SIE ZEEUW KATBLYN BARRINGTON. TWEEDE BLAD. Bnitenlani FEUILLETON. VAN DINSDAG 19 APRIL 1927, No. 168. De S- D. A. P. in Zeeland. „Hot Volk" geeft een beschouwing over den vooruitgang van de S.D.A.P. in Zeed land, waaraan wij het volgende ontleenen „Dadelijk na de verkiezing 1925 werd door het gewesteüjkk bestuur een pro- pagandaplan in elkaar gezet, met de be doeling vooral bet kontakt met de kie zers in de geheele provincie te behouden, en nieuwe aanknoopingspunten voor de propaganda te vinden. Zoo werden in den winter 1925-'26 bijna 40 openbare vergaderingen in alle doelen der provincie gehouden, waarbij het ons gelukte in vele plaatsen waar dit vroeger onmogelijk was, ons woord te doen hooren. Bovendien werden meer malen door de geheele provincie eenvou dige vlugschriften verspreid. Voor de Statenverkiezing werden dit maal in de laatste maanden ongeveer 60 openbare vergaderingen in alle cfcelen der provincie gehouden. Behalve een enkele maal door een spreker van elders, tra den op deze vergaderingen overal onze lijstaanvoerders en Lindeijer als sprekers op. Ook nu gelukte het ons opnieuw in meerdere gemeenten voor het eerst ons woord te doen hooren. Op een enkele uitzondering na., zijn al deze vergade ringen goed, meerdere boven verwach ting geslaagd. Voorts werd door de ge- heele provincie, eerst een manifest, later ©en Verkiezingskrant verspreid, terwijl in enkele deelen der provincie nog speciale manifesten verspreid werden. Na een dergelijke, enkele jaren volge houden stelselmatige propaganda, kon het niet anders, of we moesten de vruchten hiervan plukken. Bovendien heeft deze aktie niet alleen stemmen- en zetelwinst opgeleverd, maar gelukte het ons eveneens nog een tweetal pieuwe afdeelingen op te richten, terwijl er groote kans is, dat ei' dezer dagen nog een derde bij komt. En ten slotte wezen alle tot heden inge komen kwartaalstaten nog een stijging van ons ledental aan." Wij vestigen hierop de aandacht omdat er uit blijft, dat door de S.D.A.P. hard gewerkt is en dat dit werken met succes bekroond werd. En nu is liet waar dat daarbij meer malen zeer afkeurenswaardige middelen werden gebruikt en dat het wapen der misleiding ijverig gehanteerd werd, maar dit neemt niet weg dat er in dit optre den van de S.D.A.P. een les ligt, die de rechtsclie partijen ter harte mogen nemen. ONZEZEEUWSCHE JONGELINGSCHAP. Op Paaschmaandag hield als naai' ge woonte de Zeeuwsche Afdeeling van den Nederland,schen Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. grondslag haar Jaar vergadering in de Geref. Kerk te Goes. De huishoudelijke mor gen vergadering, die ruim 10 uur begon en reeds prachtig büzpcht was, werd door den voorzitter, don. hoer J. P. Kögeler, op de gebruike lijke.wijze geopend. In zijn openingswoord, dat den titel droeg: „Brandende harten", waarschuwde hij tegen zondigen harts tocht en meerdere gevaren, die het hart kunnen bederven, terwijl hij daarentegen opwekte do harten brandende te doen zijn van liefde voor de zaak des Heeren en dat in gebondenheid aan Zijn Woord. Daar de secretaris, de heer A. Janse, reeds eenigen tijd ongesteld is, las de waarnemend secretaris, de heer A. Tis- sink, de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Aan den heer Janse werd onder groote instem ming dér vergadering een telegram van deelneming en waardeering gezonden. Uil bet Jaarverslag van den waarne mend secretaris bleek, dat de Afdeeling zich in gestadigen groei mag verheugen. Het Jaarsverslag van den penningmees ter, den heer Ghr. Melse, kon niet spreken van schitterende finantiëele vooruitzich ten, al was er een batig saldo. De contri butie voor 1927 werd vastgesteld op 25 cent per lid. De