MIJNHABDT'S Hoofdpijn [grlüienws tabletten Kieskring Tholen 1927. s Kieskring Tholen 1923. Gemeenten -0 <d C S O Ji OJ ÏZi OD jM Cl m 45O T3 E2 CO O 03 -0< tn ■sS Ph la <a; +j ;n -- Uit£ sten Van en h ■3 2 <D bD Lij! Vrijz. f-i 0 Lijs Anti -ui m :=>Q 1-4 tö •«-5 O Tholen 105 114 237 255 129 277 91 26 Oud-Vossemeer 200 18 179 172 208 139 18 7 Poortvliet 2 28 65 190 107 272 5 28 Scherpenisse 2 26 195 35 21 179 25 110 St.-Annaland 8 63 148 109 161 394 15 119 St.-Maartensdijk 8 65 217 72 166 344 224 80 St.-Philipsland 35 37 50 128 372 76 143 Slavenisse 2 25 80 49 51 240 11 81 Wissekerke 5 80 304 375 626 94 25 6 Colijnsplaat 913 57 856 12 33 355 187 231 21 12 6 Kortgene 578 29 649 2 48 213 60 131 59 36 Kats 274 17 257 3 28 57 75 45 15 30 4 Totalen 349 553 2087 1629 2204 2406 568 609 Gemeenten Aantal kiezers Aantal eldige st. ■O c +0 CC st 4 Bond r- "S?~ st 9 Geref. 0 1—' pi CC if" S< ►J ■+J "SpS 00 m c/5 Tholen 22 255 211 131 153 104 178 94 Oud-Vossemeer 14 203 134 209 61 177 4 4 Poortvliet 34 103 59 164 199 10 18 6 Scherpenisse 6 79 199 59 145 1 20 15 St.-Annaland 81 257 178 190 173 6 18 5 St.-Maartensdijk 56 116 235 272 214 5 45 56 St.-Philipsland 17 119 44 130 379 22 23 131 Stavenisse 80 127 57 85 35 1 11 8 Wissekerke I 755 169 156 54 181 20 1 136 16 Kamperland 695 116 153 39 368 13 4 2 Colijnsplaat 795 195 50 188 313- 6 1 22 20 Kortgene 500 135 69 26 87 41 2 81 59 Kats 221 53 31 21 42 8 11 55 Totalen 1004 1718 1445 2281 1447 311 317 471 Het ontvangkantoor der Dir. Bel. alhier, dat door perisiormeering van den tegenwoordigen titularis met ingang van 15 April vacant komt zal alsdan worden waargenomen door den surnumerair dier middelen den lieer In 'tVeld. Onder leiding van haar directeur de heer Wolzak te Goes gaf de Chr. Zang vereniging „Ons Genoegen" alhier Zon dagavond in de Ned. Herv. Kerk een uit voering ten bate van de Ned. Herv. Zon dagsschool „Maranatha". Bij afwezigheid van den predikant ter plaatse geschiedde de inleiding door Ds de Voogd van 'sHeer Arendskerke. Het kerkgebouw was tame lijk goed bezet. De verschillende zang nummers werden zeer netjes uitgevoerd. Wemeldinge. Zaterdag liep het van Duitschland komende en naar België be stemde Belgische Rijnschip „Nautilus IX" schipper Kprstanje, geladen met kolenpuf in het Keeten op de Oosterschelde aan den grond en bleef nadat door de sleep boot „Chenee" vergeefsche pogingen wa ren aangewend om het schip vlot te trek ken, zitten. Met een dertigtal werklieden van hier werd. een gedeelte der lading overgeladen in twee schepen, waardoor het schip vlot kwam en behouden alhier werd binnengebracht. Sc'hore. Voor den gemeenteraad zul len door de R.-K. candidaat worden ge steld: no. 1. C. Boonman; no. 2 B. C. H. v. d. Borgt. Hansweert. Het geladen klipperschip „Onderneming" schipper De Waal, is gis terenmorgen in het Hellegat omhoogge varen en blijven zitten. Met hoog water is de boot gisterenavond vlotgesleept, en de haven van Dintel binnengebracht. De Wed. V. had het ongeluk te vallen, waarbij zij haar pols brak. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. 