No 154 Donderdag 3i Maart lit! 4k Jaargang KWATTAW- DatsKWATLH Bnitenland. Binnenland. NI VA TANDPASTA Dit de Provincie. VOUE-MEUL KEEPEN VOORKOMT TANDBEDERF 75 ets. per Vï tube, 25cts.p.'A tube. Slechts gén merk kan aan de sptts staan Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. Onze Gedeputeerden. Over de beteekenis van een rechtsch college van Ged. Staten moeten wij niet gering denken. Het belang daarvan is veel grooter, dan' menigeen die afgaat op den tiiterlijken' schijn, vaak vermoed. Ged. Staten hebben allereerst even als het college van B. en W. in de ge meente grooten invloed op het bestuur van de provincie, maar hun invloed strekt zich ook uit over het bestuur der ge meenten. Van hoeveel beteekenis dit is, blijkt wel 'als we slechts herinneren aan die bemoei ingen dio zij hebben inzake de toepassing en de uitvoering van de wet op het Lager Onderwijs. We hebben na jarenlarigen strijd ge kregen de financieel© gelijkstelling'; Het recht van het bijzonder onderwijs is erkend. De openbare school mag niet meer ten koste van het bijzonder onderwijs worden bevoordeeld. De gemeentebesturen hebben ook de bijzondere scholen te geven, datgene waar' op zij volgens de wettelijke bepalingen' recht hebben. Maar het gaat vaak niet van harte. Er zijn nog altijd gemeentebesturen, ook wel in Zeeland, die aan het recht van de' Christelijke scholen trachten te tornen, die altijd bezig zijn. te beknibbelen en die aan een loyale uitvoering van de wet trachten te ontkomen. Daarom is 'tvan zooveel belang, dat we hebben een collega van Gedeputeer den, dat het recht' handhaaft en dat een billijke toepassing van de wet bevordert. Er wordt aan deze dingen vaak veel te weinig aandacht geschonken. Men meet de beteekenis van een recht- sche meerderheid af naar de watten en verordeningen die tot stand kwamen en de redevoeringen, die werden gehouden en men vergeet de machtige invloed die van het gewone bestuur uitgaat. Het is noodig, hierop in 't bijzonder de aandacht te vestigen, omdat sommige' partijen die de huid trachten te verdeelen' reeds vóór de bear geschoten is, reeds hebben laten verluiden, dat de Anti-revo lutionaire partij toch eigenlijk teveel in-' vloed heeft in lïet college van Ged. Staten. Deze aandrang zal natuurlijk sterker' worden als wat velen vreezen de' positie der A. R. partij in de Staten wordt! verzw'akt, en wij de, volgende week een of meer zetels verspelen. Met Jhet oog daarop is het van het hoogste belang, dat door heel de provincie alle krachten worden ingespan nen om de positie van de Anti-revolu tionaire fractie zqo sterk mogelijk te ma ken, door te sjjemmen in kieskr. Middelburg op S, Brandsma; in kieskring Goes op C. P. Vogelaar; in kieskring Vlissingen op G- van de Pufte; in kieskring Hulst .op Mr P. Dieleman. in kieskring Tholen op C. J. Sonke. in kieskring Sluis op A. Catsman Iz. in kieskring Zierikzee op A. Timmer^ mail Cz. Men vindt dieze candidaien op lijst no. 5 van het stembiljet. Henry Ford gewond. Hearry Ford ligt in het ziekenhuis te Detroit. Hij is Zondagavond gewond toen zijn auto slipte en over een muurtje langs den wog duikelde. Uit China. D0 Amerikaansche consul-generaal Lock- hart heeft een telegram aan den Canton- neescheni minister van buitenlandsche za ken Tsjen gezonden, waarin hij eischt, dat deze aan de regeering te Washington zijn ernstig leedwezen zal betuigen met den dood van Amerikaansche onderdanen te Nanking, onverschillig of deze dood ■veroorzaakt is door het optreden der Noordelijke