Dinsdag 3 Mei 1937 41e Jaargang Buitenland. KiTHLYN BARBINBTON. mr No' 180 FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorslstraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.85 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 38 ct Bij abonnement belangrijke korting Werkverruiming. Het werkloosheidsvraagstuk blijft nog steeds de aandacht vragen. Nog altijd is er een vrij groot deel der bevolking, dat ledig staat aan de markt des Jevens en dat geen emplooi kan vinden. In sommige gevallen is hier onwil in het spel. Ook zijn er onder de werkloozen wier handen verkeerd staan, die niet bruikbaar zijn, omdat hun arbeid, door welke oor zaken dan ook, niet productief is J;e maken. Maar er zijn er ook en bun getal is niet gering, die wel kunnen werken, en die wel willen arbeiden, maar wier arbeidskracht niet gevraagd wordt. Aan pogingen tot oplossing van dit vraagstuk ontbreekt het niet, maar af doende resultaten werden tot nu toe niet bereikt. In sommige gevallen behoeft dit niet te verwonderen. Wanneer b.v. gepoogd wordt Amster- damsche en Rotterdamsche arbeiders naar Drente over te brengen en ze daar te werk te stellen dan ligt het voor de hand, dat zulk een pogen moet mislukken. Meer kans op succes is er wanneer dooi' ontginning van woeste of 'drooglegging van laaggelegen gronden getracht wordt de werkgelegenheid te vermeerderen, wan neer door een intensieve cultuur voor meerdere handen werk wordt gezocht, of wanneer bewoners van dorre en arme streken in een of andere industrie te werk worden gesteld. Hierbij trekt echter de aandacht dat tegelijkertijd zoo weinig wordt gedaan om onze industrie te steunen en op die wijze mee te werken de werkverruiming te be vorderen. Tegenover de maatregelen van het bui tenland waar men er steeds op uit is, de industrie uit te breiden, wordt hier, met een beroep op het vrijhandelsdogma niets gedaan. Van bescherming van onze industrie, wat beteekent meer werk en brgod 'Voor onze arbeiders hebben velen een hart- grondigen afkeer en ook de Regeering is niet te bewegen in deze richting ook maar iets te doen. Maar daar blijft het niet bij. De Rijkscommissie voor de werkverrui ming die dezer dagen vergaderde, moest tot haar leedwezen constateeren, dat er in den laats ten tijd weder belangrijke orders, welke, indien bij de opdracht gevers de noodige goede wil aanwezig ware geweest, voor de Nederlandsche nij verheid hadden kunnen zijn behouden, aan ,de buitenlandsche nijverheid waren ten deel gevallen. In dit verband werd erop gewezen, dat er gemeenten zijn, die, eenerzijds ten behoeve van de weirk- loozenzorg een beroep doen op 's Rijks schatkist, doch die anderzijds orders, welke uit een oogpunt van werkverruiming van belang zijn, in het buitenland plaat sen, ook wanneer zij zonder geldelijke offers aan de Nederlandsche nijverheid hadden kunnen ten deel vallen. Dat is wel een heel zonderlinge politiek, die allicht verband Jioudt met het feit, dat et heel wat gemeenten zijn, waar het feitelijk de ambtenaren zijn, die re- geeren. Overigens moet men bij het beoordeelen van de handelingen van gemeentebesturen ook de billijkheid rin acht nemen. Zij hebben ook voor ïle financiëele be langen „der gemeente te waken en wor den daardoor soms wel genoodzaakt be paalde orders in't buitenland te plaatsen. Intusschen is 't duidelijk, dat we op die wijze in ©en cirkeltje blijven rond draaien. Door het dweepen met den eenzijdigen vrijen handel, raakt onze industrie in de knel en is -de buitenlandsche in dustrie in de gelegenheid voordeeliger te exploiteeren en tegen lagere prijzen te leveren. En omdat zij dat doet, wordt onze industrie gepasseerd, gaan belangrijke or ders naar het buitenland, en staan onze arbeiders bij bosjes op straat. Wij herhalen daarom de reeds meer malen herhaalde vraag: zou het geen tijd worden de vereering van het vrijhandels- dogma te staken en een meer actieve handelspolitiek te voeren? Het verdient waardeering, wanneer ge tracht wordt de droeve gevolgen van de werkloosheid te verzachten. Maar van meer belang is toch, wanneer men teruggaat tot de bron en de oor zaken van de werkloosheid tracht weg te nemen. 