No 170 üonderdag Ül April 19H7 41e Jaargang KINADRUPPELS KATHLYN BARRINGTON. Buitenland. FEUILLETON. GEMEENTEPOLITIEK. Dr. H.NANNING's Directeur- H oofd redacteur: fi. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorst.traat 70, Goes Tel.: Redactie en Admin'stratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 ikZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—1 Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De S- D. A. P. In verschillende organen, zoowel van rechts als van links is de opmerking! gemaakt, dat de S. D. A- P. ten on zent gekomen is aa(n het hoogtepunt van haar werfkracht. En inderdaad, er zijn verschijnselen die er op wijzen dat deze opvatting juist is. Terecht werd er door onze Rotterdam mer op gewezen, dat het ledental van de S. D. A. P. van 31 Maart 1922 tott 31 December 1926 (dus bijna 5 jaar tijds) slechts met 1380 vooruitging. Wordt rekening gehouden met den bei- langrijken aanwas der vrouwelijke leden, dan is er zelfs beduidende teruggang. Op 31 Maart 1922 toch had de S- D. A- P. 32.668 mannelijke leden. Op 31 December j.l. nog slechts 30 781. Een teruggang dus van 1887 leden. Zelfs de grootsch opge zette agitatie in 1926 kon niet verhinderen dat het aantal mannelijke léden met 102 terugliep. Ook de uitslag van de gehouden Staten verkiezingen was niet onverdeeld gunstig. Werd naar den uitslag van deze verkie zingen hè+ aantal Kamerleden bepaald, dan zou 't aantal Soc.-Dem. leden der Tweede Kamer zijn tèruggeloopen van 24 tot 22. Dit zijn zeketSgeen cijfers die op een sterken en gezoncLn groei wijzen. Toch zouden wi\ widen waarschuwen' om niet te vroeg vibtorie te roepen. Het feit, dat de aarthang van de S|. D.. A. P. in de groote stb-den terugloopt, houdt ongetwijfeld verhand met het feit dat ze haar revolutionair karakter hoe langer hoe meer inboet en dat zij in haar optreden steeds meer wordt eien doodge wone hervormingspartij. Maar wat in de groote steden oorzaak is van teruggang kan er juist toe leiden dat op het platteland, en dan denken we inet name aan Zeeland, de positie van de S. D. A- P. in de taékomst niet weftiig zal worden versteikt. Vertoonde zij zich in hare ware revo lutionaire, anti-christelijke gedaante, de kans dp vermeerdering van aanhang zou niet zoo groot zijn. Nu zij echter integendeel van hare so cialistische beginselen opzettelijk zwijgt en zich voordoet als een partij die zekere hervormingen beoogt, nu bestaat de vrees dat steeds meerderen zich door haar zul- .len laten misleiden en bij de S- D. A. P., die sterk is in het beloven, hun heil zullen zoeken. Daarom is het noodig dat het roode •gevaar geen oogenblik uit het oog wordt verloren, en dat wij ons door het schijn baar geringe succes van dé S. D. A- P. niet in slaap laten wiegen. Ook in de mooie zomermaanden, als geen windje de wateren beroert, wordt aan onze zeeweringen de noodïge aan dacht geschonken. En zoo moet het ook gaan op politiek gebied. De S. D. A. P. schijnt in deze dagen van politieke windstilte zoo ongevaarlijk. Van ëe socialistische beginselen wordt niet gerept. Revolutionaire klanken wor den niet gehoord. Maar ze is onbetrouwbaar als de wate ren va» de zee. Voortdurend is men er op uit de har ten van de volgelingen te revolutioneeren en zoadra de kans schoon is, wordt het oude revolutionaire vaandel ontplooid. Niet minder dan voorheen blijft het daarom noodzakelijk de Christelijke grond slagen van ons volksleven te verster ken en ons volk geestelijk te wapenen tegen een revolutionaire dredging van de S. D. A- P. 26.) -o „Je hebt gelijk," antwoordde Barring ton. Ze stonden op en verlieten de ve randa. Het meisje wiachtte in haar schuil plaats tot de twee mannen verdwenen, waren. Toen kwam ze te voorschijn, bleek an ontdaan. Angst sprak uit baar donkere oogen, haar lippen trilden van vrees. „Vreeselijk!" snikte ze. „Ver kocht te worden als een Ohineesch meisje! Wat ^1 ik doen?Wat kan ik doen?" Haar gedachten vlogen naar Dr Forsyth. Ze wilde hem vertellen, wat ze gehoord had; ee moest hem waarschuwen en hem tegelijkertijd om hulp voor zichzelf vra gen. Zoö rtlond. ze daar, overwegende wat haar te doen overbleef. Ik zal hem vra!