wenschelijkheid werd uitgesproken om, indien eenigszins mogelijk, te verga- 24.) o In een hoek der kamer eu dicht hij een open venster stond een groot tocht scherm, versierd met gouden draken- Daar achter verstopte, ze zich. De smalle spleet in het scherm gaf haar gelegenheid door bet venster in de veranda te zien- Zo zag, dat de mandarijn ging zitten op een stoel ,die hem werd aangeboden door een toegeschoten bediende'. Toen deze weer verdwenen was, be gon Li-Wengllo te spreken in 'tEngelsch, waarschijnlijk om niet verstaan te worden door mogelijk, luisterende bedienden. „Zoo, waarde vriend, heb je nieuws voor mij? Tocih zeker goed nieuws?" „Neen," antwoordde Barrington met oen vertrouwelijkheid die een heel intieme relatie te kennen gaf tusschen deze (wee mannen- „Heel slecht." „Weikelijk?" De stem van den mandarijn was ernstig, maar een plotselinge beweging van zijn Waaier bewees, dat hiji meer ontdaan was, dan een toehoorder vermoed zou hebben. DE MAAS WIES WEER EENS MET ZOO'N SNELHEID, DAT DE LANDERIJEN IN DE OMGEVING VAN GRAVE IN N.-BRABANT ONDER WATER KWAMEN TE STAAN. Men ziet in de verte de in aanbouw zpde spoorbrug, die een heel eind boven de uit gestrekte wateroppervlakten uitsteekt. deren in een grootere lokaliteit dan ge woonlijk. De voorzitter werd met groote meerder heid van stemmen herkozen en nam onder applaus der vergadering zijn herbenoe ming aan. Vriend F. Huson van Souburg hield nu een referaat over: „De plaats der Pro vinciale Afdeeling in de organisatie". Na een overzicht van de geschiedenis der Af deelingen betoogde inleider, dat een Pro vinciale Afdeeling geen Bond in het klein is, maar een hulporgaan in de Bondsorga- nisatie, dienend om den Bondsarbeid uit te werken en vruchtbaar te maken voor de onder haar ressorteerende vereenigingen. Terwijl de Afdeeling leiding moet geven aan en toezicht houden op de Ringen, staat ze op haar beurt onder leiding' en toezicht van den Bond. Spr. behandelde uitvoerig de middelen, die de Afdeeling kan aanwenden om haar doel te bereiken, zooals gewone vergaderingen, leidersver gaderingen, 't geven van schetsen, een bi bliotheek, enz. Na een drukke bespreking op dit refe raat werd de vergadering geschorst tot 2 uur. Toen de voorzitter de openbare middag vergadering heropende, was het kerkge bouw benauwend vol. Allereerst sprak nu D s P. N. K r u ij s- w ij k van Vlissingen over „D e vreugd der j e u g d". Na een inleiding, waarin de spreker aantoonde, hoe het Christen dom niet alleen, maar elke godsdienstige of maatschappelijke richting oproept tot vreugd, kwam spr. tot zijn onderwerp. Vreugd is een der vele aandoeningen in het zieleleven, opgewekt door iets wat van buitenaf komt. Zoo is bij vreugd allereerst de factor van binnen: de gesteldheid van het zieleleven. Voorwaarden voor vreugd- beleving zijn ontvankelijkheid, nederig heid, bescheidenheid, maar aan de andere zijde ook het zich geven in roeping, arbeid, enz. Nadat spr. dit had toegepast op het jongelingsleven, kwam hij tot den tweeden factor van vreugd, den factor van buiten: welke dingen, van buitenaf komend, de vreugde wekken. En dan zijn daar aller eerst de gaven van Gods algemeene ge nade, de gewone gaven, die eiken morgen nieuw zijn en waarover we heilig verwon derd zijn; verder de gaven van Gods bij zondere genade, waarin we met een ver rassend God te doen hebben; maar dan ook de Christelijke arbeid in den ruine sten zin, waarin we ons geven en onze vreugde moeten vinden. Met toepassing op het jongelingsleven eindigde spr. zijn schitterende rede. De tweede spreker was D s C. v o n M e y e n f e 1 d t van Vrouwepolder, die de opwekkende rede hield over: „E n t h o u- siasm e". Spr. begon