s. No Vrijdag 29 April 1127 41e Jaargang II IJsso Fabriek Jalcheria" E EL PRICHT. I van gesteld, prijzen ii nieuw |rag, dat worden. prijzen, stbode, öit nummer bestaat uit 2 blailer». H. K. H. PRINSES JULIANA. Opening Depot Goes Zaterdag 30 April. ïer Woord- van dien |.eeuw, ftan- ten over- ld: 1. Het [lijke boven- nstraat 62, I De schuur ld toegewe- |r f 8300. 3. [raat no. 14, i erf aan de 113 c.A. Ge- dhr C. J. piperswerk- voni*g aan joot 82 c.A. r f3184. 6. itraat ie niet natige wind |ijke richtin- sr wellicht regenbuien, eratuur des Geseind r. aan de pos- d: Attentie- ddag 2 usr. 764. elzijn van 's Aroma, pegd, den letert en invloed &z.» Klein Frank- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het was een indrukwekkende plechtig heid, toe* Koningin Wilbelmina op 5 Sep- Maar er is deze overeenkomst, dat zij het grootc voorrecht heeft, dat zij werd opgevoed door een Moeder, die haar het voorbeeld gaf van een edele en verheven opvatting van de plichten .die op haar rusten en die het „Christus voor alles" tot haar levensspreuk koos. Prinses Juliana verjaart. fember 1898 in de Nieuwe Kerk te Amster dam werd ingehuldigd. De grootsche kathedraal was tot in de verste hoeken gevuld met een groote schare van vooraanstaande inarunen en vrouwen uit. alle deelen van het Rijk. Plechtig was de ontvangst van de jonge Vorstin, ontroerend het gezang, waarmede zij werd begroet, indrukwekkend de in huldigingsplechtigheid, maar het hoogte punt werd beireikt, toen de jeugdige Ko ningin, zelf bet woord nam om zich aan haar volk te verhinden. Thans, zoo zeide zij o.m., is de ure gekome», .waarin ik mij te midden van mijn trouwe S.taten-Generaal onder aan roeping van Gods heiligen Naam zal ver binden aan het Nederlandsche volk tot instandhouding van zijn dierbaarste rech ten en vrijheden. Zoo bevestig ifc heden den hechten band, die tusschen mij en mijn volk bestaat en wofdt het aloude verbond tusschenj Nederland en Oranje opnieuw bezegeld. Hoog is mijn roeping, schoon de taak die God op mijn schouders gelegd heeft. Ik be* gelukkig en dankbaar het volle van Nederland te mogen xegeeren, 'een vok, klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijne levenstaak en plicht is, al mijne krachten te wijden aan het welzijn en den .bloei van mijn dierbaar vaderland." Daawnede werd bevestigd wat H.M. de Koningin reeds een paar dagen tevoren in een proclamatie had uitgesproken, n.l. dat zij zich tot levensdoel stelde het voorbeeld van hare geliefde Moeder na te volgen en te «egeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje mag worden ver wacht. Aim die plechtige belofte, straks door een doren eed bevestigd, is H. M. getrouw gebleven. Getrouw gebleven ook in de opvoeding van haar geliefd kind, H.K.H. Prinsen Juliana, die op den dag van mor- ge* haar 18en verjaardig mag vieren. De jeugdjaren van Prinses Juliana zijn geheel anders geweest, dan die van hare Moede» Koningin Wilhelmina, die reeds vroeg het rouwkleed moest dragen en op wier teere schouders reeds in haar jonge jaren zulk een groote verantwoor- deïjjkbeüö werd gelegd. En wij bieden haar op dien verjaardag onze hartelijke gelukwenschen aan. De 30ste April is een feestdag voor ons Vorstelijk Huis, 'maar een feestdag ook voor ons volk. Het trekken van de oude en nog altijd hechte handen, wordt op een dag als deze weer opnieuw gevoeld. Ons volk verheugt zich met de jonge Prinses en heel het Koninklijk gezin .en uit veler hart welt op de bede U zeeg'ne God Hij stelle U tot een zegen. Wij danken God, dat Hij Prinses Juliana heeft willen, sparen en wij bidden Hem, dat Hij haar moge bekwamen voor de ge wichtige taak die haar in de toekomst zij het een verre t'oekomst wacht. Maar wij willen ,00k uiting geven aan onze vreugde, en wij wekken onze 'lezers hiertoe op: Vier 'tgebeuren van deez' dag Met de kleuren van de vlag! Vult de luchten hoog en wijd Met geruchten van jolijt! Laat het hooren van den toren Laat het daav'ren op de straat: 't Vast verbond gaat niet verloren Dat in God geworteld staat. Geen principieel verschil. Naar aanleiding van wat in ons verkie. zingsnummer over het onderwerp „Her vormd en Antirevolutionair" geschreven werd, vraagt „Het Protestantsche Zui