Hijgt gij ABdüsTROOP WitteSter 10 cent No 183 Vrijdag 6 Mei 1 41e Jaargang es I Binnenland. bij het trappenklimmen Kerknieuws Ouderwijs. Buitenland. Dit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Pruimtabak KlOKZEEP 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAC Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-ni Losse nummersfO.Oi Prijs der Advertentiin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting V Bedenkelijk en ongegrond. Naar aanleiding van de onlangs door het „Prot. Zuiden" gegeven voorstelling als zou er van antirevolutionaire zijde gevaar dreigen voor de Ned. Herv. Kerk vestigen wij de aandacht pp wat wijlen Mr A. F. de Savornin Lohman daarover schreef in „Hereeniging" „Er is een geheel ander motief, dat hen van de a.r. partij afhoudt, en wel een motief van Kerkrechtelijken aard, de gehechtheid aan de Nederlandsche Her vormde kerk. Op zichzelf beschouwd, is dit motief van aansluiting of terughou ding van den meest bedenkelijken aard, en totaal ongegrond. „V an bedenk el ij ken aar d, om dat het de kerkelijke quaesties overbrengt op het terrein van de politiek. Niets bederft èn het kerkelijk leven èn de poli tiek zoo grondig, als het verbinden van politiek aan kerkelijke vraagstukken; dat deel der wereld, dat om de kerk zich niet bekommert, steunt met het oog op politiek succes de kerk, die echter door zoodanigen steun niet hooger, maar lager komt te staan. Niets heeft het leven dei Gereformeerde kerk in ons land zooveel schade berokkend, als de bevoorrechting van de kerk boven andere. Niets ook heeft onze ontwikkeling op staatkundig gebied zoo tegen gehouden. Verband tus- schen godsdienst en politiek versterkt, tusschen kerk en politiek bederft beide. Veel liever zou ik de C. H. Unie totaal zien verdwijnen, dan haar dienstbaar zien maken aan eenig kerkelijk belang." Totaal ongegrond. Ongetwijfeld heeft Dr Kuyper, door zijn spelen met „Calvinistisch", Indirect den kerkelijken strijd in de politiek gemengd ik kom daarop straks terug maar nimmer heeft, zoover ik heb kunnen nagaan, zijn poli tiek zich tegen eenige kerk, allerminst tegen de Hervormde Kerk gericht; zel den heb ik een theoloog .ontmoet, die als politicus zich zoo boven kerkelijke belangen wist te stellen als Dr Kuyper, al heeft hij, gelijk zijn recht was, bij benoeming van hoogleeraren hetzelfde stel sel in toepassing gebracht, dat nu een maal tengevolge van een slechte wetgeving niet is te vermijden, en dan ook op zijn beurt door eiken minister is toegepast. Ik zou trouwens niet weten, op welke wijze hier te lande een politieke partij eenige kerk zou kunnen benadeelen. Het is waar. dat, inzonderheid bij de verkiezingen, de leden der Gereformeerde Kerk veel grooter kracht uitoefenen dan' die der Hervormde; maar bomt dat niet hiervan, dat eerstgenoemde veel beter het nauw verband tusschen staatkunde en godsdienst beseffen dan vele leden der Hervormde Kerk, en ligt het niet op den weg der predikanten hun dit nauwe ver band duidelijk te maken? Men behoeft om dat te doen, zich niet of bij de eene of bij de andere politieke groep aan te sluiten." De Ziekteverzekering. In „De Maatschappij" maakt de lieer P. Keulemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, omtrent het voorontwerp-Ziektewet enkele opmerkin gen, die zeker de aandacht verdienen. Als voorstander van een regeling uit de maatschappij opgekomen, had hij aan vankelijk toegejuicht, de bepaling, dat niet hij de ziekenkas van den Raad van Arbeid verzekerd zijn, o.a. „de arbeiders in dienst van den werkgever, die met betrekjking