Mo 180 Dinsdag 10 Mei 1 Miï 41e Jaargang feuilleton KATHLYN BARRINGTON. Bnitenlani Binnenland. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig ©en pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No., 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Onjuiste opvatting. Het Rotterdamsche socialistische or gaan „Voorwaarts" keert zich met ver ontwaardiging tegen degenen, die de on gehuwde moeder als een „gevallene" be schouwen en maakt hen uit voor hoo- vaardige zedemeesters. Niemand heeft volgens dit orgaan liet recht een uiedemensch een stigma op te drukken. Niemand heeft het recht uit te Van socialistisch standpunt bezien is Voor socialistisch standpunt bezien is deze redeneering juist. Wie Gods Woord verwerpt, met Gods Wet niet rekent en voor den souvereinen mensch opëischt het recht om uit te maken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, zedelijk of onzedelijk, heeft niet het recht de handelingen van een mede- mensch als onzedelijk aan te duiden. Want dan is de opvatting van den een zoo goed als die van den ander. Dan kan wie anderer standpunt veroor deelt, .terecht als een hoovaardig zede- meester worden aangemerkt. De zaak staat anders ïoot wie de god delijke ordinantiën erkent als de norm voor het leven. Die kan, zonder als een hoovaardig zedemeesler op te treden, spre ken van zedelijk en onzedelijk. Niet natuurlijk om daarbij uit de hoogte op anderen neer te zien. Wie inzicht heeft gekregen in de Bergrede, die inplaats van het gebod op te heffen het zoover ver diept, en op de zondigheid van den ge vallen mensch zoo sterk het licht laat schijnen, dat alle menschen overtreders zijn en niemand ooit de wet kan vol brengen, zal zich voor een hooghartig oordeelen over anderen wachten. Maar dit zal toch niet verhinderen, dat hij het kwaad kwaad durft noemen en dat hij de zonde als zoodanig veroor deelt. En als nu het socialistische hoofdorgaan zulks op hoogen toon afkeurt, en door den mensch zelf wil laten uitmaken, wat al of niet zedelijk is, dan blijkt daaruit niet anders dan dat de S,. D. A. P. inderdaad staat OP anti-Christelijk standpunt, en hoe ■wie ernst maakt met zijn belijdenis, onder geen voorwaarde zich bij deze partij kan voegen. Kattendijke. Wij kunnen niet alle gemeenten in ver band met de komende raadsverkiezingen afzonderlijk bespreken. Maar voor Kattendijke dienen wij toch een uitzondering te maken. Wie kennis neemt van de pas gehouden Statenverkiezingen, zal toestemmen, dat de verhoudingen in den Kattendijkschen gemeenteraad zeer abnormaal zijn. De sociaal-democraten hebben in dat college grooten invloed, terwijl zij volgens de gehouden Statenverkiezingen slechts één zetel, en dan nog slechts voor een stemmenoverschot zouden, bezetten. Er zijn thans drie lijsten ingediend, waarvan twee een beslist rood stempel dragen, en de andere de namen bevat van anti-revolutionaire en Christelijk-Histori- sche candidaten. De keus is daarom voor hen, die de .Christelijke beginselen, liefhebben en wien het welzijn der gemeente ter harte gaat, niet moeilijk. Zij brengen hun stem uit op een der candidaten van de lijst-Timmerman. Dit geldt voor de kiezers uit Kattendijke, maar ook en niet minder voor de kiezers uit den Wilhelminapolder. "Ook zij hebben hun stem uit te bren gen op 'de rechtsche lijst en bovendien 39) o— „Ik zag haar gezicht," antwoordde de vrouw. Het was het gezicht van een die aan iemand denkt. Uw gezicht zag er zoo