ATOGE WAGENFABRIEK KATBLYN BARRINGTON. A. C. v. d. REST, Woensdag 33 Maart 1939" 41e Jaargaiig ^sterking smiddel innemendheid, 'AN DER RESTl baar. ,ASDA", eeuwarde». Boodliuyzen Cl amsterdam erjjen op termyi ter Arendskerke ide Schoen wensch sfe adres is. 97, Middelburg Irverkoopers polder.betok lenkrüiwagelfs DE GROOT, NUENEN SSPfc LERS(STERS). FEUILLETON, ouw of net Meisje» HUMAGSO LAN THAARUITVAL" Koopt Uwe GENEESMIDDELEN Uw gewaarborgd adres! MIJNHAggP Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. tl Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franca per post, i Losse nummersfüW Prijs der Advertentiên: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 st Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a-s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. in wersehen toestand rkrijgbaar bij !e bevruchtingamidde bsorte bij koeien. lei. 45103, 46294. seche Beur*, ind b concurreerende 1 prijzen tanbevelend, •oote AFNEMERS ei ii - Stemmen op No. 1? Ons woixlt gevraagd of het beslist nood- zakelijk is de kiezers te adviseeren op nummer één van de candidatenlijst te stemmen. Ons antwoord luidt: noodig niet, maar gewenscht wel. Noodig niet. Immers al onze can. didaten beboeren tot de Antirevolutioi- naire partij en ze moeten ook allen ge. acht worden bekwaam eni geschikt te zijn een plaats in het college waarvoor ze candidaat werden gesteld, in te nemen. Bovendien, de stemmen op een der volgende candidaten uitgebracht, zijn, ook al worden deze candidaten niet gekozen, niet verloren, maar ze worden bijeengeteld en helpen dus het 'totaalcijfer van de lijst te verhoogen. Maar gewensclit wel. Immers de candidaten zijn maar niet in willekeurige volgorde op de lijst ge plaatst. De kiesvereenigingen hebben ge wikt en gewogen èn de naar hare meenïng meest geschikte candidaten, als regel man- nen die hunne sporen reeds hebben ver. diend, op den voorgrond gesteld. En dus ligt bet voor de hand, dat ook getracht wordt de candidaten in die volgorde ge kozen to krijgen. Maar hierbij komt nog iets anders. Vcior een goede propaganda is het ge wensclit, dat door heel het district ééne klank wordt gehoord. Wordt hier op nummer één de aandacht gevestigd, daar nummer twee aangeprezen en ginds nummer drie dan werkt .dat ver warrend. Nu ontkennen wij niét, dat het in be paalde gevallen geweilscht kan zijn van den regel op Nr. 1 te stemmen at to wijken. Plaatselijke en andere oanstari. dighéden kunnen het gewenscht maken, dat niet op den eersten maar op een dei- volgende candidaten de aandacht wordt gevestigd. Maar dat zijn uitzonderingen. In het algemeen is het gewenscht, dat door heel het district één geluid wordt gehoord, en dat door heel de provincie de Antirevolutionaire kiezers worden op gewekt hun stem uit te brengen op No. 1 VAN LIJST 5. De Vacciinédwang. Eenige jaren geleden scheen het, alsof ian dein vaccinedwang dan eindelijk een einde zou komen. Minister Aalberse stelde een regeling voor die het mogelijk maakte, dat het consciëntiebezwaar tegen de vaccinatie werd ontzien'. Toen daartegen van zekere zijde bei. zwaar werd gemaakt, brateht Mr Aaiberse do revaccinatie in het ontwerp, waardoor da zaak- inplaats vaim beter, erger werd gemaakt. Minister Slotemaker de Bruïne nam op zijn beurt de revacciniatie terug, maar tegelijk schrapte hijl ook de regeling: om trent het rekenen met de consciënüevrij1- heid. Om dit nu weer goed te maken, zegt de Standaar-d, zijn van uit onze Ka merclub eenige amendementen ingediend, die, zooals uit do toelichting blijkt, de bedoeling hebben om op eenvoudige wijze tegemoet te komen aan hen, die op grond van hunne godsdienstige overtuiging: ge wetensbezwaar bebben tegen de inenting. POLL, Oostwal 27, G°e oor tijdelijk een lichte bezigheden te en te koken, ku'Ei; Aanmelden van 4—5 1 3.) „Is dat zoo?" „Ja," Hij liet een briefje achter voor mij. Ik moet zoo vlug mogelijk in Yong Foo komen en de bagage meenemen, die hij acterliet. Zoo juist is mij" de vrije' overtocht naar Yong-Foo aangebo den." „Door Lï-Weng-Ho?" „Ja," antwoordde ze hem verbaasd. „Hoe wist u