den", na terecht geconstateerd te hebben dat noch de C.H. Unie noch de A R. par tij kerkelijk zijn, of wij niet van meening zijn dat er achter art. 20 van het A.R. beginselprogram een geheel ander kerke lijk beginsel verscholen ligt*) dan achter dat van Art 16 der Unie. Wanneer wij over deze vraag enkele opmerkingen maken, dan beginnen wij met in herinnering te brengen, dat naar liberale opvatting de Staat over de Kerk moet heerschen. De vrijzinnigheid weigert do kerken te erkennen in haar geestelijken aard. Nog niet lang geleden b.v. herinner de prof. Eerdmans niet zonder voldoening! aan den tijd toen de magistraten de Gereformeerden onder den duim hielden. De Antirevolutionaire partij heeft daar. omtrent een geheel andere opvatting. Zij wcnscht niet meer en niet minder, dan dat de Kerk door de Overheid in haar eigen recht zal worden erkend. Het komt aan den Staat niet toe, zich met de inwendige aangelegenheden der Kerk 111 te laten. Vandaar da,t gevraagd wordt scheiding van. Kerk en Staat, wat dit tusschen! twee haakjes heel iets anders is dan scheiding van Kerk en Godsdienst Deze scheiding wordt dus niet gevraagd uit mindere waardeering voor de Kerk, maar juist omdat men de Kerk in haar hoog en heilig karakter wenscht te zien erkend. En daarmede "blijft de A.R- partij op het voetspoor van Groen van Prinsteror, die in zijn „Nederlandsche gedachten'1 schreef: „Nevens degelijke schoolwether ziening, vrijmaking van de Hervormde KerkNevens, neen, dat is on juist. Boven elke andere kwestie eman cipatie van de Hervormde Kerk. De vrij1, making der Kerk heeft den voorrang." Ter bevordering van dit ideaal en om ongewenschte inmenging van de Overheid in de toekomst te voorkomen, vraagt de A.R. partij dat de verplichting uit art 168 (171) van de Grondwet voortvloei ende, dient te worden opgeheven, na uit betaling aan de rechthebbenden van het rechtens verschuldigde. De toestand ia thans zoo, dat de Staat feitelijk als voogd over een aantal kerk genootschappen, w.o. ook de Ned. Ilerv. Kerk, optreedt. En nu kan voogdijschap goed zijn en noodzakelijk, maar ze heeft alleen dan redenen van bestaan, wanneer daarvoor zeer bijzondere oorzaken aanwezig zijn. En die ontbreken hier ten eenenmale. Er is geen enkele reden aan te wijzen, waarom de Kerken niet haar eigen finan ciën zouden beboeren. Alleen zijn hier moeilijkheden van prac- tischen aard. De vraag is n.l.: wiie zijn! hier de rechthebbenden? Op wiens re. kening moeten de gelden worden gestort? Het is duidelijk dat we hier te doen heb ben met een vraag niet valn politie!, ken, maar van rechtskundigen aard. Uit praetisch oogpunt bezien schijnt 't ons dui delijk dat deze kwestie allereerst in den boezem der Kerk tot oplossing moet wor den gebracht. Dit was ook de opvatting der Regeering in 1920, toen, naar Minister de Geer in 1922 in de Tweede Kamer meedeelde, een conferentie gehouden werd van de Regeering en alle hierbij betrokken kerk genootschappen. De Regeering was toen van meening; een opvatting die ook Minister de Geer deelt dat ook onder de bestaande Grondwet kapitaalsuitkeering mogelijk is. De bedoeling was toen, het geld uit te keeren in den vorm van 5 pCt. Staats obligaties. Over het nut van kapitalisatie heerschte toen veelszins eenstemmigheid. Maar de uitvoering stuitte af op het onoverkomelijk bezwaar, dait niet name in de Herv. Kerk twee meeninlgen te genover elkaar stonden omtrent de be voegdheid. De een zei dat de rechtheb bende de Synode is, de ander dat dat de plaatselijke gemeenten zijn, terwijl die Regeering de nadrukkelijke voorwaarde stelde dat zij er niet toe overging, waip neer zij niet kreeg een eenstemmig advies wie het rechthebbende orgaan is. Uit het feit, dat deze eisch gesteld werd door een Antirevolutionair Minister (Mr de Vries) blijkt wel, dat er in Art. 20 van het A.R. program geen enkel ge vaar schuilt voor de Ned. Herv. Kerk, en dat alle bedoelen om die Kerk te schat den aan dit artikel vreemd is. ,\Vas dit trouwens het geval, het zeer groote aantal Ned. Herv. predikanten, ouderlingen, notabelen, kerkvoogden en ge meenteleden van diverse richting dat in de A.R. partij een vaak leidende plaats int neemt, zou geen oogenblik aarzelen deze partij den