Knagende pijnen MSWUvS Sanapirin-taWetten "CÖSTBDM fiMR MAiT No 166 Donderdag 14 April lilt 41e Ja&rgst Uit de Provincie. Buitenland. Binnenland. SUPPOSITORiA KATBLYN BARRINGTON. GEBRS. STEUTEL - GOES. Dr. h.MANNING'S (Zetpillen teflen aambeien) ƒ1.75 pen doosje van 12 stuks. (M. at.) FEUILLETON. Ve Zeeuw Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 De pers. Del S.D.A.P. heeft goede zaken gemaakt bij de: gehouden Statenverkiezingen. Haar stem mental liep in vergelijking met 1923 met 100.000 vooruit en het aantal barer Statenzetels vermeerderde van 107 tot 120. In vergelijking met 1925 was er echter een tekort van 100.000 stemmen, terwijl het aantal zetels slechts 2 meer bedraagt dan in 1923. De vooruitgang is niet zóó groot, als het oppervlakkig wel schijnt. Vandaar dat „Het Volk" in een beschou wing over den uitslag zich o.m. als volgt uitlaat: „Het mag niet verheeld worden, dat de jongste Kamerverkiezingen nóg betere verwachtingen gewettigd hadden. Wij heb ben beste Statenverkiezingen gemaakt, maar het is onze partij toch niet gelukt den grooten toevloed van nieuwe socia listische kiezers uit 1925 over de geheele linie vast te houden en duurzaam aan ons te binden. Hier ligt een probleem van intensieve bemoeienis met de bevolking ook in de perioden tusschen verkiezingen in. Een probleem, dat de partij' onder de oogen zal moeten zien en zal moeten oplossen. Het is voor een belangrijk deel stellig een probleem van persuitbreiding Deze teleurstelling is verklaarbaar. De verwachtingen waren zoo boog ge spannen, niet alleen op grond van den uit slag in 1925, maat vooral ook hi verband met de gevoerde actie. Precies op bet juiste moment werd bet ontwapeningsvoorstel aan de orde gesteld. Daarvan werden wonderen verwacht. Maar de kiezers zijn er niet, althans niet in die mate als verwacht werd, in gevlogen. Vandaar dat „Het Volk" er krachtig op aandringt op uitbreiding van de pers bedacht te zijn. Aan activiteit zal het aan die zijde, ook hg. de periode dje tusschen de verkie zingen ligt, wel niet ontbreken. Laat er onzerzijds een. niet minder krachtige actie ontwikkeld worden, en wor de daarbij ook in 't bijzonder aan het probleem van persuitbreiding aan dacht geschonken. Het is niet toevallig dat de A.-R. partij in Zeeland de zwaarste verliezen leed in die plaatsen waar de invloed van onze peïs nog betrekkelijk gering is. Op persuitbreiding zal men bier in de allereerste plaats bedacht hebben te zijn. Verkiezingen in Neder-Oostenrijk. Zondag hebben de verkiezingen plaats gehad voor de Neder-Oostenrijkscbe dis- tricts-boerenkamers en de Neder-Oosten- rijksche landslandbouwkamers. Uit de uit slagen is gebleken, dat de propaganda van de sociaal-democraten onder de boerenbe volking weinig succes gehad beeft. De roo- den hebben slechts een geringen vooruit gang in stemmen te boeken, doch konden bun aantal zetels niet uitbreiden en de sterke positie der christelijk-socialen op bet land blijft ongeschokt. Dit is een gunstig voorteeken voor de verkiezingen voor den nationalen raad op 24 April a.s. en men verwacht, dat er ook bij laatstgenoemde verkiezingen nauwe lijks verschuivingen van betee'kenis in de bestaande partij-verhoudingen zullen in treden. Geen overeenstemlming te Genève. Bij de besprekingen in de voorberei dingscommissie der ontwapeningsconferen tie over het toezicht op de naleving der conventie kwamen de bekende mee- ningsverschillen tusschen Frankrijk, Polen en de kleine entente, die het strengst mogelijke toezicht willen eenerzijds en Ita lië en de Vereenigde Staten, die vol strekt geen toezicht wenschen anderzijds, aan den dag. Engeland en de andere delegaties ne men een tusscbenstandpunt in. Onder deze omstandigheden wilde Bon cour het bijltje er maar bij neerleggen en vaststellen, dat overeenstemming on mogelijk was. Daarentegen willen de voor zitter Jhr Loudon, lord Cecil en De Brouckère normaal verder werken, punt voor punt bespreken en nauwkeurig vast stellen, 'hoever overeenstemming reeds mogelijk is. Uit China. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de na tionalisten aldaar zich zeer ongerust ma ken over den aanhoudenden opmarsch der Noordelijke troepen op drie plaatsen. Volgens particuliere berichten, die wel be trouwbaar schijnen, moeten de Noordelijke troepen snelle vorderingen in de richtng van Hannover maken en thans ongeveer 80 mijl van deze stad verwijderd zijn. Tengevolge van de nederlagen, welke de "Zuidelijke troepen de laatste dagen hebben geleden, beeft de opperbevelhebber van het nationalistische leger een buiten gewonen krijgsraad te Nanking belegd. De verwarring onder de Zuidelijke troe pen werd nog verhoogd, doordat Zuidelijke vliegers een groot aantal bommen op de steden Nanking en Poekow wierpen. Het wordt thans voorgesteld, alsof de Noor delijken zich indertijd met opzet uit Nan king hebben teruggetrokken, teneinde de Cantonneezen (de Zuidelijken) er toe te' brengen, over de Yangtse te trekken, waar een tegenoffensief meer kans op succes zou hebben. Inmiddels komen uit Japan ernstige ge ruchten. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat de Japansohe journalisten in Karbin aan hun bladen belangrijke Russische en Chineesche troepenconcentraties melden op de Siberische grens. Blijkbaar wordt daar een vijandelijke actie voorbereid. Volgens een bericht uit Sjanghai aan de „Daily Telegraph" wijst alles op een aanstaande algemeene mobilisatie in Ja pan. Korte berichten. Het Poolscbe post-, telegraaf- en te lefoonpersoneel beeft, daar de Poolscbe regeering de uitkeering "van een maand extra salaris beeft geweigerd, tot een demonstratie-staking van drie uur besloten, waarbij zich ook bet spoor wegpersoneel zal aansluiten. Te Warschau maakt men zich ongerust, dat de staking zich tot een werkelijke staking zal ontwik kelen. Het antwoord van de Italiaanscbe re geering op de uitnoodiging van president Coolidge, om deel te nemen aan een ont wapeningsconferentie ter zee, zal zeer spoedig aan den Amerikaanscben ambassadeur worden overhandigd. Het antwoord zal afwijzend zijn. Volgens bericht uit Rome zal miss Violet Gibson, die eenige maanden geleden een aanslag op Mussolini pleegde, eerlang g aan de zorgen harer familie in Engelana worden toevertrouwd. Miss Gib son moet den laatsten tijd getracht hebben een hongerstaking te beginnen; men beeft haar echter gedwongen eenig voedsel te nemen. In een opvoedingsgesticht bij Padua is Zondagmorgen brand uitgebro- k e n, die bijna het heele gebouw in vlam men 'hulde. De verpleegden konden nog bijtijds in veiligheid gebracht worden. De schade, door den brand aangericht, be draagt een half millioen. Aan de J o e g o-S 1 a v i s c h-A 1 b a- neesche grens zijn groote benden, welke onder Bulgaarsche leiding staan, waargenomen. Men is bang voor een inval op Joego-Slavisch gebied. Bij de groote Hindoefeesten te Hard- war (Britsch-Indië) ontstond er in de enorme menigte zulk een geweldigge- drang om het eerst de heilige wateren van den Ganges te bereiken, dat 21 vrou wen en 15 mannen werden doodgedrukt. In het district Dasca in Bengalen heeft een cycloon gewoed. Verschei dene dorpen zijn geheel verwoest. Er zijn vele dooden. Begunstiging van ongehuwde arbeiders. Op de vragen van het Kamerlid den heer Hiemstra omtrent het tewerkstellen uitsluitend van ongehuwde arbeiders bij de Zuiderzeewerken te den Oever beeft de Minister va.n Waterstaat geantwoord: De onderstelling, dat thans aan de Zui derzeewerken te den Oever uitsluitend ongehuwde arbeiders te werk worden ge steld, is onjuist. Bij de bedoelde werken zijn op dit oogenblik 38 uit Wielingen afkomstige arbeiders werkzaam, waarvan 27 gehuwd zijn en 32 van elders afkom stige werklieden, waarvan 