dat?" „Ik vermoedde het", was het ant woord. „Ik ontmoette den 'mandarijn toen hij deze zaal verliet." Hij wachtte een oogenblik en vervolgde rustig; „Juffrouw Barrington, als ik in uw plaats was, zou ik dit aanbod afwijzen." „Ik verlang ook niet om van dit aan bod gebruik te maken." antwoordde het meisje, met een péinzenden blik op het gelaat, „maar ik kan moeilijk weigeren, Li-Weng-Ho is een vriend van mijn va der." „Hoe wist hij, dat u verlegen was om een reisgelegenheid naar YongèFoo? Haid u hem dat verteld?" De regeling in deze amendementen' voorgesteld is inderdaad eenvoudig en doeltreffend. De bezwaarde indien het een meerderjarige betreft, is liet deze zelf, indien het een minderjarige aangaat, geschiedt het door hem, die de ouderlijke macht of de voogdij heeft vraagt be wijs van bezwaar aan den Burgemeester. Het naoet inhouden de verklaring, dat de verzoeker op grond van zijn godsdienstige overtuiging de inenting tegen de pokken niet geoorloofd acht. De Burgemeester roept den bezwaarde op, teneinde de waarheid van zijn verklaring onder eede te bevestigen. Daarna wordt het bewijs van bezwaar afgegeven. Wij willen hopen, dat de Minister dit amendement zal kunnen aanvaarden en dat de Kamer het zal aannemen. Maar ook al mocht blijken, dat deze ernstige poging om de zoolang reeds begeerde bescher ming van het bezwaard geweten inzake de vaccinatie te verkrijgen, mislukte, dan moet toch dit initiatief van den heer Bijleveld en onze Kamerclub geloofd." Met cle hier gemaakte opmerkingen stemmen wij gaarne in. Aan hen die tegen de inenting gewei, t.ensbezwaar hebben, moet vrijstelling wor den verleend. Het amendement van de Antirevolutio naire Kamerfractie maakt dit mogelijk. Daarom inag verwacht worden dat dit amendement niet zal worden afgewezen. volgens Prof. DrN.Zuntz te^en De ernstige toestand in China. Dank zij de aanwezigheid van een aan zienlijke troepenmacht, onder welke wel iswaar de Britten overwegen, maai' die overigens uit landingsdivisies van ver schillende .mogendheden bestaat ook een detachement Nederlandsche mariniers maakt er deel van uit scheen het op de eerste dagen van de bezetting van Shanghai in de buitenlandsche vestigin gen vrij ordelija te zijn, al had men er wel wat last van verdwaalde kogels. Het .was ook niet te verwachten, dat de Kantonneezen zouden trachten hun troepen in de buitenlandsche nederzet ting te doen binnentrekken. Zij zouden niet alleen tegenover de Engelschen staan, maar hadden er rekening mede te houden, dat een gewelddadig optreden hen in bot sing zou brengen met alle vreemde mo gendheden, die bij de internationale vesti ging in China's grootste haven- en han delsstad belang hebben. Maar er waren andere gevaren. In het buitenlandsche concessiegebied t.e Shang hai woont slechts een kleine buitenland sche bevolking, maar een .geweldige Chi- neescbe. Naast ongeveer 36.00Q buiten landers zijn in de Fransche concessie en de .internationale nederzetting ongeveer anderhalf millioen Chineezen gevestigd. En de meerderheid van déze Chineezen is door een nationalistische en communis tische propaganda bewerkt. Toch wijzen de laatste berichten er op, dat de soldaten van Sjantoeng een poging hebben gedaan om in de internati onale concessie binnen te dringen. Er wer den .er 200 ontwapend en toegelaten, toen aa—wi rijwu iiiMwn m afc»mt«ag»aJtoaflW>n»Trw:>ru{ „Neen, maar het schijnt, dat hij mijn vader vannacht voor diens vertrek ge sproken heeftToen ze den bezorg den blik op hest gezicht, van den zen deling zag, hield ze op en vroeg; „Wat is er?" „Er schoot me een gedachte te binnen," aiitwc-ordde hij luchtigjes, niet willende toonen, in hoever hij vermoedde, dat er samenwerking bestend tusschen Barring, ton en den mandarijn. Vervolgens voeg. de hij er aan toe; „Ik denk dat ik uw moeilijkheid kan oplossen, juffrouw Bar rington, tenminste als u er niet tegen opziet de reis te maken in een sampan van de zending. Het meisje lachte har telijk. „Dat zal ik heel graag doen." Dr Forsyth keek op zijn horloge. .