So 183 Donderdag 5 Mei 1037 41e Jaargang i IILDERNISSE, I PUROL r E D E 3T0ESTELLEN M LOO, KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. Binnenland. STEIN'S Orgel. FEUILLETON, Middelburg >J Hilversum. IELEN Wijnen. Likeuren Ileerd bij de van lekende Firma Agent gevraagd id gevraagd, GEMEENTEPOLITIEK. qenezen met IDDELBURG, AK l-HOTTERCÖM-ARNHEr eKi TE U6Tl fcl-IL>AM ouwen van hare cliën- it hare onovertroffen concurreerenden Prijscourant. VLISSINGEN, Harkt. St. iacobstr. Telef. 414. ïen overal, maar kwaliteit en afwerking ftlleeo bij dstraat, Middelburg. ering van prima kwal. rensvl., gesm en onge- el, Rund vet 30 ct. per 5 IK, Vlasmarkt, M'burg. een Foknhond. ling terug te bezorgen iwe Vliss. Weg, E182, KOOP: 55, Vlissingen. KOOP: 15 maanden oud, bij Rijkebuurtweg te W.) KOOP: VAARS, len, bij P. DUVEKOT blder. koop van een geregeld el voor H.H. Banket- tende banketbakkers igeld de H H banket ken genieten de voor onder letter R. T., i dezer Courant, Goes. 1LAAR, Aagtekerks. tomende Meid A. DE VISSER, Huishoudster, lIJGER, Landbouwer Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Tegen de revolutie. Wij antirevolutionairen, de naam zegt het reeds, zijn tegen de revolutie. Dat wil zeggen, dat wij ons stellen tegen het revolutionaire beginsel dat het gezag van Gods Woord verwerpt en inplaats van de goddelijke souvereiniteit stelt de verheerlijking van dert mensch, de volks- souvereinijeit Dit antirevolutionaire beginsel mag niet worden vereenzelvigd met het contra-revo lutionaire standpunt, volgens hetwelk ook alle gevolgen, alle vruchten van de revo lutie zonder meer worden veroordeeld en afgewezen. Wij erkennen en zoo zijn we tevens Cihristeirjk-Historisch gaarne de leiding Gods in de historie en houden rekening met het feit, dat God zijn raad volvoert dwars door alle menschelijke dwaasheden heen. Neen, niet tegen de gevolgen, althans niet tegen alle gevolgen van de revolutie stellen wij ons, maar tegen da revolutie- heginselen, die zich op elk levensgebied openbaren. Tegenover die verderfelijke be- .ginselen moet worden gepropageerd het beginsel, dat den Heere God erkent als de bron van alle gezag, als den oppersten wetgever en koning. Het spreekt echter vanzelf, dat hierbij goed behoort te worden onderscheiden. Sommige menschen hebben de ge woonte om alles wat niet met hunne opvattingen overeenstemt als revolutionair te veroordeelen, en af te wijzen. Met name op maatschappelijk gebied kan men dit verschijnsel waarnemen. Wanneer daar zijn menschen, die op een betere rechtspositie voor den arbeider aandringen en die voor betere arbeids voorwaarden strijden, dan zijn velen maar al te gauw bereid om dezulken het etiket -„socialistisch" of „revolutionair" op te plakken. Omgekeerd ziet men soms dat .anderen altijd een doos met etiketten bij de haind hebben waarop het woord „reactionair" oi „conservatief" voorkomt om daarmee -degenen die met hen van meaning ver schillen in een verkeerd daglicht te stellen. Dat is echter een methode die, wijl on christelijk, niet anders dan afkeuring ver dient. Niet de vraag wat wij wenschen of wat met onze belangen overeenkomt geeft den doorslag bij de beoordeelin|g van wat al of niet revolutionair is, maar de vraag wat Gods Woord leert. Voor dat Woord hebben wij te buigen. En als we zoo de. zaak stellen, dani wordt het duidelijk, dat wij de werking der revolutiebeginselen vinden niet aan ééne zijde der samenleving, maar overal. Wanneer het gezag wordt verworpen, en de klassenstrijd gepredikt, dan is dat xevolutionair. Maar revolutionair