Woensdag 4 Mei 1927 41e Jaargang JljTPs AMANDELTJES ^\punm/vG<? 'S& 181 KATHLYN BARRINGTON. Uit üe Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: fHrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.3S Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting Grievende bejegening. Ds Kersten, de leider der S-.G.P- heeft hel nuttig en oorbaar geoordeeld, de Chris telijke vakbeweging te bespreken op eein wijze die in hooge mate grievend moet worden geacht. iMadai in de algemeen© vergadering van de S.G.P. eerst het vraagstuk der medezeg genschap met een enkele uit zijn verband gerukte tekst was afgemaakt, heette van de Ohr. vakbeweging, dait deze precies het zelfde, wil als de socialisten. Wat de socialisten willen is bekend. Zij prediken den klassenstrijd. Zij ont kennen het gezag van Gods Woord. Zij verwerpen den Christus, verklaren, aan een Heiland geen. behoefte te hebben ën zoeken de zaligheid niet in den hemel, maar op de aarde, die door een omkeeri'ng van de maatschappelijke verhoudingen, in den weg der revolutie, in een paradijs moet worden herschapen. Welnu, met deze socialisten stelt Ds Kersten de Christelijke vakbeweging op ©ene lijn Een meer grievende bejegening is nau welijks denkbaar. Deze uitspraak bewijst dat de leider van de S.G.P., van wien we toch niet kunnen aannemen dat hij tegen beter we ten in, zulk een onware beschuldiging heeft uitgesproken, van de dingen waar over hij sprak al zeer weinig studie heeft gemaakt. Wie zich een weinig op de hoogte heeft gesteld, kan toch weten, dat de Clhr. vakbeweging op principieelen grondslag staat en dat in de kringen van de Qhp. vakorganisaties het beginsel allerminst wordt weggedoezeld. Terwijl in middenstandsr en andere krin gen nog vaak geaarzeld wordt om de begin- selviag te hijschen en aan z.g. neutrale ■organisaties de voorkeur wordt gegeven, hebben onze Cihr. arbeiders den moed gehad zich naar eigen beginsel te orga.ni- seeren. Den moed gehad. Want het ging niet altijd even gemakkelijk. Smaad en hoon hebben de leiders moeten verduren. Ze zijn gehoond als ,kapitaliptenknechten" als „verraders,", als menschen die de ar- -beiders met „een wissel op de eeuwig heid" trachten zoet te houden. Do Christelijke vakbeweging heeft het hooge ideaal gegrepen, het maatschappelijk leven meer te doen beantwoorden aan de eischen van Gods Woord. Lange jaren hebben op maatschappelijk gebied de .revolutiebeginselen den toon aangegeven. Niet de wet Gods, maar het eigenbelang was het leidend beginsel. Een gevolg van de toepassing dier revo- Miohaire theoriën is geweest, dat een ieder deed wat recht wals in z ij n e «ogen, waardoor de tegenstellingen steeds scherper werden en het maatschappelijk •zwakke- werd verdrukt. Op dat revolutionaire spoor doorgaande hebben socialisten, en communisten dien klassenstrijd gepredikt. Zij wilden ook het recht van den sterkste, en daar om moest het „proletariaat" worden ge mobiliseerd en gevormd tot een machtig, een onoverwinnelijk leger. Daartegenover is toen vair Christelijke .-zijde op den voorgrond gesteld het recht Gods En het is de eere van de Clhr. -vakbeweging, dat zij in dien strijd voor aan heeft gestaan en dat zij, meermalen met voorbijzien van eigen belang, voor dat reeht heeft gebogen Het is vooral aan de Clhr. vakbeweging te danken dat op sociaal gebied betere verhoudingen werden geschapen en dat de kracht van de revolutionaire partijen tot op zekere hoogte is gebroken. Tandctknersend van woede hebben meer- FEUlLLETOfoS. 