iode RSUM 1IE ZEEUW Iverij WEEDE BLAD. it de Pers. KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. Binnenland it de Provincie. igen op >n dertig sleten lp niet zenen. FEUILLETON. 1 en zijn genezing daarmede zijn zijn gezondheid |ld hebt en lees schoon van de Iht in schitterend peer, en gij zult 'eken, dagen, w ziek kind, 9, honderden ironder die systeem hier |t, trekt dan vijf minuten één maand fikte me ing ring riekten ht htigheid akte iCO. ippen ZEEUW 6 April 1927. co te zenden nige verplich- VAN DINSDAG 26 APRIL 1927, No. 174. Een proletarisch wonderkind. Hoe hebben ze gefulmineerd, zegt de „Standaard", de socialistische strijders, te. gen de kerkelijke onverlaten, die de mooie ziel van het kind vergiftigden! Vergiftigden door het kind niet te geven wat (les kinds is, maar het vol te pom pen met kerkelijke en politieke dogma's. Houd het kind buiten de Kerk en haar leerstellingen, buiten de politiek en haar staatkumlige formules. Daarom juist moet het kind naar de openbare neutrale school, waar het verre blijft van de muffe kerkelijke on politieke lucht! Ietwat wonderlijk bij deze geestesstem ming past ©en plaat, die „Het Volk" in bet. ochtendblad van Zaterdag 1.1. gaf. Daar prijkt het portret van oen klein meisje met een grooto papieren steek op liet hoofd, waarop in kapitale letters „Het Volk" geschreven staat, en een blad voor aan het lichaam, dat „De Notenkraker" tot opschrift draagt. Triomféerend staat daaronder vermeld: „Do jongste propagandiste voor onze pers. Een vierjarig meisje te Wildervank, dat „geheel uit zichzelf" deze reclame be dacht en uitvoerde". Een vierjarig kind, dat geheel uit zichzelf reclame voor de socialistische pers voert waarlijk hier is een zelfbewust proletarisch wonderkind van ongemeene statuur. Houdt het in eere dit. Wilderva.nkscha rood© maagdelijn Die groeit op tot, de proletarisch© De- hora, welke do clericale slagorden zal en moet verslaan 1 „Geheel uit zichzelf." De gramschap tegen de kerk. Gok de S. D. A. P. zegt de „Amster dammer", is van tijd tot tijd alleszins godsdienstig, vooral wanneer er Chris telijke feestdagen op komst zijn. Zoo had „Het Volk" jongstleden Zater dagavond een hoofdartikel onder het op schrift: „De steen van bet graf". Wie dat artikel leest, merkt wel, dat er bij de S. D. A. P. geen behoefte is aan den opgewekten Zaligmaker; maar dat deze partij in wezen ook anti-godsdiensjtig is, komt in dit artikel niet duidelijk uit. Daarvoor tracht men het geloof nog ïe veel te ontzien. Men hoopt nog altijd op een rood-roomsche coalitie en daarvoor wil men zich in zijn spreken en schrijven nog wel in acht nemen. Men is nog niet toe aan de dictatuur van het prole tariaat. Maar al schrijft men met nog zooveel eerbied over Christus, van Christus' K c r k moet men niets hebben. Daar gaat men grimmig tegen te keer. Zelfs in het bovenbedoelde Paasch-artikel van „Het Volk", geschreven door den heer Kleere- koper, die in het opstellen van stichte lijke stukjes van socialistische strekking een zekere vermaardheid heeft gekregen, komt de vijandschap tegen de kerk zeer duidelijk aan het licht. In dat artikel lezen we Q.a.: „Gelijk ook de kerk met al haar schoon ver beeldingsleven, in een wereld zonder ge rechtigheid, een klank is, een zuiver- tin kelende klank, voor de waarachtig- vrome maar zonder inhoud." „Het Volk" zegt dus: De kerk is een klank zonder inhoud. Zoo spreekt de sociaal-democraat over de Kerk vau Christus. Kan het vijandiger, kan het hoonender gezegd worden? Een klank zonder inhoud. Iets waarde loos. Ic.ts, waarvan geen kracht en geen invloed uitgaat. Zulk een kwalificatie kan alleen