34) In 't eerst bood de weg geen bijzon dere moeilijkheden. Zij volgden een gei- tenspoor, dat wel niet rechtstreeks, maar toch geleidelijk omhoog voerde. Toen kwamen ze voor een zeer stil gedeelte, geheel onbegroeid. Alle inspanning werd' vereischt om niet uit te glijden, 't Zweet drong uit alle poriën dér huid. Eindelijk rustten ze enkele oogenblikken. Eenigszins op adem gekomen, begaven ze zich weer op weg. Cbing weer voorop. Ineens rolde een stuk steen, waarop Ching den voet bad gezet, onder hem weg en als Forsyth hem niet gegrepen bad, was bij in de diepte gestort. Een groot stuk steen rolde nu met veel geraas naar beneden. Plot seling hoorden ze een geweerschot en nog een en nog een. »Liggen, Ching" zei Forsyth en liet zich zelf ook vallen. Gedurende enkele minuten bleven ze plat op den grond liggen. Toen fluisterde Ching: „Zij ons niet zien. Zij; schieten op rumoer." De Mississippi-flverstroomingen. Het Amerikaansche Rood© Kruis heeft reeds 5 milliioen dollar als steun voor de slachtoffers van de overstroomingen van de Mississippi gekregen. Iioover beeft gis teren een nieuwe oproep1 uitgevaardigd om intoekeningen voor ten minste 10 mil- lioen dollar te vragen. ,0ok president Coolidgö heeft een procla-" matie uitgevaardigd, waarin hij nog om 5 millioen dollars vraagt tot hulp1 voor de slachtoffers van de overstroiomingen. Hij zegt, dat het aantal slachtoffers verdub beld is en dat het wassende water noig niet alle deelen heeft bereikt. Trein beschoten. Uit Przemysl (Polen) wordt gemeld, dat gisterenavond de sneltrein DomburgKra- Jcau in de nabijheid van1 Jarotslaw door een bende roovers is beschoten. In de restauratiewagen werden alle ruiten ver brijzeld. Klaarblijkelijk lag het in de be doeling, der roovers, den trein tot stilstand te brengen en leeg te plunderen. Dit plan mislukte echter, daar de machinist in volle vaart doorreed. Geen der passagiers werd gewond. De politie vervolgt de daders, meest boerenknechts. De droogte in de Kaapkolonie. De droogte in de landbouwdistricten van Zuid-Afrika heeft zulk een ellende te weeggebracht, dat van een nationale ramp moet worden gesproken. De droogte peri ode heeft thans een volle achttien maan den geduurd. Boeren die twee jaar ge leden duizenden stuks vee hadden, zijn thans straatarm ein verlaten' de streek om1 in de diamantvelden hun geluk te gaan beproeven. Vroeger vruchtbare landstre ken, zijn thans een dorre woestijn, waar aan de geraamten van het den hongerdood gestorven vee een nog luguberder aan blik geven. Korte Berichten. Het wetsontwerp op de vak- veree n i gingen is gisteren in tweede lezing door het Engelsche lagerhuis in' behandeling genomen, dook, de secretaris van den mijnwerkersbond, heeft Zondag verklaard, dat de arbeiders het met alle macht zullen bestrijden, zelfs met een algemeene staking, deze moge dan wettig of onwettig zijn. Te Winsen onder Luke (Handover) staan sinds veertien' dagen zevenduizend morgen land onder water, en nog elk* uur van den dag worden' vérdere terreinen door het steeds stijgende water overstroomd. In het Noorden van Engeland heerscht voor den tijd van het jaar een buitengewoon lage tempera tuur. Zondagmorgen vroor het in vrijwel geheel Engeland; te Liverpool en te Ches ter sneeuwde heit. Eenhevigebrand heeft eenige groote gebouwen te Glasgow verwoest. De schade bedraagt meer dan 80.000 pond sterling. De 1 Mei-demonstraties in Engeland tegen de wet op de vakvereeni- gingen werden zeer begunstigd door goed weer; zij werden door een talrijke menigte bijgewoond. Een officieel communiqué inzake Marokko meldt een nieuwen opmarsch der Spaansche troepen. De vijand bood overal slechts zwakken tegenstand. In Moskou zijn d e 1 M e i - f e e s- ten reeds Zaterdagavond begonnen en daarna Zondag met volle kracht voortge zet. De autoriteiten hebben ook den Maan dag tot feestdag verklaard „om het volk in staat te stellen van de inspannende de monstraties van den Meidag uit te rus ten". Zoo scheen het werkelijk en Forsyth stond op, zonder te denken aan het gevaar dat hem bedreigde. De witte kalksteenen rots achter hem werd