„Wij vertrekken over twee uur als u dan tenminste klaar kunt zijn. Er zijn twee dames en ik. De damtes gaan naar Fong-Cihin, en tot zoover zal de boot dus wel wat vol zijn." „Het zal toch beter zijn dan de ruime salonboot van Li-Weng-Ho", gaf ze glim lachend ten antwoord. „Veel beter," antwoordde hij ernstig. „Als u me dan verontschuldigen wilt., zal ik me gaan klaarmaken voor het vertrek, Dr. Forsyth. Binnen een uur bén ik klaar. i er 700 aankwamen en met geweld poogden binnen te dringen; zij schoten óp de Engelsche soldaten, die het vuur beant woordden en er een 20-tal neerlegden. Er .zijn 2 Engelschen gewond. De Chi- neesche en Engelsche gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht door de in ternationale ambulanoewagens. Verschil lende granaten zijn in de concessie ge vallen, waar zij schade aanrichtten. Voor zoover tot nu toe bekend werd, hebben de buitenlanders reeds de volgende verliezen geleden: Drie Engelschen wer den gedood, veertien gewond. Een Japan ner en een Portugees werden gewond. Er spelen zich in de Chin-eesche wijk van Shanghai gruw el ij ke tooneelen af. Het vuren door vrijschutters en het plunderen worden voortgezet in Tsjapei, even buiten de internationale nederzetting, waar een samenraapsel bestaande uit Sjantoengsoldaten .gewone bandieten en nationalistische vrijschutters den staf zwaait. De straten liggen vol lijken. Vaak komt het voor, dat de vingers der vrouwen Afgesneden worden om de ringen te stelen. Alles wat te plunderen viel is geplunderd, doch het probleem voor de plunderaars is hoe zij zich met hun buit uit de voeten moeten maken, want wanneer zij de stad verlaten, vinden zij zwermen van mannen, die eveneens willen plunderen met. gevolg, dat er bloedige gevechten geleverd worden om den buit. Tal van onschuldigen worden vermoord. Het .tooneel in Tsjapei wordt erger ge noemd dan een hel. De straten worden af gesloten, om te voorkomen, dat de slacht offers aan de roovers ontsnappen. Men verneemt niets dan schoten en de gillen van vrouwen en kinderen. Men moet daarbij bedenken, dat Tsjapei slechts het lot ondergaat, dat tientallen Chineesche steden voordien hebben ge leden. Een hoogere autoriteit op zen- dingsgebied zeide onlangs, dat tiendui zenden boeren in de provincies Sjensi, Joennan, Kweichau en Honau in het afge- loopen jaar vermoord zjjn. De hemel ziet r,ood van de branden1, die is Tsjapei oplaaien. Te Washington wordt de algemeene toe stand in China als zéér ernstig beschouwd De bevelhebber der Aziatische vloot heeft gisteren aan de regeering geseind, dat de toestand .zeer gespannen is. Men legt er den nadruk op, dat de regeering de levens en eigendommen der Amerikanen met alle beschikbare middelen verdedigen zal. Het Italiaansch-Joego-Slavisch conflict- Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Zuid-Slavische gezant in ©en onderhoud met een redacteur van de „Petit Pari- sien" verklaard, „dat Zuid-Slavië zich on der geen omstandigheden in de binnen- landsclie politiek van Albanië zal mengen en ook niet aan een verdediging van Al banië denkt. Het is de hoogste tijd, dat er een einde komt. aan de spanning tusschen Italië en Zuid-Slavië. De volkenbond kan gerust een onderzoek gelasten. Zuid-Sla vië zal alles doen om de taak van de commissie van onderzoek te verlichten. Ook stemt het bij voorbaat toe in het zenden van een internationale troepen macht naar Albanië." Inderdaad, de volkenbond zal er niet San kunnen ontkomen, zich met het Ita- liaansch-Zuid-Slavische vraagstuk bezig te houden. - Evenals in het Bulgaarsch-Grieksche conflict zal een commissie van onder zoek zich ter plaatse moeten begeven, terwijl gelijktijdig alle stappen tot mobilisa- „Dat is heel goed." antwoordde hij, „We hebhen dan ruimschoots den tijd naar de sampan te gaan." Na het vertrek begon hij te ontbijten. Hoewel zijn gedachten steeds bezig wa ren .bemerkte hij toch, dat tweemaal een Chinees in eenigszins overdadigen uniform de zaal binnenkwam, nauwkeurig rond keek en vertrok. En toen hij zelf de zaal verliet, zag hij dien man in de onderdanige houding van een dienaar, voor Li-Weng-Ho staan. Blijkbaar was die man dus door dezen gezonden