's-Heer Abtskerke. In de raadsver gadering van Zaterdagmiddag onder voor zitterschap van den Burgemeester waren allen aanwezig. Vastgesteld wordt de pen sioensgrondslag van den Burgemeester wegens periodieke verhooging op f 1040. Aangeboden wordt het jaarverslag der ge meente over 1926, waaruit de secretaris het voornaamste voorleest. Tot deskun dige bedoeld in art. 9 der Woningwet (vacature-de Loofï) wordt op voorstel van B. en W. met 6 stemmen benoemd Jacs. Priester, waterbouwkundige te Hoedekens- kerke, 1 stem was uitgebracht op Jacs. Braam alhier. Tot leden van het stem bureau voor den Gemeenteraad worden na diverse stemmingen benoemd de hee- ren I. Luleijn en Jacs. Braam en tot hun plaatsvervangers de heeren M. van Weele en F. de Roo. Herbenoemd worden de aftredende leden der schattingscommissie W. van Liere, F. de Roo, P. A. de Graag en J. de Jonge. De factor der plaatselijke inkomstenbelasting wordt op voorstel van B. en W. bepaald op 1.8 (vorig jaar 1.3), zulks met 5 stemmen. Op een voorstel van den heer Braam deze te bepalen op 1.6 en 0.2 pCt. te vinden uit te heffen opcenten op de Vermogensbelas ting waren 2 stemmen uitgebracht (Braam en Van Weele). De heer Braam dringt nogmaals aan op ter visielegging dei- stukken vóór een raadsvergadering. Zaterdagavond werd door een groep Chr.-Hist. kiezers de candidatenlijst voor den raad aldus vastgesteld: 1. J. Tolhoek, aftr., 2. I. Luleijn, aftr., 3. J. Blok, 4. J. de Jonge, 5. P. Remijnse. Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde in het Veilingsgebouw de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, onder voorzitter schap van den lieer Frelier. Uit de groote toeloop van de leden was op te maken, dat er iets bijzonders aan de hand was. JDeze vergadering was n.l. belegd naar aanleiding van het op de Algem. Vergade- gadering van 4 Febr. genomen besluit den tusschentijds afgetreden Bestuursleden Nieuwerihuijse en Slabbekoorn, die be dankten om plaats te maken voor ver tegenwoordigers der Oud-Gereformeerden te verzoeken op hun besluit te willen terugkomen. Genoemde heeren hadden aan dit verzoek gevolg gegeven. Het Bestuur meende daarom, te meeten komen met een voorstel de Statuten zoodanig te wij zigen, dat het aantal bestuursleden werd uitgebreid tot 7. De voorgelezen notulen gaven aanleiding tot op- en aanmerkingen waarvan enkele uitlalingeii bewezen, dat er weinig noodig zou zijn, om de politieke hartstochten wederom wakker te roepen. Dr Hondelink drukte de aanwezigen dan ook op het hart, toch steeds te willen in het oog houden, dat de eenheid der ver eeniging tot eiken prijs behouden diende te blijven. Het voorstel van hel Bestuur werd nu ingeleid door den voorzitter. Fmkele op merkingen van dhr Schwartz en Welle- man volgden, welke laatste voorstelde te bepalen,- dat 'taantal bestuursleden min stens zeven zou bedragen, om daar door gelegenheid te geven later zonder statutenwijziging toch desgewenscht tot uitbreiding van het bestuur te kunnen overgaan. Het voorstel zou, gewijzigd in den zin, zooals dhr Welleman voorstelde, in stem ming worden gebracht, toen dhr Geerling den 'voorzitter vroegof nu tevens be paald moest worden, hoe de nieuwe zetels zouden worden verdeeld, n.l. welke groep of groepen daarop aanspraak maakten. Deze opmerking bracht de gemoederen in beweging. De lust om te debatteeren laaide hoog op. Dhr Timmerman, daarin gesteund door den heer Deij, resp. woord voerders der Oud-Goref. en der Christ. Hist., wilden maar dadelijk uitgemaakt zien, dat het Bestuur van het Groene Kruis zou worden samengesteld volgens even redige vertegenwoordiging der verschil lende kerkelijke of politieke groepen. Met klem