35.) o „Rusten hier, al klaar," zei Cihing vroo- bjk. „Geen mannen komen hier, geen mannen zien ons. U zitten, Dr Porsvth 11 rusten, Cihing zoeken voedsel." Dr Forsyth -ging op een der steenblok- hen zitten. „Niet weggaan, dokter, niet weggaan. Cihing gauw terug zijn." hij verdween en Forsyth gaf zichzelf f&o diep gepeins over. Nauwelijks zat hij echter of hij knikkebolde en geart twee minuten later was hij vast in slaap. Een, twee uren gingetr voorbij en nog sliep hij. Eindelijk kwam Ching terug en zette een paar pakjes neer. Toen hij den dokter zag, kwam een welwillende glimlach over z|a gezicht. „Erg moe", mompelde hij. „vlagen als een kind, Maar eerst eten." Hij maakte de meegebrachte pakjes open en haalde er koud spek, gekookte rijst en een fl-eseh Qhineeschen' wijn uit- Vervol gens slootte hij Forsyth aan. „U ontbij ten dokter. Cihing niet eten. Ching gegeten- in het dorp, daar." malen de leiders vain de moderne arbei dersbeweging de fiolen van hun toorn uitgegoten over de mannen van de Chris telijke vakorganisatie, die boven het be lang hebben gesteld het beginsel. Maar zij hebben den moed niet opge geven. En in woelige dagen als in 19181 en bij dreigende algemeen® stakingen heeft menige aanhanger van de oud-liberale en in den grond revolutionaire theoriën roo- al niet met dankbaarheid, dan toch met groote blijdschap gezien de kloekmoedige houding van de Clhr. vakorganisaties, wier hegeeren het was in Godes vrees te le ven. En het is grievend in hooge mate, het is onbillijk en onbroederlijk, deze organisaties, die recht hebben op den Steiun van alle Christenlen en van de Chrfe- telijfce arbeiders in de eerste plalats, met de revolutionaire vakbeweging op eene lijn te stellen. Boycot van Ameirik&ansdie waren- De georganiseerde arbeiders van Noor wegen hebben den Amerikaanschen gezant te Oslo medegedeeld, dat zij als protest tegen de veroordeeling tot de doodstraf van de twee ttaliaansche anarchisten Van- zetti en Sacco alle Amerikaansche waren in geheel Noorwegen zullen boycotten. Schepen bevracht met Amerikaanscha waren zullen niet gorden gelost en de waren zelf zullen niet in het land wor den vervoerd. De arbeidsverdeeling in Italië. Op initiatief van Mussolini zal de doel matige vei'deeling van de arbeidskrachten in Italië wettelijk worden geregeld. Daar toe is onder voorzitterschap van den mi nister van openbare werken een bijzondere commissie benoemd. Mussolini wees bij- de installatie dezer commissie er o-p, dat Italië sedert 1921 een millioen onderdanen door landverhuizing heeft verloren en dat ook in Italië de bevolking van het plat teland steeds meer naar de steden trekt. 'Mussolini betoogde de noodzakelijkheid der vestiging van de- bevolking op het land, ook al zou dit miliarden kosten en 10-tallen van jaren duren. Aardbeving in Transvaal. Te Johannesburg heeft Maandag een aardbeving plaats gehad, die 30 secon den duurde. In een mijn in de buurt van de stad zijn door neervallend ge steente-, een gevolg van de aardbeving, 2 inboorlingen gedood en 20 gewond. D-e ramp van de Mississippi. De overstrooming heeft zich uitgebreid tot het volkrijke gebied van Noord Louisiana. De bewoners hebben hun hoe ven en woonsteden verlaten en zijh naar hooger gelegen streken gevlucht. Ondanks de groote bres te Poyelras is de