Maandag 15 April 1937 41e Jaargang 1So 173 Bnitenlani Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. JSijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franca per post, f 3. Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Li her af 3 Vreugde. De meest? grooter<> partijen zijn ovet den uitslag der platen verkiezingen' maar matig te spreken. Alleen de Vrijheidsbond, of a'thans het orgaan van dezen bond, maakt een uit zondering. De Vrijheidshond, zoo jubelt de „Vrij heid'' is de eenige part'j' binnen welks muren het niet kraakt, om dan te veiv volgen; Ziet naar Rechts, en schouwt naar linksWeifeling en compromis... En daartusschen Wij, één van zin, stem nend op een .zuiver beginsel, in het groeiend besef dat onze Tijd gaat ko men, dat Wij1, één .van wil, ops gaan heroveren de plaats die ons toekomt in het Staatsbestel, et par droit de con- <quêta et par droit de naissance. De velden staan wit om te oogsten. Op, voor den volgenden slag, voor een RaiadsveAiezings-ca.mpagne gelijk wij ja. ren lang niet zagen Wij zuilen niet trachten de goede stem ming van dit liberale orgaan te versto ren, al kan niet ontkend worden dat er gezien de feiten, voor zoo uitbundig vreugdebetoon weinig aanleiding schijnt te bestaan. Er viel voor den Vrijheidsbond zeker eenige vooruitgang te constateeren, maal ais een partij in tien jaren tijds terug valt van 160 op 63 Staitenzetels, dan lijkt ons dat weinig bevredigend. De velden staan wit oan te oogsten, juicht de „Vrijheid". De vraag is echter of de Vrijheidsbond gelegenheid zal krijgen den. oogst binnen te halen. De Elbe-overstroomingi De gevolgen van het hooge water in -de Elbe doen zich thans ook in Mecklen burg gevoelen, waar in de buurt vain1 Roi- zenburg en Boenitz honderden morgens wei- en bouwland onder water staan. De toestand is voor de boeren zeer ernstig, daar zij niet weten, op welke wijze thans aan voedsel voor hun vee te komen. Ei} stormachtig weer js het gevaar groot, dat ook de zomerweiden onderloopen. De overstroomingen in hel Mississlppi- gebieo. De overstroomingen van de Mississippi nemen nog steeds grooteren omvang aan, zoodat thans ook de stad New- Crleans wordt bedreigd. Dag en nacht werkt men aan de versterking vah de dijken. Honderden personen zijn van de buitenwereld afgesneden en hebben hun "toevlucht op de daken van huizen en in hoornen moeten zoeken). Het gevaar, dat. zij zullen omkomen is zeer groot, daar het reddingswerk door het tekort aan booten belemmerd wordt. Tijtlejijke uitsluiting bij Citroen. Do autofabrieb van Clitroën te Parijs, lieeft Donderdag 10.000 arbeiders ge schorst .tot vandaag. Afs reden voor dezen maatregel wordt door de directie aangegeven, dat in eenige afdeeliftgen der fabriek Woensdag het werk IV2 uur vrijwillig onderbroken is en dat. o,p deze wijze een geregelde arbeid niet mogelijk is. De „Humanité" deelt intusschen tnede, •dat de staking van lb'2 uur hieraan te wij ten was, dat de directie der fabriek een poging gedaan heeft, een nieuwe loonsver- 1 aging - toe te passen. Naar huis? 'Tegenover de gebleken onb'ereidwillig- heid van vele delegaties tot het doen van concessies, welke onwil vooral na de Paiaschvacantie duidelijk bleek, hebben ook de optimistische gedelegeerden ter voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève den moed verloren, zoodat op voorstel van den voorzitter Loudon zelf besloten werd, de geheel© controle- ik weetic onbesproken te laten. Bij de slechte stemming der laatste dagen had een verdere voortzetting inderdaad geen nut meer. De commissie zal nu binnen enkele dagen naar huis kunnen gaan, zonder helaas veel bereikt te hebben. - De geldcirisis in Japan. De „Times" meldt omtrent de bankcrisis in Japan dat de toestand de laatste da gen der vorige week na de opwinding der vorige dagen, kalm wals. Met ingang van vandaag treedt het moratorium voor den tijd van drie weken, dus tot 12 Mei, in weiking. Donderdag is het aan de Bank van Ja pan hevig toe gegaan, maar de door een talrijk publiek ondernomen runs had- cn.rt aneen maar ten doel geld van de eens bank naar de andere over te bren gen. Terwijl er lange files stonden opge steld om zijn geld af