Kerknieuws Verstopping Mijnhardt's Laxeertabietten Christelijk Bewaarschoolonderwijs, voorz. van Handelsbelangen, Bestuurslid van de vereen. „Vreemdelingenverkeer, voorzitter der vereen, voor Handelsonderwijs, lid van de Kamer van Koophandel en van den Raad van Arbeid, bestuurslid der A.- 'R. Kiesvereeniging, 'idem van de Centrale Goes van A. R. Kiesvereenigingen, lid van het Prov. Comité van A. R. Kiesvereeni gingen, voorzitter van het district Zeeland van de Federatie van Werkgevers-organi saties in het Boekdrukkersbedrijf, uit gever van diverse bladen enz. Verleden jaar mocht de heer Oosterbaan nog het 25-jarig bestaan zijner zaak vieren. £piritus-s mokkelaars- Ben brigadier van de marechaus sees doodgedrukt. Vrijdag j.l. was er te Sluis .een merkbare grooter drukte dan anders. Reeds eenigeU tijd liepen geruchten dat op groote schaal fraudeleus sterke drank werd ingevoerd uit Frankrijk- Er werden bedragen genoemd van f7 a f8000 ont doken rechten per 'tending. Qp een snel- laopenden vrachtwagen met aan den ach terkant dubbele wielen, met het oog op eventueel lek schieten der banden, werden in vliegende vaart de douaneposten gepas seerd. Het geheim lekte uit door een) vraag om inlichtingen van den Belgischen ontvanger te Westcapelle, die telkens enor me hoeveelheden sterke drank uitklaarde, maar vreesde dat deze weer clandestien in België werd ingevoerd, en derhalve te Sluis eens kwam infornieeren of die partijen in Nederland waren ingevoerd. Vrijdag was nu te Sluis bericht ingeko men, dat weer een auto de Fransch- Belgischo grens was. gepasseerd met eene lading alcohol, met bestemming naar Sluis. Op alle .wegen werden nu patrouil les commiezen en marechaussees opge steld. Te Sluis en te Oostburg werden vracht auto's over den weg heen gestold teneinde den weg te kunnen barricadeeren. Men wachtte, men wkchtte den heelen nacht. Zaterdagmiddag halfeen kwam de ver dachte auto binnen- Hij reed door de Versperring bij de douane heen, maar werd door het schieten van de marechaus sees tegengehouden. Bij het doorrijden is de auto tegen 'een wagen gebotst, waar door de brigadecommandant W- Briedee Ibekneld geraakte en doodelijk aan het hoofd getroffen werd .Hij overleed na eenige oogenblikken- Eén der andere marechaussees sprong op de treeplank van de auto en wist den chauffeur te dwingen, t(e istoppenJ- De beide Fransch sprekende 'inzittenden, die beiden gewond waren door de schoten van de politie, werden gearresteerd en zijn naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. De smokkelauto bleek 5 vaten spiritus te bevatten- Er is gezien dat iets in het water geworpen is, zoodat men vermoedt dat ook uit de auto geschoten is. Het slacht offer was een algemeen gezien ambtenaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. De verslagenheid te Sluis is zeer groot- Nederlandsch e Spoorwe gen- Do verkeerscommdssie der Zeeuw se he Handelsreizigers vereeniging deelt ons het volgende mede: Met den Zomerdienst, welke 15 Mei a.s. ingaat, komen o.a. de volgende wijzigingen in de dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen voor: Trein 11 thans sneltrein wordt vanaf Roosendaal stoptrein. Vertrek Roosendaal 16 uur (4 u. n.m.) Bergen op Zoom 16.19, Vlake 17.02, Goes 17.19, Middel burg 17.58, aankomst Vlissingen 17-58. Trein 1063 thans stoptrein vanaf Roo sendaal wordt sneltrein. Vertrek Roosen daal 17.38, Bergen bp Zoom 17 54, Vlake 18.21, Goes 18.33, Middelburg 18.54, aan komst Vlissingen 19-02- De omzetting van deze treinen, waar aan dezer dagen de minister zijn goed keuring gaf, zal met vreugde worden ver bomen in het bijzonder in Zeeuwsch- [Vlaanderen en "Schouwen- Trein 1036 Vlissingen—Roosendaal '(vertrek Vlissingen 9-04 v.m.) krijgt te Roosendaal aansluiting op trein 7 naar Antwerpen, Brussel, Parijs, deze laatste Irein heeft alleen eerste en tweede klasse- Trein 25 welke te Roosendaal aanslui ting gaf op trein 1036 in de richting België en ook derde klasse heeft, vertrekt met den zomerdienst te 1149- Op trein 1005, eersten trein uit Roosendaal naar Vlissingen, komt een aansluitende trein uit Rotterdam tot Roosendaal. Vertrek Rotterdam D.P. 5.14, Beurs 5-21 en Dor drecht 5-46, deze verbinding bestaat thans niet Trein 1025, stoptrein, welke thans uit Roosendaal vertrekt om 12-08 u., vertrekt dan om 12.52, Bergen op Zoom 13-13, .Vlake 13-56, Goes 14.13, Middelburg 14.45, aankomst Vlissingen 1453- Deze trein geeft aansluiting op treinen uit Gro- bingen en op trein 5 uit Rotterdam- Op Zaterdag en Zondag wordt een nieu we trein ingelascht van Vlissingen tot Goes (stoptrein). Vertrek Vlissingen 22-05, Middelburg 22.16, aankomst Goes 22.47- De electrische tram wil in de zomer maanden op dien trein alsdan een ver binding geven te Vlissingen vanaf het strand naar het station, vermoedelijk van 18 Juni tot 18 Augustus. De spoorweg- pibonnementon zullen niet geldig zijn op de lokaaltreinen door "Zuid-Beveland. Ook met den zomerdienst wordt op de Zeeuwsche lijn nog geen buurtverkeer in gevoerd- Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat G- Kosten Hz. te We- meldinge- Radio. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat zij, in gevolge het bepaalde in art- 5 van de Min .Beschikking van 8 Augustus 1921, nr 1 Afd. P. en T., verplicht zijn van de aanwezigheid van een r a d i o-o n t v a n g- inrichting kennis te geven aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse, c.q aan dien van een nabijgelegen Rijkstelegraafkantoor. Formulieren hier- liiervoor zijn kosteloos verkrijgbaar ban alle telegraafkantoren. Gemeenteraadsverkiezing te Bergen op Zoom- Door de AR. kiesvereen. is in samenwerking met do Ghr. Hist .kiesvereen. voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen alhier, de vol gende candidatenlijst samengesteld: 1. M. J. Scheffelaar (A-Raftr.; 2- A. M. v. Melle (O.H.); 3- W- K. Dikland (A.R.); 4. J. Willegen (C.H.); 5- H. Leusink (A.R.); 6- D. Vericerke (A.R.) Middelburg. Door de Öhr. Hist zijn de finitief candidaat gesteld voor den ge meenteraad: H. Streefkerk (aftr), M. H. v. d. Bek© Clallenfels (aftr.); J. Dron- kers, W. F. v. Meerendomk,, mr. Wl- F. E. baron van der Feltz, D. de Vries Dz., Ö- Joziasse. Gistermiddag ontdekten voorbijgan gers dat er een begin van brand was in een woning in de Kortedelft. Toen de bewoners der benedenwoning op het bel len niet verschenen, werden do bewoners der bovenwoning gewaarschuwd en ook kwam een agent van politie te hulp. Dezo wist door het aftrekken van gordijnen erger te voorkomen. De oorzaak was blijkbaar het te warm worden van een electrisch strijkijzer, dat kinderen hadden ingeschakeld en bij de gordijnen hadden geplaatst. Gisteren had door de leden der R.K. Kiesvereeniging alhier de proef stem ming plaats voor de candidaatstelling voor den gemeenteraad. Er werden 228 stem men uitgebracht, waarvan 140 op den heer L- J- Mes, aftr., en 88 op mevr. Schlüterde Nijs- De officieele candida tenlijst zal nu luiden: 1- L- J. Mes, 2- V- Schlüterde Nijs, 3- G- M- Mes. Goes. Zaterdagavond hield de Ring „Goes" van het Ned. Jongel. Verbond zijn 38ste jaarvergadering- Het gebouw der O- J- VWijngaardstraat, was stamp vol. Er waren 18 afd. tegenwoordig. Na opening op de gebruikelijke wijze en let- zing der notulen volgden enkele mededee- lingen. O.a. dat de pas opgerichte afd. 