of der nationalistische troe pen. Naar gemeld wordt heeft de Clantonre- geering een eisch tot schadevergo>edi|ntg van 175-000 dollar bij de Engelsche over heid ingediend, omdat 'hij het rammen van een Ghineesche jonk op de Yangtser- rivier door een "Enigelsch schip 35 .Ghi neesche soldaten verdronken zijn. Bij niet betaling van dit bedrag wordt met repres- saillemaatregelen tegenover Engelsche on derdanen gedreigd. De toestand in Marokko. Volgens een officiéél bericht uit Ma rokko is een Spaansche afdeeling van 400 man, wélke uitgetrokken was, om een kleinen post van inlanders bij Tabenat hulp te verleenen, op een zeer moeilijk terrein slaags geraakt met opstandelingen. Het kwam "tot een verwoed gevecht en de afdeeling leed ernstig© verliezen, doch slaagde er toch in, zich van ha&r opdracht te kwijten. De opstandelingen werden af gesneden. Er worden troepen samenge trokken, om den strijd op het gebied der opstandelingen over te brepgen. Primo de Rivera verklaarde na afloop van den ministerraad, dat de Spaansche commissaris hem heelt medegedeeld, dat hij over voldoende troepen beschikt. Hij bevestigde, dat een gemeenschappelijk op treden der Spaajische en Fransche troepen overwogen wordt- Be dure viseh. De Britsche reeders van de treilervis- scherij zijn van plan een veldtocht te be ginnen onder de leus: eet meter visch! Een Engelsch blad merkt op, dat het pu bliek hiertoe zeker bereid, zou zijn, in dien de visch maar niet zoo buitenspo rig duur was. Zij gaat door drie tusschen- handen, alvorens zij in de pan komt en dan is zij in vele gevallen 300 pet. duurder geworden. (Dit geldt niet alleen van visch! Red. Z.) Het Balkan-conflict. De Politika t'e Belgrado meldt, datZuid- Slavië opnieuw de aandacht der groote mogendheden gevestigd heeft op dei mo bilisatie-maatregelen van Albanië en daar aan toegevoegd heeft, dat het voorzorgs maatregelen aan zijn grens zou moeten nemen, wanneer die Albaneeschei mobili satie niet gestaakt werd. Volgens den correspondent van de „Pe tit Parisien" t© Rome is de Italiaansche regeering bereid toe te stemmen in het zenden van een commissie van onder zoek, mits deze commissie opdracht krijgt, haar onderzoek over geheel Servië uit ta strekken, vooral tot de arsenale'n. Volgens de „Times" heeft Chamberlain een poging tot bemiddeling in het conflict fusschen Italië en Joego-Slavië gedaah- Hij heeft de regeering, van beidei staten uit- genoodigd, direct te onderhandelen om tot ■overeenstemming te geraken. Eerst later zal dan kunnen worden overwogen, of de volkenbond zich met de bij het conflict betrokken vraagstukken zal bezighouden. Korte berichten. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben vier van de grootste steenkolen mijnen in Illinois aangekondigd, dat zij het be dr ij f- zullen sluiten. Door dezen maatregel zullen 72-000 mijnwer kers broodeloos worden. De mijnbezitters verklaren, dat zij niet in staat zijn het bedrijf voort te zetten, volgaas de be staande staatsarbeidsvoorwaarden, die hun groote verliezen berokkenen. De Saksische Volkszeitung het eeni- ge orgaan van het centrum in Saksen, is gestaakt. Sinds Zaterdag zijn geen bla den meer verschenen. Het faillissement van het orgaan, schijnt onvermijdelijk. De Duitsche bond van sigarenfabri kanten heeft beslaten tot eein uitslui ting van alle arbeiders met 'ingang van 16 April. Hierbij zijn 125 000 arbeiders betrokken. De Duitsche rijksminister van "finan ciën, heeft den rijksdag een aanvullende begro'oting doen toekomen, waarhij de noiodige gelden voor het aanstellen van 1760 nieuwe ambtenaren bij den dienst der belastingen worden aange vraagd. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 252 tegen 134 stemmen het voorstel dei- arbeiderspartij tot opheffing van d e doodstraf in het leger, verworpen. De nieuwe minister van buiten landsche zaken. Naar het Oorr. bureau t© 's Gravenhage verneemt, zal binnen enkel© dagen in de Staatscourant verschijnen de benoeming van jhr. mr F. 'Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van buitenlandsche zaken. F, rank eerzege ls van 71/2 cent. In verband met dezer dagen ïn de pers verschenen berichten, dat ae frankeerze gels van 7V2 cent binnenkort niet meer verkrijgbaar zullen worden gesteld, omdat deze, met overdruk, als zegel van 5 cent in omloop zouden worden gebracht, kan met beslistheid worden medegedeeld, dat buitengebruikstelling van, het 71/2 ot. zegel niet m de bedoeling ligt. Prinses Victoria van Bentheim. Voor korten tijd logeert ten Paleize van H- M. de Koningin-Moeder Prinses [Victoria van Bentheijm, een nicht der Koningin-Moeder. Dienstplichtigen lich ting 1928. Voor de ingeschrevenen, die met 3© lichting 1928 tot gewoon- dienstplichtige worden bestemd en die in aanmerking kunnen komen om te worden aangewezen voor da opleiding tot verlofsofficier, be staat tct,een beperkt aantal, de gelegen heid om in plaats van in 1928, reeds 3 (Jctober 1927 te worden ingelijfd en op dien datum do eerste oefening aan te vangen. Zij die van deze vervroegde inlijving gebruik wenschen te maken, behaoren zoo spoedig mogelijk 11a de loting, in ieder geval uiterlijk 15 September 1927, een daaito© strekkend verzoek aan den Minister van Oorlog te richten. Aan een dergelijke vervroegde inlijving is het voordeel verbonden, dat de eerste oefening volbracht wordt aansluitend aan de schoolopleiding en eventueel verdere studie of vakopleiding niet door de eer st© oefening wordt onderbroken. De Inkomstenbelasting. Wij vernemen, dat de Minister van Rin- ncnlandsche Zaken bezwaren heeft tegen de voor Kon. goedkeuring voorgedragen verordening vcor korten tijd dooi- den Maastrichtsen Raad aangenomen, regelen de de kinderaftrek bij de plaatselijke in komstenbelasting. De Minister stelt zich op het standpunt dat de kinderaftrek niet hooger mag zijn dan die vastgesteld bij art. 38 van de Wet op de Rijksinkomstenbelasting. en poetst '5-mor§ens en Vavoncb met Kiezers in den Kieskring THOLEN, stemt op 6 April a.s. op No. 1 van lijst 5. Deze lijst luidt als volgt: 1. C. J. Sonke, St. Maartensdijk. 2. P. Vogelaar, St. Filipslanci. 3. P. den Boer, Wissekerke. 4. P. A. Schwartz, Krabbendijke. 5. J. van Strien, St. Fiiipsland. 6. A. Wisse, St. Fiiipsland. 7. H. Spek, Poortvliet. 8. P. L. Dees, Kortgene. 9. H. Goossen, Tholen. 10. Mr A. J. v. d. Hoeven, Tholen. Werkverruiming in Ooste lijk Z.-V I a and e r en. Op initiatief van den Bcdrijfsraad van den N. C. B. werd Dinsdag een vergadering gehouden van het dagelijksch bestuur van dien Bedrijfs-raad' met heeren burgemeesters uit Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel, in de zaal der R.K. Landbouwwinterschool te Hulst. Het doel dezer vergadering was het bespreken van middelen 0111 de groote werkloosheid onder de landarbeiders te verminderen. Aanwezig waren het voltallig dagelijksch bestuur van den Bedrijfsraad en de burge meesters v. Boschkapelle, Clinga, Graauw, Hengstdijk, Hulst, St. Janssteen, Óssenisse, Terneuzen, Stoppeldijk, Wesldorpe en van Zuiddorp©. De