te halen van banken, die men niet zuiver achtte, hadden min stens vier andere banken te Tokio ge weldige deposito's op te nemen. In leidende bankierskringen juicht men het moratorium toe. Als voornaamste oor. zaak van de crisis noemt men de deflatie- politiek der regeering, ten doel hebbende den gouden standaard weer in te voeren. Korte Berichten. In ©ein officieel bericht van de Mexicaansche regeering wordt meegedeeld, dat in de buurt van Don D'iego, een stad in de provincie Guanajuato, 13 le den van de bende die'dan aanslag op den trein hebben gepleegd, gedood en 3 gearresteerd zijn. Het Engelsche ministerie van bniten- landsche zaken schijnt besloten te heb ben geen stappen meer te doen in het conflict tusschen Italië én Joego slavië en de ontwikkeling van de ge beurtenissen te willen afwachten. Volgens een bericht in het „Bed. Tagobl." zal in den herfst van dit jaar op initiatief van den volkenbond een diploma tieke conferentie worden gehouden ter bespreking van de in- en uitvoerver. boden van de diverse landen. Uit Fort de France op het eiland Martinique in Fransch West-Indië wordt gemeld, dat een waterhoos groote schade op het eiland heeft aangericht. In een filiaal van de Toronto-bank to Toronto hebben Donderdagmiddag ban dieten een inval gedaan. Ze hielden de vier bedienden met hun revolvers in bedwang en wisten met een buit van f50.000 te ontkomen. Men gelooft, dat 50 visschers zijn omgekomen, tengevolge van een bot sing van hun vaartuig met een ijsberg bij de Zuidkust van Such al in. In de mijn „Ester Sophie" op Spitz- bergen, heeft een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan vier perso nen gedood zijn. De politie - te Munchen heeft de 1 Mei-viering van de communisten aldaar verboden. Ook het houden van een openbare vergadering op dien dag werd hun geweigerd. Te St. Petersburg zijn een vijftal bandieten, allen beneden de 22 jaar, ge fusilleerd. De jongelui hadden 13 roof overvallen op hun geweten en bovendien twee politieagenten gedood. Nederland en België. Tot nu toe is, uaar de „Tel." verneemt, geen enkele stap bij de Belgische regee ring gedaan door de Nederlandsche met betrekking tot het door de Eerste Kamer verworpen verdrag. Wij nebben echter gegronde redenen, om te gelooven, dat volgende week, na den terugkeer van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Van der Velde, die op het oogenblik met vacantie in Frankrijk vertoeft, wel een stap zal worden gedaan. Wij meenen n.l. te weten, dat de Neder landsche regeering zich vergewist heeft van den datum van Van der Velde's terug keer. Hij zal Maandag of Dinsdag weder om in Brussel zijn. Het denkbeeld van nieuwe directe on derhandelingen tusschen de beide landen wordt niet door de Belgische regeering terzijde gesteld, maar alles %il afhangen van de wijze waarop de Nederlandsche regeering nieuwe besprekingen denkt te hervatten. Bewaar uw belastingbiljetten! Reeds vroeger, zegt „Het Volk" hebben wij er op attent gemaakt, hoe noodig het is ter vermijding van moeilijkheden of vervolgingen om betaalde belasting- papieren niet alleen zorgvuldig te bewaren, maar ook zóó op te bergen, dat zij ge makkelijk te vinden zijn. Nu komt ons weer een lezer vertellen, dat hem een dwangbevel beteekend is voor een restant belastinggeld, dat hij reeds in November 1926 had voldaan. Dus bijna een half jaar later. Een waar schuwing is dus niet overbodig. R a d i o-v e r b i n d i n g IndiëNederland. Het radio-station te Makassar zal naar het Bat. Nbl. meldt, in den loop van de volgende week het uitseinen van be richten van Tjililin naar Nederland op de korte golf te openen. Drukwerken zonder adres. Met ingang van 2 Mei a.s. wordt de gelegenheid geopend om gedrukte stukken en nieuwsbladen, zonder dat deze van een adres zijn voorzien, door den post dienst te doen verspreiden. De bestelling kan geschieden huis aan huis of alleen aan (de adressen waar de betrokken bestellers mede andere poststukken hebben te be zorgen. Verzending behoeft niet over het ge- heele land te geschieden, doch kan zich desgewenscht tot bepaalde plaatsen of buurten beperken met dien verstande, dat b.v. niet alléén de buitenwijken van een plaats