Onderwijs. Staten-Generaal Qemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Laai- sa Mouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. De Broedergemeente heeft geen finan cieele kracht meer, terwijl het leerlingen aantal 'daarentegen toeneemt. 'ken. Toci, hoopte hij, dat de 28 groepen, waarin in Nederland de Geref. Christen heid- veedeeld is, in Amerika, waar men thans needs 7 a 8 Gereformeerde kerken groepen heeft, niet zouden worden inge haald. Blaar wel ra's hij blijde, dat de Gereformeerde Christenheid in Amerika leeren kon en veel leeren kon van de Ge ref. Christenheid in Nederland. Ook de naam der Geref. kerken in Nederland leek hem beter dan de naam die zijn eigen kerk heeft. Spr. zou zijn „Christelijk Geref. kerk" gaarne herdoopt zien in de „Gere formeerde kerken in Noord-Amerika", den parallelnaam der „Geref. Kerken in Nederland". Verder gaf spr. in zijn her haaldelijk door applaus onderbroken gees tige rede, allerlei interessante mededeelin- gen over Amerikaansche kerkelijke toe standen. Jaarvergadering School- raad. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gisteren de 38e Jaarvergadering ge houden van den Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel. De voorzitter, Rs J- L- Piers on uit Billhoven hield een openingsrede, waarin hij Otude klanken deed hooren, en als ideaal schilderde: „D e v r ij e s c h o o 1 voor heel de natie." In een (Ier Cihr. Schoolbladen, het vorig jaar, was sprekers rede „eentonig" ge noemd en had de schrijver het accent ge legd op „den plicht der dankbaarheid Het woord „eentonig" achtte spr. zoo kwaad niet; regen is vreeselijik eentonig, maar vruchtbaar. Maar „de plicht der dankbaarheid" zat hem dwars. Spr. acht te dat men niet te gul moet zijn met dank baarheid voor het financieel goede der Wet-1920; de financieele gelijkstelling achtte spr. geen weldaad, malar een her stel van onrecht. 'Ook de Staat ziet spr. als een onnutte dienstknecht, die in het beste geval slechts doen kan, wat hem be volen werd te doen. De oude schoolstrijd heeft ons betere dingen geleerd. Daarvan getuige de leuze; „de vrije school voor heel de Natie", een letuze, die bedoelde de volkomen vrijmaking van het School wezen uit»de dooddrukkende omarming van den .Staat. In dit verband wees spr. nog op het Rapport, door den Schoolraad .aangeboden aan de Staatscommissie tot herziening van de L.O.-wet van 1920. De Schoolraad heeft in zijn Rapport slechts het thans bereikbare gevraagd. In vele opzichten heeft de Wet 1920 ons al verdeï van den gojeden weg afgebracht ein slechts geleidelijk zullen wij weer in helt goede spoor kunnen komen. Op de ontwikkeling van! het openbaar Onderwijs in de richting der vrijheid moet de volledige vrijmaking van ons Bijzonder Onderwijs wachten. Over het interne leven der school, zoo ging spr. verder, komt aan den Staajt geen absolute zeggenschap- toe. Hij' matigt zich die nu nog aan. Voor de tweede maal is de „dwaze cosmedie" vertoond, dat met een stem meerderheid zes -of zeven-en.dertig „zoogenaamde Volksverte genwoordigers" heslist hebben, dat de be ginselen eener vreemde taal in de hoogste klassen der lagere school niet mogen' Onderwezen worden, al zouden alle ouders dit voor hunne kinderen begee- Te-n. Spr. noemde dit eene omgekeerde vrij heid, laakte zeer de afwezigheid van en kele A.R. en CI--H. Kamerleden, bij eiein stemming over zulk een principieels zaak en vroeg in dit verband1, of de stemplicht geen uitbreiding behoefde. Spr. zei-de, dat iwannoe® zulke groote belangen op het spel