ffo 169 Woensdag *10 April 1927 41e Jaargang kathlyn barrington. humagsolan ^Haaruitval' Buitenland. SPROOKJESPUDDING Binnenland. FEUILLETON. volgens Prof. DnN.Zuntz te^en Dr. H. HUG'S fluim. tan. FabrKI UIIG. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. I v* 'Ooc:n en zeggen. In een zeer lezenswaardig opstel over den toestand van Indië m „Stemmen des Tijds" maakte de heer Cirommelin de vol gende opmerking „Mij trof bijzonder het woord' van een neger in Zuid-Afrika gesproken tot een zendeling, in wien hij niet alleen den Evangelieverkondiger zag, maar tevens den vertegenwoordiger van het Cihristénddm Wat gij d o e t spreekt zoo luid, dat ik niet j verstaan kan wat gij zegt. M.a.w. de daden der Christenen spreken luider dan de woorden der Evangeliepredi king." Dat was een ernstige en zeer beharti genswaardige opmerking niet alleen voor de vertegenwoordigers van het Christen dom in Indië, maar niet minder voor de belijders van den Christus in ons land en in onze omgeving. Aan de prediking van het Evangelie, aan de propageering van de beginselen die zijn naar Gods Woord, ontbreekt het onder ons niet. Wij hebben onze kerken, onze kranten, onze scholen, onze boeken, onze vergade ringen en tal van andere' propagandamid delen MaarVie invloed die daarvan nitgaat is menigmdU zoo gering omdat er maar al te vaak een scherpe tegenstelling is. tussen en rat geleerd en wat beleef d wordt. Onze daden zijn vaak in strijd met de ongetwijfeld mooie theoriën door ons ver kondigd. - i Do Christenen, en dan denken we niet aan hen die er maar op los leven, maar ook aan veelszins nauwgezette Christenen, zijn zoo menigmaal oorzaak dat velen zich afkeeren van het Christendom en van den Christus. Wat wij doen, spreekt vaak zoo' luid dat niet verstaan wordt wat wij zeggen. Met name op sociaal gebied kan meni déze tegenstelling waarnemen. De vraag is gedaan hoe het toch komt dat het Socialisme in Zeeland steeds meer aanhangers vindt en dat de SD.AP., zooals het in die kringen heet, zelfs in de meest „zwarte" dorpen doordringt. Wat is daarvan de oorzaak? t En dan kan het antwoord luiden, dat dit eenerzijds een gevolg hiervan is, dat het liberalisme nu eenmaal geen wapenen heeft tegen het Socialisme. ,- Als het toch waar is, zooials het libe ralisme dat leert, dat de niensch zelf heeft uit te maken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, dan hebben gelijk zij, die wei geren zich aan het gezag' van anderen te onderwerpen en die er op uit zijn, zoo noodig langs revolutionairen weg, de rollen om te keeren. Daarom is het heel natuurlijk d'at men over heel de linie een verschuiving ziet van het liberalisme naai- het socialisme. Maar dat is toch niet de eenige oorzaak. Er zijn ook nog andere factoren die den groei van het socialisme bevorderen. Daar is de schandelijke misleading waaraan men zich aan die zijde schuldig maakt, daar is het werken met schoon schijnende leuzen, waarmee onnadenken de kiezers, in het roode net worden ge vangen, maar daar is ook. en dat moge niet over het hoofd worden gezien, de vaak schrijnende tegenstelling tusschen zeggen en doen, het niet in toepassing; brengen van de beginselen van het Chris tendom. Wij moeten over deze dingen maar niet zonder meer heen loopem. Laat wat deze neger opmerkte ons toit leering zijn en laat het zoo worden on der ons, dat naar waiarheid getuigd kan worden; Wat gij, doet klinkt zoo luid, dat het een illustratie en een aanbeve- 25) Zij joegen hem voort door de stad naar bet zendingsbuis, ze wierpen hem met steenen en het is mogelijk, dat ze hem ver wond hebben, maar hij kwam levend thuis. Nog eens grijnslachte de mandarijn. „Het is heel dom van de menschen om zoo hun afkeer van de vreemdelingen te too- nen, terwijl ze juist in Peking zoo in groo- te gunst-'staan. Maar wat kan ik er aan doen? Ik zal waarschijnlijk enkele rad draaiers onthoofden en hun,dood zal mijn