kwamen daartegen op dhr Welleman, Schwartz en G. van Harn. Nadat dhrn Welleman ten slotte had aangetoond, dat cle .wijze van verkiezing en de samenstel ling van het Bestuur geen zaak is, welke in de statuten staat, maar geregeld is in het Huishoudelijk Reglement, dat thans niet aan de orde was, werd bij zitten en opstaan het voorstel van het Bestuur, gewijzigd volgens het voorstel van dhr Welleman, aangenomen. Nog werd bepaald, dat cajndidaatstelling. zal plaats hebben 14 dagen, nadat de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. In de vergadering van het water schap Valkenissegeul zijn op de aanbe veling voor voorzitter geplaatst dhr A. Dees te Waarde en A. J. P. Kakebeeke alhier. Tot bestuurslid werd gekozen dhr J. Vogelaar. Dhr C. Bal te Waarde had ontslag als voorzitter gevraagd wegens het bereiken van den wettelijken leeftijd. Ritthem- De opbrengst verkoop Emma- bloem voor de bestrijding der tuberculose was f 19. Arnemuiden. Vrijdagnamiddag reden de twee zoons van den landbouwer J. Neele met paard en wagen over den Rijksstraat weg. Van een hondenkar, die aan den kant van den weg stand schrok het paard, en sloeg op hol. De geleider vrerd nog een eindweegs over de straat meegesleept, maar moest ten slotte de leidsels loslaten. Het paard kvvam echter later te vallen en kreeg een gapende wonde aan het rinderlijf. Men achtte het noodzakelijk direct de hulp van den vee arts in te roepen. Persoonlijke ongelukken vielen er niet voor. Door de kiesvereen. gemeentebelang zijn de volgende heeren candidaat gesteld voor den gemeenteraad. B. Franse (aftr.), C. S. v. Eenenaam (altr.), J. Janse (aftr.), Iz. Boone, K. Francke, en J. Polderdijk Lzn. Serooskerke. De ouderavond, gehouden in de O- L» School, zal bij vele ouders in prettige herinnering blijven. De op komst der ouders was goed. De oudércom- missie was in haar geheel tegenwoordig. Dhr G- v. d.Kreeke, hoofd der school, be sprak het doel van dezen avond, en het onderwijs, waarna het venmig onderwijs ter sprake kwam. Er werd besloten bij een voldoend aantil leerlingen, met Sopt as. een cursus in vervolgonderwijs aan te vangen. De oudercommissie zal te zijner tijd bij het gemeentebestuur stappen doen voor lokaal, subsidie en leermidde len. Daarna volgde verkiezing van leden der Oudercommissie. Herkozen de heeren Andr. Wattel en M. Marcusse. Door het bedanken van den heer L- Gornelisse, werd in diens plaats dhr A- Dekker ge kozen. Vorder werden door het hoöfd der school lantaarnplaatjes vertoond, over den sterrenhemel, en verschillende plaatsen van ons land. Vermelding verdienen in het bijzonder een paar mooie kiekjes van Gapinge, welwillend afgestaan dooi den heer v. Maelsaeke van genoemde plaats. Ook was mooi te noemen de tentoonstelling die aan dezen avond ver bonden was van nuttige handwerken va'n meisjes van 913 jaar. Door 9 jongens en 1 meisje waren voorwerpen uit klei vervaardigd en daarna geschilderd Ver der figuurzaagwerk, en schetsen van die ren en vogels. Daarna werd door het hoofd der school aan de Ouders dank gezegd voor de goede opkomst, waarbij dc lieer Broerse opmerkte, dat deze leerzame, gezellige avond hoofdzakelijk te danken is aan het onvermoeide werken van het onderwijzers personeel. Westkapelle. Vrijdagavond hield de Icantklossersvereen. „Hot Molenwiekje" al hier in het Evangeliesatiegebonw haar le jaarvergadering, onder