stu wing van het water naar New Orleans zoo groot, dat heit peil der rivier daar slechts 2 a 3 c.!M. is gezakt. Verdere dijk doorbraken zullen noodig zijn om de stad te redden. Van den middenloop van den stroom wordt nog steeds was gemeld. Ernstig wordt thans gevreesd1 voor de districten Zuid-West van Vidalia, waar 150.000 menschen wonen, van wie een groot deed reeds met hun hebben en hou den een goed heenkomen zoekeh. Met grage handen viel Dick Forsyth aan op hetgeen Ching had meegebracht. Oververmoeid als hij geweest was, voelde hij zich langzaam aan versterkt door de genoten rust en het gebruikte voedsel'. Ohing zalg -dat ook. „Goed smaken, dokter?" „Heel -goed," antwoordde Forsyth. „Dan al klaar. Nu wij weer slapen, een uur, misschien twee uur, dan weer ver trekken? Hier niet lang blijven, Li-Weng- Ho's mannen kijken hier misschien." Meer zei hij niet. Met de onverstoor baarheid, eigen aan zijn ras, legde hij zich neer op den steenen vloer en viel weldra in slaap. Forsyth trachtte dit voor beeld te volgen, maar tevergeefs: de slaap was van hem geweken. Hij bleef enkele «ogenblikken overeind zitten om na te denken .over den eigenaardige®: toestand, waarin hij zich bgvond. Zijn gedachten 'gingen uit tot Kathlyn, die gedragen in een draagstoel, haar ongeluk tegemoet ging, zoo hij met Gods- hulp haar daaruit niet redde. Groote onrust overviel hem. Hij 'kon niet meer stilzitten. Hij stond overeind en ging naar den nauwen uitgang van hun schuilplaats. Van daaruit keek hij het bosch in. De zon scheen nu helder. In de boomen Korte Berichten. In een oud huis te Padcrborn heb ben ratten een 2-jarig kind een ooi- en een stuk van de wa.ng afgeknaagd en van een 6-jarig kind een vinger afgebeten. Nadat het alcoholverbod in Noorwe gen II jaar van kracht is geweest, is Maandag voor het eerst de verkoop van brandewijn weder toegestaan. De afgeloopen maand was de droogste Aprilmaand in Enge land sinds 1914. Èr vi-el slechts een twaalf de inch regen tegen vier-vijfde inch nor maal. Diner ten II o v e. De Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies, die niet een uit- noodiging ontvingen voor het diner, dat de Koningin te Den Haag reeds gegeven heeft of te Amsterdam bij het a.s. jaar- lijksche bezoek zal geven, zullen worden uitgenoodigd om op "Donderdag 12 dezer deel te nemen aan een gastmaal, door de Koningin voor hen en hunne eclitgenooten ten Koninklijken Paleize het Loo te geven en daarna ten paleize te blijven overnach ten. De uitnoodigingen worden derhalve gericht tot d-e Commissarissen der Konin gin in Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijse], Groningen, Drente en Limburg. Nfi e t-. n a k o m i n g s t e m p 1 i ch t. In een brief aan de Kamer deelt de- minister van Binnenlandscho Zaken mede, dat bij de in 1925 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer in totaal 284.820 personen liun stemplicht niet zijn nage komen. Daarvan hebben 1.71.223 van den burgemeester een uitnoodiging ontvangen om zich deswege te verantwoorden, van wie 14.114 een geldige reel en voor hun verzuim konden opgeven. Van de 25.545 personen, die- voor den kantonrechter zijn geroepen, werdefi 16.681 veroordeeld, ter wijl 1533 werden vrijgesproken of niet verder werden vervolgd; 1135 kiezers kon den voor den kantonrechter een geldige reden van verhindering opgeven. Ten slotte voorkwamen 6114 kiezers een straf vervolging door