No 155 Vrijdag I April Illf 41® Jaargang GOED BETER SmiABAK EERSTE BLAD. Mesland. Binnenland. Staten-Generaal it te Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. .maar wasch dan toch mei- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.—i Losse nummersf8.03 Prijs der Advertentiin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. m De „Sumatra". De „Sumatra" die thans te Shaïighai vertoeft, verricht daar een buitengewoon nuttig werk. Ben vredeswerk bij uitnemendheid. Dit oorlogsschip ligt n.l. gereed, om zoiodra dit noodig mocht worden, de daar gevestigde Nederlanders gelegenheid te ge ven hun leven in veiligheid te stellein. Dat de leden van de Nederlandsche nederzetting de komst van dezen bodeim met vreugde hebben begroet, behoeft geen betoog. Ben aan H. M. de Koningin gezonden telegram getuigt er van. Hoewel hun leven geen direct gevaar loopt, kan de toestand zich toch zóó ■ontwikkelen, dat er voor de Nederland- sche kolonisten1 niets anders overblijft, dan het veege lijf te bergen'. De wetenschap dat er een schip ge reed ligt om hen, zoo noodig te ontvangen en in veiligheid te brengen, is voor hen een groote geruststelling. Dit werd dan ook van] socialistische 'en van vrijz. democratische zijde in de Tweede Kamer toegegeven. De motie van deni communist om de „Sumatra" onmiddellijk terug te roepen werd door hen niet ondersteund. En daarmee werd tevens het onwaar achtige van het pas verworpen ontwape ningsvoorstel in hef licht gesteld. Hier bleek - opnieuw dat men de conse quentie van zijn eigen theoriën niet aan durft Was men consequent gebleven, dan had men .skj. notie de Visser moeten steiunen. I.iSitCi: °dat deed men niet. Omdat men gevoelde dat dit onderdeel van onze vloot daar op dit oogenblik on misbaar is. i Vertrek van dit schip zou voor onze landgenooten h'eteekenen ellende en onder gang. i De ontwapenaa'rs van een week geleden hebben nu metterdaad het onmisbare van de vloot toegegeven. En hetzelfde geldt ook voor het leger. Als ons leger eveneens eein vredes- instituut naar huis wordt gestuurd, dan beteekeïït dat, ons volk .„^eeijoos ■ever te leveren aan den eersterixflih'bes ten vijand. Dat willen de stemming Van Dinsdag leerde het de socialisten niet. En dat willen ook de vrijzinnig-demo craten niet. Waaruit opnieuw blijkt, dat de Ont wapening voor deze partijen niets anders is dan een leuze' om eenvoudige kie zers te' lokken. Aan zulke partijen geeft wie effist maakt met de belangen van land en volk zjjn stem niet. Liever zal hij zijn stem geven aan de Antirevolutionaire partij', door Tood te maken het blokje voor den eersten c'andidaat van lijst Nr. 5- Het vee en de menschen. In het verkiezingsorgaan van de S.D.A.P. wordt om duidelijk te maken hoe weinig door de provincie gedaan worden voor de sociale gezondheidszorg 'enkele staatjes gegeven, waaruit dan moet blijken, dat in 1920 voor de gezondheid 'der menschen werd uitgegeven f 388.33 en voor hot vee f 8400, welke cijfers, natuurlijk door den invloed van de roode 'Statenleden zouden veranderd zijn in resp. f 10.600 en f 7400. De Provinciale Staten zoo wordt dan met veel pathos uitgeroepen gevoelden dus veel meer voor het beestenras dan voor het menschenras. Nu willen wij niet bespreken de vrhag of de uitgaven voor verbetering van het' rundvee', de geitenfokkerij enz. alleen voor het „beestenras" van beteekenis zijn. En ook willen wij niet ingaan op de dwaze voorstelling alsof alles wat in het belang van hef „menschenras" gedaan wordt, alleen te danken Zöu zijn aan de S.D.A.P. Uit het feit, dat subsidieering van de tuberculosebestrijding het eerst van A.