ng. ne koop rank toeft niet te zijn :ken brero, I)E ZEEUW tweede blad. c&tingen. KATHLYN BARRINGTON. Uit ie Provincie lfddelbur§ IER of GLOOR genoegen van verschaffen. N WAARDE, haar dank )or haar inge- rEISS ZEEP- CONDOS- ihtigen in de ilmarkt, Goes. in de pakjea ichine, Luxe- of meer bons goed voor de p en Toiletzeep. EERSTE KAMER Het verdrag verworpen. FEUILLETON. De Pers over de verwerping van het Verdrag. LTING *9é bestaat. .-gels die n inetru- wordt de geregeld. Jige inlichtingen ging komen, dat huis muziek en in I VAN VRIJDAG 25 MAART 1927, No. 149. Zooals we gisteren reeds konden melden is het Nederland,sch-Belgisch Verdrag door de Eerste Kamer met groote meer derheid verworpen. Dal de verwerping zeker was, werd al gemeen aangenomen. Maar dat de meer derheid tegen het verdrag zóó groot zon zijn, zal wel niemand hebben verwacht. Omtrent deze historische zitting vonden wij o.m. het volgende vermeld: De Kamer is compleet. Jhr. Verheyen, een beslist tegenstander van het verdrag, is aan den arm van zijn verpleegster naar de vergadering opgegaan om zijn stem uit Ie brengen. De tribunes zijn overvol. De gezanten van Denemarken en Zwitserland, verschillende Tweede Kamerleden, mi' dr F. A. G. van LyndeiRvan Sandenburg, op perkamerheer van de Koningin, worden opgemerkt; de tribunes voor de pers zijn meer dan bezet. Onder groote spanning wordt de verga dering geopend. Eerst een lachsucces, ver oorzaakt door eenige studenten-officieren, die een dwaas-impertinent telegram aan den Senaat hebben gezonden. Voor- en tegenstanders lachen en het telegram wordt als ongepast ter zijde gelegd. Dan willen een paar leden hun stem motivee- ren. Dit is voor de voorstanders te véél! Vooral de heer Wibaut is, schijnt althans, verontwaardigd. Waarom? Een korte stem-m otiveering is volkomen ge oorloofd en noch de heer de Wit, noch de lieer de Veer gingen verder dan een korte verklaring. Te 11 uur 39 kondigt de Voorzitter, ge neraal van Voorst tot Voorst, de stemming aan. Het historisch moment is aangebro ken. Niemand twijfelt meer aan den uit slag. De toch niet uitsluitend sportieve nieuwsgierigheid naar de cijfers, waarmee dit Verdrag' zou worden verworpen, zou nu eindelijk bevredigd worden. Verschil lende Ministers, Kamerleden en toeschou wers teekenen de „voor" en „tegen" aan. Alleen minister van Karnebeek, uiterlijk onbewogen, schijnt zich met deze sport niet in te laten. De uitslag overtreft de verwachting. Zelfs de grootste optimisten waren niet hooger gekomen dan tot 32 18, een verhouding, waarover de voorstan ders glimlachend de schouders ophaalden. En het werd 33 tegen 17! De heer Golijn is de eerste, die naar de ministerstafel gaat en den Premier aan spreekt, De gevallen Minister van Buiten- landsche Zaken reageert niet. Even later drukt de heer Golijn hem cle hand, daarna baron van Wassenaer en de tegenstanders Polak en Slingenberg. Dan verlaat de Mi nister, omstuwd door zijn collega's de Geer, Kan, Lambooy, Donner, van der Vegte en Koningsberger, de zaal, die wel dra leegstroomt. Minister van Karnebeek gevallen, met opgeheven hoofde! Op het Binnenhof. Heel vroeg had zich gisterochtend reeds een groote menigte belangstellenden op het Binnenhof verzameld, die tegen half twaalf was aangegroeid tot eenige duizen den, die in een groote carré op het Bin nenhof waren opgesteld. Politie te voet en te paard regelde de orde. De toegangen tot het Kamergebouw werden vrij gehouden. In de parlementaire geschiedenis is een dergelijke enorme belangstelling nog niet voorgekomen. Zoodra de tijding van de verwerping uit de bovenramen naar buiten werd geroe