tot de voorwaarden der dienstbetrekking dier arbeiders gebonden is door een col lectieve arbeidsovereenkomst, welke een regeling betreffende uitkeering bij ziekte bevat, indien ten aanzien van die regeling de in artikel 104 bedoelde verklaring is gegeven, en de arbeiders in dienst van den werkgever, die te hunnen aanzien gebonden is door- een collectieve uitkee ring bij ziekte, ten aanzien waarvan de vorenbedoelde verklaring is gegeven." Bij de nadere beschouwing is hij echter van opinie veranderd, vooreerst omdat de mogelijkheid bestaat, dat het op deze wijze verkregen recht door een individueel ar beidscontract illusoir wordt gemaakt en bovendien, omdat al is dit niet het geval, de arbeider op deze wijze nog niet de zekerheid heeft een uitkeering te zullen ontvangen, indien de werkgever de uitkee ring voor eigen rekening neemt. Nu is in. verband hiermede, de opmer king gemaakt, dat men het systeem niet hooger moet ..stellen dan de uitkeering zelve. Die opmerking, zegt de heer Keule mans, schijnt juist. De schaal, waarop de spijze wordt opgediend is, lioe kostbaar ook, minder kostelijk dan het voedsel. Maar bij de verzekeringswetgeving is het de bedoeling, dat wijn en flesch beide goed verzorgd en intact zullen zijn, opdat de vloeistof geschonken kunne wordien op het tijdstip dat ziji genuttigd moet worden. De wijn moet niet bewaard worden in den ouden lederzak van 's werkgevers individueel® verantwoordelijkheid, want de wijn. wordt uitgestort, hij gaat ver loren, 't ziekengeld wordt niet uitgekeerd als de werkgever failliet gaat, of niet in staat is gedurende zes maanden lang uitkeering te betalen. Zeker het geld is meer dan de buidel, maar, zonder buidel draagt men geen geld." Wat hier gezegd wordt, verdient ern stige overweging. Laat (ons vrij, zoo heeft indertijd een Kamerlid gezegd, en wij zullen zelf voor een behoorlijke regeling zorgen. De .ervaring heeft echter geleerd, dat vele werkgevers geen regeling willen en dat er ook in vele gevallen onmacht in het spel is. Iemand met een klein bedrijf of wiens bedrijfsuitkomsten slecht zijn of die toe vallig met veel ziekte onder zijn perso neel te kampen heeft, zal eenvoudig geen behoorlijk ziekengeld kunnen uitkeeren. En als er onmacht in het spel is, dan zal een beroep op de C. A. O. den ar beider piet kunnen baten. Daarom is het noodig, dat, hoezeer ook bet particulier initiatief behoort "te wor den aangemoedigd, geen uitzonderingen in de wet worden opgenomen, die de ver zekering van den arbeider .op losse schroeven zetten. partij tot verwerping der Vakvereenigings- wet, werd verworpen met 386 tegen 171 stemmen. Daarna werd het ontwerp in tweede lezing aangenomen. De verjaardag der Prinses. Ter gelegenheid van den 18en verjaar dag van Prinses Juliana werden op ,30 April j.l. voor het Koninklijk Huis 763 telegrammen op luxe-formulieren afge leverd, waarvan er 460 werden aangebo den op 30 April en 303 op daaraan vooraf gaande dagen. De classificatie der gemeenten. Met het oog op sommige geruchten, als zouden verschillende gemeenten in een andere klasse zijn geplaatst, wordt mede gedeeld, dat in de vergadering van Dins dag 10 Mei a.s. van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken zal worden behandeld het voorstel der regeering tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de classificatie der gemeenten. De voorz. heette de talrijk opgekomenen welkom. Met genoegen mag gemeld wor den de bloei van het voreenigingsleven Het verslag van den secr. L. Willeboer getuigde van krachtig opgewekt levert Vooral 1926 bereikte