Tentoonstelling van Fotowerken KEES HELDER FA. C. ORANJE Lz. No 178 Zaterdag SO April liföt' 41e Jaargang Bekroond met 3 hooge - onderscheidingen. BIGGELAAR'S e. EERSTE BLAD. Buitenland. FOTOGRAAF GOES - ANNO 1870. Karpetten, Tapijten, Cocos, Matten, Gordijnen, Tafelkleeden, Bedden en Matrassen. MORIAAN-BAy ^^Agoed. HENDRSKSE tk Co's at OSt mmimer bestaai uit 2 bladen FEUYLletow. KATHLYN BARRINGTON. Op de groote gehouden fe AMSTERDAM 27-30 April werden de inzendingen van MIDDELBURG, Lange Delft VLISSINGEN, Beilamypark. Wij hebben doorloopend groote voorraad En en h'eze daarom BANKIERS- EN EFFECTENKANTOOR COUPONS EFFECTEN VREEMD GELD WISSELS DEPOSITO REKENING COURANT ASSURANTIËN SPAARBANK a 4 pCt. Rentevergoeding BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUISIN RICHTING. - - levrouw Neder, dat in we het eel wat gebikt1. dat etgeivin- niveirgei. lis moet elf wiilt zullen/ gebouw, omver Ivochtig en eten ij trouw imentem inderen aat, die en op- chris- gen tus. eg met lutsmu- rerschil zijn nu ipacitei- moeten etzelfde espotte- vrouw iligifng, rust nze geu ienlijke. ig moet ne deel jolijt rd laat brood er bot- en de koeu Ijes er i goud. bakken es niet jakken, kaas 36. Directeur- H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bftkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Vrouwenkiesrecht. In de algemeene vergadering van de Staatk. Geref. partij is o. m. ook het vrou wenkiesrecht ter sprake gebracht. Do afgevaardigde van Krabbendijke, de heer Timmermans, stelde de vraag of een candidaat voor Staten of Gemeenteraad die de vrouwen opwekt om te gaan stem men wel als candidaat gehandhaafd kan blijven. De heer Timmermans wilde deze kwes tie principieel zien uitgemaakt. En nu had men zeker mogen verwach ten dat hierop een duidelijk en afdoend antwoord zou worden gegeven. Een van de grieven tegen de A.-R. par tij is toch, dat zij de invoering van het vrouwenkiesrecht niet heeft weten te ver hinderen en dat zij, hoewel zij een orga nisch kiesrecht wenscht, toch van oordeel is dat nu de vrouwen eenmaal het kies recht hebben, daarvan gebruik dienen te maken. Men mocht dus verwachten, dat er hier omtrent bij de S. G. P. zelfs geen oogenblik van aarzeling zou zijn. Ds Kersten bleek hierover echter an ders te denken. Hij betoogde, dat liet hier geen partij zaak gold, maar een kwestie die alleen de plaatselijke kiesvereenigingen hetreft. En dat, terwijl toch de partijstatuten bepalen dat het streven der S. G. P. niet zoozeer gericht is op een meerderheid van kiezers als wel op de handhaving en door werking van de beginselen. Twee punten verdienen in dit verband de aandacht. Ten eerste, dat de principieele bezwaren tegen het vrouwenkiesrecht bij Ds Kersten dus niet meer bestaan. Was dat wel het geval, dan zou hij, evenals toen het ging over de samenwerking met andere par tijen, gezegd hebben: er kome dan van wat wil, wij wagen het met God. Die beslistheid was toen het over het voorstel-Krabbendijke ging, plotseling zoek. En ten tweede dat onze Staatk. Geref. vrienden thans niet meer het récht hebben de A.-R. partij omtrent haar houding ten opzichte van het vrouwenkiesrecht te ver- oordeelen. VERSCHIJNT ELKEN WEPKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—* Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting Koeaj De Mississippi overstroomingen. Er is nog geen bericht ingekomen mel dend, dat de kunstmatige dijkdoorbraak nabij New Orleans ter redding van de 4250C0 inwoners tellende stad, van do dreigende overstroomingen reeds heeft plaats gehad. Naar men weet, zou gistermiddag de groot e dijk, 15 mijlen van New Orleaüs, door middel van dynamiet vernield wor den, tenzij onvoorziene omstandigheden zich zouden voordoen. Do pelsjagers en boeren, die, gelijk bekend, besloten hebben, zich met man en macht tegen deze vernieling te ver zetten, hadden zich, behalve van geweren en pistolen, de laatste dagen ook van. machinegeweren voorzien Het valt echter te betwijfelen, of dit do genie- en bewafcingsIroepen zal hebben afgeschrikt, en-, naar allo waarschijnlijk heid, zullen momenteel 100 000 accres laaggelegen land onder water staan en zullen tweeduizend ongelukkige gezinnen ran pelsjagers en boeren een nieuw on derdak moeten vinden. 