staan, een sterker besef van zedelijke verantwoordelijkheid mocht worden ver wacht Lala! ons in Gods kracht volharden:, trouw ajan het Verleden, niet ontmoedigd door helt Heden, vast overtuigd dat in de Toekomst, onder Gods goede leiding, toch zal vervuld worden wat in den han gen Schoolstrijd van voorheen, als het Ideaal met beslistheid werd aanvaard; Da Vrije School voor heel de NatieJ. Medegedeeld werd, dat bij het Hulpfonds voor geweigerde Rijks- en gemeentelijke bijdragen, zijn 278 scholen aangesloten. Van Stad- en Ambt-Almelo was het ver zoek ingekomen om „bij de Regeering 3an te dringen op wetswijziging, opdat weer onderwijs in een moderne taal op de lagere school gegeven mag worden." Vanwege den Schoolraad werd dit voor stel ondersteund- mits het niet beperkt blijft to! het onderwijs in een moderne tahh Reeds vroeger heeft de Schoolraad met vier andere organisaties het stand punt in deze zaak aangegeven in een adTes iaftti de Staatscommissie. Het pitie-advies werd aanvaard. De heer H. A. van der Hoven van Gendore*, van Rotterdam, wees op de noodige wettelijke -financieele gelijkstelling vooï de 35 christelijke scholen in Suri name, die nu geheel door de Broeder gemeente te Zeist gefinancierd moeten worde». Zij zullen ondergaan als er geen financieele gelijkstelling of krachtige af doende particuliere hulp komt. In de middagvergadering werd door prof. ds J. Waterink uit Amsterdam een rede geihouden over „Onze School en de veAonding van individu en samen leving". Op Ide voordracht voor onderwijzer ee» O.L. School te 's-Gravenhage kom! hls nr 3 voor dhr J. P. Wage te Sdhoogdijke. Eerste Kamer. De begroofing van Arbeid. De Eerste Kamer is gisteren met de behandeling van de begrooting van Ar beid gereed gekomen. Het wetsontwerp werd z. li. s. aangenomen, hoewel aan vankelijk van verschilllende kanten het bfeleid van den Minister nogal was ge- critisee-rd. De crit.iek betrof allerperst de houding van den Minister ten opzichte van de Arbeidswet. De heer D'anz, van meening dat thans deze wet wordt gesaboteerd wilde een strengere toepassing, terwijl daarentegen de heer Blomjous in het be lang van land- en tuinbouw en industrie op een meer soepele toepassing aandrong. De Minister wil echter noch het een noch het ander. Hij tracht de wet loyaal uit te voeren. Wenscht men een andere koers dan zal de wet moeten worden gewijzigd, maar een voorstel daartoe is van hem niet te verwachten. Een ander punt dat nogal de aandacht had -gevraagd-, betrof de intrekking der huurwetten, welke intrekking de Minister verdedigde door zich op wettelijk stand punt te plaatsen. Bepaald was, dat deze wetten moeten vervallen zoodra de buitengewone omstan digheden welke ze in het leven deden roepen zouden opgehouden hebben te be staan. Welnu, die omstandigheden zijn, met enkele plaatselijke uitzonderingen verdwe nen, zoo-dat intrekking niet achterwege kan blijven. Omtrent -de bindendverklaring .der loo- ne-n in de collectieve contracten, verklaar de de Minister een afwachtende houding te willen aannemen. Met betrekking tot d-e m-oederschapszorg is het 's Ministers bedoeling, dat de con ventie van Washington zal worden gerati ficeerd. In het voor-ontwerp-Ziektewet is inderdaad verschil gemaakt tusschen ge huwde en ongehuwde moeders. Men moet hier eesn principieel standpunt innemen, wat -door hem dan ook gedaan is. Mevr. PothuisSmit had het noodig geoordeeld in haar pleidooi voor moe- derschapszorg een aanval in te vlechten tegen d-e Christelijke gestichten, die zich de zorg voor ongehuwde