is eveneens wanneer het onbeperkte eigendomsrecht wordt ge predikt, of wanneer in welken vorm dan «tok, misbruik wordt gemaakt van de maatschappelijke positie waarin men door God werd geplaatst. Wij gaan over deze dingen thans geen 'verhandeling schrijven, maar waarschu wen alleen voor een oppervlakkig oor deel o,ver anderen, wier optreden soms ten onrechte als revolutionair wordt ge brandmerkt en voor een onderschatting van den eisch van het antirevolutionaire beginsel voor heel onze levensopenbaring. Geestelijke vrijheid. In de yubriek „Buitenland" van het socialistische hoofdorgaan, werd dezer dagen over de samenstelling ,van het Oos- 36) i JWj} niet gevaren loopen" antwoord cle Ching kalm, „dan matidarijns man nen ons yangen en wat zal Missie Bar rington dan doen? Geen reden om la ten doodmaken. Meer reden om leven «n halen Mjssie Barrington uit mati darijns paleis, ziet u?" Dick Forsyth „zag" het heel goed en in weerwil van zijn vrees en zijn on geduld, moest hij erkennen, dat Ching gelijk had. Zoo ver hij kon nagaan, kon merischelijkerwijs gesproken Kathlyn al leen gered worden door Ching en hem: en bij klaarlichten dag over den weg te loopen, was roekeloos. Voorzichtig moes ten ze te werk gaan en al mocht de weg door de vlakte het kortst zijn, gedurende den dag waren ze onvoorwaardelijk aange wezen op ongebaande wegen. Zoo kwamen ze eindelijk langs buitenwegen voorbij het dorp en bereikten ze een kleine vallei, waarin een boerderijtje stond. Daar gin- :gen ze rusten. tenrijksche parlement de volgende veel zeggende Opmerking gemaakl „Er is ook een anti-klerikale meer derheid; dit is van 'beteekenis. omdat in de jaren die komen, tusschenj de chr.-socialen en de sociaal democratie een zware s t r ij d zal worden gevoerd om de school. De Groot-Duitschers, de partij van de groot-liberale, deels joodsche, bourgeoisie, danken echter hun posi tie in het Parlement aan hun verbond met de christelijk-socialen. Het is de vraag, óf zij in hun politiekeafhanke lijkheid het over zich zullen verkrij gen om zich bij de strijders voor gees telijke vrijheid te scharen. Het wordt dus van veel belang ge acht, dat er is een anticlericale meerderhei d: De socialisten staan scherp tegenover de liberale bourgeoisie". Maar in den strijd voor de geestelijke vrijheid, waarmee bedoeld wordt de strijd tegen de confessioneel® school wordt blijk baar al bij voorbaat op de hulp van de gehate liberalen gespeculeerd. Nu is dit niet iets toevalligs. De sociaal-democraten blijven door den strijd aan te binden tegen de ware gees telijke vrijheid zichzelf gelijk. Worde dat bij de komende verkitv zingen, ills weer overal getracht wordt ook de Christelijke arbeiders te verzame len achter het roo.de vaandel, niet ver geten. Wat niet mag. In een der vorige artikeltjes hebben wij de aandacht gevestigd op de bepa lingen in de Gemeentewet welke" moeten dienen om te voorkomen dat personen van wie dit uit den aard van hunme be trekking minder gewenscht wordt geacht, in den Gemeenteraad zitting neimen. In een volgend artikel (24) is bepaald, dat de raadsleden, in rechtsgedingen waar in de gemeente betrokken is, niet als advocaat of procureur werkzaam mogen zijn, dat zij bij het opnemen en goed keuren eener aan het gemeenitebestuui ondergeschikte inrichting tot welker be stuur zij behooren, niet tegenwoordig mogen zijn, en dat zij noch middellijk, noch onmiddellijk deel mogen hebben, aan onderhandsche pacht van gemeentegoede ren of inkomsten, aan leveringen of aan nemingen ten behoeve der gemeente, ol aan het koopen