19 gehuwd zijn. Voor de arbeiders, in dienst te stellen bij de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, voor de uitvoering van den bouw van uitwateringssluizen c.a. be oosten Wieringen is een achttal barakken besteld, die geplaatst zullen worden, zoo dra het daarvoor bestemde terrein ge reed is. In afwachting daarvan zijn de thans reeds bij' de voorbereiding van dit werk in dienst zijnde werklieden, welke weinig in getal zijn en door tussehen- komst van onderbazen zijn aangenomen, tijdelijk ondergebracht in keten. Van opzettelijke achterstelling van ge huwden bij ongebuwden kan blijkens het bovenstaande geen sprake zijn, zoodat' er voor de Regeering geen aanleiding is ter zake in te grijpen. Uit de S. D. A. P. Het .partijbestuur van de S. D. A. P. doet aan het aanstaande congres het vol gende voorstel inzake de opening van de Staten-Generaal Het congres, overwegende, dat de partij' het recbt der sociaal-democratische Kamer leden, om zelf te beslissen, of zij bijl de opening der Kamers zullen tegenwoordig zijn, nooit door eenig besluit heeft be perkt; overwegende, dat het' partijcongres van 1926 te Rotterdam aan de fracties de vrijheid heeft gelaten om daarover zelf standig te beslissen; constateert, dat de fracties derhalve ten volle bet recht hadden in September 1926 tot bijwoning van de openingsvergaderuig te besluiten; bevestigt het congresbesluit van 1926, om aan de fracties de beslissing over de bijwoning van de openingsvergaderiiig over te laten; en gaat over tot de orde van den dag. Verdiensten uit overwerk. Bij het Departement van oorlog is een regeling in voorbereiding, waarbij zal wor den bepaald, dat de inkomsten van in structeurs bij den Vrijwilligen Landstorm gedurende de avonduren als verdiensten uit overwerk zullen worden beschouwd1. Deze inkomsten zullen dan niet meer voor rekening met het wachtgeld, als be doeld in 'art. 6 der Wachtgeldregeling, in aanmerking komen. De gelden, verdiend bij het Vooroefenings-instituut, zullen dus in de toekomst niet meer van het wacht geld worden afgetrokken. Emigratie naalr de Vereenigde Staten. Het departement van buitenlandsche za ken maakt bekend; dat het personen, die naar de Vereenigde Staten van Amerika wenschen te emigreeren, ernstig moet aan raden zulks niet te doen, alvorens zij in het bezit zijn van een geldig emmigratie- visum. 't B 1 ij f t- g o o r in Goor. De Gemeenteraad van Goor beeft giste ren met 5 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel om ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana van de open bare gebouwen te vlaggen. Toch wel een gore politiek daar in Goor. Raadsverkiezing en zetelverdeeling. Ons werd gevraagd, hoe na da wijzi ging van de Kieswet in 1923 de ver deeling van de zetels bij de gemefente- raadsverkiezingen plaats vindt. Als voor beeld werd gegeven ©en gemeente waar 504 geldige stemmen worden uitgebracht als volgt verdeeld: Partij A 61 st., B 63 st., O 180 St., en Di 200 st. In antwoord hierop diene het volgende: Allereerst wordt de kiesdeeler berekend, d.w.z. do som der stemcijfers van alle lijsten' en lijstengroepen wordt gedeeld door het aantal te vervullen plaatsen. Evenzooveel malen als de kiesdeeler ber grepen is in het stemcijfer eener lijst of eeuer lijstengroep, wordt aan die lijst of die groep een plaats toegekend. Wanneer bij de eerste toewijzing niet alle plaatsen zijn vervuld, wordt van de ï'esteerende zetels achtereenvolgens één toegekend aan die lijsten, welk© de groot ste overschotten van stemmen hebben gelaten. Echter komen voor zulke overschotze tels niet in aanmerking de lijsten, wier gemiddeld stemcijfer, indien ze één zetel méér kregen, lager zou zijn dan 75 pet. van den kiesdeeler. Het is vooral dezei bepaling, waarop goed moet worden ge let. Alvorens de overschotzetels aan de lijsten met de grootste overschotten toe ta