pen, ging een luid gejuich op. De men schen wuifden met hun handen omhoog. Het gejuich bleef geruimen tijd aanhou den. Daarna woelde de menigte in opwin ding' dooreen. Tot op de trappen van de ridderzaal waren de juichende menschen verzameld. De menigte bleef nog langen tijd toeven, niettegenstaande de pogingen van de po litie om haar te verspreiden. De menschen bleven echter, tot de Kamerleden en de Minister het gebouw verlieten. Om over half een was de menigte op het Binnenhof nog niet veel verminderd. Hel 10) Hij richtte zich tot zijn gezelschap en leidde het naar eon groot huis, waar het licht door de vensters scheen. Dr Burritt bleef achter met zijn an deren bezoeker. Binnengekomen stelde Forsyth voor „Liberty Hall!" Daarna wendde hij zich tot Kathlyn Barrington: „Ik hoop dat u zich hier thuis zult voelen". Zij glim lachte tot antwoord en zette zich bij een houtvuurtje dat in een haard brandde. Pas was hij aan het vertellen, dat Bur ritt een vrijgezel was, dis volhield, dat de gewoonten uit het vaderland gingen hoven alle Chineesche gewoonten, toen de besprokene haastig binnentrad. „Ik heb je hulp noodig, Forsyth. Het is van 't grootste belang. De man, dien je zag, is een mandarijn van grooten invloed in deze omgeving. Meer dan eens heeft hij op allerlei wijze de zending tegengewerkt; nu brengt hij mij zijn eenig kind, het licht zijner oogen, zijn zonne straaltje. Haar voeten zijn door het lang- wachten was op minister Van Karnebeek. Zijn ambtgenooten, die aanwezig waren gebleven en de Kamerleden waren achter eenvolgens verdwenen, maar minister Van Karnebeek verscheen niet. Volgens be richten uit het Kamergebouw zou hij bin nendoor uit hét Departement van Water staat zijn heengegaan, maar dat kon niet, meenden de fotografen, want zij hadden de uitgangen op het Binnenhof belegerd. Later zagen de fotografen den minister toch nog ontsnappen door een zijdeur naar liet Departement van Binnenlandsche Za ken. Het beleg werd dus verplaatst. Eu de menigte, die meerendeels uit nieuwsgieri gen bestond, volgde trouw de bewegingen van de belegeringstroepen. De politie had moeite den rijweg onder de poorten vrij te houden. Enkele persstemmen over de verwer ping van het verdrag laten wij hier volgen: „Op Minister van Karnebeek, zegt de „Nederlander", moet deze beslissing, in het uur, nadat zij gevallen is, den in druk maken van gemis aan waardcering hij het Nederlandsche volk voor zijnen overwinnenden arbeid van het jaar Ï919 ja van vernietiging van zijn levenswerk van acht moeilijke jaren. Toch ïs dit niet de beteekenis der gevallen beslissing. En het zou ons niet verwonderen, als eenmaal ook over 'deze wonde de tijd zijn genezende kracht zal hebben uitge oefend, dat van Karnebeek dit ook zelf zal erkennen. In 1919 stond Nederland tegenover een herademend België, dat, na veel lijdein, zfch weder oprichtte, en dat, gesteund door machtige bondgenooten, greep naar vergoedingen. De overwinningskoorts was ecne belemmering voor het recht zien en voor het zien van het recht. Toen heeft van Karnebeek den annexatiegeest terug, gedrongen en de oogen geopend voor het recht van den vrijen Nederlandschen Staat. Voor altijd heeft Hij daarmede gewonnen het recht op do dankbaarheid van het Nederlandsche volk. en zij zal hem niet worden onthouden.". Op de vraag, wat er nu gebeuren moet, antwoordt het blad: „Allereerst is er behoefte aan rust. Even zullen de tegenstellingen opvlam men, dat kan niet anders. Maat' dan. moet er rust komen. Dan zal van Karnebeek inzien, dat door do beslissing van 24 Maart 1927 zijn work van 1919 niet is vernietigd, inte gendeel, dat