van betwiste vorde ringen. Een bepaling waarover een aantal lange artikelen zouden zijn te schrijven, om dat hierbij allerlei ^plinterige kwesties tei sprake gebracht kunnen worden, temeei omdat inzake de toepassing van dit ar tikel meermalen tegenstrijdige beslissin gen werden genomen. Wij zullen al de hier genoemde ge vallen echter niet in den breede bespre ken, maar ons bepalen tot de hoofdzaak. De bedoeling van dit artikel daaromtrent bestaat geen verschil van meening is, er voor te zorgen, dat de belangen der gemeente zullen worden be hartigd door raadsleden, die uitsluitend het algemeen belang der gemeente in het oog houden en te voorkomen, dat bij oogmerken van eigen belang bij het nemen van. beslissingen een rol zullen spelen. Nu is dit natuurlijk niet altijd te voor komen. Een raadslid die ten koste van alles zijn eigen belang zoekt, zal daar toe allicht zoo nu en dan ^gelegenheid hebben. Maar dat valt buiten verantwoor delijkheid van den wetgever. „Honger zei Cliing. „Ching rijst koo pen." I Hoewel Forsyth betwijfelde, of hij op die afgelegen boerderij zou slagen en zelfs vreesde, dat op die manier aanwijzingen voor hun weg gegeven zou den kunnen worden, moest hij Ching toch wel laten gaan, omdat voedsel noodzake lijk was. Hij ging onder een boschje wilde azalea's zitten en zag zijn metgezel naar de boerderij stappen, waarin hij ver dween. Vijf minuten gingen voorbij, maar Ching verscheen niet; tien minuten en Forsyth maakte zich al ongerust. Na een kwartier verscheen Ching tot zijn groote geruststelling met een rieten mandje in de hand. In plaats, dat de Chinees recht streeks op hem toeliep, ging hij een heel anderen kant uit. Toen nij achter een boschje verdwenen was en niet meer van de boerderij uit gezien Kon worden, kwam hij haastig naar Forsyth toegeloopem Toen deze naar de boerderij keek, zag hij ter stond, waarom Ching zoo handelde; want voor het huis stonden een paar mannen te turen in de richting, waarin Ching verdwenen was. Hij vroeg zichzelf af, waarom die mannen zoo deden, maai' daar hoorde hij Ching al weer. „Dr Forsyth, Dr Forsyth" riep deze zacht. Op handen Het hierboven geciteerde artikel bevat voor de raadsleden een drieledig verbod, waarvan vooral het laatste van veel be lang is, omdat er onder de gemeente- naren, die voor het bezetten van een raadszetel in aanmerking komen, betrek kelijk velen zijn, die weieens in de ge legenheid zijn op de een of andere wijze met d® gemeente zaken te doen. Raadsleden-advocaten vindt men in de kleinere gemeenten slechts hoogst zel den .en rechtsgedingen waarbij een ge meente betrokken is, zijn niet aan de órde van den dag. Raadsleden, die tevens deel uitmaken van een aan 't gemeentebestuur rekenplichtige instelling zijn er heel wat, maar tot moei lijkheden geeft deze bepaling geen aanlei ding. Wel soms tot een ietwat dwaze vertooning, wanneer een aantal rekenin gen aan de orde komen, en .het eena raadslid na het andere moet wegvluchten om toch vooral niet bij de behandeling tegenwoordig te zijn. Maar de laatstgenoemde verbodsbepa ling geeft in de practijk zoo nu en dan tot moeilijkheden en uitsluitingen aanlei ding, waarom wij daaromtrent toch nog een gn ander, zij 'tdan koirt, dienen te bespreken. Doos30*60,Tube 8Oct. Bij Apoth.en Drogisten. Ommekeer in het conflict tusschen Zuid- Slavië en Italië? Uit Belgrado wordt geseind, dat het. conflict tusschen Italië en Zuid-SIavië on verwacht tot stilstand is gekomen. Nadat gisteren de Italiaiansche gezant te Belgradoi een bezoek aan den Zuid-Slavischen mi nister van