juist ook zoo uit en zij dacht aan iemand, dien ze lief heeft. Mijn oogen kunnen me in dat opzicht niet bedriegen." „En ze ontdekken gauw iets," antwoord de Forsyth. Zeker van de sympathie dei- vrouw, vroeg hij: „Zegt u me eens: is het huis van deq mandarijn moeilijk te berei ken?" „Er is een hooge muur omheen en er staan soldaten bij den ingang, maar ach ter is de muur niet zoo hoog en daar zijn ook geen soldaten." „Dank u," antwoordde Forsyth. „In ieder geval hebben we inlichtingen ont vangen. Ching, hoorde je, wat de vrouw- zei? Li-Weng-Ho komt overmorgen eerst in Pi Chow." „Hooren," antwoordde Ching. „Dat geeft ons een heelen dag en nacht om Miss Barrington te bevrijden." „Li-Weng-Ho morgen misschien komen, ja. Liefde maken man haast." De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 ct. Bij abonnement belangrijke korting voor de candidaten van die jijst propa ganda te maken. Geen rechtsche stemmen pp een mode lijst! De gehouden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten hebben weer opnieuw aan getoond, dat de meerderheid van de Goe- sche ingezetenen tot de r e c h t e ir z ij d e behoort. In den Gemeenteraad echter is de meer derheid links. Dat kan anders worden en daarom moet het ook. Daarvoor zullen in de eerste plaats onze Christelijk-Historische' vrienden hebben te zorgen. Volgens de Statenverkiezingen in 1923 en 1927 en de Kamerverkiezingen in 1923 hebben zij recht op drie zgtel®. Bij de laatste Gemeenteraadsverkiezing zijn echter ©enige honderden van hunne stemmen op de liberale lijst overgegaan met het gevolg, dat zij in plaats van drié slechts twee zetels konden bezetten, en dat de rechterzijde in den Raad in de minderheid bleef. Dat dient nu anders te worden. De Anti-revolutionairen, die in 1923 ook een flink percentage.stemmen verspeelden, zullen alle krachten moeten inspannen, om te zorgen, dat hunne tweede, nog altijd ietwat wankele zetel zóó vast wordt, dat er geen verwrikken meer aan is. En de Christelijk-Histoirischen, zullen zorg moeten dragen, dat hun' derde zetel, waaraan bij de vorige verkiezingen nog een poot ontbrak, thans veilig wordt ge^ steld. Het is jammer, dat de Staatlc. Gerefor meerden, door met een eigen lijst uit te komen, terwijl er geen kans is op het be zetten van een zetel, de kracht der Pr.ot Christelijke groepen verzwakken. Maar dat is nu eenmaal niet anders. Gelukkig kan mits er goed gewerkt wordt ook zonder hunne hulp de Ge meenteraad van Go-es wo-rden omgezet! De „staihHielm-Tag". Ernstige opstootjes- Na afloop van de Staalhelmbijeenkomst in den Lustgarten te Berlijn is het Zon dag bij het wegtrekken der afzonderlijke gruepen op verschillende punten in de stad tot opstootjes gekomen. Volgens een mededeeling van den pre sident van politie zijn in het geheel Za terdag en Zondag tot 4 uur 255 perso nen in hechtenis genomen en naar da polititeb-ureaux overgebracht. Twee- staalhelmlieden zij-n ernstig ge wond. Een staalhelmman is naar het zie kenhuis gebracht, die bewusteloos was geslagen en ernstige verwondingen aan het hoofd had. Hij is nog steeds buiten be wustzijn. Een oud-officier liep- ernstige messteken op en moest eveneens naai* een ziekenhuis worden gebracht. Zijn toe stand wordt hopeloos genoemd. Onder de 70.000 a' 90.000 deelnemers aan de Stahlhelm-betooging bevonden zich c-ok de drie jongste zonen- van den ex- keizer. Een plechtig oogenblik was het, toen de hoofden onthlo-ot werden en in een