met te herinneren aan het bekende woord: heilig is de lente van het leven:. Dichters hebben bezongen het tin- „Ilet is dien vervloekten Forsyth. Ik geloof da,t Kathlyn verliefd op hem ge worden is-" Het meisje voelde hoe het bloed haar naar het hoofd steeg en dat haar hart sneller begon te kloppen; maar ze zorg de, dat niet voor de tweede maal haar aandacht werd afgeleid van die twee man nen in de veranda- „Zool' 'zei de mandarijn, terwijl hij zijn waaier vlug heen en weer bewoog. „iWaarom dacht jo dat, mijn waarde vriend?" „Hij was hier zoo juist en sprak met baar. Ik zag ze salinen en ze waren beiden ernstig gestemd- Kathlyn is heele- maal veranderd. Ze is bovendien weer spannig. Ze praat er over bij mij weg te gaan en naar Engeland te vertrekken-" „Dat is werkelijk ernstig, waarde vriend." „Dat zcfti ik denken. 't.I:S alles het drijven van dien kerel van een dokter llij hield op en vervolgde met nadruk; „Hij is werkelijk gevaarlijk Li- Hij moet gauw verdwijnen." „Kathlyn schrokt' bij het hooren van die vreeselij'ke woorden van haar vader en wachtte het antwoord af van den mandarijn. telend jeugdleven, los en vrij en malsch als de lenteluwte. Het is geen wufte pleizier- makerij, maar idealenvol en daarom en thousiast. Jeugd en enthousiasme, jeugd en bloeiende geestdrift, jeugd en heerlijke verovering hooren bij elkaar. En toch is het Rubentype onder onze jonge mensclien helaas niet zoo schaarsch. Rubens hou ding in den tijd van Debora werd uitvoerig nagegaan en verder het Rubentype ge schilderd zooals het buiten en in de J.V. optreedt. Ook nu nog roept ons de oorlog des Heeren. Het gaat om de eer van Ko ning Jezus. Ons wenkt het beeld der Vade ren. Gezelle zong dai het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen! De jonge socialisten galmen uit hun meesleepende strijdzangen. Ons enthousi asme zij niet loos, maar het worde gedra gen door wijs beleid en beproefde tactiek. Immers het gaat om de eer van onzen Ko ning en de majesteit van Zijn Woord. Slechts na de overgave aan den Heiland onzer jeugd, dan kunnen de vlammen der geestdrift uitslaan. Dan geven we ons ge heel en al aan den arbeid, omdat wij ver trouwen op Hem, Die ons riep. Jezus wil dat wij fiks vooruit zien; geen daadlooze droomen. De gewijde begeerte naar de eer van Gods Naam heeft steeds onzen bond bezield. De geestdrift der liefde van Chris tus. Om ons is een wolk van getuigen, die de kroon genomen hebben uit de handen van hun verheerlijkten Koning. Laten schaarsche gaven ons niet afschrikken. Het komt er slechts op aan hoe gij ze ge bruikt. Jezus roept ons! Daarom enthou siast in den strijd met den geestdriftigen lofzang; Voor U wil ik strijden. Voor U wil ik de aarde doorgalmen van lof. Na deze gloedvolle, fijne rede feliciteer de de voorzitter Ds R. J. van der Veen nog met zijn jubileum en verzocht de vergade ring hem toe te zingen Ps. 134; 3. Daarna eindigde Ds Von Meyenfeldt deze buiten gewoon goedgeslaagde vergadering met dankzegging. Uit alle deelen van de provincie wa ren de leden van liet Ned. Jongel. Verhond in Zeeland in groolen getale naar Goes gekomen om hun 22sten Prov. Bondsdag te vieren. De morgenvergadering, die te 10 uur aanving, werd geopend met gezang en ge bed. De voorz. D s Homburg, las het Paasclievangelie voor naar Mattli. 