Hoest- tabletten N«> 153 'Woensdag 30 Maart li&Slf' 41e Jaar gar Buitenland. MIJNHARDT'S Binnenland. it ie Prpvincle. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Verkeerd systeem. De heer Colipi is er in zijne bij de behandeling van het verdrag met België gehouden rede, met kracht tegen op ge komen, dat er, en dan in verkeerden zin, gesproken werd vair een „systeem-Van Karnebeek". Zulk een systeem, dldus de heer Golijn, is er niet, maar men kan misschien wel spreken van een verkeerd Regeering;ssy- steem. „Het feit, dat Nederland gedurende bijna 100 jaren als men afziet vain de Luxem burg sche kwestie en van enkele momenten gedurende den wereldoorlog, niet geroe pen is geweest om werkelijk buitenland- sche politiek te voeren, is de oorzaak, dat volk en Regeering in Nederland bed den slaperig geworden zijn op dit gebied. Ik hen volkomen bereid die stelling, als het noodig mocht blijken, hier te verde digen. Daaruit is een toestand ontstaian, die voor het behartigen van de buiten- landsche betrekkingen ondeugdelijk is- Wij hebben honderd jaar lang op een flu- weelen kussenstoel gezeten, om van uit onze vensterramen een optocht gade tei slaan. En nu zijn wijigeroepen in dien optocht mee te miarcheeren. Dat eischt van ons volk en van onze Regeering heel andere actie dan in het verleden getoond behoefde te worden. Dat komt b.v. uit in gemis van' sa menwerking; in het overlaten der buiten- landsche aangelegenheden aan één enkel Minister. Men heeft in dit verband tot den Minister b.v. een verwijt gericht, dat. volkomen onbillijk is; een verwijt met be trekking tot het Duitsche tractaat. Ik weet daar wat van. Ik weet hoe de Minister of 's Ministers onderhandelaars nalar Berlijn zij|n gegaan, en ik weet ook, dat de fout niet hij dezen Minister of bij zijn Depar tement ligt. Als er inderdaad fouten ge maakt zijn, dan ligt de font dalar, waar men den Minister het materiaal had moe ten verschaffen, dat voor de onderhan delingen noodig ware geweest." De juistheid van deze opmerkingen wordt algemeen toegegeven. En dat kan ook wel niet anders. Uit alles is toch gebleken dat het tegen woordige Kabinet het blijkbaar niet de moeite waard heeft geacht zich voor deze gewichtige zaak te interesseeren. Was dat wèl het geval geweest, dah zou óf de heer v. Karnebeek niet in het Kabinet zijn opgenomen óf het geheele Kabinet zou zich achter dezen bewinds man hebben geplaatst. Men heeft echter Bnitenlatndsche Zaken maar op eigen gelegenheid laten werken en naar uit de mededeelingen van den heer Golijn bleek niet alleen in dit geval, maar ook in gevallen dat voor landbotaw en industrie hoogst belang rijke onderhandelingen moesten worden gevoerd. Op deze wijze kan niet worden voort gegaan. Vooral in deizen tijd, nu opnieuw met België onderhandeld zal moeten worden en nu door de maatregelen van het bui tenland onze volkswelvaart almeer in ge- yaar wordt gebracht, hebben we noodig1 een krachtige doelbewuste Regee- r i n g s jxilitiek. Aan die taak malg zelfs een intermezzo- kabinet zich niet onttrekken. Uit China. Volgens een 'bericht uit Moskou heeft de communistische internationale een nieuwen oproep gericht tot het wereld- pi'oletariaat en alle onderdrukte volken, waarin een beroep op de transport- en munitie-aibeiders wordt gedaan, om de Cihineezen bij hun strijd om de vrijheid niet in den rug aan te vallen. Het verluidt, dat de sovjet-agitatoren de vorige maand groote sommen gelds voor propaganda-doeleinden te Peking hebben uitgedeeld. De politie doet ijve rig nasporingeu naar verdachte indivi duen; de bladen en persagentschappen worden voortdurend gecontroleerd, ten einde de propaganda ten gunste van Oanton te beletten. Volgens Amerikaansche berichten heeft de chef van den generalen staf van het nationalistische leger verklaard, dat hij vóór het einde van dit jaar met zijn troe pen te Peking zal zijn. Verleden jaar Juli bestond het leger nog slechts uit 7 divisies, thans uit 40 divises met meer dan een milliofen manschappen. De uitrusting der troepen is veel verbe terd. Een Amerikaansch journalist, die een bezoek aan het politieke bureau vain) de nationalistische regeering heeft