op den grondslag van het toen verkregen resultaat, kan worden voortgebouwd. Dan zullen de verantwoordelijke perso nen in België inzien, dat bet ook in België's belang is, dat een. overeenkomst van vriendschap en wederkeerige ontwik keling tot stand kome tusschen het vrije souvereine België en hét vrije soevereine Nederland, in volkomen oprechtheid en eensgezindheid, zonder achterdocht en zonder eenig voorbehoud, aan een van beid^ zijden. Dan zal de grond gelegd kunnen wor den voor een tijdperk van langdurige en hartelijke overeenstemming tusschen dei beide Staten, die door afkomst, taal, bo dem en ligging onmiskenbaar tot eenheid en samenwerking zijn geroepen." De „N. R. Clrt." constateert met vol doening, dat de meeste leden, diei tegen het verdrag hebben gesproken, hebben 'dóén uitkomen, dat 'het geenszins een streven was, België te kort to doen of het te onthouden waarop het redelijker, wijze aanspraak kon maken, hetwelk hen leidde; en dat hun verzet niet werd in gegeven door naijver of onwelwillende gevoelens jegens den buurstaat, met wel ken Nederland, tot beider voordeel en geluk, zeer wel op voet van hartelijke ge ne,geilheid kan en wit leven".» Zcodra dit in België begrepen' wordt, ligt, de weg voor nieuwe onderhandelingen open. Het „Utr. Dagbl." merkt o.m. op, dat de Eerste Kamer een ondeiiiuidscho wonde in liet, Europeesche lichaam heeft weggesneden. Thans is de weg vrij' voor een toenadering, die niet schijn, maar .waarheid is. „Het Gent rum" zegt, dat de Eerste Kamer een zware verantwoordelijkheid op zicli heeft geladen. Een gunstige situatie is nu verspeeld. durig gebonden zijn, vreeselijk ontstoken. Als we, met Gods hulp, haar in 't leven kunnen houden. „Laat ons onze beste krachten inspan nen en zegene God onze pogingen!" voeg de Forsyth er aan toe, terwijl hij zich naar de deur wendde. „Ik hoop, dat de dames ons veront schuldigen." „Misschien kunnen we d helpen", ant woordde een der zendingszusters. „Kent u Cbineesch?" vroeg Burritt. „Ik" antwoordde Kathlyn Barrington rustig. Dr Burritt keek haar verbaasd aan en zei dan kortaf: „Dan kunt u helpen. Mis schien kunt u de kleine wat kalmeeren, terwijl wij onze voorbereidende maatre gelen treffen. Komt u dus mee". Met de twee dokters xwam ze in een als ziekenhuis ingerichte zaal, waar vier kribben stonden. Op een daarvan lag de kleine patiënt, kreunende van pijn. Burritt wees naar haar en fluisterde tot Kathlyn „In Gods naam, doe uw 'best praat met haar. Zij lijdt verschrikkelijk en is ibang voor ons. In tien minuten zijn we klaar." Alleen gelaten met de kleine liep Kath lyn op de teenen naar het kribje, waarop het patiëntje lag. Het kind lag mét ge- sloteH oogen. Haar donkere wimpers „Alle nadeelen zullen we krijgen, maar do voordeelen missen. Minister van Karnebeek zal thans gaan. In alle oprechtheid en warme bewon dering brengen wij hem een ©eresaluut. Hij heeft zijn land in moeilijke jaren op voortreffelijke wijze gediend dooi' wijs beleid, groote behoedzaamheid, scherp doorzicht en zeldzame kracht. Helaas, de felle persoonlijke campagne, tegen hem in de laatste maanden op onwaardige wijze gevoerd, zal bij velen van ons volk zijn persoon hebben gei- schaad. Maar even zeker is ook dit: de onpartij dige historie zal hem in het gelijk stellen en hem de waardeering hergeven, die hem thans onthouden wordt. Hij kan gaan in de vaste overtuiging, dat hij zijn land gediend heeft als een echt vaderlander, die beter heeft ingezien dan zijn bedillers, wat dit land ten voor deel zou zijn geweest." De „Residentiebode'-1 zegt o.m.: „De bezwaren tegen dit Verdrag waren