voorzitterschap van Ds W. Reus, die er zijn spijt over uit drukte, dat ook de ondeis van de kant- klosters door hun opkomst geen blijken hadden gegeven van belangstelling in liet werk der yereeniging. Telde zij aanvan kelijk 10 leden, thans wordt het kant klossen al beoefend door 39 meisjes, ter wijl men over het gepresteerde zeer te vreden mag wezen. De uenningmeesteres, mevr. Wioldringh van der Hoop bracht daarop haar fin. verslag uit. Daaruit bleek, dat de in komsten bedroegen f 2815.021;/2 en de uit gaven f 2529.39V2, alzoo een batig saldo van f 285.63. Aan voorraden is aanwezig voor een waarde van f 219.85; aan vorde ringen voor f531.93. Het bezit van de Vereen, bedraagt alzoo f 1037.41. Behalve de 80 rentelooze aandeelen a f5, die ge plaatst zijn, werden van buiten de ge meente nog aan giften ontvangen de som van f 474.4'T. In liet afgeloopen jaar is aan de meisjes in het geheel uitbetaald f 1839.59, wat zeker een prachtig resultaat is. Daarop deelde zij nog mede, dat in de laatste bestuursvergadering 8 aandeelen waren uitgeloot en wel de nummers 9 15, 31, 38, 53, 54, 58, 60. Daarop richtte de voorz. met weemoed het woord tot mevr. Engelbregt-Snel, die zooveel avonden zich belangeloos beschikbaar stelde voor de leiding der cursussen. Hij schetste daarbij in den breede, welke, groote werkkracht mevr. Engelbregt is geweest voor de ver eeniging. Hij wees op de prachtige resul taten, welke verkregen zijn door haar eminente leiding. Hartelijk dank bracht hij haar, namens de kantklosters voor den vriendelijken om gang met de meisjes als voor do degelijke leiding op de gehouden cursus-avonden. Nog lang zal haar werkkracht in herin nering blijven. Na deze hartelijke woor den van afscheid, bood het jongste wer kend lid, mej. Maatje van Rooijen. Mevr. Engelbregt als souvenir aan 12 zilveren theelepeltjes, voorzien van het wapen van Zeeland, in étui. Mevrouw Engelbregt ciankle daarop de meisjes hartelijk voor deze verrassing en den voorzitter voor de hartelijke woor den tot haar gesproken. Met genoegen zal zij steeds denken aan den prettigen om gang met de meisjes, die het haar steeds zoo gemakkelijk maakten bij haar leiding. Door de Anti-Revol. en de Staatk. Geref. zijn gezamenlijk de volgende candi- 'daten vpor de a.s. gemeenteraadsverkie zing gesteld: H. Cijsouw Lz., IJ. Cijsouw Hz. J. Bolderman, Joh» Hournes Wz., L. Verhulst Nz., en P. Hendrikse Pz. Souburg. Door de Chr. Hist. Kiesvereen. zijn. de volgende heeren candidaat gesteld voor den gemeenteraad 1. N. Cijsouw, aftr.; 2. Andries de Visser; 3. M. Arendse Mz.; 4. J. W. Godeschalk; 5. Jac. van Soelen; 6. P. C. Dobbelaar. Dhr J. Kodde, aftr., wenschte geen candidatuur meer te aanvaarden. Tholen. Door den Vrijheidsbond alhier zijn thans definitief als candidaat voor den raad gesteld: J. M. Wagemaker, IV. Moelker, L. Klompe, J. K. van Nieu- wenhuijzen, Th. Boot, mevr. L. Klompe de Lange, mevr. L. A. Moelker-v. d. Valk J. Bierens, en J. C. Stoutjesdijk. Bij Kon. besluit is verleend de eeire- medaille, verbonden aan de Orde van' Oranje-Nassau, in zilver, aan A. Maes, te Halsteren, chef-werkmeester bij de Tram weg Mij AntwerpenBergen op Zoom Tholen. Aangenomen naar Hoog- en Laag-Kep- pel, M. J. F. Schönfeld te Boxum. Geref. Kerken. Beroepen te Katondredxt, W. Steunen berg te Heerenveen. Aangenomen naai' Oosterend (Texel), cand. A. A. van der Leer te Hed- en