m 179 Maandag 2 Mei 1927 41e Jaargang Binnenland. Quick Quaker Bnitenland. Pit de Provincie. Zenuwstillend Postwissels naar België. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tefi: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Dreigen er gevaren? Het „Prot Zuiden'1 vraagt of uitvoering van „artikel 20 ran het A.R. program: van beginselen, zou zijn tot schade of tot voordeel der Ned. Herv. Kerk, £>f tot schade of voordeel der Geref. Kerken. Het blad zelf is van meening, dat een oplossing van de Ned. Herv. Kerk bet gevolg zou zijn. Het is jammer, dat niet is aangegeven op welke gronden dit gevoelen steunt. Wij kunnen ons toch niet indenken, dat een Kerk door financiëele banden, alleen 'bij elkaar wordt gehouden. Een uiteengaan van de verschillende richtingen is een zaak die beheersclit wordt door geestelijke en niet door finan ciëele motieven. Was dit niet het geval, dan zou daaïuit volgen, dat thans bepaalde groepen door financiëele overwegingen gedwongen zon -den worden binnen het verband te blij ven, en dat schijnt ons toch"niet juist. Van veel belang is hierbij de vraag op welke wijze de kapitalisaties tot stand komt. Zouden de verschillende richtingen voor uitkeering in aanmerking komen, da a zou dit misschien het uiteengaan in de hand werken, maar aan zulk een oplossing die trouwens onmogelijk zou zijn, denkt voorzoover ons bekend, niemand. Trouwens, dit is een kwestie, die zoo als terecht in 1920 en later ook door Min. de Geer op den voorgrond werd ge steld, eerst in den boezem der Kerk tot oplossing moet worden gebracht. Of dan de uitkeering geen heteekenis zou .hebben? Naar ons gevoelen niet. Niet voor de •Geref. Kerken, maar wel voor de Ned. Herv. Kerk, die van de „zilveren koorde" meer „schpde ondervindt, dan menigeen vermoedt. Het was Mr J. Schokking, die hierop «enige jaren geleden in eene gameentevër- gadering te Leiden de aandacht vestigde, toen hij het uitsprak, dat een der oor zaken van den financiëelen nood van vele kerken wat weer zijn terugslag heeft op den geestelijken arbeid moet worden gezocht in de fantastische voorstellingen die yelen hebben omtrent do staatsbij- dragen. Niet weinigen bekommeren zich weinig om de behartiging van de belangen dei- kerk, omdat ze in de meening verkeeren, dat de Staat er wel voor zorgt. Kwam het tot kapitalisatie dan. zou dit allicht versterking van het kerkelijk besef en vermeerdering van de offervaar digheid tengevolge hebben. In elk geval behoeft hier voor gevaren voor de Herv. Kerk niet gevreesd te -worden. Wel zijn er, zooals we in een vorig ar tikel aantoonden, bezwaren van practi- sclien aard, zoodat er van een ruw in grijpen geen sprake mag zijn. De kapitalisatie zou met de meeste z.org voorbereid en in geen geval „opge legd" mogen worden. Toch is het wel noodig, dat aan deze .zaak bij den voortduur de noodige aan dacht wordt geschonken. De ervaring in andere landen in de revolutiejaren, toen eenvoudig de uitkee- ïingen werden stopgezet, heeft dit en top voor de kerken en niet het minst ook ■de betrokken predikanten zeer pijnlijke wijze afdoende geleerd. Zulk een toestand kan zich ook liies? voor doen. En al zouden in zulk een geval de Anti revolutionairen en Chr. Historischen on getwijfeld schouder aan schouder staan, het is zeer de vraag, of zij, dan sterld genoeg zouden zijn om zoo booze aan klagen op de kerk te verhinderen. Eem toespraak Van de Koningin tot Prinses Juliana. Aan het Zaterdagavond in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage gehouden gala diner ter eere van Prinses Juliana, heeft H. M. de Koningin Hare dochter als volgt .toegesproken („Geliefd kind. Alvorens uw Vader onzen gasten voor stelt een heildronk op Uw gezondheid uit te brengen, gevoel ik mij gedrongen een enkel woord tot U te richten, waar mijn hart vol is van dank aan God dat Hij het U gegeven heeft in goeden welstand den mijlpaal door de Grondwet gesteld bij de vervulling van Uw 1 Se jaar te bereiken. Zoo behooren thans de gelukkige jaren van Uwe opvoeding en aanvankelijke vor ming tot het verleden. Ik wensch een woord van. hulde en warmen dank te wijden aan allen die