vrijwillige betaling van een door den ambtenaar van het O. M. bepaalde geldsom. De kosten van. vervolging bedroeg 3u voor de gemeenten globaal I f 75.000, voor het Dep. van Binnen]. Zaken f 82.000 en voor het Dep. van Justitie f 200.000. De Wegenbelasting. De- Bond van bedrijfsautohouders heeft een adres aan den minister van financiën gezond-en, waarin met het' oog op de 60- dagen-kaarten, bedoeld in art. 4 sub 4 van de Wegenbolastingwet, na een uit voerige toelichting wordt verzocht te be palen, dat 60-dagen-kaarten zullen worden verstrekt voor reserve-wagens onder be paalde voorwaarden. Adressant wijst er daarbij -op, dat velen, die cle volle belasting onmogelijk kunnen betalen, anders ge dwongen zullen worden, door een onge- wenscht beroep op art. 10 der wet den belastingambtenaren onnoemelijk veel werk te veroorzaken, waardoor bovendien de baten der schatkist' niet onbelangrijk zouden verminderen. In een ander adres van -genoemden bond aan denzelfden minister wordt ver zocht, een regeling te treffen voor expe diteurs, -die regelmatig in Duitschland rij den, in dien zin bijiv., dat de betxokkein-en eerst de volle wegenbelasting betalen en dan aan het einde van het jaar op- grond zangen de vogeltjes en bloemengeur kwam hem tegen. Door al het vroolijke en het mooie om zich heen werd het hem lich ter om het hart. 't Was als voelde hij het gewaar niet meer zoo dreigen. Hij stapte naar buiten. Op een open plek in het bosch bleef hij staan. Een prachtig vér- gezicht deed zich aan hem voor. Aan den: voiet van den heuvel strekte zich -een wijde vlakte uit, in het Noorden en Westen verhieven zich heuvels. Dwars door de vlakte kronkelde een smalle rivier. Hieir en daar verspreid lagen enkele dorpen en vlekken en voor zich uit tegen de Westelijke heuvels schitterden tal van hel dere daken van torentjes, een aanwijzing van een groote stad. „Pi-Ghow!" mompel de hij bij zichzelf. „Dat zal Pi-Ghow zijn." In de heldere lucht leek het dichterbij' -dan het werkelijk was. Minstens vijf en twintig mijlen lagen tusschen hem en het Paleis van Li-Weng-Ho en die moest hij zonder dralen afleggen, wilde hij in zijn poging om Kathlyn te redden, slagen. Van de heldergetinte daken van Pi- Clbowi dwaalden zijn oogen naar het dich ter bij -gelegen landschap. Op minder dan. een half uur afstand verhief zich een) ■kleine pagoda (Ghineesche kerk) op een heuveltje. Rondom de pagctda lagen de van een behoorlijke controle-basis, naar mate van het aantal malen, dat zij de grens naar liet buitenland passeerden, restitutie ontvangen. Rijksgebouwendienst. Bij Kon. besluit van 30 April is, met in gang van 1 Mei bevorderd tot bouwkundig ambtenaar 1ste klasse bij den Rijksge bouwendienst de bouwkundig ambtenaar 2e kl. T. P. v. cl. Waal, te Middelburg-., Op het strand onder de gemeente Ren es se zijn aangespoeld een Indische kano en eert aantal zware platen en bal ken ter lengte van| 8 a 9 Mi. Alles is, on gemerkt; het is bij den strandvonder ge borgen. Bij Kon. besluit is, benoemd tot di recteur van het Post- en Telegraafkantoor te Middelburg, A. Veenhoven than® id. te Ti el. Benoemd tot archivaris der Gods huizen te Middelburg, mej. A- J. Versprille aldaar. Rijwieldiefstal. Dezer dagen vervoegde zich bij den rijwielhandelaar H. te Westdorpe een persoon, die zich uitgaf voor zekeren Verstoeten te Philippine en verzocht dezen aldaar zijn rijwiel, waarop een