m its Zaterdag S3 April ItSf 4Ie Jaargang "eerste blad. a. wilking BI6GEIMR* HET adres KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. Binnenland. Oit ntsiitmer bestaat uit 2 bladen. ONVERSTANDIG EN TRAAG. FEUILLETON» Birecieur-Hoofdredactaur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gobs Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg, Tel. no. 259 2leZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAS, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—s Losse nummersfö.95 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 39 ei Bij abonnement belangrijke korting. 't Wae geen vriendelijk woord waarmee de ojpgöstene Heiland den bedroefd-en jon geren tegenkwam op den weg naar Em- »aus. Zij waren somber gestemd- en zij' meen den ttearvo-or alle reden te hebben. Immers, hunne hope was beschaamd. Zij hadden op Jezus hun vertrouweni gesteld. Hij wds een profeet, krachtig in woor den ea werken, en in stilte hadden' zij: gehoopt dat Hij degene was, die Israël ver lossen zou, maar die verlossing was uit- uitgebleven. Dg overprierters en de ouderlingen des volks hadden Jezus gegrepen en Hij had zich laten grijpen. Zij hadden hem den stadhouder overgeleverd en Hij had zich niet verzet. Zij hadden zijn doiod geëischt en Hjj had geen poging gedaan om het doodvonnis af te wenden. Zij hadden hem bespot en gespuwd, Hij was geslagen en gegeeseld en eindelijk naar den kruis- heuvel gesleurd en Hiji had1 zich als een lam ter slachtplaats laten voeren. Zeker, Jezus was onnavolgbaar groot geweest in zijn lijden, maar het einde was dan toch dat Hij was gestorven en in hot graf gelegd, het graf dat ten over vloeide nog ledig was gebleken, zoodat men niet wist waar het lichaam van den geliefde» Meester was geborgen. Do droefheid der wandelende discipelen was ©enigszins verklaarbaar. Doch Jezus, die hen terzijde kwam, sterkte hen daarin niet, maar als een scherpo aanklacht klonk zijn woord hun in de ooren: O, onverstandigen en tragen van hart, om te gelooven al hetgeen! de profeten gesproken hebben. Moest de Christus niet deze dingen lijden en al- zoo tot zijne heerlijkheid ingaan? Onverstandig en traag van hart waren de discipelen geweest. Zij hadden Jezus liet met heel de liefde van hun hart, maar zij hadden verzuimd aandacht te schenken aan wat in de Schriften van Hem geschreven was en wat Jezus zelf hun geleerd had. Was dat niet het geval geweest, zij zouden niet als bedroefden van hart Je ruzalem zijn ontvlucht, maar hun geloof zou versterkt zijn omdat alles ging zooals het geschieden moest en hun hart zou gejubeld hebben, omdat Jezus getoond had waarlijk te zijn de beloofde Messias, de Verlosser van zijn volk. H ■k Onverstandigen en tragen van hart, we vinden ze ook in onze dagen en ook in de kringen van hen, wier hart toch wel waarlijk naar Jezus uitgaat. Zij hebben geen acht geslagen: op- het geen de Schriften van Hem gesproken hebbes of hun hart is traag om dat alles te gelooven en daarom genieten ze ook niet van de» rijkdom van de opstanding en gaan ze, inplaats van te staan in den strijd des levens en te getuigen van hun verheerlijkten Koning, in stilheid en af zondering hun weg. Zij trachten zich met hun Jezus terug te trekken in de binnenkamer, en daar van zijne gemeenschap te genieten. En dat is óók noodig. Méér noodig 28) Om l»em, indien het nog niet te laat was, te hulp te snellen, opende ze de poort en zag twee mannen, die over een derde gebogea lagen. Met een luiden schreeuw vloog sse op den dichtstbijzijnden man af, om hem van Forsyth af te rukken. Tegelijkertijd evenwel kwamen nog twee mannen te voorschijn, die in de scha duw hadden staan wachten. Eén van hen greep haar beet, de ander wierp haar een doek over het hoofd en toen haar handen in de plooien van den doek verward waren, werd ze eveneens vlug gebonden. Slechts enkele oogen- blikken had deze worsteling