m 168 Dinsdag 16 April 41® Jaargat Bnitenlani Quick Quaker TE BLAD. it de Provincie. Kerknieuws Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—i Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Kwaut Nieuwe gevaren. Door nieuwe gevaren wordt ons be drijfsleven bedreigd. De zaak waarom het gaat is deze. De Fransche wet verbiedt aan win keliers in den zelfden winkel natuurboter en margarine te rerkoopen en in voor raad te hebben. De laatste jaren is aan deze bepaling niet de hand gehouden, maar nu werd onlangs plotseling besloten de wet in zijn volle scherpte te handhaven. Een uitzondering werd echter gemaakt voor in Frankrijk gefabriceerde margarine z.g. omdat de regeering in de gelegenheid is op de deugdelijkheid daarvan toezicht te houden. Deze bepaling beteekende voor onze Nederlandsche margarine-fabrikanten een geweldige slag, wat duidelijk wordt, als men bedenkt, dat per week 100 a 120 ton margarine naar Frankrijk wordt uit gevoerd. Gelukkig is men er na veel moeite in geslaagd de plotseling uit de lucht geval len bepaling in zooverre gewijzigd te krij gen, dat de nieuwe regeling tot 15 Mei is opgeschort. Of echter na dien datum de omstan digheden voor de Fransche en de bui- tenlandsche fabrikanten gelijk zullen wor den gemaakt, is nog zeer de vraag. Maar ook al is dat het geval, dan zijn nog volstrekt niet alle gevaren afgewend. Het ligt n.l. in de bedoeling, het in voerrecht te verhoogen van 42.50 tot 100 fr. per 100 K.G. Zelfs is er een streven om tot 120 fr. te gaan. Gehoopt wordt, dat deze gevaren alsnog zullen worden afgewend, maar meer dan hopen kan men ook niet. En van een krachtig ingrijpen door onze regeering door een wijziging van onze handelspolitiek schijnt nog .geen sprake te zijn. Op principieel gebied houdt het tegenwoordige Kabinet zich afzijdig. Zelfs tegen amendementen die een eenigszins principiëele strekking hebben, wordt met kracht opgetreden. Een reden temeer zou men zeggen, om dan op economisch gebied alle krach ten in te spannen. Hier blijft het echter een peuteren aan den omtrek. Voor de werkloozen wordt veel gedaan en voor de vermindering der werkloos heid wordt iets gedaan, maar van een pogen om de oorzaken van de werk- loosheid weg te mem en, bem erkt men zoo goed als niets. s En zoo valt onze industrie van het eene gevaar in het andere. Het wordt tijd, dat aan de lijdelijkheid, die onze handelspolitiek kenmerkt, een einde bomt. Fokker-vliegtuig verongelukt. Zondagavond) is het Fokker-vliegtuig Amerika, waarmee, luitenant Byrd voorne mens was de volgende maand over den Atlantischen Oceaan te vliegen, bij Hacfeanisach in New-Jersey verongelukt. De uitvinder Fokker, Byrd en zijn metgezel Bennett (die Byrd ook had vergezeld bij zijn vlucht naar de Noordpool) zijn ge wond' Waar het ziekenhuis; gebracht. Byrd heeft een arm gebroken, maar geen van drie is doodelijk gewond. De vliegers waren 45 minuten in de lucht geweest om het nieuwe vliegtuig type te probeeren, toen het ongeluk ge beurde. Bennett is er het ergst aan toe; hij heeft eien rib en den schouder gebro ken. .Byrd heeft de linkerpols gebroken, Fokker .is slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn, het hospitaal weer verlate*. Bankinbraak te Gothenburg. De stolen kluizen van de Volksbank te Gothenburg is in één der laatste nachten het proefnemingsobject geweest van een met alle middelen der moderne techniek toegepaste inbrekersbende. De in het „vak" zeer bedreven hoeren hadden kans gezien, reeds tijdens kantoor tijd, vier zware zuurstof- en acyteleen- cylinders binnen het gebouw, te smokke len. r Het gelukte de bende, met een steek vlam, eien gat in de stalen kluisdeur te branden en daarin een lading dynamiet te doen ontploffen. De grendel van de pants erdeur bleek echter tegen de uitwerking van, het dy namiet bestand zoodat da inbrekers hun werk moesten staken en zich den verhoop^ ten buit, een kwart millioen kronen, zagen ontga»». De inbrekers bleken van iedere deur der bank een nagemaakten sleutel