- gen, of hij mij hier komt opzoeken fluis terde aij. „Ik kan R onmogelijk alles schrijvenHij zou het niet geloo- venr Ze ging bij een schijftafel zitten, en krabbelde haastig een briefje met het ver zoek dm hulp- Vervolgens sloot ze het m riep een bediende om 'het briefje aan .hét gpMfetgshuis te bezorgen. De S. D. A. P. en de Christelijke school. Op het Congres van de 'S.D.A.P. .is ook het onderwijsvraagstuk aan de orde gekomen. En wat daaromtrent gezegd werd, is van genoegzaam belang, om het hier te herhalen en te onthouden. De heer A. H. Gerhard, die namens het partijbestuur de besprering van het onder- wijsrapport inleidde, wees er op, dat in de gegeven omstandigheden wel de fi nanciëele gelijkstelling aanvaard wordt, maar dat daarbij geconstateerd dient te worden, Nlat voor de socialisten de open bare school de school is. Een op merking die door het congres met applaus begroet werd. En hij voegde daaraan nog toe: Het mag niet mogelijk zijn, dat uit het aan vaarden .van de financiëele gelijkstelling geconcludeerd mag worden, dat wij niet meer meenen, dat de confessTomeele school de beste dingen, de opvoeding van den geest verwaarloost, en de aankweeking van het gemeenschapsgevoel, het schoon ste principe in de opvoeding vermoordt. Men wil echter de openbare school niet aan anderen opdringen, althans nu nog niet. Want aldus vervolgde de spreker die (namens het partijbestuur en met instem ming van het congres het woord voerde: Het zal niet mogelijk zijn, het bestaan van al die aparte con- fessioneele scholen te doen voortduren. De confessioneele scholen zullen moeten verdwij nen, maar dat zal eerst gebeu ren, als de mentaliteit der mas sa zich heeft gewijzigd. Hier wordt duidelijk aangegeven, wat de bedoeling is van de S. D. A. P. In de gegeven omstandigheden, nu men nog niet de macht in handen heeft, aan vaardt men de financiëele gelijkstelling. Maar men beschouwt niettemin het Christelijk onderwijs als een kwaad. En zoodra de kans schoon is en de mentaliteit van ons volk zulks toelaat, dat is, als de socialistische beginselen genoegzaam zijn doorgedrongen, zullen de Chr. scholen moeten v e x d w ij n e n. Bij het socialisme, dat Gods Woord verwerpt en dat vijandig staat tegenover den Christus, Is eir voor het Christelijk onderwijs geen plaats. Wij weten dus, wat ,ons van die zijde te wachten staat. En we weten dus pok onze taak. Aan de eene zijde hebben wij het Chris telijk onderwijs zooveel mogelijk, vooral innerlijk, te sterken, maar aan den ande ren kant hebben wij er ook voor te waken dat de S. D. A. P. zelfs geen schijn van kans krijgt, om hare idealen te verwezen lijken. De Statenverkiezingen zijn oorzaak ge weest, dat deze rubriek pen weinig in 't gedrang is gekomen. Zij die echter ge meend mochten hebben, dat uitstel ook in dit geval wel tot afstel zou leiden, hebben zich vergist. Vanaf heden hopen we deze artikelenreeks weer meer regel matig te vervolgen. Sinds wij ons laatste artikeltje schre ven, heeft door heel de provincie de candidaatstelling voor de gemeenteraden plaats gehad, en die handeling is zeker wel in staat geweest ons gevoel te streelen. Wat een veeljheid van lijsten niet alleen, maar ook wat een veelheid van candidaten van wie we naar den aard der liefde willen aannemen, dat ze inderdaad be kwaam en geschild zijn. om mee te helpen een gemeente te besturen. De veelheid der gestelde candidaten kan temeer tot tevredenheid stemmen, omdat het lidmaatschap van den Raad zoo lang zamerhand aardig in mispredict is ge raakt. Vroeger was een raadslid een persoon van géwicht, een autoriteit tegen wien met een zekere eerbied werd opgezien. Maar dat is nu anders. Onlangs lazen we in een van de bladen dat bij een rechtzitting -een verdediger in het midden bracht, dat zijn cliënt een man van positie was, Jiij was lid van den Raad. Maar het Openbaar Ministerie repli ceerde: „Als de geachte verdediger nu aanvoerde de man is molenaar (dat was het beroep van beklaagde), dan zou dit