ijver voor het bewaren der orde bewijzen en daarmede is de zaak afgeloopen, terwijl Dr Eorsyth zijn lesje gehad heeft en vóór zonsondergang Yong-Foo den rug toege keerd zal hebben, zooals ik hem aan raadde." „Maar als hij eens naar Canton gaat?" „Hij zal nooit in Canton komen," zei de mandarijn zacht. „Dat staat niet op het programma. Hij zal vertrekken, dat wel; maar het is een lange weg naar Canton en in dien tusschentijd kan er veel gebeuren. ling is van wat gij predikt. Komt het zoover, dan zal het Socia;- lisme geen reden hebben om tai juichent. Maiar de Naam des Heeren zal worden geprezen en de pro-pageering van de Chris telijke beginselen vergemakkelijkt. Literatuur over dit haarwortel-voedings- praeparaat wordt U op aanvrage (ondier vermelding van den naam van dit blad) GRATIS en FRANCO toegezonden door Uit China. De Britsclie kruisers „Vindictive" en „Carlisle" zijn in allerijl naar Hankau ver trokken in Verband met de verontrus tende berichten, dat daar passeerende schepen worden gebombardeerd. Van andere zijde wordt gemeld, dat de kruiser „Hawkins", het vlaggeschip van de Britsche vloot, in de Chineesche wa teren, spoedig naar een onbekende be stemming1' zal vertrekken, vermoedelijk naar Hankau. De „Hawkins" volgt thans de vele Britsche, Italiaansche, Japansche en Fransche oorlogsschepen, die de rivier reeds opgevaren zijn. Vermoed wordt, dat deze vloot zich zal concentreeren te Han kau en Nanking om aan de eischen der mogendheden, belichaamd in een tweede nota' aan de regeering te Hankau, kracht bij te zetten. De Noordelijken gaan voort Nanking te beschieten. Te Sjanghai wtfrdt officieel gezegd, dat de plundering van de eigen dommen der vreemdelingen voortgaat. Er moet tot. een waarde van 2 millioen pond schade zijn aangericht en gestolen zijn uit de kantoren, opslagplaatsen en fabrie ken van de Internationale Exporting Com pany. Gevreesd wordt, dat de machines en de gebouwen zullen worden vernield, waardoor de schade zou worden verdub beld. De verdere Britsche en. Amerikaan- sche verliezen worden op; 1 a 2 millioen pond geschat. De strijd in Marokko. De hernieuwde opstandige' beweging in Marokko heeft groote bezorgdheid in Spanje gewekt. Zooals men weet is Primo Öe Rivera aanstonds naar Afrika overge stoken, naar het heet, in verband met de groote schade, welke de jongste or kaan er heeft aangericht, doch met bet klaarblijkelijk doel, den militairen toestand te inspecteeren. In Tetoean heeft Primo een proclamatie doen opstellen, welke door vliegers boven het gebied der opstandelingen werd neer geworpen en waarin hij dezen aan het lot van Abd el Krirn herinnert. In naam van het Kalifaat en van Spanje schenkt hij hun vergiffenis, en wanneer zij hun wapenen aan dien dichtst nabij zijnden Spaanschen post willen uitleveren. Zoo niet, dian zullen zij1 met geweld worden ontwapend, Intusschen schijnt de orkaan niet ge ring te zijn geweest. De maritieme basis in de baai van Alhucemas is vrijwel verwoest, "terwijl in Cala Quemadfö 23 personen werden gedood en 59 gewond. In Fransch-Marokko heerscht volkomen rust. Hij kan worden aangevallen door struik- roovers, b.v., alleen, die aanval zal plaats grijpen buiten mijn provincie, zoodat ik niet aansprakelijk gesteld zal kunnen wor den, begrijp je?" „Li, je bent een wonder van vernuft." „Als hij verdwijnt, zal ik rapport moe ten uitbrengen en ik zal overeenkomstig de waarheid zeggen, dat Dr Forsyth Yong- Foo verliet in de sampan van de zending den veertienden van de zesde maand vóór zonsondergang. Als dat rapport Peking bereikt, zullen verdere onderzoekingen aan 't licht brengen, dat ergens tusschen hier en Ganton de sampan van den ongelukkige beroofd en geplunderd aangetroffen is. Duidelijk zal blijken, wat is gebeurd. De regeering in Peking zal zich behoorlijk verdedigen, ze zal aan de betrekkingen van den armen man schadeloosstelling uit- keeren en een kanonneerboot