33) o „Maan komen. Mannen niet hier komen. Zoeken langs rivier. Zij niet denken wij klimmen." - Van hun hoogen schuilhoek uit kon den zij de lantaarns van hun vervolgers zien, die zich langs beide oevers voort bewogen. Vooral aan den anderen kant der rivier waren veel lantaarns, waaruit For syth terecht opmaakte, dat men hem aan de overzijde van de rivier waande. Ineens wendde hij zich tot Ching en vroeg„Ching, hoe kwam jij op de jonk." „U kennen Dr Wang-Hi?" zei Ching. „Hij mij zeggen u volgen naar huis van Barrington, ik achter u aan kruipen, dok ter en zien, wat gebeuren. Ik niets kun nen doen, maar wachten, wachten. Zij u neerslaan. Daar komen missie Barring ton. Zij haar vangen voor ik waarschu wen. Zij u beiden dragen in stoelen naar jonk en wachten tot Ah IJeo komen. Ik naar jonk zwemmen. Ik daar een neef hebben, hem geld geven voor ziek zijn en ik zijn kleeren en zjjn plaats nemen Men kan zich in'tusschen de angstige spanning, waarin de inwoners van New- Orieans de laatste dagen verkcercn, inden ken. New-Orleans, één der grootste steden den aan de Mississippi, en één der voor naamste havens van) Amerika, ligt reeds in gewone tijden beneden het waterpeil van genoemde rivier en alleen de groote dijken kunnen he.t tegen overstroomingen beschermen. Bij New Orleans is de rivier slechts iets meer dan een mijl breed en! het is duidelijk, dat bij de geweldige aanzwel ling der watermassa's alleen een! doorste ken der dijken, beneden de stad, die neig 176 K.M. van de uitmonding der rivier ligt, haar verzwelging door het woeste water kan voorkomen. Het is dan ook te begrijpen, dat de autoriteiten de actie voor kunstmatige dijk doorbraak met energie hebben doorgezet. Een telegram uit New-Orleans meldt later, dat gisterenmiddag de met dynamiet ondermijnd© Mississippi-dijik bij Poydras, vijftien mijlen ten zuiden van New-Or- leans, in de lucht is gevlogen. De operatie verliep met volledig succes. Uit particuliere bron wórdt gemeld1, dat tusschen anderhalf en twee millioen balen katoen door de overstrooming zullen wor den getroffen. Volgens een rapport van Hoover wordt het verlies aan menschen- levens op het oogenblik op 300 geschat, terwijl de schade nu reeds meer dan f 500 millioen bedraagt. en zeggen ik voor hem komen, hij ziek zijn. Zoo alles heel makkelijk; dan ik wachten, wachten en zien wat gebeuren en ik altijd maar ooren open. Ik hooren wij rivier opgaan, heel ver en mandarijn de witte missie trouwen." „Zeg me dén ding, Cliing. Denk je, dat missie Barrington eigener beweging mee ging?" „Neen. Zij wachten de mannen haar grijpen en in jonk opsluiten. Waarom u dat vragen dokter Forsyth?" „Ik wilde het weten, om daaromtrent heelemaal zeker te zijn, Ching." „U missie Barrington liefhebben?" „Ja", antwoordde Forsyth. „U haar veel liefhebhen?" „Ja". 4 „U haar maken uw vrouw?" drong Ching aan. „Misschien" antwoordde Forsyth. „Dan wij vlug moeten zijn. Zij haar brengen naar mandarijns paleis in Pi- Chow, een, twee dagen loopen. Groote heer daar komen en dan trouwen." „Ching", mompelde Forsyth ernstig, „we moeten die ongerechtigheid trachten te verhinderen." „Wij probeeren", antwoordde de Chi- nees, „maar mandarijn ons vangen, dan Vulcaan-uitbarsting, aardbeving en waterhoos. JEïe<n telegram uit St. Denis (Réunioo) "meldt: De vulcalan op dit eiland is tot uit barsting gekomen en1 heeft een rivier bedding dertig meter omhoog gewerkt. Eir had tevens een aardbeving plaats, vergezeld van een geweldig gerommel'. Een waterhoos veroorzaakte overstroomin gen, vernielde een conservenfabriek, een boiscoop en een' brug. Eén persoon werd gedood. Te' Salazië hadden aardverzak- kingen plaats. Een weg werd geheel tot een ravijn gemaakt. Huizen en een brug werden weggeslagen. Hier werd één' per soon gedood, terwijl verscheiden© per- sone ngewond werden. Een Engelsch natuurmonument. Een vaar do mooiste eni afgelegenste plekken in Engeland, waar de vos en das notg huizen, tal van vogels hun nes ten bouwen en vele