IF" Ming oom No 151 e Compagnie Maandag 28 Maart 1927 41e Jaargat. IMONA KWATTAft* Dats KWA3TA oordigers HOTEL T R E C HT E GULDEN mm Telef. No. 839 Tisfreken oenteplanten, anbieding Weeuweeplanteo. VAN NOORT, fflEENE PRIJS S-GROOT UIS IN i juist beeld heppingen in leeding i Afdeelingen IJBRANTS RHOEDEN at hare collectie ebeel compleet is. 't fijnste tot het teefls voorhanden. J. C. BAARS. terij „De jo., Mlddelburl ma aangemaakte Vef^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VOLLEMELH REEPEN Slechts een merman aan de spits staan 1577-1927. 22 en 27 Maart. De satisfactie van Does 350 jaar geleden. TANDPASTA'S. TANDENBORSTELS. A. C. VAK OER REST, NLIJKE ONGEVALLEN-, Bedrijfs-, Stormschade-, zekeringen. ste. Steeds hulp van :riug en uitvoerige in- Koornmarkt 70, Delft. 0.50 d 0.5» 0.66 0.4# Per loc Witte Kool n Gele (expres) jer 1000 f 8.— p. 1000 f0 80-10000 f 5.58 d noemen verplicht. Telef. 2172. Zwijisdrecht, BUT GEEN FOOIEN eze kennisgeving aangezien dit nei- worden verzonden raat S2, 1ILISBIHGE» ernissen, Lakken, Oli&b kalk, Goudbrons (merk maakartikele^ kwaliteit en P r 9 s' petar ■irecteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor $e Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.t Losse nummers0.08 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. Samenwerking. Iu sommige plaatsen hebben de Anti revolutionaire en de Staatk. Geref. Kies- vereenigingen besloten bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen samen te wer ken, teneinde daardoor te voorkomen, dat- een zetel aan een der linksche partijen of aan de R.-K. Staatspartij zou toe vallen. Een zeer verstandige tactiek. Er zijn tal van plaatsen aan te wijzen, waar door het gescheiden optrekken in! 1923, een groot aantal stemmen verloren ging en de S.D.A.P. of een der andere jaartijen een extra zetel veroverde. En dat gevaar dreigt ook nu. Vandaar dat het. in plaatsen waar dit noodig is, aanbeveling verdient pogingen te doen om tot samenwerking te geraken, een samenwerking, die in bepaalde geval len ook tot de Chr. Historischen kan wor den uitgebreid, al zal dit als regel minder noodzakelijk zijn. Principiëele verschillen behoeven hier geen beletsel te vormen. Nu zal het niet overal even gemakke lijk gaan de moeilijkheden te overwinnen. Als men eerst bij de Statenverkiezingen naast en jammer genoeg ook wel tegenover elkaar heeft gestaan en ge streden, ontbreekt allicht de goede stem ming om een eensgezind optreden voor te bereiden. Toch zouden wij onze Anti-revolutio- naire Kiesvereenigingen willen adviseeren, zich hierdoor niet te laten weerhouden. Laten althans ernstige pogingen wor den gedaan om een gescheiden optreden, met als gevolg zetelverlies, voor rechts, te voorkomen. Gelukt dit niet, wordt de samenwerking afgewezen, dan kan dat worden betreurd, maar dan orust in elk geval niet op ons de verantwoordelijkheid dat misschien een zetel verloren gaat. Huisbezoek. Niet genoeg kan er op worden aange drongen de nog restende dagen voor 6 April zooveel mogelijk te gebruiken voor huisbezoek. Beter dan door vergaderingen, en beter zelfs dan door de pers is het door rustig huisbezoek mogelijk bezwaren weg te ne men en onkundigen terecht te wijzen en voor te lichten. Bovendien weet men dan zeker dat men de personen die bewerking noodig hebben ook werkelijk bereikt. Onbesliste en weinig meelevende kiezers zullen allicht niet de moeite doen naar een vergadering te gaan. Het daar gesproken woord moge goed zijn om de overtuigden te bezielen, niet dan bij hooge uitzondering zal men daar bereiken degenen die aller eerst aan voorlichting behoefte hebben. Bij het verspreiden van bladen en ge schriften loopt men dezelfde kans. Le belangstellende meelevende kiezers zullen van de hun aangeboden lectuur ken nis nemen, maar de kans is groot, dat an deren daarvoor weinig moeite doen. Dit blijkt wel het best daaruit, dat onze huisbezoekers telkens weer menschen ont moeten, die ondanks alles wat er