Haver f 11f 11.50, kroon erwten f18f22, Maanzaad f 42. Boter per K.G. f 1.40. Per pond f 0.70. Ajjin part. per pond f0.80. Fabrieksboter Gasontploffing. Te Brussel waren de vorige week nieuwe buizen ge legd voor de waterleiding. Vermoedelijk is daarbij een gasleiding beschadigd. Za terdagavond althans merkten een aantal burgers en een politie-agent een sterken gasreuk op. Een hunner stak een luci fer aan, waarop een geweldige ontploffing plaats had'. Vijf burgers en de agent wer den tegen den grond geslagen en liepen min of meer ernstige brandwonden op. De 25-jarige S. moest naar het zieken huis worden gebracht. Aanslag op een sneltrein ver ij de ld. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den sneltrein Warschau- Ivrakau een aanslag gepleegd. In de na bijheid van Lublin waren over een af stand' van 250 meter de rails losge schroefd, terwijl tevens een steenen dam over de spoorlijn was gelegd. De machi nist bemerkte gelukkig bijtijds het dreigend gevaar en slaagde er in den trein tot stilstand te brengen. Er schijnt hier sprake te zijn van een politieken aanslag, aan gezien zich in den trein een hooggeplaatst Gallicisch politiebeambte moest bevinden, tot wiens ressort de minderheden-kwesties behooren. Noodweer in Amerika. Stort regens ©n een orkaan, die verscheidene uren aanhielden, hebben den dood ver oorzaakt van talrijke personen en tal van anderen dakloos gemaakt. Een onaangename verras sing. Op het punt in het huwelijksbootje te stappen begaf zich een te Epinal ge boren meisje naar het stadhuis, teneinde een extract van haar geboorteacte te ha len. Tot haar verbazing moest ze daar evenwel hooren, dat men officieel van haar geboorte onkundig was, ze stond in de registers niet ingeschreven, en als niet bekend bij den burgerlijken stand kon ze niet trouwen, voordat bij rechter lijke uitspraak haar geboorte officieel zou zijn vastgesteld. Ontsnapping van gevange nen. Te Barcelona hebben 32 gevange nen uit de Mataro-gevangenis weten te ontsnappen. Ze hadden een gat in een muur gehoord en zich langs aan elkaar gebonden lakens en dekens laten zakken. Tot dusver is nog niemand der ontsnap ten teruggevonden. Be Nederlandsche Staatsmijnen. Naar aanleiding van het jubileum van onze Staatsmijnen, schrijft „De Nederl.": Welk een ontzettende ontwikkeling heeft het bedrijf der Staatsmijnen verkregen in de korte spanne tijds van 25 jaren! In L902 moest alles nog woroen opgezet en thans in 1927 werken: de vier Staats mijnen: Wilhelmina, Emma, Hendrik en Maurits met volle Kracht, met de nieuw ste inrichtingen. Zij verschaffen werk aan duizenden nijvere handen. Zij brengen el- ken dag 17000 ton kolen naar boven. Zij fabriceeren groote hoeveelheden bij producten (benzol, benzoline, naphta, kool- teer, ammoniak). Zij hebben aan Zuid- Limburg een nieuw aanzien gegeven. Zij hebben aan landgenoot en vreemdeling getoond hoe ontzettend veel san wor den bereikt door menschelijke toewijding en menschelijke energie. Zij hebben met de feiten bewezen, hoe ook econo misch groote dingen verkregen kunnen worden, als de economische inspanning gepaard gaat met sociale zorg. Zij hebben een schitterend voorbeeld gegeven hoe het moet worden aangelegd, om met de vaak-gevreesde staats-exploitatie groote resultaten te veroveren. Zij hebben den band tusschen Nederland en zijn jongste provincie, het hertogdom Limburg, sterk gemaakt. Dit alles hebben de Staatsmijnen ge daan. En daarom mag het heden feest zijn in Zuid-Limburg, een feest, dat weerklank vindt in alle .Nederlandsche harten. Wie hebben dit alles tot stand ge bracht? Dit gansche groote werk waar van wij, bij bezoek, den indruk krijgen dat voor bet bouwen en tot-ontwikkeling brengen van een der vier onderdeelen wel 25 j. noodig was dit gansche groote werk schijnt vanzelf te zijn geworden. Menschen schijnen er niet voor noodig te zijn geweest. Het kostelijk gedenkschrift: 45 groote kwarto-bladzijden met vele historische en technische mededeelingein, 20 keurige afbeeldingen, tabellen en grapbieken, be vat wel enkele namenDr Nolens vestigde in 1897 de aandacht op de toenmaals- geheel-onvoldoende ontginning der rijke steenkolen-velden in Zuid-Limburg; het eerste wetsontwerp werd op 24 Januari 1901 door minister Lely bij de Tweede Kamer Ingediend; door dr Nolens werd het ontwerp krachtig verdedigd; minister

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3