gebracht, verklaart, dat daar massa's vlugschriften voor het öhineesche volk worden uitge werkt. De propaganda, zoo verklaart hij, heeft de nationalisten grootere successen bezorgd dan de wapenen hebben gedaan, j Een eenigszins vreemd bericht komt I uit Tokio en meldt, dat de Japansche regeering besloot af te zien van het ge bruik van militaire krachten in China', ten einde een overeenkomst te sluiten door diplomatieke middelen. Eeln nota van Zuid-Slavië aan de mogendheden? Volgens een bericht aan de Voss. Ztg. deelde Zuid-Slavië aan de mogendheden mee, dat het zich bedreigd voelt door de met Italiaansehe hulp uitgevoerde al- gemeene mobilisatie in Albanië. Een boycot tegen Ford. Toen Ford e-enigen tijd geleden in zijn fabrieken het loon yöor zijn werklieden op 5 dollar per dag bracht, volgden zijn concurrenten hem) na. _Om toch den trek van de werklieden naar zijn fabrieken te behouden, richtte Ford winkels voor zijn personeel op, waar zij levensmidde len' en kleeren konden koopen. Door zijn goede organisatie slaagde hij er spoedig in zijn artikelen goedkooper te leveren dan andere winkels. Verleden jaar zetten zijn winkels voor een waarde van 30 mil joen gulden om en maalden daarbij: nog twee ton winst. Vijf maanden geleden stel de Ford zijn winkels ook open voor an deren dan zijn personeel, zeer ten onge noegen van de winkeliers in de betrokken plaatsen. Deze staken de hoofden bij1 elkaar en besloten Ford's auto's te boycotten. De beweging begon te Detroit en heeft zich thans ook verspreid tot St.-Louis en andere plaatsen in Missouri. De ver- eeniging van kruideniers en slagers in 'Mis souri heeft thans aan den autokoning ge schreven, dat hij hun oneerlijke concurren tie aandoet. De vereeniging herinnert er Eord aan, dat de kleine kooplieden en winkeliers zijn voornaamste afnemers van vrachtauto's zijn en verzoekt hemi "daarom zijn kruideniers- en slagerswinkels te slui ten. Korts berichten. Volgens een bericht uit Parijs zou in Marokko met het intreden van de lente de strijdlustigheid van dommige stammen in de Fransche en de Spaan- sche zóne weer schijnen op te vlammen. De Gezantenraad heeft gister na inzage van de rapporten over den stand van de ontwapening van II o n - g a r ij e, met algemeens stemmen besloten dat de geallieerde militaire controlecom missie op 31 Maart zal opgaheven wor den. In de Warschausche voorstad Praga hebben twee groepen slagers wegens een concurrentie-ruzie een gevecht met m'essen en revolvers tegen elkaar aangebonden, waarbij een werkman, die met de zaak niets te maken had, is dood geschoten. De politie heeft enkele lieden gearresteerd en de rust hersteld. Doos 30ct Keelpijntabletten 30 en 60ct *mmmm BtJ APOTK. EN OROOISTEN I i li*1 i» irr«; RI irnwhCDc Waar del oo z e Gr oenten. Na afloop der veiling van Maandag te Maastricht, kon men aldaar groote hbopen groenten als prei, boerenkool, selderij enz. als onverkoopbaar zien liggen, de andere producten als spinazie, meikool, uien enz. daalden ook in prijs tot beneden 1 cent per K.G. De bruto omzet van een aanvoer door mieer dan 100 leden was ongeveer f 1000. Voor liefdadigheidsinstellingen zijn ge- noemde producten gratis op de veiling te bekomen. De arbeidstijd bij den zee schee p s b o u w. De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond had in verband met de verkorting van den arbeidstijd bij den zeescheepsbouw van 51 op 50 uur, met ingang van 1 April, zich niet den Metaalbond in verbinding gesteld om dit uur doorbetaald te krijgen. Naar de Voorw. meldt, heeft' de moderne bond van den Metaalbond de mededeeling ontvangen, dat het uur minder werken zal worden doorbetaald. Na d e verwerping v a tl vh e t Verdrag. Een paar Brusselsche bladen hebben nog een beschouwing gewijd aan den toe stand, "geschapen door de verwerping van het Nederlandsch-Belgische verdrag. De li berale „Dernière Heure", die zich tot dus ver van commentaar had onthouden, plaatst boven hare beschouwing als hoofd: Het Nederiandsch. Belgische misverstand, en schrijft onder meer: het vraagstuk ver dient zonder tijdverlies met wijsheid en gematigdheid te worden hervat. Het komt er dan ook op aan alle onvruchtbaar