SgBlBHjjfl HfeüWS. geleidingen zön verbroken, igüg lerêftteïi. i^merp Onderlinge pensioen- Terzekering voor landbou wers op een vergadering van het Dag. Bestuur behandeld. Als conclusie werd vastgesteld, dat de kern van onze plattelandsbevolking niet verzekeringsge- xind is, wat in versterkte mate geldt voor de kleinere bedrijven, zooals op Wal cheren, terwijl anderzijds de groote boeren geen pensioenverzekering noodig hebben. Aan den B.V.G. werd geschreven, dat het wenschelijk is, dat de Bond eerst als vraagpunt onderzoekt, of er belangstel ling voor onderlinge pensioenverzekering bestaat. Mocht dit het geval zijn, dan zal de Z. L'. M. het onderwerp pader in studie nemen. Inzake de plaats van vestiging van een abattoir op Walcheren heeft het Dag. Bestuur aan Professor Dr H. Rem- melts geadviseerd vooral te letten op een gunstige ligging aan spoor en water ia verband vooral met eventueelen vleesch- uitvoer naar het buitenland of verzen ding naar het buitenland. Vlissingen-haven is daarom de aangewezen plaats. Arbeidsduur in hetlandbouw- b e drijf. Naar aanleiding van voorstellen van den R. K. en van den Chr. Land arbeidershond wenscht de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich op de hoogte te stellen van de gevoelens der landbouwers met betrekking tot de wettelijke bescherming van landarbeiders. Hoewel genoemde bonden gaarne den arbeidsduur op analoge wtjze zouden wil len regelen als voor de industrie gedaan is, gevoelen zij, dat de tegenkanting dan te groot zal zijn. Daarom stellen zij voor, alleen het maximum aantal uren, dat per jaar mag worden gewerkt, vast te leggen. In de collectieve contracten moet met dezen norm rekening worden gehouden. Is binnen een bepaalden tjjd geen collec tief arbeidscontract tot stand gekomen, of kan geen overeenstemming omtrent de bepalingen van het collectief contract verkregen worden, dan kan de beslissing ingeroepen worden van een gewestelijke landbouw commissie Deze bestaat uit vertegenwoordigers van arbeiders en werkgevers-organisaties. Zie daar het voorstel der beide bonden. Aan het K. N. L. C. is als de meening der Z.L.M. in het kort samengevat, het vol gende geschreven: a. de arbeidsduur is in het landbouw bedrijf niet overmatig lang. b. de voortschrijding van het vereeni- gingsleven onder de werknemers zal er vermoedelijk toe leiden, dat de vrijwillige collectieve arbeidscontracten meer en meer worden afgesloten. c. de Regeering behoeft van boven af deze ontwikkeling niet te bevorderen, daar hiermede geen enkel maatschappelijk be lang wordt gediend. d. toezicht op de naleving der collec tieve arbeidscontracten is niet. een taak van de bestaande landbouworganisaties, doch daarvoor dienen zuivere werkgevers organisaties te bestaan. e. de landbouworganisaties kunnen ook niet tot taak hebben, de bedoelde land- bouwcommissie in te stellen, doch dit be hoort tot de werknemers-organisaties. Naar aanleiding van de mededeeling over de fazant zegt, dhr Gast deze ten zeerste te bevreemden. Waarom zijn geen inlichtingen ingewonnen bij de wild- schade-cominissie? In de betrokken af- deelingsbesturen zitten allicht enkele jachtliefhebbers. Daarom had men niet alleen daar zijn licht moeten opsteken. Dhr Stevens, voorzitter der wildschade- commissie, erkent, dat de fazant hier en daar .schadelijk is. Na de mededeelingen waarover ver der niet het woord wordt gevraagd, geeft de voorzitter een overzicht der rekening 1926. De pntv. bedroegen £45773.09, de uitgaven f44.989.69, alzoo een batig slot van 783.40. De heer W. Kakebeeke wordt herbe noemd als lid van net Dag. Bestuur van de Alg. Keuringscommissie. De heer W. Koning, G. Vogelvanger en D. W. Lindenbergh worden herbenoemd als leden van 't Centraal Zeeuwsch Pacht bureau. Tot kringdeskundigen hierin wor den benoemd de heeren A. C. de Oude, C. A. Stoutjesdijk, P. A. Lindenbergh, C. Zandee Az., S, J. de Regt, P. Melis Kz,, A. Salomé, D, J. Dees en W, J, Anthonisse. De heer J. Siebenga wordt hierna be noemd, tot secr.