in hun bezit te hebben. Om de beurt „zitten". In het Belgisch parlement doet zich thans liet volgende voor, dat waarschijn lijk een novum in de parlementaire ge schiedenis is. Het socialistische Kamerlid Mostaert nam zijn ontslag, omdat hij met de federa tie Brugge der Arbeiderspartij bij1 de ver kiezing,en de afspraak had gemaakt slechts de helft van den zittingstijd „monsieur le depute" te blijven, en voor de laatste twee jaar zijn plaats af te staan aan kameraad van Ackère, die dan aan de beurt is. Zoo'n stelsel van „ieder op zijn beurt" is een prachtig propagandamiddel en op deze wijze kan men vele partijgenooten te vriend houden. Of echter het aanzien van het parle ment en het prestige der leden er bij' zul len winnen is een andere vraag. De mijnramp bij Bergen. Omtrent deze ramp worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De catastrofe gebeurde juist, nadat de nachtploeg was afgedaald. Dadelijk werd er hulp geboden, doch eerst omstreeks 4 uur 's morgens was de eerste gewonde boven gehaald. Deze werd onmiddellijk per auto1 naar het hospitaal van La Louvriêre overgebracht. Hij wals ernstig verbrand over heel het lichaam en ook het gezicht> Kort daarop werden nog twee gewondeia boven gebracht, die eveneens naar La Louvriêre werden ver voerd, met ernstige brandwonden. Talrijike werklieden ontbraken evenwel bij het ap pèl en volgens de eerste inlichtingen! schatte men het aantal dooden op 28. Groote ontroering maakte zich vatt de bevolking meester. Angstig, en weenend kwamen de echtgenooten en moeders met hun kinderen om inlichtingen of wachtten bevend het boven brengen der verdere slachtoffers af. De ontploffing had plaats gehad op 355 M- diepte. Zaterdagmiddag oma half twee waren er tien lijken gevonden en 8 gewon den [weggebracht. Zeven hunner heeft men kunnen herkennen. v Verscheidene gewonden die er niet ern stig aan toe waren konden huiswaarts, keeren. De ontploffing, die zich voordeed op het cogenblifc dat de ploegen werden' ge wisseld, zette in een oogwenk de mijn gangen in voilé vlam, waarop de wanden en de zoldering instortten. Zaterdag om 3 uur 's; middags wairen er reeds 21 lijken boven gebracht. Onder de slachtoffers telt men een Italiaan en twee Marokkanen. Twee lijken konden niet herkend w,ordetal. De meesteta zijn ge heel verbrand en deerlijk verminkt. He,el wat slachtoffers laten minderjarige kinde ren achter. Tragisch was het, hoe zes, arbeiders op den bodem van den mijnput neer stortten; de ongelukkigen stonden te wach ten op de kooi om af te dalen, ert door het geweld der ontploffing werden zij 300 meter in de diepte geslingerd'. Verscheidene gewonden! verkeeren in stervensgevaar. Terwijl men aan de red dingswerken bezig bezig was, hoorde men! deopgesloten mijnwerkers nog om1 hulp roepen tot eensklaps allegerucht op1- hield. Het aantal dooden bedraagt thatas 27 en dat der gewonden 43. Een der geredden heeft tegenover de journalisten de volgende verklaring afge legd: „Wij waren zooals gewoonlijk in de mijn gedaald om de kameraden beneden te vervangen. Het was ongeveer 10 uur. Op 355 meter diepte stapten wij uit de lift en gingen in de galerij. De afgeloste makkers kwamen ons tegemoet. En dan plotsiets als een vreeselijlke rukwind Was het een ontploffing? Ik weet het niet Het was zoo geweldig, dat ik den in druk had, niets meer te kunnen hooren. Ik werd met geweld tegen de wanden van de galerij geslingerd. Ik zag makkers op den grond liggen en voelde een stik kend stof in oogen, ooren en neus drin gen. Ik voelde steen, kolen, aarde op mij neerkomen. Ik hoorde kreten. Er wa ren mannen, die huilden, schreiden, reu telden. Anderen, die stil bleven liggen, dood.Toen wist ik niets meer. Hoe ik boven ben geraakt, weet ik niet!"