-R. zijde in de Staten verdedigd werd en dat de vier leden van de S.D.A.P., boe boog zij dan ook van zichzelf mogen denken, toch niet al de andere partijen kunnen overstemmen, zoodat het ook de 'andere partijen geweest moeten zijn die de subsidies hielpen opvoeren, blijkt het tegendeel. 'Wij willen er alleen even aan herinne- bij' het samenstellen van deze lijstjt-.-rt'f* Kleinigheid over 't hoofd werd gezin i, n.l. ,do uitgaven voor de krank- zinn.gnnverpleging tot een bedrag van pl.M. 1125.000. Teiien wij dit bedrag mee, dan wordt bet: f129.000 voor de menschen en ruim f8000 voor de beesten. Of de kiezers ook naar waarheid worden voorgelicht, door de S.D.A.P.! De toestand in China. De Frans cha coiisul-generaal te Shanghai spreekt een Reuter-bericht tegen, volgens hetwelk een menigte een aanval deed op de Fransche concessie. Hij ver klaart, dat enkele Chineezen te hoop lie pen en steensn naar de barricades wier pen, en verdwenen, toen een schildwacht in de lucht schoot. Del consul-generaal acht het incident van geen beteekenis. Een Amerikaansche torpedojager bracht hier 47 Engelsche en Amerikaansche uitge wekenen uit Nanking aan. Vóór hun in scheping werden zij met steenen beko geld. De ongerustheid over de groeiende anti- vreemd elingen-agitalie in het nationalis tische China, is nu ook naar het Noorden overgeslagen, vooral naar de districten, welke door het oprukken der 'öantonnee- zen naar het Noorden bedreigd worden. Zoo komen er al vluchtelingen te Shang hai aan vain- de provincie Shantoeng. De meesten van hen zijn Amerikanen. Volgens berichten uit Tsjifoe, in Shang hai ontvangen, zijn alle Amerikaansche 'zendelingen uit het Oosten van Shantoeng op weg naar Tsingtaö>. De berichten uit Nanking, gisteren 'ont vangen, luiden, dat de houding door de- Kantonneezen aldaar tegenover de bui tenlanders .en hun eigendom, voortdurend vijandiger wordt. Twee buitenlandsche schepen, die gisteravond de haven ver. lieten, werden zwaar beschoten van den toiever af en de batterijen die op den Leeuwenheuvel en de stadswallen zijn opgesteld, oefenen zich op de schepen, die de haven binnenkomen. Het Balkan-conflict. Half officieel wordt medegedeeld, dat men verwacht, dat het conflict met Ita lië thans door directe onderhandelingen ■opgelost zal worden, daar de voorstellen voor een onderzgek als afgehandeld wor den beschouwd. De strijd in Marokko. In de stre'ek van Larasj, in den sector van Loekkos, zou een belangrijke mili taire actie zijn ingezet. Een Spaanscli corps werd door dissidenten aangevallen. Er zouden veertig dooden zijn, terwijl een officier gevangen werd genomen. Korte Berichten. De politie te Belgrado heeft een geheime co mm uniistische druk ke r ij ontdekt, die reeds geruimen tijd een tijdschrift publiceerde. 7 personen werden gearresteerd en er worden nog meer arrestaties verwacht. In het departement Gers '(Zuid- Frankrijk) zijn de rivieren hui ten haar oevers getreden. Uitgestrekte vlak ten zijn overstroomd. Het verkeer onder vindt ernstige moeiSijkheden. De werk zaamheden ,op het veld zijn gestaakt. De nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken. Bij Kon. besluit van 31 Maart is le'. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr rnr dr H. A. van Karnebeek als minister van buitenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en zeer belangrijke diensten aan de Koningin en den lande bewezen; 2e. benoemd tot minister van buitenlandsche zaken jhr rnr Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Jhr mr 'Frans Beelaerts van Blokland is geboren te 's-Gravenhage dan 21sten Januari 1872 en is dus thans 55 jaar oud. Hij is zijn ambtelijke loopbaan begonnen bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, in den rang van adjunct-com mies. Op 1 Januari 1901 werd jhr Beelaerts commies-griffier van de Tweede Kamer, welke functie hij acht jaren heeft