inge geven worden door een hart, dat ver vuld is met haat en wrok togen de Kerk. Wij vragen: welke waarde heeft het godsdienstig geschrijf en de waardeering voor de religie van een richting, die een van haar woordvoerders zich zoo over de Kerk laat. uitspreken? De godsdienstigheid van de S.D.A.P. is een misleidende vertooning. Naar het oude woord van Bebel staan op te sturen, dat reeds aan k 29) o— Forsyth, die reeds begonnen was met het wrijven van zijn handen, hield daar mee op en keek eens naar zijn bezoeker. Reeds terstond had hij gemerkt, dat deze geen gewoon man was, maar een voor name Ghineesche opvoeding had genoten. Waarschijnlijk was hij een voornaam die naar van den mandarijn en als zoodanig op de hoogte van diens plannen met hem. In ieder geval was liet de moeite waard een poging te wagen, die te weten te ko men. „Waarom bonden ze me eigenlijk? Waarom werd ik hier gebracht?" „Vraagt u dat? U heeft een slecht ge heugen, dokter. Gisteren werd u verzocht Yong-Foo vóór zonsondergang te verlaten. Maar u was een dwarshoofd, u ging niet, u veronachtzaamde de waarschu wing-; in uw eigen belang werd u dus na zonsopgang opgepakt." „In mijn eigen belang?" „Ongetwijfeld. Mijn geëerde meester was Christendom en Socialisme nog altijd als water en vuur tegenover elkaar. Wie waarlijk Christus zoekt te dienen, zal zich niet vergrijpen aan de eere van Christus' Kerk. Van haar heeft de Hei land gezegd, dat de poorten der hel Zijne gemeente niet zullen overweldigen. Ook niet de poorten van het Socia lisme! Uitroeiing van walvissc'hen. In de kringen van walvischvaarders is men het gewoonlijk niet eens met de po pulaire opvatting dat de walvLsch tot de diersoorten behoort, die met uitroeiing bedreigd worden. Daar is men van meet- ning, dat er genoeg wateren overblijven waar deze dieren, wanneer zij ta sterk ver volgd worden, een toevlucht kunnen vin den. De intensieve wijze- waarop Noorsche w a v is ch va ngs tmaats ch app ij en echter thans in de Ross.zee haar bedrijf uitoefenen, heeft in Australië en Nieuw-Zeeland ongc- rustheid gaande gemalaikt. Men berekent dat op het oogenblik elk jaa!r 1500 walvis, schen in de Ross-'zee gedood worden. Thomson, een van de bekende natuur- historici in Nieuw-Zeeland, meent dat een slachting op zulk een groote schaal niet voort mag gaan. Walvisch vangst bintion matige perken is natuurlijk geoorloofd, maar voortzetting van de tegenwoordige operaties in de Ross-zee zou, volgens hem, beteekenen dat dei walvisschen da,ar in zeer korten tijd uitgeroeid zullen zijn. Tegen ontucht en pornografie. De strijd tegen de pornografie en otnt zedelijkheid wordt in Italië met kracht aangevat. Het ontwerp tegen pornografische prou ducten behelst onder meer heit volgende: Voorafgaande censuur vain alle tooneel- stukken en films, streng toezicht op de verspreiding van populaire geschriften, verbod van dagbla'dberichten aangaande misdaden tegen de zedelijkheid en bei. treffende processen weigens zedemmisdriji. ven en pornografie. De straffen op het voortbrengen en ver spreiden van pornografische producten gaan van zes maanden tot drie jaar ge'- van gen is en van 5 tot 50.000 lire boete. Als obsceen in den zin van het straf, wetboek gelden alle drukwerken, teekei. ningen en andere voorwerpen die het openbaar schaamtegevoel en de algemeene moraliteit kwetsen. Hierbij zijn inbegrcL pen alle voorwerpen die, qj» het eiveri onder welken vorm, leiden rot verhindiet. ring der geboorte, of die daartoe aan sporen. j Ter uitoefening van de censuur en ter fcecordeeling van de voorwerpen dia on, der de toepassing van de wet vallen, zal bij het ministerie