DEN. >tor. ININGEN. ijd er N, No. 149 Vrijdag 25 Maart 1929 41e Jaarga oorUw etaald? nieuwe taanden Buitenland. A. C. v. d. REST, Hoest Uw klad? Dit de Provincie. Hl r Koopt Uwe Uw gewaarborgd adres! 1HELIN rij- i i voor 2.50 d voor ƒ1.50 om zoudt gij U\n er betere banden dan- uct zijn van erimenteeren M1CHEUN nder dat de n; immers de de* banden en omzet mo de productïe- nzienlijk zijn t een „even steren" band ischt beslist: JM ISTERDAM J ide irijsvraag heeft kan LBURG. Zeelandia Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 April a-s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. *1* Lapmiddelen. De Regeering is voortdurend in de weer (om 'de gevolgen van de werkloosheid te verzachten en de werkgelegenheid te ver meerderen. Dit kan niet anders dan worden toege juicht. Alleen, hoe prijzenswaard de bedoe ling ook mag zijn, niemand zal kunnen ontkennen, dat we hier met lapmiddelen te doen hebben, dia geen ver-betering van beteebenis kunnen brengen. Getracht wordt, een aantal werkloozen uit de groote steden naar Drente over te plaatsen, om zich daar bezig te hou den met ontginningsarbeid, maar het nut van 'dezen maatregel, waarover nu al maanden lang wordt geschreven, gereisd, geconfereerd 'en gedelibereerd, schijnt ons zeer twijfelachtig. Een kleiboer zal zich niet gemakkelijk op den zandgrond thuis gevoelen en de handen van een keuterboer uit Gelder* land staan als regel in Zeeland verkeerd, en ér is weinig reden om te verwachten dat arbeiders uit de groote steden zich in Drente een bestaan zullen verwerven. En bovendien, al slaagt dit pogen, dan is er nog zoo goed als niets bereikt; •Wat beteekenen enkele tientallen op de vele duizenden werkloozen? Er 'is ook een 'pogen om te komen tot 'wat men genoemd beeft „beroepsom vorming". De bedoeling is sommige men- schen meer vakbekwaamheid bij te bren gen, 'of ook wel, door ze een stoomcursus te laten volgen, ze in een ander vak ondei te brengen. De bedoeling valt te loven. Maar op de vraag, of we op deze wijze veel verder komen, moet het antwoord alweer ontkennend luiden. Zeker, het maakt een aardig en in druk als we de plaatjes zien van woningen door dergelijke „omgevormd de" arbeiders gebouwd en een mi nister, die uiteraard v4q.n het vak niet het minste verstand heeft op een steiger om 'twerk té inspecteeren, maar het is dui delijk, dat we op die manier toch niet verder komen. En 'daar gaat het toch om. Merkwaardig 'is wel, dat het ©enige middel, dat werkelijk verbetering kan geven, geheel buiten beschouwing blijft. Van alles wordt geprobeerd, de men- schen worden zelfs naar Canada gehol pen, maar aan wat allereerst noodig is, bescherming van onze industrie tegen de doodende maatregelen van het buitenland, denkt men niet. Of liever, men denkt er wel aan, maar- men wil er niet van weten. Men zweert nu eenmaal bij het dogma van den vrijen handel, en men blijft er bij, hoewel er in de practijk van vrijen handel nergens meer sprake is. Overal worden .Jioogé tariefmuren ge bouwd. OveTat tracht men onze producten te weren en onze industrie te nekken. Gisteren hebben we weer kun nen tezen, hoe de bloeiende Philips- fabrieken te Eindhoven door ,de Fransche maatregelen met ondergang worden be dreigd. Morgen is er weer een andere industrie aan de beurt of worden onze land- en tuinbouw geschaad. Maar ei* wordt niets gedaan om deze gevaren af te wenden. Van verhoogde tarieven om onze regee ring wapenen in haniden te geven om der gelijke aanvallen af te slaan, mag zelfs niet worden gerept. Alles wordt beter geacht dan protectie. Als onze industrieën kwijnen, als onze land- en tuinbouw worden bedreigd, als onze arbeiders bij duizenden zonder werk en ponder inkomsten rondloopen, men vindt het erg, maar vóór alles moet