de rivier op zenden om haat van roovers te zuiveren en verder zal er niets van de zaak gehoord worden en Dr Forsyth zal niet meer verontrusten." Leiand Barrington lachte ruw. „Dus je zult hem dooden, Li?" Gedurende één oogenblik begaf den Chi nees zijn voorgewende onverschilligheid. De overwinnaar van Erzeraem. In een klein kamertje van een eenvou dig hotel te Parijs, ligt op het oogenblik een voormalig Russisch generaal, die in de eerste maanden van den oorlog grooten naam maakte door de verovering van Ar- gadan en Erzeroem op de Turken, gene raal Kalitme, ernstig ziek. Na! de revolutie kwam hij naar Parijs, en arbeidde eenagen tijd in een automobielfabriek. Hij woonde in bij zijn dochter, wier echtgenoot, eenl voormalig kolonel, zijn brood verdiende als taxi-chauffeur, totdat hij, nu zes maant den geleden, stierf. De dochter werkt thans zelf in een chocoladefabriek en onderhoudt met haar mager loon zichzelf, den generaal, en haar dochtertje. Aan iemand, die den generaal in zijn .armoedige omstandigheden bezocht, toon de deze vol trots zijn decotraties, de gouden sabel die hij van den tsaar ont ving na zijn overwinni|ng te Erzeroem en de Fransche militaire medaille. „Dat is alles, wat mij van mijn vroeger leven is overgebleven", zei de generaal; mijn tegenwoordig leven is dit", en met een melancholiek; glimlachje liet hij zijn' blikken door het armoedig vertrek gaan. De bevolking van .Engeland. Het algemeen verslag over de volkstel ling van 1.921 in' Engeland en Wales toont aan, dat er 1.736.221 vrouwen meer waren dan mannen op een totalalbevolking van 37.886.690, (in 1911 36.070.492). Deze onevenredigheid' betreft vooral den leeftijd van 30 tot 35 jaar; tegenover 1000 ongehuwde mannen van dien leeftijd treft men 1470 ongehuwde vrouwen aan. In 63,5 pet. der huwelijken was de man! ouder dan de vrouw. Korte berichten. In een gebouw in! het westen van! Chicago, waar een geheime distilleerderij! was gevestigd, heeft een ontploffing plaats gehad, waiardoor de fabriek zelf en vier winkels zwaar werden beschadigde Negen personen zijn bijl de ontploffing om het leven gekomen. Zaterdagavond werden vijf studenten tijdens een skitoer in' de buurt van de Zweedsche grens door een sneeuw storm overvallen. Een hunner is door de ontberingen om het leven gekomen, een andere wordt nog vermist. Uit Santiago! de C[hili wordt geseind, dat meerdere vulkanen, voornamelijk op CMeensch gebied een ongewoon sterke werking vertonnen1. De Paasch dagen werden in1 Engeland begunstigd door stralend1 warm weer. Londen werd door tienduizenden! bezocht; aan den Dierentuin werd door 69-000 personen een bezoek geblacht. Een cycloon, in Illinois trof de school van Centerville en doodde den onderwijzer en bedolf 25 kinderen. Ver dere bijzonderheden zijn niet te verkrij gen, daar alle verbindingen verbroken zijn. Te Courcelles-Motte in Henegouwen is Dinsdag, tengevolge van den mist, een goederentrein met een passagierstrein in botsing gekomen. Elf reizigers en de machinist en de stoker van den goe derentrein liepen min of meer zware ver wondingen op. De Koning van Zweden is te Madrid aangekomen, alwaar hij harte lijk werd ontvangen. Te Eastchurch (Eng.) is een militair {vliegtuig gevallen. De vier vlie gers zijn levend verbrand. Het s.s. Citeane Volsella is te Co lombo binnengeloopen wegens een t y - Zijn oogen glinsterden wild; zijn gezicht kreeg een tijgerachtige bloeddorstige uit drukking en zijn stem had eèn sissenden, scherpen klank. „Ja zeker, te eeniger tijd. Maar eer het zoover is, zal hij honderd dooden sterven en zijn gekruisten God bid den om den dood, die maar niet tot hem komen wil." „Wil je hem martelen?" zei Barrington op een toon van zwak protest. „Daar houd ik niet van, Li. Dat je hem doodt, is al mooi genoeg, maar jullie Chineesche pijnigingen zijn „De hond dreigde mij," viel de manda rijn hem in de rede, „nu ja, maar blaffen