kennen, moet dus dit „gemiddelde stemcij fer" per plaats voor elke lijst worden' berekend, d.w.z. het totale stemcijfer van elke lijst of lijstengroep wordt gedeeld in de veranda kwam, zag bij op haar ge zicht een vastberaden trek, die Leiand Barrington wel opmerkte, maar waarvan bij geen notitie nam. „Wat deed die kerel van bet zendings buis hier?" vroeg bij op zijn gewone, ruwe manier. „Hij kwam mij bezoeken," antwoordde Katblyn op een toon, die baar vader baar opmerkzaam deed aankijken. „Dan is het voor den laatsten keer. Ik wil niet hebben, dat bij bier bet buis plat- loopt," antwoordde de koopman norscb. Zijn dochter keek hem zonder spreken aan, maar er was iets in haar voorkomen, dat Mr Barrington verontrustte. „Hoor je bet?" bromde bij. „Ik wil niet hebben, dat bij bier weer komt." „Ik zou denken, dat bij daartoe ook wei nig lust beeft, na betgeen bij vandaag heeft gehoord," antwoordde bet meisje op bitteren toon. „Zoo!" zei baar vader. „En wat is dat dan?" „Dat u een opiumsmokkelaar is en dat u uzelf er niet boven verbeven acht uw dochter voor dien verfoeilijken handel te misbruiken." Leiand Barrington was iemand, wiens levenswijze geen plaats overliet voor ge- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. door het aantal reeds aan' die lijst of groep toegekende zetels vermeerderd met één. Is dit gemiddelde stemcijfer nju lager dan 75 pet. van den kiesdeeler, dan wendt zulk een lijst bij de toekenning der over schotzetels gepasseerd, ook al bad zij; reeds bij eerste toewijzing één of meer zetels verkregen. Zijn op deze wijze nog niet alle zetel» verdeeld, dan worden de nog res temende toegekend aan de lijsten, die bet grootste gemiddelde aantal stemmen per toegeken de plaats zouden aanwijzen. Hierbij komen ook de lijstenmet een gemiddelde dat lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler in aanmerking. Na deze toelichting zal bet niet moe- lijk vallen den uitslag vast te stellen!. Volgens het bovengenoemde voorbeeld is de kiesdeeler 504:7 (het aantal te hen zetten plaatsen) 72. Hiervan 75 pet. is 54. Bij eerste verdeeling worden dus toege kend aan A nul zetels, overschot 61 st., R nul zetels, overschot 63 st., 2 zetels met een overschot van 36 st. en D 2 zetels met een overschot van 56 at. Er moeten nu nog 3 zetels worden' toegewezen, waarvoor in aanmerking ko men, de partijen met de grootste over schotten, n.l. R, C en D. De uitslag is dus, dat A 1 zetel ver krijgt, B 1 zetel, Cl '2 zetels eu D 3 zetels. Door de Rechtbank te Middelburg is beden failliet verklaard G. Verhulst, vee handelaar te Goes, thans te Middelburg. Voortreinen. In verband met bet te verwachten druk vervoer van rei zigers loepen met het a.s. Paascbfeest de volgende voortreinen Op Zaterdag 16 dezer: een voortrein 11: RotterdamVlissin- gen, aanko,mst Middelburg 5 5 u.; een voortrein 18: VÜssingenAmster dam vertrek Middelburg 1.12 u. Op Maandag 18 dezer: een voortrein 318: VlissingenAmster dam, vertrek Middelburg 6.49 u. De Wegenbelasting. H.H. antoi- en motorrijders zij er op gewezen, dat zij vóór 30 April zich hebben te voorzien van een belastingkaart, ingevolge de Wegenbelastingwet. Men zie de adver tentie in dit nr. J Vreemdelingenverkeer. In verband met de uitgifte der nieuwe week end-, retour- en excursiebiljetten naai' en vanl Engeland, waarbij men een toene mende belangstelling van Engelsche toeris ten naar Zeeland verwacht, gaat Vrijdag een Zeeuwseh propagandaclubje naiar Lom den; om de diverse kleedeirdrachten te la ten zien. Door de directie der London en voeligbeden, maar de verachting, die uit de woorden van zijn dochter sprak, drong toch door en prikkelde hem. Het bloed steeg hem naar het hoofd; zijn oogen flik kerden, alsof er een losbarsting volgen moest. Hij bedwong zichzelf en lachte schamper. „Des te beter als bet mij van dien vent bevrijd houdt. Ik ben