van binnenlandscho zaken een bijzondere commissie worden ingesteld. De huwelijken in Rusland. Het schijnl. ver gekomen te zijn met de demoralisatie van 't huwelijksleven in Fetrogiad. Vijfentwintig percent van alle huwelij ken duren niet langer dan tien dagen tot zes weken; vele communisten trouwen onmiddellijk na, den betaaldag en schei don weer zoodra hun geld op is. Onder de communistische wetgeving is een klacht van de een© partij voldoende om echtscheiding te verkrijgen en vaak verschijnen vrouwen op de afdeeling voor huwelijken en echtscheidingen, oim na eerst van ha,ar afwezigen echtgenoot ta zijn g.-scheiden, o-ogenblikkelijk daarop met haar nieuwen, uitverkorene in het huwelijk te treden. Onder de jonge communisten 'komt het herhaaldelijk voor, dat huwelijken niet langer diuren dan vier of vijf dagen. Voor de volksrechtbank te Moskou had zich dezer dagen een man te verantwoor den, die zevenmaal getrouwd was geweest, telkens was g ©scheiden en thans aan zijn achtste vrouw was; waar hij bij: elk zijner vroegere vrouwen een of meer kinderen had, was hij volgens, de wet tot on dersteuning verplicht. De man verdiend© intusschen slechts f 18 in de week an 't nas dan ook geen wonder dat de wijze rechter geen raad wist met heit geval. Korte kertchten. Een telegram uit S, h a n g h a. i zegt dat de toestand er rustig is, maar dat do waakzaamheid der buitenlandsche troet pen onverminderd voortduurt. zeer ontdaan, toen hij hoorde, dat men u gisteren, na het verlaten van zijn paleis, had lastig gevallen. Hij betreurde het ten zeerste, en daar hij bang was, dat u zoo stijfhoofdig zou blijven, en hij niet in staat zou zijn de menschen in bedwang te hou den en het zendingshuis zou worden ver brand, heeft hij u voor uw eigen veiligheid meegevoerd. Zonder eenig teeken van ongeloof te ge ven, luisterde Forsyth naar die opeensta peling van leugens. „Dus was het briefje, dat ik van juffrouw Barrington kreeg, be drog?" „Het is wel zoo goecl het een maatregel voor uw veiligheid te noemen, dokter. De deugdzame dame Barrington stelde het zelf voor." „Stelde juffrouw Barrington het zelf voor?" In Forsyth's wijze van spreken liet zich een lichte verwondering bespeuren en ter wijl hij overdacht of deze verklaring wer kelijk waarheid was, kwam er een pein zende blik op zijn gelaat. Dit viel den Chi nees op en op zoetsappigen toon antwoord de liij: „De deugdzame dame was bang, dat uw weigeren u noodlottig zou worden en vervuld met zorg voor uw welvaren, als ze is, raadde zij aan het bedoelde plan te r ITit Poking wordt gemeld, dat de buk tenlanders, vooral Amerikanen, die naar Japan en Korea waren gevlucht, de laat ste dagen weer naar Peking-- bef- ginnen terug te keerein, nu men voor oen oprekking der Qantontroepen niet meer bevreesd is en dei toestand normaal begint te worden. Blijkens een telegram uit Philadel phia is Mac Don a 1 d, de leider der Britsche oppositie, op zijn tournee dooi de Vereen. Staten ziek gc:worden. Hij is lijdende aan een zware verkoudheid en keelpijn, die hem het spreken) ontno. gelijk maken. Alle spreekbeurten van den ïabour-leider zijn afgelast. Naar uit Breislau wordt, gemeld, moeten de in den laats ten tijd verrichte naspcringen naar goud in Silex i tot gunstige resultaten geleid hebben. Op een diepte van 26 meter moet de aanwezig heid van een goudader zijn vastgesteld!. De Grieksche bladen melden de ar restatie van een generaal en een ko lonel. Waarschijnlijk zullen nog meer of ficieren worden gearresteerd. Deze offi cieren worden beschuldigd van pogingen van verzet tegen de maatregelen, welke de rege-ering genomen heeft oan inbreuken