worden aangewezen en in de kom van die plaats geen bestelling door den postdienst zou plaats vinden. Voor drukwerken, die op de voren staande wijze worden verzonden, wordt een aanzienlijke korting op het vooruit, te betalen port verleend, n.l. van 50 pCt., indien het drukwerk een gewicht van 25 gram niet te boven gaat, en van 25 pCt in dien li et gewicht der stukken meer dan 25 doch, niet meer dan 50 gram bedraagt. Voor de nieuwsbladen is van toepassing het tarief van frankeering van nieuws bladen bij abonnement. Zoodra de bestelling lteeft plaats ge had, wordt de afzender hiermede in ken nis gesteld met teruggaaf van eventueel overgebleven exemplaren en teveel betaald port. Ter inlichting van de belanghebbenden wordt door de postadministratie een lijst aangelegd van het in verschillende plaat sen benoodigde aantal exemplaren voor bestelling huis aan huis. De voorwaarden, waaraan deze stukken voor de ter postbezorging moeten vol doen, zijn op aanvraag aan de postkan toren te verkrijgen. In liet algemeen zal het voor belang hebbenden aanbeveling verdienen te voren overleg te plegen met den directeur van het postkantoor ter plaatse, ook indien men meent bij periodieke verzending van zeer groote hoeveelheden ongeadresseerde gedrukte stukken, dan wel bij verzending van zoodanige stukken die zwaarder zijn dan 50 gram of van aiföere soorten onge adresseerde stukken, korting ie kunnen bedingen De Sfaatk. Geref. Partij. De vorige week Donderdag werd te Rotterdam, de jaarvergadering gehouden van de Staatk. Geref. Partij, onder leiding van Ds Kersten. Aan het breedvoerig verslag in onze h,Rotterdammer" ontleenen wij het. vol- t gen.de Nadat de vergadering met gebed, psalm gezang en het lezen van een Schriftge deelte werd geopend en aan H. M. de Ko ningin een telegram was gezonden, hield Ds Kersten een openingsrede, waarin hij den uitslag van de verkiezingen besprak en alle samenwerking met de andere recht - sche partijen afwees. Hierna gaf Ds Kersten een inleiding van 2 punten: le. de verzekering; 2e. Art. 36 Geloofsbelijdenis. Spreker behandelde eerst de verzekering als persoonlijke overtuiging en noemde de verzekering in strijd met het geloof in de voorzienigheid Gods. Pensioen, zoo betoogde hij, heeft niets met verzekering te maken, maar noemde dat uitgesteld Loon of een zedelijke ver plichting van den werkgever. Het verzekeringsstelsel in de sociale wetgeving met zijn dwang wees Ds Kers ten van de hand als een revolutionair beginsel. Hierna besprak Spreker Artikel 36 Gel. Bel. en herinnerde er aan, dat door de S. G. P. in 1923 een studiecommissie was benoemd om rapport uit te brengen •die echter tot geen resultaat is gekomen. Spr. vroeg later of er een in de ver gadering was die bezwaar tegen Art. 36 had en toen er niemand was, werd Art. door de SVG. P. als aanvaard beschouwd Later kwam men nog op dit artikel terug bij een schriftelijk ingediende vraag van de afd-eeling Lunteren over het rap port van, de Studie-commissie. Toen werd na veel discussie door Ds Kersten voorgesteld om, daar Ds Salo mons zich had teruggetrokken en Ds den Hengst niet meer beschikbaar was, en de opdracht voor de studie-commissie te vaag en te omvangrijk was, deze com missie van haar taak te ontheffen. Voorstellen om een nieuwe commissie te benoemen werden genegeerd; speciaal werd verzocht om een rapport hoe art. 36 in het verleden was toegepast, en hoe het in den tegenwoordigen tijd kon toegepast maar van de bestuurstafel werd alles af gewezen. De afgevaardigde van Utrecht lichtte zijn voorstel toe in „De Banier" meer actueele artikelen te plaatsen en meer positief en .minder negatief te zijn, maar kreeg nul op request. Inzake financiën en Partij-bureau, waar voor f 4000 noodig en slechts f 1300 be schikbaar is, zal nog eens afgewacht wor den wat de Kiesvereenigingen vrijwillig bijeenbrengen. Art. 12, betreffende candidaten gemeen teraadsverkiezing wordt aangehouden tot volgende vergadering. De vraag van 'Lunteren „mógelijkheid oprichten Credietbank voor verzekerings- bezwaardiri" wordt geacht niet op den weg der S. G. P. te liggen. Bij de 2 volgende vraagpunten van -afd. Lunteren en Krabbend ij k