vervuld. Uit deze' betrekking ging hij1, naar aanlei ding van een tot hem gericht verzoek in den diplomatieken dienst over. Als mi- nister-resident met den persoonlijken, titel van' buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister vertrok jhr Beelaerts in 1909 naar Peking. In 1917 zag hij zich in laatstgemeld© hoedanigheid belast met de bescherming van de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- sche belangen in China. Na terugkeer hier te lande in 1919 werd hij bij] Kon. besluit van.22 Juli 1919 in actieven dienst hersteld en tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van buitenlandsche zaken en belast' met de zeer gewichtige, veel tact vereischende werkzaamheden van chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement. In deze functie heeft jhr Beelaerts van Blokland van November 1921 tot Fe bruari 1922 te Washington deelgenomen, als tweede gedelegeerde van Nederland, aan de conferentie tot beperking van de bewapeningen en aangelegenheden betref fende, het Verre Oosten. Het was me'de in de betrekking van chef van dei afdeeling diplomatieke zaken, dat de heer Beelaerts, in 1924, na de hervatting van de besprekingen pver het verdrag met België, aan het nader overleg mét de Belgische en vervolgens ook met de Britscho: en de Fransche regeering een werkzaam aandeel nam. Nog zeer kort geleden, bij Kon. besluit van '15 Maart j.l., werd jhr mr Beelaerts van Blokland benoemd tot Harer Ma- jesteit's gezant te Brussel, welk ambt hij binnenkort zou aanvaarden. Op politiek gebied is jhr Beelaerts, naar men meent te weten, de christelijk-histo- rische beginselen toegedaan. Het Ned.-Belgisch verdrag. Naar de „Tel." uit Londen verneemt, heeft de Belgische regeering na de ver werping van het Nederlandsch-Belgisch verdrag eenige niet-offiicieelei stappen ge daan 'ten einde do Engelsche regeering ten aanzien van haar toekomstige hou ding in dezen te polsen. In antwoord daarop zon de Engelsche regeering hebben verklaard, dat zij er dei voorkeur aan geeft, dat Nederland en België ernstig zoeken naar een basis voor onderlinge overeenstemming. Een B-T-A--telegram uit Bruissel meldt hog: In de afdeelingenvan de kamer ter behandeling van de begroeting van Bui tenlandsche Zaken sprak men er zijn leed wezen over uit dat het Nederlandsch-Bel- giscth verdrag verworpen was. Men was van meening, dat over de oplossing der hangende kwesties door de beide landen aan de tafel der Groote Mogendheden on derhandeld moet worden. België moet met alle kracht ervoor blijven opkomen, dat de kwestie betreffende dei scheep- vaart oip de gehelde en de verbinding met den Rijn wordt opgelost. Men eischte tenslotte absolute eerbiediging der Bel gische rechten. Verbetering d'er Rijkswegen. De minister van Waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Ka mer mede, dat hij voor verbetering der be staande rijkswegen een vijfjarig werkplan overweegt, in welk werkplan ook de aanleg van nieuwe wegen voor zoover deze aan leg in verhand met de beschikbare geld middelen en den stand der voorbereiding mogelijk zal zijn, kan worden opgenomen. Bij de keuze van de soort van wegdek wordt rekening gehouden met den aard en den omvang van het verkeer. Eerste Kamer. De Staatsbegrooting. Uit de gisteren voortgezette algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting is wel duidelijk gebleken, dat als de rechtsche meer derheid in den Senaat het voor het zeggen had, zou de rechtsche samenwerking al hee! spoedig zou, zijn hersteld. De heer de Vos van Steenwjjk (C.-H.), sprak zich al heel duidelijk uit. De Christ. Ilist. leden van deze Kamer, zoo betoogde hij, wenschen niets liever dan herstel der coalitie, niet in het belang dei partij, maar in 's lands belang. Zij zullen alles doen, wat in hun vermogen is en wat daartoe kan strekken. Zij verkeeren in de zelfde positie ais de A.