stilzwijgen van een minuut de geval- „Dat is een -gevaar, waaraan ik niet ge dacht heb," antwoordde Forsyth. „Het is heel goed mogelijk dat de mandarijn den tijd van zijn komst vervroegt, daarom moeten we zien vóór zonsopgang Pi Ghow te bereiken. Gelukt het ons, dan kunnen we op een gunstige gelegenheid wachten." „Wij -komen voor zon opgaan," ant woordde Ching, „anders. Dr Forsyth, wij wachten tot weer donker komen. Wij an ders niet veilig zijn." Zij verhaastten hun tred. Tweemaal kwamen ze voorbij kleine dorpjes, maar ze liepen er omheen. Van den top van een heuvel, dien ze beklimmen moesten, zag Forsyth in het licht van de reeds bijna on dergegane maan de scherpe lijnen van het -dak van een pagoda. „Pi Chow!" zei hij onwillekeurig. „Ching, we komen er nog vóór de zon op gaat." Met het doel zoo vlak voor oogen snel den ze verder. De maan verdween hoe lan ger hoe meer en 't werd steeds donkerder. Eensklaps doemde een groote donkere vlek voor hen op. Het was de muur der stad. Het was alles stil. Zelfs de schildwacht scheen in slaap. „Poort," fluisterde Ching, „omheen loo- pen. Vrouw zeggen paleis buiten Pi Ghow." „Ja," fluisterde Forsyth terug. leu kameraden herdacht werden. „Deutsch- land übei* Alles" werd natuurlijk o-p en thousiaste wijze gezongen. Hoe men Dr Boons plaagt. Naar liet Vlaamsch-nationale blad De Schelde weet te meld-en, is dr Bonus, in de gevangenis te Leuven, nog altijd, af en toe, het voorwerp van allerlei plage rijen. Werd hem vroeger e-ens een, door een vriend gezonden, foto overhandigd waarop de w-oorden: „Aan den grootsten martelaar van Vlaanderen" waren veran derd in: „Aan den gr-oolsten makelaar van Vlaanderen", thans wordt de voor hem bestemde correspondentie heel een voudig achtergehouden. Zoo ontving dr Borms op 28 April zijn 3000sten gevange nisdag, niet één enkele der vele telegram men en brieven, Ifem door zijn vrienden en kennissen uit Vlaanderen en Nederland boegezonden. Uit Antwerpen alleen werden dien dag 200 telegrammen voor dr Borms bestemd, verzonden. Geen -enkel dezer telegrammen, evenmin als de telegram men uit Nederland, kwam pog denzelfden ffiag ter bestemming, en het is niet be kend of dit later wel is geschied. De Bel gische autoriteiten weten de Vlamingen wel te treiteren. De heer H. Golijin te Genève. De heer Co-lijn toonde, zoo meldt de Msb, terstond, uitstekende hoedanigheden voor de leiding van een internationale vergadering (een sub-commissie van -de economische wereldconferentie) te bezitten. In duidelijk En-gelsch de beraadslagingen leidend, doet hij dit met een vaderlijk aandoende goed moedige gestrengheid, hetgeen vooral tot uiting kwam, toen -een oogenblik gevaar dreigde voor een Engelsch-Russisch debat over h-et kapitalistische stelsel. Ossinsky stelde n.l. in antwoord op een rede van Balfou-r de vraag, of de confe rentie niet zou kunnen onderzoeken, of het niet beter zou zijn het kapitalisme in Engeland af te schaffen. Onmiddellijk liet Colijn den presidents hamer vallen en verzocht Ossinsky te willen bedenken, dat dit punt niet op de agenda der conferentie was geplaatst- Zonder verdere toespelingen op Enge land beëindigde Ossinsky vervolgens zijn rede, waarin hij duidelijker nog dan Za terdag den wensch naar buitenlandsch kapitaal herhaalde. Korte Berichten. Mac Donald heeft Zaterdag voor het eerst in bed o-pgezeten. Hij kan weer gewoon spreken.,/Men verwacht, diat hij in het midden van deze week het ziekenhuis