geduurd. Daar verscheen een vijfde man. „De draagstoelen!" zei deze op een bevelen den toon. De vier eersten verdwenen in het donker. De laatstgekomene begaf zich naar de plaats waar Forsyth nog steeds bewusteloos lag en schopte ruw tegen hem aan. „Zoo, Engelsche hondl 'Je dreigde mij Nu zal je er voor "boe- Ten. Krimpen van pijn zal je en je zult om j» dood smeekenl" De vier mannen kvvanw» terug, met twee draagstoelen. dan verstaan wo-rdt door menigeen die altijd staat in het voorste gelid, die altijd arbeidt aan den buitenkant, en wiens ziel daardoor misschien dreigt te verhongeren. Maar het is toch niet alles. Het is niet genoeg. Wie waarlijk in Jezus gelooft, zal be hoefte hebben door heel het leven den Naam van zijn Heiland te doen heiligen en Zijn wil te doen eerbiedigen. En wie dat niet doet, wie daarvoor zichzelf te goed of zijn Jezus fe hoog acht, die toont daarmede geen kennis te hebben van de Schriften en is door die onkunde oorzaak, dat de beteekenis van Jezus' komst in het vleesch verkleind wordt. De discipelen verstonden het toen een maal hunne pogen geopend waren,anders. Toen zij door "de oversten des volks werden ingesloten in den kerker en met zware straffen bedreigd, klonk van hunne lippen bet fiere woord: Wij kunnen niet nalaten van deze dingen te spreken. Zij konden niet anders handelen. Omdat zij hun Heiland liefhadden. Maar ook omdat hunne oogen geopend waren voor de centrale beteekenis van hun Koning en Heere. En zoo moet het nog zijn en zoo zal het nog zijn, als wij ons door de Schriften laten onderwijzen, de Schrif ten die heel het leven opeischen voor Hem die leed en stierf en die opstond uit de dooden en. die thans aan de rechterhand zijns Vaders als Koning beerscht. Daarom, weg alle onverstand, en weg alle traagheid. En tfaar het W-oord der Schriten ons ge stoken in de geestelijke wapenrusting om groot te maken den naam van Hem, die Koning wil zijn in ons hart en Koning 'ook in heel ons leven. voor SSanufacturen Dames- en Kinster confectie Tapijten - Sordijnen Beiiifen - Ledikanten en aanverwante artikelen ia GOES HULST Onmacht, geen onwil. Dö voorzitter van de SD.AP. heeft op het dezer dagen gehouden congres een merkwaardige uitspraak gedaan. Sprekende over de mislukte algemeen© werkstaking in Engeland werd door hem O'-.m. het volgende opgemerkt: „Deze werkstaking was wellicht het v cornaamste incident in den kamp, in alle landen gevoerd, tegen: dei pogingen' der werkgevers, sinds 1920, om de ar beidsvoorwaarden omlaag te drukken. Wij' hebben in dat streven der ondernemers niet te zien een boosaardigen opzet om de arbeidersklasse te doemen tot een leven van ontbering, doch een demonstratie van hun onmacht om aan' de crisis, door en na den oorlog ontstaain, een einde te maken van de onmacht van het zijn ondergang naderende kapitalisme, om- de voortbrenging op redelijke wijze in de behoeften der menschheid tei doen voor zien." „Legt ze er in", zei de mandarijn; want hij was de vijfde man. Dit ge beurde. Op een volgend bevel werden de draagstoelen opgenomen en wegge voerd. Toen Forsyth, een uur later onge veer, tot bewustzijn kwam, hoorde hij geklots van water. Toen hij wilde op staan, bemerkte hij, dat zijn handen en voeten gebonden waren. Langzamer hand kwam de herinnering terug van wat gebeurd was. Hij herinnerde zich den brief van Kathlyn, het teeken, dat hij gegeven had en den overval bij de pooit van Barrington, waardoor hij was overweldigd; en met onstuimige» aandrang kwam één gedachte naar vo ren: „Verraden". Deze overtuiging was wel het moeilijkste van alles te dra gen. Zijn gebonden handen schrijnden, zijn hoofd klopte pijnlijk, zijn lichaam scheen geradbraakt; maar 't meest pijn lijke voor hem was wel de ondraaglijke overtuiging, dat Kathlyn Barrington hem had verraden en hem had overgeleverd in de handen van zijn vijanden. Deze overtuiging griefde