'Scnore zich bij den ring heeft aangesloten. Deze afd. werd hartelijk welkom gehee- ten. Alsnu volgden jaarverslagen van pen- ningm. en secr. De penningm. had een batig saldo- De secr. wierp een terugblik cp het verloopen jaar. Met dankbaarheid gewaagde hij van vooruitgang en bloei van den ring. Deze telt thans 20 afd. Na de pauze werd een wedstrijd in het voor dragen gehouden. De jury bestond uit de heeren J. A- Flink, B- O. Sliggers, en J. Cl. Wisse- Vr. Bakker uit Goes vertelde een en ander over het Zeeuwsche week-end op de gillern-hoeve, waarna de jury .de uit slag van den wedstrijd mededeelde: le prijs W .Verhulst, Biezelimge; 2e pr. A. van Leeuwen, Wolfertsdijk3e pr. P. M. (Overbeeke, Goes; 4e. pr. D- v. d. Berg, Hansweert- De vergadering werd besloten met het voorlezen van Jesaja 53 door den voorz. en dankgebed door Ds Kamsteeg. Op Donderdag 12 April zal hier een Fokkersdag worden gehouden, uitge schreven door de Alg- Nederl. Pluimvee- fokkersvereen. Deze Fokkersdag is een vereenvoudigde en verbeterde vorm van Ocngres. De inleider, de heer D- J- Hol- steijn uit Apeldoorn, zal spreken over „Enkele grepen uit de Broed- en Opfokpe- riode in de Pluimveeteelt". De inleider zal alleen persoonlijke ervaringen meedee- len, om daarmee uitwisseling van gedach ten te krijgen, die vruchtbaar zal zijn voor de aanwezigen, omdat er van en door elkaar geleerd wordt- Daarna kunnen vragen gesteld worden en mededeelingen gedaan, om daarover van gedachten te wisselen. V- V. V- In het Schuttershof verga derde Zaterdag de vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer. Er was slechts matige belangstelling. Naidat de voorzitter Dr Folmer de opgekomenen welkom had geheeten, werden do notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Blij kens het jaarverslag van den secretaris komen er steeds meer vreemdelingen in Goes een kijkje nemen. De reclame in het buitenland wordt nog steeds voortgezet, (hoewel de financiëele toestand van de kas niet toestaat deze dermate uit te breiden als gewenscht is- De penningmees ter deelde in het jaaroverzicht mede, dat in het afgeloopen jaar f 1283-62 ont vangen werd en dat do uitgaven f 1291.96 bedroegen. Een 8-tal leden bedankte voor het lidmaatschap. Na deze mededeelingen werd overge gaan tot de bestuursverkiezing. Bij accla matie werden herbenoemd de heeren T. Faberij de Jonge, Goes; A. v. d. Have, iKapelie en J- J. v. d. Pedjl, Ierseke. In de vacature-P. Wabeke, Wemeldinge, werd benoemd Dr Hondelink te Krabbendijke. Gememoreerd werd hetgeen „Nijlengo" in het belang van V-V.V. deed. Medegedeeld werd dat waarschijnlijk in Mei of Juni een reis naar Gent georganiseerd zal wor den- Tenslotte werd aan het Bestuur in overweging gegeven in den komenden, win ter een propaganda-avond te houden ten einde de kas te versterken en het ledental te vergroioten. Na gehouden proefstemming is door de R.-K. Kiesvereeniging de volgende can didatenlijst voor den Gemeenteraad opge maakt: 1. A. M. Simons (aftr.), 2. Mr J. H. M. Stieger (aftr.), 3. Ghr. v. d. Does, 4. P. Chamuleau, 5. H. J. v. Ilove, 6. K. J. de Schrijver, 7. E. Vervaal. Openbare vergadering. Wij herinneren onze lezers aan de openbare vergadering die morgenavond, aan den vooravond der Statenverkiezing, wordt ge houden en waarin het lid der Tweede Ka mer, de heer G. v. d. Heuvel, op uitnoodi- ging der A.