de honden bijten niet," antwoordde Bar rington. „Dat doet geen pijn." „Neen, maar het is hinderlijk, waarde vriend." Er was iets dreigends in de wijze van spreken van den mandarijn, 't Viel Leiand Barrington op en daarom ging hij niet verder met zijn zwakken tegenstand. „Maar als Me kerel niet voor zonsonder gang vertrekt, wat dan?" „Dan zal er oproer uitbreken," zei de mandarijn met een spottende buiging in zijn stem. „Ik zal niet in staat zijn om het te dempen, en na afloop zal ik al de rad- ph u s-e p idemie aan boord. De le (officier is overleden. De kapitein en 8 Chineesche matrozen zijn ziek. Te Lissabon werden gisteren ver schillende in het centrum van "de stad gelegen koffiehuizen door de politie gesloten. Meerdere personen, die daar op ophitsende toespraken tot het publiek richtten, werden ingerekend. Hoe er jn België tegen ons gestookt wordt. Aan de Revue de la Ligue Maritime Beige is het volgende fraais ontleend: „Belgen! De toekomst van het land zal beslist worden zonder u of tegen u, zoo ge niet in staat zijt tot een opvoering vali energie en wil. Holland, dat zijn traditioneels anti- Belgische politiek voortzet, wil België be klemd houden in den verstikkenden band, welken het tractaat va.rn 1839 het om legde. Een mededingend land wil onder zijn voogdijschap onder zijn voogdijschap - houden een victorieuse natie, welke bevrijd is van de vernederende neutrali teit van eertijds. Een natie van kooplieden wil onze vrije economische expansie verlammen, door ja!- loersch den uitweg van onze drie handels havens te bewaken door voor onze mari tieme pogingen, de barrière van haar Hol- landsche gronden van Bath tot Oostende te leggen. Deze natie1, welke de Duitsche troepen door .„afgestaan" Limburg gestolen -in 1839 liet trekken, wil dit gat, dat de veiligheid van België bedreigt, open laten. Door het Verdrag te verwerpen dat al vernederend voor ons was waaronder onze Regeering bereid was haar handtee- kening te zetten, heeft Holland den beker doen overloopen. Weg met het Verdrag van 1839! Wij willen de vrijheid1 'der Schelde! Wij willen de veiligheid van het land! Belgen, let op uw rechten en plichten! Komt met ons meer vrijheid o p e ischen voor het land, dat in 1914 duur het recht heeft verworven om binnen zijn grenzen te ademen!" Alsof dit nog niet mooi genoeg was, werden in een ander artikel de volgende insinuaties en leugens gedebiteerd1: Twee dagen vóór de groote sabotage van Scapa Flow, welke door den Duitschen wil heel den door de Engelschen bewaarden buit aan oorlogsschepen naar den kelder Stuurde, ontdekte men Duitsche torpedo booten inHellevoetsluis, in Holland, met haar bemanningen, welke waarschijn- draaiers in de stad voor straf onthoofden. Het zendingshuis zal waarschijnlijk in brand gestoken worden je weet, hoe zorgeloos het gegeupel met vuur omgaat en de zendeling zal met moeite kunnen ontkomen, hij zal zijn toevlucht nemen naar de rivier en verder wel, je kunt het je verder wel voorstellen, waarde vriend!" „Li," zei Barrington vol bewondering, „je bent de sluwste Chinees, dien ik ken. De mandarijn wuifde met zijn waaier als blijk van erkentelijkheid voor dit twij felachtig compliment; daarna zei hij op nieuw: „Als die hond eenmaal uit den weg geruimd is, zal mijn huwelijk met je waar de dochter nog slechts een kwestie van tijd zijn." „Daar is toch geen reden voor haast, wel?" vroeg Barrington. „Kathlyn is een beetje eigenwijs, zooals je weet, Li, en nog al gauw hoos." Li-Weng-Ho wuifde dat bezwaar weg met een zwaai van zijn waaier. „We zijn in China," zei hij, „en hier zijn onze dochters niet boos, als haar een huwelijk wordt voorgesteld. De geldkwestie is geregeld en meer hoeft er niet besproken te worden." „Ja, dat weet ik. Het is eenvoudig ge lijk beoogde onzen buit te „verdrinken" onder het welwillende neutrale oog van' Holland. (Dit had zelfs eein offieele nota! gepubliceerd, verklarende, dat de Duitsche torpedobooten niet in Holland vraten). De doortocht doST Limburg cédé dooï de Duitsche .troepen, zonder een gebaajj van het souvereine Holland, de Holland- sche grintconvooien voor beton naar Bel gië ten voordeele van onze vijanden tij!