daartoe mot ons hebben medegewerkt. (Echter kan hiermede voor U het tijdperk van studie nog niet worden afgesloten, integendeel, gij zult U nog verder voor de U wachtende taak willen en moeten be kwamen. Het is Uw Vader en mij: aange VERSCHWNT FLKEN WERKffA* V Abonnsmenfsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 naam geweest gevolg te kunnen gevert aan den, in U zelve opgekomen wensch, Uw studies voort te zetten aan de Leid- sehe Hoogeschool, die door zulke schoone en aloude tradities aau de geschiedenis van het, Vpderland ©n onze Familie is verbonden. En als ik denk aan het schoone, volle leven met zijn groote verantwoordelijkhe den, dat U wacht, te midden waarvan gij de kunst zult moeten loeren verstaan U wezenljjk gelukkig te gevoelen, onverschil lig onder welke omstandigheden, dan gaan mijne gedachten van zelf terug tot Uwe prille jeugd, waarin wiji reeds het verlangen U één te voelen en mede te leven met anderen, mochten beluisteren. Zij het U gegeven altijd weer te vinden die diepere eenheid die alle menschel} saambindt, die gij steeds gezocht hebt en te leeren anderen en U zelve te begrijpen en U in te leven in het tijdperk dat voor ligt, U zóó het vertrouwen waardig te maken van Uwe tijdgenooten en bovenal van ons dierbaar volk aan welks geluk en welzijn ge eenmaal geroepen zult zijn Uwe beste gaven en krachten te wijden. jWij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daarom dat wij met U heel Uwe toekomst met ootmoed en met ontroering in het hart, doch met groote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Vaderhand, die Uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol bewaard heeft." Stakingen. ftVegens de arbitrale beslissing, die de loonen met 60 pCt vermindert, hebben de vakvereenigingen der arbeiders in de me taalindustrie in het Saargebied, die 9000 leden tellen, op 26 April de staking afge kondigd. Het betrokken patroonssyndicaat heeft aan de arbeiders medegedeeld, dat de fabrieken op 7 Mei gesloten zullen worden, indien tegen dit tijdstip het werk niet in alle fabrieken hervat is. De sta king is volledig in 14 fabrieken met 3800 arbeiders. In Maagdenburg is een staking uitgebro ken onder de arbeiders der suikerraffina derijen. Het geheele bedrijf ligt' stil. Te Antwerpen dreigt tegen het einde der week een staking onder het tram personeel. De economische conferentie. In volkenbondskringen, waar men met voldoening heeft kennis genomen van de officieele Russische mededeeling omtrent de deelneming aan de economische con ferentie niet een talrijke delegatie, ves tigt men de aandacht op het bemoedi gende feit, dat het politieke en diploma tieke element in de Russische delegatie zeer schaarsch vertegenwoordigd is en clat de overgroote meerderheid der ge delegeerden bekend staat als bekwame technische deskundigen meer dan als pro pagandisten voor de bolschewistische ideeën. Dit wekt de hoop, dat men met de Russen zakelijke discussies zal kun nen voeren en dat de tribune van Genève niet al te zeer misbruikt zal worden als propagandatribune voor communistische opvattingen. Het aantal deelnemende sta ten is thans tot drie en veertig gestegen. Voor het eerst zijin alle drie belangrijke niet-volkenbondsstaten: Amerika, sovjet- Rusland en Turkije aanwezig. Een Amerikaansche Kruiser gestrand- De Amerikaansche kruiser Colorado is op een rots geioopen bij Gouverneur's eiland. Sleeppooten zijn ter assistentie uit gevaren. (Do Colorado is een linieschip van 34.000 ton, van 1923.) He't gestrande schip maakt deel uit van een vloot van 122 oorlogsschepen, die in een linie van 16 K M. lengte de Hud son opgevaren zijn. Een dergelijke ar mada had de Hudson nog; nimmer aan schouwd en de schepen werden begroet met een oorverdoovend fluitconcert van de koopvaarders in de haven. t Bij de binnenkomst had ook een onge luk plaats en wel op het vliegtuigschip Langley, waar een generator van 210 K.W. uit elkaar sprong. Er werd niemand bij gewond, doch het schip moest naar de werf te Brooklyn gesleept worden. ,De 122 schepen tellen 32.500 koppen bemanning, die New-York de volgende we ken den aanblik van een marinehaven zullen geven. Er staan allerlei pretjes voor de schepelingen op het programma. 