Boeicop. Naar Sleeuwijk, R. van Reenen te Putten. Bedankt voor Franeker, W. Seinen te Opperdoes. Beroepbaar. De heer S. J. P. Goossens, Theol. cand., Vermeerstraat 35 te Amersfoort, zal van 15 April af gaarne oen beroep naar een der Geref. Kerken in overweging nemen. D r S. O. Los. De kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-Oost heeft aan Dr S. O. Los op diens verzoek een ver lof verleend van ongeveer zes maanden. Dr Los zal zich omtrent Juli naar Zuid- Afrika begeven. Hij zat daar familiebe zoeken brengen, maar ook lezingen hou den. Ook staat een bezoek aan de Theo logische School te Potchefstroom, waar aan hij als hoogleeraar is verbonden ge weest, op het programma. Middelburg. Zaterdagmiddag hield de afd. Walcheren van de vereen, van C!hr. j onderwijzers in Nederland een algemeen© vergadering. Na de gebruikelijke opening en het vaststellen der notulen werden eenige wijzigingen in het reglement ge- j bracht. De aanwezige leden gaven zich j op 0111 later op een vergadering een onderwerp in te leiden. Aan de beurt I van aftreding als bestuurslid wals dhr G. 1 A- Tennis. Deze was niet herkiesbaar. In zijn plaats word gekoizen dhr J. Baar- j scbers to Vlissingen Tot nfgövaardijgde naar do voorvergadering en naar de I .groote vergadering werd gekozen dhr B. j Lavooy. Ziende op de groote actie, welke del voorstanders van 't openhaal' onderwijs be ginnen te voeren, wierd het noodig geoor deeld ook meer voor 't christelijk onder wijs te ijveren. Verschillende middelen hiertoe werden besproken. Aanbevolen werd om het blad „Onze Kinderen" onder de ouders te Verspreiden door tusschenkomst der schoolbesturen. Bij gelegenheid van de a.s. herdenking van 't 75-jarig bestaan der vereeniging zal een gedenkboek worden uitgegeven. Aan een commissie van 3 per sonen werd opgedragen 't voornaamste uit de geschiedenis der afdeeling Walcheren en uit 't loven der vroegere vooraan staande leden voor dat boek op' te stel len. Do heer G- F. Weeda te St. Laurens leidde daarna het onderwerp „Haigar" in, waaTOp «enige discussie volgde. <h.buisjes 6Qen 30 ct Kiespijntabletten Evéneens iri buisjes van 60 en 30cent miêmaêêm bij apoth. ei-i opocisteishmmb» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Opheusden, J. J. Timmer te Ermelo. Te Sommelsdijk, G. Enklaar te Langer en Korter Aar. Ongelukken. Op den weg van Bellingwolde naar Papenburg is Woens dag een kind door ©en motorrijder over reden en zoo' aan het hoofd verwond;, dat het overleden is. Te Venlo kroop een 4-jarig jongetje door de omrastering van de spoorbaan. De treeplank van een voorbij komenden trein wierp den kleuter omver. Met een wond aan het hoofd en drie gebroken ribben kwam de kleine er van af. Donderdagnacht is een 22- jarige matroos, dienende aan boord van Hr Ms torpedoboot Z 6 te Helder, in het Noord-Holl. kanaal verdronken. Hij was niet op tijd voor de poort van de Marine werf gekomen om nog tot zijn schip te worden toegelaten. Hij trachtte dit toen te bereiken door het Noord-Holl. kanaal, aan welks overzijde de Z 6 lag, over te zwemmen. Bij deze poging is hij echter verdronken. Zaterdagmorgen is van een bouwwerk te Rotterdam een stel ling bezweken. De 34-jarige metselaars baas viel van 4'ƒ2 M. hoogte en moest met zware inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis worden overgebracht. Men vreest van zijn leven. Zaterdagavond is te