voor mij iets zeggen, doch dat hij lid van den Raad is, zegt voor mij niets." Hierbij werd opgemerkt, dat dit zeer juist gezegd was, daar men om molenaar te zijn en te blijven zekere eigenschappen moet bezitten -als arbeidzaamheid, eer lijkheid en voorzichtigheid, wat van een Raadslid niet gezegd kan worden. Dit is natuurlijk sterk overdreven. Maar feit is, dat het panzien van de raads leden sterk is gedaald de laatste jaren, waartoe schandelijke tooneelen als zich te Rotterdam en enkele andere plaatsen hebben voorgedaan, niet weinig hebben bijgedragen. Des te moer imoet het gewaardeerd, wanneer ook vooraanstaande mannen zich geven voor het weinig dankbare lidmaat schap van den Raad, een waardeering, die moge blijken uit een krachtige propaganda om het aantal stemmen op onze candi daten zoo groot mogelijk Ie maken. EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. HOOFDSTUK IX- Verraden. In de schaduw van hét huis, met het gezicht naar den tuin, zaten Lelalnd Bar rington en zijn bezoeker thee te drinkein. (Terwijl zij de kwestie van het huwelijk van Kathlyn en den mandarijn bespra ken, verliet een van de bedienden het huis, met een brief in de hand. Zelf had bij geen brief geschreven. Dus moest hij afkomstig zijn van zijn dochter- Aan wien zou ze géschreven hebben? Voor wien was die brief bestemd? „Wacht hier even," zei hij vlug tegen den mandarijn. „Ik moet je even een mi nuut alleen laten. Ik ben gauw terug en als Kathlyn je hier soms alleen ziet zitten, verzin dan maar de een of andere verontschuldiging, zaken of zoo iets!" De mandarijn had eveneens den brief gezien in de hand van den bediende en raadde de bedoeling van zijn gastheer. „Wil je dien brief lezen, Barrington?" „Ja, ik zal je den inhoud vertellen, als ik hem gelezen heb- Ik denk, dat we op deze manier nieuws van beteteikenüs te weten zullen komen-" Hij liep langs het huis, vervolgens over een paadje, dat naar den achterkant van den tuin voer de eu opende daar een deur- Hij was maftr De overstroomingen in Jiet Mississippi-gebied. Het aantal vluchtelingen uit bet over stroomde gebied wordt thans door het Roode Kruis op 25.000 geschat. Zeven staten, 'Missouri, Arkansas, Mississippi, Illinois, Kentucky, Tennessee en Louisiana zijn géleisterd. De toegebrachte schade loopt reeds in de millioenen. Hoewel voor namelijk de staten langs den middeidoop van de Mississippi zijn getroffen, wor den de dijken tot beneden New-Orleans bewaakt, daar ernstig gevreesd wordt, dat (misdadigers zullen trachten, ze hier en daar in de lucht te laten springen, om den druk van het water hooger op te verminderen. Veliizelos. Maandagmorgen is de Grieksche staats man Yenizelos, die sinds jaren in vrij willige ballingschap leeft, te Piradus aan gekomen op weg naar Creta, zijn geboor testreek. Naar verluidt, blijft Venizelos weigeren in de politiek terug te keeren hij moet verklaard hebben, dat slechts als de gebeurtenissen zich zoo zouden ontwikkelen, dat het bestaan zelf van Griekenland in gevaar kwam, hij van dit enkele minuten weg, en kwam al spoedig weer terug. Zijn tocht was niet vergeefsch geweest- „Zooals ik vermoedde," zei hip „Die brief was bestemd voor Forsyth." De mandarijn knikte en wachtte op het vervolg- Zonder eenig toeken van ongeduld te geven stak hij een nieuwe sigaar aan- „Ik kan het met begrijpen," vervolgde Barrington. „Kathlyn moet een en ander weten- Ze vroeg hem o.a. in haar brief pm hulp, om haar te redden van, wat ze noemt, een dreigend noodlot- Ze vraagt hem olm haar naar Ganton te brengen en waarschuwt hem een wakend oog op jou te houden." „Heb je dien brief door laten gaan?" „Ja zeker." „Waarom?" „Des te beter kunnen we hot plan volvoeren, dat we met hem vóór hebben. Zoo gaat het zonder oproer en zonder het zendingshuis te verbranden- Als ik me niet vergis, zal de kerel in 't donker hier komen om met Kathlyn te overleg gen, en al, wat jij dan te doen hebt, is te zorgen ,dat je mannetjes aan de achterpoort van den tuin hem opwachten en hem daar oppikken. Waarschijnlijk zal hij wel een antwoord mee teruggeven en dal