te Philadelphia zal kunnen verlaten, maar ca* zal een tijd overheen gaan, vóór hij1 weer op -krachten is gekomen. De warmte laat zich dit jaar in Italië zeer vroeg gevoelen. Reeds meer dere dagen wijst de thermometer dagelijks 'n temperatuur aan van 24 graden Celfeius en meer. In de omgeving van S,p-a heeft Zater dag een groote boschbrand ge woed, waaraan meer dan 300 H.A. den nenbosch ten prooi vielen. Men verwacht de oiverstroo- min g, ook van Zuidelijk en Centraal Louisijana, door het Mississippiwater als aanstdande en in allerijl worden onder- steunings-expedities naar de bedreigde plekken gestuurd en speciaal naar de punten waar dijkdoorbraken worden ge vreesd. Naar gemeld- wordt, wordt het on derzoek in Frankrijk naar de w o e 1 i n - —Uil——III IMM >1H—lawilliliu ■ihlli mi II'I I '111 „Wij niet vragen waar. Heel dom. Wij loopen en zoeken." Uitgeput van vermoeidheid slopen ze nu langs den stadsmuur, maar overal zagen ze huizen en torentjes, die hen er op we zen, dat ze hun doel nog steeds niet be reikt hadden. Eindelijk hielden die op en kwamen ze op een open ruimte. Ching legde zijn hand op Forsyth's arm. „Mandarijns paleis?" fluisterde hij vra gend. Dick Forsyth keek in de aangewezen richting en zag een paar lantaarns op eenigen afstand vóór hen. Alvorens te ant woorden, keek hij scherp toe ep zei toen: „Ik denk van wel, Ching." „Ching ook zeker. Lichten aan de poor ten van paleis, waar mandarijn wonen. Wij gaan. Wij over muur kruipen en wachten daar, dan wij zien morgen Missie Barrington. Ziet u?" „Ja, hoe eerder wij over den muur en in den tuin zijn, des te beter." „Dan wij gaan." Zij gingen in de richting van de bran dende lantaarns. Dichterbij gekomen za gen ze voor de poort heel vreedzaam een slapenden schildwacht, gekleed in de uni form van Li Weng Ho. Ze hadden dus juist geraden en ergens achter die groote poort had Kathlyn Barrington haar ver gen der communisten met kracht voortgezet. Het bestaan van een sowjet- Russische spionnagedienst in Frankrijk wordt d-oor de uitkomsten van het onder zoek bevestigd. De algemeene veiligheidsloestand op de spoorwegen. D-e heer van der Vegte, minister van Waterstaat heeft op- de vragen van den beer van Braambeek betreffende het uit voering gev-en aan de op 10 December 1926 door de Tweede Kamer aangenomen motie van Orde betreffende het instellen van een grondig onderzoek door een des kundige commissie naar den algemeenen veiligheidstoestand bij de Nederlandsche spoorwegeno.m. het volgende geantwoord: In de vergadering der Tweede Kamer van 10 December 1926 is door ondergetee- kende slechts toegezegd, dat hij de be doelde motie, mocht zij onverhoopt wor den aangenomen, niet -naast zich zou neer leggen, doch ernstig zou overwegen, nadat hij zou h-ebben kunnen kennis nemen van de beide naar aanleiding van het ongeval bij de Vtnk door hem gevraagde en. spoe dig t-e verwachten rapporten van des kundigen. Die rapporten zijn kort daarop uitgebracht. Blijkens het verslag der door prof. Ir Dr J. Kraus voorgezeten commissie van onderzoek is het gebeurde bij de Vink te wijten aan den toestand van de baan als gevolg van de werkwijze, welke bij de uitvoering van het in verband met de voorgenomen electrificatie ondernomen omvangrijk verbeteringswerk van den spoorweg Amsterdaim-Schiedam op een ge deelte van dien spo-orweg is toegepast, zonder dat daarbij- 'die voorzorgen zijn- genomen, welke bij de bedoelde werkwijze en bij een