... De Zending in China. Tachtig procent der 6000 protestantsché zendelingen! heeft Clhina verlaten. D© R.K. zendelingen zijn eveneens genoopt geweest hnn weFk in grooten getale in den steek te laten. De Amerikaansche zendelinige mejuf frouw Mc. Clraig ©n dé Canadeesche zen delingen de heer en mevrouw Slitcher, hnn vierjarig dochtertje en hull zoontje vertrokken onlangs uit Ansjoenfoö naar Jocanacfoe; zij werden 'echter door baa rbeten gevangen genomen voot zij Joen- nanfoe bereikten. De heer Slitcher en zijn dochter werden gedood, de anderen werden meegevoerd. Een granaat ontploft. 3 dooden. Nog steeds vallen er slachtoffers van den oorlog. Zondag is te Langemark bij Yperen een mijn ontploft, die door arbei ders op het slagveld was gevonden. Drie jonge arbeiders, resp. van 18, 19 eta 20 jaar, werden o,p slag gedood. Russische lucifers. De „Ekononrtsjeskaja Zjiznj" schrijft, dat Rusland nu een overproductie van lucifers heeft. Een half millioen kisten, een waarde vertegenwoordigende! van 2,5 millioen roepel, liggen onverkoopbaar in de magazijnen. Per jaar werken' de fa brieken vier maanden om de steeds toe* nemende onverkoopbare voorraden nog grooter te maken. Er Wordt daarom1 nu 'gesproken over het sluiten vata eenigei luciferstrusts. En tegelijkertijd worden ita verschillende gedee'ten das latads nieuwe, lucifersfabrieken gebouwd, die een zeer groote capaciteit zullen bezitten! Korte Berichten. Daar het weer te Berlijn met de B a a s c h d a g e n nog al te wenschen liet, was het verkeer lang niet zoo als ver wacht was. E!r vertrokken van de stations sleehts zeer weinig extra-treinen'. Zoo verklaarde de voorzitter, dat er niet het minste bezwaar is, winst te maken uit de gemeente-bedrijven en verder dat Partij en Vakbeweging zich .bij het feit van de 48-urenweek hebben neergelegd en dat er niet de minste reden is voor de ge meente-werklieden de 45-urige werkweek te eischen. Prins Hendrik verjaart. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden viert vandaag zijn 51 sten verjaardag. Hoewel zijn positie medebrengt, dat hij zich-in vele opzichten op den achtergrond moet houden, heeft hij toch door zijne belangstelling voor alles wat den bloei en de welvaart van ons volksleven kan bevorderen, een plaats gekregen in het hart van ,ons volk. I Spare God Z. K. H. den Prins nog vele jaren voor het Koninklijk gezin en vooi het Nederlandsche volk. Van het Hof. H. M. de Koningin-Moeder nam Zondag morgen (len Paaschdtag) deel aan het Heilig Avondmaal in de Kloosterkerk, waarbij voorganger was Ds te Winkel. Sam. Jaarsma. f In den ouderdom van 55 jaar is te Hilversum overleden de heer Sam. Jaarsma, bekend industrieel, lid van de firma Ei. M. Jaarsma. De overledene was bestuurslid van verschillende vereenigin- gen, o.a. van dfe Kataxeir van Koophandel, de vereeniging de Ambachtsschool, welker stichting en beheer een groot deel van zijn leven heeft gevuld. Het congres van de S.D.A.P. De S.D.A.P. beeft gedurende de Paasch- dagen haar 31ste congres gehouden onder leiding van den heer Henri Polak, die een optimistisch gestemde openingsrede hield. Lang en breed werd gedebatteerd oveï het bijwonen yan de plechtige opening van de Staten-'Generaal door de roode Kamerfracties. Van verschillende kanten werd de hou ding van de fracties becritiseerd. De heer Frank van der Goes maakte er de fracties een verwijt van, dat ze de lompheid be gingen om toen er „leve de Koningini" werd geroepen, daarmee niet in te stóm men. Een dergelijke houding, zoo zéide hij1, is lomp, onbeleefd en onhoffelijk. Het slot van de besprekingen was, dat met "478 tegen 363 stemmen de volgende motie van het partijbestuur werd aange nomen Het congres, overwegende, dat de partij het recht der sociaal-democratische Ka merleden, om zelf te heslissen, oï zij' bij de openipg der Kamers zullen tegenwoor dig zijn, nooit door eenig besluit heeft beperkt; overwegende, dat het partijcongres van 1926 te Rotterdam aan de fracties de vrijheid heeft 'gelaten om daarover zelf standig te beslissen; constateert, dat de fracties derhalve ten volle het recht hadden in September 1926 tot bijwoning van de openingsvergadering te besluiten; overtuigd dat uit dat besluit der Kamer fracties en uit de aanwezigheid van een 'aantal harer