hel der beschenen door het maanlicht. Zijn figuur in de donkere japon van Wang-Hi moest zich wel als een scha duwbeeld afteekenan voor iemand die omhoog keek en dat hij opgemerkt was, bewees wel de kogel die vlak langs hem tegen den rotswand aansloeg. De ver volgers waren hen op 't spoor. Geen mi nuut was meer te verliezen. Zij renden weg, zoo hard ze konden. Een boschje onttrok hen aan 't gezicht van hun ver volgers. Een nieuw geitenspoor deed zich aan hen op. Dit voerde hen langs een hoogen kalksteenen rots en toen zij aan den anderen kant kwamen, waren zij bui ten het bereik der geweerkogels. Uitgeput zonken zij neer. En tóch, rusten kon noodlottig worden. Spoedig hervatten ze hun tocht, totdat ze den top van den heuvel bereikt hadden, waar zich een klein plateau aan hen opdeed. De maan verdween achter de wolken. De duisternis werd steeds dik ker. Scherp keken ze rond en dat hot geen overbodige zorg was;, bleek al spoedig). Forsyth, die vooraan liep', stond plotseling Prinses Juliana in den Raad van State. Gistermiddag ten 2 ure, had in de groote vergaderzaal van den Raad van State, 'bestemd voor de voltallige ver gaderingen van den Raad, de plechtige buitengewone vergadering plaats onder lei ding van de,-presidente, de Koningin, en belegd om Prinses Juliana, die volgens 'de desbetreffende grondwettelijke bepa ling thans, nu haar 18e jaar vervuld Lis, van rechtswege zitting heeft gekregen in den Raad van State, haar plaats in dit hooge Staatscollege te doen innemen. Precies 2 uur kwam de Koninklijke auto aan. De Koningin droeg een blauw mamtel- costuum, de Pjinses een witten mantel boven een lichtblauw toilet en de Prins was in admiraals-uniform. Hij droeg het lint van het Grootkruis van den Neder- landscben Leeuw. Bij aankomst per auto aan het gebouw van den Raad van State, waarvan de nationale driekleur met oranjewimpel wap perde en waarvan de toegang, evenals de corridor, die naar de vergaderzaal leidt, met kostbare tapijten waren belegd werden Koningin, Prins en Prinses aan den ingang ontvangen door de twee oud ste leden naar anciënniteit van den Raad van State, mr. J. I. I. Harte van Tiecklen- burg, en mr A. D. W. de Vries, benevens door den secretaris van den Raad, Jhr mr dr J. D. N. de Beaufort, .welke heeren, evenals de vice-president, en alle overige Staatsraden het ambtscostuum droegen. Aan den ingang van de groot© vergader zaal begroette de vice-president, mr dr W. F. van Leeuwen, de vorstelijke familie en stelde daarna de verschillende leden van den Raad van State, die naar anciën niteit stonden opgesteld, aan Prinses Juli ana voor. Hierna nam de Koningin, presidente van den Raad, plaats aan het midden van de groote ovale, met stemmig grijs bekleede tafel op den voor haar bestemden zetel. Naast H. M., aan hare rechterzijde, zette zich de Prins, naast wien Prinses Juliana haar zetel innam. Aan de linker zijde van de Koningin zette zich de vice- president van den Raad, mr van Leeuwen. De Staatsraden namen naar anciënniteit de verdere zetels in. Tioen allen hadden plaats genomen, stil en greep Ching bij den arm. Ze stonden aan den rand van een groote diepte. Ver onder hen, als gloei wormen', flikkerden lantaarns en uit de diepte klonk het luiden van een klok. Ofschoon ze niets anders zien of hooren konden, be greep Dick Forsyth de beteekenis van beide. „Daar ginds js een klooster, Ching!, en als ik me niet vergis, is er tusschenf hen en ons een diepte van 1000 voet." Cihing ging plat op den grond liggen en onderzocht, wat er voor hen was. „Het schijnen een' muur, diep, met een mes wegsnijden. Niet kan: gaan omlaag dien weg." „Neen, en als de mannen van Li-Weng- Ho ons hier inhalen, zitten we als muizen in de val. We moeten ergens een uitweg vinden." „Alles donker zijn." antwoordde Qhing. „Ja, we zullen het toch moeten wa gen. Ieder oogenblik is kostbaar voor ons." „Al klaar," stemde Cihing gemoedelijk in. „Ik breken liever hals dan gevangen! door mandarijns mammen. Wij zoeken, zoe ken plaats omlaag en wij niet vinden! „Als we geen uitweg vinden naar om laag, dan moge God ons genadig zijn!" opende de Koningin deze