rug toe te kéeren. En nu kan „Het Prat. Zuiden" wel het vermoeden uiten dat al deze mantnen zich niet bewust zijn van de gevaren Art. 20 program A. R. P. Zij verklaart, dat noch voor het rijk in Europa, noch voor de Indiën, door de Overheid een Staatskerk, van wat vorm of naam ook, mag worden in stand ge houden; dat het den Staat niet toekomt, zich met de inwendige aangelegenheden der kerken in te laten; en dat, ter be vordering van een meer dan dusgenaamde scheiding tusschen Staat en Kerk de ver plichting uit art. 168 (171) der grondwet voor de Overheid vloeiende, na uitbetaling aan de rechthebbenden van het rechtens verschuldigde dient te worden opgeheven. Art. 12 program C. H. U. De Overheid behandele de Kerk in haar verschillende vormen als van eigen rechteniet als een vereeniging maar als een openbaring in het volksleven sui juris (met eigen rechtskarakter). Zij be- scherme haar in de uitoefening van den eeredienst, behoudens hare onderworpen heid aan de strafwet, en eerbiedige de historisch verkregen rechten. Zij be- scherme ieder recht om zich van die Kerk los te makèö. die hier dreigen, maar zulk een redeniee- ring schijnt voor een ernstige bespreking wel wat al te oppervlakkig. Ei' is geen enkele reden, om de Ned) Hervormden die tot de A.R- partij behoo. ren als onbewuste volgelingen van wien ook te diskwalificeeren. Uns artikel mag niet te lang worden en daarom eindigen wij met er op te wij zen, dat de A.R. partij', wanneer zij los making van de „zilveren koorde" ge- wenscht acht, daarmee niet anders dan een zuiver stellen van de verhoudingen in het belang der Kerk beoogt. Do bewoordingen zijn anders, maar praetisch komt wat zij wenscht overeen met wat in het program der Ghr. Hikt. Unie omschreven is, n.l. dat de kerk als van eigen rechte moet worden erkend en. dat de historisch verkregen rechten behoo. ren te worden geëerbiedigd. „De Neder lander" van 2 Aug. 1920 merkte omtrent deze laatste uitdrmc icing oip, dat de vraag wie de rechthebbenden zijn in het mid. den is gelaten, omdat dit geen beginsel- kwestie is, maar een vraag die door deskundigen moet worden uitgemaakt. Van een principieel verschil is hier naar het eigen oordeel der „Nederlander" geen sprake. VLISSINGEN. De Depothouder F. 0£ JONGE, Nieuwstraat 15. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting n «ZEEPFABRIEK ..DE KEOK' HEEROt Italië en Zuid-Slavië. Het blad Objet uit Zagreb publiceert ■een artikel van zijn specialen correspond jj dent, waarin inlichtingen worden gegeven over den toestand in het Julische Venetië. Het grensgebied van Tarvis tot Fiume, .schrijft de correspondent, is op dit oogen blik in staat van beleg. Alle dorpen zijn bezet door afdeelingen der fascistische mi litie, die de strengste controle uitoefenen op do Sloveensche bevolking en vooral op de buitenlanders. Het geheele gebied van Tarvisi-Fiume is versterkt. Er zijn in den laatsten tijd tal van betonnen fundeeringen voor zwaar geschut gebouwd. Er bestaat een heel net van loopgraven, verbindingsloop- graven en prikkeldraadversperringen. De aanleg van strategische wegen wordt ijvei rig voortgezet. Stations, van ondergeschikt belang voor het gewone verkeer, zijp ver groot en voorzien van perrons. Hoogere officieren doorkruisen het gebied in auto's en inspeoteeren het terrein. Uit Tirana wordt aan het. Berliner Tage- blatt geseind dat in Albanië op het oogen blik rust heerscht. De algemeene mobili satie, die thans is doorgevoerd, verhindert in het binnenland het uitbreken van elke actie tegen de regeering. De alarmeeren de berichten o-ver de tegenwoordigheid van ItaJiaansche troepen, die samen met de Albaneezen zouden exerceeren, onder Ita- liaansche leiding, beantwoorden niet aan de waarheid. Actieve ItaJiaansche officie ren bevinden zich zeker niet in het land. Over Bari komen wel veel Italianen het land binnen, maar hun aantal is toch over het algemeen te gering om een militaire beteekenis te hebben. Men krijgt den in druk, dat zoowel Italië als Zuid-glavië op het oogenblik een opmerkelijk gereser veerde houding aan den "dag leggen. Italië heeft eerst thans een militairen attaché bij het gezantschap te Tirana 'benoemd, daar Zuid-Slavië aldaar reeds een mili tairen vertegenwoordiger heeft. 