Rotterdam een 66-jarige koopman door den bliksem getroffen en gedood. Te Ruurlo is een 3-jarig kind dat in een pot met kokend watier viel aan de be komen brandwonden overleden. Slaapziekte. Te Mostar treedt slaapziekte op als gevolg van de griep. De lijders slapen vaak wekenlang. Donder dag stierven een jongen, die 15 dagen, en een meisje, dat 23 dagen had geslapen. Aangehouden. In het vorige jaar werd bij een landbouwer te Wierden door middel van insluiping f210 gestolen en te Roekelo, gemeente Lonneker, door mid del van braak f300. Nasporingen dadelijk 11a den diefstal door de politie ingesteld hadden geen resultaat. Thans is het aan de marechaussee te Almelo gelukt den dader van beide diefstallen ,op te spo t-en en tot bekentenis te brengen. Het is de 35-jarige boerenarbeider A. W. van Hoek, die al het geld nog in zijn bezit had. Hij is in het Huis van Bewaring te Almelo ingesloten. Hoog water. Ten gevolge van het hooge Peelwater, waardoor de lager gelegen weilanden in het stroomgebied van de Bergsche Maas gevaar loopen onder water te loopen, zijn de landbou wers van Boek, Yelp en Herpen bezig met het ophoogen van den Peel dam, on der Velp bij Grave. Tengevolge daarvan is de Elftweg, een gedeelte van den groio- ten verkeersweg Nijmegen-Den Bosch, overstroomd. Dreigende overstroom ing. To Tcnvolde is hij het stoomgemaal al daar een groote afvoerpijp in den IJsel- dijk i^liik geraakt, tengevolge waarvan het gemaai niet kan werken Door de aan houdende regens is het binnenwater zeer gestegen, het. heeft momenteel reeds een hoogte bereikt van 3 90 M. boven A.P., dat is ongeveer een halve motor boven den normalen stand. Het afwaterings kanaal is bijna geheel gevuld, terwijl in Broekland de weteringen reeds overloopen en het overtollige water groote schade aanricht. Per auto langs het strand. Volgens de Tel. zijn plannen in voorberei ding voor de exploitatie van een rups- autodienst, langs het Noordzeestand. Het zou voorloopig in de bedoeling liggen, een verbinding tot stand te brengen tus- schen Zandvoort en Scheveningen. Het .traject denkt men in ruim I1/2 uur af te leggen, met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur. Bij slagen van de proefneming zal de dienst worden uitge breid tot andere badplaatsen. Zoover is het evenwel nog niet; wèl zijn bij eenigei gemeentebesturen reeds aanvragen tot goedkeuring ingediend. Doofstomme als 111 oorde naar. Het Schwurgericht te Stettin heeft den 27-jarigen doofstommen schoen maker, Joseph Winder, wegens doodslag tot levenslange tuchthuisstraf, en wegens poging tot doodslag, vier inbraakpogingen, een groote inbraak en het onbevoegd dragen van wapenen tezalmen tot 9 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Winder had in September van het afgeloopen jaar in Ahlbeek den caféhouder Wilckens bij een inbraak doodgeschoten, een politiebeamb te door een scliot in den long zwaar gewond en in Neustettin uit een wapen winkel verscheidene pistolen en een hoe- Veelheid munitie gestolen. Taai! Te Beunmgen heeft een vrouw van; 99 jaar en 11 maanden bij de jongste verkiezingen liaar stem uitge bracht. De roofmoord té Zuidwol- de. Omtrent de ontdekking van deze misdaad, meldt de „Meppeler Courant" nog de volgende bijzonderheden: Het was verschillende menschen opge vallen, dat meergenoemde R. zich sedert de vermissing van De Wit uitgaven ver; oorloofde, die hij