-R. Kiesvereeniging het woord zal voeren. De heer v. d. Heuvel is een vlot spreker, die zeker recht heeft op een talrijk gehoor. Overmorgen is het, zooals allen nu wel weten, Statenverkiezing. Gelijk bekend, verzochten vijf kiesvereenigingen te dezer stede reeds vele weken geleden schriftelijk aan B. en W. om in het Stadhuis voortaan niet meer te laten stemmen, maar een an der stemlokaal aan te wijzen of indien dit niet kon aan ouden van dagen, zie ken of invaliden gelegenheid te geven op een andere plaats te stemmen. Hoewel dit verzoek reeds lang geleden is ingediend, hebben, zoo werd ons van de zijde der adressanten medegedeeld, de be trokken vereenigingen tot heden daarop nog geen antwoord van B. en W. ontvan gen. Voor de T.B.G.-commissie te dezer plaatse iets bekend was van de plannen tot het houden eener Julianacollecte voor het Drentsche kind op 30 April a.s., was die datum, evenals vorige jaren, uitgekozen als bijzonder geschikt voor de Emmabloem- collecte. Het is niet mogelijk meer, dien datum te wijzigen, daar de Emmabloem- collecte beslist in April moet worden ge houden en de voorbereiding heel wat tijd kost. We wekken u op, trouw te blijven aan de Emmabloemcollecte, waarvan de op brengst geheel ten bate komt van Goesche T.B.C.-lijders en als op later datum de Ju- lianabloem aangeboden wordt, dan het Drentsche kind te gedenken. Vlissingen. Dhr Lindever, die ongeveer 16 jaar als lid van den raad zittijng heeft, is niet meer door de S-D-A P- can didaat gesteld, in verband met zijn a.s. vertrek naar den Bosch- Baarland, lp de Vrijdagavond gèhouden eindles van den algemeenen Tuinbouwcur- sus welke werd bijgewoond door de com missie van Toezicht, werden naar het tweede leerjaar bevorderd; J. Ct Blok, D. J. Blok, M. Drijdijfc, B. van Dammc, J. Elenbaas, M- den Herder, J. de Jonge, G. Lisierse, A- Murre, J. Mnrre, J. A- van Nenren, Mart. Riemens, Math. Rie- mens, G. Tramper, H. P. de Vriend, M. Wieckardt en voorwaardelijk J. Braam. De heer Rijkstuinbouw consul ent wees op het belang om het geleerde te onder houden en denkend te werken- De heer H. L. K. Leijs sprak den wensch uit, dat daardoor het tweede leerjaar nog met meerder kennis zou aanvangen dan het eerste is geëindigd. Kruiningen. Voor den gemeenteraad zul len door de A-R. partij candidaat worden gesteld: nr. 1 ö- Minnaar aftr., 2. J. Verijzer, 3. J- Mol, 4. T'. Verhagen. Nlsso. In de Zaterdag gehouden raads vergadering was afwezig dhr Joh. van Liere. Voor de Prov. Statenverkiezing werd een stembureau benoemd. Burge meester voorz., leden Joh. van Liere en Joos Mol, plaatsvervangende leden J. g'ah- bekoorn en J. Vermue. Voor de gemeen teraadsverkiezing zal het stembureau be staan uit: de burgemeester als voorzitter, J. Vermue en Joh. van Liere als leden, J. Slahhekoorn en Joh. J. Mol als plaats vervangende leden. Benoemd werden in de schattingscommissie voor de Rijksinkom stenbelasting de heeren J. Slahhekoorn, D. de Knijper en L. Huijssoon, allen aftre dend en in plaats van H. Dalne die piet meer in aanmerking wenschte te komen Joh .v. Liere. Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing zijn door de a.r. partij candidaat ge steld nr. 1. A- Slabbekoom, nr. 2- J. Slahhekoorn, nr. 3- P- Kloosterman. Iers eke- De kreeftenvisscherij is met 1 April begonnen. Het koude weer der laatste dagen is vpor de vangst niet be vorderlijk. Er zijn dan ook weinig kreef ten aangebracht. De prijs varieert tusschen 2.252.50. Men heeft veel last van zee starren .in de korven. Wissenkerke. De A.R. kiesvereeniging alhier houdt Dinsdagavond in de Geref. Keric een openbare vergadering waarin als spreker zal optreden de heer R. Zui- dema, hoofdredacteur van „De Zeeuw". Gaarne wekken wij de kiezers en de kie zeressen op', deze Vergadering bij" te wo nen. Aagtakerke. Benoemd tot volontoir ter Secretarie te Aagtekerke de heer J. Goed- bloed Az., als zoodanig werkzaam te Se- rooskerke (W-) Niew- en St. Joosland. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" een algemeene vergadering, die door ver hindering van den voorz. gepresideerd werd door den burgemeester, eere-voor- zitter. De rekening 1926 bedroeg in ont vangst f 291.40 en in uitgaaf f 206.25 alzoo een batig saldo van f85.15. Blijkens uit gebracht rapport door de daarvoor aan- aangewezen commissie, is bij het "nazien der in het magazijn voorradig zijnde ver- plegingsartikelen geconstateerd, dat alles in de beste orde is bevonden, behoudens een paar stuks, die hersteld moeten wor den. 77 artikelen zijn aan 32 leden in bruikleen afgestaan. De inventarislijst werd voorgelezen. Medegedeeld werd dat de cursus in eerste hulp bij ongelukken door verschillende omstandigheden dit voorjaar niet vervolgd is kunnen wor den, docli dat de leider van dien cursus Dr A. J. de Weerd zich voorstelt hier mede in November weer te beginnen. Domburg. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeitijd heeft de heer p. Wns- terbeke, gemeente-veldwachter van Aag tekerke, tegen 1 Juli a.s. aan den Oommis- saris der Koningin voor zijn betrekking eervol ontslag aangevraagd- Koudekerke. De kiesvereeniging Ge meentebelang stelde de volgende candida- ten voor den gemeenteraad: 1- J. A- Con tant (aftr.), 2- J. Hubregtse, 3. J Verhage Pz. (aftr.), 4. Dr J. J. v. d. Harst, (aftr.), 5- P- de Zeeuw, 6. K. Wisse, 7- J. P- Bakker. De Staatk. Geref. Partij aldaar stelde de volgende candidaten: J. Moens Pz., S- Moens Az-, C Janse, J. Louwerse, A. de Wilde- Bevolking van 1631 Maait- Inge komen; niej. B- Feldman, D 33 uit Apel doorn; L- I. Lampers, E 118, uit Nijme gen; F- H. Drijver, B 197 a, uit Schiedam; J. Marijs, met gezin, A 198, uit Bameveld; mej. L. de Priester, B 163, uit O. en W. Souburg; C- de Klerk met gezin, D 3, uit Numansdorp; p. Dekker met gezin, D 11, uit 's II. Arendskerke; L- D- Suringar, D 1, uit Rijsenburg; O- Tauis met gezin, A 196 uit Middelburg; mej. A- H. Schout, E 182 f uit O- en W- Souburg; A. Geldof met ge zin, D 66, uit O- en W- Souburg; J. Gehr- mann. E 182 e, uit Middelburg. Vertrekken: M- J- O. Gernler, D 196, naar Rotterdam; D- J- van Loo, D 79, naar Middelburg, met gezin; mej. N. D. Besuijen, E 117, naar Middelburg; M- Meij- ers, D 172, naar O- en W- Souburg; J. F. K. Lubsen, D 113, naar Toronto (Cana da); C. Lubsen, D 113, naar Toronto (Canada); C. J. v. Liere met gezin, E 198, naar Middelburg; mej. J. P. Groe- nenberg, D 204, naar Oostburg; J. Reij- nierse, D 135, naar Denekamp (0-); M- L- van Buig, D 1, naar Ouweikerk. Vrouwepolder. In de opgave der A.-R. candidaten voor den Gemeenteraad is een fout ingesloopen. Niet W. Duvekot Pz., maar P. Meijers is candidaat gesteld. Zoutelande. De collecte, gehouden ten bate der Nationale Stichting Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen, heeft opgebracht de som van f 39.10. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand Maart 1927: Ingekomen: Jan Willemse A 60 uit Veere; Wed. FranckeLooise, A 87 uit Grijp skerke; Pieter Francke, A 87 uit Grijpskerke; Job Wisse, B 126 uit Melis- kerke; Christina Dekker, B 126 uit Koude kerke. Vertrokken: Johannis Milhous en gezin van A 51a naar Middelburg. Domburg. Vrijdagavond had alhier in het lokaal „Rehoböth" de zesde en laatste lezing in dit seizoen plaats van de „Win- terclub Domburg". Aangezien deze ge paard ging met de viering van het eerste lustrum, was de belangstelling buitenge woon groot, ook van buiten Domburg. De club telt tegenwoordig ook verscheidene leden uit Middelburg, Grijps- en Aagte kerke, Oost- en Westkapelle, zoodat er steeds een flinke opkomst is. Door de