over de verkiezingen geschreven wordt, nog niet het flauwste besef blijken te hebben van de groote belangen die op het spel staan en die volstrekt nog niet weten op welken candidaat zij hun stem hebben uit te bren gen en h o e zij dat moeten doen. Huisbezoek is daarom in verkiezings dagen het meest dankbare werk, dat de meeste resultaten geeft. Het ideaal is wel, dat dit werk georgani seerd vanwege de kiesvereenigingen ver richt wordt. Maar waar de kiesvereenigingen dezen tak van arbeid verwaarloozen, is het ge- wenscht niet alleen maar zelfs noodzake lijk, dat dit werk ongeorganiseerd wordt gedaan. Lateh daarom alle mannen en vrouwen van Antirevolutinairen huize de nog res tende dagen gebruiken om zooveel moge lijk huisbezoek te doen en overal door te geven het parool,; STEMT No. 1 VAN LIJST 5. Zie naar Rusland. De S. D1. A. P.-ars zijn weer zeer actief bij deze verkiezing voor de Prov. Staten. Wie zou dat kunnen wraken? Ze heb ben op hun standpunt gelijk en laat het voor de christelijke kiezers maar een be schamend voorbeeld zijn! Indien de socialisten meenen, dat er van hun beginsel alleen heil te verwach ten is voor ons volk, dan hegrijpen wij, dat zij er zooveel vooir over hebben. Maar wij, die in 'tdiepst van pnze ziel overtuigd zijn, dat door de doorwer king van dat beginsel slechts ramp en ellende over ons volk kunnen komen, moeten dan ook alle geoorloofde midde len in het werk stellen om dat beginsel tegen te staan. De socialisten, hoe mooi ze zich mogen voordoen, zijn in den. grond een revolu tionaire en daarom ook een anti nationale partij. In 1918 heeft Troelstra een poging ge waagd, maar Gode zij dank, het werd ver hinderd Maar die revolutionaire daad van Troelstra is nog nooit door de socialisten royaal afgekeurd. Vergeet nooit: De vos verliest wel zijn haren itóaar niet zijn streken! Natuurlijk zeggen de socialisten niet, dat ze revolutie willen maken. Integendeel. Ze komen met allerlei mooie beloften tot het volk en dan nemen ze het met de waarheid niet al te nauw. Met hel goede, dat de rechterzijdei tot stand bracht, pronken ze of zij het gedaan hadden. Ze spiegelen het eenvoudige volk van allerlei moois voor §n diep te beklagen zijn, wie er naar luisteren. De geschiedenis der Fransche revolutie heeft genoeg geleerd wat een bloed en tranen 'die gekost heeft. En wie eenmaal op: dien weg zijn voet heeft geplaatst, moet steeds verder voort. 'tls een hellend vlak, waarop geen stilstand mogelijk is! Eerst socialist, dan communist! De een tracht den ander te overtroeven! We zagen in onze Tweede Kamer reeds een voorspelletje er van, toen ze met gebalde vuist dreigden! En eindelijk loopt het uit op een toe stand, zooals nu in Rusland wordt aan schouwd, waar een sociale ellende heerscht, die met gegn pen te beschrij ven is. Kiezers, laat u door al die schoon- schijnende redenen toch niet mis leiden! Beloften zijn zoo goedkoop. Reeds vóór de socialisten er aan dach ten waren de anti-irev. voormannen als Kuyper en Talma al bedacht op ver betering van de sociale positie van den arbeider. En allerlei inrichtingen van Chr. philantropie om zwakken, eilendigen, kranken jiaar lichaam en geest enz. te verzorgen! toonen genoeg, dat er onzer zijds harben en handen bereid gevonden worden om hulp tel bieden, waar 't noo dig is. Ons Christelijk beginsel brengt het mede om, naar luid van Gods Woord «--E 1 k a n- ders lasten te dragen! Daarom stemt ook nu op onze anti-revo lutionaire candidaten en maakt rood het eerste blokje van lijst 5. Z. D. M. Een verijdelde toenaderingspoging. Naar aanleiding van de verwerping van het Verdrag, merkt het Hdbld op, dat aan de beslissing van de Eerste Kamer het constructieve complement ontbreekt. Het zijn, zegt het blad, vooral de voor standers, die in een dwaze poging het Verdrag alsnog te redden? dat verhinderd hebben. Niet zij alleen. Ook onder de tegenstanders in onzen Senaat waren er, die andere overwegingen dan de genige, die hier in aanmerking