28; 1 8 en knoopte daar enkele gedachten aan vast, deze samenvattende in; houdt in ge dachtenis den opgestanen Christus. Het jaarverslag werd door den secr. D s Kamsteeg voorgelezen en getuigde van dankbaarheid, bloei en vooruitgang. De penningm. dhr G. Duvekot Lz. bracht het financieel verslag uit. Enkele huishoudelijke zaken werden be sproken. Besloten werd dit jaar den Zo merdag in Zeeuwsch-Vlaanderen te hou den. „Dat schijnt zo», ja- Als de man on handelbaar is, zal er geen andere weg openblijven. Zooals je zegt, hij is gevaar lijk. Hij was zoo juist bij me in het paleis en had de brutaliteit mij te drei gen. Maar ik heb hem een lesje gegeven en een waarschuwing onn vóór zonson dergang Yong-Foo te verlaten." „Hij zal niet gaan," antwoordde Bar rington met overtuiging. „Ilij...." „Maar je vergeet de les, 'waarde vriend?" „Wat was dat voior een les?" „Wel, in de eerste plaats beschuldigde ik hem van het smokkelen van opium in de zendingsampan, en stelde hem het (Onverkwikkelijke van de zaak voor, als ik me er eens mee ging bemoeien." Li-Weng-Ho laehto even en Barrington kon evenmin nalaten te glimlachen. „Het was heel vermakelijk en ten slotte bein ik blij, dat de Bloem van uw huis ver koos te reizen in do sampan, liever dan het uitstapje te maken in mijn jonk, zooals we samen mooi bedacht hadden. Wel heeft het mijn geluk nog uitgesteld, maar het heeft ons een niet. te waard ©eren wapen in onze hand gegeven tegen dien Försyth." Bij het noemen van haar naJam ver in de middagvergadering hield D s J. deVisser van Middelburg een referaat over: De Ster in het Oosten. Spr. gaf een uiteenzetting van de beginselen van deze orde, welke een uitloopster is der Theosofie, sprak voorts over de stichtster en den wereldleeraar en hun propaganda en wees er op, dat de vrijzinnigen en deze orde stoelen op één wortel: het Pantheïs me. Spr. handelde verder over het goede in de orde: de reactie tegen het materia lisme en de stof vergoding; de reactie tegen het intellectualisme, dat eenzijdig den na druk legt op het verstandelijke. Er zijn vele religieuze menschen, die de kerk aanzien als de versteening van liet godsdienstig leven. Schipbreukelingen in het geloofsleven vluchten naar de buiten kerkelijke stroomingen. Hun wordt een kans gegeven om tot de kerk te komen. Tegenover dit alles stelt spr. de groote gevaren. De geheele beweging vervalt in dezelfde fout van het materialisme en in tellectualisme. Deze dingen zijn voor en kelen, de massa is er van buitengesloten. Men moet wijsgeerig aangelegd zijn. Het evangelie van Christus is voor iedereen. Hun wereldverbetering erkent geen zondebesef. Zonde bestaat niet, zeg gen ze, alleen onvolkomenheid. Omdat ze dit voorbij zien, is ze een mislukking. Wie het evangelie verwerpt en de ster aanneemt, bei'ooft zich van een ontzag lijken rijkdom. Het evangelie richt zich tot allen. God is in Zijn Zoon tot ons afgedaald, terwijl de Ster stelt als eiscli, zichzelf opwerken. Een wereldleeraar kan de wereld niet beter maken, maar alleen een Verlosser van zonden; de Verlosser van Golgotha. Enkele vragen werden gesteld en door den spreker beantwoord. Ter afwisseling gaven een tweetal Goe- sche C. J. V.'ers enkele muzieknummers. Na afdoening vau enkele zaken werd de middagvergadering gesloten. In de avondbijeenkomst in de Groote Kerk, die geheel gevuld was, sprak D s Homburg een inleidend woord naar aanleiding van Joh. 20: 19. 1) s Mantz van Wolphaartsdijk han delde over liet onderwerp: Heldenver- eering aan de hand van Joh. 20:28. Vroeger werden strijders en geestelijk grooten helden genoemd. Onze tijd spreekt van tooneel-, voetbal- en worstelhelden. Kinderen vinden hun vader een held, jonge menschen dweepen met een held uit een boek, anderen vinden zichzelf een held. De grootste aller helden is Chris tus. Hij heeft als een held gestreden. Hij vraagt onze vereering door voor Hem te knielen en het kruis te aanvaarden. Jezus en liet kruis belmoren bij elkander. Hel- denvereering' is de deemoedige overgave aan Hem. Hij vervult ons leven met Zijn leven. Hij maakt ons