toch de rrijhandelsvlag blijven wapperen. Aan lapmiddelen v^ordt ijverig ge werkt. Schatten gelds worden nutteloos uitgegeven. Maar het middel dat blijvende verbete ring zou kunnen brengen, wordt zelfs geen aandacht waardig gekeurd. De chaos in China. D® „British United Press" zegt, dat de toestand te Nangking is verergerd. Brit- sche en Amerikaansche kanonneerbooten onderhielden een geregeld vuur rondom de terreinen van de Standard Oil Company, waarin de vreemdelingen bun toevlucht zochten. Britscbe en Amerikaansche troe pen, die geland zijn om te trachten hen te ontzetten, probeeren nu door de vijande lijke linie heen te breken, die op 2% mijl Wl crjeibürflt: HV ZEEPFABRIEK .DE KLOIV-HEERDE en Rusland eenig nut zou hebben, wat betreft een vermindering van de aanvallen der communisten in Groot-Briltannië. Een veidslag in den Berlijnschen Gemeenteraad. Bij de bespreking van bet democratische voorstel, dat tegen de voortdurende straat- betoogingen gericht is, viel een communis tisch Berlijnsch Gemeenteraadslid op bui tengewoon vinnige wijze de schupo en de rechtsche organisaties aan. Toen tijdens het buitengewoon opgewonden debat een afgevaardigde der volkspartij op den com- jnunist af ging, gingen verscheidene van diens partijgenooten hem te lijf, gaven hem klappen in het gezicht en trapten hem. Dit was het sein voor een algemee- nen veldslag tusschen de afgevaardigden van rechts en van links. Nadat de vech tersbazen gescheiden waren, sloot de voor zitter de zitting en kwam het seniorencon vent bijeen om maatregelen te beramen tegen de schuldigen. afstand van den oever is geposteerd. Deze troepen bestaan uit 200 Britsche en 150 Amerikaansche mariniers. Een Arneri- kaansch oorlogsschip wordt in de haven te Nangking verwacht en nog wtee andere zullen uit Hongkong worden gerequireerd als de omstandigheden het noodig maken. Het blijkt, volgens „Gentral News", dat na het vertrek van de Noordelijke troepen de aanwezige Kantonneesche ongeregelde troepen, met machinegeweren gewapend, totaal uit den band sprongen. Er ontstond een artillerieduel met de schepen, en de vreemdelingen, die geëvacueerd werden, kwamen onder het vuur, zoodat er ver scheidene hunner gewond of gedood zijn. Het jongste draadlooze bericht uit Nangking meldt, dat van den Britsehen kruiser „Emerald" afdeelingen aan land gingen en dat twee Amerikaansche destro yers opvoeren naar den heuvel, waar de buitenlanders geconcentreerd waren, ten einde hen te redden. Tijdens deze zending werden verscheidene matrozen gedood of gewond, ook Amerikanen. Ten slotte wer den alle buitenlanders gered en geëvacu eerd. Een aantal Amerikanen, die de wijk na men in de gebouwen van de Standard Oil Gy. te Nangking, werden gedood tenge volge van een bombardement door de Kan tonneesche troepen. In Sjanghai is de toestand veel rustiger, behalve in het district Tsjapei. Met uitzon dering van dit district heeft men overal de winkels weer geopend. De gemeenteraad heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij den inwoners wordt aangezegd tusschen 10 uur des avonds en 4 uur 's morgens binnenshuis te blijven. Het Italiaanscli-Joego-Slavisch conflict- De gezant van Albanië te Rome dankte Mussolini namens Albanië voor den ge- waardeerden politieken steun. Naar uit Milaan wordt gemeld kan het conflict tusschen Italië en Joego-Slavië thans als geheel opgelost worden be schouwd. Men hoopt, dat het inzicht van' de staatslieden in Joego-Slavië en het volgen ,van meer gezonde methodes de mogelijkheid zullen openen, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië kunnen worden hersteld. Naar de te Belgrado verschijnende „Vreme" meldt, is de Zuid-Slavische re geering voornemens dezer dagen een nota te zenden aan eenige