WitteSter 10 cent No 171 Vrijdag 22 April 1927 41e Jaargang EERSTE BLAD. Binnenland. Bnltenlasd. Staten-Generaal Dit De Provincie. Kerknieuws Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VRAAGT UWEN WINKELIER. Pruimtabak Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Gemeenteraadsverkiezingen. In de tweede helft van Mei worden door heef de provincie de verkiezingen voor de Gemeenteraden gehouden. Wij hehben dus nog even den tijd, maar fccch kan het misschien geen kwaad nu reeds een opwekking te laten uitgaan om met de voorbereiding van deze verkiezin gen de noodige ernst te betrachten. De verkiezingen voor de Gemeenteraden dragen vaak een ietwat onaangenaam ka rakter. Het is niet altijd mogelijk het per soonlijke element te weren. Vooral niet omdat bij deze verkiezingen niet zelden bepaalde personen sterk opi den vo-oi grond worden geschoven, om daardoor voor de partij winst te behalen. Men zwijgt dan van den principieelen kant der zaak en legt allen nadruk op- de persoonlijke eigenschappen van bepaalde candidaten. En niet altijd zonder succes. Daarom is het noodig van meet af op den voorgrond te stellen, dat het o$k bij de raadsverkiezingen gaat om de begin selen. Houdt men dat in het oog, dan krijgt de strijd een veel mooier karakter en wordt het weiken veel gemakkelijker. En gewerkt zal er moeten worden1, niet minder dan bij de Statenverkiezingen. In verschillende gemeenten doet zich het verschijnsel voor, dat ongeveer de zelfde kiezers zich bij de gemeenteraads verkiezingen geheel anders uitspreken dan hij de Statenverkiezingen. Zoo b.v. in Goes, waar in 1923 de Chr.-Historischen gemakkelijk een derden zetel in den Raad hadden kunnen bezetten als een deel van hunne kiezers niet waren •overgegaan op den liberalen candidaat,, ■met het gevolg dat deze candidaat een overschot kreeg, zóó groot dat zijne par- t ij, die men toch niet bedoelde te stem men, een extra-zetel kon bezetten. Ook in andere gemeenten doen zich zooals onlangs uit een ingezonden stuk in ons blad bleek soortgelijke verschijn selen voor. Dat is natuurlijk niet in orde. De strijd giaat niet om personen in de ■eerste plaats, maar onn de beginselen. Ook bij de .Raadsverkiezingen moet voet hij stuk worden gehouden. En om da,t ste hereiken moet de nög restende tijd behoorlijk worden benut. In de eerste plaats natuurlijk door de besturen der Kiesvereeniginigein, maar voorts ook door de gewone leden. De ouderen irioeten niet zeggen dat dit nu een werk is voor de jongeren. De ouderen zijn óók noodig. En ae jongeren moeten niet rneietnen dat de ouderen het wel alleen kunnen deen. De jongeren met hun' jeugdig vuur en héérlijk enthousiasme zijn eveneens on misbaar. De vrouwen moeten het niet op de mannen laten aankomen en de mannen niet op de vrouwen, maar allen' moeten meewerken ora de kiezers te! overtuigen dat het gaat in de eerste plaiats om de beginsel e n. De groote kans. Het pas gehouden congres van de S. D- -A. P. is wel in staat omtrent het karakter van deze partij een verkeerden indruk 'te wekken. 't Was alles even rustig om niet te zeggen landerig. Van het vroegere revolutionaire vuur viel zoo goed als niets te bespeuren, ia- plaats van het congres van! een revolutio naire partij scheen het veelmeer eeln bij eenkomst van een partij die bezig is te1 schikken en te plooien, om zonder al te veel bezwaar straks ©en „burgerlijke re geering" te helpen vormen. De schijn kan echter bedriegen. 