hem. Hij rilde, als hij daaraan dacht. „God vergeve 'thaar!" mompelde hij na enkele oogenblikken. „God vergeve het haar, hoe is het moge lijk, dat ze tot zoo iets laags in staat kon zijn!" Hij1 streed met zijn eigen over tuiging. Hij icon het nog niet gelooven.' Tot nu toe werden van die zijde meestal andere klanken beluisterd. De gewone voorstelling is, dat de „har- telc-oze kapitalisten" bij wie het eigen belang hoogtij viert, er steeds op uit zijn, om de arbeiders uit te buiten en hen te exploiteeren en te doemen tot eeïï leven vol van ellende en ontbering. Vandaar dat altijd de klassenstrijd is gepredikt. Maar nu zijn de hekken verhangen. Nu heet het plotseling dat er geen onwil in het spel is, maar onmacht. Wij twijfelen niet of het aanstoken van den klassenstrijd zal straks op denzelfden voet worden voortgezet. Maar het feit dat de voorzitter van de partij zich in dien geest uitliet, zonder dat het congres protesteerde, is toch met zonder beteekenis. De overstrooming in het Mississippi- gebied. Zooals reeds is gemeld, hebben gewel dige oiverstroommgen acht staten langs -den Mississippi-stroom geteisterd. Ander half millioen Hectare grond staan onder water, het aantal vluchtelingen wordt op- honderdduizend geschat en dan vreest men dat het ergste ncng komen' moet, want de regens houden steeds aan en de zij rivieren vau de Mississippi stuwen hun golven in steeds grooter massa's- naar den hoofdstroom. Tal van vluchtelingen kampen werden door nieuwe dijkbreuken door het water overvallen; maJzelen, kroeip- en bof zijn in de kampen uitgebroken. Vliegers die over het terrein van de overstroomingen vlogen, rapporteeren dat zij op alle hoogten en in' de boom-en honderden door het water afgesloten m«i- schen hebben gezien, de handen uitstrek kend om hulp. De trein-aanslag in Mexico. Hartverscheurende tooneelen hadden plaats, aldus een bericht uit Mexico-city, toen aldaar de trein aankwam met de over levende passagiers en soldaten van het bloedbad bij Limon. Meerderen waren krankzinnig geworden van pijn. Onder de vermoorden waren een 20 tal nog jeugdige kinderen. De overlevenden lijden grooten- deels aan de pijnlijkste brandwonden. Uit Mexicorcity wo-rdt no-g gemeld, dat tot nu toe 51 lijken en 32 gewonde passagiers zijn gehaald uit -den in brand gestoken trein. Toen de trein was gede railleerd hebben de vijftig soldaten, diei hem begeleidden, drie en een half uur lang gestreden, totdat de laiatste soldaat door -de bandieten was gedood. De bandie ten drongen daarop den trein binnen en schoten rechts en links om zich heen. Na dat zij de passagiers van alles- beroofd hadden, sloten zij de wagens, die zij' met petroleum overgoten en vervolgens in brand staken. In den trein bevonden zich een tiental Amerikanen en Engelschen. Hun blijkt evenwel geen leed te zijn' geschied. Ook een aantal aanzienlijke Mexicanen hebben weten te ontkomen. Tot de buit der ban dieten behoort een bedrag van 350-000 p. st. in -goud. De Sovjet-actie op den Balkan. Naar de correspondent van: de „Times-" te Ckmstantinopel meldt, is gedurende de vier laatste dagen in 'toude Russische gezantschap a!an den B-osphorus een con gres gehouden ter bespreking' van dei mo gelijkheid eener krachtiger propaganda van de derde internationale op den Bal kan. Aan dit congres hebben ook vertegen woordigers van vier Balkalistaten deelge nomen. Korte ierictiten. -Op den christelijk-socialen afgevaar. digde en oud-minister van financiën1 KolL mann, is in Ned er-Oostenrijk een revol ver-aanslag gepleegd. D-e kogels trof fen echter geen doel. Naar uit Bakoe wordt gemeld, blijkt thans, dat de petroleumvelden van Transkaspië, het gebied van Russisch- Azië ten Oosten van de Kaspische zee, zoo groote olievoorraden bevatten, dat Siberië binnenkort geheel onafhankelijk zal zijn van de o-pbrengst der olievelden bij Bakoe, zoodat deze geheel voor den