16 Mei verlaat de vloot de Hudson voor gezamenlijke oefeningen met het leger en de kustartillerie in Narrangansettbaai. De Mississippi-overstroomingen. Over de Vrijdag uitgevoerde doorbraak van den Missfesippi-dijfc bij Poydras'wordt nolg gemeld: Reeds- kort na1 het middaguur versche nen afdeelingen staatstrocpen om alle toe gangen tot den dijk af te zetten]. Enkele honderden personen, die nog tot het laat ste oogenblik bleven weigeren om te evacueeren, ontvingen een laatste somma- matie en hun werd meegedeeld, dat, zoo zij daaraan geen gehoor gaven, de gevol gen voor hun rekening waren. Omstreeks 4 uur in den namiddag had het doorsteken van den dijk plaats. Er (ivaren toen 144 gaten in den dijk ge boord, die elk met 5 pond dynamiet ge vuld werden. Om 4 uur 17 minuten werd er contact gemaakt en na afloop der operaties was de dijk over een lengte van 1000 voet vernield. De eerste resultaten van de ontploffing stelden de toeschouwers teleur, die een soort van Niagara verwacht hadden van gelig water, dat met, donderend geweld door een ontzaglijke breuk in den dijk zou stroomen. De aarden dam bleek ech ter sterker dan men verwacht hold eft) bood langen tijd weerstand. Er ontstonden slechts 3 smalle kanaaltjes door de ont ploffing, waardoor het water zachtjes heen begon te loopen. Al waren de ingenieurs ook vol vertrouwen, da,t voor den volgen den ochtend het water zijri werk wel zou hebben verricht, toch namen zij het zekere voor het onzekere door nog twee ladingen dynamiet te doen ontploffen in de gaten waarin de ontploffing de minste uitwer king had gehad. •New-Orleans is evenwel nog steeds be dreigd. Bij de stad staat 't water in de rivier thans nagenoeg gelijk met den dijk. Aan do versterking van den dijk wordt dag en nacht door 10.000 man gewerkt. Reeds zijn I1/2 millioen zakken met zand ver werkt, terwijl er nog een voorraad van 3 millioen is. De gezondheidstoestand laat te wen- schen .over. In Mount Clity (Illinois) zijn de pokken uitgebroken. Het slechte drink water in 't overstroomde gebied draagt er too bij, om het uitbreken van epidemieën te bevorderen. De minister van Handel, de heer Hoo ver, heeft reeds laten weten, dat het Roode-Kruisfonds van 5 millioen dollar volstrekt ontoereikend is om in den aller- eersten nood te voorzien. En het ergste is nog lang niet geleden. D© eerste-hulp- dienst is dag en nacht in de weer, om te redden wat to redden valt, en voedsel, tenten, kleeren, medicijnen en vaccine te verschaffen; 42000 verpleegsters zijn thans beschikbaar om in de kampen hulp te brengen. Een revolutionair complot ontdekt. Men meldt uit Parijs: De „Petit Pari sian" meldt, dat de politie een uitgebreide revolutionaire organisatie heeft ontdekt, waaraan ongeveer 1500 samenzweerders van verschillende nationaliteiten zijn ver bonden, o.w. de meeste Italfaansche en Spaansche anarchisten. De organisatie schijnt haar geldmiddelen tot het voeren van een anarchistische propaganda voor namelijk door inbraken in het gebied van Parijs te hebben verkregen. Zij' moet be schikken over 3200 bommen, waarvan' 600 zijn opgespoord. Verduistering. (Po Genève zijn de gebroeders' Emile, Pa.ul en Lucien Flagenheiimer, 'directeu ren van een zijdehandel gearresteerd. Eien voorloopig accountantsonderzoek stelde een passief vast van ongeveer drie mil lioen francs. De beschuldigden hadden valscho wissels getrokken tot ©en bedrag van 1.200.000 francs. De ernstigste fei ten werden door hen erkend. en Zenuwsterkend is de werking van MIJnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Korte Berichten. Officieel wordt medegedeeld, dat de gpaansche troepencolonnes onder Mola en Poza in Marokko met succes een offen sief hebben ingezet, dat sedert verschei dene maanden is voorbereid. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft de wetgevende commissi© uit het parlement van J.oego-Slavië ©en voor stel aangenomen, betreffende de invoe ring van de doodstraf door ophan ging. Tunis wordt door een' ongewone droogte geteisterd, tengevolge waarvan de toestand van den landbouw: erg on rustbarend is geworden. De Matin zegt te weten, dat er op de Fransche begrooting voor 1928 geen nieuwe belastingen noch verhoo- ging van bestaande belastingen zullen voorkomen. Poincaré, de minister van fi nanciën, is er op uit de begroeting slui tend te maken door krachtige beperkinjg der uitgaven. Tijdens de afwezigheid van deft! ge zant heeft het sovj d-gezantschapgt bouw te Warschau bezoek gehad van inbre kers, die, behalve alle aan den gezant persoonlijk toebehoorende zaken, de in het gebouw aanwezige documenten hebben ge stolen. De daders, zijn tot nog toe onbe kend. -De Engelsche regoering heeft beslo ten een amendement in te dienen op het ontwe rp der vak ver e enigi n g s - wet, dat vandaag zal worden aangeboden en waardoor de uitsluiting evenzeer on wettig verklaard wordt als de staking. Het doel is te bewijzen, dat bet ontwerp geen maatregel is ter bevoordeeling van één der partijen. Prijs der Advertentiin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting VLUGKOKEND HAVERMOUT voordeelig in het gebruik. De Verjaardag van Prinses Juliana. 'Met groote geestdrift is in de residentie de verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana gevierd. In den loop van den morgen bad op het Louise de Colignyplein de eerste steenlegging plaats van het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg, waarbij Gene raal Weber en Minister de Geer het woord voerden. In de straten heerschte heel den dag een feestelijke drukte, met name in de omgeving van het Paleis Noordein.de. De felieitatieregisters werden druk geteekend. 'Het geduld, dat zoo velen gedurende den geheelen morgen bij bet Koninklijk Paleis Meed wachten, om misschien iets van de jarige Prinses te zien, is ten slotte beloond. Omstreeks half één reden Konin gin, Prins en Prinses Juliana in een open auto uit naar het Paleis aan bet Voorbout om het noenmaal bij de Koningin-Moeder te gebruiken. Bij bet wegrijden werden zij door de wachtende menigte hartelijk toegejuicht. In den loop van den middag maakte de Koninklijke Familie een rijtoer dooi de stad om daarna met de Koningin- Moeder het feestspel op het Binnenhof bij te wonen. Onder niet te beschrijven geestdrift wer den de vorstelijke personen door het pu bliek ontvangen. Aan het gejuich scheen geen einde te komen. "s Avonds had ten Koninklijken pS- leize een gala-maaltijd plaats waaraan een 80 personen aanzaten en waarbij H. M. de Koningin een rede hield, die op een an dere plaats in dit blacl is opgenomen. Na afloop van het diner werd een be- zoek gebracht aan het avondfeest op den Hofvijver, waarvoor zich in den omtrek een enorme menschenmenigte had ver zameld. •De bedoeling was het publiek te laten circuleeren, maar dit mislukte. Er was geen beweging in de menigte te brengen, zoodat duizenden die gehoopt hadden van het feestspel iets te zien, teleurgesteld werden. ■Bij aankomst en vertrek werd de Korf. Familie geestdriftig toegejuichd ear niet minder toen de Koniingin, Prins Hendrik en Prinses .Juliana, een rondvaart over den vijver maiakten. Met een groot vuurwerk op het Malie veld werden de feesten besloten'. j Een enorme menigte was daarbij aan wezig. De menschenzee was niet te overzien'. Toen de Koninklijke stoet het terrein opreed, steeg er «en donderend gejuich op, dat minutenlang aanhield. De Prins verliet de auto, de Koningin en Prinses sloegen' van de auto uit het vuurwerk 'gade. Om even over half elf was het vuur werk ten einde. Het slotstuk wafe een groote decora-, tie bestaande uit een oranjeboom, ge flankeerd door twee herauten, waarboven! als aureool de woorden „Leve de Prin ses". Een luid gejuifeh steeg uit de menigte op, toen de Prinses zich van haar zit plaats verhief om voor da haar gebrachte hulde te bedanken. (Spontaan zette mett toen het Wilhel mus in. Daarna vertrok de Koninklijke Familie. De vlagkwestie te Goor. Het vorige jaar heeft, als békend, de gemeenteraad van Goor besloten om op 31 Augustus niet meer te vlaggen, terwijl in de vergadering van 13 April j.l. werd verworpen een voorstel van het R.