e, ont stond heel wat discussie, waarbij de ver gadering soms vrij rumoerig was. Deze vragen liepen over de kwestie oE personen, die verzekerd zijn, lid kunnen worden van de S. G. I'. en of dezulken als candidaat voor Staten of Raad gehand haafd konden blijven. Hieraan knoopte de heer Timmermans van Krabbendijxe de vraag vast, of een candidaat, die de vrouwen opwekt om te stemmen, gehand haafd kan blijven (voetgetrappel en ap plaus.) Ds Kersten antwoordde, (lat de candidaten vrij moeten zijn van verzeke ring, zulks is door de jaarvergadering besloten. De leden persoonlijk zij vrijheid gelaten. Geen heerschen overeen anders consciëntie. Op de vraag van iiet vrouwenkiesrecht wilde Ds Kersten niet antwoorden, maai ljij gaf dhr Timmermans in overweging, de kwesfie plaatselijk te behandelen, (deze schudt neen), waarop Ds Kersten den hamer neergooit en zegt, verder van het woord af te zien. Timmermans, niet uit bet veld geslagen, begint opnieuw zijn vraag toe te lichten, waarop Ds Kersten weer op staat en zegt, dat hij er voor bedankt in Krabbendijke den boel in 't honderd te'jagen en menschen, die al jaren in den gemeen teraad zitten, er uit te werken. Weer licht Timmermans zijn vraag toe. (Geroep„vrees voor stemmen verlies". Anderen riepen ,,'tmoet maai' eens gezegd worden"; „bij ons is het ook zoo"). Ds Kersten weigerde antwoord t.e geven op, de vraag, zooals deze is gesteld, en zeide, dat men in Krabbendijke beter deed die dingen broederlijk met elkaar te be spreken, elkander vermanen, en er niet mee op de vergadering komen. Veel leden verlieten, de vergadering om de laatste treinen naar Zeeland en het Noorden te halen, waardoor ook de dis cussie over dit punt eindigde. Nog even moest Ds Kersten tegen Zwijn- dreebt zijn eigen pensio-en pis Kamerlid verdedigen, wat hij deed met de woor den van den heer Colijn, want die had tegen hem zelf gezegd, clat het niets met verzekering te- maken had. Thans kwam nog de Medezeggen schap aan de orde. Ds Kersten trachtte met Mattheus 20 vers 15 te bewijzen, dat medezeggenschap revolutionair is. De afgevaardigde van Amersfoort had bezwaren en wees ,op het verschil tus schen medezeggenschap zooals de soc.- dem. en communisten die voorstaan en zooals die door de Chr. Vakbeweging ge propageerd wordt en betoogde dat nooit het gezag mag worden aangetast. Hij las uitspraken dienaangaande voor en vroeg ten slotte of het eigendomsrecht niet be perkt werd door de Mozaïsche Wetgeving. De laatste vraag werd door Ds Kersten niet beantwoord, maar deze voegde den afgevaardigde van Amersfoort toe, dat hij er niets van wist en dat" de Christelijke vakbeweging precies hetzelfde wil als de socialisten. De Chr. Landarbeidersbond, aldus Ds Kersten, komt ook al met groote papieren en zware eisch-en, maar zulke arbeiders zouden b ij hen geen cent ver dienen. Nog enkele vragen werden gesteld, welke echter door het leven onverstaan baar waren. Daarna sloot Ds v. d. Graaf de verga dering op de gebruikelijke wijze. VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor gezonden en zieken. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes, Onbewoonbaarverklaring van woningen. B. en W. stellen voor op advies der Gezondheidscommissie de wo ningen Oostwal no. 15, eigendom van Mej. de Wed. Thewes en bewoond door J. de Vos en Noordeinde 2, eigendom van A., Touw en bewoond door A. Does, onbe woonbaar te verklaren, en den termijn van ontruiming te bepalen op zes maanden. Voorschotten ingevolge de Woningwet. Uit de van bet Bestuur van de Woningbouwvereeniglng „Nieuw Goes" alhier ontvangen balans der ver- eeniging peT 31 December 1925 en uit nader door dat Bestuur verstrekte gege- gens, is gebleken, dat de stichtingskosten. der woningen de daarvoor ingevolge de bepalingen der Woningwet ontvangen voor schotten overschrijden met £12.213.71. Deze ongedekte bedragen werden tot nog toe door de vereeniging gedekt door een voorschot der gemeente in rekening- courant, hetgeen geen bezwaar zou op leveren, ook voor de toekomst, indien de uit dien hoofde door de veTeeniging aan de gemeente te betalen rente door het Rijk werd medegeteld bij de berekening vare de bijdrage in het