op do discipline tegen te gaan. Belgische proclamaties over Maastricht. Evenals bij het incident te Roosteren, zoo schrijft men uit Brussel aan de N. R. Grt-, een paar weken geleden, wil men in officieele Belgische kringen aan het gebeurde te Maastricht, w,aar gisteren door een Belgisch vliegtuig annexionistische strooibiljetten werden uitgeworpen, niet het minste politieke belang hechten. Het departement van buitenlandsche zaken, waar ik nadere inlichtingen vroeg, heeft mij het volgende medegedeeld: In officieele Belgische kringen bezit men geen enkel bericht over het incident, dat zich Zondag te Maastricht zou heb ben voorgedaan, waar een Belgisch vlieg tuig boven de stad zou hebben gevlogen en strooibiljetten zou hebben uitgeworpen, waarin aangestuurd wordt op een vereeini- ging va,n België en Nederlandsch Lkii burg. Mocht dit feit juist worden bevon den, dan zou men die betooging als eon nieuwe en betreurenswaardige kwajon gensstreek in den aard van die, welke een 14-tal dagen geleden werd bedreven, moe ten beschouwen. Deze daad, bedreven door onverantwoordelijke personen, ont snapt geheel aan de controle vaii'Ale Bel gische regeering, te meer, waar het hier ongetwijfeld een vliegtuig gold, toebehoo- rend aan particuliere diensten. Er is naar aanleiding van het incident van, 14 dagen geleden gezegd, dat oen Belgisch officier daarin betrokken was. Niets van dien aard kon, tot heden wor den vastgesteld. Nader wordt nog uit Brussel aan de N. R. Crt. gemeld: Naar mij lieden in verband met het incident Maastricht van goed ingelichte zijde ter ooire kwam, was het vliegtuig dat Zondag annexionistische strooibiljet ten boven deze stad uitwerp, meer dan waarschijnlijk van bet vliegveld te Haren bij Brussel vertrokken en bemand met twee Belgische reserve-officieren. Het tra ject Brussel-Maastricht zal bij stormwind in 40 minuten zijn afgelegd. De terugreis tegen den wind ,op was dan ook buitenge woon lastig. Het aantal biljetten, boven Maastricht en omstreken uitgestrooid, be droeg verscheidene tienduizenden. Deze biljetten waren te Brussel gedrukt. In een langs een omweg door de in richters der demonstratie aan. Belgische journalisten verstrekt communiqué wordt beweerd, dat reeds verscheidene dagen te voren te Maastricht een gerucht liep, dat Belgische vliegers afdrukken van de 14 dagen geleden te Hoosteren en .Susteren aangeplakte biljetten zouden komen uit werpen en dat Zondag, toen het geronk van een motor hoorbaar werd, de heele bevolking de straat opliep. Het was dui delijk, aldus lief communiqué verder, dat de bewoners der stad geenszins een hos- fiele houding ten aanzien van deze mani festatie aannamen, wel het tegendeel. Het minste, dat men er van zeggen kan, is dat zij aan hun wensch beantwoordde. De wind was zoo geweldig, dat de vlie- meler boven de Maastrichtsche enclave vlogen, zich tot ongeveer 2 K.M. ten VV. van Maastricht moesten begeven, om al- gers, die op een hoogte van slechts 200 volgen en u van uw eigen dwaasheid te verlossen." Onder het spreken van den Chinees be woog Forsyth de beenen, waardoor de ket tingen, waarmee hem de voeten waren ge bonden, rammelden. Hij vroeg zeer te recht: „Stelde juffrouw Barrington ook in mijn belang voor, dat ik gebonden zou worden?" Eenigszins in de war gebracht door deze vraag antwoordde de Chinees met een ef fen en strak gezicht: „Neen, dat is op mijn hevel gebeurd. Als zij er van hoorde, zou het haar ten zeerste spijten. Maar het was, wat uw landslieden noemen een noodzake lijk kwaad, waarde dokter. Zooals u ziet, was het voor uw eigen gezondheid noodig, dat u Yong-Foo verliet. Hadden we u niet