tot helden. Het Zangkoor van de Afd. Goes der N. C. G. O. V. gaf enkele nummers ten beste. D s Hom!) u r g sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. Ernstig mijn-ongeluk in België. Uit Brussel wordt gemeld, dat in de mijn Du levant de mons te Estinmes-au- Val een mijnontploffhig (Ie instorting heeft veroorzaakt van een mijngang op 355 M. diepte, waarbij ,21 mijnwerkers ligt leven hebben verloren door verstikking terwijl negen arbeiders zware verwondin gen opliepen. ijl De ramp deed ,zich voor op het oogen- blik, /dat de .nachtploeg de dagploeg af loste. Onmiddellijk werd jn de naburige mijn van Brai hulp gevraagd. Een groep redders, voorzien van maskers en red dingsmateriaal, daalde spoedig in de mijn schacht af, maar daa.r de luchtpijpen wa ren vernield, verliep er een heele tijd, al vorens de noodige herstellingen waren verricht. De ontploffing had omstreeks 10 uur plaats gehad, en reeds was middernacht voorbij, toen de eerste schromelijk ver brande gekwetsten konden worden opge haald. Het behoeft wel geen beloog, dat het bericht van den ramp snel in de streek werd verbreid en de beangstigde familie leden van de mijnwerkers, weldra om nieuws kwamen opzetten. De burgemees ter van Estinnes-au-Val, geholpen door vlug ontboden marechaussees spanden zich in om de toegesnelde menigte op bleekte het meisje ©enigszins en een ang stige blik kwam in haar óogen. Zóó zeer werd ze door het gehoorde in beslag genomen, dat ze een gedeelte van het gesprek miste- De stem van haar vader 'bracht haar weer tot bezinning. „Dat zal voor Forsyth niet veel ver schil maken- Hij zal in Canton een eed afleggen, dat hij onbekend was met' den inhoud van de pakjes en hij zal Kathlyni tot hetzelfde overhalen; want het meisje is verliefd op hent en als u hem nifefl beslist kunt aamvijzen als een houder van een opiumkit, zal men hem. gelooven, ik zal het kind van de rekening word,'en: en ons spelletje is voor eens on voor goed uit-" „Maar je hebt nog niet alles gehoord van de les, die ik hem gaf. Toen bij mijln paleis, verliet, kwam hij naar je aan genaam huis- Ik wist dat, zonder het van je gehoord te hebben, want ik had hem een man achterna gezonden. Zijn verblijf bier gaf me gelegenheid om enkele kleine kleinigheden in orde te maken, zoodat toen hij hier vandaan 'ging, hij op stralat werd lastig gevallen." Bij het hooren van deze woorden werd Kathlyn Barrington doodsbleek, een plot selinge angst deed haar hart bijna sitil- een afstand te houden. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af. De mijnwer kers boden zich voor het verrichten van reddingsdiensten aan, terwijl de vrouwen in groote wanhoop het verloop der red dingswerken afwachtten. De lijken werden in het mijngebouw ondergebracht, en naar gelang van de identificatie gekist en aan de familie leden -toevertrouwd. Over de oorzaken .van de ramp verkeert men pog volkomen in het duister. De be trokken mijn stond als zeer veilig bekend en was door de verzekerings-maatschappij slechts matig aangeslagen. Zij werd trou wens eerst na dien wapenstilstand in ex ploitatie genomen en was technisch uit stekend toegerust. Een kerkgewelf ingestort. Volgens een bericht uit Lissabon aan de bladen is een gewelf in de Lauriga- kerk ingestort, waardoor twee personen werden gedood en een dertigtal gewond. Een dorp zonder schoolmeester. Al bijna twee jaar moet het dorp Thorn ton Rust in Yorkshire het zonder school meester stellen. De reden is, naar de Daily Mail meldt, dat op de school 'n eeuwen oud servituut rust, dat de schoolmeester tevens den dienst in de kerk moet leiden en het orthodoxe Calvinisme moet zijn toegedaan. Sinds de vorige predikant schoolmeester in