mochten komen, hebben laten gelden. En zij kunnen zich niet verontschuldi gen met de motiveering, dat het geheel in de lijn van hun methode lag. Een zeer schadelijke methode! Terecht schrijft mr H. P. Marchant in de „Vrijz. Dem."; Het meeste kwaad hebben aan het trae- taat gedaan de ijverigste verdedigers, in de Kamer en daarbuiten. Hadden zij allen blijk gegeven van een staatkundig inzicht als de heer Colijn in de Eerste Kamer toonde, dan zou de verdediging een min der afschrikwekkende werking hebben ge had. Zij beijverden zich, de positie van ons eigen land bij voorbaat le verzwakken, door het ondersteunen van argumenten der tegenpartij; alles in ijdel vertoon van internationaal altruïsme. Zelfs werden re delijke Nederlandsche argumenten scheef en belachelijk voorgesteld. g Nu de onderhandelingen te zijner t*d weder zullen moeten worden hervat, zal de -Nederlandsche Regeering zooveel te meer moeilijkheden hebben te overwin nen." De tegenstanders, die dat inzagen, had den echter alle reden te doen, wat in hun vermogen was, om de oaan voor de re geering, die nieuwe onderhandelingen met België zal moeten aanvangen, zoo ruim mogelijk te maken. Overwegingen, die met het prestige der* politieke partijen als zoo danig .samenhangen, hadden hier op het tweede plan moeten blijven. Of dat, met name bij de christelijk- historische senatoren, is geschied, moeten wij op grond van inlichtingen, die ons be reikten, ernstig betwijfelen. Het was ook daarom onverstandig het houden van replieken te voorkomen, om dat op die wijze verhinderd werd te con- stateeren, dat, blijkens de mededeelingen van den minister, de zoogenaamde tweede Scheldereserve bestond. Uit die cgnsta- teering had, binnen de richtlijnen, die de heer Colijn zeer juist had getrokken, een slotsom kunnen ,zijn gemaakt, die h^t gevaar en de beteekenis v.an die reserve al dadelijk zou hebben verzwakt. Er schijnt nog een poging te zijn ge daan om bij monde van den heer Briët namens enkele partijen een verklaring te doen afleggen, waarin zou worden gezegd, dat "blijkens de discussie in het Nederland sche .parlement een regeling met België die aan de wenschen van dit land tege moet kwam, stellig een meerderheid zou vinden, wanneer die ten eerste tot stand ,zou komen buiten medewerking der mo gendheden, ten tweede gevestigd zou zijn op den grondslag der wederkeerigheid en eindelijk ten doel zou hebben een betere verkeersregeling tusschen Noord en Zuid. Het afleggen van die verklaring, die latere onderhandelingen zeer zou hebben vergemakkelijkt, is verhinderd door den heer Wibaut en enkele andere voorstan ders, die doodsbang schenen te zijn voor alles wat maar leek op heropening der discussie. Wat ook hun motieven mogen zijn ge weest, aan de zaak van een toekomstige, bevredigende regeling met België hebben deze internationalisten geen goed gedaan. Nog liggen in ieders heugenis de feeste lijkheden, waarmede in 1924 'het feit her dacht werd, dat Middelburg 350 jaar te voren naar de zijde van Willem van Oran je overging. Velen hebben toen gemeend, dat deze viering eigenlijk gold Zeeland's bevrijding van den Spaanschen onderdrukker, in welken waan nog menigeen verkeert, zoo wel Zeeuw als vreemdeling. De machtige spreuk, die P. G. Boutens' schoone marktspel besloot, dat ter gelegen heid dier herdenking te Middelburg werd opgevoerd: „Van nu af aan Voor Zeeland tegen Spanje! Nu en voortaan Voor God en voor Oranje!" was ook wel in staat om de meening, als sprak hier in 1574 heel Zeeland te doen postvatten. Niets minder juist in tusschen Nadat in 1572 Vlissingen als eerste Zeeuwsche stad partij gekozen had tegen het Spaansch geweld en kort daarna ook Veere, was Middelburg in 1574 gevolgd door zich te begeven onder Oranje als stadhouder des Konings. De steden Goes en Tholen evenwel ble ven gesloten voor den Prins, terwijl hij op Zierikzee geen staat kon maken. Wel kwam den 15den April van 1576 tusschen de Hollandsche en Zeeuwsche Staten een