gebonden, dan was u ongetwijfeld losge broken en overboord gesprongen, waar door u uw eigen ondergang tegemoet zou zijn geloopen. Is 't niet zoo, mijn waar de heer?" Bick Forsyth wilde daarover niet pra ten, maar antwoordde met een vraag: „Waarheen brengt u me? Naar Canton?" De Chinees schudde het hoofd. „Mijn zeer geachte en verheven meester verlangt niet dat u daar heen gaat, tenminste nu daar hun lading aan briefjes uit te strooien wilden zij deze binnen de stad zien vallen Bezwaar tegen een candidaten- lij st .ongegrond verklaard. Tegen de A.-R. Candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen te Lopik was bezwaar jngediend, .omdat als „verkla ring" van den camdidaat G. C. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek tot Hardenbroek was overgelegd een telegram aan de A.-R Kiesvereeniging Baron van Harden broek vertoefde buitenslands luidende: „Ben bereid de mij aangeboden plaats op de candidatenlijst te aanvaarden, doch stel daarbij de nadrukkelijke voorwaarde, dat ik mij niet onvoorwaardelijk aan het anti- rev. partijprogram gebonden acht." De beer Klein, die bezwaar indiende tegen de goedkeuring der lijst door het hoofdstembureau, meende, dat dit een be reidv-erklaring was met een voorwaarde, dus niet als vereischt in de Kieswet. De voorzitter van het Hoofdstembureau,de burgemeester van Lopik, meende echter, dat het Hoofdstembureau alleen met de bereidverklaring, de A.-R. Kiesvereeniging met de voorwaarde te maken had. Ged. Staten van Utrecht hebben den burgemeester in liet gelijk gesteld, en het bezwaar ongegrond verklaard. Album voor de Prinses. Men schrijft uit Weetien aan „De Tijd": De volgende week wordt een album naar Nederland gezonden met het doel, om op 30 April ter gelegenheid van den 18en verjaardag van Prinses Juliana, haar als geschenk te worden aangeboden, als dank van de Oostenrijksche kinderen. De al bum is uitgevoerd in leer, versierd met het Nederlandsche wapen. Een werk van den Weenschen teekenaar A. Jank. De Raad van State. De plechtige, door de Koningin te presi- deeren buitengewone vergadering van den Raad van State, welke bestemd is' olm Prinses Jtdiana in dat hoog© staatscol lege binnen te leiden, zal gehouden woil den op Maandalg 2 Mei, des namiddag^ 2 uur. De Statenverkiezing. Op vragen van het lid. van de Eerste Kamer, den heer Steger, betreffende de bepaling van het tijdstip der verkiezing; voor de Provinciale Staten, heeft dei mij. nister van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord: 1. Ingevolge art. 15 der; Kieswet blijft de kiezerslijst van kracht van 15 Mei tot 15 Mei van liet volgende jaar. Verkieizingien, die plaats vinden tusschen 1 januari en 15 Mei van een bepaald jaar, geschiet den dus op de basis van de) lijst, ten! vorigen jare vastgesteld. Bij' die vaststel ling geldt, voor wat de Provinciale Staten aangaat, o.m. het bepaalde in art. 5- dei- Kieswet, dat men ingezetenei der proivint cie moet zijn; in verband met art. 17, tweede lid, der Provinciale wet worden ouder ingezetenen verstaan zij, die gedu rende de laatste twaalf maanden ftim woonplaats binnen de provincie hadden. Een en ander kan er inderdaad toe leiden, dat men bijna twee jaar binnen de provincie moet hebben gewoond, pin deel te nemen aan de verkiezing voor do staten der provincie, waar men op de lijst voorkomt. 2. Strijd met art- 128 der Grondwet kan de ondergeteekefl.de1 hierin niet zien, om dat dit artikel wel den eisch stelt, dat men ingezetene moet zijn, maar aan den wetgever vrijheid laat, te bepalen, welke criteria voor het ingezetenschap zullen gelden. A fortiori geldt dit voor art. 5 der Kieswet. 