zoo intensief verkeer ook nog gedurende eenigen tijd na de voltooiing van het werk noodig zijn gebleken. D-e hier aan het licht gekomen fout, welke ook door de spoorwegdirectie wordt erkend -en voor herhaling waarvan niet behoeft te worden gevreesd, betreft een zeer bijzonder werk en staat niet in ver band met den onderboudsto-estand van den weg in het algemeen op de Neder landsche spoorwegen. Daaromtrent werd aan het Rijkstoezicht na het ongeval hij- de Vink, een onderzoek opgedragen. Het ter zake uitgebrachte uit voerige rapport, hetwelk ter griffie ter inzage van de leden der Kamer wordt neergelegd, komt tot de slotsom, dat de toestand van dien weg in alle opzichten bevredigend mag worden genoemd. Nauwgezette overweging dier beide rap porten en de herhaalde bespreking, naar aanleiding -daarvan met het Rijkstoezicht en met de spoorwegdirectie gehouden, hebben ondergeteekende bevestigd in zijn overtuiging, dat voor ongerustheid over den algemeenen veiligheidstoestand op de Nederlandsche spoorwegen geen aanlei ding bestaat en hij meent dan ook tof het instellen eener commissie van onder zoek naar dien veiligheidstoestand thans niet te mogen overgaan. Hij zou d-en tijd daartoe eerst gekomen achten, in geval van ernstigen twijfel aan dien veiligheidstoestand of van algemeene en gerechtvaardigde ongerustheid daarom trent in den lande. Dit standpunt meent hij te moeten handhaven, ondanks de aanne ming zonder hoofdelijke stemming van de in de vragen bedoelde motie. Deze motie werd ingediend op het voet spoor van en onder verwijzing naar de in blijf. „Wij gaan rond," fluisterde Ching. „Niet soldaten achter. Klimmen over muur en kijken rond." Ze vonden alles juist, zooals de vrouw had gezegd. Achter het paleis was de muur wat lager. „Laat me even op je rug staan," zei Forsyth. „Ik wil even in den tuin rond zien." Forsyth klom langs Chings rug om hoog en was weldra op den muur. Achter de hoornen in den tuin zag hij een donker der schaduw, vermoedelijk het huis. Alles was stil. Een minuut lang keek hij rond. Ineens fluisterde Ching: „Iemand ko men, dokter. Liggen, vlug." Hij liet zich plat neervallen op den mum* en hoorde Ching hard wegloopen. Een oogenblik later stoven twee mannen langs hem heen, zijn vluchtenden kame raad achterna. HOOFDSTUK XV. Stad en Tuin. 't Geluid van de voetsappen der solda ten was reeds lang verdoofd en nog steeds -bleef Forsyth plat op den muur liggen. Wat zou er gebeuren? Ching zou wel te- December 1920 door de Kamer eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenome» inotie-van Rappard, waarin een grondig onderzoek door een deskundige commis sie naar de toenmaals heerschende ont reddering van den treinenloop op de Ned. spoorwegen werd noodig geoordeeld. De dientengevolge nog in diezelfde maand ingestelde commissie heeft haai verslag reeds in Mei 1921 uitgebracht, hetwelk echter niet de minste uitwerking heeft gehad, aangezien de regelmatigheid1 van den treinenloop reeds vóór het uit brengen van dat verslag was hersteld. Deze ervaring pleit niet voor navolging, te minder waar toenmaals de commissie van Onderzoek werd ingesteld op een tijdstip, dat de onregelmatigheid van den treinenloop nog steeds voortduurde, terwijl liet thans een eenigszins ander geval is. Winkelsluitingswet. Het adviesvan den Midden stan d-sraad. De Middenstandrsraad heeft thans, naar het CiOTr.