rOge-njas was gebonden, tot den vol genden dag te mogen, plaatsen. Hij ver zocht bovendien aan den' rijwielhandelaar hem f 10 te leenen, waarvoor deze toch rijwiel en jas in onderpand had. Aan zijn verzoek werd voldaan. Den volgenden dag verscheen de bezitter van heit rijwiel niet op het appèl. Ook de dalarop volgende dagen bleef hij weg. Nu deed d-e rijwiel handelaar van zijn bevinding aangifte bij de politie, en deze kwam alras tot de ontdekking, dat de fiets te Groede was gestolen, en de naam Verstoeten-, die de vermoedelijke dief had opgegeven, te Phi lippine onbekend was. Van wie de regen jas iss die ongeveer f30 waarde heeft, is nog niet ontdekt. Geen c oi c a n e h ai n d e 1. Naai- we vernemen heeft een ingesteld deskundig onderzoek naar de te Vhssingen destijds in beslag genomen hoeveelheid cocaïne uitgewezen, dat men "hier niet met deze stof te doen heeft, doch met een soort waardedooze zoutcristallen. Middelburg. Alvorens gisteravond de re petitie van het Middelbiugsch Muziekkorps een aanvang nam, betrad d-e voorzitter, imr J. Adriaans e, -die met enkele andere bestuursleden aanwezig was, het dirigents bankje, en wees er op-, dat J. P. den Boer Sr., ge-boren 6 Mei 1856, op 1 Mei 1872 in dienst trad bij het toenmalige muziek korps der d.d. schutterij en dus op 1 Mei 1.1. 55 jaar bij het korps werkzaam was. Dit feit heeft het bestuur niet on opgemerkt voorbij willen laten gaan. Wat heeft de jubilaris velen zien komen en zien heengaan. Hij heeft geblazen en ge slagen nog jaren in de Schutterijmuzïek, en duizenden repetities en concerten me degemaakt. Hij is wel de veteraan, die man van den' ouden stern-pel, zijin plicht doende zonder om te zien, de muzikant van de oude garde, die nog leeft voor zijn taak, een toonbeeld van volharding en van willen. Spr. hoopt, dat de jubilaris nog vele jaren de lust en de kralcht mag heb ben om mede te werken. Nadat fanfares geklonken hadden, bood spr. den heer Den Boer een wandelstok met zilveren' knop en een fraai bouquet aan', waarvoor de jubilaris dank bracht. De heer A. Oalaltz, onderdirecteur, huizen. Daar had Ohing zeker het voedsel gehaald, dat hij gebracht had. Door de vlakte slingerde zich d-e weg, waarop Kathlyn zich ergens moest bevinden. Te vergeefs zocht hij naar eenig teefcéni vgn haar en twee minuten later werd hij van zijn vergeefsch-e pogingen teruggeroe pen door het plotseling geroffel van een trommel in het dorp beneden hem. Van zijn stadplaats uit kon hij het dorp over zien. Op het voortdurend geroffel ver- e-enigden de menschen zich op een plein. Wat zou dat beteekenen? Maar ineens schoot hem een gedachte binnen: de dorpelingen werden ingelicht, gewaar schuwd, misschien wel aangezet tot ver volging van Ching en van hem. Biji deze gedachte haastte hij zich weer naar de schuilplaats. Zijn metgezel lag nog in die pen slaap. Nauwelijks evenwel raakte hij hem aan of Qhin-g werd wakker. „Ohing, we mo-eten direct vertrekken. De jacht is open." - Vlug vertelde hij, wat hij- gezien had en Cihing knikte toestemmend. „Zij proclamatie maken. Wij weggaian van hier, -gauw, gauw." Zonder aarzelen verlieten ze hun bei- schuttende schuilplaats, en Ghinig, die op zijn tocht om voedsel den omtrek had' MET GRATIS GRENA DINES A US richtte zich daarop met enkele hartelijke woorden tot den heer den Boer en bood hem namens den directeur en werkende leden een 'enveloppe met inhoud aan. Neg