-penningmeester van de Vereen. Rechtskundig Bureau voor den Landbouw in Zeeland., tot secr.-penningm. van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau tot secr.-penningm. van de Prov. Com. voor de Verbetering van het Varkensras. en als vertegenwoordiger in de afd. Zee land van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw-Comité. Dit zijn alle functies eerder vervuld door den heer Kielstra. Een instructie voor den secretaris-pen ningmeester der Z.L.M. wordt vastgesteld De secretaris, dhr Siebenga, wordt be noemd als gevolmachtigde voor de uit voering van het bepaalde in artikel 4 sub 3 der statuten met name voor het ten behoeve en voor rekening van de individueele leden inkoopen van bedrijfs- benoodigdheden en den afzet van pro ducten. Dit is noodig, teneinde den heer Siebenga te kunnen doen inschrijven als kiezer voor de Kamer van Koophandel. Nu volgt bespreking reglement op de Wegen en Voetpaden, art. 78bis (asbelas ting). Het Dag. Bestuur brengt hierover prae-advies uit en stelt voor een schrijven te richten, aan Ged. Staten, waarin ge wezen wordt op het vrij groot aantal processen-verbaal, dat vorig jaar wegens overtreding van dit artikel is opgemaakt. Het is uiterst moeilijk voor de landbou wers in de practijk do juiste maximum- asbelasting te schatten. Een soepele toe passing is dus gewenscbt. Ook wordt gevraagd, voortaan alleen onderdeelen van halve c.M. der velghreedte te verwaar- loozen. Het doel van de destijds gemaakte bepaling wordt nog eens uiteengezet en gevraagd aan Ged. Staten de bevoegdheid te verleenen voor bepaalde streken in bepaalde tijden, ontheffing te verleenen van art. 78bis. Dhr J. Wellem an is tegen dit prae- advies. We gaan nu in de richting van breeder beslag. En dat was ook het doel van de bepaling. Als de stok nu van achter de deur gaat, vreest spr. dat het doel niet zal worden bereikt. Wel is spr. v.oor een soepele toepassing. Dhr'van Dixhoorn wil in onze pro vincie alleen keiwegen (dus geen steen- slag- en grintwegen). Dan kan het heele artikel en geheel de regeling vervallen. Dhr Gast dringt aan op een nieuwe gemakkelijk door den boer te begrijpen en te maken berekening voor asbelasting bij verschillende velgbreedten. Deze wen- schelijkheid wil spr. alsnog bij Ged. Staten uitspreken. Dhr Melis stelt voor ook geen onder deelen van halve c.m. der velgbreedte te ver waar loo zen, maar b.ij de berekening der asbelasting ze ten volle in aanmerking te nemen. Dit wordt aangenomen. Het concept-prae-advies van het Dag. Best. wordt daarna met groote meerder heid aangenomen. Rondvraag. Dhr de Regt brengt ter sprake het feit, dat voorheen de land bouwers, die een auto bezaten, een af trek in de personeele belasting kregen, voor gebruik in eigen bedrijf, maar dat 'de Inspecteur dit nu niet meer doet. Nu wordt de volle aanslag toegepast. Deze kwestie wordt overgebracht naar de be- lastingoommi s sie De heer Blom te Haamstede brengt ter sprake de schade door eenden veroor zaakt. De jager mag de eenden niet schie ten ha 31 Januari, de kooiker mag ze vangen tot 15 Maart. Spr. dringt er op aan, d,at ook de eendenjacht pas op 15 Maart wordt gesloten. Dhr B e c u zou willen, dat onze buiten- landsclie voorlichtingsdienst de Neder- landsche Landbouwers tijdig waarschuwt als er in zeker land een tekort aan aard appelen of eenig ander product ontstaat. Het is nu voorgekomen, dat de handel eerder 'en beter was ingelicht dan de landbouw en daarvan profiteerde1. Deze zaak zal in liet Landbouw-oomité