vriendelijke attentie van het Bestuurslid Mej. R. Wichers Wierdsma ontving ieder bij het binnentreden een bloemtuiltje voor corsage of knoopsgat. De voorzitter der Winterclub, de heer L. J. van Voorthuy- sen, hield een uitvoerige herdenkingsrede waarbij alle 30 lezingen uit het nu afge sloten vijfjarig tijdperk de revue passeer den. Hij herinnerde aan het drama van 25 Juni 1925, waarbij een der Domburg- sche „lezers" Jhr Mr L. P. A. van den Brandeleir, op nog jeugdigen leeftijd, ten gevolge van ,een vliegongeluk, het leven verloor, bracht hulde aan de „geestelijke moeder" der club, Mej. R. Wichers Wierds ma, .bij wie het denkbeeld tot oprichting in 1922 het eerst was opgekomen en sprak een woord van hjjzondeve waar deering tot de secretaresse-penningriiees- teresse, Mej. Dr 'H. C. M. Ghijsen, die moeite noch last ontziet, waar het 't be lang van de club geldt. Zij toonde dit ook weer dezen avond, want, hoewel zij reeds, evenals de andere bestuursleden, twee spreekbeurten voor de club heeft vervuld aarzelde zij geen oogenblik heden ten derden male op te treden, als plaatsver vangster van Mr. S. J. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten uit Amsterdam, die verhinderd was te komen. Vervolgens bracht hij dank aan het oud-Be stuurslid, Ds H. J. Hak, thans te Alk maar, en aan den vice-voorzitter Dr B. Vaandrager voor hunne steeds zoo ge waardeerde adviezen. Nu kreeg Mej. Dr. Ghijsen het woord voor hare lezing, die tot onderwerp had.: „Molière en de pré- cieuses". In hare goed gedocumenteerde en geestige rede deed zij duidelijk uitko men, dat het alleen de „précieuses ridi cules" waren, die Molière hekelde en niet de vrouwen die reeds toen begonnen op te komen voor eene betere geestelijke ontwikkeling van het meisje en verbete ring van de huwelijkstoestanden. Die wa ren dan ook allerdroevigst. De ouders kozen eenvoudig den aanstaanden echtge noot en het bruidje had daarbij! niets te vertellen. Dikwijls werden heel jonge meis jes uitgehuwelijkt aan bejaarde mannen van hooge positie en groot fortuin, die zij te voren zelfs nooit gezien hadden. Na tuurlijk waren niet alle huwelijken onge lukkig. Als voorbeeld noemde spreekster dat van den bekenden Saint Simon, die 'in zijne geschriften zijne jeugdige echt- genoote, zijn „15-jarig blondje" herhaal delijk roemt en prijst en hare vele deug den verheerlijkt. Of het blondje zelf even verrukt was, wordt niet vermeld. Over het algemeen echter waren die tirannieke huwelijken een bron van ellende. Ook de beroemde abt Bourdaloue trok er tegen te velde en liet is hekend dat de pries ters van de Notre Dame, zonder het ge heim van de biecht te schenden, dus zonder namen te noemen, de Justitie meen de?! te moeten waarschuwen, dat zoo vele vrouwen in de biechtstoel zichzelve beschuldigden, haar echtgenoot vergiftigd te hebben. Ook natnen vele vrouwenhaar toevlucht tot waarzegsters om te weten te komen, hoelang zij nog met „zeker iemand" zouden opgescheept zitten. (Ecole des Femroes") Zij beschreef verschillende van de „sa lons" van die tijd, waar meestal weinig degelijkheid heerschte, maar eene gedis tingeerde hofmakerij en waar vóór alles de „kunst van het converseeren" werd aan gekweekt, converseeren over alles en nog wat, zoowel over kunst en wetenschap, als over de laatste schandaaltjes van het Hof en de samenleving. Toch waren er gelukkig ook gunstige' uitzonderingen. Als zoodanig kan o.a. gel den het „salon" van de Markiezin 'de Ram- bouillet (1624'48). Spreekster eindigde met een overzicht van de litteratuur dier dagen, waarbij zij o.a. de aandacht ves tigde op de geweldig lijvige romans van Mademoiselle de Scudéry