heer C. Moors, voorzitter van den Bedi'ijfsraad, constateerde, aan de hand van beschikbare cijfers, dat ook in deze streken vele landarbeiders in het winter seizoen gebukt gaan onder de werkloos heid. Naar het oordeel van den Bedrijfs- raad moet naar middelen worden omge zien om de moreele en malerieele ellende dier werkloosheid te gaan bestrijden. Spr. bracht 'in herinnering de besprekingen, eenigen tijd geladen gehouden met heeren burgemeesters uit Westelijk Noord-Brabant in welke streek zich hetzelfde euvel ook steeds meer gaat voordoen én zette uit voerig uiteen de gedachte op die verga dering druk besproken, n.l. door middel van financiëelen steun de vlasbewerking hier in de streek te houden, want ge bleken is, dat de algeheele verwerking vah 1 H.AA vlas tot 2000 werkuren mede brengt. Verder vestigde hij de aandacht op nog andere middelen tot werkverrui ming, in die vergadering genoemd. Aan de hand van deze punten had een levendige discussie plaats, omtrent de ver schillende pogingen, die gedaan kunnen worden om spoedig en ook in meer ver wijderde toekomst meeir werkgelegenheid te scheppen. Na uitvoerige bespreking werd men het eens over de volgende punten 1. Vlasverbouw en vlasbewerking wor den goede middelen geacht tot werkver ruiming. Een commissie zal zich in ver binding stellen met vlasfabrikanten en de kleinere vlasserijen, teneinde op de hoogte te komen met den omzet. Aan de hand daarvan kan een begrooting worden op gemaakt omtrent de eventueel te verleenen toeslagen en kunnen worden vastgesteld de stappen, welke men zal doen bij regee ring en gemeenten. In deze commissie werden aangewezen de heeren J. Huizinga F. J. van Campen, J. Truyman Truffimo, en C. IJsenbaert, resp. burgemeester van! Terneuzen, Graauw. Boschkapelle, Hulst en St. Janssteen en de heer J. A. Salman te Haarlem, lid van het dag. bestuur van den Bedrijfsraad. 2. Bovengenoemde commissie zal po gingen doen om, gezien de groote werk loosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, gedaan te krijgen het te werk stellen van buiten landsche arbeiders te beperken; 3. De vergadering besluit werkzaam te zijn om bij besturen van polders en water schappen aan te dringen om het onder houd der watergangen beter te doen ge schieden, overtuigd als de vergadering is, .dat deze werkzaamheden over het algemeen gerekend mogen worden tot pro ductief werk. 4. De vergadering spreekt zich uit dat het wenschelijk is in Z.-Vlaanderen O. D. verschillende belangrijke- verbeteringen in het verkeerswezen aan te brengen, waar door èn de werkloosheid kan bestreden worden èn de belangen van land- eb tuin bouw, van handel en nijverheid worden gediend. 5. De hoofden der gemeenten spreken zich in beginsel uit om namens de ge meentebesturen ©en poging te doen bij den minister van Waterstaat, 0111 gedaan te krijgen, dat ïn het Rijkswegenplan zul len worden opgenomen bepaalde verbin dingswegen in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Bij Kon. besluit zijn met 1 April a.s. benoemd tot luitenant ter zee der 3e klasse bij de Koninklijke marinereserve de adel borsten voor die reserve P. van Willigen en H. G. J. Coumou. Luitenants ter zee 2e kl. G. Moolen- burgh, van Hr Ms wachtschip te Willems oord en A. de Booij, van de marinekazerne te Amsterdam, zijn overgeplaatst naar Vlissingen hij den afbouw van Hr ïïs tor- pedobootjager De Ruyter. Middelburg. B. en \V. stellen/ voor om voor het belastingjaar 19271928 het ver- menigvuldigingscijfer