aan hangig worden gemaakt. Dhr Siebenga dankt het H. B. voor de benoeming tot secretaris der Z.L.M. en voor de hem toegesproken woorden en hoopt zijn beste krachten te kunnen geven aan de Z. L. M, Aard appelbom In bespreking komt nu de vraag, aanhangig gemaakt door den kring West Zuid-Beveland, of de aard appelhor van 33 m.M. niet te wijd is en of geen genoegen kan worden geno men met een van 30 m.M. Dhr P. Lindenbergh te Wemeldinge leidt dit ondertverp in. Spr. haalt de ge schiedenis nog eens even op, nu weer zoovele klachten worden gehoord. Vroeger kwamen tal van conflicten met en mis bruiken in den handel voor. Tn 1912 kwamen tal van bepalingen en voorwaar den tot stand. In geval vpn geschillen zou een arbitrage-commissie beslissen. De wijdte .der hor werd bepaald op 33 m.M. Dit geschiedde met algemeene instem ming. Later werd echter telkens hierop teruggekomen. Maar de practijk wees uit, dat 33 m.M. de gewenschte maat was. Dit jaar beweerde de handel echter, dat een kleinere hor werd gebruikt. Hoewel nog geen definitief rapport is opgemaakt, weet spr. dat er dit jaar aardappelen ziju ge leverd over een kleinere hor. Deze waren bestemd voor Frankrijk. Op de kwaliteit kwam het niet zoo nauw aan. Toch waarschuwt spr. tegen een leve ring van inferieure kwaliteit.' Dat kan wel tijdelijk, maar geen blijvend succes brengen. En zeker is het onbillijk, van de consu menten in de groote Hoüandsche steden te eischen, dat zij nu ook genoegen nemen met deze kleinere en minderwaardige aardappelen. De Z. L. M. heeft altijd trouw de vast gestelde voorwaarden nageleefd. De Z.L. M.-leden zijn in den aardappelhandel ook niet rechteloos. Er is vlug recht te krijgen. Heel anders dan in den graanhandel, waar blijkbaar geen recht is te krijgen, waarvan spr. een voorbeeld meedeelt. Spr. doet een beroep op de leden, om mede te werken, dat de Zeeuwsche aardappelen op de markt ge wild blijven. Dhr J. Bom heeft ook van misbruiken en knoeierijen gehoord. Er zijn naar Frankrijk minderwaardige aardappelen ge leverd. Kunnen geen controleurs aange steld worden? Dhr P. Lindenbergh vindt het ook kortzichtig, als een boer van een derge lijk tijdelijk voordeel gebruik maakt. Ons product in het buitenland zal er minder door gewild worden. Dhr van Lange raad dringt ook aan op controle van de Z.L.M. Er worden ook door georganiseerde handelaren mis bruiken gepleegd. Spa. wiist b.v. op de dunne, afgesleten horren. Spr. heeft ook bezwaar tegen de 1 pCt korting. Dhr Dees acht de hor van 33 m.M. voor Eigenheimers wel wat te groot. In sommige streken wordt zij ook voor die soort niet gebruikt. Dhr Blom zou meerdere bekendheid willen geven aan het bestaan van de arbitrage-commissie. Spr. pleit evenals de andere sprekers voor het invoeren van koopbriefjes. Dhr W e 11 e m a n erkent het belang van een goede sorteering en dringt aan op scherpe controle. De voorz. stelt voor de hierop 'be trekking hebbende stukken door te zen den naar da arbitrage-commissie ter ver dere behandeling. De kwestie zal ook in het Landbouwblad worden besproken. Dhr van Oeveren dringt aan op het algemeene invoeren van de 33 m.M. hor Anders Iran men gemakkelijker leveren aan een niet-georganiseerde en verlaat men de Z. L. M. De heer D. W. Lindenbergh zegt nog, dat de landbouwer de hor overbodig kan maken, door zelf de aardappelen naar eisch te sorbeexen. De voorzitter brengt den heer Linden bergh dank voor zijn inleiding en sluit daarna, de vergadering. Het verschil tusschen vee- en vleesch- prijzen in Frankrijk. Het is niet uitsluitend in Nederland, dat de consumenten en veehouders klagen over het groote verschil in de prijzen van het vee eenerzijds en van het vleesch anderzijds, aldus schrijft de Nederl. rijks- landbouwoonsulent