met het doel om óf op hem, óf op Kathlyn Barrington een wakend oog te houden. Dit vermoeden werd an-- derhalf uur later bevestigd, toen dezelf de man aan juffrouw Barrington, die ge reed stond in een bootje te stappen dat haar naar de zendingsampan brengen zou een briefje overhandigde. Ze nam het aan, las het, schudde daarop het hoofd en richtte eenige woorden tot den brenger van het briefje. De man protesteerde op eerbiedige wijze, maar het meisje deed, alsof ze niet meer zag en stapte aan boord. Terstond gaf Forsyth bevel om van wal te steken en de boot zette zich. in beweging. Onder het voortglijden langs den oever der rivier, richtte Forsyth zich weer tot zijn medereizigster. „Was uw briefje van Li-Weng-Ho afkomstig?" tie te Rome en te Belgrado verhinderd mpeten worden. Naar uit Washington gemeld wordt, beeft de Italiaansche gezant aldaar ver klaard, dat Italië er niet aan denkt, den vrede in Europa te verstoren en geen militaire plannen koestert. De gedachtenwisseling tusschen de groote Europeesche mogendheden om in onderling overleg tot een vriendschappe lijke oplossing van het Italiaansch-Servisch geschil te komen is voortgezet. Van Italiaansche zijde schijnt een ev>n- tuecle verwijzing van de zaak naar den volkenbond niet erg veel instemming te vinden. Hoewel men zich in Britsche kringen niet al te ongerust maakt omtrent de situatie op den Balkan, wordt hieraan toch groote aandacht besteed. Ondertussehen wordt er evenwel den nadruk op gelegd, dat het niet raadzaam zoude zijn, het apparaat van den vol kenhond in beweging te brengen, wan neer de noodzaak hiertoe niet dwingt; de veronderstelling wordt uitgesproken, dat deze aangelegenheid misschien wel tot oplossing is te brengen langs diplo- matieken weg. Intusschen komen, er weer nieuwe onthullingen los. Van bevoegde zijde wordt uit Rome medegedeeld, dat Albanië, voordat dit land een verdrag sloot met de Italiaansche regeering ter verzekering van zijn onaf hankelijkheid, een poging heeft gedaan met Joego-Slavië een arbitrage-verdrag te sluiten, waarbij de grenzen zouden wor den gewaarborgd. Deze pogingen zijn even wel zonder succes gebleven, waarna Al banië zich tot de Italiaansche regeering zou hebben gewend om bescherming, daar Albanië meende, dat de volkenbond deze niet voldoende kon geven. De Italiaansche regeering heeft geduren de de laatste twee maanden den toestand op den Balkan nauwlettend gevolgd en toen zij meende, dat Joego-Slavië toebe reidselen.1 trof om Albanië aan te vallen, heeft zij het noodig geoordeeld stappen te Belgrado te doen, waarvan zij tegelij kertijd de regeeringen te Berlijn, Londen en Parijs in bennis heeft gesteld. Van Vrijdag tot Zondag leek de toestand zeer dreigend, doch thans wordt in bevoegde kringen aange nomen, dat tengevolge van het optreden van Italië een ernstig conflict op den Balkan, waarhij ook de groote mogend heden betrokken hadden kunnen worden, is vermeden. Tegen een drankverbod. De Italiaansche regeering is tegen een drankverbod. Hiervan zal officieel mede- deeling gedaan worden op het internatio naal anti-drankverbod congres, dat op *4 Mei a.s. te,Rome wordt geopend en dat de steun van de' Italiaansche regeering heeft. De Middellandsche Zee-staten, die be lang hebben hij het behouden vair bun afzetgebieden voor hun wijnen, zullen zich verzetten tegen de groeiende beweging in Europa voor drankverboden. bij Ass. APOTHEKER, SOES. Telef. 168. „Jawel", antwoordde ze. „Die man was een van zijn bedienden. Hij wilde me naar da boot van zijn meester brengen." „De mandarijn schijnt het niet gauw op te geven," zei hij, in de hoop, dat ze verder in hem vertrouwen wilde stel len, maar ze stelde zicihi tevreden miet de loutere toestemming van zijn oordeel. „Dat schijnt hij zeker." Langs een net van kanalen, tusschen straten"-van bootjes, bracht het vaartuig hen naar een gro'ote helder-uitziende boot, waarop twee Engelsche meisjes stonden, die met hieuwsgierigen blik alles oimi haar lieen opnamen. „De zendingshoot" duidde Forsyth'glim lachend aan. „En die twee meisjes zijn de passagiers voor Fong-Clhin. Ik