moeders aan trekken. In haar ijver om de ongehuwde moeder met de gehuwde gelijk te stellen, betoogde zij, dat die christelijke gestichtan een stempel van onzedelijkheid op de daar verpleegden willen drukken. Dat brengt de betrokkenen in de meening, dat zij door iedereen met den nek zullen worden aangezien, hetgeen ze licht zal doen hervallen. Tegenover het socialistische principe stelde de minister zeer terecht het christe lijk principe inzake moeiderschapszorg en gispte scherp haar houding, om op zoo laatdunkende wijze te spreken over hen, die jaar en dag hun zorgen wijden aan. de ongehuwde moeder en die er niet aan denken een stempel van onzedelijk heid op deze ongelukkigen te drukken. Dat zou .juist geheel in strijd zijn met het christelijk standpunt. Nadat de begrooting van Arbeid was goedgekeurd, werd een aanvang gemaakt met. de Waterstaatsbegrooting waarhij de heer Van Embden aandrong op het aanbrengen in de derde-klasse spoorwegwaggons van armleuningen en eenvoudige bekleeding, terwijl de heer Lindeijer op verbetering van de positie van het lagere personeel bij den water staat aandrong. Ong elukken. Te Den Haag is een 5-jarig jongetje te water geraakt en ver dronken. Te Deventer is een tienjarig jongetje, dat de straat overstak, door een vrachtauto overreden. Zijn toestand is zorgwekkend. - Te Gouda kreeg een 2-jarig zoontje van een woonwagenbe woner een trap van een paard. Het kind is aan de gevolgen overleden. Aan boord van de „Statendam" is voor Hoek van Holland een ongeluk gebeurd. Door het breken van .de sleeptrosstopping zijn 5 man gewond. .Een hunner brak zijn been, de anderen .werden aan hoofd en beenen gewond. De 60-jarige koopman A. te Naaldwijk was achterop een vracht auto geklommen, beladen piet groenten Hij viel -er pchter af en 'kwam met het hoofd op de keien terecht. Enkele uren later is hij aan "schedelbreuk overleden. Gistermorgen zagen eenige veen-arbei ders te Beets een ledig visschersbootj-e in de veenputten .drijven. Men harkende 'dit als het eigendom van den visscher D. Na lang .dreggen haalde men zijn lijk uit de diepe putten pp. Ij. was lijdende aan toevallen. ,Te Dordrecht is een 6- jarige jongen te water geraakt en ver dronken. Felle brand. Een complex van twaalf schuren, toebehoorende aan den heer H. J. de Haan te Rijnsburg, is door tot nu toe onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De brand greep- snel om zich heen en binnen korten tijd stond alles in lichte laaie. De brandweer be paalde zich er toe de belendende per- ceelen nat te houden en slaagde er na veel moeite in deze te behouden. Een paard en een hoeveelheid pluimvee kwal- men in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De K. L. M. en de Pa'asch- da gen. Gedurende de Paaschdagen heb ben de vliegvelden Schiphol en Waal haven zich in een buitengewoon groote belangstelling mogen verbeugen. 15 a 20000 personen- bezochten Schip hol en het aantal bezoekers van de Waal haven liep over de 10.000. Op Schiphol maakten 220 personen gebruik van de geboden gelegenheid tot het do-en van korte terreinvluchten met de K. L. M., op Waalhave-n bedroeg het aantal lucht reizigers 100. De vermindering van het tarief van de pleiziervluchten, dat dit jaar van f 7.50 op f 6 gebracht is, heeft een vermeerdering van het aantal plezier vliegers zeer in de hand gewerkt. Tijdens de jaarbeurs op Soestexberg wei'den reeds 605 pleiziervliegers vervoerd, en thans reeds telt, met de Paaschdagen, de K. L, M. ruim 1200 pleziervliegers sedert de opening van het seizoen 1927. De