1 En dat zulks hier het geval was, blijkt wel uit wat Mr Traélstra nu twee jaren geleden schreef. Hij klaagde dat alles zoo langzaam gaat, dat de tegenwoordige vraagstukken zoo ingewikkeld zijn, en dat daardoor de parlementaire ontwikkeling wordt tegen gehouden. „.Daarom zoo schreef hij' is het noodig, dat wij ons inwendig ontwikkelen. Als eenmaal ons de groote kans ge boden wordt, moeten wij in staat zijn om. dis gelegenheid volledig te bunn'en benutte».' Ala eenmaal de groote kans geboden wordt, zooals men meende dat in 1918 het geval was, dan zullen de sociaal democraten voor revolutionaire daden niet terugdeinzen. Wij gelooven het gaarne. Maar die kans moet juist niet geboden worde». Daarom rust op allen, die de wet niet voor het geweld willen inruilen, da dure plicht naar vermogen mee te weiken tot dè doorwerking en de toepas sing van de antirevolutionaire beginselen. Op alle n. Op de vrouwen evengoed als op de mannen. Op de" jongeren zoowel als op de ouderen. Niet het minst ook bij de a.s. Gemeen teraadsverkiezingen welks nabijheid de afschuwelijke aanval plaats had, meldt, dat het aantal slacht offers 130 bedraagt, wat, voegt het rap port e;r aan toe, wellicht nog overdreven is; maar de verschrikkelijke slachting wordt ten volle bevestigd. PUJin VEEVOEDERFABRIEK VOORBURG Per 50 K.G. f 9.50. EIERMEEL 10 -2.25. f8 2V2 - 0.60. par 50 K G GRATIS een Droogvoerbak bij aankoop van 50 K.G., of bij inlevering van 20 bons van pakken van 2Vj K G. Hoofdagenten:/ GEBR. STRAU8, Kloetirge. J. P. MAARTENSE Bz., Middelburg. JOH. BEUKELAAR, Tholen. Firma C. VAN SCHELVEN, Middelbands J. VAN DER WEELE, Eikerzee. De economische toestand in E-ngefand. Berichten uit bijna alle groote industrie centra in Britannië toonen aan, dat in de zes maanden van den industriëelen vrede, sinds de mijnwerkersstaking, een voort durende en in sommige gevallen snelle opleving in de industrie heeft plaats ge had en dat er alle vooruitzicht bestaat op een voortduring daarvan. In de mijn centra wordt de productie bevredigend genoemd. In de ijzer- en staal-industrie vertoont het aantal in werking zijnde hoog ovens een snelle vermeerdering en de productie bedroeg in Maart 950.000 tons vergeleken bij 827.000 tons in Februari, ofschoon dit laatste cijfer reeds een record was sinds 1914. In de schéepsbouw-ih- dustrie zijn vele duizenden tonnen in aan bouw en de verbetering daarvan is van groeten invloed op de andere industrieën. In de electro-technische industrie zijn aan wijzingen dat dit jaar een nieuw record wordt bereikt. De toestand van den uit voer is bevredigend door belangrijke or- dene uit Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Indië en Japan. Uit Europa wordt een .groo-tere vraag naar machinerieën ge meld. In de motor-industrie werken alle fabrieken onder hoogen druk om aan de vraag te voldoen. De katoen-industrie ver betert snel. De berichten melden, dat slechts 8 pet der arbeiders korten ar beidstijd heeft tegen 20 pet twaalf maan den geleden. De gruwelijke treinmoord in Mexico. Volgens den officiëelen Amerikaanschen draadloozen dienst biedt d-e plek, waar de trein, die naar Mexico-Stad onderweg was, door bandieten overvallen en ver brand werd, een beeld van gruwelijke verwoesting. De aanval OP den trein, waarin zich 600 reizigers bevonden, werd uitgevoerd door een bende van 500 goed gewapende bandieten, die den trein eerst hadden laten ontsporen. De passagiers trachtten uit den trein, die in brand was geraakt, te ontkomen, doch werden door de ban dieten met een snelvuur 'öntvangen. Alle personen, {lie niet meer wisten te ont komen, werden in de achterste wagons samengedrongen, die vervolgens met pe troleum overgoten en in brand gestoken werden. Een dochter van. den oud-pxesident Obregon werd uit een wagon gesleurd en ernstig mishandeld. De Mexicaansche minister van oorlog heeft zich persoonlijk aan het hoofd ge steld van een afdeeling ruiterij, die de bandieten zal achtervolgen. Een officieel rapport uit Limon, in Departeme nt van Defensie. Verschenen is