te Parijs; waarschijn lijk bestaat daartoe in Frankrijk nog meer aanleiding. Sinds geruimen tijd is deze zaak hier van alle zijden bekeken. Thans hebben de Parijsche Prefecten besloten „de koe bij de horens te vatten". Zij ver kregen daartoe de goedkeuring van den gemeenteraad. Verschillende maatregelen worden ge nomen om te bewerken, dat de slagers met geringere winsten genoegen zullen nemen. Op zeven overdekte markten zal de stad zelf als verkoopster van rund- vleesch optreden, hetwelk zij rechtstreeks op de groote abattoirs van de Villetfce en van Vaugirard heeft aangekocht. De verkoopers van deze z.g. „getuige-posten" ontvangen een vast salaris. Er is een tweede middel. De stad be schikte over een zestiental vacante ver koopplaatsen op haar markten, welke nu zijn uitgegeven aan slagers, die zich ver binden iederen dag hun boekhouding aan een daartoe aangewezen ambtenaar voor te leggen. Deze bezit de bevoegdheid prijs verlagingen voor te stellen en zoo noodig, in geval van onwil," van den betrokken vleeschverkooper de concessie in te trek ken. Een derde middel is de instelling van z.g. gecontroleerde slagers. Dit zijn sla gers, die zich aan de voorschriften van de prefecturen willen onderwerpen en ver klaren genoegen te nemen met een winst van 5 pet. van den omzet. Talrijke aan vragen hiertoe zijn reeds bij de prefectu ren binnengekomen. Van zijn kant tracht de minister van landbouw die vleeschprijzen te verlagen door het toestaan van den invoer van levende schapen uit Duitschland, bestemd voor de Parijsche slachthuizen van de Villeitte. Tot nu toe waren de importeurs verplicht de Duitsche schapen te Straats burg of Nancy af te slachten. Deze die ren worden ingevoerd als leveringen in natura krachtens het Dawesplan. Voor de Nederlandsche schapen, die hier den laat sten tijd zoo gereeden afzet vonden, zul len de gevolgen van deze concurrentie wel niet uitblijven. Kamer van Koophandel en Fabrieken fe Middelburg. Van de discussies over den ferry-dienst op Engeland melden wij nog het volgende; De voorzitter zeide dat het z.i. beter is de zaak direct serieus aa.n te pakken, dan eerst een kleine commissie uit dei .Kamer te benoemen. Wat betreft het benoemen van leden der commissie, men moet geen personen aanwijzen maai' aan de Regeering verzoeken iemand van Wa terstaat aan te wijzen, aan de Nederl. Spoorwegen ook een vertegenwoordiger enz. Het idee is in de vorige vergadering door den heer Jeronimus naai' voren gebracht en zulk een dienst zon zeker in het belang van het gebied der Kamer zijn, terwijl, mocht het tot stand komen, de kamer steeds met groot genoegen er op zal kunnen terugzien, dat zij het ini tiatief heeft genomen. Er zouden in zulk een commissie wellicht nog meer autori teiten moeten zitting nemen dan in het vcorstel genoemd. Mocht reeds bij een een eerste bespreking blijken dat er geen medewerking is te verwachten, dan zul len natuurlijk geen kosten worden ge maald. Maar blijkt het tegendeel dan is f 1000 voor een ernstig onderzoek wel aan te spreken. De heer Massee meent, dat men beter kan spreken van treinveerdienst. Men dient toch wel eerst te onderzoeken of er ergens zulk een dienst rendeert. Spui. zou gaarne eerst willen weten wie be noemd zullen worden, ,hij vreest dat het te veel belanghebbenden zullen zijn. De heer Stofkoper is in de gelegenheid enkele mededeelingen te doen over den dienst Zeebrugge, o a dat daarmede reeds 40 000 wagens zijn overgezet en dat hij vrij goed rendeert. Uit Nederland waren er 400 wagons bij. De heer Jeronimus meent, dat men de zaak breed moet opvatten. Men moet Gok rekening houden met de bevolkings toename van Nederland en de overgang van land- naar tuinbouw, waardoor meer arbeiders werk kunnen vinden bij inten siever