rivieren vallen. Na de laatste regenlooze dagen beginnen de ri vieren weer te vallen. De Maas vertoon de de laatste 24 uur te Maastricht 4 c.Al. val, te Venlo bedroeg de val 51 en te Grave 36 c.M. Keulen meldt een flin- ken val; deze bedroeg daar het laatste etmaal 12 c.M. Gedegenereerde jeugd. De politie arresteerde te Roosendaal een 4-tal knapen van 10 tot 12 jaar, wegens een staaltje van ontstellende baldadigheid. De jongens mishandelden n.l. eeh 76-jarigen grijsaard, door hem met een steen bloe dig aan het hoofd te verwonden en hem vervolgens met stokken te bewerken! Juweelenvondst. In het bosch van Vincennes, aan den buitenkant van Parijs, heeft een 14-jarige jongen aan den voet van een boom een groote hoeveel heid juweelen opgegraven, zooals een met diamanten bezet dameshorloge, een paar- len en platina halssnoer, -een platina-ring, diamanten oorbellen, gouden broches, arm banden enz. Men vermoedt dat het de verbolgen buit is van een inbreker. Groote kousen dief stal. Of schoon volgens de Lon-densche politie ook de dieven van professie- de Paaschdagen als vacantietijd blijken te hebben be schouwd, hebben ze toch in een winkel van gebreide en geweven goederen in de Great Marlborough-straat een go-eden slag geslagen. Hoewel de winkel door een ingewikkeld alarmsysteem was be schermd, hebben de inbrekers zonder ge stoord te worden duizenden paren zijden kousen weten buit te maken. Ze waran binnengedrongen -door een gat in het pla fond te boren en hadden zoo- de verbor gen alarmtoestellen weten te vermijden. Een waanzinsrit door Bel- g i Er is door België een z.g.n. prestatie- rit ge-houden van motorrijwielen, waaraan Nederlanders deelnamen, 'n „Prestatierit" is het wél geweest! Men bereikte een bloedig record. Nabij Hasselt in België is n.l. de 37- jarige motorrijder J. H. Anne® uit Roo- zendaal komen te vallen en werd op slag gedood. Verder is even voorbij: Namen de Hollander C. R,..met zijn auto over clen kop geslagen. De auto werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. In het Fransche dorp Meaux kwam de Hollander Hendriks in botsing met eenige gendarmes en een rijwiel. Hij bekwam een hoofdwonde en een been- fractuur. De motorrijders van Hamersveld en Jansen hebben in het Fransche plaatsje Givet een kind doodgereden. Beiden wer den aangehouden. Jansen is echter vrijge laten, doch van Hamersveld bevindt zich nog in Gi-vet. Een ze-kei'e Renooy brak d-e vork van zijn motorrijwiel, zoodat hij een leelijke smak op den Franschen bodem maakte. Oud, maar niet wijs. Onge veer tegpn middernacht heeft Zaterdag avond te Amsterdam een bloedige vecht partij plaats gehad'. Een daar wonende 72-jarige man, O. genaamd, kreeg op dit tijdstip bezoek van zijn eveneens 72-ja- rigen buurman. Dit bezoek was echter niet bepaald van vriendschappelijken aard. De beidie huurlieden hadden n.l. ruzie en evenals dit vaak bij jongere menschen het geval is, was ook hier „de vrouw- i»* het spel". De ruzie 'liep spoedig zoo hoog, dat de beide mannen slaags raak ten. Daarbij bleek, dat de op bezoek ge komen buurman niet ongewapend' was. Hij trok althans een mes, waarmede hij zijn tegenstand-er een viertal steken toe bracht. Hevig bloedend uit steekwonden, die in achterhoofd en gelaat waren toege bracht, liep O. de straat op. Twee agen ten vingen den ouden man op en brach ten hem naar het politiebureau. Daar werd hem een voorloopig verband gelegd, waar na de Geneeskundige Dienst den getrof fene,' wiens verwondingen nog al mee vielen, naar het Binnengasthuis vervoer de. De