geschreeuw te vermijden en een toestand, die reeds meer dan delicaat is, niet nog ingewikkelder te maken. Verder gaat de Brusselsche krant tegen den chauvinisti- schen geest, die zich, naar het beweert, zoowel in Nederland als in België heeft geuit, te keer, maar wijst tevens op de drijverijen der Belgische nationalisten, die met hunne annexionistische landkaarten, het gooien van Belgische vlaggetjes in zee en het geschrijf van een hyperpa- triottisch blad in Nederland, veel kwaad bloed hebben gezet. De katholiek-conservatieve „Libre Bel- gique" komt nog eens terug op de houding der Fransche pers en constateert met spijt, dat de Parijsche bladen, 'die na de verwerping van het verdrag partij kozen voor België in de minderheid zijn. Aan de hand van een paar citaten betoogt het blad verder, dat men in België dan ook goed zal doen in deze zaak niet te veel op Frankrijk te rekenen en oppert het de veronderstelling, dat de Fransche regeering misschien maar een halven steun laat doorschemeren om België tot conces sies te dwingen- in verband met de aan staande onderhandelingen voor een Franseh-Belgiscli handelsverdrag en de kwestie der permanente verdediging der Fransche noord- en Belgische oostgrenzen. Onze industrie bedreigd. De lieer Fleskens, lid van dei Tweede Kamer, lieeft aan den minister van ar beid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister overtuigd, dat, welk principieel standpunt men ten aanzien van onze handelspolitiek ook moge innemen, verplaatsing onzer industrie naar het bui tenland zooals volgens een uitlating van den heer A. F'. Philips bij ongewij zigde aanneming van het Fransche tarief- ontwerp te wachten is, aangezien het Phi lips' concern alsdan dei voorziening van de Fransc-he markt zal moeten doen plaats vinden door stichting van fabrieken in Frankrijk zoodanige blijvende ernstige gevolgen voor ons land medebrengt, dat de regeering zulks niet lijdelijk mag aan zien, te minder, wanneer de betreffende industrieën hierop tijdig de aandacht vesti gen? 2. Heeft de regeering bereids stappen genomen, om hij de Fransche regeering krachtigen aandrang uit te oefenen, ten einde verlaging der voorgenomen rechten op gloeilampen en radio-artikelen te ver krijgen? Het Kamerlid Fleskens. Volgens „De Msb." is het Tweede- Kamerlid de heer Fleskens, burgemeester van Geldrop, opgenomen in het gemeente ziekenhuis te 's-Gravenhage, waar hij een operatie moet ondergaan. De Poolsche Gezant. De Koningin heeft gisteravond ten pa- leize in afscheidsgehoor ontvangen dr Sta nislas Kozminski, buitengewoon gezant' en gevolmachtigd minister van de Poolsche Republiek bij' Ilr. Ms.'s Hof. Na afloop der audiëntie namen de afge treden gezant en mevrouw Kozminski deel aan den maaltijd van Koningin en Prins. De Koningin heeft den heer Kozminski het Grootkruis van dei Oranje-Naissau-orde verleend. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft gisteren in particu liere audiëntie ontvangen den aftredenden gezant bij het Nederlandsche Hof den heer Kozminski. Bij deze gelegenheid heeft de gezant den Prins overhandigd de Z. K. H. door den) president der republiek Polen verleende orde van den Witten Adelaar. Dit is een zeer oude ridderorde, die dagteekent van het jaar 1300 en slechts hij zeer hoog© uitzondering wordt verleend. Spoorverbinding met Hamburg. Van 15 Mei af zulleini twee nieuwe D-treinen van Altona-Hamburg naiar Rot terdam en terug loiopen, en wel van Al- tona 's middags 1.40, van Halmburg 2-3, te Rotterdam 10-50, te Hoek van Holland 11.20, (te Londen 8.38)- In omgekeerde richting: van Londen 8-30, van Hoek van Holland 7.26, van Rotterdam 7.56, t© •Hamburg 4-3, te Altöna 4.Bo ll e r k en Politiek. Onder leiding van Ds M. Jongebreur heeft de A-R. Kiesvereen. te Veenendaal een vergadering gehouden waarin voor namelijk besproken werd, welke houding men zou aannemen bij de a s. verkiezin gen van de Prov. Staten en den gemeente raad, na hét gebeurde bij de cahdidaat- stelling voor de Prov. Statera. Na langdurige, scherpe discussie werd besloten, dat de A- R. Kiesvereen. buiten wericing zal blijven en dat alle 'kerkelijke partijen bij: de raadsverkiezing met eigen candidaten kunnen uitkomen. In den kieskring Sluis werden door de Antirevolutionaire partij candidaat gesteld de heeren 1. A. Catsman Iz. te Aardenburg. 