buitenlandsche zaken had ge bracht, is plotseling de toestand geheel veranderd. Zuid-Slavi'sche bladen ver wachten nil weder alle succes van de rechtstreeksche onderhandelingen. Deze zouden volgende week beginnen, 't Schijnt overigens, dat Zuid-Slavië niet meer aan dringt oip herziening van het verdrag van Tirana1 en dit verdrag als een fait accom pli beschouwt, hetgeen zal strekken tot herstel van de normale betrekkingen met Italië. Na twee dagen te hebben geduurd eindigde gisteravond de kabinetsraad, die onder voorzitterschap van den Koni|rig te Belgrado werd gehouden. Over hetgeen in deze lange bijeenkomst werd gesproken werd het stilzwijgen bewaard. De overstroomingen in Amerika. Nieuwe dijkbreuken van de Mississippi hebben plaats gehad tusschen Natchez en Vicksburg, waardoor een uitgestrekt ge bied overstroomd is en duizenden dakloos zijn. Door de nieuwe doorbraak is de laatste spoorwegverbinding tusschen New-Orleans en Memphis verbroken. Het geheele gebied tusschen deze beide steden, ter lengte van 250 mijl, vormt thans eien geweldig meer van tien voet diepte. Het "besmette water veroorzaakt vele sterfgevallen door typhus. en voeten kroop hij tusschen de struiken door en was een minuut later bij Ching. Deze wees met de hand naar de twee mannen voor de boerderij. „Soldaten" zei hij kórt. „O, zo zijn ons op 't spoor, Ching?" „Niet weten. Wij kijken!" Ze keken en zagen, dat de twee soldaten vlug in de richting liepen, waarheen Ching was gegaan. „Zij zoeken ons, Ching" zei Forsyth. Ching knikte en zei vroolijk: „Wij nu vertrekken. Zij verkeerden kant gaan, ziji omhoog." Als blijk van tevredenheid met den toestand, grijnslachte Ching even en stapte toen in tegenovergestelde richting van de soldaten. „Ching" vroeg Forsyth, „ga je terug?'' „Niet teruggaan" antwoordde de Chi nees met een grijns. „In vijf, tian mi nuten wij oversteken de vallei en gaan naar Pi-Chow. Mandarijn's mannen ons zoeken op heuvel, wij al maar gaan naar Pi-Chow". Na eenigen tijd te hebben voort- geloopen, sloegen z.ij op zij af en liepen nu voort in de richting van Pi-Chow. Vaak kwamen zij in de nabijheid van boerderijen, maar het kostte dan weinig moeite, die te. vermijden en zonder iemand Gefopte nieuwsgierigen. De sovjet-delegatie is gisterenmiddag te Genève aangekomen, zonder eenig inci dent. Eien groote volksmenigte was op het station aanwezig en; toen de trein binnen reed, waren tal van fototoestellen op den salonwagen gericht, die echter tot algemeene verbazing leeg bleek. De Russen waren namelijk op verzoek der Zwitsersche politie te Belle vue, een halte even voor Genève, uitgestapt en in een dozijn auto's met hun bagage naar Ge nève vervoerd. Korte Berichten. Naar men uit Weenen meldt, hebben de christelijk-socialen thans een klacht ingediend tegen de telling bij de verkiezin gen in vier Weensche kiesdistricten. Men verzekert, dat te Weenen bijna 40000 menschen het kiesrecht zijn komen op- eischen, wier namen op de kiezerslijsten ontbraken. Bij Tsjepolare in Bulgarije is een auto in een ravijn gestort. De chauf feur en drie passagiers waren op slag dood, vier andere palssagiers zijn zwaar gewond. De bladen melden, dat in de haven van New-York een Engelse he trei- 1 e r is aangehouden, die naar schatting, voor 240.000 p.st. aan gedistil leerd aan boord heeft. De bemanning van 13 koippen is in hechtenis genomen. Het is een van de grootste aanhoudingen, die de verbodspolitie ooit gedaan heeft. Het auto-verkeer met België. Op het onlangs door- de Kamer van Koophandel voor N.