verbond tot stand, om zich ge zamenlijk te keeren tegen Alva, die als symbool mag gelden van den Spanjaard - hoewel men zich uitdrukkelijk aan den Koning trouw verklaarde doch het heeft bijkans drie jaren nog geduurd na Mid- delburg's overgang vóór de stad Goes zich stelde onder de vrijheidkondigende Prin senvlag. Tot 1577 dus had Goes, in rang de derde der zes stemmende steden van Zeeland, zich niet alleen den Koning trouw betoond, doch zich gebogen voor diens niets ont ziende Spaansche vuist, die hij als Graaf over de lage landen aan de zee verplette rend neer deed komen. Goes, reeds in de 13de eeuw vermaard als scheepvaartcentrum, beheerschte het vruchtbaar-welige Zuid-Beveland, ten dee- le als gevolg van haar bij uitstek gunstige ligging, maar ook bevoorrecht door tal rijke privileges, hetzij direct geschonken door de Graven als een vergoeding voor bewezen diensten, hetzij - en dat vóór Vrouw Jacoba's tijd verkregen door het toedoen van de bezitters der heerlijkheid ter Goes, van wie de Borselens de oudst en meest bekende waren. Voortdurend groeide zij in rijkdom en in aanzien, tot, in den aanvang van de 15de eeuw de stad haar bloeitijdperk beleefde, toen Jacoba van Beieren binnen de veste op het slot Oostende een rustplaats zocht tegen de stormen van haar menschelijk en staatkundig sterk beroerde leven en in het schieten naar de gaai verpoozing vond. Maar de langdurige en kostbare hulp aan haar neef en opvolger Philips den Goeden van Bourgondië verleend in zijn strijd om zich als Graaf in hare landen te kunnen handhaven of te doen erkennen, had de eertijds rijke burgers van ter Goes in groote mate verarmd, uit welke armoe de geen nieuwe privileges naar het bleek, hen weer geheel opheffen konden. En toen de meest bewogen eeuw van on ze geschiedenis haar intree had gedaan, kwamen eerst recht de sombere tijden voor de stad door een reeks van diep ingrijpen de natuurrampen. Al reeds geteisterd door ver in het land gedrongen stormvloeden, zagen de Goese- naars in 1530 het water stroomen binnen hunne wallen, zoodat door de stuwkracht de Ganzepoort ten deele werd vernield. Met groote moeite en schier onbetaalbare kosten werd de algeheele ondergang der stad bezworen, doch nauwelijks was men eenigszins hersteld, of op den 18den Mei 1554 brak onder een hevigen Noord-Wes ter een brand uit in de zoutkeeten der stad, die, deels door den storm, deels door de uiterst primitieve brandhluschmiddelen dier tijden, drie vierde van ter Goes tot asch vergaan deed. Nu scheen het eerst met recht alsof de stad haar rol gespeeld had en nooit meer zich verheffen zou. „Vertrouw op God en op Uw-eigen kracht!" Dit woord heeft nimmer voor een Goe- schen burger vreemd geklonken. Beroofd van alles, maar met hoop vervuld, ver zochten en verkregen zij van Keizer Karei nieuwe privileges, die hun het leven in de rampspoedige vaderstad, hoe moeilijk ook, toch weder mogelijk maakte. En diep doordrongen van de weten schap, dat van hetgeen zij nog tenslotte weer verkregen hadden, een groot deel was te danken aan de goedertierenheid van Karei de Vijfde, brachten zij dit gevoel van dankbaarheid ook op zijn zoon, Phi lips den Tweeden, over, en bleven hem in den aanvang van den tachtigjarigen wor stelstrijd, zonder één oogenblik te aarze len, getrouw. Alva, de onmiskenbaar eminente veld heer, had met zijn scherpen Jdik ter stond gezien, dat Goes en het eiland Zuid-Beveland een niet te onderschatten strategisch bolwerk vormen zouden, waar mee hij Zeeland grootendeels beheerschen bon. Onder bevel van Isidore Pacheco, dien hij tot Gouverneur benoemde, zond hij verscheiden vendels binnen Goes, om het eiland en de stad tegen de verwachte aanvallen der Staatsgezinden te bescher men. Niettegenstaande zijn belofte, dat de burgerij geen overlast van deze garnizoe nen ondervinden zou, niettegenstaande Alva's uitdrukkelijk bevel, liet gouverneur Pacheco toe, dat door zijn manschap plunderend werd te keer gegaan .en de inwoners van Goes zoowel als de bevol king van het platteland door hun eigen trawanten wedden uitgezogen. De uitvoer van de veldproducten werd verboden, de handel en de nijverheid lag stil. Toen volgde in 1572 het beleg, dat door den Pxinselijken Gouverneur van Vlis- Ass. APOTHEKER, GOES. Telef. 