moet de bediende mij eerst brengen, besluit af te brengen zou zijn. In Athene hoopt men echter, dat het besluit van Condoeriotis om ais president der Griek- sclie republiek af te treden, Yenizel-os zal bewegen het bewind te aanvaarden, daar hij als de eenige man beschouwd wordt, krachtig genoeg en tevens over voldoende sympathie beschikkend om de partijen en de militairen in bedwang te houden. Een spaak in hei wiel- De Litausche regeering heeft een spaak in het wiel gestoken bij de instelling van een luchtlijn tusschen Moskou en Berlijn door haar weigering om de Rus sische vliegers in haar land toe te laten. Reeds waren alle noodige maatregelen getroffen om den dienst den llden Mei te openen, doch thans verklaart de regee ring van. Litauen, dat de sovjet-piloten misbruik van hun rechten hebben ge maakt, en dat zij communistisch propa- ganda-materiaal binnengesmokkeld heb ben, hetgeen haar noopt, om tot dezen stap over te gaan. Een gruwelijke moordpartij. Een der ergste bandietenmisdaden, in Mexico's veelbewogen geschiedenis ge pleegd, heeft plaats gehad nabij; Limon (staat Jalisco). Naar men gelooft, zijn 170 treinpassagiers en een escorte van 17 soldaten daarbij vermoord of verbrand. Na den trein te hebben doen ontsporen en het militaire escorte te hebben ge dood, sloten de bandieten de passagiers in de spoorwegcoupé's op1, drenkten deze met petroleum en staken ze in brand. Zij schoten hun slachtoffers neer, als ze pogingen deden om te ontsnappen uit de brandende wagens. De geheeld trein is, naar gemeld wordt, vernield. Het is onbe kend, of er ook passagiers aan deze vreeselijke moordpartij ontkomen zijn. De minerale pijkdommen der Doode Zee, Volgens bericht uit Londen worden aldaar plannen overwogen, om de mine rale schatten, welke zich in de Doode Zee in Palestina, het Engelsche mandaat gebied, bevinden, te gaan exploiteerehi. Men heeft berekend, dat er jaarlijks 100.000 ton kali gewonnen kunnen wor den, een hoeveelheid, diei ruim voldoen de is om in dé behoeften van den land bouw in het Engelsche gebied van Voor- Indië te voorzien. Het Albaneesche probleem foch voor den Volkenbond? In Internationale politieke kringen te Genève wint de overtuiging meer en meer veld jdat slechts een beroep van Zuid- Slavië op den Volkenhond de opnieuw tusschen Italië en Zuid-Slavië gerezen spanning uit den weg kan ruimen en een duurzame oplossing van het Albaneesche probleem tot stand .brengen. De vrede op den Ralkan zal niet gewaarborgd kun nen worden, wanneer men niet overgaat tot een internationale regeling van het Albaneesche probleem. Om spionnage je voorkomen. De Fransche; Minister van Oorlog heeft een bevel uitgevaardigd', waarbij alle hoofdofficieren moeten leeren typen, zulks naar aanleiding van de in eenige spion- nage-processen aan hét licht getreden fei ten, dat de copie van verschillende ge wichtige stukken, die door officieren ge dicteerd waren, door subalternen ont vreemd zijn, of deelen van, den opgegeven tekst door de minderen was onthouden en aan agenten van vreemde mogendheden verteld. zoiodat we dan van hun plannen volkomen o)p de hoogte zijn en in staat zullen zijn om onze schikkingen te treffen omi jiem hier welkom te heeten. Begrijp je?" „Ja," was het antwoord. „Dat is een goed plan. De zendeling zou vóór zonson dergang misschien niet vertrekken en mo gelijk het huis verlaten, maar nu( „Nu zullen we hem op „heeterdaad" betrappen," grijnslachte Barrington. „Zooals jev zegt op heeterdaad, en jbinnen een week zal ik een officieel ibezo-ek kunnen brengen aan ,Dr Wang Hi, om hem te condoleeren met het verlies van zijn collega. Als je geëerde dochter de zaak voor ons had willen klaarmaken, had za „Dat is juist het mooie van de zaak" lachte Barrington. „Forsyth zal denken, dat zij er de hand in heeft en EÜs je jongens hem te pakken nemen, ben ik zeker ,dat hij zal denken, dat Kathlyn hem heeft verkocht." „Daar zal het ook wel op lijken," be vestigde de mandarijn, sloot zijn oogen en terwijl zijn gastheer naar hem keek, scheen hij in diepe overpeinzingen verzon ken. Terzelfder