zeldzame bloemen bloeien, is voor de natie behouden. Het is Ha.wks-moor, een golvend terrein van 207 accres, tusschen Clhéadle en Oalka- moor ,in Staffordshire. De volgende tnaand zal burgemeester Grey van Falloden het als natuurmonument a!an de natie over dragen. Het is aangekocht door de tijdig© zorg van de Worth Staffordshire Field Club voor den lagen prijs van 1200 p.st. f 14 400), welke som door een openbare inzameling bijeen is gebracht. Op de met varens begroeide open bosch- plekken, in de moerassen, op de heide en in de beschutte dalen wemelt het van in het wild levende dieren. Het terrein ligt 600 voet of meer boven den zeespiegel'. Behalve vossen en dassen, vindt men er heiten, hermelijnen, wezels, eekhoorns, spits- en veldmuizen. Naast de vel© zeld zamer wordende bloemen die er reeds voorkomen, zullen er ook allerlei wild© bloemen en varens geplant worden, die met uitroeiing bedreigd worden. De voorspoed van de Vlaamsche badplaatsen. In de badplaatsen aan de Vlaamsche kust is met het oog op het. aanstalande seizoen dat ongemeen druk belooft te zijn, in den afgeloopen winter alweer flink gebouwd en getimmerd. Het aantal nieuwe wij sterven Jangzaam, langzaam." „Ik vrees den dood niet Ching. Maar hoewel ik heel blij ben met je hulp, mag ik je niet vragen je in gevaar le begeven." „Ik niet bang zijn voor gevaar", ant woordde hij snel. „Ik verlangen mij te wreken op Li-Weng-Ho". „Wat bedoel je, Ching?" „Hand geven", zei de Chinees kort. De dokter stak hem een hand toe, die de Chinees tusschen zijn losgemaakte kleeren op zijn bloote borst duwde. „U voelen, dokter Forsyth?" De fijnvoelende hand van den dokter gleed over lange,, rechte litteekens, van oude wonden. „Ja", antwoordde hij, „je bent indertijd gewond geweest." Ching bromde: „Nu hand duwen over mijn schouders, dokter." Forsyth gehoorzaamde en streek over een regelmatig kris kras van litteekens. „Mandarijns mannen dat doen," zei Ching, „met hun messen. Veel jaren gele den ik zijn een jongen en Weng-Ho zien en glimlachen en mij vragen ik zeggen mijn vader zijn geld houden. Mij niet willen zeggen eerst, zij mij pijnigen, pijni gen, wij gillen, huilen en hem zeggen. Toen nemen alle geld en -mijn vader verdrinken in rivier en mij alleen met mijn villa's, tusschen Het Zoute en De Panne, bedraagt verscheidene honderden. Te BlaU- kenherge voordeden, wordt aldaar de Pier, een reusachtig hotel opgetrokken ter wijl andere hotels zich aanzienlijk heb ben uitgebreid. Trots de chauvinistische incidenten welke zich, deri vorigen zomer, te Bla.nl- eknberge voordeden, wordt aldaat de komst van een nog grooter aantal Duit- schers dan in 1926, zeker geacht. Reeds thans blijken zeer vele appartementen en kamers door Duitsche badgasten te zijn besproken. Vermoedelijk zullen de gewone bezoe kers van de Vlaamsche badplaatsen dit jaar, in verband met het waardever schil tusschen den Franschen en den Belgischen franc met een aanzienlijk contingent Franschen worden versterkt. Korte Berichten. Schernitz, de zaakgelastigde van Rus land te Peking, die, zooals men weet, naar aanleiding van den inval in de Rus sische legatie-wijk, de Chineesclie hoofd stad verlaten heeft, is met het personeel van hot gezantschap te Moskou aangeko men. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksch© oud-premier en dictator, Panga- los, tear einde zijn terugkeer aan het be wind volkomen onmogelijk te maken, naar een speciaal ingerichte gevangenis op Ithaka zal worden overgebracht. C3S> De verjaardag van de Prinses. Gisteravond om 6 uur heeft Prinses Ju liana ten Koninklijken Paleize in Den Haag ontvangen mejuffrouw Kiss, behöo- rendo tot den Hongaarschen boerenstand, die met een trein van de Hongaarschei Liga voor kinderbescherming naar Den Haag was meegekomen om der Prinses geluk te wenschen en een geschenk een borduurwerk, aan te bieden namens de Hongaarsche moeders. De Prinses betoonde zich zeer erkente lijk bij het onderhoud, dat op de aan bieding volgde. Om kwart over 6 heeft de Prinses in tegenwoordigheid van de leden barer Hof houding, in audiëntie ontvangen mejuf frouw C. M. E. Kuyper, die