en andere. Na den dank der aanwezigen bij monde van den voorzitter aanvaard te hebben, als mede een fraaie bloemenhulde, werd de vergadering voortgezet in het Restaurant Juliana, "waar de souperlafel, roet vele lentebloemen gesierd gereed staat. Voor de schikking der gasten enz. was gezorgd door die beide „doyennes" der winterclub. Mevr. de Douairière Boogaert en Mevr. Ghijsen. Na een welkomstwoord van den voorzitter, werden door de secretaresse de notulen van alle gehouden vergade ringen, in compacten vorm, voorgedragen, en wel in den vorm van een gedicht, waarna voorlezing geschiedde van een „ingekomen stuk", n.l. een bijzonder gees tige dichterlijke ontboezeming van Dom- burg's vrpegeren predikant, Drs H. J. Hak, speciaal betrekking hebbende op deze fees telijke herdenking, waarin hij als oud-be stuurslid, van hartfce deelde. Natuurlijk gaven de sluizen der welsprekendheid her haaldelijk blijken dat zij nog niet dicht gedraaid wenschten te worden, tot Dr. Vaandrager den voorzitter in eene slot rede dankte voor rijn ijver en toewijding aan de belangen der „Winterclub", die voor de intellectueelen van een groot deel van Walcheren zulk ©en bron is van gees telijk genot. Thslen. Naar de Z- Nsb. verneemt, zijn deze week uit deze gemeente verschillende personen met hun kinderen naar de ge meente Giesendaim per autobus gegaan, teneinde een verklaring van een aldaar gevestigd arts te verkrijgen, dat hunne kinderen zonder inenting de school kun nen bezoeken. Duivendijke. De A-R. kiesvereen. heeft de volgende candidatenlijst opgemaakt voor de gemeenteraadsverkiezing: 1. I. A- Padmos (aftr.), 2. W- den Boer (aftr.), 3. W. de Voogd (aftr.), 4- Joh. Viergever (aftr.), 5- Ph. de Jonge, 6- 0. B- Boot, 7. J. Pimmelaar, 8- J- J. v. d. Wekken, 9- J. Bij de Vaate, 10- J. W. v. d. Weele. I i Terneuzen. In de Vrijdagavond gehou den vergadering der afdeeling van den Vrijheidsbond werd in verband met de candidaatstelling voor de ats. raadsver kiezing meegedeeld, dat 'taftr. lid de lieer R. Scheele voor de nieuwe periode geen raadszetel wenscht te aanvaarden. De vergadering sprak echter het vertrou wen uit, dat genoemde heer, die uitstedig was, geen bezwaar zal maken tegen plaat sing op de lijst. De volgende candidaten werden gesteld: L- J- Geelhoedt (aftr.), O. A- Verlinde (aftr.), A. de Bruijne, J. A- Donze, N. J. Harte, L. J. de Vries, R. gcheele (aftr.) en A. de Vrieze. (Tern. Cürt of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwpoort, S. C. Groene- veld te Leerdam. Aangenomen naar Leidschendam H. van Dijken Gzn te Wageningen. Bedankt voor 's Gravenzande (2e pred. plaats) Mr Dr N. G. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn. Voor Lexmond (toez.) J. Ch. W. Kruishoop te Aimemuiden. Voor Weert I. C. G. Gobius du Sart te Wijk bij Heus- den. ?/i Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam-West (SLoterdijK) J. H. Rietberg te Maassluis en B. van der Werf te Doorn. Beroepen te Meliskerke A. A. v. d. Leer, cand. te Hei- en Boeicop. Te Zierik- zee, J. Koelewijn te Berkel en Rodenrijs. Emeritaat. Het Herv. Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland heeft aan ds H. J. de Zwart te §cheveningen eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Juli. D s H. v. d. Bijtel, Ned. Herv. predikant te Surhuizum, heeft tegen 1 Juni eervol emeritaat aangevraagd. D s J. W. II. Kalkman, f Te Hil versum is op 75-jarigen leeftijd, over leden "Ds J. W. H. Kalkman, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Op 26 Sept. 1880 deed hij intrede in zijn eerste Gemeente, n.l. te Nieuw Lekkerland. In

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2