ongekende hoogten;. Spr. zal de genotvolle dalgen van de tentoonstelling niet memoreeren. Reeds eerder werd hiervan een. breed verslag gegeven, maar wil gaarne herinneren aan de excursie naar Zondert, waar de fruit teelt en de frambozenaanplantingen wer den bezichtigd en de kweekerijen van Lombaerts. Aaïi de bloedlijsten werd de noodigei zorg besteed. Lezingen werden gehouden over groententeelt door dhr Bakker, over Druivencultuur en kassen bouw door dhr v. d. Plassche en over ziektebestrijding door dhr Adema. De le den onderling behandelden verschillende Onderwerpen. De ver. vermeerderde met 19 leden en 22 begunstigers. De penningm. Joh. Oele deed rekening en verantw., ontvangen was f 1913.08 in totaal met inbegrip van f 1774.55, zijnde de ontvangsten van de gehouden tentoon stelling. De uitgaven waren f 1176.24, al dus een batig saldoi van f736 84. De aftredende bestuursleden W. Glas, W. de Groene en M- Baijens werden herkozen, in de vacature A- Q. Koomanl die wegens vertrek bedankte, werd gekor zen P. Eversdijk Jacz. Besloten werd om het Westland op 16 Mei e.k. te bezoeken. doordat er slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt? Doe, wat duizenden vóór U deden» zuiver Uw borst van de benauwende slijm met de onvolprezen die door zijn slijmoplossen- de en krachtige, werking' Uw ademhaling zal ver beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrijgt», in koker a f 1.50, f2.75, f4.50 De grooter flacons zijn voordeeliger. Vee re. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden aanwezig. De burgemeester deelt den raad mede, dat hij in het laatst van April verlof had ge kregen van (Jen Commissaris der Ko ningin om enkele dagen uitstedig te zijn. Een schrijven was neg ingekomen, dat de bliksemafleider op het stadhuis geplaatst is. Een schrijven van den heer C. Jobse om enkele maanden ontheffing van de hondenbelasting, daar hij uit deze ge meente vertrekt. Werd ingewilligd'. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de beslissing over de goedkeuring der begrooting is verdaagd tot 1 Juni '1927. Met de Maatschappij tot verzekering te gen ongelukken welke voor rekening van de gemeente kunnen zijn wordt voor 1 jaar een contract aangegaan. De vraag van het Bestuur van het Godshuis om de post onvoorziene uit gaven met f 195 te vergirooten werd na bespreking en toelichting van den voor zitter goedgekeurd. De rekening der ge zondheidscommissie was ingekomen. In komsten waren f 1751.70 uitgaven waren f1270.243/2, batig saldo was f 280.451/2, Benoemd werd tot bezoldigd ambtenaar tot voltrekking der huwelijken de heer Volkers, zulks met algem. stemmen. Nu werd overgegaan om de zekerheids stelling vast te stellen van den gemeente ontvanger. Zij werd bepaald op f4000. Thans werd overgegaan tot de benoe ming van een gemeente-ontvanger. Op de voordracht stonden no. 1 C. J. Luijk; no. 2 R. Repko; 3. Th. C. D. Coops- Benoemd werd R. Repko met 4 st. tegen 3 st. op .den heer C. J. Luijk. par tiall ons OVERTREFT ALLE ANDERE SMAAK m STEVIGHEID nnmum Alt. btoomtabakbpabkikk «a tm. nkmimm, onoNwom Nu werd de gemeentebelasting vast gesteld op 4 pCt. Nog werd aan den heer van Bevereul ontheffing gegeven van de pacht va* het voetbalveld. Het zal door Bur gemeester en W.eth, opnieuw verpacht worden. Nog enkele besprekingen werden gehouden en inlichtingen gevraagd oven de eleclrificatie van Walcheren, waarna) sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Le<xmond, A. Oskam te St. Annaland. Te Visvliet, J. N. Drost, gep. 0.