Haar aan bood een fraai kanten kussen, met oor konde, als geschenk van' de kinderen der Juliana-school te Boedapest. Ook met me juffrouw Kuyper heeft de Prinses zich eenige oogenblikken onderhouden, waar bij zij van hare groote ingenomenheid en dankbaarheid deed blijken. BEESTENMARKT 3 SOES Directeur J. LAPORT. broeder overblijven!. Mijn broeder weggaan, mij alleen. Mij Christen worden, maar toch altijd wachten op Li-Weng-Ho en wreken; want Christenwet zeggen: oog voor oog en tand voor tand. Mij Li-Weng- Ho eens krijgen en wreken." De haat en de wraakzucht vlamden op in Cihings stem. En Forsyth? Tever geefs trachtte hij Ching van zijn wraak plannen af te brengen en hem op het verkeerde daarvan te wijzen. „Mij wreken mijn vader,' 'was al wat Ching ten antwoord gaf. „Mij u helpen missie Barrington maken uw vrouw." Forsyth zag dat redeneeren niet hielp, maar nam zich voor, Chings wraakplan nen zooveel mogelijk te dwarsboomen. „Dus jo wilt met me meegaan, Ching? Je wilt miss Barrington redden?" „Ja. Wij gaan." „En weet je den weg in Pi-Chow?" „Neen." „Ze hebben miss Barrington ginds bij den pas in de bergen aan land gezet, dus daar zal de weg naar Pi-Chow wel beginnen. We moeten dus zien daar ook te komen." „Neen, niet bij pas komen. Niet veilig. Mannen van jonk zenden mannen naar Ah-IJeo, die zijn bij missie Barrington!. A.vd BIGGELAARsO.ROOSENDAAL De Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling van de Indische begrooting tea eind© gebracht. De begrooting werd na kort debat z.h.s. aangenomen. De heer Mendels verklaarde, dat zijn fractie geacht wenscht te worden tegen de begrooting te hebben gestemd. De vergadering werd verdaagd tot 10 Mei 's avonds half 9. Fotografendag en fototen toonstelling. Do Ned. Fotografen Patroons vereen; hield in Amsterdam op 27 April eien groote fotografendag. Aan deze Fotogra fendag werd een Fototentoonstelling ver honden van 27 tot en met 30 April. Deze tentoonstelling had tot doel te toornen! dat de fotografie nog wat anders levert, dan het bijna automatisch verkregen! goed koop© massaproduct, en tevens om de waarde te bewijzen die de artistieke foto grafie ontegenzeggelijk als wandversiering hebben kan mits de artistieke kwaliteitenl van den vakman in zijn werk tot uit drukking komen. Ruim 80 vakfotografen uit het geheel© land zonden een keur van werken in', zóó zelfs dat slechts een vierde gedeelte kon geplaatst worden. De heer Kees Helder te Middelburg mocht het genoegen smaken zijn inzen dingen Portretten en Landschappen beide met hooge onderscheidingen bekroond te zien. Radio Nederland-Indië. Het Mengelberg-concert van Donder dagavond in het Concertgebouw te Am sterdam, dat door den Philips-kortegolfzen!- der naar Oost- en West-Indië is uitgezon den, aangeboden door de N.V. Philips* Radio, is volgens een telegram uit Batavia door enkele luisteraars uitstekend opge vangen. Een Engelsch oordeel. Voor de tweede maal in de nog jonge geschiedenis van den omroep, zegt de „Wireless World", heeft Nederland ons en feitelijk heel Europa een vlieg afgevan gen. Het Haagsche Station P. C. G. G. Man zeggen u ontvluchten. Zij ons zien. Zij ons jagen, jagen, tot wij: dood. Li-Weng- Ho boos zijn, zij hem zeggen u ontsnap pen. Wij over heuvels gaan. Eerst wachten! op maan schijnen." „Over de heuvels!" Teen de dokter deze woorden herhaal de, keek hij omhoog en zag de schaduw van de haast onbeklimbaar schijnende heu vels voor zich. „Als het zoo" moeilijk is, als het schijnt zullen we er heel wat moeit© meie hebben, Ching." „Moeilijk klimmen," stemde Qhing toe, maar zonder blijk te geven, dat hij zich daardoor liet ontmoedigen. „Wij zoo ko men naar Pi-Clhow en missie Barrington. Ineens liet hij er op volgen: „Wij nu ver trekken." Langzaam kwam de maan omhoog. Be neden hen zwermden nog steeds d© lan taarns. Boven hen verhief zich de steil© bergwand. Die hoogte te beklimmen in! het schemerige, onzeker© licht van da maan scheen een haast onmogelijk werk, maar het moest gewaagd worden. Met de tanden op elkaar en vastbesloten volgde Forsyth. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1