afzet in Europa beschikbaar zal zijn. De typografen van de Belgische bladen „Vingtième Siecle" en van de „Der- niers Nouvelles" hebben Woensdag het werk gestaakt. De reden van da staking is het uitleeneni voor het gebruik hij andere bladen van de matrijzen der be-ursnoteering, waardoor een! aantal typo grafen kon worden uitgespaard. Men weet dat eenigen tijd geleden om de-zelfde reden ook te Luik een algemeene typografensta- king is uitgebroken, welke met een gedeel telijke overwinning van de arbeiders ge ëindigd is. Volgens een bericht uit Buenos Aires is de Cihileensche vulkaan Llailai bij Lautare plotseling in werking getre den en zonden tal van bewoners van de hellingen van de vulkaan gedood zijn. Het eiland Luzon (Fillfppijnen) is door een aardbeving getroffen', die geen schade heeft aangericht, doch te Ma nilla veel schrik veroorzaakt heeft. Te Genève is- gisteren d-e discussie voortgezet o-ver het Nederlandsch voorstel inzake publiciteit betreffende de wapen- voorraden. Het voorstel werd ondanks de knappe verdediging van mr Rutgers, niet aanvaard. Een eigenaardige kwestie. Voor het College van Gedep. Staten te Utrecht diende gisteren een eigenaardige beroepszaak. De heer G. F. Kleijn te Lo- pik had beroep ingesteld tegen het besluit van het hoofdstembureau inzake de gel digheid der ingediende candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Toen aan G. C. D. d'Aumale Baron van Harden- broek tot Hardenbroek gevraagd werd of hij bereid was een candidatuur te aan vaarden, vertoefde hij- in Wiesbaden e-n seinde van daaruit, dat hij bereid was, maar de nadrukkelijke voorwaarde stelde dat hij zich niet onvoorwaardelijk aan het antirevol. partijprogram gebonden acht. Dit telegram werd gezonden aan een bestuurs lid van de A.-R. Kiesvereeniging te Lo- pik. Het hoofdstembureau had aan de bereidverklaring genoeg, meende zich van de gestelde voorwaarde niets aan te hoe ven trekken, en had_ derhalve de lijst geldig verklaard. De burgemeester van Lo- pik lichtte dit standpunt, als voorzitter van het hoofdstembureau bij Ged. Sta ten, nader toe. De heer Kleijn, die. gener lei bedenkingen had ingebracht toen het stembureau vergaderde, waar hij- aanwe zig was, lichtte zijn argumenten toe. Z.i. was de candidatenlijst door de aan de bereidverklaring toegevoegde voorwaarde Hij herinnerde zich haar smeekende woor den van den vorigen middag: „Gelooft u tme?" Gelooft u niet, dat ik zoo slecht ben?" Haar gezicht, bleek, verschrikt, en om vertrouwen .smeekend, zag hij weer voor zich. Nog eens klonken haar woor den 'in zijn ooren: „Zeg, dat u mij ge looft. Denkt u toch niet, dat is zoo slecht ben." „Heere, jhelp mijl" fluisterde "hij bij zichzelf. „Ja, ik geloof u!" zei hij als richtte jiij zich tot haar, wier gezict hem zoo duidelijk en helder voor den geest stond. „Ja, als ik aan u twijfelde zou ik voortaan aan alle goedheid en deugd gaan twijfelen." Hij werd kalmer. Nu deed zich meer de pijn aan het hoofd en zijn armen ge voelen. Ook de gedachte aan de toe komst kwam naar voren. Wat zou er met hem gebeuren? Hij kon het zelfs niet vermoeden. Van de andere zijde van het planken schot, waartegen hij met het hoofd lag, hoorde hij geklots van water, en daardoor wist hij dat hij zich in een voortbeweeg-e-nde boot bevond, op weg naar een onbekende bestemming. Daarna gingen zijn gedachten weer heen naar Kathlyn Barrington. Wat stond haar fe l wachten, van haar vader, die zijn ziel aan den Mammon scheen verpand te heb ben en van den mandarijn, die in zijn hartstocht begeerig de hand naar haar uitstak? Hij beefde, als hij zich de vraag stelde en in angst riep hij smeekend uit: „Heere, bescherm haar! Wil Gij haar Ver losser zijn en haar redden uit dit vreese- lijke land!" HOOFDSTUK X. Wat Forsyth ontdekte- Toen Dick Forsyth eindelijk weeT ont waakte, -'was het morgen. Nog 'doezelig en ©enigszins