-Limburg aan dien Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht verzoek om bij de Belgische Re geering te bevorderen, dat' het voor vracht auto's vereischte Carnet de Passage bui ten werking gesteld en vervangen zal wor den door een gewone triptiek, heeft de Minister thans medegedeeld, dat cle Belgi sche Regeering geen aanleiding kan vin den, maatregelen te treffen, krachtens wel ke vooitaan bedrijfsauto's op vertoon van een triptiek in België kunnen worden toe gelaten. E en luidb esproken luid spreker. De heer A. F. Philips, directeur der N. V. Pliilips-Radio, heeft aan het Haag- srhe comité voor de viering van de meer derjarigheid van H. K. H. Prinses Juliana, een open brief gezonden, naar aanleiding van het bericht, dat Zaterdagavond bij de feesten ter eere van de meerderjarig heid van Prinses Juliana, op het gebouw der Nederlandsche Eerste Kamer was op gesteld, een groote luidspreker der Duit- sehe firma Siemens en Halske, wat be schouwd werd als een smaad onze Ne derlandsche industrie aangedaan. Naar aanleiding daarvan geeft thans het Haagsche comité de volgende ophel dering: Toen circa een week vóór 30 April de Hollandsche directie van Siemens een bij drage tot het Julianafeest aanbood in den vorm van een luidspreker, op te stellen op het Buitenhof, om de muziek te ver spreiden over een deel van de stad, waar zich veel publiek zou bevinden, maar men de Kapel zelf niet hooren kon, is dit dankbaar aanvaard, te meer waar gee nerlei aanbieding van een Hollandsche firma was ingekomen. Zou die zijn inge komen, zoo zou ons Comité geen oogen- blik geaarzeld hebben de vaderlandsche ontmoet te hebben, liepen ze door tot ongeveer een uur voor zonsondergang. Toen eindelijk liet Ching zich neervallen op een dik bed van afgevallen bladeren. „Nu slapen gaan. Slapen tot alles donker, dan gaan naar weg en loopen, loopen, ziet u, dokter?" Forsyth .keurde het plan goed en weldra lagen beiden in diepe rust. Na geruimen tijd geslapen te hebben, gingen ze .weer verder. 'tWas al laat in den! avond geworden, zoodat ze nu niet angst vallig de huizen behoefden te vermijden Toen ze langs een theetuin kwamen, keek Forsyth met verlangende blikken naar binnen. „Thee?" vroeg Ching, die dit verlan gen begreep. „Ik zou graag een kopje drinken. Maar zou het niet gevaarlijk zijn, Ching?" Als antwoord nam Öhing de haind van den dokter en ging hem voor naar den! tuin „U praten Ghineesch als Ching", zei hij. „Maar niet praten beter." Zo vonden een tafeltje achter,in den tuin en in de schaduw van de lantaarns. Ching bestelde thee. Heel genoeglijk zaten zei hij elkaar, Forsyth dronk reeds zijn derde kopje thee uit, toen zijn oog irt eens viel op een papier, dat aian een boom VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—t Losse nummersfO.M Prijs der Advertentiin: regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting firma' te laten voorgaan. Ziehier Se nucfa- tere feiten. Wij laten de gevolgtrekking gaarne aan het publiek, en zijn niet voor nemens op verdere op- of aanmerkingen in te gaan, zeker niet wanneer die komen van een zijde welke niets deed om ons te helpen en nu achteraf gemakkelijke maar onjuiste critiek oefent. Een ontw e rp- Ziek tew et. Hoewel het ontwerp-Ziektewet, dat eer lang bij de Tweede Kamer zal worden1 ingediend, in wezen hetzelfde karakter zal hebben als het indertijd gepubliceerde voorontwerp, zal, naar de „Telegr." ver neemt, de minister van Arbeid aan ver schillende bezwaren en bedenkingen, weilke tijdens de behandeling in den Hoogen Raad van Arbeid en ook daarbuiten zijn geopperd, in