groot, vooral, omdat het begin er van niet deugde. Als men met een nieuw Ver drag komt, los van de voorgeschiedenis die voor België weinig r'oemvol was en i>p wederkeerige basis, dan zal men heel Nederland bereid vinden tot samen werking. Nederland wenscot niets liever dan verbroedering met zijn stamverwante Zuiderburen." „De .Maasbode' hoopt, dat de na tionale eenheid, die zicli bij de bestrij ding zoo treffend demonstreerde, zich ook zal doen gelden nu liet er op aankomt tegenover België een .constructieve poli tiek te voeren! „Het Volk" dringt er bij de Bel gische regeeiring met de meeste kracht, op aan nieuwe rechtstreeksche onder handelingen niet af te wijzen, ter wille van de goede verstandhouding tusschen de beide landen. Over de opvolging van minister van Karnebeek zal schrijft het blad ten. slotte stellig een heete strijd ontbran den, zoo voor als bovenal achter de 'schermen. Het soc.-dem. orgaan hoopt dat de nieuwe minister in even sterke mate als de heer Van Karnebeek het getoond heeft, de kunst van dat „Europeesch denken" zal verstaan, zonder hetwelk in dit tijds gewricht. geen vruchtbare en ongevaar lijke buitenlandsche politiek meer door een klein land gevoerd kan worden. BELGISCHE PERSSTEMMEN. De „Lil) re Bel gi que' schrijft, dat men het in rogeeringskringen. vermijdt, mededoelingen te doen omtrent de proce dure, welke de 'regeering overweegt te volgen. Eenige afgevaardigden, tot oordeelen bevoegd, verklaarden aan het blad, dat Nederland een groote stommiteit heeft be gaan. Zijn souvereiniteit op de Schelde zal thans waarschijnlijk als inzet van de quaestie worden gesteld; het is wel zeker, dat in deze zaak België en de oud-gealli eerden gemeenschappelijke belangen heb ben. De „Nieuwe Gazet van Ant werpen" schrijft: Holland heeft het tafellaken doorgesneden. Het moet liet maar weten. Onze regeering is tot uiterste toegevingen gegaan, zij heeft naar geen nieuwe voorstellen van Holland meer te luisteren. Vooral niet meer nu het voor goed uitgemaakt is, welke geest de meer derheid vau dit land ten onzen opzichte bezielt. Nu maar cle quaestie gebracht voor het tribunaal der mogendheden. De „Eclio du Soir te Antwerpen schrijft: Het optreden van Nederland zal in het buitenland scherp veroordeeld wor den. Men moet wel tegen deze beslissing in appél gaan. De „F land re Liberale" uit Gent zegt: De Nederlanders kunnen het ons nog niet vergeven, dat wij in 1830 onze vrijheid hebben verkregen en zij kunnen zich niet voorstellen, dat het winnen van den wereldoorlog van België Heeft gemaakt een onafhankelijk land, waarvoor de her ziening van het verdrag van 1839 een noodzakelijk vereischte is. De „Nation Beige" sch rijftMen denkt wel, dat wij nu wel spoedig weer zullen beginnen met de comedie van der gelijke onderhandelingen, maar nu is de beurt aan de mogendheden, want het vraagstuk van de Nederlandsche delta: Schelde, Maas, Rijn is eèn internationaal probleem. waren nat van tranen en iederen keer, als ze ademhaalde, kreunde ze zachtjes. Een oogenblik stond Kathlyn stil, ver vuld met medelijden, daarna ging ze zit ten op een stoel en streelde zacht cle hand van bet kind. „Mijn lieveling!" zei ze rustig. De oogen van cle kleine openden zich en Kathlyn zag daarin in zoo'n pijn als geen sterve ling vermag te beschrijven. Het meisje staarde haar met donkere oogen aan, vervolgens bewoog ze even tjes haar hand, maar dij werd gevolgd door .een stuipachtigen ruk en een half onderdrukten kreet van pijn, toen ze weer een aanval van pijn kreeg. „Mijn voeten", fluisterde ze vertrou welijk. „Ze braaden zoo." „Ja, boor, dat weet ik. Maar de dokter