liet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het wets ontwerp betreffende wettelijke voor zieningen naar aanleiding van de opheffing van de Departementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een De partement van Defensie. Verscheidene leden hadden tegen dit ontwerp zeer ernstige bezwaren, omdat gevreesd werd, dat uit deze samenvoe ging een splitsing van cle Marine van Nederland en van Indië zal moeten volgen en ook; omdat men het beheer,van een zoo uitgebreid departement als regel voor één man te zwaar acht. Sommige leden voegden hieraan toe, dat mede uit internationaal oogpunt dit oogenblik wel het mipst geschikte is om te pogen het aanhangig wetsontwerp tol wet verheven te krijgen. Het gist in heel het Oosten. De gebeurtenissen in China zijn voor geheel Azië van de grootste be- teekenis en,manen tot groote voorzichtig heid. De verdediging van ons koloniaal bezit is voor het Nederlandsche volks leven een zaak van de eerste orde. Onrlei deze omstandigheden moet men de op heffing van het departement van Marino niet doordrijven. Verscheidene andere leden verklaarden zich ten volle ragt dit wetsontwerp te kunnen vereenigen en daaraan hun stem te zullen geven. Zij waren ingenomen met 'het besluit der Regeering, om einde lijk de uitvoering van het sedert 1920 gekoesterd voornemen te bevorderen. De ervaring van den laatsten tijd heeft ge leerd, dat het eenhoofdig beheer van de beide Departementen zonder groot be zwaar mogelijk is. Te verwachten is, dat bij eenhoofdig beheer van leger en vloot door doelmatige en eenvoudige organisatie van de weer macht besparingen kunnen word,en ver kregen, terwijl tevens meer eenheid bij de behandeling van verschillende onderwer pen, die leger en Vloot betreffen, ver zekerd kan zijn. De Rotterdamsche Ra aid. De wethouders vacature te Rotterdam, ontstaan door het bedanken van den heer Schouten is nog steeds niet vervuld. Tot drie keer toe werd gisteren ge stemd, maar zonder resultaat. Het werkloozenvraagstuk vol- - ledig in "behandeling. Naar wij vernemen, is dezer dagen weer een bespreking in Den Haag gehouden tus- 'schen de wethouders van de vier groote steden en de ministers van Binnenland - sche Zaken, Financiën, Arbeid en Water staat. Op deze conferentie is het werkloozen vraagstuk, de steunregeling en de arbeids verruiming volledig in behandeling ge nomen. In afwachting hiervan zjjn de voorbereidende maatregelen tot overplaat sing van werkloozen naar Drente op ver zoek van den minister van Binnenlandsche Zaken stopgezet. Het georganiseerd overleg bij het r ij k. Namens het comité ter behartiging van algemeene belangen van Overheidsperso neel (A.C.O.P.) en het permanent comité van christelijke organisaties in publieken dienst hebben de heeren F. S. Noordhoff en L. Vermeulen den voorzitter der cen trale commissie voor georganiseerd over- teg in ambtenarenzaken verzocht, een spoedvergadering' te willen uitschrijven ter bespreking van de positie van het rijks personeel, dat op arbeidscontract is aan gesteld. Het ligt tevens in de bedoeling, inlich tingen te vragen over de herziening van het bezoldigingsbesluit, over de her classificatie van de gemeenten en over de ambtenaarswet. Bovendien zal waarschijnlijk de regeling van den arbeidstijd van het personeel bij de proefstations aan de orde komen, zoomede do salarieering van het personeel bij den rijksstudiedienst voor de lucht vaart en een aantal andere aangelegen heden. De kosten va», hét paspoort verlaagd. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij de kosten van het Nederlandsch paspoort worden verlaagd. In de toelichting wordt verwezen naar de gehouden Paspoorten-conferentie, waar in de wenschelijkheid werd uitgesproken, den duur van het paspoort op twSe jaar te stellen >pn de bosten niet hooger te doen zijn, dan het bedrag der kosten, benoodigd voor de samenstelling er van. De Memorie gaat dan aldus verder: Het hiernevens aangeboden wetsont werp strekt ten -einde aan deze „aanbeve lingen" gevolg te geven. Aangezien, volgens d-e in de- tweede plaats genoemde „aanbeveling", de hef fingen wegens de afgifte van buitenland- sche paspoorten het karakter van leges- heffingen behooren te dragen, oordeelen de ministers het juist h-et tot dusver voor deze documenten in Nederland verschul digde zegelrecht te doen vervallen. Het ligt in hun voornemen, de in de Konink lijke besluiten van 26 Mei 1922 en 24 December 1923 voorkomende bepalingen nopens de heffing van leges wegens de afgifte .en de verlenging van paspoorten zoodanig te wijzigen, dat in beide gevallen een bedrag van slechts fl verschuldigd zal zijn. O-ok na d-e inwerkingtreding der hier- voren opgesomde wijzigingen zullen on- verm-ogenden zoowel in Nederland als in het buitenland gratis een paspoort kun nen verkrijgen of kan hun paspoort gratis worden verlengd; zeelieden vallen, als ieder ander, onder de desbetreffende be palingen. Bij de inwerkingtreding der voorge stelde wijzigingen zal de minister ter ken nis van overheden in Nederland en het buitenland brengen, dat paspoorten voort- ban, behoudens uitzonderingsgevallen, steeds voor den duur van twee jaren be hooren te worden afgegeven en verlengd. Socialistisch Paaschfeest. ■Tijdens de Paaschvacantie, zoo meldt „Het Volk" was- het bekende vacantie- oord ,,'s Zomers Buiten" te Soestduineri druk bezocht. Alle ruimte was bezet, waartoe waarschijnlijk het feit, dat thans- alle georganiseerde Amstcrdaröschc arbei ders kunnen toetreden, wel zal hebben bij gedragen. Dit gezelschap van ongeveer 20Q lo- gé's, kwam op de idee een Paaschvuur aan te leggen en gezamenlijk trok men aan den sprokkel. In het open veld naast het vacantie-oord werd de brandstapel opgetast en des avonds verzamelde m-en zich op deze plaats. De voorzitter van „'sZ-o-mers Buiten", p.g. Van Sluis, opende de bijeenkomst en partijgenoot Ds Van Wijhe, hield, terwijl de vlammen hoog oplaaiden, een Paaschrede. Na afloop daarvan werden gezamenlijk socialistische liederen gezongen. Eerste Kamer. Waterstaatsbegrooting. 't Wordt nu toch wel een beetje erg met de Eerste Kamer. We schrijven nu 22 April, van het loo- pende jaar zijn dus bijna 4 maanden ver streken, en nog is de behandeling van de begrooting niet afgeloopen. Voor een deel vindt deze late behande ling haar oorzaak in het Belgisch Verdrag dat veel tijd in beslag nam, maar voor een deel ook in de geweldige breedsprakigheid onzer Senatoren, die het er op toe begin nen te leggen Tweede Kamertje te spelen. Het waren vooral de Sociaal-democra ten die gisteren veel tijd in beslag namen, wat naar de heer Moltmaker vertelde een gevolg is van de Tantsoeneering van den spreektijd in de Tweede Kamer. Nieu we dingen werden echter niet gezegd. Het was in hoofdzaak een herhaling van wat in -de Tweede Kamer over personeelsaan gelegenheden hij het spoor enz. reeds breedvoerig was behandeld. De heer van Lanschot maakte een zeer juiste opmerking, toen hij vroeg, hoe het mogelijk was, dat men de Zuiderzee ging dempen, waartegen trouwens niemand be zwaar heeft, maar -dat men in het Zuiden een groote strook land, waarop menschen wonen, onder water laat staan. Reeds in 1883 is er bepaald, dat de dijk bij de Beer- sche Maas op bandijkjioogte mocht wor den gebracht, maar als men het doen wil, maakt de regeering gebruik van de rivie- renwet en verbiedt het, omdat het bed van de Maas niet in orde is. Het in orde ma ken en houden van het rivierbed is een Rijkszaak en het gaat niet aan de plaatse