bewerking van den grond. Als de Ned. Spoorwegen zeggen wij werk ci niet mede, dan kan er natuurlijk niets van komen. De heer Massee, -dia nog verschillende bezwaren oppert tegen het direct instellen van een groote commis sie, legt er zich bij neer, nadat hein verzekerd was, dat, als de Ned. Spoor wegen of Waterstaat niet medewerken, de zaak direct weer van de baan is. Het voorstel tot instelling der commdjssie wordt aangenomen z.h.s. Rondvraag. Dhr Jeronimus wijst op de Robaverwet. Spr. is tegen steun aan de Rotterdamsche Baukvereeniging. Spr. is er tegen dat de belastinggelden voor zulk een steun wor den gebruikt. Spr. zou een adres tot de Kamer willen richten om het wets ontwerp niet aan te nemen. Spr. vraagt aan het bureau de zaak dan na te gaan en zoo noodig schriftelijk een eventueel vcorstel aan de leden voor te leggen. De heer Bosman betwijfelt of men met zulk een adres den handel wel genoegen zou doen. Als de R. B. V- gesloten was, zouden vele handelsmenschen er dei dupe van zijn geworden. De heer Jeronimus heeft geen bezwaar er tegen, dat depo sito's enz. door den staat gedekt worden, maar wel dat ook de aandeelhouders gega randeerd worden. De heer Ghamuleau wijst ex op, dat de Hanzebank toch ook niet geholpen is en daarvan zijn ook velen da dupe geworden. Het bureau zal de zaak nader onder zoeken. De heer Jeronimus dringt er op aan dat de secretaris als hij de Kamer nog meer vertegenwoordigt bij besprekingen over concessies aan autobusdiensten niet alleen passief, doch ook actief optreedt, a.a. dient volle aandacht geschonken te worden aan den dienst Bergen op Zoom —Antwerpen en in het algemeen aan het opheffen van autobusdiensten die concur rentie doen aan de spoorwegen. Toegezegd werd dat het bureau iu deze kwestie dili gent zal blijven. De galant van de meid. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Voor schoten door de familie v. T. de hulp in geroepen van de politie, aangezien op een der bovenkamers een man, vermoedelijk een inbreker, was aangetroffen, die zich ontdekt ziende, naar het dak was gevlucht. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij den man nog boven op het dak. Met behulp van enkel familie leden van den Iieer v. T. werd het huis omsingeld, zoodat ontkomen niet mogelijk scheen. Na herhaalde somma ties om naar beneden te komen daalde de man ten slotte a£ en viel zoo in handen der politie. Hij bleek te zijn zekere B. uit Leiden, die verkeering had met de dienstbode, welke met den laatsten trein nit den Haag zou terugkeeren en welke hij nu opwachtte. B. werd na eerst meegenomen te zijn naar het politiebureau, op vrije voeten gesteld. Toen de dienstbode eveü iater thuis kwam, moest zij vernemen, dat zij niet hiêêr werd toege laten en op staanden voet was ontslagen. Dooi de zorg der politie is z\j toen naar de met haar opvoeding belaste inrichting terugge bracht. De „K u k i r o 1" - f a b r i k a n t over leden. De bekende fabrikant van „Knkirol", die door zijn eigenaardige wijze van reclame maken, ook in ons land de aandacht trok, is te Breslau in armoedige omstandigheden overleden. Eenige jaren geleden zeer rijk ge worden, was hij den laatsten tijd financieel erg achteruitgegaan. De nog bestaande „Ku- kirol"-fabrieken zijn onlangs in andere han den overgegaan. Die universiteit te Heidelberg dankt aan zijn initiatief de instelling van een leerstoel voor reclame. Kind verbrand. Te Meerssen is een 2-jarig zoontje der familie B>. in een kuip kokend water gevallen. Het arme ventje is aan de bekomen wonden overleden. Een schoener verbrand. Uit Halifax, in Nieuw-Schotland, komt bericht, dat negen leden van de bemanning van den vis- 'sohersschoener Commonwealth zijn gered, die op 8 dezer door brand verwoest is. Er wor