anders niet in staat was te doen. Algemeen was toch bekend, dat R.'s financieel© positie verre van roos kleurig was. Den laatsten tijd scheen daar in op een voor het publiek onverklaar bare wijze verbetering te zijn gekomen. Moest vroeger b.v. een leverancier van voederartikelen enz. nog wel eens lan goren tij'd wachten op betaling zijner re keningen, de laatste paar maanden be taalde R. meest alles contant. Bovendien zou hij onlangs een gramofoon en een nieuwe naaimachine hebben gekocht. Vroe ger kon R. zich zoo iets niet verschaffen. De politie zocht tusschen de buitenge wone uitgaven van R. en de vermissing van De Wit verband en haar vermoeden, dat R. van deze vermissing wel ©ens meer kon weten, werd sterker, toen haar uit den diefstal van de koeien en de wijze, waarop hij dien diefstal zoo lan gen tijd geheim had weten te houden, bletek, dat R. sluw en voor „geen kleintje vervaard" was. Volgens de bekentenis van de vrouw moet haai' man op den be* wusten dag in hun woning met een dub belloops jachtgeweer De Wit hebben dood geschoten. Het dubbelloops jachtgeweer, waarmee de moord zou zijn gepleegd, is door de politie in beslag genomen. Een jeugdig moordenaar. De kinderrechtbank te Oraniënburg heeft Vrij dag een van de vreeselijkste misdaden van don laatsten tijd behandeld, n.l. den moord op drie personen aldaar in Oct. 1.1. door een 15-jarigen jongen, Ernst Muller. De jongen kreeg tien jaar gevangenis straf. Hij. had het drietal, waarvan twee heel oude menschen waren, gedood, om dat hij dacht, zoo verklaarde hij1, dat zij hem wilden terugzenden naar een op voedingsgesticht, waaruit hij ontvlucht was. Het was „in een oogenblik gebeurd" hij had van te voren geen plan 0111 hen te vermoorden gehad. De deskundige verklaarde het kind volkomen toereken baar. Gevaarlijke kwakzalversprak- t ij k e 11. F.en inwoner der gemeente Zundert is het slachtoffer geworden, van kwakzalvers- praktijken. De man was lijdende aan een lichte huidaandoening en stelde zich onder behandeling van een zekere Mie Broos, wo nende te Vorsselaer (België) welke vrouw, naar het schijnt, nogal eenige „beroemdheid" bezit op het gebied van kwakzalverij. Hij ontving, tegen betaling, van haar een potje zalf als geneesmiddel, met de verzekering, dat hij na het gebruik daarvan, genezen zou zijn. De onvoorzichtigheid van den patiënt bleek al spoedig, want na gebruik van het z.g; smeer middel, verergerde de kwaal zoodanig, dat directe opneming in het St. Ignatiusgesticht te Breda geboden werd, waar de patiënt thans reeds eenige dagen in levensgevaar verkeert. Een huidspecialiteit te Breda constateerde hoogst ernstige loodvergiftiging met algemeen huidversterf. Het onderzoek naar de samen stelling der zalf bracht aan het licht, dat deze grootendeels bestond uit loodwit, met wat menie rose gekleurd. Zooals men weet, is loodwit een der zwaarste vergiften, en men begrijpt, dat het besmeren van het heele lichaam daarmede, zooals in hot onderhavige geval geschiedde, noodlottig moest woplen. De marechaussée stelt een ernstig onderzoek in, en ook de Belgische politie heeft de zaak reeds ter hand genomen. Een huwelijk indegevangenis. Uit Winschoten wordt gemeld: Een wethouder dezer gemeente heeft in het huis van be waring het huwelijk voltrokken tusschen C. L. (gedetineerd), en P. K. N. De vrouw is Vrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2