lijke belanghebbenden daarin te laten mee betalen. Vandaag krijgt de Minister gelegenheid om te antwoorden. Na Waterstaat komen nog de begroo tingen van Oorlog, Marine, Buitenland- sche Zaken en Koloniën aan de orde.. pap hall ons "J OVERTREFT ALLE ANDERE -SMAAK o. STEVIGHEID remmmi fe*. woottruunrAuinc «a th. n Ellewcutsdijk. Gisteren werden alhier ter -gelegenheid van het huwelijk van mej. v. Hattum met den heer Viruly te Scheve- ningen door de familie van Hattum te Scheveningen zeer vele gezinnen verrast met krentenbrood, terwijl de schoolkinde ren getracteerd werden op een zakje bruidsuikers. St. Laurens. Woensdag kwam de veree- niging van oudcursisten „Samenwerking" alhier in een spoedeischende vergadering bijeen. Onder de voorlichting van den Rijkstuinbouwconsulent en de twee advi seurs der vereeniging werden de vraag- lijsten van prof. Sprenger besproken. Hierin werden vragen gesteld omtrent bloei, bestuiving en vruchtzetting van onze fruitboomen. Vijf deelnemers gaven zich op, die zich bereid verklaarden de formu lieren met nauwgezetheid in te vullen. Ook werden nog eenige huishoudelijke zaken besproken, w.o. de in Juli te houden ten toonstelling van den kring Walcheren der Z. L. M. De roede Senatoren over de knie. In „Het Volk" worden de langpraterige socialistische Senatoren tot de orde ge roepen. Zooals wij reeds opmerkten, duurt het begrootingsdebat in den senaat wel latag. Moltmaker betoogde, dat het niet anders kan, o.a. omdat de Tweede Kalmer ten gevolge van de spreektijdrantsoenee-ring de zaken niet behoorlijk zon kunnen, be handelen. Wij kunnen dit niet met onzen vriend eens zijn. Natuurlijk mag de spreek, tijdrantsoeneering niet al te streng wor den. Maar wij gelooven, dat zij over het algemeen goed werkt, omdat zonder haar do Tweede Kamer zich door den berg van arbeid niet meer heen ^ou kannen worstelen. Voorts gelooven wij, dat, als de senaat tot gewoonte mocht krijgen om) dé be grooting te behandelen in het tempo, dat hij thans volgt, een spredktijdrantsoenee- ring ook voor de Eerste Kamer niet onraadzaam zou wezen. Wij hehben het grootste respect voor den ijver en dé zake lijke kennis, die tal van senatoren ia huh redevoeringen toonen. Van de noodzake lijkheid van maatregelen, die sommigen hunner bepleiten, van de onrechtvaardig heid van misstanden, waartegen zij -op- flbmen, kan niemand dieper overtuigd zijn dan wij. Maar de Eerste Kainer is de Tweede Kamer niet. Laatstgenoemde be hoort de voornaamste plaats in te nemen van de Staten-Generaal. Wij beginnen somtijds eenigszins te vreezen, dat do Eer ste Kamer de Tweede Kamer naalr de kroon gaat steken. Van tijd tot tijd hoo- ren wij opmerkingen, die eenvoudig ©en herhaling zijn van wat in de Tweede Kamer is gezegd en waarop wij het ant woord van den betrokken Minister vooruit zouden kunnen neerschrijven. De senaat mag niet ©en soort van repliek-college worden. En hij mag öok niet fungeeren als een verlengstuk van de Tweede Kamer. Het gebeurt wel eens, dat redevoeringen worden gehouden, zoo langdurig en zoozeer tot in, min of meer technische, bijzonderheden afdalende, dat zij in de Tweede Kamer nauwelijks op haar plaats zonden wezen en in de Eerste Kamer niet op haar plaiats zijn. Dat is heel voorzichtig gezegd, maar de roode veelpraters kunnen het eir toch mee doen. Maandag 2 Mei a.s. bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeente Sint Philipsland. N-ed. Herv. Kerk. Beroepen te Norg, H. J. Witkop Jr te Rockanje. Bedankt voor Bedum, J. C. Wissing té Vught. Voor Katwijk aan Zee Joh. Ste- houwer te Weesp. Voor Gouderak, J. Rou ge te Tl oog-dokland. Voor Groothuizen! en Avenkorn, F. W. Boers te Abbekerk- Lambertschoog.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1