No. 150 Zaterdag 36 Maart 1937 41e Jaargang EEÜSTE Btm. Meilaii T. FABERSJ DE JÖHGE Blutilaii. Staten-CawraaL BI66ELMR* Dit de Provincie. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. GEDEPUTEEROE STATEN. Lange Kerkstraat - Goes. Kiokker? Pendules Barometers Birecieur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes Tel.: Redaciie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 April a-s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. De Statenverkiezingen zijn mede Van belang in verband met de samenstelling van bet college van Gedeputeerde Staten. Daar de Provinciale Staten slechts een paar malen per jaar vergaderen is er behoefte aan een college dat zich'met de dagelijksche leiding en uitvoering van za ken belast. Zulk een college bezitten we in Gede puteerde Staten die in het provin ciale leven een belangrijke functie ver vullen. Er is een tijd geweest, dat de liberalen zoo goed als overal de meerderheid in de Staten hadden. Het gevolg was, dat ook zoo goed als uitsluitend vrijzinnigen tot Gedeputeerden werden gekozen. Met de minderheid werd ook in dit opzicht evenals bij be noemingen geen rekening gehouden. Zelfs toen overal de vrijzinnige meerder heid bedenkelijk begon af te brokkelen en het voor ieder duidelijk was dat ze het veld zouden moeten ruimen, kon men er toch niet toe komen ook aan de anders denkenden een of meer plaatsen in het college van Ged. Staten af te staan. Niet omdat men niet vrijzinnig genoeg was! Geen sprake van. Maar men was wel bij de keuze van Gedeputeerden vrij zinnig. Op de richting, zoo heette het, werd niet in de1 eerste plaats gelet. Men lette alleen op bekwaamheid en geschiktheid. En omdat men in z'n liberale kortzich tigheid nu eenmaal overtuigd was, dat deze eigenschappen alleen en uitsluitend werden gevonden, en gevonden konden worden, bij mannen van vrijzinnigen huize, kwam men er als vanzelf toe, de anders denkenden in het algemeen belang uit te sluiten. Niet dan bij' hoogs uitzondering werd een van onze mannen waardig gekeurd in een dergelijk college zitting te nemen. Als paria's werden ze overal op een af stand gehouden. Aan' de liberale overheersching is na jaren van strijd een einde gekomen. Ons volk heeft het dwangjuk afgeschud. Onder de bezielende leiding van man nen als Kuyper en Lohman zijn de libe rale bolwerken bestormd en genomen. De „piraten" want dat zijn wij im mers volgens een der leiders van den Vrijheidsbond hebben de vrijzinnige schepen geënterd en in den strijd voor de vrijheid en het recht hebben zij' de zege bevochten. De rechtsclie partijen hebben in ver schillende provincies ook in Zee land de meerderheid behaald. Maar en dat strekt hun tot ©ere het vrijzinnige voorbeeld hebben zij niet gevolgd. Het door de liberalen toegepaste on liberale uitsluitsysteem liebben zij niet en- nergens in practijk gebracht. Ook met de rechten der minderheden werd rekening gehouden. Maar de leiding, dat spreekt van zelf, bleef bij de partijen die in de meer derheid waren. En 't is er niet minder goed om gegaan. De vrees van de vrijzinnigen is onge grond gebleken. De ervaring óók in onze provincie heeft geleerd, dat de liberalen onbekwaam' en ongeschikt waren om hunne tegen standers te waardeeren. Wij behoeven dit niet nader aan te toonen. Wie de geschiedenis van de laatste jaren heeft gevolgd, weet, dat de rechtsche par tijen Gedeputeerden hebben geleverd die er zijn mochten. Er was verschil van gaven. Er waren krachtige en minder krachtige figuren. Maar zonder eenige overdrijving mag gezegd, dat de rechtsche Gedeputeerden uitstekénd voor hun taak berekend bleken te zijn, en dat door hen veel in het belang van ons gewest werd verricht. Daarom is het zaak we hopen dit nog nader uiteen te zetten dat wij geen middel onbeproefd laten om het be houd van een rechtsch college van Gede puteerden ook voor de toekomst te ver zekeren, en door heel de provincie te stemmen op No. 1 van lijst 5. ik Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—! Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Regeeringloosheid. Mim'ster van Kamebeek gaat heen. Dat kan wei niet anders. Na het votum van de Eerste Kamer over het Belgisch Verdrag is aanblijven voor hem onmogelijk geworden. Wat echter verwondering mag wekken is dit, dat deze geheele zaak, dia naar het oordeel van vóór- en tegenstanders voor ons land van het uiterste gewicht is en verstrekkende gevolgen kan hebben, geheel langs het Kabinet schijnt heen to gaan. Toen dit Kabinet optrad was het beu kend, dat dit vraagstuk tot oplossing moest worden gebracht. Het ontwerp lag voor afdoening gereed. Daaruit volgt temeer waar nog on langs Minister de Geer verklaarde, dat het Kabinet in groote zaken van staatsbeleid, w.O'. toch zeker de verdragkwestie mag worden gerekend, homogeen is het Ka binet zich daarmee kon vereenigen. Ware het anders, dan zou de heer Van Kamebeek in dit Kabinet geen plaats hebben verkregen. Toch werd door de overige leden geien enkele poging gedaan om Minister van Kamebeek te steunen. Het was de taak van Minister de Geer geweest, nu bij eenmaal dezen bewinds man in zijn Kabinet had opgenomen, zich naast zijn collega te plaatsen. Maar hij deed het niet. Er werd niets gedaan om den heer van Kamebeek te helpen. En het schijnt als de natuurlijkste zaak van de wereld te worden beschouwd, dat het Kabinet aanblijft. Dit wijst naa.r 'tons voorkomt op po litieke verwording. De vraag kan gedaan: hebben we' nog wel ©en Ministerie of zijn er alleen een aantal administrateurs met wid het parlement kan doen wat het wil? Gezien de feiten schijnt het dat we thans hebben een tijdperk van r e gee- ringloosheid. Maar dan is het ook zaak dat er aan' dezen ongezonden en. ongewemschtem toe stand zdo spoedig mogelijk een einde komt. Onze klompenindustrie. Ook onze klompenindustrie dreigt van het zg. vrijhandelsysteem het slachtoffer te worden. Terwijl de laatste jaren de invoer van klompen vermeerderde van ruim 5 milli- oen K.G. tot ruim 7 millioen K.G., liep de uitvoer terug van 1.104.565 K.G. in 1914- tot 516.000 K.G. in 1926. De invoer is dus met ongeveer 40 pet. gestegen, terwijl de uitvoer met ruim 50 pet. is afgenomen. Het is duidelijk, dat het op deze wijze met onze klompenindustrie finaal mis loopt. Welke fatale gevolgen dit zal hebben moge blijken uit het feit dat er plm. 3000 arbeiders in het klompenmakersbedrijf werkzaam zijn, terwijl nog een 1000 arbei ders het klompenmaken als nevenbedrijf uitoefenen. Hier dreigen dus weer eenige duizende arbeiders broodeloos te worden. De Regeering blijft echter werkeloos. Nog onlangs heeft Minister de Geer ver klaard dat hij geen plan heeft om van het vrijhandelssysteem af te wijken. Duizenden en nog eens duizenden wor den uitgegeven om de gevolgen van de werkloosheid te bestrijden. Maar geen vinger wordt uitgestoken om de werkloosheid te voorkomen en de werk gelegenheid te vermeederen. 