bevriende en verbon den regeeringen, waarin ze nadere gege vens omtrent de militaire toebereidselen van Italië meedeelt. De Zuid-Slavische regeering zal er in haar nota op wijzen, dat deze maatregelen een onmiddellijk gevaar voor alle buurt- staten van Italië beteekenen en een inter nationale enquête verlangen. De Bolschewiistische agitatie in Engeland. In het Engelsche hoogerhuis heeft lord Danesfort de aandacht op de jongste pu blicaties van de communistische partij van Groot-Brittaimië betreffende den toe stand in China gevestigd. Hij verklaarde dat deze campagne deel uitmaakte van een groote samenzwering, welke in de neele wereld door de sovjet-regeering wordt gesmeed, met het doel de ineen storting van het Britsche rijk te bewerken. Lord Desberough antwoordde namens de regeering, dat de minister van binnen- landsche zaken alle gevallen, die te zijner kennis werden gebracht, zorgvuldig be studeerde, doch die communistische publi caties waren zoo handig opgesteld, dat de rechtsgeleerde raadslieden der kroon ge loofden, dat een vervolging op niets zou uitloopen. Wat Rusland betreft, geloofde de regee ring niet, dat een verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen Engeland Tumult in den Saksischen Landdag. In den Saksischen landdag is het giste ren tot woeste tooneelen gekomen. De ver kiezing van den communistischen afge vaardigde Ewert werd met de stemmen van de burgerlijke partijen en de „oud socialisten" ongeldig verklaard, omdat hij zijn domicilie niet in den vrijstaat Saksen had. De communisten beantwoordden deze verklaring met een waar Indianengehuil. Een communist stond op en beweerde, dat de „oud-socialistische" afgevaardigde Bethke, hoofdredacteur van de „Saksische Staatszeitung", had gedreigd, dat zijn fractie voor de ongeldigheidsverklaring zou stemmen, wanneer de communisten zijn salaris als hoofdredacteur niet zouden goedkeuren. Deze verklaring verwekte een onbeschrijfelijk tumult. Met uitdrukkingen, die niet weer te geven zijn, drongen de communisten op Bethke toe, die zich niet tegen de beschuldiging kon verdedigen, omdat hij het lawaai niet kon overschreeu wen. De zitting werd geschorst. Toen daar na de voorzitter het woord wilde nemen, grepen twee communisten Bethke bij den kraag en beletten hem het spreekgestoelte te beklimmen. Onder vervaarlijk tumult moest de zitting opnieuw worden ge schorst. GENEESMIDDELEN bij Ass. APOTHEKER, 60ES. Telef. 168 Kortg berichten. Naar de Parijsche bladen uit Cham- bery melden zijn daar 3 Italiaansche toe risten bij een tocht in de bergen bij Samte Foy door een lawine bedolven. Volgens een bericht uit Milaan zijn ook in het Picinelladal arbeiders door een lawine bedolven. Slechts 2 hunner konden worden gered. Vandaag zullen te Belgrado uit Neu- satz 25 militaire vliegtuigen aankomen, die daar permanent zullen gestationeerd worden om de luchtverdediging van Belgrado op zich te nemen. De Zomertijd in Spanje zat in gaan op 9 April en duren tot 1 October. In de Tsjechische kolenmijnen wordt gestaakt als protest tegen de verslech teringen van de sociale verzekering. De staking zal m'aar één dag duren. Minister Van Karnebeek vraiagt ontslag. Minister Van Karnebeek heeft in ver band met de door de Eerste Kamer ge nomen beslissing over bet Belgisch trac- taat, aan H. M. de Koningin ontheffing verzocht uit zijne functie als Minister van Buitenlandsche Zaken. Naar uit. Den Haag geméld wordt, zal hedenmiddag een buitengewone vergade ring van den Ministerraad worden gehou den. Minister Van Karnebeek heeft het voor nemen te kennen gegeven niet te zullen heengaan, voordat zijn opvolger zal zijn benoemd. Zoodat aan zijn Departement geen interimaat zal behoeven te worden vervuld. Extra-treinen Nederland Oostenrijk. De