3. Uit hot voorafgaande volgt, dat de ondergeteekende geien aanleiding vindt, om in de-zen toestand verandering te brein, gen. Nederl. Luthersch Werklieden verbond. Gisteren is te Utrecht de 17de bonds- jaarvergadering van het Nederl. Luthersch Werkliedenverbond gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental steeg van 103 op 107, het aantal afdeelingen bleef gelijk. Do heeren CJ. v. d. Klugt te 'sGral- venhage en J. O- Niemöller te Haarlem- werden als bestuursleden herkozen. !Met algemeene stcanmen werd aangeno- men een voorstel van de afd. Utrecht oni- den bond voortaan te noemen „NededancL sche Luthersche bond voor Christelijk sociale actie", ten einde het bezwaar voor a-ansluiting, hij niet-werklieden te voorkomen. nog niet. Hij is overtuigd, dat u zóó voor ingenomen zijt met zijn regeering te Yong- Foo, dat u hem niets dan ongerief zou ver oorzaken; bovendien verlangt hij u van be tere inzichten te doordringen voor hij u naar uw eigen volk laat trekken. Daarom strekt hij de gastvrijheid van -z'n -huis voor u uit tot de grens van de provincie, die het geluk heeft door hem bestuurd te worden." „Zoo. Dus ik ben de gevangene van den mandarijn?" vroeg de dokter botweg. „Zeg liever, zijn geëerde gast. Maar uw handen zijn weer in orde, en de rijst staat op u te wachten." Meteen klapte hij in de handen. Terstond verscheen een bediende, die op een blad een volledig ontbijt binnen bracht. De voorname Chinees gaf den be diende een kort bevel, waarop deze in een apart kopje thee inschonk en op een af zonderlijk bord een kleine hoeveelheid rijst deed. Vervolgens keek de eerste For syth aan en zei: „Ik heb al ontbeten en nu weer eten is overdaad, maar uit achting voor een gast en in overeenstemming met de wetten der gastvrijheid eet ik met u mee." Hij wachtte niet, tot Forsyth begon, maar tastte direct toe en deze begreep, dat hij zonder eenig gevaar het voedsel kon nuttigen. Nadat hij zijn honger gestild had, nam de voorname Chinees zijn kopje De gemeente Vlissingen on de Kon. Mij. „De Schelde". B. en W. van Vlissingen wij-zen er den ge meenteraad op, dat teneinde tel kunnen voldoen aan de eischen des tijds om schepen van grootere afmetingen te bou wen zich bij de Kon. Mij. „De Schelde" de behoefte aan een groote keersluis meer en meer doet gevoelen. Wil „de Schelde" haar bedrijf kunnen voortzetten in de rich ting, waarin zij zich tot nu toe ontwikkeld heeft, dan is zulks alleen mogelijk, indien do werf binnen den kortst mogelijken tijd grootere schepen zal kunnen bouwen, dan de uitgang naar zee haar thans ver- c-órlooft. De bouw van een keersluis is dan ook een allereerste- vereischte voor de bestaanszekerheid van de Schelde; zon der deze sluis zal zij niet in staat zijn te blijven concurreeren, en deze bouw maakte dan ook reeds lang een punt van onderhandeling uit tusschen het Rijk en de directie der Schelde. De contractu, eele verhouding tusschen beide lichamen! heeft tengevolge, dat de voorbereiding voor de stichting van een keersluis in een vergevorderd stadium verkeert. In ver. band met de mogelijke wijziging; in de verhouding tusschen den staat en de Schelde is het voor de maatschappij van het grootste belang, dat zij voor de toet komst -de noodige waarborgen verkrijge, die haar in staat stellen haar bedrijf te Vlissingen te exploiteeren in concur, rentie met andere scheepswerven. Volgens de bepalingen van het thans geldende erfpachtscontract met den staat bezit de Schelde de bevoegdheid in September a.s. de erfpacht van haar terreinen tegen het volgende jaar op te zeggen, en verder elke 10 jaar. D-e financieel© ve-rhoudiq-g met