dader werd even later door de politie uit zijn woning gehaald en in arrest gesteld. Het tramongeluk bij Veur. Naar vernomen wordt, zal de Officier van Justitie te 's-Gravenha@e een spe ciaal onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het tramongeluk hij Veur. Hoewel de directie geen enkele mede- deeling wenschte te doen, wordt verno men, dat de bestuurder van de extra tram, H., uit Rijnsburg, toen hij op de stilstaande tram reed, de grootst moge lijke snelheid had n.l. reed met con tact 9. De directie was van oordeel, dat hij ter plaatse niet harder had mogen rijden dan met contact by-2, wat neer komt op een snelheid van 25 K.M., zulks met het oog op den toen ter plaatse hangenden mist. 06 bestuurder verklaarde echter, dat, toen hij in de mistbank kwam, hij oogenblikkelijk zijn vaart heeft ver minderd zonder dat hij de stilstaande tram opmerkte. Hij kon echter zijn vaart niet meer zoodanig verminderen, dat, toen hij eenmaal de stilstaande tram opmerkte, een botsing kon worden voorkomen. G e v a a r 1 ij k handschoenen- w a s s c h e n. In haar woning te Char- lottenburg was een 29-jarig meisje bezig baar handschoenen in een schotel met benzine te wassclien. Doordat de zich daarbij ontwikkelende dampen met vuur in aanraking kwamen, greep er een ont ploffing plaats, tengevolge waarvan alle ruiten in den achtergevel der woning stuk sprongen en ook in de woning zelf ver woesting werd aangericht, terwijl de klee- ren van het meisje door de brandende vloeistof vlam vatten. In haar radeloo- zen angst sprong de ongelukkige uit één der vensters der op de eerste verdieping gelegen woning. Toesnellende buren bluschten -de brandende kleeren van het meisje, dat over haar heele lichaam met ernstige brandwonden was bedekt. In ho- peloozen toestand moest de ongelukkige naar het ziekenhuis worden overgebracht. De brand in de woning kon spoedig ge- bluscht worden. Niet alles goud wat er blinkt! Door iemand uit Gouderak is aangifte gedaan, dat hem op een bouw werk éèu nikkel horloge met een... doubléketting i-s ontstolen. Maar het léék toch zilver en goud! Horloges in kippen. De Ber- lijnsche recherche is een eenigszins zon derling smokkelzaakje op het spoor geko men. Bij het nagaan van de boeken _yan een pandjeshuis trof het. haar dat eenige ma len een paar gouden dameshorloges van Belgisch fabrikaat waren beleend. Als pandgever stond een zekere poelier A. ver meld, -die aan het opgegeven adres niet te vinden was. Niettemin wist de recherche hem uit te vinden en bij een huiszoeking kwamen niet minder dan 84 beleenbrief jes en zeven gouden horloges voor den dag. De man beweerde, dat hij de uurwerken op normale wijze uit Aken betrok. Maar spoedig bleek, dat van dit heele verhaal niets aan was, terwijl bij de politie het vermoeden rees, dat zij hier te doen had met gesmokkelde waar. De vrouw van den poelier woonde in Brussel en zond haar man geregeld van daar geslachte vetge meste kippen. De recherche houdt zich nu overtuigd, -dat -de dameshorloges de reis over de grens maakten in deze vetgemeste kippetjes. Kon de poelier zijn horloges niet gauw genoeg kwijt raken, dan bracht hij ze naar het pandjeshuis en maakte er dan nog een aardig winstje op, zoodat het -den poelier zeer naar den vleeze ging. Voortaan zullen de kippen wel zonder horloges op reis gaan. NIJMEGEN. V.D-. Hedenmiddag iis of ficieel geopend het nieuwe internaat voor Chr. onderwijzers „de Klokkenberg". Het is op 90 leerlingen berekend'. NIJMEGEN. V.D. Alhier is een 80-jarige vrouw door een auto overreden en