-R. ten aanzien van de ontstane breuk. Ook zjj hebben er part noch deel aan. Spr. zegt het den heer Colijn na: er zal rustig moeten worden doorge praat. Herstel van het gezantschap is wel van de baan; opheffing van het processie verbod is onmogelijk zonder grondwetsher ziening, waaraan niemand denkt. Wijziging van het bekende artikel van het Regeerings- reglement behoort volstrekt niet tot de spe cifiek Katholieke desiderata. We moeten zoe ken naar wat verbindt, niet naar wat ver deelt. Men moet elkander wat gunnen. Gaarne willen ontvangen, maar nog liever willen ge ven. Gemeen overleg is vooral noodig. Niet afgunstig zijn op machtsontwikkeling' van bondgenooten. Zoolang men dat niet in het oog houdt, is herstel niet mogelijk. En zoo lang zullen de Chr. Hist, het kabinet steunen. De heer C o 1 ij n (A.-R.) sprak zich wat voorzichtiger uit. Na gewezen te hebben op de eigenaardige positie van de Chr. Hist, in dit Kabinet hun program spreekt im mers uit, dat de regel waarnaar het gezag in den staat moet worden uitgeoefend, is de in de H. S. geopenbaarde ordening Gods onverschillig welke de personen zijn, die tij delijk met eenige staatsbediening zijn belast zoodat dit dus ook geldt van ministers in een inlermesso-Kabinet, verklaarde hij over tuigd te zijn, dat men bij de verkiezingen in 1929 op herstel van den normalen toe stand moet aansturen. Nu zijn er twee mogelijkheden: een roomsch- roode combinatie, waarover Spr. niet wilde uitweiden en een herstel der samenwerking tusschen de drie rechtsche partijen. Zal dat herstel spoedig komen? Spr. weet dat niet. De anti-rev. partij staat nu een weinig ter zjjde van den weg, omdat zij geen schuld heeft aan het verdwijnen der coalitie, eiï daarvoor ook geen verantwoordelijkheid wil dragen, vandaar dat spr. de kabinetsformatie destijds op zich' nam, hoewel hij bijna zeker kon zijn, dat er op een oogenblik scheuring zou ontstaan. De antjrev. partij blijft dus volkomen bereid mede te werken tot herctel der samenwer king. Maar haast heeft men niet, het kabinet moet eerst na de verkiezingen ontslag nemen, dan komt er een formateur, die een pro gram opstelt en eerst dan is het oogenblik daar, dat er gesproken wordt over de mo gelijkheid van herstel van de rechtsche sa menwerking. Men forceere dus niets en de antirev. partij zal dus het kabinet steunen zoolang dit het zelf mogelijk maakt. Verder betuigde hij zijne instemming met de denkbeelden door den heer Diepenhorst inzake onze handelspolitiek ontwikkeld. - Vroeger hielp ons wel de meest-begnnsti- gingsclausule, doch deze heeft haar kracht verloren en spr. geeft thans de voorkeur aan een gedifferentieerd tarief. Maar de samen stelling daarvan is zeer lastig, omdat voor elk artikel een minimum en een maximum moet worden vastgesteld. Hoe denkt de regeering er over om aan deskundigen te vragen den noodigen voor- arbeid daarvoor te verrichten? ■Jn verband hiermede vroeg spr. of er niet iets ontbreekt aan de organisatie van ons contact met het buitenland. Het dep. van Builenl. Zaken heeft gezorgd, dat het Fran sche ontwerp-tarief invoerrechten tijdig ter kennis kwam van belanghebbenden maar zou het niet goed geweest zijn, als het de partement zitdagen liet houden, om belang hebbenden te hooren naar aanleiding van dat ontwerp De indiening van het ontwerp is zeer aan staande bij de Fransche Kamer, dus bij ver wezenlijking van dat denkbeeld dient spoed te worden ,s betracht. Ook vroeg Spr. of de organisatie van een departement van handel, landbouw en nijver heid, toegcust met uitnemende kraohien, niet gewenscht zou zijn. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Wibant en Mendels, waar van met name de laatste op uitzetting van de uitgaven van onderwijs, salarissen enz. meende te moeten aandringen. Vandaag komt Minister de Geer aan het woord. hoop is niet oihjd duurkoop want bier ij bah is door honderdduizenden roohers erkend als O ie zijn dan andere tabak van denzelfden prUs, Volgt dus aai goede voorbeeld en rooki Maandag 11 April a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Eede, St. Kruis, Waterlandkerkje en IJzendijke. Da heer M. J- de Vlieger tei Vron- wepolder behaalde op de fcleinveeteelt- tentoonstelling te Zierikzee twee tweede prijzen met zijn Lotharinger voedster met jongen en een haaskleurige voedster met jongen en kreeg tevens een zilveren me daille als verste inzender. Middelburg. In verband met het arrest van den Hoogen Raad inzake den aanslag in de straatbelasting van bewoners van Koiudekerke, stellen B. en W- voor de aanslagen over de jaren 1924 lot en met 1926 voor zooverre zij zijn betaald to reistitueeren en overigens ambtshalve on- invorderbaar te verklaren. Deze bedragen zijn resp. f 134.40 en f 960-20 groot. Thans bestaat het materieel van do brandweer alhier in hoofdzaak uit 8 een heden, terwijl per eenheid beschikbaar zijn 2 brandmeesters, 2 onderbrandmees- ters en 25 spuitgasten. De spuitgasten worden jaarlijks bij: loting aangewezen. Evenals het bestuur over de Brandweer komt het ook B. en W. voor, dat met 10 spuitgasten per eenheid in het alge meen zoei wel zal kunnen worden' volstaan. Daarom stellen zij voor de loting te doen verdwijnen en daarvoor in de plaats te stellen vrijwilligers. Als in voorkomende gevallen voor de bedie ning van de 4 handspuiten hulp- te kort' mocht blijken te komen, zouden tegen betaling personen in dienst kunnen wor den genomen. Aan de vrijwilligers en aan' dit hulppersoneel zou voor dienst bij brand of oefening, een uurloon van 70 cent te betalen zijn, waarvoor ook ver zoeken om geldelijke tegemoetkoming tot het verleden gaan behooren. Er zullen' minstens 100 personen bereid moeten worden gevonden, daaruit kunnen dan 80 worden uitgekozen en de overblijvende:! zouden worden gebracht op een reserve!- lijst. De vrijwilligers zullen; zich voor eett nader vast te stellen aantal jaren hebben' te verbinden. De per brandschel gewekte brandmeesters kunnen dan vrijwilligers in hunne omgeving wekken. De kosten vatt de brandweer zullen door een en ander niet verhoogen. Het premiesysteem voor de spuiten die het eerst water geven wil het college handhaven. In de Alg- Salarisverordening komt O'.a'- de bepaling voor dat agenten van politie vrije geneeskundige hulp genieten voor zich en hun gez-in, behalve voor kinderen boven 16 jaar. Naar aanleiding van een voorgekomen geval wijzen B. ear W. er op, dat deze bepaling door speciale seering van de medische wetenschappen tot verstrekkende financieel© gevolgen zal kunnen leiden, en stellen zij daarom voor nader te bepalen, dat specialistische ge neeskundige hulp alleen mag worden inge roepen na toestemming van hun college. B- en W- wijzen er op, dat bij een vermenigvuldigiingscijfer van 1 de H.O- vermoedelijk f429.000 zal opbrengen, er moet echter worden opgebracht f469.000, waarvoor een cijfer van 1.093 zou noo dig zijn. Voorzichtilgheidshalve stellen B- en W. voor het te bepalen op 1.1. Wethouderspensioen. Bij 'den gemeenteraad te Middelburg is ingekomen bet voorstel van een door Burg. en Weth. benoemde commis sie tot wethouderspensioneering. De commissie bestond uit de heeren O- Hon- dius (a.r.), L- J. Mes (r.k.) en Ph. I: Paul als secretaris. 1 Zij stellen daarin Voor tot vaststel ling van een pensioen over te gas dien het ambt tenminste vier jar jgj vuld en hem met bereikc-n

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1