het Rijk zou in verband met de bestaande bo-uwrekening het voor de Schelde -geenszins onvoordeelig doem zijn Vlissingen te verlaten) en zich elders te vestigen. Het behoeft volgens B). en W. zeker geen betoog, dat het voortbestaan van de Schelde vo-oi' Vlissiin,. gen een levensbelang beiteeh kent, zoodat het voor de stad van onbe rekenbare waarde mag worden geacht, da,t de werf daar gevestigd kan blijven. Bij hef. totstandkomen van do keersluis zal in -de verhouding tusschen het rijik en de Schelde deze belangrijke wijzigimjg worden gebracht, dat de Schelde voor Vlissingen voor goed behouden blijft. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Schelde haar bedrijf voor de toekomst van de noo dige waarborgen voor hare verdere- ont wikkeling wil omringen. In verband met een en ander is het ncodi-g, dat de verbinding tuSsche-n de ter reinen der Schelde op geenerle-i Wijze kan worden belemmerd en daarom heeft de directie aan B- en W- verzacht de tot stan dkc-min-g van een concessie voor het leggen en hebben van rails, kabels, etn ge leidingen in, over en boven den openbaren gemeentegrond en water tei willen bevor deren voor een tijdvak van- 60 jaar, ein- d igen de 1 Mei 1987. Er is overeenstem ming- bereikt over den vorm, waarin be doelde concessie zou kunnen worden ver leend, zonder daarbij de belangen van de gemeente te schaden. De Schelde heeft zich bereid verklaard voor eventneele be stratingen en herstellingen den kostendeii prijs to betalen, en tevens een jaarlijksche vergoeding voor het hebben van rails en geleidingen. Behalve dei concessie is het voor „de Schelde" van beteekenis, dat zij in de toekomst niet zal komen te staan voor het betalen van hooge bel lastingen op haar bedrijf, welke niet in gelijke mate op haar concurrenten drukken en na lange onderhandelingen is het rijk bereid gevonden te bepalen, dat als tus schen ultimo 1927 en ultimo 1987 de Schelde in een jaar door belastingen of lasten aan of ten behoeve van d© gei meente VIissingen zwaarder mocht werden getroffen dan het geval zou zijn, indien zij gevestigd was in eenige andere gemeente; waarin een onder normale omstandighet den werkend© metaalindustrie is gevestigd, in wier bedrijf meer dan 500 arbeiders werkzaam zijn, welke geheel of gedeeltelijk overeen komt met the van de Schelde, de Staat het hoiogere bedrag voor zijn rekening zal nemen, als althans bedoeld bedrag niet boven f 38000 gaat, zijnde het door de Schelde in 1926 aan de gemeente verschuldigde. De -gemeente moet zich als contra; thee en keek glimlachend naar zijn ge dwongen gast. „Mijn geëerde meester is nauwkeurig in groote zoowel als in kleine dingen. Wat ik heb gedaan, zou hij ook niet geaarzeld hebben te doen; hoewel te veel eten iemand niet prettig bekomt." Dick Forsyth had -zijn ontbijt genuttigd en dronk eveneens een kopje thee. De Chi nees klapte nog eens in de handen en weer ver scheen de bediende, die de kopjes weg ruimde. Een tweede bediende bracht een blaadje met sigaren en sigaretten, met een kleine opiumpijp en een spirituslampje. „Rookt u, waarde dokter?" zei hij glim lachend. „De opium is voor mij. Na zoo veel rijst is het heerlijk. Maar als u de si garen niet vertrouwt, wil ik ook wel mee rooken met u." „Dank u," antwoordde Forsyth na een oogenblik peinzen. Was er ook gevaar, dan zou hij het terstond bemerken. Wilde men hem dooden, dan konden ze dat doel op allerlei wijzen bereiken. Hij stak een si garet aan en de Chinees deed eenige halen uit zijn pijpje, waardoor hij gedurende misschien een minuut of drie in droomen verzonken was. (Wotrdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5