-I. pred'. te Den Haag. Aangenomen nalar Breda, J. H. H. van Boem te Nieuw-Vennep. Bedankt voor Hedel, S. G. Groeneveld te Leerdam. Voor Elburg, J. D. van Hof te Wilnis. Geref. Kerken. Beroepen te Nijverdal, J. J. Bouwman te Urk. Clhr. Geref. Kerk. Bedankt voor Delft, J. A. Riekel te Zaandam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Nieuw-Beijeriand, A. de Blois te Dirksland. Bedankt voor Ridderkerk, J. R. van' Oordt te Opheusden. Geslaagd voor het examen, ter ver krijging van het Rijksdiplomal hoefbeslag! de heer W. Gebraad te Oud-Vossemeer. „Effatha". Onder presidium van ds J. Vonk, em. predikant te Maassluis, kwam „Effatha", vereeniging tot Chr. Op voeding en Onderwijs van doofstomme kinderen en jonge lieden, gisteren in Hoe- kenburgh te Voorburg in 38e jaarvergade ring bijeen. De voorzitter opende de goed' bezochte vergadering met het doen zingen van Ps. 36:2, het lezen van Psalm 30 en gebed. Na enkele woorden te hebben, gericht tot allen, die aan de stichting op eeni- gerlei wijze verbonden zijn, bracht spr. een woord van dank voor da hulp en me dewerking aan een groot deel vair ons Prot. Cjhr. Volk en voorts aan allen, die - tot het welzijn van de stichting hebben bijgedragen, malar bovenal aan den getrou wen God en Vader van onzen Heers Jezus Christus, uit Wiens hand wij zoo veel goeds ontvangen. Hierna! bracht de secretaris, ds A. Prins, Ned. Herv. pret- dikant te Poederooijen,. zijn, jaarverslag uit, terwijl de penningmeester, de heer W. L. B. den Blaauwen van den Haag zulks eveneens deed. Het hoofd der school, de heer A. van Holten, bracht hierna het schoolverslag uit. Het aftredend bestuurs lid, ds L. H. v. d. Meiden, Clhr. Geref. pred. te Dordrecht, werd als- bestuurslid herkozen. Na een slotwoord van ds Prins werd de vergadering gesloten. Men ver- eenigde zich hierna aan een gemeenschap pelijke koffietafel, walama om twee uur op Hoekenburgh een openbare les werd gegeven. Het verplichte zevende leerjaar. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de ont werpen van wet tot wijziging der L. O - en Leerplichtwet. Blijkens dit verslag alchtten vele leden! het bij deze ontwerpen bepaalde te ©enen male onvoldoende. Nal de aanneming van de motie-Suring had men een regeling van' verdere strekking mogen verwachten]. Reeds bij de behandeling van meerge noemde motie heeft de Kamer zich terecht op het standpunt gesteld, dat de toestand van 's lands financiën de onverwijlde in voering van den zevenjarigen leerplicht gedoogt. Nu door het algemeene onder zoek, waarvan sprake is in de memorie' van toelichting tot het eerste dezer wets ontwerpen, is komen vast te staan, dat op, Hoiypracbh'g MAAKT UW VERF, en verras» U. AL5 NIEUW 1 »e!kens weer De economische conferentie te Genève. In de .gisteren .gehouden zitting van de economische conferentie voerde als eerste spreker het woord Tiet lid der Nederlandsche delegatie Dr Zimmermann, die een vergelijking maakte tusschen de economische toestanden in de Vereenigde Staten en die in Europa. Hij verklaarde, dat de tegenwoordige economische toe stand in de Vereenigde Staten bijna als een ideaal-toestand kan worden be schouwd. Als voornaamste oorzaak van dezen goéden economischen toestand noemde spr. het ontbreken van tolbarriè- res, waardoor een snelle ontwikkeling van den welstand in de Vereenigde Staten mogelijk was. Voor Europa kan dit een voorbeeld zijn. Verhooging der productie in Europa is volgens spreker onmogelijk zonder ver hooging van de koopkracht. De heer Zimmerman gaf vervolgens jn korte trekken een overzicht van het sa- neeringswerk van den volkenbond in Oos tenrijk