aan de bekomen verwondingen overleden. HEERLEN. V.D. Op de mijn Manrits is een 37-jarige monteur van een hoogte van "28 M. gevallen. Hij overleed direct en laat een vrouw -en 3 kinderen achter. Z A LTB O MME LV.D. Te Gameren zijn gearresteerd de gebr. v. H., verdacht van diefstal van f 1400 met geweldpleging. De arrestatie had plaats met behulp van een politiehond. LONDEN. V.D. Het disconto dier Engel- sche Bank is verlaagd tot 4Va pCt. GOES. Bevolking gedurende de le helft der maand April 1927. Ingekomen: M. M. W. Koets, huis houdster, van Vlaardingen, Piccaxdtstraat 50; C. A. Kloosterman, geb. Baaijens, zon der beroep, van Kapelle, Lange Kerkstr. 43M. P. Bil, verpleegster, van Den Haag, Wiihelminastraat 86; Li. G. Zwaan, radio handelaar, van Den Haag, Groote Markt 8; O. Uvermann, machine bankwerker, van Roosendaal, Kleine Kade 21; C. van Stuijs, geb. Melse, zonder beroep van Dor drecht, ViOg-elzangsweg-eling 6; Mar. Ver- beem, van Oudenbosch, Kreukehnarkt 13; F. C. A. Hoornick pn gezin, slooper, van Princenhage, Voorstad 97; Vertrokken: M. C. van Kahnthout en gezin, schoenmaker, -naar Breda, Bosch straat 17a; Wl M. Duvekot, onderwijzer, naar Pretoria; C. J. Kramer, geb. Doele- man, zonder beroep, naar Middelburg, Seissingel R 185; P. J. Geijsen zonder her. naar 'Elberfeld (Duitschland.j; H. van Et- tinger, wed. F. Hazen, huishoudster; naar Edam, Oorgat 123; J. Oudkerk, timmer man, naar Kloetinge, Bergpad B 28; Joh. Harinck, bakkersknecht naar Toronto (Ca nada). L. Verbeem en gezin, landbouwer, naar Shalthan, Ontario, Canada. GOES. Tot helpster aan de' Openbare Bewaarschool alhier is benoemd Mej. N. N. Siepman aldaar. MIDDELBURG. De Ghr. Bewaarschool alhier bestaat thalns 25 jaren. Dit feit is verleden week Donderdaigmiddag met de senooTKinderen en hunne ouders, die in grooten getale waren opgekomen', in de zajal Bogaa'rdstr, feestelijk gevierd. Gis teren (Woensdagavond had in de Soc. St. Joris een herdenkingsavond plaats voor leden, -genoodigden en belangstel lenden. De voorzitter der vereen., de heer A'. D. Littoioy gal een overzicht van hetgeen de school irü dat tijdperk had wedervaren. Ook wees hij er op dal reeds in 1869 op den Wal een Qhr. Be waarschool was, die na een 22-jarig bei- staan verdween. In 1902 op initiatief van Ds A. Liltooy opgericht, bleek de nieuwe school meer levensvatbaarheid to hebben, en, al heeft zij hare moeilijke tijden gekend, thans verkeert zij in zeer bloeienden toestand. De penningmeester, de heer O. W. v. d. Kuip, gaf met cijfers uit vroeger jareu en van thans weer, dat er aanmerkelijke verbetering kwam, in ontvangsten en uit gaven. Mede door den krachtigen gemeen telijken steun, die voornamelijk aan de salarissen van het onderwijzend personeel ten goede kwam. Na de pauze werd de feestrede uitgesproken door den heer Joh. Z u i d e m eer van Rotterdam, voorzitter van den Bond van Chr. Bewaar scholen. Deze schetste in den1 breede de ontwikkeling van de Chr. Bewaarscholen, reeds van zeer oude tijden af. Daarbij wees de- spreker op de noodzaak en de* zegen van die scholen en de schoone plaats die zij innemen in de vorming der jonge kinderen. Ben deputatie was aanwezig van de vereen, voor Geref. onderwijs, «terwijl het bestuur van dè Zeeuwsche Opleidingscur sus was vertegenwoordigd door den heer Cl. Weeda.. MIDDELBURG. Gisteren hebben de rechters, de officieren van justitie en de griffiers van de rechtbank alhier in meer inti-emen kring afscheid genomen van den president mr Kronenberg onder het aan bieden van een blijvende