2. P. de Bruynevan Cruyningen te Oost burg. 3. J. ScheeleDekker te Schoondijke. 4. P. van Cruyningende Hullu te Zuid- zande. De luitenants ter zee 2e kl. C. Moolenburgh en A. de Booij worden 1' April te Vlissingen geplaatst bij den bouw van den torpedobootjager „De Ruyter" aan de fabriek de Schelde aldaar. De heer J. van der Gouwe, inge deeld bij de militaire' politie te Vlissingen, is met .ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot kantonnier bij den Rijks Waterstaat' standplaats Aardenburg. Middelburg. B. en W. stellen den raad v,oor aan den heer mr B. W. F. Kronen berg op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als curator van het gymna sium. Verder stellen zij voor de heeren' mr H. Doorenbos, A. D. Littooij, G. Mes en C. van der Weel, allen aftredend, te herbenoemen als leden van het Hoofd stembureau voor de verkiezing van leden' van den gemeenteraad en tot plaatsver vangende leden de heeren L. J. Mes en L. Onderdijk, beide aftredend, en den heer J. .F. Heemskerk, laatstgenoemde in de plaats van den heer W. A. de Rijcke Sr die de gemeente metterwoon heeft ver laten. Nadat in de raadsvergadering van 27 October de heer H. J. Wesseling te, Win terswijk was benoemd tot onderwijzer met akte wiskunde aan school J, werd in de vergadering van 1 December j.l. beslo ten genoemden onderw. Wesselink over te plaatsen naar de U.L.O. school voor jongens. Waar, ingevolge wettelijke bepalingen in het, met ingang van den cursus 1927- 1928 te openen 2de leerjaar der Uloschool voor jongens, les. in het Engelsch zal moeten worden gegeven, en niémand van het thans aan school J en aan de Ulo school verbonden personeel de daartoe vereischte bevoegdheid bezit, was het reeds eerder noodzakelijk voorgekomen te .trachten, een leerkracht met akte Engelsch' aan school ,T te verbinden, welke kracht dan de lessen in Engelsch aan de U.L.O.- school mede zou "kunnen, geven. Na een 4tal oproepingen hebben zich 12 solli citanten aangemeld, waaruit cle volgende voordracht aan den raad wordt overge legd: H. W. Plomp, hoofd der openbare school te E-mpe, gemeente Brammen en' mej. W. Preijs, volontaire aan eene open bare school te Doom. B. en W. stellen v.oor de benoeming met een' nader te be palen datum te doen ingaan en teekenen hierbij nog aan, dat door de onderhavige benoeming het aantal boventallige leer krachten aan school J, hetwelk voor reke ning van de gemeente komt en op dit' oogenblik 1 bedraagt, geen verhooging zal ondergaan, omdat nog steeds de vac.- Ituiler voortduurt. In vprband met het in 'het ongelijk stellen door den Hoogen Raad van de gemeente inzake het aanslaan van per sonen wonende in de gemeente Koude- kerke, doch wier perceelen grenzen aan wegen of straten in dajemeente Middel-' burg, merken B. en W. pp, dat zij uit het betrokken arrest lezen, dat de Hooge Raad het heffen van straatbelasting ter zake van buiten de gemeente gelegen perceelen in het algemeen niet verboden acht, doch alleen meent, dat de verordening op de heffing dier belasting zooals zij thans luidt, een dergelijke heffing niet beoogt. B. en W. stellen daarom voor in art. 1 der betrokken verordening te lezen: Er wordt onder den naam straafbelasting een belasting geheven wegens al of niet iri de gemeente gelegen gebouwde eigendom men, die zelve of wier aangehoorighedeti aan openbare straten of wégen gelegen-' in die gemeente belenden" enz. Nog wordt voorgesteld, de vergoeding door den Vee- en Vleeschkeuringsdienst' Vlissingen over 1926 aan den dienst Mid delburg verschuldigd wegens medegebruik van het laboratorium aan de Eigenhaard- straat te bepalen pp f707.62. Maandag j.l. hield de afdeeling Mid delburg van Burger Pro Rege haar jaar vergadering in het Militair Tehuis. De voorzitter, de heer C. W. van der Kuip opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris, de heer C. J. Cevaal zijn jaarverslag uitbracht, waaruit blijkt, dat er met vracht gearbeid is. De' penningmeesteras, mej. W. A. Vertregt,' gaf de jaarcijfers, waaruit