der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen vast te stellen op 1,1 (v. j. 1.15). De C. v. Fin. vereenigt zich mét het voorstel. -Dinsdagavond werd d© jaarlijksche al- gemieene vergadering gehouden van de vereeniging „Handelsbelang". Er werden 27 nieuw© leden toegelaten. De vereeni ging telt thans meer dan 200 leden. Door den secretaris, den heer L. A. Stofkoper, werd het jaarverslag uitge>- bracht, waaraan het volgend© is ontleend. Al zij het verre den huidigen toestand als normaal te kwalificeeren, toch dient erkend te worden, dat meer geregelde toestanden zijn teruggekeerd. De secretaris durft wel te vermelden, dat de zaken in consumptie-artikelen niet veel verschilden met die in 1924 en dus vrij bevredigend mogen worden genoemd. De resultaten blijven echter steeds be neden di© van voor 3en oorlog en kele zaken konden zelfs den economischen toestand niet te boven komen. De ver koop van huishoudelijk© artikelen gaf re denen tot tevredenheid, alhoewel nog maar al te zeer wordt gevoeld hoezeer in huis kamer en keuken bezuinigd wordt. De zaken in luxe- ©n weeldeartikelen hadden in liet begin van het jaar een flauw aanzien, op het eind van 'tjaar een eenigszins beLer beloop. De zaken in ijzer waren, landbouwgereedschappen en lancl- bouwaitikelen hadden 'n vrij bevredigend verloop. De handel in granen, zaden en peulvruchten was zeer verschillend voor ieder artikel. Sommige artikelen maakten dadelijk na den oogst een scherpe prijs stijging mede, ander© daalden aanzienlijk in prijs. Over het algemeen waren d© resultaten niet zeer bevredigend. De han del in brandstoffen werd zeer ongunstig beïnvloed door de staking in Engeland, waardoor de prijzen abnormaal hoog op liepen, en als gevolg daarvan het verbruik tot een minimum werd gereduceerd. De groote concurrentie door het groot aantal zaken in deze branche veroorlooft wij ders slechts een geringe winstmarge. In de kleinindustri© w.as het eerder flauw. Het jaaV gaf allerminst aanleiding tot tevredenheid. In de bouwvakken was het gedurende 1926 zeer slap en bepaald© zich tot het bouwen van enkele particuliere woningen. Van het bouwen van complexen was dan ook geen sprake. Betreffende do werkloosheid in de ge meente werd vernomen van den directeur der Werkloosheidsverz. en Arbeddsbem., dat zij in het afgeloopen jaar ongekend© afmetingen aangenomen heeft. De Vitrite Works begon in Mei te ont slaan) de ijzergieterij kon met de grootste moeite het bedrijf op gang honden; de Meelfabriek zette in het laatst van het jaar het bedrijf geheel stop, terwijl het overigens in de bouwnijverheid en de meubelindustrie zeer slap was. Als men hieraan toevoegt, dat er weinig kans is, dat de beide grootste fabrieken mMamÊÊmBTKSBmÊmmmmaÊatamÊÊKBÊmÊÊÊÊÊÊiiÊÊÊÊmÊmfmsmf het ontslagen personeel weer geheel of ge deeltelijk' terugnemen, dan moet men spre ken van jjjen onrustbarenden toestand. De gemeente deed wat ze kon doen, doch dit zijn echter meer maatregelen ,van tijdelijken aard. Voor oplossing van het vraagstuk is ruime medewerking noo dig der landsregeering, vooral omdat duze materie bekeken moet worden uit natio naal oogpunt. 