't Ziet er donker uit v©or onze in dustrieën, onze arbeiders en als gevolg daarvan ook voor boeren en middenstan ders. Uit China. Reuter seint uit Shanghai Een telegram uit Nanking meldt, dat de onderhandelingen over de evacuatie der buitenlanders zijn mislukt. Naar een draadloos bericht uit Londen' meldt, hebben de ernstige gebeurtenissen te Nanking diepen indruk gemaakt in En geland. De berichten over den toestand te Nan king zijn tot dusver onvolledig; er valt echter uit op te maken, 'dat de meeste buitenlanders waren gevlucht naar den heuvel van de Standard Oil Cy, waarop meerdere woningen liggen van Engelschen en andere buitenlanders. Er waren slechts weinig Engelschen' in het consulaat gebleven, welk gebouw naar het schijnt, met kanonnen beschoten is. De naar den heuvel gevluchte buiten landers werden onder kanonvuur .geno men en de Britsche kruiser „Emerald'1 en 2 Amerikaansche torpedojagers open- Zeer groats vsrecbeitteiftieid, den toen een beschieting, zöodat de bui tenlanders konden worden ontzet en weg gebracht door een landings-afdeeling van verschillende nationaliteit. Men heeft nog geen nauwkeurige be richten over den omvang van de ver liezen aan menscbenlevens onder de bui tenlanders bij deze operaties. In officiëele berichten uit .Shanghai wordt medegedeeld, dat de toestand, wat de staking betreft, beter is geworden, doch dat de tegen de buitenlanders ge richte propaganda toeneemt, en dat men' blijft twijfelen, of de bevelhebber derCan- tontroepen wel in staat is, om zijn gezag over de extremisten te handhaven. Dientengevolge geeft de toestand nog steeds aanleiding tot bezorgdheid. Rumoerige Parlelmenfszitfing. De zitting van liet Japansche lagerhuis is zeer rumoerig geweest. Een lid verweet ,den leider der oppositie, dat hij tijdens den veldtocht in Siberië gelden uit de geheime fondsen had verduisterd. Dit gaf tot stormachtige tooneelen aanleiding, zoo dat de voorzitter de vergadering schorste. In de wandelgangen kwam' het tot vecht partijen, waarbij een afgevaardigde ern stig toegetakeld werd. Frankrijk en Rusland. Rakowski, de gezant van sovjet-Rusland te Parijs lieeft in een onderhoud met de pers verklaard, dat Rusland evenals vroeger besloten is, de schulden van het tsaristische Rusland aan Frankrijk niet te erkennen. Sovjet-Rusland is echter bereid aan de Fransche houders der oude Russische staatspapieren een bedrag als schadeloos stelling te betalen, mits Frankrijk 500 mil lioen francs als handelscrediet aan Rus land vergtrekt. Reeds vroeger heeft Rus land zich tegemoetkomend betoond, door aan te bieden per 100 goudroebel staats papieren 125 papierfrancs te willen ver goeden. Het is tot nu toe niet bekend, of Frankrijk op deze voorstellen zal in gaan. Korte berichten. De Belgische politie heeft er de Fransche van in kennis gesteld, dat 35 van de meer dan 200 auto's het vo rig jaar te Parijs gestolen, te Brussel zijn teruggevonden. De politie kwaïn de dieven op het spoor, doordat een Parijzenaar in een der straten van Brussel plotseling tegenover zijn eigen auto kwam te staan. De vroegere Oostenrijk- sche minister van financiën, Ahrer, die in October van het vorige jaar naar Cuba was uitgeweken en tegen wien ernstige beschuldigingen, betreffende mal versaties waren ingebracht, is geheel on verwacht, te Weenen teruggekeerd. De K o n i n g i n-M o e d e r. Het ligt in het voornemen van de Ko- nigin-Moeder om tusschen 16 en 20 Mei het zomerverblijf te Soestdijk te betrek, ken. Minister van Karne beek bij de Koningin. De Konigin heeft gisterochtend den mi nister van buitenlandsche zaken, die omt. heffing uit zijn ambt heeft gevraagd, in conferentie ontvangen. Nederland en België. Minister Vandervelde heeft aan de „Etoile Beige" in antwoord op een des betreffende vraag verklaard, dat hij niet kon mededeelen, welke houding dei Belgi sche regeering zal aannemen, maar dat het zeker was dat nieuwe rechtstreieksche onderhandelingen tusschen Nederland en België onmogelijk waren. Men kan zeggen, zoo voegt het blad er aan toe, dat langs diplomatieken weg door België een beroep zal worden gedaan op de Bngelsche en Fransche regeering, die trouwens op de hoogte werden gehouden van alle onder handelingen. Het vraagstuk zal thans een uitgesproken