168. singen Hyronimus Tseraerts later ver- eenigd met den Geuzenliopman Barthold Entes van Menthenda, na één mislukte' poging voor de stad geslagen werd met ingegraven grof geschut en ruim drie dui zend man, hoofdzakelijk Engelschen gn Franschen. Zoo lagen ongeveer negen weken de stad en het eiland door liet Prinsenvolk ingesloten en tal van burgers vonden bij het schermutselen den dood. Tot Mondragon op aanwijzing van zija; hopman Dirk Bloemaert het stoute stuk bestond, om aan het hoofd van eenige duizenden soldaten op1 een doorwaadbare plaats over het verdronken land van Rei- merswaal te trekken en hij bij Krabben- dijke op den Zuid-Bevelandschen bodem trad. Na een hevig gevecht moesten Tse raerts en Entes wijken en door een pa- nischen schrik bevangen vluchtten .hun sterk gedecimeerde vendels naar de Geu- zenschepen; de Spanjaard had gezege vierd. Hoe zwaar beproefd. Goes had 't beleg weerstaan, maar de lasten, die op de schouders der Zuid-Bevelanders reeds zoo loodzwaar drukten, werden met iedereal dag verzwaard, als dank voor de vele offers, die zij voor hun koning brachten. En .als zij in herhaalde remonstranties het durfden bestaan om een verlichting; van dien last te vragen, werden de schroe ven w;el zoo sterk nog aangedraaid. Het waren deze ondankbaarheid enon- verdragelijke willekeur, die den weg be reidden voor wat eens onvermijdelijk ko men moest, niettegenstaande hun gevoel van dankbaarheid voor Keizer Karei e* diens oabeminden nazaat. Geen klacht, hoie redelijk ook, vond biji den nieuwen Gouverneur Don Philippe de Beaumont gehoor, die, toen Pacheco' was gesneuveld, hem in het bevel over het eiland opgevolgd was en evenmin te Brussel bij den Raad van State. Toen werd de stoute stap: gewaagd. In 1576 begaf zich!'een gezantschap naar den Prins, bestaande uit dear Gae- schen burgemeester Oornelis Pieters Pol. derman, den Dijkgraaf van Bewesten ler- seke of Breede Watering, Jan Adriaans- zoon Blancx; den Schepen Pieter "Jas pers Vossemare en den Goescheor secre taris Mr Jacob Valcke. Zij waren van den last voorzien om op een reeks artikelen, door hen uit naam der stad en het eiland opgesteld, de goed keuring van den Prins te vragen, welke als even zooveel voorwaarden moesten gelden, waarop menzich begeven wilde onder het gouverneurschap van Oranje. Die in artikelen vervatte wenschen noemt men gemeenlijk nu: „De "Goesche Satisfactie." Na vele malen heen en weder reizen dier Gedeputeerden tusschen Goes en Mid delburg, waar zich de Prins bevond, werd1 op den 22sten Maart 1577 in laatstge noemde stad de satisfactie 'door partijen onderteek end, om op den 27sten van die maand te Goes vanaf het Stadhuis den Volke plechtig te worden afgekondigd- (Slof volgt.) Kiezers in den Kieskring MIDDEL BURG, stemt op 6 April a.s. op No. 1 van lijst 5. Deze lijst luidt als volgt: 1. S. Brandsma, Middelburg. 2. J. W. van 't Hoff, St. Laurens. 3. J. Bosselaar, Aagtekerke. 4. J. F. Heemskerk, Middelburg. 5. J. A. Vertregt, Middelburg. 6. A. D. Littooij, Middelburg. 7. W. A. den Hollander, Middelburg. 8. L. J. van Voorthuijsen, Domburg. Gevaar op don weg. De Minister van Waterstaat heeft de aandacht van de buig|emieestexs gevestigd op het snelle rijden van automobielen op wegvakken, waaraan wordt gewerkt, zoodat de veiligheid van de arbeiders in gevaar wordt gebracht. Verzocht wordt zoo noodig borden te plaatsen bij uitvoe ring van herstelling aan wegen, waarhij den bestuurders van motorrijtuigen de noodzakelijkheid van langzaam rijden wordt kenbaar gemaakt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Maart in Nederland uitgesproken 53 faillissamen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1