en deed mededeeling van de er varingen, die hij daarbij heeft opgedaan. Verder betoogde hij; dat de economische wereldconferentie in de allereerste plaats moet komen tot de opfo-ssing van de economische problemen van Centraal Europa. De Russen ontevreden- De leden der Sovjet-delegatie waren aanvankelijk ontevreden, daar zij zich al te zeer in hunne bewegingsvrijheid be perkt gevoelden. Na ©en onderhoud met den secretaris generaal van den Volkenbond, verklaarden zij, dat alles tot hun voldoening gere geld was en begaf de Russische delegatie zich met verscheidene deskundigen naar de conferentiezaal. Het verschijnen der Russen trok in hooge mate de belang stelling, doch hacfoverigens zonder eenige formaliteit plaats. Korte Berichten. De motie der Engelsche arbeiders- Arbeiderswoningbouw. De Ministers van Arbeid en van Finan ciën hebben, gezien de beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nij verheid en van Financiën van 14 Aug. 1924 tot vaststelling van „Regelen, be treffende het beschikbaarstellen van v-oor- schotten onder verband van tweede hy potheek voor den bouw van arbeiders woningen", bepaald, dat voor de voor schotten, waarvan de definitieve vaststel ling plaats vindt onder of na de dag- teekening van deze beschikking 4 Mei 1927 de rente 43,4 pet zal bedragen. De straatweg door de Utrecht se h e forten. Het doortrekken van den Rijksstraat weg door de forten aan de Biltstraat is thans in een vètgevorderd stadium van voorbereiding gekomen. Het eerste be stek is al ter goedkeuring gezonden naar het Ministerie van Oorlog, welk bestek bevat de werkzaamheden, poodig voor het gereedmaken van den straatweg, n.l. het passeeren van de fortgracht, de brug bij den ingang, het doorbreken van de forten, het afbreken van de in den weg staande gebouwen enz. Is men eenmaal zoover gereed, dan zal het Departement van Waterstaat voor het Wegdek hebben te zorgen. De weg door de forten is gepro jecteerd op 32Meter breedte met rij wielpaden van 4 M. breedte. De weg wordt van de twee blijvende gedeelten van het fort gescheiden door een hek werk op steenen voet. Het thans rondom het fort looiende rijwielpad zal dan zeer waarschijnlijk ko men te vervallen. De schietbanen zullen vermoedelijk niet worden verplaatst, doch' vermeerderd met nog eenige, waarschijn lijk in een der fortgedeelten worden ge handhaafd. Het Rijk zal, mede in verband met de stichting van het Wegenfonds, voor een zeer groot deel der kosten garant zijn. Goes. Voor een zeer matig bezochte ver gadering, belegd door de afd. Goes van den Vrijheidsbond, lichtte de heer mr P. Droogleever Fortuijn, lid der Tweede Ka mer te 's-Gravenhage, het gemeentepro gram van den Vrijheidsbond toe. De heer v. d. Meulen Bosma, candidaat der vrijz. democraten voor den Gemeenteraad, vond in het gesprokene naar hij zei geen aanleiding om te debatteeren. Kind overreden. Hedenmorgen is te Wilhelminadorp een zes-jarig zoon tje van den heer Dekker, dat op weg naar school was, toen het van achter een rijtuig kwam loopen, door een bestelauto van den heer A. L. v. Melle uit Goes, bestuurd dpor diens Oostenrijkschen bediende, aangere den. Dokter v. d. Berg uit Goes, die spoe dig ter plaatse was, constateerde een sche delbreuk. Het kind overleed spoedig. Hedenmiddag werd het parket uit Mid delburg verwacht, teneinde een nader on derzoek in te stellen. Kapelle. Gisteren hield de vereen, vatt oud-leerl. van do Tuinbouwcursussen haar 14de jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr W. Glas. O

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1