den nog twaalf man vermist, die vermoede lijk zijn omgekomen. De n on v 1 ind e r. In de Pommer- sche bosschen richt de nonvlinder thans groo te schade aan. De Pruisische regeering heeft er deskundigen heengezonden, die hebben ge constateerd dat 1500 morgen bosch al on herstelbaar vernield is. Men zal thans van staatswege trachten de vlinderplaag te be strijden door uit vliegtuigen arseenhoudend vocht over de bosschen te strooien. Door zijn schoenen verraden. Ongeveer vier weken geleden ontdekte een nachtwaker te Bussum, dat in een villa al daar een poging tot inbraak was gedaan. De inbreker was waarschijnlijk gestoord en had in zijn overhaaste vlucht zijn schoenen achtergelaten. Die schoenen zijn het uitgangs punt geweest van een langdurig onderzoek, waarbij de Bussumsche recherche niet gerust heeft voor zij via den fabrikant, den gros sier en overal in het land verspreide win keliers, die dit merk verkochten, ten slotte een kooper van een dergelijk paar ontdekte, die geen verklaring kon geven van het ver dwijnen zijner schoenen. De ruim 20-jarige Amsterdammer, die zijn schoenen in een win kel te Amsterdam gekocht had, was om streeks dien tfjd, dat de inbraak was ge pleegd, als standhouder opgetreden op een tentoonstelling te Bussum. Hem werd het vuur zóó na aan de schenen gelegd, dat hij ten slotte bekende"de dader te zijn geweest. Hofstede in vlammen. Te Eist is brand uitgebroken in een hofstede toebe- hoorende aan de Dullertsstichtingen te Arn hem en bewoond door den landbouwer S. De inboedel benevens een .geldwaarde van f 1300 is verbrand. Het vee kon gered worden, behalve 4 varkens, welke een prooi der vlam men werden. Een ingenieur in den dop. Door den 13-jarigen IC. te Zwijndreoht, die in 't bezit is van 'n uitgebreide collectie ma teriaal eener meoanodoos is de veerpont Dor- drecht-Zwijndrecht in het klein nagemaakt. De lengte ervan bedraagt 1 M. De uitvoering er van is zoo nauwkeurig mogelijk, terwijl de kleinste bijzonderheden er niet aan ont breken. Deze ingenieur in den dop heeft voor het in elkaar zetten van deze veerpont pl.m. 500 schroefjes moeten gebruiken. Een en ander is geheel door hemzelf ontworpen, terwijl hij de verdere benoodigdhedex, welke niet bij het meeanomateriaal behoorde, zelf heeft vervaardigd. (Rott.) Veelbelovende jongelingen. Zondagavond ontstond twist in een dansge legenheid te Den Bosch, die in een vecht partij ontaardde en na enkele oogenblikken buiten werd voortgezet. De 20-jarig* H. G. K. en de 21-jarige J. H. werden door steken in den rug en de armen zoo ernstig ver wond, dat zij bewusteloos raakten. Als daders werden aangewezen de gebroeders II., twee lingen van 17 jaar. Zij zijn in den afgeloopen nacht van hun bed gelicht en in arrest gesteld. De toestand der gewonden is ernstig. Groote 'diefstal ran electri- c i t e i t. In de stad Belgrado is een diefstal van electriciteit op groote schaal ten nadeele van de stedelijke electriciteitsbedrijven ont dekt. De diefstal werd mogelijk gemaakt, door dat gemeentelijke monteurs met aan het stroom net aangesloten abonné's een afspraak maak ten om de electriciteitsmeters gedeeltelijk bui ten werking te stellen. Eenige groote hotels zouden ook bij den diefstal betrokken zijn. Men schat, dat er meer dan 80 millioen dinar electriciteit gestolen is. Typhus te Aken. In het hospitaal te Aken zijn reeds twee der 7 typh'us-patiën- ten uit Vaals overleden. De oorzaak der ziek te is toe te schrijven aan het gebruik van ondeugdelijk drinkwater uit een pomp. De korte broek. De publicist de Waleffe voert sedert geruimen tijd een luidruchtige actie voor verfraaiing der mannenkleeding, in liet bijzonder voor de wederinvoering der kuitbroek. Donderdagmiddag, toen de Parijsche beurs in vollen gang