't Verslag werd onder applaus goedge keurd. Verder bleek, dat de vereeniging een batig saldo heeft van f381,22. De voorz. deelde mede, dat van d© coöperatieve melkfabriek en van de ijzer gieterij Boddaert uitnoodigingen tot een bezoek zijn ontvangen. Dag en uur zul len per circulaire hekend gemaakt worden. Dit werd met applaus vernomen. Vervolgens werd medegedeeld, dat er weer plannen voor een excursie zijn en wel naar Rotterdam. De firma Van den Bergh heeft zich tot ontvangst beleid ver klaard. Ook werd overwogen een boot tocht naar Antwerpen. Ook andere plan nen kwamen naar voren o.a. naar Breda met zoo mogelijk een bezoek aan de kunst- zijfabrieken aldaar. I11 principe werd tofc een excursie besloten, en aan het bestuur overgelaten verdere plannen uit te wer ken. Ook weid besloten over. te gaan tot de instelling van een insigne. De commissie van fabricage heeft zich geheel vereenigd met het voorstel in zake de electriciteitsvoorziening van Wal cheren door Middelburg; de commissie van financiën heeft enkele vragen gesteld. In hun antwoord daarop zeggen Burg. en Weth. o.a., dat de verrekening met de So- ciété over alle door den K.W.U.-meter aangewezen K.W.-uren en berekening der kolenclausule over diezelfde K.W.-uren aldus moeten worden opgevat, dat zij be trekking hebben op alle aan Middelburg te leveren electriciteit, zoowel voor verbruik in eigen gemeente als voor verstrekking in de plattelandsgemeenten van Walcheren. Aftrek van verliezen zal niet meer geschie den en is in den prijs van K.W. en K.W.U. verdisconteerd. Het is te voorzien, dat de stroomlevering van uit de Centrale te Vlis singen aan afnemers in de buitengemeen ten niet geheel over een meetpunt te Mid delburg zal geschieden. Zoo zal het b.v. voor levering in Koudekerke, ter vermij ding van onnoodige leidingverliezen, het meest practisch zijn, dat de stroom dade lijk vanuit de Vlissingsche centrale wordt betrokken, alsdan is dus b.v. reeds een tweede meetpunt aanwezig. Het is de be doeling, dat op groot-verbruikers geen di recte winst mag worden gemaakt door de gemeente Middelburg, wel door het nieuwe bedrijf zelf. Vervolgens wordt door Burg. en Weth. ter vaststelling aangeboden een verorde ning, regelende voorwaarden van aanslui ting aan en levering van electriciteit door het electrisch bedrijf en een verordening, regelende cfê tarieven van dat bedrijf. De opneming der tarieven in een geheel afzonderlijke verordening zal, volgens B. en W., aan de overzichtelijkheid van de re gelingen met betrekking tot het electrisch bedrijf ten goede komen. Het eerstvermel- de concept stemt, naar omstandigheden gewijzigd in verband met den anderen aard van het bedrijf, overeen met de op 20 December jl. door den Raad vastgestelde verordening, regelende de voorwaarden voor aansluiting aan- en levering van wa ter door het Waterleidingbedrijf. O.a. is thans bepaald, dat eerst boven 10 M. in plaats van boven 8 M. kabelhuur voor aansluiting zal moeten worden betaald, wat de gemeente f 500 zal kosten, wat ech ter met het oog op de gunstige resultaten der exploitatie geen overwegend bezwaar mag heeten. Opgenomen is de reductie van 134 cent per K.W.U. zooals zij reeds in 1926 voor groot-verbruikers heeft gegolden. De thans geldende rabatregeling is niet overgeno men, daar zij in de praktijk geen toepas sing bleek te vinden. Thans is wel opgeno men, dat voor winkelruimten na 8 uur des avonds slechts 10 cent in plaats van 25 cent moet worden betaald. Burg. en Weth. vertrouwen, dat daarmede aan een reeds meermalen geuit verlangen wordt voldaan. Naar aanleiding van opmerkingen van de commissies van fabricage en financiën wordt o.a. door Burg. en Weth. het tarief voor een dubbelmeter teruggebracht van f 1 op f 0.50, zoodat minder in aanmerking komt het geopperde bezwaar, dat door den extra gulden per maand geen voordeel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1