Directie der Oostenrijksche Spoor wegen te Weenen deelt mede, dat ter be vordering van het tourisme in Oosten rijk eenige extra-treinen van 'Utrecht naar Weenen en terug zullen worden ingelegd. Deze treinen vertrekken 'van Utrecht naar Weenen 31 Mei, van Weenen naar .Utrecht 9 Juni; van Utrecht naar Weenen 21 Juli; van Weenen n. Utrecht 3 Aug. en de reiskosten heen en terug van Utrecht naar Weenen bedragen 3e klasse f 50, 2e klasse f76. Reizende, met bovengenoemde treinen kan men in Oostenrijk per spoor uitstapjes ondernemen tegen een reductie van 50 procent op de normale reiskosten. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de General-Vertreitung der Osterreichisches Bundesbabnen, Alexanderlaan 21, te Hil versum. Wacht dan niet tot het pijn in de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruldenmlddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid ln flacons vanaf 230 gr. f 1.50 Prins Hendrik uit Zwitserland. Z.K.H. cle Prins is gistermiddag om streeks 1 uur van zijn reis naar Zwitser land te 'sGravenhage teruggekeerd. Zuid-Afrikaansch fruit. Naar gemeld wordt is Zaterdag j.l. per s.s. „Randfontein" van de Holland-Zuid- Afrikalijn voor de eerste maal een zending versch Zuid-Afrikaansch fruit per Neder- landsch stoomschip te Rotterdam aange voerd. De zending .bestond uit kisten peren, perziken, pruimen en druiven. De vruch ten zijn vervoerd in een koelruimte van het „air-cooling" systeem: geïsoleerde koel- kamers, waardoor afgekoelde lucht wordt geblazen. Reeds vroeger kwamen hier kleine zen dingen Zuid-Afrikaansch fruit aan, echter steeds per Britsche gelegenheid. In Sout hampton moest dan worden overgeladen, wat de transportkosten verhoogde. Deze eerste directe zending was een proefzending. De partij was nog niet zeer groot. Men zal hier de markt toetsen en naar gelang van de vraag de zendingen vergrooten. Het mooie is, dat Zuid-Afrika twee fruitseizoenen heeft en wel van November tot Maart het seizoen voor de zachte vruchten: appels, peren, pruimen, druiven, perziken, abrikozen. Zij worden aange voerd in een tijd, dat er geen Europeesch versch fruit slechts uit kassen aan de markt is. Het tweede seizoen is dat voor de citrus vruchten (van Juni tot September). Deze vruchten kan Z.-A. leveren op tijden, dat Spanje niet uitvoert. Onder deze categorie vallen sinaasappelen, naartjes (mandarij nen) en citroenen. Hoe de markt voor deze vruchten zich verder zal ontwikkelen dient te worden af gewacht. In elk geval is de eerste poging een mooi succes geweest. Het ligt in de bedoeling om, wanneer het citrus-seizoen begint met twee of drie Nederlandsche schepen, deze vruchten aan te voeren. Besmettel ij ke ziekten. De regeering heeft een nadere nota van wijzigingen ingezonden op het wetsont werp, houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten. Ghr. Nat. Vakverbond. Woensdag 25 Mei a.s. zal vanuit Hil versum een radio-avond voor het Chr. Nat. Vakverbond worden uitgezonden. Als spreker zal optreden de heer K. Kruithof, voorzitter van het Vakverbond. Kiezers in den Kieskring GOES, stemt op 6 April a.s. op No. 1 van lijst 5. Deze lijst luidt als volgt: 1. C. P. Vogelaar, Krabbendijke. 2. J. A. Dominicus, Wemeldinge. 3. P. A. Schwartz, Krabbendijke. 4. J. W. Goedbloed, Goes. 5. L. W. B. A. Mulder, Ovezand. 6. J. J. de Jager, Nieuwdorp. 