leden bij de opening geens zins mag worden afgeleid, dat de fracties of een deel harer leden het standpunt zou den hebben verlaten, dat de partij on veranderd tegenover het koningschap in neemt; b evestigt het congre she sluit van 1926 (om aan de fracties de beslissing over de bijwoning van de openingsvergadering over te laten; en gaat over tot de orde van den Sag. Bij de behandeling van het gemeente- program werden enkele merkwaardige uit- sprafce* gedaan. I R ij w ie 1 d i e f. Zondag 1.1. bemerkte zekere v. D. te Hoek, dat een heim on bekend persoon een rijwiel dat voor een "woning stond, wegnam, en zich daarmede verwijderde, waarop hij den persoon ach tervolgde en hem staande hield'. De dief gooide daarop het rijwiel weg en zeide! tegen v. D. dat hij het bij vergissing had medegenomen. Ita den avond, werd de persoon, zekere de V-, metselaar te Schaerbeek (België) door de marechaussee aangehouden, waarna! hij ter beschikking van de Justitie is gesteld. Middelburg. Door het bestuur van de afd. Middelburg van de Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, is de aandacht van de directie der Nederl. Spoorwegen er op gevestigd, dat de beide laadplaatsen van het stationsemplace ment alhier in zeer slechten staat verkee ren, tengevolge waarvan aan een zijde bij regenachtig weer zulke diepe greppels en verzakkingen van den grond ontstaan, dat de voertuigen er in blijven steken; dat de los- en laadplaatsen zoo smal zijn, dat de voertuigen niet in den vereischten stand kunnen worden gebracht, noodig voor het richtig lossen en laden; dat onmogelijk twee wagens elkander kunnen passeeTen en dus de laadplaatsen in geen enkel op zicht voldoen aan de meest bescheiden eischen des tijds. Aangedrongen wordt op verbreeding en vernieuwing der laad plaatsen. Goes. Ter gelegenheid van deta verjaar dag van Z- K. H. Prins Hendrik werd1 he denmorgen het carillon door den bei aardier, den heer Vissers, bespeeld!. Ver schillende vaderlandsche melodiën werden' ten gehoore gebracht. De tweede Paiaschdag is dit jaar voor Goes wel buitengewoon druk ge weest, wat voor een belangrijk deel was te danken aan de vergaderingen-van onze Zeeuwsche jongelingschap, en natuurlijk niet minder aan het heerlijke lenteweer. Van alle kanten kwamen zé bijeen de bezoekers met fietsen, auto's enz. In het centrum der stad was het somis overvol!. De orde werd echter voorzoover wij na konden gaan, geen oogenblik verstoord, 'fi Was een gezellige en prettig© drukte. Verschillende winkeliers maakten goede zaken, evenals de ijscoi-verkoopers, da fiet sen- en autobewaarders eta niet ta ver geten de caféhouders. Tegen den avond was de politie genood zaakt een man die te diep in! het glaasje had gekeken een plaatsje in „het kot" tei geven. Biezeliilge. Met ingang van 27 April is benoemd tot ploegbaas op den Zuid- Bevelandschen Spoorweg, standplaats Kattendijke, dhr G. Willemstein, thans wegwerker bij de N. S. alhier. Hansweert. De inspecteur Rietveld de Hondt te Goes, wordt met ingang van 2 Mei a.s. belast met de waarneming van de inspectie der directe belastingen enz. te Hansweert. lerseke. Zaterdag werd door de beide visschersvereenigingen alhier een gecom bineerde vergadering gehouden ten huize van J. Nolet om, door den nood der tijden gedwongen, te spreken over een Bond van Zeeuwsche mosselkweekers. Een concept statuut, opgesteld door de in 13 April te Goes gehouden vergadering van Zeeuw sche visschersvereenigingen, werd voorge lezen. De 42 aanwezige leden mosselkwee kers gaven na lezing zich voorloopig als lid. op. Als leden van het voorloopig be stuur werden gekozen: L. Bom—Pikaar, G. Sinke en L. Hartoog, resp. als voorz., secr. en penningmeester. Nu zal een ge combineerde vergadering uitgeschreven worden van alle visschersvereenigingen in Zeeland, waarbij zullen worden uitge- noodigd: dhr G. Bolier van Bruinisse; de Commissaris der Koningin van Zeeland; leden van Ged. Staten van Zeeland; hee- ren burgemeesters van lerseke, Bruinisse, Zierikzee, Tholen, Clinge