meerdere of mindere mate tegemoetkomen. Het is evenwel nog niet met zekerheid1 te zeggen, wanneer het ontwerp- zal worden ingediend, wijl het, na de aangebrachte wijzigingen waaraan op het oogenblik op het departement ge arbeid wordt, nog den Raad van State moet passeeren. Het is wel de bedeeling, het ontwerp nog tijdens dit zittingsjaar aanhangig te maken. Telefoonverkeer met Zwitser land. Het Nederlandsch-Zwitsersche telefoon verkeer, dat tot dusver tot enkele plaat sen beperkt was, zal binnenkort aanzien lijk worden uitgebreid. Proefgesprekken tusschen Zwitsersche en Nederlandsche kantoren en daarop aan gesloten veraf wonende telefoon-abonné's hebben aangetoond, dat de gesprekken steeds duidelijk en volledig te verstaan zijn, zoodat besloten is, met ingang van 16 Mei alle Nederlandsche kantoren toe te laten jot het verkeer met alle kan toren in Zwitserland. Het fee st der Staat smijnen. De Ministers Lamhooy, Waszink, Sloie- maker de Bruine en v. d. Vegte, laatstge noemde vergezeld door mr N. C. Cou- vée, referendaris bij de afd. Vervoer en Mijnwezen van het Departement van Wa terstaat, zullen morgen te Heerlen deel nemen aan het diner ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Staatsmijn in Limburg en de Zaterdag te houden receptie en feestelijkheden bijwonen. Een Winkelsluitingswet. Naar De Volkskrant verneemt, zijn be noemd in de Commissie, welke den Hoo gen Raad van Arbeid, zal prae-adviseeren over de voorontwerpen van een winkel sluitingswet en een werktijdenbesluit voor winkels, de heeren Zaalberg, lid en voor zitter, prof. Aengenent, L. Attema, van den ,Chr. Middenstandsbond, J. C. Blan ker!., van den Nederl. Middenstandsbond, B. de Boer, van het Alg. Ned. Vakverbond, F. Claes, van de R. K. Werkgeversvereeni- ging mr A. Engels, A. van Hamersveld, van het Werkliedenverbond, mr J. van Hellenberg Hubar, van den R. K. Midden standsbond, mr J. H. de Mol van Otter- loo, J. Nauta, ,van het Chr. Nationaal Vak verbond, mej. A. Polak, Th. van Gra- vensteijn, van het Verbond van Nederl. Werkgevers, H. Schutjes, van het N. V. V. en J. J. A. Smit Jr, van het N.V.V- Afgevloeide ambtenajren. Het bestuur van den Centrales! Bond van Nederl. post-, telegraaf- en telefoon personeel heeft van den minister vaïn wa terstaat den volgenden 'brief ontvangen: „Zooals ik bij de behandeling van de begrooting voor het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie voor 1927 in de vergadering der Tweede Ka mer otp 2 December heb meegedeeld, werd was vastgemaakt. Nieuwsgierigheid dreef hem om te lezen, wat er wel op staan kon en bij het licht van de papieren lantaarns las hij het biljet. Onder het lezen werd zijn gezicht strak en Ching zag terstond, dat er iets bijzon ders moest zijn. „Wat is het, dokter?" fluisterde hij. „Een beschrijving van mijn persoon en een belofte ven een groote belooning voor dengene, die mij dood of levend in het paleis van den tnaUdarijn in Pi-Cjhoiw brengt." „Dus Li Weng Ho weeft' „Het is onderteekend door Ah IJeo." „Allemaal gelijk. Mandarijn's man. Hij u verlangen voor zijn meester." Dick Forsyth ging weer zitten, maar dronk nu vlug zijn thee op en zei toen tegen Ching: „Ik moet niet door den 'gewonen uitgang, Ching, want 'tis daar te licht." Zijn metgezel antwoordde met een grijns: „De poort niet eenige weg." „Neen, ik denk, dat een andere weg beter is." „Veel beter", stemde Ching toe. „Wij weggaan, dokter. Deze weg." Hij ging nog dieper detni tuin in en kwam bij een h.oogen muur. Ching stond stil. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1