niet van plan hem voortdurend om me heen te laten draaien, omdat hij in Canton in de gelegenheid was mij een dienst te bewijzen." Het meisje zweeg voor een oogenblik, maar baar volgende woorden deden baar vader verbaasd opschrikken. „Ik heb mij voorgenomen om ook niet langer om u been te draaien, zooals u zegt." „Wat bedoel je?" De verrassing was duidelijk merkbaar in de stem van den bandelaar en blijkbaar hadden de woorden van zijn dochter hem verontrust. „Ik ben van plan Yong-Foo te verlaten. Ik wil niets te doen hebben met zoo'n slechten handel en ik wil niet als een werktuig gebruikt worden." (Wordt vervolgd.) I 1 i i 1 i 22) o— 't Scheen dat zijn vervolgers bet spoor kwijt waren geraakt, want bij zag nie mand. Hij luisterde en boven bet rumoer der stad uit boorde hij nog geroep, dat steeds naderbij kwam: „Slaat ze dood!" Haastig vervolgde hij zijn weg. Blijkbaar was het woord van den mandarijn nog niet overgebracht naar dit deel van de stad, want hoewel hij werd aangekeken, hoewel men achterdochtige, vaak vijandige blik ken naar hem wierp, men liet hem toch met rust. Zoo bereikte bij dan eindelijk de stille straat, waarin bet zendingsbuis stond. Een enkele oogopslag overtuigde hem, dat de bende het huis nog niet bad aangeval len, maar tegelijkertijd zag bij ook, dat bet gespuis van bet andere einde der straat naderde. Enkele tientallen meters scheid den hem van bet zendingsbuis. Zonder aarzeling vloog hij vooruit. Een ge schreeuw van woede vertelde hem, dat men hem had gezien. De poort stond open en toen hij binnenging, keek hij. nog even om. De bende kwam aanhollen, builende als wolven, die bloed geroken hebben. Vlug wierp hij de poort dicht en sloot die van binnen met een dikken, zwaren balk. Eerst toen herademde bij. Gode zij dank. Hij was gered. Maar voor hoe lang zou bij bier vei lig zijn? Al spoedig kwam Dr Wang-Hi naar hem toe. Diens gezicht toonde geen ver bazing, maar met een vragenden blik in de oogen richtte hij zich lot Forsyth. „Maar waarde vriend," begon hij, „wat is de meening vanEen regen van stee- nen kletterde op de bouten poort, verschei dene er van kwamen in den tuin en gaven antwoord op de half uitgesproken vraag. „Dat is de meening van den mandarijn. Wang-Hi. Er is geen gevaar om verkeerd verstaan te worden. De jacht is geopend, en we mogen van geluk spreken, als we niet binnen een half uur door bet vuur ge noodzaakt zijn, ons buis te verlaten." „Maar de mandarijn Li-Weng-Ho zal dat toch wel beletten," begon de Chinees. „Hij is de aanstoker van alles, als ik het goed begrijp. De kerels daar buiten zouden niet tot zulke uitersten overgaan, als ze niet zeker waren van de goedkeuring van den mandarijn. Hoor, ze probeeren de poort in te stooten." Werkelijk scheen bet, alsof iets derge lijks gebeurde, maar plotseling klonk bo ven bet rumoer en bet kraken van bet bout een schelle stem uit. De slagen bielden op, bet rumoer ver stomde als bij tooverslag en er klonk een geluid, alsof iemand bezig was spijkers in bet bout te slaan. „Wat beteekent dat, Wang-Hi?" fluis terde Forsyth verwonderd. De Chinees schudde het hoofd en terwijl ze vol verba zing stonden te luisteren, hield bet geklag op en boorden zij bet geluid van schuife lende voeten. Een diepe stilte volgde. Niets verbrak de stilte. De twee mannen keken elkaar aan. „Wat zou dat zijn?" vroeg Wang-Hi verwonderd. „Ik weet bet niet," antwoordde Forsyth, „maar ik zal bet eens gaan onderzoeken." Op den grond lag een ladder, die ge bruikt was door een werkman. Zoo stil mogelijk zette Dick Forsyth hem overeind, klom er op en keek over den muur. Hij slaakte een kreet van verwondering. Be halve een bond, die wat been en weer sprong, was de geheele straat leeg. HOOFDSTUK VII. Katblyn Barrington ongehoorzaam. Toen Katblyn Barrington bij baar vader

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1