internationaal karakter aan nemen. De Philips' Uitzendingen. Het departement van Koloniën ontving telegrafisch bericht uit West-Indië dat men daar de uitzendingen van het Philips' Laboratorium te Eindhoven op Vrijdag j.l. met groote geluidsterkte heeft ontvan gen. Gemeld wordt nog, dat de helderheid, zuiverheid en sterkte der Amerikaansche oraroepstations werden overtroffen en dat door den luidspreker elk woord prachtig verstaanbaar was, en dat goede kamer muziek werd verkregen. Er waren geen fading-verschijnselen noch luchtstoringen. Een nieuw communistisch oproer, in Indië. In het goloksche (Sumatra's Westkust) werden wederom eenige communistische propagandisten gearresteerd. Deze/arrestat tie leidde tot de ontdekking van bet staande plannen tot het doen uitbreken van een nieuw communistisch oproer, dat bepaald was op eind Maart a.s. De relletjes zouden te Solok uitbreken. Van daar en uit Batoebekarak zouden de op. standelingen oprukken. Een der arrestan ten verklaarde dat het in zijn bedoeling lag om zich in den rang van kolonel 'aan het hoofd te stellen van 'een bendei ver zetslieden, die bevel zon ontvangen op te trekken uit Kampong; Kenari. i De iepziekte. Naar de Tel. verneemt, heeft dei minis ter van binnenlandsche zaken en Mand- bouw, naar aanleiding van het verzoek van een der tuinbouworganisaties, een commissie in het leven geroepen, welke in verband met het voortduren der iepu ziekte zou onderzoeken, of het niet mo gelijk is een andere boomsoort dan den iep voor wegbeplanting in aanmerking te doen komen. In deze commissie is vertegenwoordigd de Kon. Mij- voor Tuin bouw- en Plantkunde, het Staatsbosch- beheer, de Dendrologische Vere'eniging en de Heidemaatschappij. W ij z i g i n ig Motor- en R ij w i e 1 w e t. De Tel. verneemt, dat thans spoedig het Kon. besluit kan worden tegemoet gezien inzake de inwerkingtreding van del wijziging der Motor- en Rijwielwet en den algemeenen maatregel van bestuur op het in werking treden van het Motor- en Rij wielreglement. Hoewel het nog niet posi tief vaststaat zal de datum van int werkingtreding hoogstwaarschijnlijk wor den bepaald op 1 Juli a.s. Pensioenpremie Onderwijzers. Het lid der Tweede Kamer da heer Van Zadelhoff heeft den Minister van Onderwijs, K. en W- de volgende vra gen gesteld: e. Is het den Minister bekend, dat in een groot aantal gemeenten nog steieds geen terugbetaling heeft plaats gehad vah de door sommige onderwijzers ten on rechte betaalde pensioenpremie over het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Juli 1923, terwijl toch bij arrest van den Hoogen Raad van 22 April 1926 de onrechtmatig heid van pensioenpremie is uitgemaakt? 2e. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat hier ten spoedigste dient te worden ingegrepen, opdat aan de recht, hebbenden het hun toekomende bedrag wordt uitbetaald? 3e. Is de Minister bereid mede! te deelen, welke maatregelen hij voornemens is in dezen te nemen, en binnen welken termijn tot uitbetaling zal worden over gegaan? Het zevende leerjaar. i Ingediend is een wetsontwerp dat de gemeente- en schoolbesturen verplicht ge legenheid te geven tot het ontvangen van onderwijs in het zevende leeraar. Dit voorstel is te beschouwen als een overgang naar het verplichte zevende leer jaar. Het gevolg van dit wetsontwerp zal zijn dat in een aantal plaatsen meer plaatsruimte' en ook meer per soneel noodig zal zijn. Dit mag echter voor den Minister geen reden zijn de wij ziging langer uit té stellen. Verder is ingediend een voorstel lot wijziging van de Leerplichtwet, zoodat de leerverplichting nimmer eindigt, voor dat het kind den twaalfjarigen leeftijd be reikt en de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. Tweed» Kamer. De