komt. En hij zal de windsels losmaken en dan zal het branden minder worden. Je moet niet bang zijn, hoor liefje!" „Neen, dat zal Ik ook niet, als u maai bij me blijft. Ik ken u niet, imaai' toch houd ik van u." Zacht drukte ze de hand van. Kathlyn en sloot daarna weer de oogen. Zonder te spreken bleef ze zitten en hiald de hand der kleine vast. Vol medelijden' keei; ze naar het kleine schepseltje daar vóór haar mat haar arme, gebonden voeten, DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS te Utrecht gehouden werd dit jaar weer door zeer vele autoriteiten bezocht. Boven Z.Exc. Lambooij, onze Minister van Oorlog bij zijn bezoek aan de Jaarbeurs. De „Soir" zegt, dat men dadelijk wel kan vaststellen, dat bet noch waardig noch politiek zou zijn, nieuwe besprekin gen met Den Haag te openen. De V i n g t i m e Siècle schrijftWij moeten Londen, Rome en Parijs herinne ren dan de plechtige beloften, .die ons werden toegezegd dadelijk na den ooriog. Nederland heeft weer eens te meer zijn verlangen om ons dicht te spijkeren ge toond. Een ander Belga-telegram uit Brussel zegt nog, dat alle bladen het er over eens zrjn,. dat het onmogelijk is, nieuwe onderhandelingen met Den Haag te ope nen. Afgevaardigden en senatoren betuig den hun verontwaardiging en zeggen, dat de kwestie slechts op internationaal ter rein kan worden gebracht. De Vlaam- sclie vertegenwoordigers verbergen hun teleurstelling niet. De Kiezerslijst. Wij brengen nogmaals in herinnering dat de nieuwe Kiezerslijst in alle Gemeen ten lot 21 April tor Secretarie ter inzage ligt. Tot en mlet den lödeu April is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de kiezerslijst te vragen. Vooral met het oog op de komende raadsverkiezingen is het van voel belang, dat een ieder dio meent recht te hebben op de kiezerslijst geplaatst te worden, nagaat of laat nagaan of hij (zij) ook inderdaad op de lijst voorkomt. Korfbal. Het Z.-Bevelandsch 12- tal, samengesteld uit de clubs: „Zeelan- dia" te Hansweert, V.O.L.T.A.S. to Goes en E.L.T.O. te Kloetinge, hetwelk op 2en Paaschdag de Korfbalvei eeniging R.C.IT. uit Utrecht zal ontmoeten, speelt a.s. Za terdag een oefenwedstrtd tegen „Zeelan- dia" van Hansweert, op bet terrein Van laatstgenoemde te Schore. Tevens speelt E.L.T.O. 2 een vriendschappelijke wed strijd tegen Zeel and ia 2 op het terrein van Elto. Middelburg. Op 38-jarigen leeftijd is al. hier overleden Dr J. Papegaai}, vroeger alhier woonachtig, in leven huidarts, chef v. cl. kliniek em huid-' en geslachtsziekten aan het Binnengasthuis en consulent aan het Wilhelmina@ast.huis te Amsterdam. Goes. Gisteravond vierde de Geref. Jon. gedochtersvereen. „Hebt da waarheid en den vrede lief" haai' 55 'jarig bestaan' verminkt, als offer a&n een barbaarsche gewioonte, die jaarlijks aan duizenden kin deren het leven kostte, de jeugd van een halve natie in een tijdperk van pijn veran dert en honderden voor hun leven ver lamt. Terwijl ze zoo zat te peinzen, kwamen de twee dokters binnen; en toen Dick Forsyth haar zag, met medelijden ver vuld over de kleine, lichtten zijne oogen met een bijzonderen glans, die ook voor haar niet verborgen bleef. Een zacht rood kleurde haa'j, gelaat, maar toen z,e tot hem sprak, was ze zichzelf geheel meester. „Ik heb beloofd, dat ik bij haar zou blijven", zei ze. „Ik onderstel, dat daar tegen geen bezwaar is?" „Zeker niet", antwoordde Dr Burritt „tenminste, als u er niet van bezwijmt. Bet is een tamelijk ijselijke geschiedenis. Ik heb wel gezien, dat, wanneer het ver band werd losgemaakt, de voet afviel of alleen bij de pezen bleef hangen. Het meisje rilde