blijkt, dat er' een batig saldo is. Nadat aan beide dank' was gebracht, sprak de heer S. Brand sma een opwekkend woord, dat met groote' aandacht werd aangehoord, terwijl zang en muziek den avond verdeir opluisterde. Go-es. De Jaarvergadering der afdeeling Goes van Patrimonium werd geopend door1 den voorzitter, den heer A. de Lange, met een kort woord naar aanleiding van Jozua 1 vs 19. Spr. wees er op, dat de afd. ongetwijfeld, veel sterker kon zijn1} indien, in onze kringen meer het sociaal besef ontwaakte, maar dat anderzijds toch' dankbaarheid past voor hetgeen de af deeling in het afgeloopen vereenigings- jaar mocht verrichten. Aan het verslag van den secretaris den heer A. A. Neder- hand, ontleenen wij, dat liet aantal ledeiï 23 bedraagt, dat 5 ledenvergaderingen-; en .een openbare bijeenkomst werden ge houden. en dat veel aan lectuuiversprei- ding werd gedaan. De penningmeester, dhr N. Steenblok, moest helaas mede- deelen, dat de kas momenteel uitgeput is, terwijl nog verschillende betalingen' moeten plaats hebben. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Van de ver gadering der gewestelijke organisatie werd' verslag uitgebracht, terwijl ten slotte de secretaris een causerie hield over enkele' moderne - industrieën in Amerika. Ellewoufstlijk. Maandagavond had de' eindles plaats van den Algemeenen Tuin- houwcursus. Naar het "tweede leerjaar! werden bevorderd: L. J. van Boven, P. M. Dieleman, C. J. P. v. Liere, A. Looij, L. J. Looij, M. Looij, M. J. Looij, P. Looij, J. C. Maat, P. Maat, W. J. Paulusse, A. Plat- schorre, J. F. Pieterse, J. Pikkaart, J. J« Smallegange, A. Stouthamer, J. G. Ver- heijke, J. D. Vlag, M. dé Vrieze, C. F«. de Waal, F. W.olse en C. W. Zoeter, allen alhier woonachtig. De heer J. H. Klooster voorzitter van het Bestuur van den cur sus, sprak zijn tevredenheid uit over denl cursus, waar de cursisten zonder verzuim' en met jjver, vaak onder niet gemakkelijke* omstandigheden, dit onderwijs volgden. De, burgemeester prees de samenwerking, die- op dezen cursus tusschen het personeel,., de heeren H. L. K. Leijs en W. J. Robijtif- en 'd.e cursisten bestaat. Schore. Door den Vrijheidsbond zullen voor den gemeenteraad candidaat worden gesteld: No. 1 J. G. van Nieuwenhuijzart (aftr.), no. 2 C. de Vrieze (aftr.), en' no. 3 J. C. Kcle. -Dhr C. van Koeveringe Hzn. is be noemd tot buitengewoon opzichter bijl 's Rijks Waterstaat (verbetering wegen in Zeeland), standplaats Goes. lerseke. De slager C. van der Plasse had gedurende het slachten het ongeluk de slagader van zij'n arml 'door te snij-, den. Dr Klinkenberg verleende heelkundige hulp. Hansweert- Be kommies J. v. d. Voorde alhier wordt met ingang van 16 April a.S'. overgeplaatst ,naar Middelburg. Met ingang van gelijken datum wordt' de kommies M. Meulenberg overgeplaatst van Middelburg naar hier. Driewegen. In de raadsvergadering van' Maandag waren alle leden present. De rekening Vleeschkeuringsdienst over 1926 centrumgemeente Ovezand, werd goedge keurd. Ook werd goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1926 met f 6454.991/2 in ontvang en f 4646.121/2 in uitgaaf en alzoo met f 1808.87 goed slot. In verband met de a.s. opening van het spoor zullen van 't najaar twee' lantaarns worden geplaatst aan den Platte- weg, "1 bij die watergang en 1 bij het stationskoffiehuis. Het gemeenteverslag over 1926 werd den raad aangeboden. De' raad was niet genegen om het zooge naamde uitponden van varkens en run- ders te verbieden. Op het verzoek van de' Burgerwacht om subsidie werd met 4' tegen 3 stemmen afwijzend beschikt. Tenslotte werd het percentage van de' plaatselijke Inkomstenbelasting voor dit jaar nader bepaald op 21/2 pCt. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Maandagnamiddag was afwezig met kennisgeving de heer D. de Regti De voorzitter deelt mede, dat aan Jac.- de Dreu te Goes door B. en W. is gegund' de levering van de benoodigde 200 kub.- M. bazaltsteenslag, grootte 2/4 voor f3.53 per ton franco vóór den wal in de haven te Hoedekenskerke. De stemhureaux voor de verkiezingen' voor Provinciale Staten en Gemeenteraad

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1