Augustus 1925 is heen gegaan, is men er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden. Dat komt, zegt men, omdat er tot 80 KM. in den om trek geen enkele Calvinist ta vinden is. De beheerders van de wilsbeschikking, die de lastige bepaling bevat, stellen nu zelf voor'' het ambt van predikant van dat van schoolmeester te scheiden en het gebruik van de kerk toe te staan aan de secte, die er naar mocht dingen. Engeland en Duitschland. De economische onderhandelingen met Duitschland zullen, naar uit Londen ge- meld wordt, binnenkort worden hervat. De Britsche industrieele commissie, die in October te Londen besprekingen hoeft gevoerd met een Duitsche delegatie, zal zich in Juni a.s. naar Duitschland bege ven. De delegatie vertrekt op 3 Juni naar Keulen en vandaar naar Berlijn, waar een tweedaagsche conferentie met de lei ders dor Duitsche industrie zal plaats hebben. De agenda der conferentie omval nagenoeg de geheele industrie. Besprekin gen zullen worden gevoerd over Inter nationale samenwerking. Het verluidt, dat ook besprekingen gevoerd zullen worden over de toetreding van Engeland tot de continentale staaltrust. Een lastige arrestatie. Vijftig politie agenten uit Chicago heb ben Donderdag om 2 uur te Bay aan gehouden d£ 23-jarige bandiete Kinkal, welke de leiding had over drie mannelijke compagnons bij een aanval op een juwe lierszaak, waarbij, zij, er met 7500 dollar in contanten van doorgingen. Toen men haar wilde arresteeren vuurde zij op de agenten. Nadat versterking was aangerukt, gewapend met 50 traanbommen, slaagde men er in Helen Kinkal en haar com pagnons te arresteeren. Italië en Zuid-Slavië. Uit Belgrado wordt aan het Berliner T'ageblatt geseind, dat mem aldaar de offi cieel© Italiaansche verklaringen, volgens dewelke rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Italië en Zuid-Slavië nog niet zijn begonnen en bij deze onderhandelin gen, als zij tot stand komen, hat verdrag van Tirana niet zal kunnen worden be handeld, beschouwt als een mislukking van de rechtstreeksche onderhandelingen. Men vreest een nieuw conflict. Te Belgrado acht men het overbodig zich nogmaals te verdedigen tegen de hernieuwde aanvallen van de Italiaansche pers „aangezien ganseh Europa overtuigd is, 'dat de van Italiaansche zijde tegen Zuid-Slavië uitgesproken beschuldigingen, geen steek houden". Geen ter dood veroordeelden in Spanje. Het is gebruikelijk, dat de koning van Spanje op Goeden Vrijdag, gratie verleent aan ©en zeker aantal ter dood veroordeel den. Dit jaar is zulks voor het eerst achterweg© gebleven bij gebrek aan ter dood veroordeelden. Zeven leeuwen geschoten. Een boer te Wankie aan de Zambesi (Rhodesië), wiens vee door leeuwen was miwvww—a—ro i nww—w» staan; ze trilde van spanning naar het geen zou volgen. „Het was heel eenvoudig. Ik zette de bevolking tegen hem op. Yong-Poo houdt niet van vreemdelingen". De mandarijn 'glimlachte- „De menschen hier zijn als honden aian kettingen gebonden; één woord van mij en de kettingen zijn los en de jacht neemt een aanvang. Zelfs jij; waarde vriend, zou niet veilig zijn, als ik maar ©ven een paar woorden fluis terde." i Y „Ik zou je doodschieten, Li, als je dat durfde wagen," viel 'Barrington hem in de rede. „Maar je zult het niet doen. Ik ben voel te voordeelig voor je om je tot dergelijke clingen te doen besluiten." „Maar wat gebeurde er niet Forsyth? Kregen je honden hem te pakken?" Kathlyn Barrington hield haar adem in, om niets van het antwoord te verlie zen. Ze herademde, toen ge heit hoorde. „Neen, dat mocht nog niet. Het was alleen maar een lesje voor .hem èn niet meer, begrijp je?" 1 I'M (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5