onwillekeurig. „Ik zal niet bezwijmen. Ik beloofde het kind, dat ik bij haar zou blijven en ik zal mijn best doen. U zult haar toch zeker vexdooven." „Ja, als haar hart het tenminste ver dragen kan. Als dat niet gaatHij boog in een feestelijke vergadering in de Be waarschool. De presidente der vereen-, mevr. Nederhand, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. In haar openingswoord sprak ze van den zegen des Heeren, welke de vereeniging tot hiertoe mocht ondervinden. Ze sprak do hoop uit, dat de vereen, op den tot nu toe bewandelden weg moge voortgaan. Secretaresse en Pemiingmeesteres'se brachten hun jaarverslag uit. Namens den kerkeraad sprak dhr Buitenhuis, die de vereen, feliciteerde niet dit jubileum. Vel schillende afgevaardigden brachten de groeten en wensclien over van hun ver- eenigingen. Samenspraken en voordrach. ten volgden elkaar in goede orde op. Een goede inleiding werd geleverd door rnej. M. M, de Jonge, over „de liefdot dienst van Maria van Bethanië" Ds v. d. Veen, daarna liet woord ver. krijgende, verheugt zich over het feest en wcnscht de vereen, bij den voortduur don zegen des Heeren toe. Spr. schetst hel nut der M. J. V. en spreekt de hoop nit dat de vereen, steeds haar naam moge betrachten. Bijzondere belangstelling onder-vond de voorstelling „De 12 maanden". Dit was ongetwijfeld een der mooiste punten van het. programma. Het tableau „Rota der Eeuwen" sloot bet programma. Dhr Bui tenhuis sprak een slotwoord en eindigde met dankzegging. De vereeniging mag inet. veel genoegen terugzien op dezen zeer wel geslaagden feestavond. Kloetinge. Donderdagavond vergaderd a do Raad dezer gemeente voltallig. Inge komen is een verzoek van J. Oele Azn., waarbij ontheffing wordt gevraagd van zijn aanslag in het schoolgeld over het tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1926, aangezien hij van bet betalen van Rijks inkomstenbelasting is ontheven. Toege staan. Uil het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1926 blijkt, dat het aantal varzuimten steeds dalende is. Tot leden van liet stembureau voor de verkiezing van leden van de Provin ciale Skaten worden benoemd de heeren M. Eversdijk en J. Slraub; plaat vervang ein de leden de heeren P. D. Iloogstraate en C. Zweedijk. Tot leden van het stembureau voor cle verkiezing van ledeu van den Gemeenteraad worden benoemd de heeren W. N. van Li ere en C. Zweedijk; plaats vervangende leden de heeren \V. F. K. Lenshoek en D. Sinke. Tot plaatsvervan gend voorzitter voor beide stembureaux wordt benoemd de heer M. Eversdijk. zich .over de kleine patiënt die hem met angstige oogen aankeek. Kathlyn voelde, hoe de kleine hand zocht. Zachtjes drukte zij die en sprak kalmeerend tot haar. „Wees niet bang, lieveling." Na een kort onderzoek, knikte de dok ter en terwijl Kathlyn nog steeds de pols van liet kind vasthield, voelde Forsyth de pols van de kleine. Daarna 'legden zij liet ,kijid op oen tafel en toen zij van den armen, verminkten voet het verband begonnen af te wikkelen, wendde Kathlyn de .oogen af. Zij hoorde Dick Forsyth zeggen, ,dat liet gelukkig was, dat de windsels niet zoo strak zaten, ze hoorde het geluid vau water, toen Dr Burritt de lange linnen zwachtels doorweekte om te voorkomen, dat het vleesch meegerukt werd met de zwachtels. Na eenigen tijd waaraan v,oor haar gevoel geen einde kwam, hoorde ze weer de stem van Dr Burritt, die met een sympathieke veront waardiging zei: „Al de teenen van den rechtervoet en twee van den linker. Arm klein ding. God vergeve de dwazen, die dat gedaan hebben!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5