tijd luisterden "Dick Forsyth en zijn collega naar een kloppen op de deur der poort- „Ze zijn teruggekeerd," zei" Wang-Hi, met angst terugdenkend kan Rusland en de Volkenbond. De correspondent van dé „Voss. Ztg." te Moskou verneemt van bevoegde zijde, dat Sovjet-Rusland ook thans nai de bij- •legging van het conflict met Zwitserland er niet aan denkt zich bij den Volkenbond aan te sluiten. Aan de economische conferentie zul len zelfs al zou Rusland daartoe worden uitgenoodigd waarschijnlijk geen Russische gedelegeerden deelne men, omdat de tijd van voorbereiding daartoe te kort wordt geacht. Wat de ontwapeningsconferentie be- betreft, indien Rusland tot deelneming daaraan mocht worden uitgenoodigd, zkl het gaarne een delegatie zenden en on middellijk voorstellen door deskundigen laten uitwerken. Het vreest echter, dat deze voorstellen van zoo vérstrekkende» aard zullen zijn, dat geen der atvdere staten er zich bij zal willen aansluiten. Rusland verlangt een algeheele afschaffing van den gasoorlog en een radicale be perking der oorlogsindustrie. Korte Berichten. Uit New-York wordt geseind, dat een der eilanden van 'de Philippijnen door oen aardbeving is getroffen:. Ook op het eiland Formosa zijn aardschokken gevoeld. Over den omvang van de aange richte schade zijn nog geen nadere be richten ontvangen. i Te Grenay, een stadje vaü '6500 inwoners, meest mijnwerkers, in de buurt van Lens, vierden Maandag niét minder dan 64 paren hun zilveren brui loft. Den feestelingen werd dp het stad huis een Paaschdiner aangeboden, waar toe ook al hun kinderen waren uitgenoo digd. Volgens een bericht uit Moskdiï heeft de sovjet-regeering Russische geleerden naar Berlijn gezon den, teneinde kennis te nemen van de vorderingen, welke de Duitsche weten schap in de laatste jaren gemaakt heeft. Het stoomschip „Aurania" heelt bij aankomst te Liverpool gerapporteerd, dat het in den Atlantischen Oceaan tus schen twee ijsbergen doorgevaren! is, waarvan de eene bijna! 100 K- M. lang was. De Amerikaansche patrouillee- ïingsdienst is gewaarschuwd. De koning van Bulgarije heeft aan 300 gevangenen, bij gelegenheid van het Pauschfeest, gratie verleend. Ernstige auto-ongelukken hebben plaats gehad tusschen Somiewaid en Dabern en tusschen Brandenburg en Plauen. In het geheel werden daarbij 3 personen gedood en 20 gewond. Door het nieuwe hoogwater der Elbe is het Lenzener bouwland over eeta epervlakte van ongeveer 15-000 morgen geteisterd. Het getroffen gebied behoort tot het vruchtbaarste bouwland. De Elbe is ter plaatse tot een meer geworden'. Lloyd George verklaarde in een gisterenavond gehouden rede, dat hg altijd voorstander is geweest van gelijk stem recht voor mannen en vrouwen en dat waarschijnlijk alle liberale parlementsle den de regeering bij haar voorstel, om aan alle mannen en vronwen, die 21 jaar oud zijn, stemrecht te verleenen', zul len steunen. De inlichtingendienst van het Fran sche Ministerie van Arbeid bericht dat op, 26 Maart 1927 het aantal ingeschre ven werkeloozen 75.195 bedroeg. De daaraan voorafgaande week bedroeg het het rumoer, dat een uur geleden het huis had vervuld. „Neen," antwoordde Forsyth, „daar is het kloppen 'te regelmatig voor. Ik zal etens kijken wat er is." i „Als u de poort opendoet....'- „Ik zal eerst even over den muur kijken", antwoordde Forsyth. .„Er is mis schien iemand die onze diensten naodig heeft." 1 „In dat geval," antwoordde Walng-Hi „moet ik gaan. De straten van Yong- Foo zijn niet veilig voor je vandaag. Jij moet hier blijven." „We zullen daarover wel eens praten, pis we wéten, wie er aan de poort staat," antwoordde Forsyth eenvoudig en begaf zich naar de poort- De ladder stond nog op dezelfde plaats, waar hij hem gezet had in den vooravond en heel voorzichtig, nagenoeg onhoorbaar, klom hij er op en keek over den muur in de straat- .Die was heelemaial leeg; miaar aan de poort van het zendingshuis stoud een Ghinees mét een briefje in de hand. De man zag hem niet, en stond leen «ogenblik te kijken naar de poort- (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1