plechtige buiten gewone vergadering. De Koningin nam daarna het woord en heette de prinses welkom in de eerste vergadering, door haar bijgewoond. Deze toespraak werd door de prinses beant woord. Daarna heeft de vice-president, mr van Leeuwen, de Koningin dank gebracht, dat het haar behaagd heeft, H. K. dochter zelve in deze hooge vergadering in te leiden en beval daarna het college in de hooge belangstelling van de prinses aan. Te half drie was de vergadering ge ëindigd. Bij het instappen in de auto steeg een hartelijk hoerageroep uit de menigte op. De Koninklijke familie werd door de zelfde heeren die haar ontvangen hadden uitgeleid. Da verjaardag van de Prinses|. Aan den galamaaltijd ten hove Zaterdag avond heeft de voorzitter der Eerste Ka mer, luitenant-gehieraal J. J. G- baron van Voorst tot Voorst, dia de oudst ei disch- genoot was, met toestemming vam de Ko ningin een hartelijken heildronk uitge bracht op de gezondheid van Prinlses Juliana. Hij herinnerde daarbij aan de ont roerende toespraak, welke de Koningin tot haar dochter gericht had, en sprak de hoop uit, dat al de wenschen, welke de Koningin had geuit, voor Prinses Juliana] in de beste vervulling mochten! komlein. Drt titels van Prinses Jul ian'a'. Reeds wezen wij erop, zegt het C(an ti r u m, dat velen ten onrechte aan Prinses Juliana den titel toekeniien vaïr „Prinses van Oranje". pVLen vraagt ons: welken! titel heeft Zij dan? 'Als dochter van HaaT Vader is zij Prinses der Nederlanden' en Hertogin van,1 Mecklenburg. Als dochter van Haak Moeder is zij Prinses van Oranje-Nassau. „Kroonprinses" is evenmin als „Kroon prins" een wettelijkem titel, 't Was alleen [gebruik, om den vennoedelijken Troonop volger te noemen „Kroonprins". Gelijk wij zagen, geeft dezen echter die Grondwet den titel van „Prins van! Orainje". Indien men dus aan Prinses Juli aha één titel wil toekennen, dan moet deze zijh; Prinses der Nederlanden'. Belasting van niet binnen het rijk wonende Nederlanders. Bij de Tweede 'Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende bepalingen be treffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Ne derlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Het ontwerp bepaalt, dat Neder landers, die bet Rijk metterwoon ver laten hebben, aangeslagen worden als woonden zij nog hier te lande, met dien Verstande, dat zij van de naar het Neder- landsch tarief verschuldigde belasting in aftrek mogen brengen hetgeen zij in de gelijksoortige belasting van een vreem den .staat hebben te betalen. De nieuwe bloktreinen. Vanaf 15 Mei zullen nieuwe bloktreinen in dienst komen, z.g. Pullmanntreinen, tus- schen Parijs-Brussel-Am ster dam. De reis BrusselAmsterdam zal in de eerste kl. frs 235 inplaats van frs 195, en in 2e kl. frs 155 in plaats van frs 130 kosten. De reis ParijsAmsterdam zal in eerste Idas 425 Belg. frs inplaats van 355 en in tweede klas frs 295 inplaats van frs 250 koeten. Goedkoopere phspioorten. Het hoofdbestuur der Nederl. Redsver- antwoordde Forsyth met een huivering in de stem, terwijl hij nog een blik achterom wierp naar zijn vervolgers. HOOFDSTUK Xffl. De vreemde „Hond". Eerst toen de morgenschemering aan* brak, vonden zij een pad, dat van. boven den berg af voerde. Het begon met eenj klimpartij over 'Potsen, daarna was het effen en gaf blijken van veel begaan te zijn. Forsyth zaig in, dat, aJs ze bij daglicht over dit pad liepen, een ontdek king niet zou uitblijven! en zei zijn mee ning aan zjjn metgezel. .,{We moeten een schuilplaats zoeken, tot wie wat beter dp de hoogte zijn met de ligging 'van "het land; Cihing. Anders loopeti we het gevaar tegemoet. Bovendien, het is hoog. noodiig dat we rusten." „Verlangen naar rust, al klaar," ant woordde Cfcing. „Wij vinden! rustplaats nu." Na eenigen tijd het pad gevolgd t.e hebben, wees Ching een' breed struik gewas aan, dat terzijde van het pad) zich opdeed. eeniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, in verband meit de indie ning van het wetsontwerp, waarbij de kos ten der paspoorten belangrijk worden! verlaagd en de duur der paspoorten aan merkelijk wordt verlengd, in welk adres' het hoofdbestuur erop aandringt de behan deling van dit wetsontwerp, met het oog op het ats. reisseizoen, zooveel mogelijk te bespoedigen. Niet stemmende vrouwen. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft dea minister van justitie de volgende vragen' gesteld Is het Uw. Excellentie bekend, dat vete vrouwen aan de laatstgehouden stemming voor de Provinciale Staten niet hebben kunnen deelnemen, omdat zij zich over tuigd achtten, dat het deelnemen in strijd is met Gods Woord? Is Uw Excellentie bereid, zoo noodig in overleg met uwer Exoellentie's ambtge. noot den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, te bevorderen, dat consciëntie-bezwaarden niet vervolgd wor den, maar gerekend onder hen, die om geldende redenen, in den zin der wet, verhinderd waren? Regenval in April. De afgeloopen maand werd gekenmerkt door overvloedigen regenval. Sinds in 1910 de waarnemingen in den Hortus te Am sterdam zijn begonnen, bedroeg de gemid delde hoeveelheid voor April 46 mH.; dit jaar werd 83 m.M. afgetapt, de grootste hoeveelheid, die tot nu toe werd bereikt. De meeste regen 61 m.M. viel in de eerste helft van -de maand. De maand April onderscheidt zich ge woonlijk door een lage betrekkelijke voch tigheid van de atmosfeer. In de tweede helft van de maand zijn er ook verschei dene zeer droge dagon geweest. Bijzondei; droog was de lucht op 30 April, toen om' acht uur voormiddag de betrekkelijke vochtigheid slechts 33 pCt. bedroeg. Onze industrie bedreigd. De vereeniging voor actieve handels politiek heeft aan den ministerraad een adres gezonden, met het verzoek, de biji- zondere aandacht te willen1 vestigen op de moeilijkheden, waarin meer dan een ('onzer nationale bedrijfstakken door on natuurlijke buitenlandsche concurrentie verkeert. Dumping en valuta-concurrentie bedrei gen verschillende bedrijven in hun bestaan' en met name de Zuid-Nederlandsche ke ramische industrie zal onherstelbare schade lijden, indien niet van regeering s- wege de hulp wordt verleend, die haan in staat stelt om de mededinging mét het 'buitenland op loyale en natuurlijke' wijze te voeren. Niet minder ernstig is het feit, dat de export onzer artikelen in steeds toenemen de mate belemmerd wordt door hinder palen, welke het buitenland in den weg legt. In hreeden kring wint de overtuiging veld ,dat zonder verbooging van onze economische weerbaarheid, hét onmoge lijk zal wezen de belemmeringen van het buitenland te vprzachten. Bij het sluiten van meer dan een han- delstractaat, werd ons land geplaatst iiï een positie, die blijft beneden redelijke én rechtvaardige verwachtingen. Spanje'9 afwerende houding berokkent ons ern stige schade. Het nieuwe Fransche tarief- ontwerp zal, bij verwezenlijking, verschil lende productietakken onherstelbaar tref fen. Reeds werden, om redenen van han delspolitiek, groote kapitalen in den vreemde belegd en veel arbeid van Ne derland naar het buitenland verplaatst, „Wij daar schuilen," zei hij. „Slapen eü vinden rijst." „Ik zal met allebei zeer in mijn schik zijn," antwoordde de zendeling, die van1 vermoeidheid eb uitputting haast neerviel. Ze verlieten het pad en werkten zich over den heuvel naar het boschje. Toen ze! daar waren, zagen ze, dat het vol lag met stukken steen en rots. Blijkbaar kwami er hoogst zelden iemand irn de buurt Met meer gevoel van veiligheid dan zei de laatste uren gehad haidden, begonnen zij een rustplaats te zoeken. Ineens gaf Ching) 'n uitroep en wees met de hand vooruit Fcxsyth keek in de aangewezen richting) en zag een groot gezicht, dat uitgehakt wals in een onbegroeide rots. Het was het gezicht van Boieddha, strak en onbewogen!. .„Schuilplaats", riep Ching, terwijl hij vooruitsprong. Dick Forsyth volgde hem, steeds nog kijkende naar dat strakke gezicht en! zich afvragende, welke schuilplaats dat hun bieden kon. Hij moest erkennen dat Cihing nauwkeuriger had gezien dan hij zelf; want onder aan het uitgehakte gezicht, half verborgen door struikgewas, gaf een nauwe spleet in den rots toegang tot een kleine in de rotsen uitgehouwen ruimte|. (worat vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1