en Philippine; 2 raadsleden van elk der genoemde gemeen ten; mr A. J. Fokker van Zierikzee; de in specteur der Visscherijen uit Amsterdam. Wisselnk'erke. Zaterdag werd door het bestuur van de Vlietenpolder aanbesteed Yerhioogiing en verharding van een gedeelte binnenberm van den zeedijk 'en onder houdswerken aan dien zeedijk. Ingeschre ven werd door P. Janse, Colijnsplaat voor f 12344, A. Terburg te Colijnsplaat f 11879, VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor jong en oud. M. H. van Hee, Wissenkerke f11723, van .Vossen, St. Annaland f 11800, J. Ha ringman Colijnsplaat f 11500, onder madera goedkeuring van Ged. Staten aan de» laagsten inschrijver gegund. Raming f12377. Axel. Alhier is het 4-jarig dochtertje van D., toen het bijna hoven aan de trap was, eraf gevallen. De kleine bekwam een hersenschudding, haar toestand is ern stig. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Soest (2e pred.pl.), J. C. W. Kruishoop te Arnemuiden, A. v. d. Kooij te Kampen en J. Goslimga te Utrecht. Beroepen te Maartensdijk, J. Bus te AalburgHeesbern. Te Elburg, J. D. v. Hof te Wilnis. Te EtteU, J. G. Harthoom te Scherp einze el. Te Pingjum, J. Vink te Drimmelen. Aatagenomen naar Huisduinen en Ju- lianadorp, E'. R. Damsté, hulppred. te Zwolle. Bedankt voor Krabbendijke, C. A. van der Hooft te Overschie. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidwolde, J. F. de Gier cand. te Hardenberg. Te Fijnaart, S. vaiï Dijken te Nieuweroord. Te Oudehome, S. Wouters, cand. te Exmorra. Bedankt voor Warffum, Dr H. W. v. dL Vaart Smitt te Zuid-Beijerlatad. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 'Delft, J. A. Riekel te Sliet- drecht. Doc. A. van der Heijden. In den toestand van Doc. A. v. d. Heijden' is aanmerkelijke verbetering ingetreden. Blijft het zoo voortgaan, dan zal hij zijn lessen aan de Theol. School te Apeldoorn na de Paaschvacantie weer kunnen, her vatten. Ds A. Pos, Geref. missionair predi kant te Djogja, hoopt met de „J. P, Coen'1 die 13 Juli a.s. van Batavia vertrekt, met verlof naar Holland te komen. Ds J. Borger treedt af. Naaï het Hdbld verneemt, heeft Ds J. Borger, Herv. 'pred. te Gouda, in de bijzondere' Kerkeraadsvergadering van 7 April 1.1. zich bereid verklaard zijn ambt neer te leg gen, als hij zijn zaken geregeld zou hebben1* Hij heeft dit besluit laten afhangen va* den wensch van den Kerkeraad. De Ker ker aad heeft echter openlijk verklaard, dat Ds Börgjer overbodig was, en dat het dus maar het beste was, dat hij maar ging* Ds Börger gaat dus heen. Vrouwenkiesrecht. Naar hel Hdbld verneemt heeft de door de Sy node der Geref. Kerken benoemde Com missie bestaande uit de heeren Prof. Bou- man, Ds Ferwerda, Prof. Kuyper, Ds M* Meijering en Ds C. Lindeboom, teneinde over de zaak van het vrouwenkiesrecht te rappiorteeren, thans haar rapport ingediend De meerderheid verklaart zich tegen in voering van het vrouwenkiesrecht. De' minderheid echter (Ds Lindeboom) is vata oordeel, dat de berken geroepen zijn aan de uitsluiting van de vrouwen een einde te maken, niet door „toekenning van het kiesrecht aan de vrouw'", maar door er kenning van het recht, dat zij krach tens het haar door Christus verleend© ambt bezit, om aan, de verkiezing va* ambtsdragers in Zijne gemeente mee 'te werken. Opheffing van predikants plaats. De kerkeraad1 der Ned. Herv. Gemeente te Oudewater heeft aan het Classicaal Bestuur van Gouda het ver zoek gericht eien der twee predikants plaatsen aldaar op te heffen. Luidsprekers in de kerk. In den Dom te Keulen zijn niet minder dan 11 luidsprekers geïnstalleerd om de geloovigen in staat te stellen de preek be ter te verstaan. Eersten Paaschdag zou de preek van den aartsbisschop op deza zeer moderne wijze ter kennis van de ge meente worden gebracht. Vrijdagavond werden in tegenwoordigheid van de per* zeer geslaagde proeven genomen. Bij het Zaterdag te Den Haiag ge houden examen diploma stenografie u» ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1