7. A. de Lange, Goes. 8. B. C. Sliggers, Goes. 9. P. Oosterbaan, Goes. 10. C. Haverhoek, Krabbendijke. a—ca Diefstal metinklimming.Tef, aanvulling van het bericht uit Domburg (zie bijblad) meldt men ons nader: VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Fer 3 maanden, franco per post, t Losss nummer» t54 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Door de Rijkspolitie ie Domburg zijn gisteren .aangehouden zekere B., bakker en P„ autobus-conducteur, beide wonen de aldaar, als verdacht van op verschil lende tijdstippen door het opschuiven vani een raam de woning van zekere K. te Domburg te zijn binnengeslopen, een in de lcamer staand kabinet te hebben ont sloten en uit een daarin staand geldkistje verschillende geldsbedragen in totaal ruim f 1300 te hebben gestolen. Verdachten kwamen vaak bij den bestolene aan huis en konden zich op dez ewijze gemakke lijk ervan vergewissen, wanneer deze niet thuis zou zijn. Beiden hebben de feiten bekend. Een hunner was in het bezit van een motor fiets, die hij van het gestolen geld had gekocht. Van het overige hadden ze goe den sier gemaakt en werd slechts eert onbeduidend bedrag bij hen teruggevonden, Goes. „Oefening baart Kunst", de bekende Goesche zangvereeniging, di. recteur de heer S. J- Tamminga, gaf gisteravond in de „Prins van Oranje" een zanguitvoering. Welwillende medewerking werd verleend door mevr. v. Ballegoyen de Jong (alt) en mevr. Post (piano). Do piano was welwillend in gebruik gege ven door de firma Goldschmeding. al hier. Het uitgebreide programma bevatte een keurige collectie liederen, welke over het algemeen een zeer goeide vertolking a capella genoten en blijk gaven van met prijzenswaardigen ijver en nauwgezetheid ingestudeerd te zijn. Wij willen hiermede natuurlijk niet zeggen, dat alles anberis. pelijk was. Hoe zou het ook kunnen? De volmaaktheid is een Vèr-Iiggend eind punt, waar men gemakkelijker naai' kan streven, dan het bereiken. Dit was al merkbaar in het eerste nummer „Der Vooglen lied" van Men delsohn. Dit klonk, hoewel zuiver van toon, te onbestemd, terwijl nr. 2 „Lente" van Hauptman ons wat al te gejaagd! scheen, zcodat sommige eindlettergrepen passeerden zonder duidelijke uitspraak. Bijzonder tevreden stemde ons de vei*, tolking van het bekende „Ave Vernin", van Mozart. O.B.K. heeft hiermede bewe. zen, dat de naam, dien zij: zich koos, voor haar waarheid bevat. Dit lied werd ge. voelvol, expressief voorgedragen. Ook „Du Hirte' 'van Bortnyanski verkreeg een passende weergave, met een, evenals „Ave Maria", van Arcadelt, morendo (wegstervend) gezongen slot. Het laatste nr voor de pauze „de Vesper" van Beethoven, met als eind. regel bij elk couplet het „Jubilate, Amen" en het eerste na de pauze „Kerstnacht" van Beintema zijn mooi gezongen. In nr. 11 van het programma „lmma; nuël", van Nesier, heeft mej. v. d. P. haar goede kwaliteiten als sopralan-so- liste getoond, begeleid door koorklanken met gesloten mond. Mevr. v. Ballegoyen, de Jong, hoewel eeni goede altzangeres, leek ons, wat haar stem betreft, in miru. der goede conditie te verkeeren, voor de lage tonen. Bieter was zij, in de hoogere.- Met genoegen hebben wij1 haar gehoord in „Am Sonnenlied" van Schubert en „Ani Rose" van Curschmaim. De opvatting van het innige lied van Bach, „O, Jesu. ledn süsz" verschilt heel wat met de onze. De pianobegeleiding van mevr. Post was bescheiden en in overeenstemming met den eisch van haar taak. De dirigent, de heer Tamminga, heeft als zoodanig weer getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Hij kan met zijn a capella-koor tevreden) zijn over deze uitvoering. Met een mooie verklanking van „Mor, genhymne" van Niels Gade over dezen, die in 't oosten opgaand, den wolken gou, den glans geeft, om dan over te gaan op de Zonne der Gerechtigheid, die da gaven schenkt van licht, troost en zalig, heid in het hart, dat Hem verwacht, besloot de vereeniging den zangavond. Ten besluite geven) we (XB.K. nog oen welgemeenden raad, n.l. dezen: „Zing voortaan niét meer op het tooneel. Die ruimte is te beperkt voor de achterstaande V I 1 •y

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1