herinnering aan de aangename samenwerking. MIDDELBURG. Het Bestuur van het Schoolmuseum te Middelburg deelt mede, 'dat de Commissaris der Koningin bereid is gevonden om het beschermheerschap van het Schoolmuseum te aanvaarden en het op Zaterdag 28 Mei officieel te openen. Het bewaren van eetaardappelen. Hel „Alg. Ned. Landbouwblad" maakt mel ding van een bericht in een Duitsch vakblad met betrekking tot het bewaren van eetaard appelen in kelders e.d. Wij ontleenen aan het stuk enkele bijzonderheden. Voordat men de aardappelen in den kelder brengt, moeten ze nauwkeurig worden nage zien en de slechte verwijderd. Ondanks deze» maatregel komen toch altijd nog aardappelen in den kelder, die later een groot deel vaa den voorraad in gevaar brengen, daar ze inwendig ziek zijn. Zij gaan later tot rotting over en steken de gezonde exemplaren aan. Dit rotten is mede een gevolg van het feit, dat alle knollen, nadat ze opgetast z\jn, uit wasemen. Gebrande kalk nu trekt alle vochtigheid tot zich. Voor 500 K.G. aardappelen heeft men ongeveer 15 pond kalkstof noodig. De kisten, die tot, opneming van de aardappelen bestemd zijn (voor zoover men niet de houten lattenkisten welke zeer aan te bevelen zijn, gebruikt) worden goedgereinigd en door een paar stukken hout of enkele steenen er onder te leggen, zóó opgesteld, - dat de lucht ze ge heel omringt. Bij het vullen der kisten wisselt men een laag aardappelen telkens af met eea dun laagje kalkstof, en schudt de fcist af en toe, ten einde een goede verdeeling vaa de kalk te verkrijgen, opdat iedere aard appel een omhulling van kalk krijgt. Deze kalk neemt het vocht van de aardappelen op en verhindert, doordat de zieke de aard appelen geheel indrogen, het besmettingsge vaar. De kalk heeft op den smaak van de aard appelen in het geheel geen invloed, een voor deel, dat genoemd moet worden om voor oordeel te voorkomen. Voorts zorge men er voor, bij het weg nemen der aardappelen, geen manden te ge bruiken, daar deze de kalk onderweg door laten. Men gebruike slechts emmers en vult deze in de keuken met water, waarna de kalk zich' afzet en men de geheel schoon© aardappelen schillen -kan. Het schijnt, dat, als men slechts eenmaal op deze manier de winteraardappelen behan deld heeft, men deze methode, welke slechts weinig meer werk kost, niet meer verlaat. Men ziet dat de anders gebruikelijke ver liezen vermeden worden en behoudt een goeden, smakeljjken aardappel. Het zou wellicht aanbeveling verdienen-, reeds bij den boer de aardappelen met ge brande kalk te bestuiven. In ieder geval lijkt het nemen van een proef wel aan te bevelen. GOES. Geboren: Hillegonda Cornelia, d. v. Hendrik Otto van Ringelesteijn en Hui- bertje van Dam. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 April, 0.45 u. Berlijn 59.22—59.25. Brussel belga: 3472i/234.771/2- Parijs 9.77—9.81. - I Londen 12.133/8'12.135/8. New-York 2.49342.50. MIDDELBURG. 21 April. Ou de grna*- markt was de aanvoer zeer gering, tarwe f 14.75f 15, witte boenen ongelezen f Iff f 21, gelezen f 21f 23, verder gee* nfli- teering. 1 Boter .f 0.85, part. f0.95, kipeieren 4-, part. fö, eendeieren f4.50, park f5.50, ganseieren 13. Veilingsvereem. „WftlchHreni* Kipeieren 50—52 K.G. f4.10,52—54 14.20 54—56 f4.60, 56—58 14(70, 58—60 f4.80 e-f4.90, 60—62 f5.10, 62—64 f5, 641— '66 f5.20, 67 f5.60. VLISSINGEN. Veiling van 20 April. Uien 44,5, spinazie 414, fcrote* 2, wijnpeen 3, kleine peen 2,5, witlof 915, schorsene-eren 2 cl., alles p. tg-; bloem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3