- dens den wereldoorlog, dat is allemaal goed in orde en volgens de aan België vijandige politiek van hen, die ons nog immmer 'als de rebellen van 1830 be schouwen. De nieuwe luxe-trein P ar ij:s Amsterdam. Naar de „Petit Parisien" meldt, zal op 4 of 5 Mei a'.is. de nieuwe Iuxetrei* tusschen Parijs en Nederland', welke ge heel uit Pullmanwagens zal zijn samenge steld en die met den naam „Etoile du Nord" gedoopt zal worden, voor de eerste- maal de reis naar Amsterdam onderne men. Een groot aantal Fransche autoritei ten, o.w. de minister van openbare wer ken, ï*ai'dieu, zullen vermoedelijk dienl dag de reis meemaken. De geregelde dienst vangt eerst op 15 Mei aan. De trein zal niet alleen uit eerste klas se, maar ook uit tweede-klassewagens warden samengesteld. Voor deze laatste zal het tarief niet hoioger zijn dan voor de eerste klasse in de gewone sneltreinen'. Be las ting be talen op de postkantoren. In Noord-Holland is een proef genomen met de mogelijkheid om belasting te be talen op 'de postkantoren. De rekening' houders van de Giro gireeren meest, maar de overige belastingschuldigen moe ten of naar den ontvanger gaan en op diens kantoor storten, óf voor een post- chèque storten op het. postkantoor. Hoé langer hoe meer wordt hiervan gebruik! gemaakt. Dat heeft tot de overweging geleid, of het niet practischer was op de .postkantoren ineens de .gelegenheid open te stellen om de belasting te star ten. Zoo is de proef in Noord-Holland ontstaan. De resultaten daar verkregen1 waren prachtig. Het blijkt, dat velen mei deze uitbreiding gehaat zijn. Men overweegt thans, om 1 Juli a.s. .ook in Zuid-Holland de gelegenheid opia te stellen op de postkantoren belasting te betalen. 1 I Het Mobilisatiekruis In een bijeenkomst van de Landstorm- commissie op 3 Mei te 's-Gravenhage zal het mobilisatiekruis worden uitge reikt aan Dr J. Th. de Visser, als oud veldprediker in algemeenen' dienst en aan! kolonel F. J. H. Evers als hoofdaalmoeze nier. Afwezige Kamerleden. 1 Het Eerste Kamerlid, Baron van Wasse- naer ypn Catwijck, was gisteren wegens ongesteldheid verhinderd de vergadering dier Kamer bij te wonen. Bezoek ten Hove. De Koningin-Moeder ontving gisteren be zoek van prins -Victor von Wied, de* jongsten zoon van wijlen prinses Maria der Nederlanden en van den prins voa Wied. Prins Hendrik naarUtrecht. De prins is vol.omens Vrijdag a.s. té 2 uur des namiddags te Utrecht tegen woordig te zijn ter jubileumsvergadering, gewijd aan het 25-jarig bestaa® van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantia-ko!oniesDe bijeen komst zal in het Jaarbeursgebouw wor den gehouden. noeg, maar ik ben bang, dat je Kathlyn niet makkelijk zoover krijgt. Engelsche meisjes worden niet als vee verkocht. En 'bovendien, de prijs viel me niet „Ik geloof, dat we 't daar eens over ge worden zijn." Bij het hooren van deze woorden schrok het meisje zoo hevig, dat ze het scherm, waarachter ze stond, bijna omwierp. Een uitdrukking van schrik en verontwaardi ging kwam op haar gelaat, terwijl haar oogen vol twijfel zich richtten op de twee mannen in de veranda. Ze kon haast niet gelooven dat ze goed gehoord had en toch „Ja dat is in orde," klonk de stem van haar vader. „Daarover zullen we niet meer praten. Maar je moet kalm te werk gaan, Li, en het meisje niet dreigen, alsof ze een vrouw van je eigen ras is." De mandarijn grijnslachte en deed alsof hij dien raad niet hoorde. ,,'tls hier warm," zei hij kalmpjes. „Aan den anderen kant van het huis zal het wat koeler wezen. Daar kunnen we meteen van je mooie rozen genieten onder het praten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1