was, betrad eens klaps een jonge man de treden van het gebouw en stapte naar binnen. Hij was gekleed-in een blauw pak, een blauwe kuitbroek met gespen en witte kousen. Hij bleek de zoon van een effectenmake laar te zijn, die een weddenschap had aangegaan de door de Waleffe aangegeven, mode te lanceeren. De beursheeren waren er stil van en vormden een. kring rondom den pionier. Rotsmassa neergestort. Bij het plaatsje Rienceroux in de buurt van Grenoble is een ontzaglijke rotsmassa naar beneden gekomen, waardoor de straat- en tramwegen bedolven zijn. De rotsmassa ligt over een lengte van ongeveer 400 M- bijna 10 M- hoog. De telefoon en te legraaflijnen en evengoQ. de eleictrische - Telefonisten, die elf talen kennen. Het centraal telefoonkantoor te Jerusalem, zocht al sedert geruimen tijd geschikte krachten voor het baanije van telefoniste, maar tevergeefs. Niet, omdat er onvoldoende sollicitanten zijn, maar door de omstandigheid, dat een Jerusa-- lemsche telefoniste een waar taalwondeu moet zijn, wanneer ze aan al de haar gestelde eischen wil voldoen. Het is van zelf sprekend, dat zij Hebreeüwsch, Arav bisch en Engelseh kent, doch zij, moet oofc. het Fraiïsch, Duitsch, Griéksch, Spaansch, Italiaansch, Russisch, Roemeensch en ten slotte de Armeensche taal machtig zijn. Door een wild zwijn aange vallen. In den Berlijnschen dierentuin is Donderdagavond een eigenaardig ongeval ge beurd. Een assistent-verzorger was bezig de stallen schoon te maken. Plotseling werd hij aangevallen door een wild zwijn, waardoor hij op den grond werd geworpen. Na veel, moeite gelukte het den ongelukkige uit zijn benarde positie te bevrijden. Maurer moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand, is ernstig. Het kleinste k in d ter wereld. Te Battersea (Engeland) is in December een meisje ter wereld gekomen, dat bij de ge boorte nog geen kilo woog. Thans na zorgvul dig te zijn opgepast en een aanval van bron chitis te hebben doorstaan, weegt het nog geen 2 kilo. Een dorp door een steenla wine bedreigd. Een steenlawine, die ziclr reeds eenigen tijd losgewerkt had, is gis teren door de zwelling der beken in Grau- bünder naar heneden gekomen en bedreigt nrï het dorp Lostallo. De beken overstroomen het tusschengelegen land en de grootste rots blokken bevinden zich in zeer labiel even wicht juist boven het dorp, op tie hellingen. Er zijn voorzorgsmaatregelen getroffen. N.V. Vitrite Works te Middelburg. Aan de in de Maandag goedgekeurde winst en verliesrekening over 1926 aan de N. V. The Vitrite Works te Middelburg, ontleeneK wij het volgende: Credit: rente f20277.45, korting en koersverschil f 67.21koersverschil effecten f 5217.90 en bedrijfswinst f 189.359.131/2. Debet: algemeene onkosten f47613.36; af schrijving op de gebouwen f 14903.821/2, idem op de inrichting f 49617.411/2dotatie onder steuningsfonds f 9531.291/2gratificaties f 2090 dividend (8 pCt.), tantièmes en belasting f 88548.60, ter beschikking van de algemeene aandeelhoudersvergadering f 2617.20. De eveneens goedgekeurde balans geeft aan passiva: aandeelenkapitaal f 1.208.000; re servefonds f 401.000; pensioenfonds f 350.135.121/2ondersteuningsfonds f 6090.025 reserve voor personeelbelangen f 50.000; re serve voor koersverschil op effecten f17000; crediteuren f 26.603.38deposito werklieden fondsen f3109.55; onafgehaalde dividenden f 1600winst- en verliesrekening f 167.328.331/2. D!e activa zijn: ongeplaatste aandeelen f400.000; gebouwen en erven f 149.038.29 inrichting f 295.886.74kantoormeubilair f 2 grondstoffen en fabrikaten f 570.131.231/akas en kassier f27140.09; effecten f509.706.50; rente f3434.65; debiteuren f278.524.91; du- bieuse debiteuren f 1octrooien f 1.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6