voerde de heer A. J. F. den' Boer, op verzoek van zijn vader het woord. Na mens zijh vader bracht spr. dank aan bestuursleden, directeur onder-directeur en leden voor 'de hem gebrachte hulde en aangeboden geschenken, en sprak hij de hoiop uit dat zijn vader nog vele jareji met een goede gezondheid het Middeï- burgsch muziekkorps van dienst zal kurt- ken zijn. Goes. De verkoop der Bmma-bloempjes heeft alhier Zaterdag f273.82V2 opge bracht. Gisteravond hield de afd. Goes van den Ned. Ghr. Vrouwenbond een zo in druk bezochte vergadering onder leiding van mej. Donner. De zaal, die, doordat de tafels met bloemen getooid waren, een gezellig aanzien had, was geheel bezet. De verslagen van secretaresse en pennjng- meesteresse waren in optimistischen toon gesteld en getuigde van een opgewekt leven. Tot afgevaardigde naar de binnen kort te Middelburg te houden jaarverga dering werd .gekozen mej. Breel. Na de pauze hield Ds Siteinz een referaht over „De vrouwen uit Corintho", naar welk re feraat met veel belangstelling werd- ge luisterd. De uitnemend geslaagde ver gadering werd door Ds Steinz met dank zegging gesloten. - Met dank is na verle'eadei hulp voor het Wijkwerk ontvangen, door Zr- Visser: twee gif ben van f10, een van f5, oen van f250, twee van f 1 On voor het busje der zieken f5 65 aan opgespaarde halve centen. Door mej. Vermaire £15- Het bericht omtrent de medewer king van den heer Arnold Spoel aan de feesten, die dezen zomer alhier gehouden zullen worden, blijkt zeer voorbarig te -zijn. Er zijn nog geen plannen in die richting gemaakt. Wij herinneren aan de vergadering, die hedenavond in de Chr. Bewaarschool vanwege de A. R. Propaganda-club gehou den wordt en waar de heeren Goedbloed, en. Eckbardt zullen spreken over de Goe- sche Gemeentepolitiek der laatste vier jaren. Er is ruime gelegenheid voor be spreking. In 't bijzonder worden de pro pagandisten vanavond verwacht. Kloeiinge- Loop der bevolking over de maand April 1927. Ingekomen: van Wolphaartsdijk Pieternella Meijaard, gehuwd met Pieter Hoogstede, C9; van Goes: JohannisOud- kerk, Heernisseweg B 28; van Wolphaarts dijk: Maria Oudkerk, gehuwd met Jo hannis Oudkerk, Heernisseweg B 28; van Dordrecht: Gualtherus Jacob van den Bosch, A 6; van Utrecht: Jannigje van Straalen en kind, gehuwd met Everardus Hendrikus Hendriks, A 267d; van Wis- senkerke: Thomas de Kam en gezin, 'A verkend, ging vooruit. „Wij over grooten weg naar heuvels gaan,"' zei Cihing. „Zij ons- niet zoeken, daar. Zij denken wij nog op den berg. Zij eerst daar zoeken en wij vlug loopen' weg, ziet u?" „Ja. Dat lijkt me ook het beste, molaar als we op die manier gaan, maken we een grooten omweg en, als we Miss Earrington zullen helpen, moeten we geen tijd verspillen." „Wij geen tijd verspillen", antwoordde Ching „Wij bij dag gaan over heuvels, maar bij nacht wij gaan langs grooten weg en loop-en vlug als hazen Wij zoo gauw komen bij Missie Barrington 1" „Gauw", dacht Forsyth, maar onrlc-r- tusschen zou Kathlyn reeds in' het paleis zijn Hij zag haar weer voor zich, hij hoorde weer haar geroep om hulp, toen zij van de jonk werd weggevoerd Bij de gedachte aan haar toestand zou hij wel terstond op weg willen gaan „Ching," zei hij, „we moeten alle mo gelijke spoed maken, desnoods gevaren loopen. We moeten zien, dat we zoo vlug mogelijk Pi-Cihow bereiken (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1