20 Chineesche communisten terechtgesteld De bekende communist Li Ta Clhao en zeventien anderen, die bij de huiszoeking door de Cfhineesche politie in bet bijge bouw der sovjet-legatie gearresteerd wa'- ren, zijn gistermiddag terechtgesteld. Men rekende er op, dat zij door een speciale rechtbank zouden gevonnist worden, maar klaarblijkelijk heeft de politie, toen hun schuld bewezen was, nadat de rechtbank zelf een onderzoek had ingesteld, de te rechtstelling bevolen. De gevangenen wer den op het hoofdbureau van politie ge wurgd. De overstrooming in Amerika. Het nieuws van Woensdag uit Memphis het centrum van het overstromingsgebied der Mississippi, houdt in, dat in Zuid oostelijk Arkansas in de Mississippi-delta ae Toestanden thans angstwekkend zijn geworden. Wel worden geen nieuwe dijk doorbraken gemeld, maar de reeds be staande bressen zijn door het geweld des waters nog aanzienlijk verwijd. Er staan reeds veertig steden onder water, en de toestand wordt voor de duizenden vluchte lingen met het uur hachelijker. Hoover, de minister van koophandel, schat het aantal dooden op 200, het aan tal dakloozen op 150 000. De geteisterde stréken weer aan huizen te helpen en er den landbouw en de veeteelt weer op gang te brengen zal zeer moeilijk zijn. Thans heeft gouverneur Simpson va* Louisiana, met toestemming van het de- tement van oorlog, het doorsteken gelast van den dijk der Mississippi-rivier te Poy- dras (15 mijlen beneden New-Orleans). Aan de hoeren is aangezegd, dat zij het omliggende land vóór vanmorgen moe ten ontruimd hebben; dan zal een gat van 2000 voet breedte in den dijk ge maakt worden met dynamiet. De meerderheid der inwoners van St. Bernard Parish, waarin Poydras gelegen is, en van Plaguemine Parish verzette* zich heftig tegen het plan der ingenieurs door .welks uitvoering waarschijnlijk 100 duizend acres land onder water gezet zullen worden. Een honderdtal burgers patrouilleeren met geweren gewapend, langs den dijk om de uitvoering van dit plan te beletten. Zij hebben gedreigd, den dijk te New-Orlean» met dynamiet te doen springen, welke bedreiging de autoriteiten dier stad ge noopt heeft, 60 politiemannen met ge weren en een aantal miliciens ter plaatse te doen post vatten, om de vernieling te voorkomen. Voor de pelsjagers beteefcent de in undatie van hun 'land .2 of 3 verloren jaren, want de meeste pelsdragende dieren zullen .jyaarschijnlijk verdrinken. En dit beteekent heel wat, want de staat Loui siana is de voornaamste bont-producent van heel Amerika. De verliezen voor de boeren zijn niet zoo groot, daar zij binnen twee maanden opnieuw kunnen zaaien. Hevige storm. Een hevige storm heeft gisterennacht gewoed boven de Danziger bocht en om geving. Verscheidene kleine schepen zijn gezonken. De storm, die een snelheid had van ongeveer een mijl per minuut, heeft vele boomen ontworteld en em groot aantal daken van huizen weggeslagen. De (Weichsel dreigt buiten zijn oevers te treden, vooral in het gebied tusschen Tczew en Danzig. De scheepvaart is tijde lijk gestaakt. Militaire samenzwering in Griekenland. De Matin verneemt uit Athene, dat de politie daar een militaire samenzwering tegen het huidige regieeringsstelsel ont dekt heeft. Tal van arrestaties hebben' te Athene en Salomiki plaats gehad. Kort geleden zij een generaal en een kolonel vrienden vaml den gewezen dictator Palm galas, gearresteerd. De regeering hèeft thans nog de arrestatie gelast van ver. scheidene officieren, die trouw gebleven! zijn aan Pangalos. Korte Berichten. Naar de bladen melden, zijn thans ook in achter-Pommeren verschillende ri vieren buiten haar oevers ge treden. In het gebied van de Oder blijft de .toestand ernstig. Een landbouwer te Niedergoersdorf stiet bij het ploegen op een lijk, dat reeds verscheidene jaren in de aarde moet heb ben gelegen. De schedel was verbrijzeld Men vprmoedt, dat het het lijk van een soldaat is. De verdedigingsoommissie der Engel- sche arbeiderspartij heeft voor 1 Mei e e manifest uitgewerkt, waarin hevig wordt te keer gegaan tegen het wetsont werp betreffende de vakvereenigingen. Op, 1 Mei zullen niet minder dan 3000 ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1