hoop, dat ze u 'beval len zullen. Ze kennen China niet zooals u; want ze zijn pas aangekomen. Forsyth stelde de dames aan elkaar voor en keerde toen terug om zorg te dragen voor de bagage. Het viel hem op, dat juffrouw Barrington vrij wat pak jes en pakken bij zich had, maar hij gaf daaraan de verklaring, dat ze veel han delsartikelen bij zich' moest hebben van haar vader, ïn welke meening hij versterkt werd door de zwaarte van sommige pak ken. Nauwelijk was de bagage overgelaL den, of de sampan werd losgegooid en de werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. Bij Apoth.en Drogisten Voor het Leger des Heils. De jaarlijksche Zelfverloocheningsaam- vrage zal in Nederland dit jaar worden gehouden van 26 Maart tot 10 April. Het bedrag, dat binnenkomt, wordt ge lijkelijk verdeeld tusschen het werk in ons land en den Leger des IIeils-zen.dings(- axbeid. In Nederland heeft het Leger te zameij ongeveer 150 verschillende afdeelingen Evangelisatie en Maatschappelijk werk. Daaronder is een groot aantal tehuizen! voor mannen, vrouwen en kinderen, de reclasseerings-brigades, etc., etc. De Zen- dings-arbeid strekt zich onder meer uit over Nederl. Oost-Indië. Men vijidt daaf circa 125 posten en inrichtingen verspreid over Java, Sumatra en Celebes, waaronder) vier melaatschenkolonies, waar meer darf 1000 melaatschen verpleegd worden. OoK werden in 1926 uit Nederland de eerste Heils-officieren gezonden naar Paramaribo (.Ned. West-Indië), van waar inmiddels bemoedigende berichten omtrent het Leger-werk zijn .ontvangen. Het Leger des Heils heeft voor dit 'omvangrijke werk dringend behoefte aan' financiëele steun. Bevroren Buitenlandsch vet. Het lid der Tweede Kamer de heer Weitkamp, heeft den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den minister hekend, dat in ons- land groote hoeveelheden bevroren bui tenlandsch vet worden ingevoerd, hetwelk', dan onder den naam inlandscli vet in! den handel wordt gebracht, zoodat de concurrentie van dit buitenlandsch pro duct mede een der oorzaken is, dat de kleine boeren der zandgronden weinig meer dan de helft verdienen van datgenie, wat de stedelijke arbeiders, die naar Drente worden gezonden zullen ont vangen? Zoo ja, is dan de minister bereid, opdat 'de concurrentie voor de betrokken in land sche vleeschproducenten eenigszins minder moordend worde, te bevorderen1,- dat het in de eerste vraag bedoelde buiten landsche vet, evenals het buitenlandsche vleesch, verkocht moet worden met het opschrift „Buitenlandsch vet?" Het Rijkswegenplan. Het lid der Tweede Kamer de heer Kor- tenhorst heeft den minister van Waterstaat gevraagd, medie te deelcn, hoever de plan nen tot vaststelling van 't Rijks wegen plan, overeenkomstig de Wegenbelastingwet, zijn gevorderd. Voorts vraagt hij of hét in het voornemen van den Minister ligt, vóór de vaststelling van dat wegenplan! het advies in te winnen van de organisa ties der weggebruikers? Om de taal. Be heer Polak, lid van de Eerste Kamer, heeft aan den minister van arbeid, handel en.nijverheid de volgende vragen gesteld: zuidenwind bolde de zeilen en dreef hen langzaam de Pi-Kiang op, die naar Fong- Chin voerde en verder naar Yong-Foo. Terwijl zij daarheen dreven, zag For syth hoe een jonk met dubbele zeilen zich losmaakte uit die menigte van vastge- meerde zeilen. Toen hij zijn kijker op de jonk richtte, zag hij, dat ze de kleuren Voerde van Li-Weng-Ho. En terwijl de sampan kalm baar weg vervolgde, was hij in gedachten verzonken, peinzende over Li-Weng-Ho en diens woorden. HOOFDSTUK IV. Werp nw brood uit op het water. Voor Kathlyn Barrington Zoomin als Voor Dick Forsyth bood de reis iets nieuws, maar voor de twee zendings- zusters, die pas uit Engeland gekomen waren, was alles vreemd. De sampansi en jonken, die zij inhaalden en tegen kwamen, de dorpen langs den oever, de pagoda's (kerken) schitterend in het zon nelicht, de kraanvogels traag wiekende over het water, dat alles trok de aandacht en verwekte vroolijkheid. I I Wordt (vervolgd.) f I SI» - j I |-L I.L. ij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1