ontmoedigd, vroeg hij zich zelf af, wat deze dag hem brengen zou. Het eerste-, dat hem deze dag bracht, was een Chinees met 'een strak, effen gezicht. Deze kwam bin nen door de trapdeur en naderde hem met een mes in de hand. Door de ge-t opende deur viel meer licht in zijn ge vangenis en bij dat licht zag Forsyth dat de binnengekom-ene de uniform drosg van den mandarijn. „Zou zijn laatste uur reeds geslagen zijn?" Was dit de eerste gedachte, die hem door het hoofd ging, al spoedig stelde hij zich gerust met de -overtuiging, dat zijn vijanden hem den zelfden nacht om het leven gebracht zou den hebben. „Goeden morgen, dokter", zei de Oos terling. „Ik hoop, dat u het geluk gehad heeft v.an heerlijk gedroomd te hebben." De toon van den spreker was eenigs- zi*s spottend, maar Forsyth antwoordde die heerlijk van ffeu.rercsmaak.en töchgoedkoop ia KOFFIE„DE PAUW- in strijd gekomen met art. 43 der Kies wet en dus ongeldig. De beslissing van Ged. Staten zal late» volgen. Radio -nieuws. Wij vernemen omtrent de eerstvolgend» uitzend-avonden van de Nederlandsch» Christelijke Radio Vereeniging, dat Woens dag 27 April a.s. hoopt te spreken Dr H. Schokking, Ned. Herv. Predikant te 's-GrS- venhage. Woensdagavond 11 Mei is afge staan aan de Ned. Chr. Re-isvereeniging, die de verzorging van de-zen geheele* avond voor haar rekening neemt. Den' daaropvolgenden Woensdag, 18 Mei, komt het Nederlandsche Bijbelgenootschap voor den microfoon met drie sprekers, tér- wijl 25 Mei D.V. zich tot de luisteraars zal richten de heer K. Kruithof, voor zitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland. Stc-rtingvanteweinig betaald» belasting. Nog steeds schijnen er persoden te zijiiï, die, nadat zij in vroegere jaren vermogeöa- of inkomstenbelasting hebben ontdoken', blijven voortgaan met jaar in' jaar uit onjuiste aangiften in te leveren, hoewel zij 'gaarne hun verhouding tot den fiscus zouden willen zuiveren. De vrees voor. strafvervolging of wel de onzekerheid no pens de te betalen ontdoken belasting,, weerhoudt hen hunne belastingzaken i* hef reine te brengen etn voor het vervolf juiste aangiften te doen. Naar de „Maasbode" van bevoegde zijde heeft vernomen, wordt echter in ge vallen, waarin de belastingschuldige ge heel nit "eigen bewegïng den' inspecteur met de ontduikingen in kennis stelt, vol staan' met vordering van: de te weinjg betaalde belasting over de jaren, waar voor de termijn van navordering nog niet is verstreken, dus over ten hoogste dri* jaren zonder eenige verhooging. Strafvor dering zal tegen zulk een belastingschul dige niet worden ingesteld. 1 Bovendien kan aan hem, die de te wei nig betaalde belasting niet dadelijk e* in eens kan voldoen, gelegenheid' worde* gegeven het verschuldigde op eemigszin* langen termijn aan te zuiveren. kalm: „Ik heb het nog grooter geluk gehad van heelemaal niet te hebbe* ge droomd." „Dat", antwoordde de Chinees ernstig, („is het geluk van 'tevreden mensche*, Maar u zult wel hongerig gijn, verlangt u rijst?" Fersylh, die zichzelf afvroeg, wat dit bezoek te beteekenen had, antwoordd» even ernstig„Rijst is altijd welkom voos een hongerig man." De bediende van den mandarijn boog en glimlachte. „Maar men kan met ge bonden handen niet eten; en d^ar de be velen luiden, dat u gevoed moet worden, zal ik' de eer hebben uw banden door te snijden." En de daad bij het w-oord voegende, sneed de man de touwen door wgarmee Forsyth's handen gebonden waren en een seconde later waren z'n handen vrij. Ver volgens keek d-e Oosterling naar de ge bonden voeten van den zendeling ea h*. glimlachte „Daarmee zullen we nog maa* wat wachten; zonder uw voeten zult gg wel kunnen eten. Maar u moet uw han den wrijven, dat het bloed weer gaal stroomen, en het gevoel terug komt. D» jongens schijnen u wel wat al te vast gebonden te hebben, vannacht." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1