-K. raadslid T. G. Moorman, om op 30 April den verjaardag van Prinses Juliana, van de openbare gemeente-gebouwen te vlag gen. Naar aanleiding hiervan had heit Oranje- comité te Goor, het verzoek gericht tot de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, om nu van den toren, welke onder de open bare gemeentegebouwen behoort, niet meer gevlagd wordt, 3e vlag van de kerk te laten wapperen, terwijl de ingezetenen, per strooithiljet werden uitgenoodigd, om op den 18en verjaardag van Prinses Juliana de vlag uit to steken. De kerkvoogden hebben bet verzoek niet ingewilligd, zoodat van de Ned. Herv. Kerk geen vlag waaide. Zeer veel ingezetene», hebben echter aan het verzoek wel ge-, hoor gegeven. Het maximum-bedrag voor postwissels en quitantie-zendingen naar en uit Bel gië wordt 1 Mei verhoogd tot resp. 1000 belga's en 350 guldon. Aangeteekende stukken en brieven «te doosjes met aangegeven waarde, alsmede pakketten uit België, kunnen met een veï- rekenbedrag van ten hoogste 1000 belga's zijn belast. Het max.-bedrag voor aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aange geven .waarde,. alsmede pakketten belast met verrekening, bestemd voor België, blijft gesteld op 500 gulden. De Belgische incidenten. Het Brusselsche' blad Midi gaf een relaas van den tocht der Belgische vliegers boven Maastricht, door een der deelnemers ver strekt, waairin gezegd werd, dat 120.000 biljetten en 7000 papieren vlaggetjes in de Belgische kleuren hoven, de stad uitgewor pen zijn en de bevolking de vliegers met zakdoeken toewuifde. Het lijdt geen twijfel, zegt de Midi nog, dat wij, dit zijn de Belgen, te Maastricht en elders op talrijke sympathieën mogen rekenen, welke een kostbare steun kunnen worden, den dag, dat wij voor 'nieuwe moeilijkheden in het Oosten zullen staan, te meer waar deze sympathieën ons steu nen in de kwestie van het Nederlandscli Belgische verdrag. Aan de jongelieden, die de Limburgsc'he incidenten verwekten, geeft de Midi ten slotte nog den raad op dien weg maar met gematigdheid en tact voor te gaan en aldus het contact tusschen Limburgers en Belgen te herstellen. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie van] de Nederland- sche Spoorwegen zal voor het vervoer van goederen, levende dieren, enz., van de stations van de tramwegen op Zuid- Eeveland naar stations van de Nederi!. Spoorwegen, en omgekeerd, Het „Recht- streeksch Tarief met Tramwegen op' Zuid- Beveland" worden toegepast. 1 Dit heeft voor de bewoners van de langs die tramwegen gelegeni plaatsen het groote voordeel, dat voor het vervoer van dergelijke zendingen op het tram- W e 'g-g e d e e 11 e, óf geen vracht óf ©en zeer lage vracht moet worden betaald'. Een zending bestelgoed van 10 k.g. kost aan vracht stééds fl, zoowel bij ver voer van Rotterdam naar Goes als naar een van de tramstations. Een wagenlading va!n 15 ton beetwor telen van Goes naar Zevenbergen kost aan vracht 133; een zelfde wagen van Kloetinge naar Zevenbergen kost ook f 33, terwijl het vervoer van Oudelande naar (Zevenbergen f 37.50, dus slechts f 4.50 of f0.03 per 100 K.G. meer ],cost voor het tramweggedeelte van Oudelande tot Goes. IVoor een wagen met 10 ton steenkolen van onze Limburgsche mijnen, b.v. Heer len, naar Goes is de vracht f42, terwijl een zelfde wagen na,air Oudelande slechts f 1 meer aan vracht koist. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. De algemeene verga dering van de Zeeuwsche Hypotheekbank heeft heden de balans1 en de winst- en verliesrekening goedgekeurd eml het divi dend bepaald op 20 pet., tegen '19 pet. over 1925- Onteigening overbrugging Eendracht. In het Afdeelingsverslag der Tweede Kamer inzake het ontwerp betreffende pnfeigening, noodig voor de overbrugging "van de Eendracht, in de gemeenten Tbolen en Halsteren, wordt de vraag gesteld, of de verlegging en ver- liooging van den Rijksweg van Princen- liage naar het Tholensche veer door de gemeente Tholen. zal worden bekostigd; •en zoo ja, of dat 'billijk is. Men ver onderstelde, dat deze verlegging en ver hooging niet zoozeer ten behoeve van den brugbiouw zullen strekken, maar veel eer ten behoeve van het verkeer over

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1