Naamlooze Vennootschappen. De Kamer is gisteren met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der naaml. vennootschappen gereed gekomen. Met een sneltreinvaart passeerde een groot aantal artikelen met "bijbehoorende amende menten. Tot de meeste belangrijke behoorde zeker bet amendement, dat betrekking had op de publiciteit in de vennootschappen. Het wets ontwerp wilde het bestuur der vennootschap pen verplichten een afschrift van. de balans en de winst- en verliesrekening met toelichting voor een ieder ter inzage te leggen ten kan die heerlijk, van geareasmaaken tèchgoedkoop ia KOFFIE,,DE PAUW lore van het Handelsregister, maar maakte een uilzondering voor de zoogenaamde fa milievennootschappen. Over deze uitzondering ontstond strijd. De uitzondering zou bij al gemeenen maatregel van bestuur verleend kun nen worden, volgens het ontwerp. De heer Van Aalten wilde haar liever maar al vast in de wet zelve vastleggen. Daartegen over was er een amendement van de heeren Heemskerk, Van Schaik en Deckers, om de uitzonderingsmogelijkheid voor familievennoot- noolschappen te laten vervallen. Dit amen dement won het met 41 tegen 25 stemmen. Overgenomen werd een amendement van den heer Droogleever Fortuyn, bepalende, dat houders van onderaandeelen, die tezamen het bedrag van een gesplitst aan deel uitmaken, gezamenlijk de rechten vaft' aandeelhouders kunnen uitoefenen, ook al zijn hun onderaandeelen niet van hetzelfde ge splitste aandeel. Met 36 tegen 33 stemmen werd "aangenomen een amendement-V an Schaik, om de be paling te doen vervallen, dat bij de akte van oprichting kan worden bepaald, dat slechts aandeelhouders als gemachtigden van onder aandeelhouders op de algemeene vergadering zouden kunnen optreden. En met 50 tegen 21 stemmen werd aange nomen een amendement-F ortuyn, om rechtsvorderingen, voortvloeiende nit overeen komsten tusschen naamlooze vennootschappen en bestunrderen, niet voor den kantonrech ter, maar voor de rechtbank te brengen. De eindstemming zal a.s. Dinsdag plaats hebben. In den kieskring VLISSINGEN werden door de Antirevolutionaire partij candi- daat gesteld de heeren 1. G. van de Putte, Vlissingen. 2. P. G. Laernoes, Vlissingen. 3. C. Boone, Koudekerke. 4. D. de Buck, Koudekerke. 5. L. Simonse Lz., Biggekerke. 6. J. Koppejan Ez., Zoutelande. 7. A. Melis, O. en W. Souburg. 8. C. Polderman, Biggekerke. 9. F. de Rijke, Koudekerke. 10. J. Polderman, Westkapelle. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1927 benoemd tot directeur der registratie en domeinen: te Middelburg; C. E. de Jonge, inspecteur der registratie en domeinen te Amsterdam. Door Gedeputeerde Staten van Zee land zijn voor het tijdvak van 1 Juni' 1927 tot en met 30 April 1931 benoemd tot lid der commissie van aanslag voor dé inkomstenbelasting ter standplaats Zie- rikzee de heeren G. L. Klompe te Ouwer- kerk; J. Padmos te Duivendijke; A. Rib'- bens en J. Unger te Zierikzee; standpL St. Maartensdijk de heeren A. J. Bierens te St. Annaland; Th. A. Boudeling te St. Pliilipsland; L. Groenewege Cz. te St. Maartensdijk en W. Moelker te Tholen'; standplaats Oostburg de heeren J. B. Been te Groede, C. N. Jansen van Roosendaal te Oostburg, A. I. Leenhouts te Retran- chement en J. de Hullu te Breskensstand plaats Neuzen de heeren J. J. de Jager, A. de Vrieze en A. Dees te Neuzen en J.- Stolk te Zaamslag. E en merkwaardige meteoor steen. Prof. A. A. Nijland te Utrecht 'schrijft aan de N. B. G.: Den 28sten Augustus 1925 viel er mid den op den dag met veel geraas een nage noeg bolronde meteoorsteen in een wei land bij Ellemeet (eiland Schouwen). De' steen drong een halven meter diep in den'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1