exploitatietekort. Door-^ dat het Rijk deze rente niet erkent als een last, welke op de exploitatie-berekening drukt, houdt ook de gemeente bij het bepalen der bijdrage er geen rekening mede. Het gevolg is, dat op den duur belangrijke ongedekte verliezen zouden ontstaan, die mogelijk ten slotte door de gemeente zouden moeten worden gedekt. Het komt B. en W. gewenscht voor aan de vereeniging tot dekking van deze onge dekte stichtingskosten aanvullende voor schotten uit de gemeentekas te verstrek ken. Het rijk zal alsdan in de rente en af lossing bijdragen. De Financiëele Commissie deelt mede, zich hiermede te kunnen, vereenigen, doch geeft als haar meeni-ng te kennen, dat daarvoor in de eerste plaats dient te wor den .aangewend het bestaande reserve fonds voor woningbouw, waarin tot heden is gestort f 10.000. B. en W. kunnen zich met. dit voorstel vereenigen. Onmogelijk achten zij het even wel te bepalen, dat de door „Nieuw Goes" te vergoeden rente in overcenstemmip wordt gebracht met de rente, die bij cv. belegging door het reservefonds zou zijn opgebracht. B. en W. stellen voor een vast percentage in de voorwaarden vast te leg gen en dit te bepalen op 5 pCt. per jaar. Standplaats woonwagens. Bij Raadsbesluit van 23 Januari 1919 werden bepalingen vastgesteld betreffende het ver blijf met woonwagens binnen de gemeente'. Daarbij werd als standplaats voor déze wagens aangewezen het punt van samen komst van Poelweg I en Poelweg IV, doch tevens bepaald, dat voor doortrekketiden het oponthoud binnen de gemeente niet langer zou mogen duiren dan 24 uur, bij zondere omstandigheden uitgezonderd De tot-standkoming der Wet op Woonwagens en Woonschepen deed die bepalingen van rechtswege vervallen, zoodra art. 31 in werking zou treden. Reeds onder de werking der oude ver ordening werden eenige malen klachten vernomen naair aanleiding van bet feit, dat de aangewezen standplaats feitelijk slechts ruimte biedt voor een, hoogstens twee wagens. Echter was toen nog van kracht de bepaling omtrent den maxi mum-verblijftijd van 24 uur. Deze laatste bestaat thans niet meer en mag oofc niet meer in het leven worden geroepen, zoo dat het bezwaar grooter omvang beeft aangenomen. Aan de haven, ten Noorden van de petroleumbewaajplaats, bevindt zich ech ter nog een onbebouwd 'terrein. Door dit terrein te egaliseeren en gedeeltelijk af te heinen, kan een woonwagenstandplaats van voldoende grootte verkregen worden, terwijl er nog een gedeelte overblijft, het welk voor verschillende doeleinden kan worden verhuurd. De kosten van egali satie worden door den Directeur van Ge meentewerken geraamd op f 75, die van afheining op f 30, totaal dus f 105. B. en W. stellen voor, het aangegeven terrein als ■standplaats' voor woonwagens aan te wij zen en gemeld bedrag voor het in orde brengen daarvan beschikbaar te stéllen. Indertijd bepaalde de Raad voor het ge bruik maken van een standplaats f0.25 per dag. Ged. Staten blaakten hiertegen bezwaar onder mededeeling, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken geen hoog ere heffing dan een van fQ.10 per dag aan de Kroon ter goedkeuring voor wenschte te dragen. De Raad schrapte toen de vergoeding. Sindsdien is evenwel gebleken, dat is goedgekeurd een verordening eener andere gemeente, .waarin een heffing van f0.25 per dag is toegelaten. Daarom stellen B_ en W. thans weer dit bedrag voor. Aanplakgelden. B. en W. stellen' voor vast te stellen de navolgende veror dening: Aan de binnenmuur-ruimten der koopmansbeurs kunnen vakken worden in genomen tot het aanbrengen van reclame- (opschriften en. -teekeningen. De borden, schilden of andere voor werpen, waarop de reclame-opschriften of -teekeningen zijn aangebracht, mogen slechts aan den muur worden bevestigd, door middel van oogen en haken op zoo danige wijze, dat wegnemen te allen tijde mogelijk zij zonder beschadiging der muren. Het aanbrengen van opschriften of teekeningen direct op den muur is niet geoorloofd. Voor bet aanbrengen van reclame-op schriften of -teekeningen als in het eerste en tweede lid bedoeld, is verschuldigd fO.15 per vierkanten decimeter per jaar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1