-Bur. meldt, aan den minfeter van Arbeid advies uitgebracht over het aan dien raad toegezonden voorontwerp- Winkelsluitingswet en het vooróntwerp- Wea'ktijdenbesluit voor winkels. De Middenstandsraiad betreurt het, dat deze ontwerpen op een voor den- midden stand ongunstig tijdstip- gekomen zijn. De economische toes tand wordt than» van dien aard geacht dat het zeer de vraag is of op dit oogenblik de midden stand gesteld zou zijn op het tot stand komen vah een Winkelsluitingswet. De raad erkent eVenwel, dat het eert daad van sociale rechtvaardigheid is, dat de win kelbedienden niet langer huiten de Ar beidswet worden gesteld en gaat er alzoo* rnede accoord, dat een Werktijdenbesluit voor winkels wordt ingevoerd. Van zelf sluit zulks in, dat de raad ook aandringt op bet tot stand komen van een wfet op de winkelsluiting. Verschillende opmerkingen worden ver volgens door den raad gemaakt. Inzake de regeling der sluiting: heeft het zijn instemming, dat' de invoering van een wettelijk sluitingsuur samengalat met een regeling voor een wekelijkschen rustdag. Ter sake van da achtuur-sluiting waren enkele leden van meening, dat de avond- sluiting op negen uur gesteld diende ta worden, waarmee de groote meerderheid- van den raad zich echter niet ken. ver eenigen. Gaarne zag echt-er de raad be paald, dat het bedienen van klanten, dia zich bij den aanvang van het sluitings uur reeds in den winkel bevinden, mag geschieden tot uiterlijk een half um' na den aanvang van genoemd uur. Omtrent het ventverbod o-p Zondag merkt de raaid o-p, dat hij dit ook gaarne toegepast zag op het venten met bloemen in de onmiddellijke nabijheid van zieken huizen. Wat. den verkoop van artikelen: in café'S betreft, acht de raad alle redenen aan wezig om den verkoop van sigaren en .sigaretten in caifé's- na het wettelijk slui tingsuur voor winkels alsmede op Zondag geheel te verbieden1. Verder wordt 'twen- schelijk geacht, in zake de te geven be voegdheid aan B. en W. om te bepalen, dat voor winkels op tentoonstellingen en fancy fairs de bepalingen dezer wet niet zullen gelden, zoodanige bevoegdheid ai- leen te verleenen, voor zoo-ver die verkoop liefdadige doeleinden betreft. In verband met eventueele ontduikin gen, acht de rah J het wenschelijk het be grip winkel uit te breiden en daaronder te verstaan alle open of gesloten ruimten, waar of van waar uit voorwerpen o< ru-gkomen, en zoo spoedig mogelijk. Maar zou dat nog vóór zonsopgang zijn? Zoo niet, -danHij lichtte het hoofd op en keek in den tuin. Er schenen veel boomen in te staan en in zijn ooren klonk het ge murmel van water. Een mooie gelegenheid dus om onopgemerkt het paleis te bespie den. Reeds dacht hij er over, omlaag te springen in den tuin, toen hij iemand voorzichtig hoorde aankomen. Even daar na klonk de stem van Ching. „Vlug, dok ter Forsyth, vóór mannen terugkomen. Ook dag komen." 't Laatste bleek waarheid te zijn; want in het Oosten werd de hemel lichter. Hij liet zich dus omlaag vallen en Ching greeg hem bij de hand. „Dezen weg gaan. Wij heel vlug zijn." De dokter vroeg niet naar Chings plan. Hij bemerkte, dat ze zich van het paleis verwijderden en in 't open veld kwamen, maar zonder naar het doel van Ching te vragen, liep hij mee. „Daglicht bij stad slecht zijn voor uw gezondheid, Dr Forsyth. Bekendmaking overal bekend zijn en Chinaman u vangen wil voor belooning. Moet wegkruipen tot nacht." „Tot den nacht?" zei Forsyth op pro- testeerenden toon. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1